Noord-Vietnam verloor in grote luchtslag helft van zijn Migs IW v Johnson best geklede man Gevangene na huwelijk ontsnapt Dilemma voor Britse vorstin Denen redden twaalf Noorse zeelieden Nederlander lichtte voor bijna 2 ton op zal niet 5 DINSDAG 3 JANUARI 1967 Gevecht van 12 minuten in omgeving van Hanoi Met ruim 50 Amerikaanse Phantom-toestellen SAIGON Tijdens de grootste luchtslag van de Vietnamese oorlog, die gisteren twaalf minuten lang heeft gewoed, heeft de Noordvietnamese luchtmacht waarschijnlijk meer dan de helft van haar nog in dienst zijnde Migs-21 verloren. Zeven toestellen van dat type werden door Amerikaan se Phantoms F-4c neergeschoten, op vijftig kilometer ten noordwesten van Hanoi. Conflict "T\E blanken, die het aangedurfd hebben in Kongo te blijven werken, verkeren opnieuw in een moeilijke positie. De regering van president Moboetoe dreef het con flict met de machtige Union Minière op de spits. Gevolg zal zijn, dat Kon go afnemers moet vinden voor grondstoffen, die het wederrechte lijk verkreeg. De Union Minière, die haar hoofd zetel te Brussel heeft, zal alles in het werk stellen om dit te beletten. Als zij daarin slaagt wordt de Kon golese economie rechtstreeks be dreigd. Politieke onlusten blijven dan niet uit. Gevreesd wordt, dat de blanken het eerst de gevolgen daarvan zullen dervinden. Velen zullen proberen een goed heenkomen te vinden. De vraag is echter, of zij niet gedwon gen worden, aan het werk te blijven, Het is te hopen dat op korte termijn nog een oplossing voor dit gevaar lijke conflict wordt gevonden. Kritiek T~\E Franse pers heeft kritiek op de Nieuwjaarsrede van de Gaulle, volgens Wim Kan de oudste provo van Europa. Met name hekelt zij de beschuldiging, dat Amerika verant woordelijk is voor de oorlog in Viet nam. Combat (links) vond het een dema gogische aanval. Een ander blad be speurde een simplistische benade ring. Zelfs de communistische Hu- manité kon niet nalaten de toespraak in verband te brengen met de ko mende parlementsverkiezingen in Frankrijk. Het blad schreef: „Hij wil zich voordoen als de apostel van ontspanning en vrede". De reactie van I'Humanité is begrij pelijk. De communisten vrezen, stemmen aan de Gaulle te verliezen. Dat neemt echter niet weg, dat het blad midden in de roos heeft gescho ten. Overigens zal bij de verkiezingen blijken, of de Fransen na ruim acht jaar gaullisme nog in sprookjes ge- Teveel Artsen met een jaarinkomen van 60.000 gulden willen nog meer hebben. Wie protesteert daartegen? Niemand. We zijn kennelijk bang voor deze he ren die immers sleutelposities inne men. Iedereen wordt wel eens ziek, nietwaar? Woubrugge A. Buitelaar Beschamen tl Kardinaal Spellman heeft bij zijn bezoek aan Vietnam dus verklaard: „Wij moeten deze oorlog, die ons opge legd is, winnen. Wij voeren haar voor de verdediging van de beschaving." De VS zouden zoiets zijn als „de barm hartige Samaritaan" onder de volken. Ik dacht dat deze en dergelijke uitspraken niets met het Evangelie te maken hebben. Als ik van zo iets verschrikkelijks kennisneem, kan ik me levendig Indenken dat veel mensen de kerk de rug toekeren. Ik gruw van figuren, kerkelijke leidslie den notabene. die zulke dingen (kun nen) zeggen en van kerken die zulke gezegdes zonder protest slikken. Ik heb hier maar één woord voor: godslasterlijk. Het wordt de hoogste tijd dat de kerken aan de waanzinnige en misda- diee oorlog in Vietnam een halt toeroe pen. En dat wij ieder persoonlijk mede trachten een eind te maken door er bijvoorbeeld voor te gaan wer ken dat ons land geen steun meer ver- leent aan de heilloze Amerikaanse po litiek. Noordwijk aan Zee J. Hoek Viering oudejaar Akkoord dat u protest aantekent te gen Jan Cremers tweede boek. Maar waarom wel een hele pagina bijna ge geven aan Wim Kan" Was dat stimule ren van een christeliike oudeiaarsvie- ring? Want hoe zat het met de kerk diensten die avond" SToot Kan daarop aan? Dankbaarheid voor de zegenin gen van het afgelonen jaar uit men toch anders: hnvoorbeeld door het zin gen van bliïde psalmen, want onze ziel heef» rijke stof tot danken. En donr het le7en van bijvoorbeeld psalm Waddinxveen Brits voorstel afgewezen Het was de eerste Amerikaanse actie die speciaal gericht was op het vernietigen van Migs. De toe stellen zijn neergehaald met Side winder raketten, die op warmte afgaan, en met Sparrows, die ra darbesturing hebben, zo heeft een hoge Amerikaanse officier mee gedeeld. Aan de luchtslag namen 55 Phantoms deel. Vóór dit vecht hadden 25 Amerikaanse F-105s lanceerplaatsen voor lucht- afweerraketten bestookt. Uit Hanoi wordt gemeld, dat Noord vietnamese vliegtuigen gisteren in een luchtgevecht boven de provincie Ha Bac twee Amerikaanse vliegtuigen hebben neergeschoten. Een ander Amerikaans vliegtuig werd door lucht doelgeschut boven de provincie Than Boa neergehaald. In een uitzending van de Noordviet namese radio is gisteren het Britse voorstel voor een drielanden-conferen- tie van de hand gewezen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Brown, werd een „boodschappenjon gen van Amerika" genoemd. Browns voorstel verschilt in niets van de Amerikaanse oproep tot onvoorwaar delijke vredesbesprekingen, aldus de Noordvietnamese radio. Ook het officiële Noordvietnamese dagblad Nhan Dan heeft het voorstel verworpen. Paus Paulus heeft gisteren premier Wilson een boodschap gezonden, waar in hij zegt te zullen bidden dat de Britse inspanningen voor vrede in Vietnam met succes mogen worden bekroond. Verklaring van Ruby op plaat NEW YORK De verklaring van Jack Ruby dat er geen samenzwering heeft bestaan om Lee Harvey Oswald, de ver moedelijke moordenaar van president Kennedy, te doden, is vastgelegd op grammofoonplaat. Vanmorgen 2\jn de ste exemplaren in roulatie gebracht. De verklaring is opgenomen in het heim in het ziekenhuis waar Ruby met een ongeneeslijke ziekte ligt. Behalve de bekentenis van Ruby komen op de plaat ook de stemmen van president Kennedy, gouverneur Conally van Texas en die in Oswald voor. De baten van de plaat zullen zijn be stemd voor de Kennedybibliotheek. BARNEVELD De 54-jarige me vrouw Van de Broek uit Barneveld i: gisteren door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Haar zoon trof haar 's morgens dood in bed aan. Eén van de nieuwtjes op de in ternationale soevenirbeurs in Utrecht is deze balpen, die schrijft én verstrooiing biedt door middel van een filmstripje met dia's. LONDEN De stroom van ge vluchte Britse gevangenen tijdens de Kerstdagen heeft zich in het nieuwe jaar voortgezet. Gisteren maakte een gevangene zich uit de voeten toen hij van de kantonrechter, die hem met zijn ex-vrouw in het huwelijk had verbonden, naar de gevangenis werd teruggebracht. De 22-jarige bruide gom moest voor diefstal twaalf maan den uitzitten in de Londense Worm wood Scrubbs-gevangenis. Hij had toe stemming gekregen buiten de gevan genis te trouwen en maakte van die gelegenheid gelijk gebruik om zijn wittebroodsweken in vrijheid door te brengen. De vijf gevangenen uit Dartmoor, die er op tweede Kerstdag vandoor waren gegaan, zitten inmiddels sinds gisteravond weer achter slot en gren del. Spelende kinderen zagen in een schuur op een tiental kilometers van de gevangenis twee van hen onder stro verstopt liggen en waarschuwden di rect de politie, die de mannen even later zonder moeite in de kraag kon grijpen. 's'Avonds werd in een tele fooncel aan een verkeersweg ook de laatste aangehouden. De twee anderen waren vorige week al gegrepen. LONDEN De Engelse koninklijke familie is vandaag in opspraak geko- door het nieuws dat de neef van koningin Elizabeth, de 43-jarige lord Harewood, is aangeklaagd door zijn 1-jarige vrouw wegens ontrouw. De koninklijke familie raakte nog" meer in de verlegenheid toen lord Ha rewood, die de zeventiende is in de lijn van opvolging, liet weten dat hij geen moeite zal doen om de aanklacht tegen te spreken om zo gauw mogelijk met de moeder van zijn 2V2-jarige zoon te kunnen trouwen. Zij is de Australische Patricia Tuck- well (38, zelf een gescheiden vrouw en moeder van een 17-jarige zoon. Lord Harewood was sinds 1949 ge trouwd met de Weense concertpianiste Marion Stein. De gehele Engelse ko- klinkijke familie woonde toen de hu welijksplechtigheid onder leiding van koning George VI bij. De Harewoods hebben drie zoons. Voor een huwelijk tussen lord Hare wood en Patricia Tuckwell, zijn vroe gere secretaresse, vereist de Engelse wetgeving dat koningin Elizabeth als staatshoofd toestemming moet verle nen. Verwacht wordt echter dat de geestelijkheid haar zal adviseren deze goedkeuring te onthouden. Alarm bij station bleek loos HORST Bij het station Horst kwam gistermiddag over de spoorweg telefoon een alarmmelding binnen, die loos bleek. Een onbekende had gebruik gemaakt van de NS-telefoon langs de spoorlijn Venio-Horst en gezegd, dat er een gewonde aan de spoorbaan lag. Er moest snel een ambulance komen. Omdat de conducteur bij Blerick een schok gevoeld meende te hebben, werd uit Venlo een ambulance gestuurd. De gewonde werd echter niet gevonden. Duits noodplan voor werkloosheid BONN De Westduitse minister an arbei'd, Katzer, heeft gisteren in verband met de stijgende werkloosheid in het land, een noodsteunprogram voor werk lozen en arbeiders voor wie werktijds verkorting geldt, ingediend. Het noodplan bevat onder meer een voorstel om de werkloosheidsuitkering met 20 procent te verhogen. Iemand die bijvoorbeeld 150 mark per week ver diend zou dan 75 mark krijgen. In politieke kringen in Bonn verwacht .„en, dat het aantal werklozen binnen enkele maanden tot ongeveer 700.000 zal LEEUWARDEN Een heli kopter van de Deense luchtmacht heeft gisteren op zestig mijl ten noordwesten van Terschelling twaalf opvarenden van het snel in de woeste zee wegzinkende Noor se schip Raagaan gered. Een Amerikaanse tanker, die even eens te hulp was gesneld, redde twee zeelieden. De 51-jarige gezagvoerder A. Heigen- sen van het bijna vijftig jaar oude schip, liet gistermorgen noodseinen uitzenden toen de Rangaan lek raakte er. snel ter maakte. HELIKOPTER Gromiko krijgt Orde van Lenin MOSKOU Ter gelegenheid van het nieuwe jaar hebben enkele hoge functionarissen van het Russische nisterie van buitenlandse zaken de Or de van Lepin met gouden medaille ge kregen. Onder hen zijn minister Gromi ko (buitenlandse zaken), Dobrynin, am bassadeur in Washington, Ferdorehlco, hoofd van de V.N.-delegatie, Zorin, am bassadeur in Frankrijk en Lapin, am bassadeur in Peking. Waarnemers zijn verbaasd over deze „lintjesregen", omdat de onderscheidin gen normaal alleen worden verleend ter gelegenheid van een verjaardag of jubileum van de betrokkene. Westduitse politie set jacht in DÜSSELDORP De West duitse politie heeft interpol inge schakeld voor.de jacht op de ge vluchte 33-jarige Nederlandse ondernemer A. K., die zich in Duitsland voor ongeveer 180.000 gulden aan oplichting zou hebben schuldig gemaakt. Gedupeerden zijn machinefabrieken, belasting kantoren, ziektespaarkassen en particulieren. K., die sinds 1963 directeur is van een drainagebedrijf in Kattenvenne in Noordrijnland-Westfalen, is al drie ken spoorloos. De politie vermoedt, dat hij naar Brazilië is ontsnapt. Naast een groot aantal schuldeisers heeft K. ook een omvangrijk park bouwmachines achtergelaten, dat nog niet is afbetaald. Hij had. om uit de financiële nood te komen, een bedrag van 10.000 gulden van zijn schoonouders geleend. Met dit geld heeft hij vermoedelijk zijn reis naar Brazilië bekostigd. Voor zijn vlucht heeft hij zijn vrouw en kind naar België gebracht. dellijk een grote helikopter opsteeg en koers zette nsar het in nood verkerende schip. Na ruim twee uur zoeken vond de piloot de al gedeeltelijk onder water ver dwenen Noor. Zeven bemanningsleden dreven In een reddingboot rond. Zij werden In een half uur met een lijn aan boord gehesen. Daarna volgde de redding van de vyf Noren, onder wie de kapitein, die zich nog op de Raakaan bevonden. Omdat de helikopter-bemanning de reddingslfjn steeds op de juiste plaats mikte, ging praktisch geen minuut verloren. Na afloop vloog de helikopter regel recht naar de vliegbasis Leeuwarden, om dat de Deense piloot geen risico wilde nemen met brandstofgebrek. RIB GEBROKEN Bij aankomst in Leeuwarden was /lies al in gereedheid gebracht om de ver kleumde zeelieden te ontvangen. Een van hen had een rib gebroken. Met een autobus reden de Noren later op de dag naar het Noorse zeemanshuis in Rotter dam. Daar ontmoetten zij hun door de Amerikaanse tanker geredde collega's. i haven op sleeptouw te nemen. Lijntrekkerij ook diefstal UTRECHT Het Nederlands Katholiek Vakverbond dringt er in zijn orgaan Ruim Zicht bij de werknemers op aan eens te on derzoeken hoe het met hun wer kelijk bestede arbeidstijd staat. Tijd is geld en als men het met die tijd niet zo nauw neemt, komt dat de produktiviteit niet ten goede, aldus het blad. Het herinnert aan de uitspraak van de oud-voorzitter van het NKV, de heer J. A. Middelhuis, dat ook lijntrekkerij diefstal is. Bij gemiddelde loonkosten (in clusief sociale lasten) van zes gul den per uur per werknemer, kost iedere minuut een dubbeltje. Dat geld stelen wij als wij het met de werkuren niet zo nauw ne men, aldus Ruim Zicht. Wij brengen uiteindelijk onszelf schade toe als door een verlaging van de produktiviteit de economie en de werkgelegen heid in gevaar komen. NEW YORK Voor de vierde achtereenvolgende maal heDoen Amerikaanse maatkleermakers en mode-ontwer pers Lyndon B. Johnson aange- bestgeklede be- bewindsman van het land. De Hertog van Windsor, oom van de Engelse ko- PRES.OOHN&OH van de International Society Lord Snowdon, de echtgenoot van prinses Margaret, van de eerste plaats. Minister van Staat mr. Cals zal op 27 januari de Caravan RAI-'67, een tentoonstelling van caravans, onderde- toebehoren, in de nieuwe RAI te Amsterdam openen. Wat een misverstand. Denken al die brave huisvrouwen in Nederland, dat ze voortreffelijk ïaar plicht doen door iedere dag weer een kostelijke maaltijd op ta fel te zetten. Dat het genoeg is als de huisgenoten wat lui en bijna oververzadigd daarna zich voor de televisie opstellen. Een misverstand, die zelfgenoeg zaamheid. Noch moeder de vrouw, noch huisgenoten hebben hun plicht ge- De kippeboeren roepen: eet meer Iedere Nederlander moet om onze economie te redden een kilo kip per iaar meer verorberen. Zet de tanden er in. Even flink zijn. Kom uit uw gemakkelijke stoel en snel naar de keuken. Haal kaas voor het vuistje. Alkmaar. Edam. Leiden, Gouda, Woerden zullen er u dankbaar voor zijn. Vlees hoort er bij. „Ook bij het ontbijt", roepen de slagers, „willen wij tenminste zelf een belegde boter ham hebben". Maar het is de groente die het 'm doet. vergeet dat niet. Laat pruimedanten uw toetje zijn, pleiten de zuidvruchtenimpor teurs Meer mans met melk. Vis op uw dis. Het merkwaardige echter is. dat niemand het in zijn hoofd haalt te rug te keren tot grootmoeders keu- Misverstand ken. waar de beroemde puddingen bereid werden naar het recept: men neme twaalf eieren Of naar de smulpartijen van twaalf gangen: vlees, vis, gevogelte, wild. zeven groenten en kaas toe. Dan zouden alle roepende voedsel- verschaffers tenminste aan trek ko- in tegendeel driekwart van onze na tie heft afwerend de handen op, Want we worden zo dikte dik. Dan minder eten? Helemaal verkeerd gedacht, we ten de deskundigen. Na de boekjes uit de jaren dertig waarin brandne telsoep en appelen als ideaal verma- geringsdieet goiden is er een nieuwe koers gevaren. Eet u slank. Een melkkuur. Geroosterd vlees zet niet aan. Vis verdrijft vet. Kip van hei spit maakt vief en fit. Eet dan toch mensen! Eet meer, eet door, eet om de wel vaart te doen blijven. U gunt de boeren de slagers, de importeurs, de groenteboeren, de kippefokkers. de diepvriezers, hun bestaan toch We eten veel en veel te weinig. Omdat we niet meer kunnen... Maar er is een wereld voedselte kort Over misverstanden gesproken... AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) 'C'NKELE weken geleden werd medegedeeld, dat president Tito geen vervolging zou doen in stellen tegen de afgezette vice-president Ranko- vitsj. Joegoslavië was aldus Tito sterk ge noeg om verdraagzaam te zijn tegenover samen zweerders als Rankovitsj en diens medewerkers. Intussen is Djilas uit gevangenschap ontslagen. Het wach ten is nu nog op vrijlating van Mihajlof, die eveneens om politieke redenen werd veroordeeld Toen Djilas de gevan- DJILAS genis verliet groette hij met een „tot weerziens". Blijkbaar ..grote invloed., is hy niet van plan, zijn mond te houden. De 55-jarige Montenegrin is een schilderachtige en felle persoonlijkheid. Hij werd in de bergen geboren. Nadat hij rechten had gestudeerd werd Djilas actief in de communistische beweging. Hij werd vaak gearresteerd en veroordeeld. In 1936 vluchtte hij naar Spanje, waar hij deelnam aan de burgeroorlog. Tijdens de bezetting (1941) leidde hij het verzet tegen Duitsers en Italianen in Montenegro. Hij werd een van de naaste medewerkers van «OlDitlOUS Tito. Na de oorlog werd hij vice-president en voorzitter van de Nationale vergadering. John Gunther beschreef hem eens als sterk, ruw, ambitieus en vol temperament. Hij schreef Tito's redevoeringen en had de naam, anti-westers te zijn. Djilas was de eerste, die Stalin de rug toekeerde. Hij bracht Tito er toe, niet toe te geven, toen Stalin in 1948 Joegoslavië uit de Kominform stootte. Na de breuk veranderde er echter niets in Joegoslavië. Djilas stelde toen de noodlottige rol van de communistische partij aan de kaak. Deze had zich meester gemaakt van het regeringsapparaat. En dat was iets, wat hij de Russen altijd had kwalijk genomen. De partij moest volgens Djilas de regering vrij laten. Zij moest niet langer over het lot van het land laten beslissen door steriele cellen. Het schrijven van zijn boeken „De nieuwe klasse" en „Gesprekken met Stalin" leidde tot zijn verwijdering uit de samenleving. n - In die boeken ontmaskerde hij het communis- uoeren Deel rog me als boerenbedrog. Hij verklaarde zich tegen ,iet één-partij-stelsel en dreigde een oppositie- party op te richten. Terwijl Djilas in de gevangenis zat is er veel veran derd. In Joegoslavië, maar ook in de Sowjetunie. In zijn eigen land volgde men zonder het te willen toegeven in belangryke mate de lijn. die door Djilas was aangegeven. Dat hij nü pas is vrijgelaten kan verband houden met de strijd om d« macht, die in Joegoslavië gaande is. nu de opvolging van Tito aktueel lijkt te worden. J Eens was Djilas de grootste rivaal van Tito. En ooit nu moet worden aan- genomen, dat zyn populariteit in Joegoslavië groot is. Djilas is geen figuur, die zich op dood spoor laat zetten. Het zal ons niet irbazen, als zijn invloed zich na verloop van tijd opnieuw doet gelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5