TV RADIO Kijkje in „De zaak-Oppenheimer", een gewetensconflict en Historisch drama 99Vader van atoombom99 Feestprogramma's NRU op de huwelijksdag ARP aan bod in Nipo-these Puzzelboek DE GOUDEN BARK loos Brandt Vos WOENSDAG 4 JANUARI 1967 (Van o t radio- en tv-redactie) HILVERSUM Voor degenen die rich kunnen losscheuren van een speelfilm met Doris Day en Frank Sinatra, geeft de KRO van avond op Ned. 2 een aardige reporta ge uit het Rijksmuseum in Amster dam. in de rubriek Kijk op Kunst, tussen 9.40 en 10.10 uur. U ziet het museum dan eens van de andere kant, nl. achter de deuren waarop voor de gewone bezoeker „verboden toegang" staat. Dit vertelt samensteller Joost Tho- lens ervan: het museum, dat in 1885 door dr. C. Cuypers werd gebouwd, bezit 250 zalen waarin ruim 500 schil derijen hangen en die verder honder den zaken bevatten welke voor geïnteresseerden in historie en kunst nijverheid de moeite van het bekij ken meer dan waard zijn. Bijna driehonderd mensen zijn in dit museumbedrijf in de weer om da gelijks de Nederlandse kunst en cul tuur in goede staat te kunnen tonen aan duizenden bezoekers uit binnen- en buitenland. Bewaking Na de oorlog liep het aantal bezoe kers jaar na jaar op en in 1966 telde men er 80.000. Er werden wel dagen van 8- a 9000 gemaakt. Vanavond krijgt U beelden te zien van de werkzaamheden achter de schermen, o.a. in de restauratieafde ling, op de administratie, in de druk kerij, bij de technische dienst en in de depots, waar een enorme hoeveel heid kunstschatten ligt opgeborgen. Ook krijgt U een indruk van de bewaking van de schatten. Het museum, dat al veel te klein is kreeg er in 1961 een afdeling kunst nijverheid bij op een der binnen plaatsen. Een tweede extra schilderij enafdeling hoopt men in 1968 klaar te hebben. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Wanneer u zich morgenavond om 8.50 uur aan de beeldbuis zet om „een lekker lang tv-spel" van de VARA op Ned. 1 te gaan zien (het stuk duurt bijna twee uren), moet u zich wel instellen op inspanning, want het is allesbehalve amusement, waarmee u dan wordt geconfronteerd. „De zaak J. Robert Oppenheimer" is een registratie uit de jongste hhistorie: de Duitse schrijver Heinar Kipphardt heeft hiermee het menselijk-tragische Amerikaanse verhoor van de „vader van de atoombom", die de risico's van zijn vinding niet onderschreef weergegeven. ven brieven met verzoeken aan presi dent Roosevelt, deze bom toch nooit te gebruiken. Oppenheimer is I daarmee volledig eens: ook hij wil slechts een machtig dreigement ter beëindiging van de oorlog in zien, evenals zijn collega, vriend en naaste medewerker Edward Teller. De VARA is al lange tijd bezig ge weest, van dit befaamde drama een televisie-opvoering te geven en beschouwt de uitzending van morgen avond als de kroon op moeizame ar beid, ook voor de grote acteurs, die zij in dit spel heeft bijeengebracht zodat er een rolbezetting is ontstaan zoals men zelden op tv kan zien. Men kan zeggen dat in het vernederende verhoor, dat de wereldberoemde kernfysicus J. Robert Oppenheimer in april 1954 wekenlang moest onder gaan, het conflict van de atoombom op menselijke wijze aan de orde wordt gesteld. Hier komt het gewe ten en het verantwoordelijk heidsgevoel in opstand tegen de resul taten van een verbluffende uitvin ten werken en zich dan rekenschap ding: de mannen die aan kemobjec- geven van de gevolgen die hun uiterst moeilijke arbeid kunnen hebben, raken verward in een bijna boven menselijke problematiek. Hiervan werd de Amerikaan J. Robert Oppenheimer, groot geleerde van Duits-Joodse afkomst, slachtoffer. In de jaren, toen het Duitse nazisme dreigend opkwam, meende hij dat het bestaan van een alles-vemietigen- de A-bom het agressieve oorlogsge weld kon afremmen. Als beroemd natuurkundige werd hij in 1942 belast met de leiding van het atoomonderzoek, verricht in een daar voor nieuw gebouwde laboratori- umstad Los Alamos en het project kreeg de codenaam „Mannhattan." Atoomgeleerden uit verscheidene geal lieerde landen, o.w. Einstein, schrij- Anders echter denkt de Amerikaanse generaal Groves, die de leiding had van de bouw en ontwikkeling van de laboratoriumstad, er over. Als na Roosevelt's dood Truman president is, weet hij deze te overtuigen de noodzakelijkheid, een atoombom te gebruiken om in Japan de onder gang van 500.000 geallieerden te voor komen. Zo worden resp. op 6 en 9 augustus 1945 de bommen op Hirosjima en Na gasaki gegooid, waarna Japan op 14 augustus onvoorwaardelijk capitu leerde. Voor Oppenheimer was di een ondraaglijke schok. Enkele maan den later, in oktober, trok hij zich terug uit de leiding van Los Alamos. Het jaar daarna benoemt Truman Op penheimer tot voorzitter van de Alge mene Adviescommissie voor Atoom onderzoek, een zeer hoge onderschei ding. Een jaar later begint Teller Los Alamos aan onderzoekingen vc een nog verwoestender projectiel: de H-bom. In 1950 geeft Truman order, deze bom te construeren. Oppenheimer kan de consequenties van het gebruik van deze vindingen niet verwerken. Tenslotte spreekt hij zich in 1952 openlijk uit tegen het maken van H-bommen en atoom-oorlogsvoering die daarvan het gevolg zal kunnen zijn. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ook de radio zal op 10 januari volop in het teken staan de feestvreugde rondom het huwelijk van prinses Margriet en haar bruide gom Pieter van Vollenhoven. De Ned. Radio Unie zorgt voor nationale pro gramma's over Hilversum I en II. Hierbij neemt de reportage van de trouwplechtigheden op beide zenders tegelijk de tijd van 10.25 tot 2 uu beslag. Om 10 uur komt de NRU eveneens op I en II in de ether met een samen vatting van de radioreportage welke op 7 januari 1937 werd gemaakt van het huwelijk van (toen nog) prinses Juliana en prins Bernard, eveneens in de Grote Kerk in Den Haag. U hoort de verslaggevers van toen in dit programma dat Paul de Waart uit historische archieven samenge stelde. Aansluitend over naar Den Haag, waar 14 verslaggeversposten zijn inge richt om het gebeuren op de voet te laten volgen door de commentatoren Aan het einde van de reportage spreekt mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de NRU. een gelukwens uit. Tussen 4 en 5.40 uur is er op Hil versum II een programma Nederland - Canada (het land waar prinses Mar griet werd geboren), waarbij o.a. de Canadese ambassadeur in ons land, de heer W. F. Buil, aan het woord komt. Direct daarop volgt op deze zender een samenvatting van de huwelijksre portage. Dankwoord gramma dat begint met een dank woord dat het jonge paar tot het Ne derlandse volk zal spreken. Di neemt slechts enkele minuten in beslag. De koopvaardij viert hoogtij in het feestprogramma tot 10 uur: eerst zijn er volksliedjes en -dansen van de zee, daarna een klankbeeld, gewijd aan een uitzending van „Het schip van de Week" van de Wereldomroep en om 9.05 uur gaat „De vlag in top" voor een show uit het Rotterdamse Zeemanshuis Stella Maris, waar Imca Marina, het Cocktail trio en de drie Jacksons optre- Tenslotte kan men tussen 11.05 er 11.15 uur nog luisteren naar een beschouwing, welke prof. mr. L. W. G. Scholten houdt over het onderwerp „Vorsten huwen burgers". (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De ARP, vertegen woordigd in de Tweede Kamer-frac tieleider de heer Roolvink, zal op de avond van maandag 9 januari a.s. aan bod komen in de NCRV-televisieuit- zending „NIPO-these". Het gewone patroon van deze serie wordt gevolgd: gespreksleider W. L. Brugsma verdiept zich in de problema tiek van de ARP en de heer Postma volgt de uitspraken van de heer Rool vink, waarna vijf of zes „zwakke" AR-stemmers de fractieleider met vra gen mogen bestoken. Uitzending op Ned. 2 om 8.20 uur. In de brand Onmiddellijk gaat het mis met de grote man, die nu verdacht wordt van brek aan betrouwbaarheid, ook al verband met het feit dat hij in de tijd van het nazidom zich ooit heeft Heerlijk Hawaii Nico van Vliet heeft ons gisteravond in zijn NCRV-reportage over het heerlijk Hatvaii wel doen watertanden naar zand en zomer, en ons rijkelijk geïnformeerd over de hoeladansen en het allang com mercieel geworden eerbetoon aan de tal rijke toeristen, maar ons bepaald te weinig laten zien van de stad Honolulu en de afgelegen primitieve dorpen, die toch mede het eiland kenmerken. Luchtig van toon, zoals de zonnige eilandengroep in de Stille Oceaan, con verseerde hij met hooggeplaatste personen over het intensieve toeristenbedrijf en de verdraagzaamheid die het rassenprobleem onder de sterk gemêleerde bevolking tot een nauwelijks merkbaar vooroordeel zoals ook Nederland dat kent) terug brengt. Een journaliste van Japanse en een vrouwelijke gids van Chinees-Portugese afkomst, vertelden heel oppervlakkig ook alles heerlijke rustige omgeving aan stranden tuinen naar alle haast vreemd is. Ds. Abraham Akaka, opvolger van de reeks zendelingen van wie de eerste in 1820 voet aan uel zette, hield een filoso fische overpeinsing over het eendrachtig samengaan der rassen, dat hij niet hele maal origineel) vergeleek bij het snaren spel van de ukelele. Een charmante opvoering van Pergo- lesi's vrolijke kleine „tussenopera" (oor spronkelijk bedoeld om grote ernstige operawerken even gezellig te onderbre ken) maakte voor muziekliefhebbers (die teleurstellingen ueer goed. Het was een genoegen te luisteren naar Guus Hoekman en Henny May als de gefopte meester en zijn trouwlustige ge dienstige. De voorstelling was in kleding en decors goed verzorgd en deed het heel L/iWr. Wlm Kan. 19.30 Artistie ke staalkaart. 20.00 Nieuws 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor. radiofcuilleton. 20.55 lk loop door het land. lieht progr. 31.10 Liedjesprogr. SI 36 Conflict tussen generaties (1). lezing. 21.50 Stereo: Lichte orkestmuz. en zangsoliste (gr.) 2230 Nieuws. 22 40 Act. 22.55 Serenade: A. Viool en piano; B. Radlodubbclkwartet; C Vi ool en piano. 23.55 - 34.C0 Nws. Hilversum II 298 m. NCRV: 19.00 Nieuw* en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19 30 Muziek van Het leger des Heik (gr.l 19.35 Wereldpanorma j" c— Moderne orkestwerken (opn) 31.10 Voordr v. gedichten. 3130 Oor - Zaken: gevr. progr. 12.15 Avondoverdenking. 22 30 Nieuws. 22.40 Geestelijke liede ren. 22 56 Pedagogische ether- Hlstorla de un amor: Fiskar- Qlckans sang; Moonlight beco mes you: Yearning: Po boy ma Inez: South Ameri-me. NTS: 22.15 - It away: Die Gitarre naal. j.. Nederl. ..id das Meer; Nur du. lleln; I've got you under my|na[en" o en 10 W.25"School-t' Night and day; Gina;:18 55 Zandmannetje. 19.00 J< I1" dan je denkt. 19.30 Ve Haiti cherie: Begin the begui- El rellca- rio - Lady of Spain - ValenU- na - Clelito Undo - Tipitin: Love for sale; Let's do It; Ce >oir lè: Papa almc Maman: Sa lade de fruits: What is this thing called love: Just 'hose things: La vakse temps: Mustapha tiendaagse sportmAgazine. 19.55 ■derland I. NTS: 18.45 Ptpo ;iown. 1860 Journaal. 19 00 Mona - Zeg het met Taarten, -film 1935 Internationaal grarlsch nieuws. 1961 Ultz lichting Socutera. 20.00 - 20.16 jumaaT en wceroverz. 2030 itz. v. d. PvdA. 20.30 Young Heart, speelfilm. 22.25 Film- reportage over de orkaan Car- ia in mei 1961 in Texas. 22.55 - 23CO Journaal Ierland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20 01 STER 730 Lichte gramm.muz. VPRO 7 55 Deze dag. AVRO 'Nieuws. 8 10 Act 8 15. Licht» gramm muziek (8.30 - 8.35 D» groenteman). 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Stereo: Klassiek» den. 9.40 Lichte gramm. muz voor oudere luisteraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (gram. pl.) (11.00-11.02 Nieuws). 12.00 Lich- zangsolist. woord en muziek. 17.00 Voor de Jeugd. Hilversum U. 298. m. KRO: 7.00 Nieuws en weerbericht. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte mu ziek en praatje. (730 7.32 Nieuws). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Klassieke gramm.muz. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor dc huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Gevar platenprogr. 2.27 Meded. en tulnb. 12.30 Niet Act. 13.00 Pro Memo Klassieke gramm. n zikale lezing. NCRV: i5°45 V°Stereo: (gr.) Klassieke kamei Sopraan 18.10 Sportrubr. 1830 Voor Lichte vocale muziekjes. Nieuws. 10.02 Dixieland- 10.30 Nieuwe langspeelpla- jws. 11.02 Lichte gramm. 12.00 Nieuws. 12.02 Act. en reportages 13.00 Nieuws. 13.02 Top twintig. 14.00 Nieuws. 14.02 Gevar. muziekprogr. KRO: 15.00 Nieuw?. 15 02 Act. 1505 Sportprogr. 16.00 Nieuws. «02 Act. 16.05 Voor de tieners. 7.00 Nieuws. 17.02 Act. 17.05- °0 Verzoekplatenprogr. geïnteresseerd voor de tegenpool: het communisme. In 1953 geeft Truman bevel, Oppenhei mer geen staatsgeheimen meer toe te vertrouwen. Het wantrouwen jegens hem groeit: het is de tijd waarin Amerika in brand staat door de an ti-communistische activiteiten van McCarthy... de verhoren zijn aan de orde van de dag. Oppenheimer, diep vernederd, wacht niet tot men hem openlijk onder ver denking stelt: hij vraagt zelf, ver hoord te mogen worden en de com missie voor atoomonderzoek geeft daar inderdaad opdracht toe. Zover staan de zaken, als het documen taire spel begint. Men is getuige van een soort rechtsgeding. De commissie bestaat uit drie leden. Beide partijen hebben twee advocaten. De commis sie-advocaten dragen voortdurend be lastend materiaal aan tegen Oppen heimer, zijn eigen verdedigers probe ren dat te ontzenuwen. De spanning stijgt hoog op. Al duidelijker wordt het probleem van de kerngeleerde (die zijn vroegere vriend Teller nu als vijand tegenover zich ziet, een man, geneigd water bij de wijn te doen), die het atoomonder zoek is begonnen als een boeiend we tenschappelijk avontuur, maar pas aan de gevolgen ging denken, toen de bom eenmaal werkelijk viel. Oppenheimer brengt dit gewetenscon flict (dat andere geleerden met hem delen) zo onder woorden: „Wij heb ben het werk van de duivel gedaan, en ik ben teveel en te ondoordacht loyaal geweest." Maar het verhoor, dat een maand duur de, brak zijn carrière. In de rol van J. Robert Oppenheimer zult u Han Bentz van de Berg zien, Teller is Hans Culeman. Voorzitter en leden van de commissie zijn resp. Lo van Hensbergen, Ton Lensink en Gerard Rekers, voornaamste advo caat voor de commissie is Rob de Vries, die voor Oppenheimer Guus Oster. U ziet het: belangrijke namen, die groots spel in het vooruitzicht stel len. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. schittering, 5. bundel, verstand, 8. traag van begrip, 10. telwoord (Eng), 11. voorzetsel, 12. lid woord, 13. voorzetsel, 14.vis, 15. duinval lei, 16. hoofddeksel, 17. verbinding van twee oevers, 18. deel van het gelaat, 20. vrucht, 21. verstandig (bargoens), 22. slaapplaats voor zeer kleine kinderen, 24. voegwoord, 25. natuurlijk waterbek ken, 26. muzieknoot, 27. zwak, 28. vor dering, 29. maal, 30. slag. Vertikaal: 1. provincie van Neder land. 2. meisjesnaam, 3. vaarwel. 4. scheik. element (afk), 5. platvis, 6. voor zetsel, 8. soort van hond, 9. Europeaan, 11. hoogste punt, 12. deel van een huis, 14. vlug, 15. werpanker, 16. zoen, 17. viervoetig dier, 19. telwoord, 20. aard worm, 22. eelt (ZN), 23. ham (ZN), 25. bijwoord, 26.meisjesnaam, 27. voor zetsel, 28. oude lengtemaat. Oplossing vorige pnzzcl Horizontaal: 1. port - egaal, 2. opeen - lade, 3. ra - meier - in, 4. tel - Nero - es, 5. Ino. - ar - Anna, 6. ego - altoos, 7. re - dra - Odin, 8. alom - Noë - ee, 9. N.S. - nader - pt. Vertikaal: 1. portier - An. 2. opa - engels, 3. rem - lood - on, 4. teen - aar - ma, 5. en - Ierland, 6. gl - Erato - o.e., 7. Aaron - Oder, 8. adie - no - iep, 9. lens - as - net. De altijd-jonge Doris Day is in Amerika nog altijd geweldig populair, hoewel men in Nederland tegen woordig niet meer zoveel van en over haar hoort. In eigen land echter kan zij het nog best opnemen tegen de moderne pop-artiesten, zowel door haar eindeloos aantal films als door haar vrolijke liedjes-op-de-plaat. Splinternieuw is de film „Young at heart" niet, een jaar of tien geleden verscheen zij in de Nederlandse bioscopen. Het verhaal is ontleend aan een roman van de beroemde Amerikaanse schrijfster Fanny Hurst. Zo op het oog lijkt het een heel drama: een pianist die met een onmuzikaal meisje trouwt en zo weinig vertrouwen heeft in zijn vrouw, dat hij een poging doet om zichzélf het leven te benemen. Aangezien het echter een musical is loopt dat alle maal met een sisser af en viert de vrolijkheid hoogtij, dank zij Doris in de rol van Laurie Tuttle, die ten slotte weer kwinkeleert als een nachtegaaltje. Op de foto demonstreert zij een sentimentele bui. VANAVOND TE ZIEN 7.00 uur aflevering van Mona. 7.25 uur agrarisch nieuws. 8.30 uur musicalfilm „Young at heart" met Doris Day en Frank Sinatra. .0.25 uur uitgestelde reportage over de orkaan Carla. Ned. II KRO 8.05 uur tienerprogramma Waauw. 8.35 uur Amerikaanse documentaire over rassendiscri minatie. 9.15 uur nieuw avontuur van Hazel. 9.40 uur kunstrubriek: achter de schermen in het Rijksmuseum. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 7.30 uur kunstrubriek. 8.05 uur Trammelant in Loeren aan de Hor, met veel muziek. 8.55 uur Dorus aan't woord. 9.10 uur liedjesprogramma. 9.50 uur Swing and Sweet (stereo) 10.55 uur romantische serieuze avondmuziek. Hilversum II NCRV 7.30 uur Leger des Heils. 8.10 uur Radio Filharmonisch orkest en N.C.R.V.- ensemble in werken van Badings. 9.10 uur voordracht uit- bekroonde dichtbundels 1966. 9.30 uur Oor-zaken, gevarieerd programma. 10.40 uur geestelijke liederen 11.15 uur Platennieuws. door Maar ik heb een deel overgeslagen. Ik zei je dat ze het kind verwachtte. Fin woonde hier. Je kent het huisje. En hij had die ziekte. Zijn longen waren aangedaan en hij wil de niet naar een dokter. Dat zou toch niet meer geholpen hebben, het was al veel te ver. Het verergerde opeens heel snel. Hij kreeg het verschrikkelijk benauwd, het bloed stond hem op de lippen. Maar hij was tevreden dat hij sterven kon de dokter die te laat kwam, wist heel goed waaraan hij gestorven was en dat is ook opgetekend. Maar de men sen mompelden over hem, dat hij er zelf een einde aan ge maakt had. Dat kwam voor een deel omdat hij zo vaak over de dood sprak. Hij voelde zich een slecht mens en hij stak vol heimwee. De zee was zijn grote liefde, maar met een houten been kon hij niet meer aan boord. Als je hem goed kende, wist je dat hij van onder tot boven vol verdriet en heimwee zat. En als Margriet tot voor een paar dagen geloofde dat haar vader een zeeman was die omkwam, dan is dateigenlijk waar. Want de zeeman in Fin is omgekomen van verlangen naar de ruimte en het water. „De hemel en de zee, heb ik hem vaak horen zeggen. „Het ene is het beeld van 't andere. Al geloof ik niet dat hij zelf goed begreep wat hij zei. Maar hij wist het met zijn ziel. En nu kun je vragen: Waarom trouwde jij dan niet met Dora toen Fin gestorven was? Ze wilde dat ik iedere dag zou komen, ze moest mijn gezicht zien. „Dan zal het kind toch een beetje van jou zijn, geloofde ze. Bovendien was ze doodsbang dat het een jongen zou kunnen zijn, die op zijn vader leek. Ik heb haar dat allemaal uit het hoofd gepraat, maar over trouwen hebben we nooit gesproken. Nee, ik geloof zelfs dat we daarover niet eens gedacht hebben. Zij was geen vrouw om het stof af te nemen en het dagelijkse potje te koken. En ik... Jan lacht een beetje en schudt nog eens zijn hoofd. „Als ik al lang onder de aarde lig, Jord Munde, zul je nog mijn bloed horen zingen, zoals ik nu mijn viool laat zingen. Dat is rare taal en toch is het zo. De enige die er alles van weet is Thomas Barden. In de nacht van Dora's heengaan heb ik hem alles verteld. En hij begreep het. Als Dora langer was blijven leven, waren we misschien toch nog getrouwd, maar ze heeft waarschijnlijk de ziekte van Fin gekregen. Al was zij niet ernstig besmet. Het kwam veel meer omdat ze niet meer wilde blijven leven. Barden hield onze handen vast toen ik beloofde voor haar kind te zullen zorgen. Je zou kunnen zeggen dat dat ons huwelijk was, in die laatste nacht..." Het blijft lang stil na Krebbe's verhaal. Hij zit met het hoofd in zijn handen. Als hij eindelijk opkijkt, glanzen zijn ogen en is rijn gezicht ontspannen. „Ik zal naar Thomas Barden gaan om hem te vragen het huwelijk van onze kinderen in te zegenen. In het begin van het nieuwe jaar. Da's goed, zegt Jord. En dan geven zee klaar een stevige hand. Was het dan daarom dat ik op zijn graf moest bidden en het verzorgen? zegt Leda als ze van Jord gehoord heeft wie Netten-Fin was. Hoe is alles met elkander verweven, heel ons leven. Met alle fouten en alle vreugden. Leda is vol diepe vreugde als ze de laatste toebereidselen treft voor het kerstfeest. Ze vieren het met elkander onder een heldere hemel vol sterren. Thomas Barden is er weer om het evangelie te lezen en Leda zet de kerstliederen in, waarbij Amy haar begeleidt. Ga je mee? vroeg Leda aan Mei voor ze weggingen naar het kerkje. Nee, nog niet. Nog niet, Leda. Het leek op een belofte voor later. In de avond, als ze gegeten hebben, komt iemand het erf op. De honden slaan aan als de bezoeker de deur opendoet en regelrecht naar de woonkamer komt Het is Araout Thiesen. Hij heeft een dikke trui aan met een leren broek en hij riet er uit of hij lange tijd achter elkaar buiten is geweest. Met rode oren, maar lachend en blij dat hij er is. Mag ik erbij zijn? vraagt hij. Ik ben met mijn boot gekomen, die ligt in de baai. Het was wel koud. Het spreekt vanzelf dat hij erbij mag zijn, maar ze zijn wel benieuwd waarom hij er is. Vooral Amy. Ze vraagt het niet met wo' den, maar hij leest het in haar blik. Is er iets met je vadc; Arnout zegt niet dat hij het kerstdiner, waar de gasten altijd vriendelijk tegen elkaar zijn, omdat het zo hoort en waaraan veel gegeten en gedronken wordt, wilde ontkomen. Zijn moeder weet waar hij is en zij zal wel weten hoe ze het aan zijn vader moet zeggen, als die hem mist. (Wordt vervolgd) Hom PRAAG Tijdens de Duitse bom bardementen op Moskou in 1942 viel een bom op het instituut voor pedagogie. De bom ontplofte niet. Deskundigen die de bom onschade lijk wilden maken ontdekten dat het oorlogstuig was gevuld met 163 kilogram zand en een deel van een Russisch-Tsjechisch woordenboek. Sindsdien zoekt een Russisch- Tsjechische vriendschapsvereniging naar de onbekende Tsjechische ar beider die erin slaagde onder het oog van de Duitsers de explosieven destijds te verwisselen voor het minder gevaarlijke materiaal. Orly PARIJS Het Parijse vliegveld Orly is het afgelopen jaar het drukste vliegveld van het vaste land ge weest. Samen met het Parijse vliegveld Le Bourget verwerkte Orly 6.730.000 passagiers en 169.900 ton vrachtgoed. Frankfort kwam op de tweede plaats te staan. SUKKELTJE EN BRUUNKE „Zie je daar dat lichtje; zou dat van professor Bolleboos zijn?" vraagt Bruunke, in de verte wij- Ja, hier staat zijn autootje, met een caravan erachter. Een lantaarntje hangt er aan de zoldering. „Zouden we in de caravan kunnen", denkt Stikkeltje, de deurknop grijpend. „Hoera, niet op slot!" juicht Bruunke. Nu zullen op de professor gaan FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6