TV ZWOEGENDE KAN OOK GESPAN RADIO Commentaar H „VOOR TV BEN 'K TE LELIJK" DE GOUDEN BARK Joos Brandt Vos Kjd r JL VRIJDAG 30 DECEMBER I%6 en Levendig Het was gisteravond heel levendig j op de beeldbuis. Op Nederland 1 stap- ten we een tijdje uit de stevige Duitse klucht die de KRO aanbood, om te j luisteren naar het pittige jongeren-1 gesprek bij de AVRO op het tioeede net. Onder leiding van de jonge Amstel- veense leraar dr. Van Alphen werd ditmaal een vertegenwoordiger van dei organisatie ..Morele Herbewapening duchtig aangevallen. De jongelui stel- den scherpe vragen en kregen even vlot antwoord, al lokte dat dikwijls weer andere kritiek uit. Tegen het einde scheen het alsof de ondervraagde klem zou raken toen hij. beginsel en doelstellingen verde digend. opmerkte dat men niet mocht generaliseren. Een euvel dat de jonge ren „Morele Herbewapening" juist verwijten. „Dan hebben wij onze inzichten ver keerd aangeduid, wij maken natuurlijk ook fouten", luidde het laatste ant woord. Dit zijn wel frisse en doelma tige discussies. Terug bij de klucht viel het ons op hoe perfect en rolvast er door de Duit se acteurs werd gespeeld. Het grootste succes ivas voor de komiek Karl Pary- la die van zijn drukke rol bewonde renswaardig veel wist te maken en open doekjes kreeg, want het gold hier een theaterreportage. Men moet van het dolle genre houden om er vol- op van te kunnen genieten, maar aan levendigheid en vaart ontbrak het be slist niet. Brandpunt had een zeer interessante door de Poolse televisie gemaakte re portage over het burgerleven in Hanoi, de stad die al 25 jaar lang oorlog kent en daarop volledig is ingesteld. Een tweede Poolse reportage is binnenkort te verwachten. Ook werd aandacht besteed aan de plannen voor de bouw van een onge vallencentrum bij een van de Bredase ziekenhuizen. Nederland kent deze speciale centra nog niet. De reportage ivas erop gericht de noodzaak daarvan aan te tonen. Intussen zijn we er niet in geslaagd te iveten te komen wie er nu in het liedjesprogramma van de TROS „niet gelukkig was". Misschien waren het. de kijkers, want de onschuldige liedjes van stu dent Jop Pannekoek en de dito van Elly Nieman waren niet van zoveel allure dat men er het hart aan kon ophalen. Ze waren zelfs van geen en kele betekeniss maar Elly was toch iets beter om naar te luisteren dan Jop. Belgische artsen en ziekenfondsen bereiken akkoord BRUSSEL De Belgische artsen hebben met de ziekenfondsen een ak koord bereikt over de honorering in de nieuwe contracten. De honoraria en de vergoeding van de verplaatsings kosten van de artsen zullen aan het indexcijfer worden gekoppeld. Het ta rief voor het spreekuur en huisbezoek zal met zeventig cent worden ver hoogd. Het nieuwe akkoord voorziet ook in een vergoeding van 540 gulden per jaar voor de kosten van pensioen- en invaliditeitsverzekering van de artsen, j T eled iscoparade gaal niet door „Je moet echt op elk woord 1011011!" (Van onze radio- en tv-redactie) ILVERSUM - „Ik zie daar altijd erg tegenop", vertelt Wim Kan ons over zijn Oudejaarsavond conference, „je weet, dat miljoenen luisteraars elk woord van je opvangen. Er mag niets mis zijn, je mag je niet vergissen en de aandacht niet laten ver slappen. Het komt dikwijls op een woord, een intonatie aan. En als je dan nog het ongeluk hebt dat er op 't laatste moment van alles verandert in de politiek nou, dan raak je wél in spanning." Die tegenslag had hij in 1963 en nu weer: ,,Dan sluit ik me ergens nee, waar zeg ik nooit! op, en ga aan 't werk. Dan móét het komen. Vergeet niet, dat je maandenlang werkt aan zo'n opdracht! En dan valt er door de veranderingen in de politiek ineens een goed liedje weg, dat slaat dan nergens meer op. Moet je 'n nieuw hebben tjonge, en zo'n uur ononderbro ken vol maken, dat is een op gave hoor!" We hadden dit gesprek met Wim Kan al een poosje geleden, want vlak voor een nieuw programma wil hij, toch al zo moeilijk te benaderen, met niemand spreken. Wim Kan, vriendelijk, een beetje onhandig, nu 55 jaar. is toch gedul dig als hij eenmaal heeft toegestemd op vragen te antwoorden. Drie jaar is het nu geleden, dat hij zijn laatste conference op Oudejaarsavond voor de VARA hield. Voor hem betekent het een groot stuk werk, waaraan hij zwoegt om het in de puntjes te heb ben. BIJDRAGEN Wel krijgt hij tips en bijdragen van goede tekstschrijvers, maar die boetseert hij zelf tot wat voor hem (Va radio- en tv-redactie) HILVERSUM Tot ongetwijfeld grote teleurstelling van de kijkers zall de NCRV vanavond niet de aangekon-j digde Telediscoparade kunnen uitzen- den, aangezien samensteller Dick van Bommel ziek is. Hiervoor in de plaats komt nu orm 10.15 uur op Hilversum I een selectie uit de musicals, welke de NCRV heeft uitgezonden, zulks onder de titel „Musi cal-mixture". U zult in deze fragmenten o.a. zieni Lex Goudsmit, Jan Lemaire, Magda Janssen, Jenny Arean. Thérèse Stein- metz en Jacco van Renesse. Zabaleta. harp bruikbaar is. Een enkele kwinkslag uit zijn lopende show mag ook wor den toegevoegd, verder is alles Als het uur „vol" is. maakt hij in de laatste week op drie avonden tel kens twee volledige opnamen. In de zaal zit dan een klein, select en speci aal uitgenodigd publiek voor het „di recte contact met zijn toehoorders". Voor morgenavond heeft hij opna men gemaakt in de Leidse Stads schouwburg en, gisteravond, in het Scheveningse Kurhauspaviljoen, tel kens met ander publiek. Hij moet zuiver kunnen aanvoelen, waar de beste reacties zitten. „Een conference heeft ook een in- looptijd nodig, het is helemaal niet gezegd, dat je eerste optreden met een nieuw progromma ook het beste is. Je moet je tekst helemaal kunnen uitbalanceren..." Vandaar die zes opnamen, waaruit hij vandaag samen met Jan Koop man en zijn pianist Ru van Veen de best-geslaagde delen weer tot één ge heel samenvoegt. Als het zover is. valt de spanning even van hem af, totdat hij zelf op Oudejaarsavond om 10 uur ook het radiotoestel aanzet. DAG ROMANTIEK! Wat u morgenavond voorkomt als een licht en luchtig maar-raak-pra- ten. is in werkelijkheid een geweldig stuk werk. De tijd is commercieel er) hard geworden. Een artiest, en zeker een van zo grote faam, kan geen en kel risico meer nemen: het publiek is veeleisend en verwacht een vlekke loos en raak betoog met geestige lied jes. Geen romantiek meer van zo maar wat gebabbel. Dat is juist het moeilijke van een conference", bekent Wim Kan: „het moet lijken alsof het allemaal zo maar in je opkomt, terwijl je in feite elk woord van tevoren hebt bestu deerd. Soms merk je dat een grap, die er op papier heel goed uitziet, niet aanslaat. Dan ga je thuis zitten piekeren. Dikwijls blijkt het dan, dat je een voudig een zin moet ombouwen, je intonatie veranderen of één ander woord gebruiken. Dan is ineens de hele zaak gered. Ja, zo nauw luistert dat! „Je moet steeds actief blijven." KERSVERS „Neem nu mijn conference voor een nieuw seizoenprogramma: die is na een paar maanden vaak helemaal veranderd. Je moet bij blijven met de gebeurtenissen in het land en iri de wereld, en die kersvers verwer ken. Wat overdag gebeurt, moet 's avonds in mijn monoloog te horen zijn. Zo groéit en wisselt en leeft zo'n tekst... als je maar ernst maakt met je werk en geen woord in het wilde weg zegt. Alles moet precies verant woord zijn, met gebaren en al. De gebaren, de houding die je aanneemt, onderstrepen je bedoelingen, dat is heel belangrijk." Hij geeft er een paar voorbeelden van: dezelfde geestige opmerkingen in verschillende intonaties en met verschillende' mime. De contrasten zijn zo verrassend, dat ie ineens beseft met een groot kunstenaar te doen te hebben, die niet alleen de artistieke, maar ook de technische waarde van zijn optreden helder beseft en goed onder de knie heeft. NIET TEVEEL „Of ik zulk radio-optreden plezie rig vind? Voor een enkele keer, ja. Vooral niet teveel, nooit elk jaar, dat zou niet kunnen. Ik maak ook maar spaarzaam platen en ik luister er nooit naar. Weet je. ik ben de man die in de beslotenheid van een zaal direct contact moet hebben met mijn publiek. Dat inspireert je, dat brengt je ook. als het nodig is. tot improvise- „Nee, nooit zijn twee voorstellin gen van mij precies gelijk... er ge beurt wel eens iets in dc zaal cn daarop moet je dan reageren. Soms is dat fijn. soms ook hachelijk, maar op zo'n manier blijft je conference echt levend. II 21.35 Radiorama. 22.10 Parle mentair weekoverzicht. 22.30 Nieuws. 22.40 Volksmuziek. 1 solisten. 23.55-24.00 Nieuv Hilversum II, 298 m. VPRO 18.00 Nieuws. 18.15 Amerika in termijnen, lezing. 18.20 Uitzen ding van de P.S P 18.30 Jazz-rondo: terugblik op 1966. 18.50 Informatie over informa tie. 19.00 Voor jonge mensen 0.50 De VPRO. iziek. 23.55-24.00 d 1. NTS: 19.00, ws in het kort 19.01 Pipo NCRV: 19.05 Magazi- kinR. NTS: 22.40-22.45 Jour naal. Nederland 11. NTS: 19.30 Bui tenlands jaaroverzicht van het NTS-jou maal. 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Dan O'Brien Charlie is de Favo riet. TV-film. 20.50 Achter het nieuws. 21.15 Mies en scène. 22.00 Uitgerekend, consumen tenrubriek. NTS: 22.05-22.10 Journaal 22.30-23 00 Teleac: Kernfysica (131. België. Nederlands progr.. ka nalen 2 en 10: 18.55 Zandman- nctie 10.00 Mar 30 Het s ï.40 Zoel in. 20.00 Nws. 20 25 The Con-i Echo. 21.55 Nws. 22.05 Een RADIO WORGEN (8.30-8.32 Nws: 9. 12.25 Marktber. 12.27 Med t b.v. land- en tuinb 12.30 Nws. 12 40 Overheidsvoorl. 12.50 Over missie en zending. 13.00 Platenprogr voor de militai ren. 14.00 P M familieprogr NRU: 16.30 Franse les. KRO: 17.00 Voor tieners. 18.00 Lichte orkestmuz. en zangsolisten, (stereo) 18.20 Stereo: Licht instrum. combo 18 40 Volkslied- i Radio Jazzmaga- 5.05 Voordr. 15.20 bus blies, hoorsp 16 CO Nw Het Leger des Nws. U2.02 Act 1.00 Nws). 12.0" 13.C2 Wekelijkse tie- kelprogr. 17.30-18.00 Sportshow Ililver .00 Nw tangsol. VPRO: 7 55 Vooi kinderen VARA: 8.00 Nws. 8.10 Tijd voor teenagers. 9.1C II. 298 m. VARA I ri oehtendgym. 7.23 i spel. 1V00 Nws rtofoonmuz. 12.27 Med. t.b.v Nws 13.10 Stere klankbeeld, 14.05 Jazzork. '«4.25 gedichten 14 45 TELEVISIE WORGEN AVRO: 16.00 Voor de Jeugd BELGIë Nederlands pi d. jeugd (81. 16.55 opgenomen. Ik kan niet voor een dooie microfoon optreden en hele maal niet voor een stuk of wat rond draaiende camera's!" „Dus nog altijd geen tv?" ..O nee zeg. Ik heb mezelf één keer op het scherm gezien en ik schrok ervan. Ik ben er te lelijk en te onhan dig voor. Elke schaduw in je gezicht, elk gebaartje dat je maakt komt le vensgroot tevoorschijn... nee. laat mij maar rustig op het toneel staan!" PIETJE-PAS Misschien was het aardiger ge weest, u in de waan te laten dat Wim Kan morgenavond (10—11 uur, Hilversum II) echt tegen u ging pra ten in de studio. Maar beter is het, te weten hoe oneindig veel zorg hij aan deze conference heeft besteed. U weet nu, dat er op dat tijdstip een band gaat draaien, waarop pie tje-pas een uur tekst-en-liedjes staat. Dat een kopie van die band dan al naar een platenmaatschappij is gestuurd, die er in allerijl een plaat van perst welke maandag al in de winkels ligt. Commercieel, zegt u? Natuurlijk. Maar u kunt het ook een groot ar tiest niet kwalijk nemen, dat hij be halve artistiek ook commercieel denkt. Laten we nuchter blijven: als u een voorstelling wilt bijwonen, koopt u ook uw entreebiljet. Kunst moet gewoon worden be taald, opdat de kunstenaar in leven blijft. In deze tijd moet men ook mee gaan met de moderne commercie. Dit kunt u echter allemaal terzijde stel len. Van u wordt alleen gevraagd om, indien u daar zin in hebt, morgen avond ontspannen te luisteren naar het VARA-programma met de verscheidenheid aan titels: „Lachend over de loongrens", Potje op het vuur voor het laatste uur, een Oude jaarsavondsprookje „Tussen mens en appelflap", verteld door Wim Kan. Heieen Pïmentel en Jules Croiset spelen de eenakter „Oudejaarsnacht" van Arthur Schnitzler. die de NCRV vanavond om 9.55 uur op Ned. 1 (in herha ling) uitzendt. Het is een dromerige monoloog tussen een oudere getrouwde vrouw en een verliefde jongeman, die als een vriendelijk gesprek begint, maar steeds ge ladener wordt, omdat de zinnen betekenisvol worden als beiden moeite doen niet rechtstreeks te zeggen, waar het om gaat. Schnitzler munt in zijn werk uit in fijnzinnige ka rakterontleding en dit half-poëtische spel is daar een specimen van. Zo laat de vrouw in haar vertelling een „vriendin" aan het woord, die alleen maar uit legt wat zij in feite zelf heeft te zeggen over deze onaanvaardbare liefde. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRi 7.05 uur Twien. jongerenmagazine. I 8.20 uur actualiteiten in Attentie. 8.45 uur aflevering serie ,,'t Is zo bij de Luchtmacht" 9.10 uur besluit van de seriedocumentaire „Later is te laat". 9.55 uur eenakter „Oudejaarsnacht" van Schnitzler (herhaling). 10.15 uur fragmenten uit NCRV-musicals. Nad. 2 VARA 7.30 uur (NTS) buitenlands jaax-overzicht. 8.01 uur nieuw avontuur van de merkwaardige ad vocaat Dan O'Brien. 8.50 uur Achter het Nieuws. 9.15 uur Mies-en-scène. VANAVOND TE HOREN Hilvt NRU 8.00 uur fragmenten uit opera Aïda van Verdi. 9.15 uur amusementsmuziek op de plaat. 9.35 uur Radiorama, magazine. 10.40 uur programma over volksmuziek. 11.00 uur concert door het Ned. Kamerkoor, het Klein Omi-depkóÖr en het Radiokamerorkest. aitvei 1! VPRO an VARA 7.00 uur gevarieerd programma Ronduit. 7.30 uur literaire rubriek. 8.05 uur vervolg Ronduit. 9.00 uur solistenconcert. 9.50 uur toespraak door VPRO-voorzitter ir. K. Kooij. 10.10 uur optreden van het Radio Kamerkoor (Ma drigalen van Monteverdi). 11.55 uur lichte platen. door 64 En dan duurt het voor Hemmer weer een eeuwigheid, voor ze terugkomen. Hij heeft de hele tabakszak bijna leeggerookt en als de twee op de steiger het weer druk krijgen met een roeiboot, die van de overkant komt, schiet hij naar binnen. Jan, je moet me bescheid geven. Ik ben tot alles in staat. Ik ook, antwoordt Jan nuchter. Maar we blijven zitten met onze vlerken in onze broekzak. Er gebeurt niks. Ik ben een ouwe zwerver, ik heb voor hetere vuren gestaan. En maak je geen zorg dat een agent Margriet zal kussen; die slaat wel van zich af. Hemmer kan er niet om lachen. Om wille van Margriet moet hij zich beheersen. Het is het ergste wat hem ooit overkomen is. Veel erger dan de nachten vol heimwee op de „Fire Angel". Krebbe knikt hem toe, met zoveel begrip en goedheid, dat Hemmer de tranen in de ogen schieten. Het is al helemaal donker als Margriet voor de dag komt. Bij de steiger is dan ook niets meer te doen. De achter geblevenen zijn met de motorboot weggevaren naar de anker plaats. Hm. zegt Jan Krebbe grijnzend, bij het vissersvolk vangen ze altijd bot, dat is wel zeker. Al zaten de grootste goudvissen van Wittestad daar. Margriet is ontdaan en let nauwelijks op Hemmer. Hij wordt niet meer wakker, oom Jan. Kom nou? Er ligt hem nog iets op de lippen, maar dat houdt hij in, omdat hij ziet dat Margriet het meent. Als Hemmer een arm om haar heen slaat, legt ze haar hoofd tegen hem aan en begint te huilen. Wat zullen we nu hebben, Margriet? Huil jij? Jan Krebbe kan niet tegen vrouwentranen en zeker niet van Margriet. Mei Hansbert ligt in Margriets grote bed. Dat staat in een opkamertje, waar een klein raam overdag nauwelijks vol doende licht geeft. Nu brandt er een lafnp. De dekens van het bed zijn voor de helft teruggeslagen. En ineens ziet Hemmer dat Margriet blote voeten heeft en een mantel over haar nachtgoed. Wat betekent dat allemaal? Het lijkt erop of hij kwaad wil worden, als Margriet niet zo bedroefd was. Wat dat betekent? Jan Krebbe is woedend. Daar zit hij nu met al die dwaasheden. Mei slaapt inderdaad of hij nooit meer wakker zal worden. Heb je hem iets gegeven? Hij ruikt naar drank. Jan bukt zich nog eens diep over de slaper. Ja. snikt Margriet. Hij klappertandde zo. Ik dacht: dat zullen ze horen als ze komen kijken. Toen heb ik hem een glas cognac gegeven met een poeder erin. Met een wat? Jan heeft geen verstand van poeders, maar hij meent te begrijpen, dat Margriet een slaappoeder bedoelt. Ben je gek? mompelt hij. Vooruit, blijf hier niet allebei staan. Ga de deur sluiten, Hemmer. Op het nachtslot. Ik zou niet graag willen dat die snuiters nog eens binnenkwamen. Ik wil eerst weten wat hier gaande is. Schiet op! Jan haalt een arm uit. Ga de deur sluiten, zeg ik. En dan gaat Hemmer. Het is merkwaardig zo'n invloed als Jan Krebbe op iemand heeft als hij kwaad wordt. Als de winkeldeur en ook de luiken gesloten zijn en de achterdeur gegrendeld, schenkt Jan voor alle drie een glas cognac in. Om van de schrik te bekomen. En dan hoort Hemmer wat er gaande is. Mei had op een meerpaal gezeten, met zijn benen er omheen geslagen. Als een zieke meeuw zat hij daar, knort Jan. En maar kijken naar het water, 't Zal er wel van komen dat hi gaat varen, maar eer het zover is. Hemmer trommelt ongeduldig op de tafel. Hij houdt Mar griet nog in zijn arm, alsof hij bang is dat iemand haar zal weghalen. Nou, en toen zag hij ook de politieboot komen, net als jullie. Wie weet heeft hij iets gedaan wat niet klopt, want hij kwam als een opgejaagd konijn de winkel in. Margriet begreep het meteen. Jan kijkt naar haar of hij vragen wil: Hoe kon dat? Weet jij iets wat wij niet weten? Zo, zegt Hemmer, en hij licht haar hoofd op om recht in haar ogen te kunnen kijken. En heb je hem toen in je bed gestopt? Ja, ik wist geen raad met hem en ik had zo met hem te doen. Hij is niet zoals wij zijn, Hemmer. Hoef je me niet te vertellen, m'n liefje. Dat weet ik al lang. (Wordt vervólgd) Horizontaal: 1. mandje, 5. plaats in Gelderl., 8. soort van hert, 10. gindse, 12. boers, 14. vogel, 15. bergweide, 17. bijwoord. 18. plaats in Drente, 20. vrucht, 21. plaats in Drente, 22. plaats in België. 24. bergweide. 26. moerasvo gel. 27- voorwerp om te snijden, 29. vriendin (Fr.), 31. zeeëngte tussen See- land en Zweden, 32. leeuwebekachtig plantje, 33. spoedig, 34. gebod. Vertikaal: 2. meisjesnaam. 3. ontken ning, 4. meisjesnaam, 5. biersoort, 6. samengedrongen menigte, 7. turks be velhebber, 9. plaats in Gelderl. 11. zege palm. 13. plaats in Gelderland, 15. zij tak Weser. 16. vogel, 18. zoon van No- ach, 19. zuster. 23- handschoenenleer, 24. voorzetsel, 25. insekt, 27. ongegist vruchtesap. 28. sociëteit (afk.), 30. tijd rekening. 31. vogel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Herten-ido, 2. on- er-Eder, 3. Og-Dresden, 4, ree-ratiné, I 5. nl-nader.L.K.. 6. mees-Alken, 7. ani-1 mo-onna, 8. rog-io.-nota, 9. staar-step. Vertikaal: 1. Hoorn-mars, 2. Enge- len-Ot. 3 reden-ei-ga, 4. terras-Mia. 5. ere-Ada-oor, 6. nestel-ons. 7. j AailVarill; id-Dirk-not, 8. Deen-lente, TOKIO Die|lte|»IUll Met alle mo gelijke en on mogelijke dingen worden wereld- rekords gebroken. Zo hebben de oliemaatschappijen ook een rivali teit wie het diepst boort. Ditmaal staat een Chinese boorploeg aan de top met een diepte van 100.000 meter. Het oude rekord stond op naam van een groep Amerikanen die een diepte bereikte van 90.325 meter. De Chinezen hadden elf maanden nodig om hun dieptepunt te bereiken. De verslagen oud-kam pioenen twaalf maanden. CONSTON De snelheids maniak Donald i Campbell heeft met een snelheid van 320 kilometer per uur een aan varing gehad met een vogel. Een steun van zijn raceboot werd door het dier verbogen. Campbell be reidt zich voor om zijn eigen we reldrecord te water dat op 444.63 kilometer per uur staat te verbe teren. „Het gaat toch niet goed als we dachten", zeg Bruunke, die achter Stik- keltje loopt. En daar ziel Stikkeltje het: alle den nennaalden komen naar buiten. Bruunke lijkt wel een speldekussen! „Nee. die rommel moet eruit", beslist Stikkeltje. Ze gaan zitten nadenken en staren naar de ken tenminste niet!' Nu is Bruunke ech een beetje hobbelig om te zien, dat wel hij doet een paar stappen: sjonge, wat loopt hy zwaar nou ja, het gaat!

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9