Geyl ruimde moedig vooroordelen veel uit de weg Een woord voor vandaag Nieuwe visie op geschiedschrijving Celstraf voor Karl Jaspers: niet NPD opaanse auteur A maar andere partijen vergroten nazi-gevaar ZITTENBLIJVERS KOSTEN RIJK f 400 MILJOEN Huisartsen Jongejans MEDEZEGGENSCHAP EEN FOPSPEEN Uw probleem het is onze DINSDAG 3 JANUARI 1967 Ik ben niet waardig Hem, de schoenriem los te maken, zei Johannes de Doper van Jezus Christus. Maar als hij de Heiland beschrijft aan zijn discipelen, zegt hij: „Zie het lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt." Kloppen deze uitspraken wel? Aan de ene kant ,.niet waar dig dat getuigt van de grootheid van Christus. En aan de andere kant toch alleen maar: „een lam Gods". Een lam is immers het meest hulpeloze dier dat er bestaat. De weerloosheid van Christus is echter tevens de kern van Zijn waardigheid, want het is geen noodgedwongen weer loosheid. Het ontbrak Christus niet aan kracht. Zijn leven wordt gekenmerkt door zelfbeheersing. Ook wij dragen zonde, onze eigen zonden, de gevolgen van gebrek aan zelfbeheersing. "Want laten we eerlijk zijn: Wij zondigen niet, omdat wij zondigen ivillen, maar meestal on danks het feit dat wij niet willen. Het is een macht die sterker is dan w\j. Christus draagt niet Zijn zonde, maar de onze. Hij neemt vrij willig op Zich, wat wij niet willen dragen, maar toch dragen moeten. H\j wordt voor ons weerloos, omdat wij ons zelf ver dedigd hebben tegenover God en de medemens. Wij hebben het leven in eigen handen genomen en zijn bezig het te ver liezen. Hij neemt nu onze dood in Zijn handen, opdat wij het leven mogen grijpen. We lezen vandaag: Johannes 1 3552. Ruim f30000 GZB voor Onverwacht kwam het bericht, in het feit, dat Geyl zich vanaf zijn eerste door, dat op Oudejaarsdag prof. Geyl te Utrecht is overleden. Een bestrijder van de Belgische eenheidsstaat historici» van formaat ontviel ons hierby. Geyl stond tot aan het einde van zijn leven midden in de MILITANT stryd en schuwde deze nimmer. Daarvan spreekt rijn boeiende levensbeschrijving. Hij werd ge- j overtuiging. In de loop van zijn Londense boren op 15 december 1887, stu- jaren had hij het gezag van Nederlandse j j mnn a ,ni, t r historici als Colenbrander en Japikse in deerde van lJOo tot 1911 te Lei- zyn kritieken .soms geducht aangetast. den en was na een kort leraars schap, van 1913 tot 1919 corres pondent te Londen van de NRC. In 1919 werd hij hoogleraar aan de Universiteit van Londen in de Nederlandse geschiedenis. Eerst in 1935 kwam zijn benoeming af tot hoogleraar in de geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dat het zo lang duurde, vóór het vaderland zelf een beroep op hem deed, vond zijn oorzaak MADRID De Spaanse schrijver Isaac Montero is gisteren door de spe ciale rechtbank ter bescherming van de openbare orde veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 600 gul den boete wegens illegale propaganda in zijn roman „Een dag in april". Hy had in zijn voorwoord geschreven over zijn moeilijkheden met de cen suur. Montero heeft zijn boek zelf uitge geven met een omslag, waarop hij meedeelde, dat het al twee keer was verboden en dat de 24 passages, die moesten worden geschrapt, alle waren opgenomen. Hij ontkende dat er ob scene passages bij waren. Van die be schuldiging sprak de rechter hem trou wens vrij. Het boek is in augustus vorig Jaar in beslag genomen. Het gaat over een jongen, die met de hulp van een Spaans priester door een Amerikaans echt paar wordt geadopteerd. En dat, gevoegd bij zijn militante optre den in de Dietse beweging, deed de Ne derlandse regering aarzelen hem te Utrecht in de vacature-Kernkamp te be noemen. Dr. Colijn schijnt ten slotte de doorslag ten gunste van Geyl te hebben S Or> 17 februari 1936 inaugureerde Geyl te Utrecht op een oratie over „Vaderland se gemeenschap in historisch perspectief". Afgezien van een korte onderbreking in in oorlogstijd, doordat de Duitsers nem interneerden: „Weil seine Gesammteln- stellung keine Gewöhr ftlr eine loyale Mitarbeit blttet", was Geyl hoogleraar te Utrecht, tot zijn emeritaat in 1957. HISTORICUS twee punten, die hem onder de Neder landse geschiedschrijvers zijn eigen plaats geven. In de eerste plaats ontwikkelde hij een geheel eigen conceptie voor de Neder landse geschiedschrijving. Hij brak met de 19de-eeuwse school van Groen. Fruin en Blok. welke vooral op de geschiedenis POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apoihekers en drogisten UTRECHT Het zittenblijven op lagere-, ulo- en middelbare scho len, kost de Nederlandse schatkist ruim 400 miljoen gulden per jaar. zo schrijft het NKV in zijn blad Ruim Zicht. Hoe vaak wordt „gedoubleerd" tonen (Vervolg van pag. 1) Het is niet bekend hoeveel Rotter damse artsen bereid zijn met de zie kenfondsen te blijven samenwerken. OVERLEG Vandaag zou de minister van socia le zaken, dr. Veldkamp, opnieuw over leg plegen met de ziekenfondsen over te treffen maatregelen. Er moet na melijk een ministeriële maatregel ko men, die bepaalt dat de ziekenfondsen na 8 januari aan de verplicht verze kerden mogen terugbetalen voor een doktersvisite of een consult. De dok toren vragen resp. 12 en 8. de te rugbetaling zal niet veel meer dan de helft zijn. Inmiddels blijft men in Haagse po litieke kringen ernstig rekening hou den met de mogelijkheid dat de rege ring een prljzcnbescliikking zal af kondigen, waardoor het de artsen on mogelijk zal worden meer dan een be paald bedrag per consult of visite te vragen. Dit bedrag zou dan door de zieken fondsen volledig worden terugbetaald aan de patiënten. Het wordt echter moeilijk geacht In een dergelijke be schikking onderscheid te maken tus sen particuliere en ziekenfondspatiën ten. De LHV heeft tegen een dergelijke sto gerechtelijke instanties in beroep te zullen gaan. Behalve deining onder de huisart sen zelf, blijkt er bij de ziekenfonds patiënten grote onzekerheid te bestaan. Velen menen dat thans reeds per visite afgerekend moet worden. In Amsterdam, maar ook elders in het land, was het gisteren voor de maan dag bijzonder rustig op de spreek uren van de artsen. Zelfs de apothekers was opgeval len dat de patiënten minder medi cijnen kwamen halen. Een aantai mensen, dat had begrepen da* de nieuwe situatie niet voor 9 januari Intreedt, bracht nog eens een extra bezoekje bij de dokter en kwam by de apotheek voortijdig de medicy- nenvoorraad aanvullen. Over het algemeen viel bij de pa tiënten een grote terughoudendheid waar te nemen. Duidelijkheidshalve ztf nog eens opgemerkt dat de huis artsen zelf een directe betaling per visite Of consult door de ziekenfonds patiënt hebben opgeschort tot na 8 januari. In een aantal bladen hebben de hulsartsen per advertentie laten weten dat tU „gedwongen worden" van de fondsleden directe betaling te vragen. Hei commentaar erbij luidt, dat dp minister ervoor kan zorgen dat de patiënt alles terugkrijgt. cijfers aan. Veertig procent van de leer lingen der lagere scholen blijft een- ol tweemaal zitten. Bij het vhmo moet 24 procent de eerste klas overdoen, ter wijl slechts 52 procent van de Jongens en 53 procent van de meisjes het eind diploma haalt: van de jongens maar 21 procent zonder „gedoubleerd" te heb ben en van de meisjes 27 procent. Het rendement van de ulo is 50 procent. Van de geslaagden haalt 17 procent het einddiploma zonder een of meer keren te zijn blijven zitten. Omdat een verkeerde schoolkeuze na re gevolgen heeft, verheugt het NKV zich over de totstandkoming van d» mammoetwet. Deze beoogt, zoals be-l kend, het kind in dat schooltype te brengen, waarin het qua aanleg en be langstelling thuishoort en maakt het bij tegenvallende resultaten in de zgn. „brugklas" mogelijk, dat een leerling „doorstroomt" naar een ander schoolty pe zonder een jaar te verliezen. Beroemnsswcrk NED. HERV. KERK te Huizen (N.H.); te Hoevelaken: G. v. Estrik te Genemuiden; te Surhuisterveen: H. E. Vegter te Borger: te Farmsum: R. Pomp te Zwartemeer; te Nieuw-Lekkerland en te Gameren: J. Catsburg te Opheusdcn: te Schoonhoven (vac. H. Jongerden): J. v. d. Velden te Amersfoort. Bedankt voor Schoonhoven (vac. J. C. Schuurman): C. Treure te Hasselt: voor Vriesloo: L. J. v. d. Kam te Blija (Fr Benoemd tot ziekenhuispred. Diacones- senh. Leeuwarden: J. Breur te Ferwerd. Emeritaat verleend aan ds. A. de Meij- ere te Rotterdam-Zuid per 1 mei. GEREF. KERKEN Beroepen te Kampen (4e p.p.): S. v. d. Linde te Grootegast; te Tholen-Poort- vliet, te Midwolde (Old.) en te De Wilp (Gr. nccl.): kand. T. de Boer te Bolsward Aangenomen naar Voorschoten (vac. K. Smit): G. de Zeeuw te Den Helder die bedankte voor Eindhoven (vac. dr. W v. d, Zwaan); naar De Krim: L. Weerman te Ezinge. Bedankt voor Beekbergen: H. Dijkstra te Diever. GEREF KERKEN (vrUgem.) Bedankt voor Vlaardingen: R. Houwen te Hattem: voor London en Watford (Can Ref. Churches): J. W. Beekman te Hillegersberg CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Meppel: Joh. Prins te Rijs wijk. (Z.H.). Aangenomen naar Bunschoten: P. den Butter te Gorkum. GEREF GEMEENTEN Tweetal te Tholen: A. Hofman te Zeist on A. W. Verhoef te Barneveld. Beroepen te Beekbergen: H. Rijksen te Gouda. Bedankt voor Kruiningen: C. Wisse te Elspeet. W. RPHRÖTK VOLGT MR. DELPRAT OP AMSTERDAM Tiidens een openbare vergadering van de Kamer van Koop- andel voor Amsterdam Is gistermiddag de heer W. Rehbock, oud-directeur van de Hollandse Stoomboot Maatschappij, ■ekozen als voorzitter van de Kamer. Mpt 38 van de 41 stemmen is hU de op volger geworden van mr. D. A. Delprat. die vorige week afscheid heeft genomen. Door BONN ,,Ik geloof niet dat de Westduitse Nationaal-Democrati- sche Party (NPD) iets gemeen heeft met het vroegere nationaal-1 D TT J^yp^ jjipr* socialisme. Het grote gevaar Cl' TJ' UIHUIVI schuilt meer in de eventuele her-- leving van het oude nationalisme v,„ de Noordelijke Nederlanden en de bü de andere partyen. I Republiek georiënteerd was geweest, Dit heeft de 84-jarige Duitse filosoof kwam met een conceptie waarin hij de geschiedenis van de gehele Nederlandse stam wilde omvatten. HOOFDWERK !televisle»| uitzending verklaard. Het feit dat Kiesinger, ..een voormalige nationaal-socialist". aan het hoofd van de Bondsregering staat, noemde hij een belediging voor het buitenland en een| Zijn hoofdwerk is „Geschiedenis "ar smadelijke bejegening voor een minder- de Nederlandse Stam", waarvan het eer ste deel in 1930, het laatste in 1959 ver scheen. Het is helaas niot voltooid, het laatste deel bracht het boek tot 1798. Geyl betoogt in dit werk dat de breuk tussen de Nederlanden, die door de Vrede van Munster in 1648 definitief werd. niet veroorzaakt werd door een Calvinistische volksopstand in het Noorden als kiem van een komende Noord-Nederlandse staat, maar door toevallige factoren. De grote rivieren dwarsboomden Parma in zijn opmars naar het Noorden na de val van Antwerpen en stelden Maurits en Oldenbarnevelt in staat de opstand te consolideren. Het roemruchte jaar 1572 bracht in feite, aldus Geyl, geen heroïsche opstand van de gekwelde Nederlanden, maar de verovering van de Zuidhollandse en Zeeuwse steden door de Watergeuzen. Om een moderne term te gebruiken: Geyl word de man die de Nederlandse geschiedschrijving poogde te ontmytholo giseren. NIEUWE VISIE heid onder de Duitsers". Jaspers die in Zwitserland woont, schetste een somber beeld van de poli tieke toekomst van de Bondsrepubliek. Het samengaan van de christen-demo craten en sociaal-democraten met hun "sterk uiteenlopende meningen in de „gro te coalitie" zal zijns inziens leiden tot onverwachte situaties en willekeur. (Vervolg van pag. I) De heer Jongejans sprak met veel waardering over de goede contacten die hij met de vertegenwoordigers van andere Westerse landen had gehad. Hetzelfde gold voor de kleine staf die aan de Nederlandse legatie was ver bonden. ij ving in de lijn de Loevesteinse traditie, bleef de breuk tussen Noord en Zuid betreuren, en hield steeds het oog geslagen op het geheel der Nederlanden. Men hoeft het niet met de voor hem doorslaggevende zijn conceptie, gelet plotselinge eenzaamheid sinds juli vorig jaar kon hij de straat niet meer op op bewonderenswaardige wijze door zijn medewerkers ongevan gen. Fysiek had hy zich nimmer be- l argumentatie ov< dreigd gevoeld. Wel was hij bevreesd geweest dat de Chinezen met formaIi-| teiten zouden gaan werken. Vandaar, /T 7 ^.7-.^, dat bü het zekere voor ^t onwkere| ^l^alVUllStlSCllP 9? had genomen en, ook al op instructie van het ministerie van buitenlandse: zaken, al die tyd binnen was geble ven. De Nederlandse diplomaat, die be nadrukte niets van de Chinese cultu-l rele revolutie te hebben gezien, had niet verwacht dat z'n" „hoogst onge-l wone bestaan" als gijzelaar door Denl Haag op de Chinezen zou zijn toege- wijsbegeerte in geldnood AMSTERDAM Het beslaan ZEIST De zendingsdag van de Gere formeerde zendingsbond in de Neder landse Hervormde Kerk. in augustus 1966 door zevenduizend mensen be zocht, heeft ruim 33.900 opge bracht. Dit is bekendgemaakt öp de extra jaar vergadering van de GZB, die verle den week werd gehouden als vervolg op de officiële van half november, waar moeilijkheden waren ontstaan over de verkiezing van nieuwe hoofd bestuursleden. Nu zijn ds. H. A. van Slooten uit Voort huizen en ds. L. Blok uit Ridderkerk benoemd tot hoofdbestuurslid. Ds. Van Slooten heeft de benoeming aan genomen, terwijl ds. Blok zich nog beraadt. Zij zullen de vacatures vervullen, die zijn ontstaan doordat de voorzitter ds. A. Meyers, emeritus predikant té Utrecht, en de penningmeester ds. C. J. van der Graaf, emeritus predikant te Putten, zich hebben teruggetrok ken. De nieuwe voorzitter is ds. K. van der Pol uit Ede, die daarvoor tweede voorzitter was. De heer G. de Graaf uit Zeist is penningmeester gewor den. Secretaris blijft ds. J. H. Cirkel uit Huizen. Per jaar ruim 2500 concerten voor de jeugd I ROTTERDAM De Stichting Het Schoolconcert organiseert op 13 januari zijn 20.000ste jeugdconcert. waaraan Her man Krebbers, die vanaf de oprichting in 1954 onafgebroken heeft meegewerkt, |ook nu weer als solist optreedt. In het ruim 12M>-jarig bestaan heeft het werk van de Stichting zich uitgebreid |over duizend scholen, verspreid over 256 plaatsen. i Werden er aanvankelijk 574 concerten Iper jaar gegeven, nu zijn het er al 2500. 1 Tot in de verste uithoeken van Neder land kunnen 175.000 leerlingen deze uit- j voeringen tegen een lage prijs bezoeken. ;De Stichting wordt gesubsidieerd door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. op de bronnen uit de eerste tijd van de opstand, niet eens te zijn. om toch te er kennen. dat ze Geyl in staat heeft gesteld op tal van feiten en gebbeurtenissen een nieuwe visie te geven. Zo is bijzonder boeiend de wijze, waarop hij de patrioa- tentijd in het laatste deel van zijn „Stam" schrijft: de strijd tussen Unltarissen en Federalisten in de Bataafse Unie heeft hij meesterlijk belicht en kan een spiegel zijn voor eigen tijd. KRITISCH Een tweede punt. dat Geyl hoog deed ryzen in liet oog van historici en leken, was zijn kritische zin. Geyl had een sterk geloof in de kracht van de menselijke rede. Onverbiddelijk trok hij te velde tegen allerlei ongemotiveerde en onge- argumenteerde beweringen en leuzen in de geschiedschrijving. Daardoor deed hij vruchtbaar werk in het opruimen van allerlei vooroordelen en bracht hij tal van kwesties tot hun proporties terug. Hij was daarin een moe dig man, hij ging met zijn kritiek niet alleen grote historici uit het verleden te lijf. mannen als Groen en Fruin, wiens reputatie hij beslist niet spaarde, ook tijdgenoten moesten het ontgelden. Hij durfde het aan een in Amerika ver eerde geleerde als Toynbee te weerstaan. Hij spaarde zelfs in ons land een man als Johan Huizinga het ontleedmes van zijn kritiek niet. In een zeer scherp gestelde mededeling voor de Koninklijke Academie van We tenschappen in 1961 nog, besprak hij uiterst kritisch „Huizinga als aanklager van zyn tyd." Wars van alle dogmatisme In de geschiedschrijving bestreed hy zo wel Romein om zijn Marxistisch, als Groen om diens Calvinistisch uitgangs- SLEUTEL Geyl noemde de geschiedenis „een sleu tel tot het leven." Hij zag kans van uit zijn historische studies de belangrijke vraagstukken van eigen tijd scherp te be lichten. Hij was democratisch-socialist en heeft van zijn visie op het eigentijdse politieke gebeuren tot het einde van zijn leven in Vrij Nederland en andere bladen getuigd. Niet alleen de negentiende, ook de twintigste eeuw gaf Nederland grote historici: Huizinga, Romein. Gerretson en Geyl: mannen, ieder van een eigen signa tuur, maar stuk voor stuk belangrijke historici. Van Geyl kan gezegd worden, dat hy veel in de Nederlandse historiografie lp heeft losgemaakt en dat hy de Calvlnls- Opzij geschoven Wat z'n gijzelaarschap betreft, bracht de heer Jongejans naar voren dat een van de gewoonteregels van de internationale diplomatie opzij ge schoven was. Er was eigenlijk geen precedent. In Mantsjoerije was bij de Dat heeft prof. dr. H. Dooyeweerd gis teren meegedeeld op de 31sle jaarverga- - dering van de Vereniging vo Calvinis tische Wijsbegeerte. Indien de stichting die de leerstoelen in stand houdt nu nog met haar werk zou moeien beginnen dan zou ze dat slechts kunnen doen. als ze. zoals de wet op net wetenschappelijk on derwijs eist. kan bewijzen o«er tien mille per leerstoel te beschikken. Prof. Dooyeweerd zei dat dit geld er echter op geen stukken na is. Hij betreur de dat het bestuur de gelden mist om jtigen ;n Wagcningen en Drienerloo be- I Verheugen i vond prof. Dooyeweerd de grote activiie't die steeds is ontplooid. De wetenschappelyke specialisering - heeft volgens de hoogleraar een sterke behoefte aan wijsgerige verdieping ge- J'^nenbaa^H. ook in de studentenwereld. Prof. Dooyeweerd wees op het anri- hristelijke karakter van de existentie- Pengel ontslaat minister Rens SCHIPHOL De Surinaamse pre mier Pengel heeft gisteren bij aan komst op Schiphol verklaard dat de minister van opbouw J. Rens definitief is ontslagen. Hel dreigement van de heer Rens, dat hij vandaag toch gewoon naar zijn ministerie zou gaan houdt volgens de minister thans geen steek meer. „Dat heeft Rens gezegd voor hij ontslagen was nl. op Oudejaarsdag, toen hij hoor de dat de raad van ministers niet meer met hem wilde samenwerken". Aange zien de verkiezingen in Suriname voor de deur staat zal er geen plaatsvervan ger worden benoemd. Aanleiding tot het conflict tussen de blijft benadrukken da* het bijbelse grond motief geen -'orHndlng met onbijbelse grondmotieven duldt. Glazenier Orval krijgt eervolle opdrachten HAMILTON De glazenier L. E. Or val. die dertien jaar geleden uit Ne derland naar Australië emiareerde. uiuuoh 6«.vim «co. ..cv heeft de eervolle opdracht gekregen PekingDen Haag betreft waren wy twee grote glas in lood ramen te net zo ver als vóór de moeilijkheden ontwerpen voor de Sint Paul's Kerk De echtgenote van de heer Jon gejans was dolgelukkig haar man op Schiphol weer in de armen te kunnen sluiten. regimewisseling een Amerikaan een paar jaar als gijzelaar vastgehouden, tussen Peking en Washington beston den geen diplomatieke betrekkingen. Tenslotte verklaarde de heer Jonge- ians nog dat hij zowel voor Neder- and als voor hemzelf blij was dat het incident gesloten was. Wat de relatie met de acht lastechnici. Vurig hoopte hij dat hij gedurende de paar maanden, die hij met zijn vrouw en kinderen in rust wil door brengen, niet door de publiciteit zou worden achtervolgd. Over zijn toe komstplannen kon hij niet meer mee delen. dan dat hij zich na afloop van zijn vakantie opnieuw voor de buiten landse dienst beschikbaar zu stellen. 5e vWSSft'lf w!?, premier en minister Rens is de door »""1rnVk.n Ml hel Wlh.l.e erend- peng(,, aangebrachu, w|jzigin|, het kiesstelsel. De heer Rens had namelijk geweigerd een dergelijke wijziging te tekenen om principiële redenen. DAMASCUS Syrische troepen heb ben gisteren drie Israëlische buiten posten ten noorden van het Meer van Galilea vernietigd. Dit is gisteren door woordvoerder van de Svrische strijdkrachten te Damascus bekendge maakt. Volgens de woordvoerder hebben de Israëliërs het vuur op Arabische boe ren eeopend waarna het schieten van uit Svrische grensposten was beant woord. OMMEN In de Overijsselse ge meente Ommen en omgeving zijn acht gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd. Als gevolg hiervan kon de markt vandaag (dinsdag) niet door gaan. Er is een vervoer- en marktverbod voor runderen, varkens, schapen en gel ten in een straal van enige kilometers rondom de besmette bedrijven uitge vaardigd. Mount Gamhier in Zuid-Australië. Orval henon na aankomst in Australië als tekenleraar aan de mldde'hare school in Hamilton, waar hij nog woont. In zijn vrije tijd ontwierp hij ramen. Nu heeft hii zoveel opdrachten, dat hij neen tiid meer heeft voor lesgeven. Na I960 maakte hij tientallen ge brandschilderde ramen. UTRECHT Voor de strijd om ven. Een arbeiderscommissaris zou bo de emancipatie van de arbeiders is' medezeggenschap een ondeugde lijk middel, een fopspeen, boeren bedrog. Aldus prof. dr. S. Kleere- koper, emeritus-hoogleraar in de economie aan de universiteit van Amsterdam en oud-docent aan de kaderschool van het NVV, in het NKV-orgaan Rüim Zicht. Wanneer arbeiders worden opgeno men in het college van commissarissen, zullen zij steeds een minderheid vor men. Het college neemt misschien beslissingen, die tegen de wensen van de werknemers ingaan, maar de arbei dersafgevaardigden werken eraan mee, ook al stemmen zij tegen, zegt hij. Prof. Klccrekopcr vraagt zich af. waarom vakbondsbestuurders eraan zouden meewerken zichzelf overbodig te niaken ten bate van nieuwe institu ten. die geen enkel voordeel, maar wel zeer duidelijke nadelen bicden. Denkt men werkelijk, dat een arbeiderscom missaris bijvoorbeeld bij ontslag van oersoneel betere resultaten zou berei-: ken dan een vakverenigingsbe stuurder? Hij meent, dat de arbeiders beter met alle kracht voor hun vakver- eniging kunnen werken dan het droom beeld van de medezeggenschap na te jagen. De professor vindt voorts, dat sta-! kingsrecht en medezeggenschap onvere-i nigbaar zijn omdat men met de beste wil niet van de ondernemers kan eisen, dat zij hun arbeiders beide rechten ge- vendien in een moeilijk parket raken als zijn vakbond een staking procla meert. Volgens schrijver heeft medezeg genschap alleen betekenis als de arbei ders een meerderheid in het bestuur zouden hebben. Maar dit zou een soort onteigening betekenen, die tot socialisa tie moet voeren, iets, wat in Nederland slechts een te verwaarlozen minderheid M A. SCHOUTEN (CNV) BEGRAVEN UTRECHT Onder bijzonder grote belangstelling is gistermiddag het stof felijk overschot ter aarde besteld van Maarten Schouten, in leven secretaris van het Christelijk Nationaal Vakver bond. Niet alleen uit de kring van de christelijke vakbeweging maar ook van de andere vakcentrales en van de zijde van tal van Instellingen op het terrein van de volksgezondheid waren vele ver tegenwoordigers aanwezig. De AR-Tweede Kamerfractie was verte genwoordigd in de heren Roolvink en Schakel. In de aula hield de heer J. van Elj- bergen, voorzitter van het CNV. een toespraak waarin hij memoreerde dat Schouten al zeer jong lid van de christelijke vakbeweging was; op 21-ja- rige leeftijd voorzitter van de afdeling Delft. .Met toewijding en trouw heeft hij zijn beste krachten gegeven aan de cHristelijk-sociale beweging". De begrafenis werd geleid door de wijkpredikant ds. C. van Oeveren. Een zoon van de overledene dankte voor het meeleven dat velen tijdens de ziek te en na het overlijden van de heer Schouten hadden getoond. Luns en Den Uyl blijven bij hun mening AMSTERDAM Zowel de oud-be windslieden Den Uyl en Van der Stoel als minister Luns en staatssecretaris De1 Block, blijven b. hun (tegenstrijdige) le- zing over de leverantie van duikboten aan Zuid-Afrlka. Dit is het resultaat van de besprekingen die zij gisteravond heb ben gevoerd over deze affaire naar aan leiding van het antwoord van minister Luns op dc vragen van de heer Schmel- 'zer. Brieven die niet eyn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen- Geheimhouding is verzekerd. Vra- Gn die niet onderling roet elkaar verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Onlangs heb ik drie pakjes tabak gekocht, die naar mijn me ning netto 50 gram tabak moesten bevatten. Het bleek echter dat één pakje 49. één 44. één 40 gram bevat te. De winkelier zeide hieraan niets te kunnen doen. Ik moest me maar tot de fabrikant wenden. Zo gedaan, maar die heeft niets geantwoord, hoewel het een zeer goed bekende fabriek is. Ik heb me tot de politie gewend, maar die zegt maar: Ja. ja. Tot wie moet ik me wenden? Antwoord: In de eerste plaats tot de keuringsdienst van waren; zie het telefoonboek van een grote stad, waar u woont, of die in de nabij heid van uw woonplaats ligt. Hulp van lezer: Wanneer men moeite heeft met doppen van fles sen. kan men op de dop een stukje staal-schuurpapier leggen en dan kan men de dop er gemakkelijk af draaien. Bij moeren kan men het zelfde doen moersleutel op het schuurpapier plaatsen). Olie behoeft er in de meeste gevallen niet aan te pas te komen. Hulp van lezer: Op uw antwoord inzake Jacobswoude zou ik gaarne een aanvulling willen geven. De turf, die rondom Jacobswoude werd gewonnen. werd aan de Woudswate ring verscheept. Daar had zich al vroeg een klein aantal gezinnen ge vestigd. die met de verscheping hun bestaan verdienden. Met het uitve- nen hebben echter de bewoners van Jacobswoude hun eigen graf gegra ven. want op die gronden hadden zii altijd hun bestaan gevonden. Naarmate het land meer uitge- veend raakte, werd de werkgelegen heid steeds kleiner, zodat het ene "ezin na het andere zich aan de Woudwetering ging vestigen. Dit was een proces van lange duur. maar daaraan heeft Woubrugge zijn bestaan te danken. Het opschrift op het monumentje: •Geen muren verduren..." duidt erop dat het dorp ook eens door een overstromingsramp werd getroffen ♦engevolge van een diikbreuk van de Brasemermeer. In 1747 werden de laatste resten van het dorp opge ruimd. Jan de Bakkgr (Johannes Pistori- us) is in Jacobswoude pastoor ge veest van 1522 tot 1523 of in een van die beide jaren. In elk geval is hij van Jacobswoude naar Woerden vertrokken. Vraag: Wat is het adres van de wereldcorrespondentieclub? Antwoord: Marconistraat 3. Bad hoevedorp. Leider is de heer W. van Oosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2