Commentaren Op trouwdag van Margriet en Pieter Haagse binnenstad drie uur lang afgesloten Handel in arbeiders Invasie op Haïti tijdig verijdeld Kanselbijbel open en dicht alles goed en( wer Uit de Haagse hof geplukt Tekort op balans f800 min Met Ruby verdween „kroongetuige" VOENSDAG 4 JANUARI 1967 Mogelijkheid QPNIEUW doet zich een mogelijk heid voor besprekingen over een politieke oplossing van de kwestie Vietnam te openen. Oe Thant, secretaris-generaal van de VN, meent dat Amerika eerst de bombardementen op Noord-Vietnam j moet staken. President Johnson wil i daartoe opdracht geven, als HanoiDEN HAAG Een groot ge- daar iets positiefs tegenover stelt, deelte van de Haagse binnenstad bijvoorbeeld het stopzetten filtraties. Engeland heeft voorge steld, dat Amerika, Noord- en Zuid- Vietnam aan de conferentietafel gaan zitten om naar een oplossing te zoeken. Daar komt nog bij, dat begin fe bruari wellicht een bestand van een week in acht wordt genomen tijdens de viering van het boeddhistische nieuwjaar. Het duurt nog een maand, voordat het zo ver is. Wordt men het eens, dan kan dat bestand voor onbepaal de tijd worden verlengd. Oe Thant heeft blanco volmacht om met Hanoi contact op te nemen. Het lijkt de moeite van het proheren waard. Ten zij ook de secretaris-generaal van mening is, dat slechts op de voor waarden van Noord-Vietnam een oplossing kan worden gevonden. Onverdacht J^E New York Times, het meest respectabele Amerikaanse dag blad, heeft in de afgelopen maanden felle kritiek geuit op het Vietnam- beleid van Johnson. Het hekelde vooral het feit, dat zoveel burgers slachtoffer waren geworden van, Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. Om zeker te zijn stuurde het zelfs Salisbury, (een van zijn belangrijkste medewerkers) naar Hanoi. Deze bevestigde, dat er onder de burgerbevolking veel slachtoffers waren gevallen en dat zonder enige noodzaak hele woonwijken waren getroffen. De New York Times is echter geschrokken van /zijn eigen publikaties. Zo zelfs, dat het blad waarschuwt tegen het trekken van valse conclusies. Het is er zich van bewust, dat de communistische pro- zal dinsdag 10 januari de trouwdag van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven van 's morgens 9.00 uur tot om streeks het middaguur voor alle gemotoriseerd verkeer worden afgesloten. Gedurende deze uren zullen geen voertuigen in dit afgesloten vak wor den toegelaten. Lijnbussen, trams en taxi's mogen wel doorrijden ten dienste van het publiek, dat naar de bruidsstoet wil gaan kijken. De Haagse verkeerspolitie heeft in verband met de te verwachten grote drukte uitgebreide maatregelen getrof fen. Deze hebben echter alleen succes als het publiek meewerkt. De politie adviseert automobilisten, die een plaatsje langs de route zoeken, hun au to te parkeren op het Malieveld, waar voldoende ruimte is. STERKTE In de Residentie zijn volgende week dinsdag 2500 politiemensen op de been. 1600 man geüniformeerd personeel en 900 in burger. Zelf heeft de Haagse politie slechts 300 man beschikbaar, om dat de dagelijkse dienst normaal door moet gaan en daaraan geen personeel kan worden onttrokken. Daarom krijgt de politie bijstand van 1000 man Rijkspolitie, 1000 man Koninklijke Marechaussee en 200 man politie uit andere gemeenten. Niet minder dan 18 kilometer hek zal (Van een onzer redacteuren) pagandisten alleen maar laten zien, wat in hun kraam te pas komt. Niet kan worden vastgesteld of de verwoestingen werden veroorzaakt door Amerikaanse bommen of door projectielen van luchtafweerbatte- rijen. Dit geschut werd in verschil lende gevallen in de buitenwijken geplaatst om de kwetsbaarheid er van te verkleinen. STUDENTES OP SOESTDIJK Weer stroom cadeaus voor bruidspaar worden gebruikt om de lange route van Huis ten Bosch naar de raadzaal de Javastraat en vervolgens naar de St Jacobskerk en terug naar het paleis af te zetten. De politie krijgt de beschikking over 150 voertuigen, waaronder 22 extra mo- Het bruidstoilet blijft vanzelfspre kend tot volgende week een zorgvuldig bewaard geheim. De Rijksvoorlichtings dienst heeft alleen bekend gemaakt, dat het is ontworpen door mevrouw L. Berge-Farwick, van het Modehuis Li- nette te 's Hertogenbosch, dat ook het bruidstoilet van prinses Beatrix ver vaardigde. Mejuffrouw Riek van Lieshout en haar assistenten hebben het toilet voor prinses Margriet gemaakt. GASTEN Slechts een gering aantal buiten landse vorstelijke personen zal de hu welijksplechtigheden bijwonen. Onder hen bevinden zich prinses Alice, gra- /an Athlone, prinses Christina van Zweden, prins Charles van Luxem burg, prins Friedrich Wilhelm van Pruisen, en prinses Kira Augus.te van Pruisen. De moeder van prins Bernhard, prin ses Armgard, zal niet aanwezig zijn. Haar dokter heeft het haar afgeraden de zeker voor haar leeftijd vermoeien de dag mee te maken. De groothertogin Luxemburg is door ziekte verhin- Ds. Winfield Burggraaf, die prinses Margriet op 29 juni 1943 te Ottawa heeft gedoopt, zal samen met zijn 'ouw tot de genodigden behoren. In de kerk zullen voorts nog aanwe zig zijn familieleden, vrienden, kennis sen en relaties van het bruidspaar uit i binnen- en buitenland. Tweeëntwintig scholieren, die in enig| jaar op 10 januari zijn geboren en ten minste elf jaar oud zijn, zijn door het lot uit 2360 leerlingen aangewezen, de dienst in de Grote Kerk bij te wonen. Leerlingen van 25 Nederlandse zee vaartscholen zullen in twee groepen bij Huis ten Bosch en bij de Grote Kerk :n plaats krijgen. De liturgie, die in de kerk wordt ge volgd, is de Orde van Dienst van de Nederlandse Hervormde Kerk. Het hu welijksformulier is het onlangs door de Leraar-zijn Eerder ben ik in dit blad al eens in de gelegenheid geweest te wijzen op het algemene verschijnsel bij docen ten vhmo van tekort aan kennis van en inzicht in het leerproces: in de „ziel" van de leerling, in de psycholo gie van de klas als kleine ge meenschap. De situatie is er intussen niet veel beter op geworden. Door pro paganda voor technische leermiddelen waartegen men op zichzelf bepaald geen bezwaar behoeft te hebben is de aandacht van de mijns inziens eni ge geneeswijze voor het middelbaar onderwijs afgeleid. Men krijgt zelfs de indruk, dat vele leraren uit wan hoop hun toevlucht tot die „techniek" Maar hier wordt de aandacht van hoofdzaken naar bijzaken afgeleid. Het is ontstellend te moeten constate ren hoe het nog steeds usance is dat jonge leraren zonder enige behoorlijke didactische voorbereiding voor de „wilde dieren" geworpen worden. Want nog immer acht men de kennis van het te onderwijzen vak voldoende om een goed leraar te kunnen zijn. Er is maar één geneesmiddel. Te we ten: interesse voor praktische didac tiek. Met name leraren nijverheidson derwijs hebben getoond in staat te zijn hun houding en mentaliteit in de klas, mede dank zij een goede cursus in praktische didactiek, te wijzigen. Resultaat: meer arbeidsvreugde, meer rendement ook bij geringere inspan ning bij leerlingen èn docenten! Zo moet het toch ook bij leraren-vhmo mogelijk zijn tot verbetering te ko men? Het is zo broodnodig. Middelburg Drs. A. J. van Rutten Geweten Het is het goed recht van een krant zich uit te spreken tegen een Kamer motie. zoals in uw commentaar van 31 december, waarin u de motie-Ruygers „kraakte". Het is alleen jammer dat het com mentaar wat „rammelt". Men kan ie mand, die de Verenigde Staten af wil brengen van het heilloze voornemen een klein land met bombarderen op de knieën te krijgen, moeilijk „eenzij dig richten tegen de VS" verwijten. Eerder is hierin de wens te onder kennen Amerika het smadelijke ge zichtsverlies te besparen, dat eens Frankrijk in Indo-China leed. De geschiedenis leert dat een revolu tie, die erin slaagt zich te identifice ren met de vrijheidsdrang van een volk. de overwinning behaalt. Tenslotte: als u zegt dat „de motie het gewetensconflict van president Johnson negeert", neemt u metterdaad eenzijdig stelling door op uw beurt het gewetensconflict van hen, die zich zorgen maken over de Amerikaanse politiek te negeren. Overigens is het „geweten" al vol doende misbruikt om mensen het zwij gen op te leggen. Den Haag L. Heuvelman SOESTDIJK Aangekondigd als de „Leidse sleuteltjes" stapte gistermiddag de jaarclub van prin ses Margriet de Leuvenzaal van paleis Soestdijk binnen, gewapend met een enorme staande kapstok, waarvan de krullen plaats bieden aan talloze jassen. Prinses Margriet was er volkomen verrast door. Uit volle borst en veelstemmig gen haar jaargenoten enkele verzen, waarin herinneringen werden opge haald aan de studentikoze tijden weleer. De prinses en haar bruidegom hadden er bijzonder veel plezier evenals om de poging tot een serieuze toespraak van een van de meisjes, die de hoop uitsprak, dat de roepstem de jaarclub zal kunnen doordringen in de eenzame bossen van het Loo. De Leidse studentes sloten een lange rij af van deputaties, die naar paleis Soestdijk waren gekomen om het paar een nieuwe door gelukwensen begelei de serie geschenken aan te bieden. De ze cadeautjesdag was aan de drie voor gaande toegevoegd omdat men anders veel aanvragen voor een bezoek ha( moeten afwijzen. De deputaties waren o.m. afkomstij van de Koninklijke Luchtmacht, de ze ven Soester scholen, de Christen Jonge Vrouwen Federatie, de bejaardensocie- teit in Hoedekenskerke, de Koninklijke Nederlandse vereniging Onze Vloot van de Rotterdamse schoolvereniging. De laatste bestond uit vier oud-leerlin gen met wie de bruidegom indertijd ir de zesde klas van de lagere school heeft gezeten. Johnson wèl naar Europa WASHINGTON Het Witte Huis heeft met klem de geruchten tegen gesproken volgens welke president Johnson elke gedachte aan een bezoek aan Europa in het voorjaar zou hebben laten varen in verband met de interna tionale toestand. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis, Bill Moyers, koestert Johnson nog steeds het voornemen hier toe maar is er nog geen enkel reisplan opgesteld. 4 utosmokkelaars gearresteerd ZEVENAAR In Spijk bij Lobith i: door de ambtenaren van de centrale douanedienst te Zevenaar na een wilde jacht, met medewerking van een bur- ïn marechaussees, een vijftal auto bandieten gearresteerd, die Duitsland een nieuwe auto (Ford Tau- nus I2m) hadden getracht in te voeren. Na klem gereden te zijn in Lobith Tol kamer werden zij alle vijf ingesloten. Twee van de groep bleken ontvlucht te zijn uit een Jugendheim Duitsland waar zij al een straf uitzaten wegens autodiefstal. Alle waren ii bezit van verboden wapens. Men heeft zich in verbinding gesteld met de Duitse kriminalpolizei te Emme rik. Daar is men ervan overtuigd te doen te hebben met leden van een in ternationale autobende. Raad van Kerk en Gezin van de Neder lands Hervormde Kerk ontworpen hu welijksformulier, dat nog niet officieel in het Dienstboek is opgenomen, maar toch voldoende geldigheid heeft. Men heeft dit formulier gekozen, om dat zowel de Prinses als de heer Van Vollenhoven worden aangesproken in hun taak, zowel in het werk als in het De liturgie is gekozen in overleg met het bruidspaar, dat ook de te zingen liederen heeft uitgezocht. Het zijn psal men, gezangen en eigentijdse liederen. De bloemversiering in de raadzaal en de kerk zal zeer sober zijn. Zij is aange bracht door de Vereniging De Neder landse Bloemisterij onder leiding van de secretaris mr. P. P. A. Theunissen en diens assistenten de heren Hop en Stemerding. In de kerk worden bloemen aange bracht op de treden naar het koor, als afscheiding tussen het koor en de kerk en langs de zijbeuken. De raadzaal wordt op enke'.e plaatsen „royaal" versierd met grote bloemstukken. In het trappenhuis wor den op de muren, die zich daarvoor lenen, wandkleden aangebracht. De buitenkant van het gebouw krijgt een „solide groenversiering" van lau wertakken. REGISTERS Op de huwelijksdag zullen in het pa leis aan het Lange Voorhout in Den Haag, in het paleis op de Dam te Amsterdam, in paleis Soestdijk en in paleis Het Loo felicitatieregisters lig gen. Reita Faria (23), Miss World zoge zegd, is te Londen teruggekeerd van haar reis (tijdens de feestda gen) door Vietnam. Zij droeg een originele rimboe-hoed, die een sol daat haar had gegeven. RABAT Dc Marokkaanse politie heeft een klandestiene emigratie-cen trale met vertakkingen in Nederland, België en West-Duitsland op gespoord. De organisatie leverde voor een bedrag van 2160 gulden paspoort, een reis naar een Europees land en een betrekking aldaar aan belangstellenden. Interpol stelt een onderzoek naar de vertakkingen van de organisatie bui ten Marokko. Het hoofdkwartier zou te Nador in Noord-Marokko zijn ge vestigd. Er zijn al acht arrestaties verricht. Het hoofd van de organisatie is voort vluchtig. De bende zou in nauw kon- takt hebben gestaan met ondernemin gen in de landen waarheen de illega le arbeidskrachten werden ^uitge voerd." De betrokken arbeiders zouden zich hebben moeten verplichten aan dege ne die voor de vereiste papieren had gezorgd, gedurende een of twee jaar een zeker percentage van hun loon af te dragen. De zaak kwam enige weken geleden aan het rollen door de vermissing van 327 paspoorten die bestemd wa ren voor Marokkaanse arbeiders die in verschillende landen in Europa zouden gaan werken. Een onderzoek van overheidswege wees uit, dat de reisdocumenten door corrupte ambtenaren voor de klan destiene emigratie-organisatie waren ontvreemd. PRINSES~BEZOCHT VRIJWILLIGERS AMSTERDAM Prinses Beatrix heeft gisteren vrijwilligers voor hulp aan ontwikkelingslanden bezocht, die in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen worden opgeleid. De Europese werkgroep heeft hier voor het eerst een groep (van acht) vrijwilligers in opleiding. Zij bestaat uit vijf Britten, een Belg, een Fin en een Nederlander, die zullen gaan wei-ken aan een land bouwproject en een leprozencentrum in Cubaanse ballingen gearresteerd KEY WEST De Amerikaanse politie heeft gisteren in de buurt van Key West (Florida) zeventig Cubaanse ballingen gearresteerd die een invasie wilden doen op Haiti om daar het bewind van pre sident Duvalier omver te werpen. Zij werden op het strand gear resteerd toenzij op het punt stonden zich in te schepen. De invasie-groep wilde een zekere pater Jean Baptiste Georges een Haïtiaanse oud-mi nister van onderwijs bevrijden en vervolgens een Cubaans leger vor-1 men voor een inval op Cuba de volgen de maand. De ballingen boden bij hun aanhou- j ding geen verzet. Een van de leiders van de groep is de_ Cubaanse oud-senator Rolando Masferrer, die na zijn arrestatie onthul de dat ruim vijftig ballingen al per schip uit Florida was vertrokken. „Ze bevinden zich nu zeker in de interna tionale wateren. Er kan niets meer te gen hen worden ondernomen", zei hij. Wapenarsenaal Zijn groep beschikte naar zijn zeg gen over een omvangrijk wapenarse naal: ruim 150 geweren, 50 karabij nen, 10 machinepistolen, 25 machine geweren en 9 mortieren. Volgens Masferrer zouden in totaal 350 man zich bij de rebellen in Haïti voegen om Duvalier te verdrijven. Behalve Cubaanse ballingen hebben zich ook Amerikanen en Haïtianen bij' de groep aangesloten. „Hier hebben wij n jaar lang voor gewerkt, en nu Op 14 februari a.r. Deputaten- vergadering DEN HAAG Volgende week za terdag zal in het Utrechtse Tivoli de a.r. Deputatenvergadering worden ge houden. Dan zal definitief het program van actie 1967-1971 worden vastge steld. Na de openingsrede van voorzitter dr. Berghuis, zal nog het woord wor den gevoerd door prof. Zijlstra, mi nister-president en minister van fi nanciën, mr. Biesheuvel, minister van landbouw en lijsttrekker bij de ver kiezingen, de heer Roolvink, voorzitter van de a.r. Tweede-Kamerfractie en ds. D. Biesma, christelijk gereformeerd predikant te Aalsmeer. De overbesteding was het sterkst in de eerste helft van het jaar. In hoever- >k in de tweede helft dc bestedin gen boven de produktie uitgingen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Oorzaken van het tekort op de ba lans worden genoemd: de monetaire krapte, vermindering van de vraag in enkele voor ons land belangrijke afzet gebieden, toenemende buitenlandse con currentie, en het aan de dag treden van moeilijkheden in enkele specifieke sectoren. Gedurende het grootste deel van het jaar kon de economische groei zich ech ter nog vrijwel onverminderd voortzet ten. Zo gaf de industriële produktie in de eerste tien maanden een stijging te van bijna 7 procent. Het volume de bedrijfsinvesteringen in vaste DOOR r Op erv bij het Binnenhof niet de komen, dan moet het eerst erger stilte van het kerstreces, dat alle worden." Kamerleden de kans gaf op een win- Een wijs woord, dat ook de mor- tersportvakantie. Vergaderen, bera- rende residentie ter harte mag ne- den, stemmen en ondertussen nog men. verkiezingstoespraken, dat is nu hun deel. 1 Het is natuurlijk wel naai-, dat De gemeenteraad is verdreven uit 'iet puin zo akelig lang ligt. Overal het raadsgebouw en vergaderde in in de stad zijn gapende wonden: de Eerste Kamer, die mooier is dan aan het Spui, in de Wagenstraat, ooit de raadszaal worden kan. rond de Groenmarkt, om slechts en- In dat raadsgebouw aan de Ja- kele te noemen, vastraat zelf is het echt grote schoonmaak compleet met schilders en witters. Niet alleen de trouwzaal krijgt een beurt, maar ook de bene- densalons. Tenslotte mocht er eens iemand van het hoge gezelschap straks verdwalen. Het zou geen pas geven als an achter welke deur ook enige ongerechtigheid te zien was. Op de luguberste plekken worden vlaggetjes gehangen. Om de ellende Veel moeilijker zal het zijn de te bedekken. Of dat nu helemaal straatongerechtigheden aan het oog verstandig is weet ik nog niet. Er de bruiloftsgasten te onttrekken. We zijn in Den Haag nu eenmaal bezig alle rommel op te ruimen. Mijn grootmoeder zei altijd wan neer een kast een grote beurt kreeg en de chaos van leeggehaalde plan ken niet meer te overzien scheen: moeten flink wat vlaggen aan te pas komen willen ze het camouflage werk naar behoren doen. En anders zijn het juist blikvangers, die pre cies het omgekeerde bereiken van wat men wil. Net als bij die me vrouw, die een groo\ gat in haar „Maak je geen zorg. Wil het goed bankstel had gebrand even voordat de baas van haar man op bezoek zou komen. Ze had er een prachtig kussen op gelegd. Nou baas en echtgenote wa ren nog niet binnen of de be zoekster viel bewonderd op het kus sen aan. Zo met een verrukt vrien delijk kreetje: „Hebt u dat zelf ge maakt? Wat kn..." Toen stokte ze, want de geschroeide bankbekleding staarde haar hologig aan. Enfin als het goed is, ziet geen mens uit de stoet iets van de gevels, want dan staan er juichende Overigens is in onze goede stad de uitverkoopslag al begonnen. Hoe dat legaal te verantwoorden is, weet ik ook alweer niet. Maar het is zo. Je kunt volop lapjes graaien; schoenen koopjes halen; genieten van speciale aanbiedingen. Helemaal bevoorrecht zijn klan ten met rekeningen. Ze krijgen alle maal een keurige brief thuis, dat ze de horde van de contante betalers (zo staat het er natuurlijk niet) een slag voor kunnen zijn. Op vertoon van de brief mogen ze al keus ma ken uit de afgeprijsde artikelen". P.S. alleen tegen contante betaling." Werkelijk, wij Hagenaars, zijn een beetje uit ons gewone doen! dit", merkte een lid van de groep na zijn arrestatie bitter op. Hun zal waarschijnlijk een poging tot illegale wapenuitvoer ten laste wor den gelegd. Afgelopen zondag had de politie bij Key West al een vrachtwa gen met bijna 500 kilo dynamiet aange houden en twee personen gearresteerd. MINISTERIE: DEN HAAG Het jaar 1966 heeft in het teken gestaan van de overbesteding. De betalingsba lans weerspiegelt dit; op de lo pende rekening zal een tekort van tenminste ƒ800 min. ontstaan. Aldus deelt het ministerie van economische zaken in een jaar-i overzicht mee. Het Nederlandse Studenten Or kest heeft gisteren zijn jaarlijkse intocht in Bergen gehouden. Na tuurlijk ging dit gepaard met een stunt, dit jaar een muziekinstru ment dat uit zes blaasinstrumen ten was samengesteld. Burge meester L. J. de Ruiter wilde er graag zijn krachten op proberen, maar tevergeefs. De bij dit in strument behorende muziek was eveneens heel merkwaardig Vrijstelling na drie jaar hulp in ontwikkelingsland DEN HAAG Vrijwilligers die voor minstens drie jaar worden uitgezonden naar ontwikkelingslanden krijgen voort aan vrijstelling van militaire dienst. Na hun terugkomst worden ze buitenge woon dienstplichtig. Vrijwilligers die al een oproep voor eerste oefening hebben ontvangen, kun- uitstel krijgen om naar het ontwik kelingsland te reizen. Zijn ze daar een maal, dan krijgen ze vrijstelling „we gens aanwezigheid van een bijzonder ;eval," zo heeft minister De Jong be paald. activa ging in de eerste negen maan den met 9 procent omhoog. De volume toeneming van de particuliere consump tie bedroeg in de eerste tien maanden 3 procent. MEER INVOER De buitenlandse handel toonde even eens een verdere uitbreiding, hoewel de groei van de uitvoer achterbleef bij die van de invoer. Het dekkingspercen tage kwam daardoor lager te liggen dan in het vorige jaar, wat belangrijk bijdroeg tot het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans. De prijsstijging was in de eerste vier maanden aanzienlijk. Naast verhoging van de huren en enige indirecte be lastingen had hierop vooral invloed de stijging van de loonkosten die zeker buiten de industriële sector belangrijk uitging boven de toeneming van de pro- duktiviteit. Hoewel het prijsindexcijfer van het levensonderhoud in de tweede helft van het jaar geen verdere stijging heeft ondergaan, lag toch het gemiddel de prijsniveau ongeveer 5.5 procent bo ven dat van het vorige jaar. (Van een onzer redacteuren) TI/TET Jack Ruby is de „kroon- -t-'-t getuige" verdwenen, die mis schien nog licht had kunnen bren gen in het mysterie rondom de moordaanslag op president Ken nedy. Ruby, die in 1911 als Jack Rubinstein in Chicago werd ge boren, ontkende tot het laatst toe. in opdracht van anderen te hebben gehandeld, toen hij Lee Harvey Oswald neerschoot. Zolang Ruby nog in leven was be stond de mogelijkheid, dat er nieu we feiten zouden worden ontdekt, aan de hand waarvan de twijfel aan de juistheid van zijn verklaring ge toetst kon worden. Midden februari zou een nieuw proces tegen hem worden gevoerd. Dit zou de justitie in staat nebben gesteld uitvoerig in te gaan op veronderstellingen, die de moordaanslagen nog met een waas van geheimzinnigheid omgeven, j Dit is nu uitgesloten. Wellicht sprak Ruby de waarheid, toen hij bleef I volhouden, Oswald te hebben vermoord uit medelijden met mevrouw Ken- nedy. De omstandigheden, waaronder hii zijn daad Homplot kon plegen waren echter van dien aard, dat de gedachte aan een komplot, waarin zowel Oswald als Ruby een rol speelden, een hardnekkig bestaan bleef leiden. De kri tiek op het rapport Warren, dat Oswald als de moordenaar van Kennedy aanwees en er wat Ruby betreft van uitging, dat hij evenmin deel uitmaak te van een komplot, was juist de laatste maanden toegenomen. Aangenomen moet worden dat nu Ruby is gestorven nooit meer een bevredigend antwoord kan worden gegeven op de vele vragen, die rondom deze lugubere zaak blijven bestaan. Er zijn echter ook feiten, die er op kunnen wijzen, dat Ruby inderdaad impulsiefhandelde, toen hij die al tijd een revolver bij zich droeg Oswald neerschoot. Hij verdacht het gevangenispersoneel er van, dat het mosterdgas in zijn cel had verspreid. Ook toen hem werd meegedeeld, dat hij kanker had dacht hij slachtoffer te zijn van een komplot. Later legde hij zich er bij neer, dat hij niet meer beter kon worden. Zijn advocaat noemde het verba zingwekkend, dat het niet eerder geconstateerd was, dat Rubv zo ernstie ziek was. Overigens vond deze jurist dat Ruby in de eerste plaats geestesziek was. De nachtclubeige- Geestesziek naar zou in een korte aanval van epilepsie van enkele seconden hebben gehandeld, zonder dat er van voorbedachten rade sprake was. Intussen wees de lijkschouwing uit, dat een bloedpropje uit Ruby's rech terbeen in een van de longen terecht was gekomen. Dit vormde dè directe doodsoorzaak. Ruby had volgens de ziekenhuisartsen kanker in beide lon gen, de lymfklieren en de lever. Hij was in ieder geval ten dode opge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5