WAT MEN GOED MOET WETEN 1966 was ongunstig jaar effectenbezitters voor Dit gaat ook veranderen „Twijfels in VS over nazi-verleden" GEVANGENEN UITGEWISSELD Financieel jaaroverzicht Personenauto in verkeer ARTSEN: BUIGEN OF BARSTEN Toekomst mijnen te onzeker 6 VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 A Waar het op de auto weg al verboden was te keren, zal dit ook in de stad verboden kunnen worden. Verbod naar links en naar rechts af te slaan. Tot nu toe bestonden alleen verbodsborden in één richting. Aanduiding nadering voorrangsweg, -kruising of -splitsing. Stoppen verplicht. (Van onze verkeersredacteur) DENKT U ER STRAKS AAN? Op l januari treedt het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (RW) van prof. Belinfante in werking. Dat betekent: nieuwe borden en nieuwe regels. Oppassen dus als u in het nieuwe jaar de weg opgaat. De politie zal de eerste t(jd weliswaar nog soepel zjjn, maar het is toch raadzaam zich al direct aan de gewijzigde voorschrif ten te houden. Vandaar hier een kort memo voor weggebruikers. Niet volledig, maar wél met de belangrijke hoofdpunten. Een van de meest ingrij pende veranderingen is het richting aangeven bij inha len. Het knipperlicht moet aan bij het naar links gaan en uit zodra men naast de in te halen wagen rijdt. Het in werking stellen van de clignoteur als men terug naar rechts zwenkt is toegestaan, maar niet verplicht. De tram moet voorrang verlenen aan het verkeer op voorrangswegen; op wegen van gelijke rangorde behoudt hij zijn voorrang. Militaire colonnes en be grafenisstoeten hebben geen voorrang meer, maar mogen niet worden doorsneden. Bij druk verkeer mag men in files naast elkaar rij den (en rechts inhalen) op wegen met gescheiden rijba nen en op wegen, die door een doorgetrokken streep zijn verdeeld in twee weghelfttin, die ieder door een onderbro ken streep in ten minste twee rijstroken zijn verdeeld. Voorts op wegen met één richtingsverkeer. die in rij stroken zijn verdeeld. En: op plaatsen waar het door ver keerstekens of door de politie wordt toegestaan. Tram heeft niet altijd voorrang Dc binnenstad van vandaag: druk, vaak zelfs chaotisch. Niet dat daarin met nieuwe borden en regels véél verandering zal komen. Wél hoopt men de weggebruiker wat meer duidelijkheid te brengen. Tus sen twee haakjes: die tram op de foto heeft als hij de voor rangsweg wil oprijden straks géén voorrang meer. Dat is een van de vele per 1 januari veranderde NIEUWE BORDEN VOOR DE AUTOWEG Nieuwe borden voor de autoweg (hier en daar al geruime tijd in gebruik). Boven: de aanduidingen van begin en einde van een autoweg met gescheiden rijbanen en ongelijkvloerse kruisingen. Onder: de aan duidingen van begin en einde van andere autowegen. Alles bijeen in „Verkeer scode' Duizelt u het allemaal een beetje? Koop dan (voor een rijksdaalder) de Verkeerscode, die het Verbond voor veilig verkeer en de ANWB samen hebben uitgegeven: een aantrekkelijk en overzich telijk boekje, waarin alle veranderingen duidelijk zijn geregistreerd. A AAAA Laaggaande vliegtuigen Opspattende stenen. Kade of rivieroevei Kruipauto's zijn verboden: men mag alleen op de weg komen met motorvoertuigen, die sneller kunnen rijden dan 40 km per uur. Dat wil niet zeggen, dat men deze lage snelheid naar believen mag gebruiken. Men is straf baar als men het verkeer stagneert door onnodig langzaam te rijden. buitenweg heeft men de keuze tussen links voorsorteren en rechts aanrijden en stilstaan. Het is weer verplicht te stoppen voor uitstappende bus- en trampassagiers. De stadslichten moeten aan als men bij donker of slecht zicht stilstaat op vluchtstroken, parkeerhavens en parkeerstroken. Groot licht mag niet meer worden gevoerd als de straatverlichting zodanig is, dat de weg goed kan worden overzien (dus ook wanneer er geen bord „stadslichten ver plicht" staat). Ook is het verboden als men er de voor ligger mee hindert. LICHTEN Bij zware regen of dichte mist mogen de mistlampen aan in plaats van de grote lichten. Echter: niet allebei tegelijk. Bermlicht is toegestaan (mits men met gedimde lichten rijdt) maar moet worden gedoofd als men vlak achter een ander rijdt. Parkeren binnen de bebouwde kom is toegestaan tot vijf meter van de hoek (dit was 10 meter). Verplicht is echter wel verkeersborden, stoplichten en richtingsborden vrij te laten staan (het kan tóch nog een bon kosten). Slordig parkeren wordt verboden. Wie niet keurig bin nen de vakken blyft, vindt straks een briefje op zijn voor- Stop- en parkeerverboden (voor het eerste is er een nieuw bord) gelden alleen voor die zijde van de weg, waar het bord is geplaatst. Stoepranden, waar niet mag worden geparkeerd, krijgen bovendien een gele kleur. Voetgangers krijgen nieuwe rechten: afslaand verkeer moet voorrang geven aan rechtdoor gaande voetgangers, ook als er geen zebra is. Ongehinderde doorgang moet worden verleend aan blinden, die een blindenstok dragen, en aan alle personen, die slecht ter been zijn. Het bezit van een gevarendriehoek is verplicht, al wordt voorlopig niet de eis gesteld, dat hij in het donker bij dimlicht op een afstand van 250 meter zichtbaar is.' Op brommers en scooters is het verboden personen in amazone-zit mee te voeren, terwijl het in het algemeen verboden is personen mee te voeren, die een plaats hebben voor de bestuurder. Bromfietsers mogen niet meer naast elkaar rijden. Wie zijn auto verlaat zonder het contactsleuteltje mee te nemen, is strafbaar. Langs de rand van de rijbaan kan door een doorge trokken streep een speciale strook voor wielrijders worden afgebakend, aangegeven door de afbeelding van een fiets. Is de streep gesloten, dan mogen hierop geen motorvoer tuigen (uitgezonderd brommers) rijden. Is er een stippel- streep dan 'maê de strook alleen door afslaand verkeer worden bereden mits men fietsers en brommers vrij laat. Nog wat over lijnen op de weg: die krijgen pas kracht van wet per 1 juli 1967 om wegbeheerders gelegenheid te geven zich aan te passen. Dit geldt uiteraard niet voor de al geruime tijd bestaande niet-parkeer- en voorsorteer- Verbod voor vracht auto's en autobussen om motorvoertuigen op meer dan twee wielen in te halen. Stoppen en parkeren Nieuwe stop- en parkeerverbods borden gelden al leen voor die kant van de weg, waar ze zijn geplaatst. Ook het bestaan de parkeerverbod (blauw met rode rand en schuine balk) valt onder die nieuwe bepa ling. Dit zijn de nieuwe borden: Links van bo ven naar bene den: parkeren op oneven dagen verboden voor de linkerzijde van de weg, op even da gen voor de rech terkant; parkeren op de even dagen verboden voor de linkerzijde, op on even dagen voor de rechterkant; perkeerverbod langer dan een bepaalde tijd met verplicht gebruik van de parkeer- Rechts (van bo ven naar bene den): stopverbod; verbod fietsen en bromfietsen te plaatsen; einde parkeerverbod langer dan een bepaalde tijd met verplicht gebruik van parkeerschijf. Verboden voor voertui gen, die met of zonder aanhanger langer zijn dan 10 meter. Voor motorfietsen én scooterrijders is hef per 1 januari bestuurder ie laten meerijden. De passagier mag wel achterop plaatsnemen. persdiep*sr spd: BONN De persdienst van de West- duitse sociaal-democratische partij, de SPD, heeft melding gemaakt van „ster ke twijfels" in de Verenigde Staten om trent het nazi-verleden van de West- duitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger. De Amerikaanse correspondent van de persdienst schrijft: „Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft voor alle zekerheid tijdens de regeringscrisis zorgvuldig vermeden voorbarige verklaringen te publiceren, omdat het niet de indruk wilde wek ken zich met de interne zaken van de Bondsrepubliek te bemoeien. Maar er zijn sterke twijfels blijven bestaan over het lidmaatschap van de NSDAP en de activiteiten van de nieu we kanselier gedurende de oorlog". Voorspeld wordt dat de Amerikaanse pers uitdrukking aan deze twijfels zal blijven geven, en „dat de toestand niet eenvoudiger is geworden nu de NPD verkiezingssuccessen heeft geboekt". I/i Berlijn: BERLIJN De in West-Berlijn ver oordeelde politieman Hans Weise uitgewisseld tegen vier politieke ge- genen uit Oost-Duitsland. Dit heeft de burgemeester van West-Berlijn. Hein- rich Albertz. medegedeeld. De 61-jarige Weiss werd 14 septem ber tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij elf jaar lang gegevens over de criminele politie in West-Ber lijn had verstrekt aan Oost-Duitsland. De vier gevangenen tegen wie hij is uitgewisseld, zouden afkomstig zijn uit de bondsrepubliek Enkele dagen geleden is bekend ge maakt, dat Rusland en West-Duitsland spionnen hadden uitgewisseld. PCB-voorzitter: jop verschillend gebied en de hoge ren- Beurs van Amsterdam I Intussen is het kabinet-Zijlstra opge treden, dat een poging doet om de in- j flatie in ons land te beteugelen, de be talingsbalans te saneren en de I kostenstijging .af te remmen. De lonen mogen volgend jaar slechts in zeer be perkte mate stijgen, terwijl het prijsbe leid straf gehanteerd zal worden. Minister Zijlstra heeft dezer dagen in de Eerste Kamer opgemerkt, dat hij ervan overtuigd is, dat met het pro gramma, zoals zijn kabinet dit heeft voorgesteld, het lek kan worden ge dicht. waarna we kunnen zien, in welke richting we willen varen. het oplopen van de rente. Het beste kunnen wij de koersdaling illustreren door mede te delen, dat onze internationale aandelen dit jaar met teruggelopen, dat scheepvaart met ruim een kwart aan koerswaarde ziin het algemeen indexcijfer van de offi cieel genoteerde aandelen ruim 21 pro cent lager staat dan een jaar geleden. Een andere vergelijking kan men vin den in het koersverloop van bepaalde aandelen. Philips liep in een jaar tijd terug van ƒ112 tot "8 ofwel 136 pun ten volgens de oude noteringswijze. Hoogovens duikelde van 440 tot 278 pet. Kon. Olie verloor 125 punten en Unilever 140 punten. In het aflopend jaar is dus de koerswaarde van aandelen verder n aanzienlijk teruggelopen. Een schrale troost voor de effecten bezitter kan zijn het feit, dat ook de andere financiële centra flink ge daald zijn. In Amerika liep het index cijfer van een hoogste stand van bij na 1000 terug tot lager dan 800 voor industrie-aandelen. De Londense beurs onderging in de tweede helft van dit jaar een zeer scherpe daling, terwijl de Westduitse markten ook koersverliezen hebben te i gegeven. I De problematiek van de economie der landen van Westeuropa is genuan- 111 V ceerd. maar komt in wezen op hetzelf- 'de neer. In Westduitsland stijgt de NE\\ ORLEANS (VS) Nagenoeg alle werkloosheid de laatste maanden snel. openbare scholen in het zuiden van de VS moeten bij het begin van het ko- mende schooljaar (september '671 de-^r Inflatie, dat bestreden moet rassenscheiding hebben opgeheven. worden, wil men de economie niet la- vastlopen. AMSTERDAM Voor de ef fectenbezitters is dit jaar ongun stig geweest, als men let op de be langrijke koersdaling, welke zich algemeen voorgedaan heeft. Dit is een internationaal verschijnsel, dat niet tot ons land beperkt is geble ven. De belangrijkste oorzaken zijn *,s we nagaan dat het Nederlandse de langzamer groei der economie. oXjaa?^n 8vo'u"ve/k2 d^"S de snelle stijging van de kosten erUjn wil schieten, dan zou men kunnen zeggen, dat het pessimisme bepaald niet overheersend is. Als we als volk de tering naar de nering zetten en zeke re verlangens naar hogere welvaart voorlopig matigen, ook na de komende verkiezingen, dan is er inderdaad hoop op behoud van de welvaart, die nu reeds zolang ons land ten deel is geval- Rassenseheidim Dit heeft een federaal hof gisteren besloten. Het hof steunde de politiek van de federale regering volgens welke geen federale steun wordt gegeven aan scholen waarop rassenscheiding wordt toegepast Op onze Amsterdamse beurs zijn de omzetten, zowel in aandelen als in obli gaties, lager geweest dan over 1965, het geen te wijten is aan de onzekerheden Ideeltelijk door strukturele verandering Moeilijke periode De beurs verwacht, dat 1967 voorlo pig nog een moeilijke periode wordt. Het koerspeil is ongetwijfeld laag. zo wel voor obligaties als voor aande- De verwachting bestaat, dat in het komende jaar de rente langzaam zal dalen, hetgeen zal betekenen, dat de koersen van obligaties hoger zullen komen. Een aanzienlijke rentedaling zit er voorlopig niet in. Het geld blijft schaars en duur de e. v. tijd. Enige ontspanning op de rentemarkt heeft gevolgen, ook voor de koersen van aandelen. De dividenden, welke dit jaar zijn genoten, zijn behoorlijk op peil gebleven, zodat het inkomen van de aandeelhouders een heel ander beeld geeft dan het vermogen. Een ster ke daling hebben dit jaar aanne mingsbedrijven ondergaan. Zo daalde Int. Gewapend Beton van 488 tot 260 DCt., Bredero van 435 tot 311 pet.. Ha venwerken van 253 tot 118 pet Dergelijke bedrijven hebben uiter aard veel te maken met het investe ringsklimaat. dat ongunstiger is gewor den. In de bouwwereld maakt men door de gestegen rente en de schaarste aan financieringen geen gemakkelijke tijd door. Ook textiel, scheepvaart, scheeps bouw hebben het niet gemakkelijk, ge- internationaal. In het algemeen kan men ter beurze, als men vraagt naar de vooruitzichten van de aandelenmarkt, een tamelijk gereserveerde toon beluis teren. Veel zal afhangen van het her stel van het economisch evenwicht, maar dat kost tijd. Voor ons land is uitermate belangrijk de ontwikkeling in het buitenland, daar wij voor onze bestaansmiddelen, grotendeels drijven jp onze export. Er zijn dit jaar weer veel fusies tot stand gekomen, een ontwikkeling, die reeds enige jaren aan de gang is er. berust op de noodzakelijkheid van schaalvergroting. Om tegen het buiten land op te kunnen, moet men in ons kleine land grotere produktie-eenhe- den vormen. Dit proces zal in 1967 wel voortgang vinder.. ZWD-MÓLÜKKERS BETUIGEN SPIJT DEN HAAG Het Zuid-Molukse jongerencomité heeft gisteren in een verklaring spijt betuigd over de inci denten bij de Indonesische ambassade op 27 december. Het incident „strookt niet met de Kerstgedachte, die innerlijke vrede moet schenken, naast plicht tot zelfbe heersing", aldus de verklaring. gisteren de Protestants vervoersperso- voorstander UTRECHT De particuliere perso nenauto zal steeds meer beperkingen gaan ondervinden. De gekozen voorzitter va: christelijke bond vai neel J. J. Dasscl (39. van deze beperkingen, omdat dan al leen het openbare personenvervoer re delijk zal kunnen functioneren. Zonder dat de positie van de particu liere personenauto wordt aangetast. ,s naar het oordeel van de heer Dassel elke bevordering van het openbare personenvervoer een holle leus. De heer Dassel zei dit gisteren in de algemene ledenvergadering van bond, waarin voorzitter L. C. van Da len afscheid nam wegens vertrek naar het CNV. Naar zijn mening moeten be- drijfsvreemde lasten bij het spoorbe drijf geheel worden weggenomen. Dan ontstaat een gelijke concurrentieposi tie en een mogelijk sluitende begroting. Hij wil niet naar een vervoerskartel, maar naar een eerlijke onderlinge com petitie van het vervoer per rail, op de weg en te water. Grotere bonden In zijn installatierede zei de heer Dassel voorstander te zijn van een structuurherziening en schaalvergro ting binnen de christelijke vakbewe ging. Een reële samenwerking met het NKV en het NVV zal daarbij de doel matigheid moeten dienen. Hij sprak zich uit voor confessionele vakbeweging, omdat het ontbreken hiervan scheiding brengt in het kerke lijk en maatschappelijk leven. Hij zag dan ook geen heil in samensmelting tot één vakcentrale. Verkeersregel ings- kast explodeert GRONINGEN Eer. verkeersrege lingsinstallatie op de hoek Damster- diep-Petrus Campersingel te Gronin gen is gisteravond om zeven <?eë\Dlodeerd. Het deksel en de deur van een zware ijzeren kast werden der tig meter weggeslagen. Niemand werd geraakt. Dezelfde kast exolodeerde dit voor jaar ook al eens. Er zijn toen allerlei maatregelen getroffen, omdat werd dacht aan een lekkage in de aardgaslei ding. (Vervolg van pag. 1) Alle Tweede-Kamerleden hebben een brief ontvangen, waarin de artsen i voorstellen de 51 pet. voor de komen- de jaren een vastere basis te geven dan de onzekere economische situatie en wat betreft de 8 pet vragen zij als ingangsdatum met terugwerkende kracht 1 juli 1966 in plaats van 1 januari a.s. De artsen vragen dus de 8 pet. een hall jaar eerder, wat op jaarbasis neer komt op een verbetering van 12 pet Politieke in vloed De kans op een succes in de Tweede Kamer leek vanmorgen niet groot, omdat ook de vakcentralen zich me" een adres inzake de artsenhonorana ui het politieke strijdgewoel begeven hebben. Mocht het op een breuk tussen de zie kenfondsen en de artsen uitlopen per 1 januari dan vragen de drie vakcen tralen. NVV, NKV en CNV een prijsbeschikking van de regering, zo dat de artsentarieven voor de zieken- Mijniverkersbond HEERLEN De Algemene bond van werkers in het mijnbedrijf is zeer be- d over de toekomst van de mijnen. De bond vraagt zich af of de particulie- mijnen op de duur wel de last zul- en willen dragen en zich op een gegeven moment niet geroepen zullen voelen hun werkzaamheden te beëindi gen. Als dit het geval zou zijn, aldus de bond, dan zal het leed in Limburg niet te overzien zijn. Om veel moeilijkheden te voorkomen het volgens de bond —die gisteren Heerlen vergaderde noodzakelijk dat een NV Sociale miinbouw (waarin zowel de particuliere als de staatsmij nen participeren) wordt eesticht. Een dergelijk lichaam zou veel efficiënter kunnen werken, en bovendien zullen dan meer mogelUkheden worden gebo den om de mijnen te laten voort bestaan totdat er voldoende vervangen de werkgelegenheid voor het personeel van de gezamenlijke mijnen aanwezig De bond meent dat de mijndirecties in veel gevallen langs elkaar heen wer ken en er is zelfs veelal geen sprake van een gecoördineerd samengaan. fondspatiënten niet hoger worden dan het bedrag dat deze patiënten van de ziekenfondsen terugkrijgen. De verwachting is dat minister Veld kamp dit bedrag zal vaststellen op ƒ5.-. De vakcentralen vinden het ontoelaat baar. dat de ziekenfondspatiënten per consult 3 zouden moeten Dijhe- talen uit eigen zak. Zij achtn dit in strijd met de volksgezondheid. De overweging van de mogelijkheid van een prijzenbeschikking van de regering zal de artsen wellicht van avond nog sterker doen aarzelen defi nitief met de ziekenfondsen te bre- e ziekenfondsen vinden overigens toch al. dat de regering met haar gedane voorstel van 8 pet. en later nog een 51 pet. veel te ver is gegaan. Gevreesd wordt, dat nu ook op niet te lange termijn de andere medewer kers van de ziekenfondsen met zwa re eisen zullen komen, met name de specialisten en de tandartsen. Ook de ze consequenties zullen de artsen moeten overzien bij het nemen van een beslissing. Op dit moment betalen de zieken fondsen aan de artsen per verzekerde circa 19 per jaar, per bezoek of visi- j te komt dit neer op gemiddeld 4,50, 1 Bij een breuk met de ziekenfondsen en de artsen zal de minister waarschijnlijk het bedrag per ver richting, dat de ziekenfondspatiënten teruekrijgen, niet veel hoger dan 5 bepalen. Te nvaar De artsen van hun kant verklaren, dat het artsenberoep bijna bij de dag zwaarder wordt Voortdurend ver- dwiinen er huisartsen naar ambtena- renfunctis. naar directeursposten van instellingen of instituten of naar specialismen. Naarmate er meer huisartsen verdwiinen worden de Draktiiken voor de overige artsen nog zwaarder, wat de vlucht uit het artsenberoep opr,;enw stimuleert. Eis achttien jaar teffen Spaans auteur MADRID De Spaanse schrijver Mi guel Sanchez"-Mazas Ferlosio is donder dag bij verstek berecht op beschuldi ging van het maken van illegale propa* De tfficier van justitie voerde aan dat de verdachte in 1957 een artikel had geschreven dat beledigend was voor generaal Franco De openbare aanklager eiste achttien jaar tegen de auteur, die in Zwitser land woont. De verdediger vmeg vrijspraak, of, als alternatief, zes jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6