SCHILDERIJEN-ROVER EIST EEN MILJOEN Commentaren Nederland kalm over jaargrens Internationale jacht naar rover van oude meesters JAMIN Drievoudige moord in YS VAN 8 TOT 15 FEBRUARI Vietcong: bestand van een week «■«■aamwt CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stsntvaitieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Courant Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Nieuw Rembrandts „Meisje bij het raam", het kostbaarste stuk van de acht schilderijen die uit de galerij van het Dulwicb Col* lege werden gestolen. Uit de enige niet beveiligde deur sloop ten de daders een paneeL Het moet wel een zeer kleine man zijn geweest die door het gat kon kruipen. T^EN nieuw jaar en daarin de eer ste krant. Net als wij allen nog wat vreemd rondkijkend. Om te ontdekken, dat het dezelfde wereld is met veelal dezelfde problemen. Niemand weet wat het nieuwe jaar brengen gaat. De wetenschap is reeds tot veel in staat. Een compu ter, mits met voldoende gegevens gevoed, kan met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid een prog nose geven. Dat wat niet van en uit de mens is, zet een voorspelling echter op losse schroeven. En juist dat bepaalt onze samenle ving, in kleiner en groter verband. Daarvan wil de krant getuigen. Mo ge de dankbaarheid om het, helaas weinige, goede nieuws overheersen. Dankbaarheid betekent ook: dank brengen. Gisteren kwam de voormalige Nederlandse zaakgelastigde in China, de heer G. J. Jongejans (links), in Hongkong aan. Bij het grensstation werd hij verwelkomd door de Nederlandse consul-generaal in Hongkong, de heer W. de Boer. De jaarwisseling is vrij kalm verlopen. Zelfs in Den Haag, dat jarenlang heeft gegolden als de rumoerigste stad in de oudejaars nacht, bleef het rustig. Ook Am sterdam beleefde de rustigste j wisseling sinds jaren, al moest de politie wel verscheidene malen in grijpen en laaide op vele plaatsen het vreugdevuur hoog op. Bij de Haagse brandweer werden meer dan tachtig kerstboombranden op de openbare weg gemeld. Hier er daar was het vuur zo hevig, dat zij al le beschikbare mankracht en materiaal drie kwartier lang op straat moest hebben. De politie riep dertig maai haar assistentie in. Pogingen om onbewoonbare panden gelukkig nieuwjaar met niet duur wel heerlijk ORANGE (VS) Een 14-jarige jon gen, Ronnie Lee Ozio, beeft gisteren in Orange, in de Amerikaanse staat Texas, zijn grootmoeder, zijn vader en een vrouw met wie zijn vader zou her trouwen doodgeschoten. De 16-jarige zoon van deze vrouw verwondde hij ernstig met messteken, toen deze hem trachtte tegen te hou- Volgens de politie was er geen dui delijk motief. Vier uur na het bloed bad gaf de jongen zich over aan de politie. ROTTERDAM Het Egyptische vrachtschip Star of Suez was het laatste schip dat in 1966 in Rotterdam is aangekomen. Om vijf voor twaalf zaterdagavond passeerde het schip de pieren van de Nieuwe Waterweg en zodoende bracht de Star of Suez het totale aantal schepen van het afgelo pen jaar op 28.352. in brand te steken werden verijdeld. Wel vlogen een paar deuren van hui zen in brand, werden ettelijke auto wrakken aangestoken, werd het vuur wel eens gevoed met een fiets of brom fiets, begon men de inboedel van een clubhuis op straat te gooien, werden planken met spijkers op het we_ uitgelegd, moesten enkele kraampjes, in de city er aan geloven en onder hielden banken uit een plantsoen het n ieuw j aars vuu r In de hoofdstad deden zich derge lijke gevallen voor, waarbij onder meer telefooncellen en verkeersbor den het moesten ontgelden. In een ge val werd brand gesticht in een brie venbus. De brandweer moest 14 maal uitrukken om een straatbrand te blus- AGENT GEWOND Wilder ging het toe in het noorden. In Groningen woedde gevaarlijke bran den. De politie kreeg niet minder dan 156 meldingen van gevallen van stige baldadigheid. Bij het herstellen van de orde kreeg een hoofdagent een baksteen tegen het hoofd gegooid. Hij moest in het oogheelkundige kliniek worden opgenomen. Een 23-jarige Italiaan kreeg een stuk vuurwerk in zijn gezicht en moest eveneens vrij ernstig gewond naar het ziekenhuis. In Joure kwam de politie cellen te kort om acht baldadige jongelui te kunnen insluiten, die ervan werden verdacht ruiten van het politiebureau te hebben ingegooid. Er moest een roep worden gedaan op de politie Sneek, Lemmer en Heerenveen. De Haarlemse jeugd trok kort twaalf uur in groten getale op naar de Grote Markt om de tien meter hoge kerstboom in brand te steken. Er ont stond een handgemeen met de politie, dat de politie won: de boom kon on geschonden blijven staan. In Rutten (Noordoost-polder) begon het „feest" 's middags al toen landbouwschuur afbrandde doordat twee zoontjes van de boer er rotjes in hadden aangestoken. De schade be droeg een ton. Het vee kon nog nel uit de vlammen worden gered. Een uur na de jaarwisseling werd het vrijwel overal in het land weer rustig. De spoorwegen hadden het gis teren niet druk om alle feestgangers weer naar huis tè brengen. Er war wel meer passagiers dan op een nc male zondag, maar doordat er ge... militaire treinen reden kon die extra drukte .gemakkelijk worden opgevan gen. (Van onze kunstredactie) LONDEN Ongeveer vieren twintig uur na de sensationele roof van acht schilderden van oude meesters uit het Dulwich College Museum, heeft de da der of medeplichtige zondag morgen telefonisch een losgeld van honderdduizend pond 0 miljoen gulden) geëist. De waarde van de acht stukken wordt geschat op 18 a 25 mil joen gulden. Het zijn drie Rem- brandts, drie werken van Ru bens, een van Gerard Dou en een van Elsheimer. Uit een telefooncel helde de man naar Humphrey Brooke, de secretaris van de Britse Koninklijke Academie voor de schilderkunst. De met Londens accent sprekende onbekende zei: „Ik wens honderdduizend pond. of an ders verdbrand ik het zootje". Brooke heeft onmiddellijk na het ge sprek de politie ingelicht. Het is niet bekend, of de man hem heeft verteld hoe het losgeld moet worden overgedragen. Hoewel de politie rekening houdt met een grap, wordt het gesprek voorlopig serieus ge nomen. Volgens de rechercheurs van Scotland Yard heeft het er alle schijn van dat slechts één man de acht doeken heeft gestolen. De dief of een handlanger moet tevoren het museum bezocht hebben om de ligging van de schil derijenzaal op te nemen. Daarom zocht de politie vandaag naar een spoor tussen de duizenden na men van Engelsen en buitenlanders die (wat verplicht is) het gasten boek hebben getekend. De dief kende de zwakke plek in de beveiliging van de tot het College behorende kunstzaal. Uit de enige zwaar eikenhouten deurr die niet op het alarmsysteem was aangeslo ten, sloopte hij een paneel. Hij was mager en lenig genoeg om zich door het gat heen te wringen. Wel was hij genoodzaakt, uit de col lectie van 300 schilderijen zijn buit „naar maat" te kiezen om ze door het gat te krijgen. Maar dit moet wel tevoren zijn beraamd, want hij ver dween met de acht kostbare werken, die hij zorgvuldig uit de lijsten haal de. -jjj- Uniek jubileum van prof. Schillebeeckx - pagina Kernmerk De Brabantse wielrenner Rini Wagtmans wil 196/ tot een succesjaar van de eerste orde maken. Zie onze sportpagina. -fe Puntige poli tieke prikken in briljant „uur van Kan- pag. Radio TV DESKUNDIGE Politie en kunstkemiers zijn daarom van mening, dat achter, deze mïljoe- nenroof een deskundige zit. Waar schijnlijk is het een fanaticus, die in het geheim van de meesterwerken wil genieten. Hij zal ze nooit aan anderen kunnen tonen, want de stukken zijn over de gehele wereld bij musea en verzamelaars bekend als eigendom van de Dulwich-ga- lerij. Voor vervolg zie pag. 2 SAIGON De Vietcong, het Zuidvietnamese nationale bevrij dingsfront, heeft een bestand van een week aangekondigd ter ge legenheid van het komende Viet namese nieuwjaar. Het bestand zal duren van 8 tot 15 februari. Dat is drie dagen langer dan het bestand, dat reeds door de Zuid vietnamese regering en haar bondgenoten was toegezegd eveneens beginnend op 8 februari. De Vietcong heeft meegedeeld, dat het bestand bedoeld is om zowel soldaten van de regering als van de Vietcong ge legenheid te geven het nieuwjaarsfeest in hun woonplaats te vieren. De militairen moeten echter ongewapend vertrekken en niet in militair verband. MEEVIEREN Dezelfde bestandsvoorwaarden zullen door de Vietcong worden toegepast op de Amerikaanse strijdkrachten die desge wenst het Vietnamese feest mogen mee- Dit is de 43-jarige voormalige Poolse oorlogsvlieger Alexander Wozniak, die na een wande lingvan 400 km over de rivier de Theems in Londen is aange komen. Hij was op kerstavond in Cricklade van wal gegaan. De grote kano-schoenen hielden hem drijvende en hij bewoog zich voort met stokken met on- zinkbare schijven. vieren. Alle militaire operaties, luchtaan vallen of verkenningsvluchten van Viet namese vliegtuigen en van die van de bondgenoten tijdens deze periode zullen als vijandelijke acties worden beschouwd. De aankondiging van het bestand was voor de westelijke kringen in Saigon een volkomen verrassing. Men had er wel rekening mee gehouden dat de eerdere bestandsaankondiging van de Zuidvietna mese regering door de Vietcong beant woord zou worden. Dat deze nog zou worden uitgebreid, had men echter niet verwacht. Ook vorig jaar besloot de Vietcong tot een langer bestand dan de tegenpartij. De Amerikaanse regering zal nog een defini tieve beslissing over de aanvullende drie dagen moeten nemen. Officieel is in Washington (nog) geen commentaar ge leverd op het voorstel van de Vietcong. VOORSTELLEN Van verschillende kanten is in het af gelopen nieuwjaarsweekeinde gedokterd de Vietnamese crisis. Engeland heeft tussen de VS en Noord- en Zuid-Vietnam ter beëindiging van de strijd. Moskou volstond met de formele reac tie, dat men geneigd is dit Britse initia tief „meer als een vrome wens dan als werkelijke constructieve stap" te be schouwen. Johnson zei het Britse voor stel krachtig te ondersteunen. Het^beroep van VN-secretaris-generaal m' de bombardementen op aardelijk te sta- Mannen al drie weken zoek NIJMEGEN Met de dag maakt men zich in Groesbeek ongeruster over het lot van de broers Kersten, 33 en 24 jaar oud, die tien december voor het laatst in een Nijmeegs cofé werden gezien, en sindsdien spoorloos zijn- De politie vermoedt dat de mannen op de avond van de tiende zijn verdronken. De Waal stond toen zeer hoog Alleen blijft liet dan raadselachtig 'waarom de lichamen van de vermisten niet ge vonden zijn. De mannen, die beiden in een fa briek werkten, stonden in het dorp zeer goed bekend. Ze plachten wel meer aan het einde van de week in een café een borrel te halen, maar gin gen zich nimmer te buiten aan drank misbruik. Opklaringen DE BILT een verandering getreden. Na het doorkomen van een oce< depressie is op de oceaan ten westen Ierland en boven Scandinavië de lucht druk namelijk aanzienlijk gestegen, dat er v'"""1""4" - - J de o komen. De eerder genoemde depressie is boven Scandinavië vrijwel stationair geworden. Aan de achterzijde ervan kwamen bo- ïn een groot deel van de Noordzee stormachtige noordwestelijke winden 'oortdurend droge en enigs- Het komende etmaal zal de noordwes telijke wind in onze omgeving iets der sterk worden. Overigens is er weinig verandering in het weer te wachten. Er blijven opklaringen voorko men. tijdens welke in het binnenland ge durende de nacht en ochtend de tempe raiitiw het vriespunt kan dalen nog enkele verspreid Vernieuwing ]~)E krant van vandaag geeft het laatste nieuws van het voorbije en het eerste van het nieuw aange vangen jaar. Dat is een aanwijzing voor de continuïteit der dingen. Wat verleden jaar aangevangen werd, zal dit jaar voortgezet of beëindigd worden. Het Iaat zich aanzien, dat vooral op politiek en sociaal-economisch ge bied de ontwikkelingen onze aan dacht zullen vragen. Voorzover het binnenlandse kwesties betreft. Na de verkiezingen van februari we ten we meer. Te hopen is, dat een frisse wind de verstarring door breekt. Daar is uitzicht op, getuige het kritisch zelfonderzoek van velen. Vrije pers ratuur tot Ook zullen o komende buien vallen. land bezit de meest vrije pers. Dat is een weerspiegeling van de wijze, waarop in het algemeen van die vrijheid gebruik wordt gemaakt. Bij de levensbeschouwelijke pers is er sprake van een verlenging van de verantwoordelijkheid, omdat nog andere maatstaven gelden. Ook dit jaar zullen wij naar beste vermogen proberen een juist ge bruik van de ons geboden vrijheid te maken. Indien wij daartoe in staat gesteld blijven. Geen girokaartje De Girodienst heeft bepaald, dat in het vervolg van een auto matische afschrijving geen kaart je meer zal worden verstrekt; op de dagafrekening zal bij het be drag, dat is afgeschreven, wor den vermeld ons gironummer, onze naam en de periode waar op de afschrijving betrekking heeft. De directie Oe Thant Nood-Vietnam ken, heeft de Amerikaanse regering de hand gewezen. De VS eisen de verze kering dat stopzetting van deze bombar dementen gepaard zal gaan met een --redesgebaar" van de tegenstander. Dit zou dan moeten worden gevolgd door algehele stopzetting van de strijd in Zuid-Vietnam. waarna de strijdende par tijen zich bereid zouden moeten verkla- mm de Conferentie te gaan zitten. DE GAULLE i geheel andere hoek waaide de \vind van generaal De Gaulle van Frank rijk. Hy oefende (In zijn nieuwjaarsrede) opnieuw felle kritiek op het voortduren van de „onrechtvaardige en verfoeiiyke slryd" In Vietnam. Hy weet dit voortduren niet recht streeks aan het Amerikaanse optreden, maar wel gaf hy te kennen dat zyn re gering zich hiervan geheel dlstancleert het beschouwt als een toenemend ge- de wereldvrede. De dag er kaanse interventie. Tijdens het nieuwjaarsbestand, dat tot :ondagav£nd twaalf uur duurde, is het neer dan honderd keer tot incidenten gekomen. Zo werd enkele uren voor het verstrijken er van voor de kust van Xoejen, de zuidelykste provincie van Vietnam, een gevecht geleverd tussen patrouilleboten van de Amerikaanse ma- twee treilers van de Vietcong. de treilers werd tot zinken ge- CAÏRO Volgens het Egyptische blad Al Achram zal de Sowjetunie in de ko mende maanden 650.000 ton graan aan de Verenigde Arabische Republiek leveren. Het besluit daartoe zou zyn gevallen bij het overleg van vorig jaar november. NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktfviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1