STIL IN WACHTKAMERS JAMIN Commentaren STRAF: OPSTEL OVER NAZI'S Mniiniiuti Eén op de drie artsen tegen breuk met ziekenfondsen De eerste tv-reclame Nog geen ontslagen in Weert Voogd doet toch mee Chinese Peking affaire in nagenoeg doodgezwegen Xakbonden ontbonden Din:i1 januari 1067 4 7>tc jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD i Dagblad Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Karl Jaspers: NPD niet de boeman pag. Kemmerk In de serie Vooruitzien in wrok is vandaag aan het woord het „enfant terrible" van de PvdA, Jan Nagel, die rood- baardig en demonstratief zijn opvattingen niet voor een po litieke carrière prijsgeeeft zie pagina 7 Keuzeshoiv van bruidspaar pag. Radio-TV Het conflict tussen huisartsen en zie kenfondsen heeft overal in het land deining veroorzaakt, niet alleen onder de patiënten maar vooral ook onder de artsen. Steeds duidelijker wordt dat lang niet alle huisartsen akkoord gaan met een breuk met de ziekenfondsen per 9 januari. Nederland heeft gisteren kennis kunnen maken met een nieuw element in de te levisie, dat wel dra gewoonte zal zijn geworden: de reklame. In snel treinvaart scho ten de blokjes ad vertenties over de buis. Beide net ten kregen er hun deel van. Opwin dend was het niet. Helemaal ver heugd zullen de adverteerders niet allen zijn geweest, want terwijl zjj tezamen zo'n slordige twee ton aan nieuwsoortige publiciteit besteedden, liepen af en toe de geluids- en beeld banden niet gelijk, hetgeen altijd een storende factor is en de aandacht van het publiek afleidt. Wij op onze beurt waren niet zo blij met het olieachtig golvende water als tussenzetje bij de reclame boodschappen werd gebruikt. Zulk onrustig gegolf is niet aangenaam voor het oog. De eerste reclameboodschap was van de dagbladpers. Het filmpje maak te duidelijk, dat we de krant geen dag kunnen missen. „Leg de krant even op zij", luidde de uitnodiging, te kijken. Straks kunt u verder lezen". Dat was dan het eerste ant woord van de dagbladpers op de tele visiereclame, waarvan men concurren tie vreest. Textielfabriek vraagt uitstel WEERT Op korte termijn zul len er geen ontslagen vallen bij de tricotagefabrieken voorheen Frans Beeren en Zonen N.V. in Weert. Aldus heeft het bestuur gisteren meegedeeld in aansluiting op de bekendmaking van de aanvraag van surseance van betaling. Een van de commissarissen, de heer J. A. Meijs, gaf toe. dat het bedrijf j liquiditeitsmoeilijkheden heeft, maar j dat het nog beschikt over een orderpor- 1 tefeuille van 10 miljoen gulden. Hij j dacht niet, dat een noemenswaardig aantal mensen zou moeten worden ontslagen. Het bedrijf heeft 1.200 man perso neel, waarvan 1.000 in Weert. Het is d< grootste werkgever in de 33.000 inwo ners tellende gemeente. Kortere werktijd De Vaalser textielfabriek N.V. heeft de arbeidsinspectie in Maastricht ver gunning gevraagd voor werktijdverkor ting om te komen tot produktievermin- dering. Er is echter geen sprake van ontsla gen; het gaat slechts om een voor zorgsmaatregel. heeft de directie ver klaard. Wanneer de vergunning wordt verleend zal deze slechts worden toege past op een kleine groep werknemers. Een totale en vaste produktiebeper- king staat voorlopig nog niet op het programma. In het bedrijf werken 420 mensen. De helft van de produktie is bestemd oor export naar Duitsland en Scandi- 700 ARRESTATIES IN NEW DELHI NEW DELHI Ruim 700 tegen standers van de koeienslacht zijn gis teren in de Indische hoofdstad gear resteerd tijdens een betoging ten gun ste van de vastende Hindoe-leider. De ze is al ruim zes weken in honger staking om de regering te bewegen tot uitvaardiging van een verbod op het slachten van koeien. Hij heeft nu ook zijn waterrantsoen tot een kwart liter per dag teruggebracht. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het besluit van de Landelijke Huisartsen Ver eniging, per 9 januari definitief de samenwerking met de zie kenfondsen te verbreken, veroorzaakt overal in het land grote deinig en onzekerheid. De deining is het sterkst in de kring van de huisartsen zelf. Een groep van ongeveer 50 artsen heeft zich per circulaire tot alle 4600 artsen-collega's gericht, die Nederland telt. In deze circulaire wordt er sterk op aangedrongen, gebruik te maken van de mogelijkheid individueel con tracten met de ziekenfondsen af ti sluiten in afwijking van de richtlijnen van de LHV. Tot deze groep vap huisartsen be hoort ook prof. dr. J. C. van Es, di recteur van het Nederlands Huisart sen Instituut en buitengewoon hoog leraar voor de geneeskunde van de huisarts. Volgens een van de ondertekenaars van de circulaire, de Amsterdamse arts B. S. Polak, zou zeker een de van alle huisartsen het niet eens zijn met het besluit van de LHV. VÓÓR BREUK In de ledenvergadering van de ver eniging hebben vrijdagnacht var 62 afgevaardigden 57 vóór de breuk met de ziekenfondsen gestemd. Vooral in de grote steden zou echter het ver zet groot zijn omdat via het district stelsel de omvang van de oppositie Voor .ziekenfondspatiënten" is het voordelig om deze week naar de huisdokter te gaan. Volgende week zal het waarschijnlijk veel geld gaan kosten. Een grappenmaker heeft bij een dokter een waarschu wing voor de patiënten aangebracht. waaierbiscuits niet duur wel heerlijk DEN HAAG De heer P. Voogd, die gebroken heeft met de Boeren partij. zal „gratis" meedoen aan de Tweede-Kamerverkiezingen op 15 fe bruari. Aangezien hij nog zitting heeft in de Kamer behoeft hij de duizend gulden waarborgsom per kieskring niet te betalen om mee te doen aan de verkiezingen. De heer Voogd, die in Bergambacht woont, zal echter geen naam meer bo ven zijn lijst kunnen zetten. De ter mijn voor het aanvragen van een naam is reeds lang verstreken. Het is nog niet bekend of de heer Voogd in alle achttien kieskringen alleen dan wel met enkele medestan ders op de lijst zal staan. Vandaag moesten de definitieve kandidatenlijs ten worden ingeleverd. ZAAKGELASTIGDE .JO\GEJA\S TERUG (Van speciale verslaggever) van de meer dan vijf maanden ge duurd hebbende Chinese affaire was hij van tevoren via telegrammen uit Den Haag op de hoogte gesteld. Zijn vertrek uit China had hij dan ook sinds het begin van de vorige week zien aankomen. De Nederlandse diplomaat had er rekening mee gehouden dat zijn gijze ling nog langer zou hebben kunnen duren. Hij sprak zelfs van oneindig' toen hem werd gevraagd wat vo< voorstelling hij van zijn gedwongen gevangenschap had gehad. Om zijn moreel op te houden had hij niet op een bepaalde periode gehoopt. «- De kleine demonstratie, die de rode gardisten bij zijn vertrek uit Peking hadden gehouden, was naar zijn me ning niet tegen hem gericht. De Chi- n hadden volgens hem geen be lang bij publiciteit. Alles moest met de stille trom geschieden. SCHIPHOL „Behalve in de eerste dagen van het conflict is de Chinese affaire in Peking bijna geheel dood gezwegen. Men moet zich beslist geen verkeerde voor stelling maken van de wijze waarop in China de publiciteit wordt bedreven. Men spuit iets, als de leiding dat noodzakelijk acht". Aldus de heer G. J. Jongejans, d€ tot 31 december jl. gegijzelde Neder landse zaakgelastigde in Peking, die vanmorgen met een lijntoestel van de KLM op Schiphol arriveerde. Via Hong Kong was de uitgewezen diplo maal drie dagen onderweg geweest om Nederland te bereiken, hij zag er nauwelijks vermoeid uit. De heer Jongejans werd op de don kere, met sneeuw en hagel bedekte luchthaven door zijn vrouw en vier kinderen welkom geheten. Namens het ministerie van buitenlandse zaken wa- ezig de chef protocol baron J. Gevers, mr. J. Klaus, waarnemend chef Azië. mr. J. Kist, chef directie buitenlandse zaken en mr. R. Froger van de directie voorlichting. DE BILT In de noordelijke pro vincies en in het westen van het land heeft het vanmorgen licht gesneeuwd. p. .Vooral in de kustprovincies waren het wi nn u m na*h* vansneeuwjachten, die door hagelbuien ïïn vernome" dat hem Werden afgewisseld. Hier en daar was iPonH v,n H!T.,nZrU y.er" het glad. Meldingen van bijzondere leend. Van de gunstige ontwikkeling hinder voor het verkeer zijn niet bin- m jnengekomen. Voor vervolg zie pag Sneeuwjachten in kustprovincies Telegrammen moeilijk in de stemmenverhouding tot uitdrukking komt. In Nijmegen en Amsterdam wordt het percentage van opposanten ge schat op vijftig. Een Amsterdamse groep van artsen voert op het ogenblik actie tegen het besluit met de ziekenfondsen te bre ken. De voorzitter van de Amster damse afdeling van de LHV, dokter J. A. de Jong, heeft zijn functie neer gelegd omdat hij het niet met het hoofdbestuur eens is. STRIJDIG Een andere arts, die een individueel contract met de ziekenfondsen wilde sluiten, is uit de avonddienst- en week endregelingen gezet door zijn colle ga's. Eenzelfde geval heeft zich al voorgedaan in Oldenzaal. Dit optre den is in strijd met de uitspraak van de LHV, dat artsen die toch met de ziekenfondsen wiUen samenwerken, geen belemmeringen in de weg mogen worden gelegd. De Amsterdamse artsen ontvingen ook van de ziekenfondsen een brief waarin hen voor 1967 een nieuw con tract werd aangeboden met 3 procent honorariumverhoging en extra onkos tenvergoeding. "1 Rotterdamse artsen hebben ook op dit moment nog een indivi dueel contract met de ziekenfondsen lopen. Dit contract moet drie maan den van tevoren worden opgezegd. Een opzegging is tot nog toe met bin nen gekomen, zodat de ziekenfondsen ervan uitgaan dat de artsen althans tot 1 juli a.s. hun contract zullen na komen. ROTTERDAM Het bestuur van de Rotterdamse artsenvereniging zou er echter an ders over denken. Dit college meent dat door het landelijke besluit auto matisch de Rotterdamse contracten tot ontbinding zijn gekomen. De zieken fondsen houden echter voet bij stuk en zullen in Rotterdam desnoods hun gelijk voor de rechter verdedigen. Voor vervolg zie pag. 2 Dubbel ongeluk op overweg Onaangenaam LTET conflict tussen huisartsen ea ziekenfondsen is om drie rede nen een onaangename zaak: belangen van de volksgezond heid dreigen geschaad te worden: de ziekenfondsen verkeren ma terieel in de onmogelijkheid, bij de huidige premie, waar te maken wat artsen eisen (de fondsen kampen al met een tekort van ongeveer 109 miljoen); het percentage honorariumver hoging van 51 procent is voor de drie partijen in het conflict rege ring, artsen en fondsen aanvaard baar, mits over drie jaar gespreid. De artsen vragen alleen grotere ze kerheid, want men twijfelt aan de loyaliteit van een volgend kabinet Blijkbaar wil deze regering, gelet op de precaire financiële positie van de fondsen, in de toekomst een verdere stijging van de ziekenfondspremie bevorderen. Onbevredigend J.JET conflict is ook onbevredigend. Er dreigt een definitieve breuk, terwijl men elkaar zeer dicht gena derd is. De artsen willen slechts zekerheid. Wij dachten, dat, met wat go 4e wil, in ons democratisch land een oplos sing mogelijk is. Op verzoek van de regering hebben de artsen bewilligd in uitstel tot 9 januari. Zowel bij regering als art sen zouden wij er op willen aandrin gen, alles in het werk te stellen el kaar vóór die datum te vinden. De medische verzorging van de zie kenfondspatiënt mag in het belang van de volksgezondheid, ongeacht de afloop van dit conflict geen belem mering in de weg gelegd worden. lukken gebeurd. Om acht uur botste de trein uit de auto die nog is doorgeglipt. waardige verwondingen. Toen een half uur later een kraan- wagen van de politie de auto van de rails wilde slepen botste een trein uit de riching IJmuiden op de kraanwagen. Het voorste deel van de trein ontspoorde. Ook bij dit treinongeluk werd niemand gewond. Het traject Amsterdam—Haarlem on dervond door de dubbele botsing ernstige stagnatie. Lichte vorst DE BILT Gedurende de afgelo pen dagen is met noordwestelijke win den polaire lucht naar onze omgeving gestroomd. De temperatuur van deze lucht is geleidelijk lager geworden, vooral in de hogere niveaus. Samen- Ij hangend hiermee nam de buiigheid viel de neerslag veelal als of natte In rood China VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE WONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een a glas M Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. PEKING In het kader van de cul turele revolutie is in China het Chinese verbond van vakverenigingen op 27 de cember ontbonden. Het vakhondsor- gaan Koeng Jen Jih Pao verschijnt r, XT sinds 31 december niet meer. De De Noordwestelijke stroming is aan persbureaus Tass eu Ceteka meldden fhogedrukgebied dat I dit 8,sler„ Peking. Wintersportief Prinses Irene en haar man wer den tijdens hun wintersportva kantie in het Oostenrijkse Gstaad gefotografeerd op de Eggli. Vandaag komt het paar in ons land aan voor de bruiloft van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. wezig tuss zich uitstrekt van Ierland naar IJsland i en een lagedrukgebied boven het zui den van Zweden. Het lagedrukgebied vult enigszins op. zodat de wind in onze omgeving langzaam afneemt. In verband hiermee moet er in de komen de nacht in het binnenland op plaat selijk lichte vorst worden gerekend. Morgen overdag komt de temperatuur overal weer enkele graden boven het vriespunt. De kans op enkele lokale sneeuw- of hagelbuien blijft aanwe- WEST-BERLIJN Een 21-jarige automonteur is gisteren door een I berlijnse rechtbank veroordeeld tot het schrijven van een opstel van tw pagina's over Het Derde Rijk en mijn generatie. De jongeman, die ook 100 mark boete moet betalen en zeven maanden waardelijk kreeg, was in juni tot tweemaal toe een Joodse winkel binnen gegaan met een overall aan waarop een hakenkruis was geschilderd. DE BILT Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele sneeuw- of hagel buien. iMatige, aan de kust aanvanke lijk nog krachtige noordwestelijke wind. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst, morgen onge veer dezelfde temperaturen als van- It Januari r-on op 6.48, onder 16.41; maan Volgens een vlugschrift van het Chi nese genootschap van rode rebellen werd het vakverbond geleid door „een groep kapitalistische elementen binnen de partij" die zich verzette tegen de politiek van Mao Tse Toeng. In het pamflet wordt het blad een spreekbuis genoemd voor een streven om tweedracht te zaaien in de arbei-1 dersklasse en het kapitalisme te herstel len. Als voorbeeld wordt aangehaald, dat het blad de enige krant was, die vorige maand niet het gedicht „de hele rivier j is rood" van Mao heeft gepubliceerd PARIJS In Frankrijk zullen de komende maanden 35.000 telefonistes bij de PTT overbodig worden door ingevoer de mechanisatie. In het vervolg zal hun werk worden overgenomen door auto matische installaties. De dames zal ander werk bij de PTT worden aangeboden. en neeriijK^^^^H Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1