Nazi-invloeden bleven Oostenrijk 111 Latente dreiging Tito doet forse aanval op V.S. Bezorgdheid over extremisme Melkprijs door toeval een AR-onderonsje' Arabieren verwoesten negerdorpen AKTUEEL Oliecrisis dreigt in het Middenoosten 3 VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 Opnieuw TVTOG geen drie maanden is Lesotho onafhankelijk, of het bevindt zich al in moeilijkheden. En dat terwijl de bevolking tot één stam behoort, dezelfde taal spreekt en dezelfde cultuur heeft. Premier Jonathan voelt zich be dreigd door de 29-jarige koning, die meer macht wenst. Ook wordt zijn positie belaagd door de Congrespartij, die fel oppo sitie voert. Koning en oppositie maken geen „gemene zaak". Zij hebben tijdelijk een gemeenschappelijke tegenstan der. De oppositie is nog altijd ontstemd over de uitslag van de verkiezingen van 1965. Jonathans Nationale partij kreeg toen een kleine meerderheid in het parlement, terwijl de Congrespartij oostenrijk, het eerste land, dat de meeste stemmen behaalde. |de veroveringszucht van Hitler ten of- De koning heeft nu huisarrest. Als fer viel, telde aan het einde WENEN De herhaalde ge vallen van vrijspraak in Oosten rijk van oorlogsmisdadigers heb ben in het buitenland een storm van protesten ontketend. De recente vrijspraak (wegens ge brek aan bewijs) van Franz Novak, voormalig transport-officier en assis tent van Eichmann heeft in de herinne ring geroepen, dat Oostenrijk medever antwoordelijk is geweest aan de in Na- zi-Duitsland begane oorlogsmisdrijven. men (Van een correspondent) Formule hij zich blijft verzetten wordt moge lijk de republiek uitgeroepen. Wordt Jonathans positie nog meer verzwakt, dan zal hij wellicht Zuid- Afrika om hulp vragen. Dit zou weer olie op het vuur van de oppositie zijn, die fel gekant is tegen samenwerking met dat land. Nachtmerrie TN Amerika doemt het spookbeeld op van een verstedelijkte sa menleving. Maar dan een met in grote welstand levende voorsteden, rondom rotten de en merendeels door negers be woonde stadskernen. De blanken trekken weg uit deze kernen, die door grotere aantallen negers worden bezet. Er is langzamerhand sprake van een algemene vlucht van blanken uit de stadskernen. Zij menen aan het „negerprobleem" te ontkomen door naar de nieuwe voorsteden te verhuizen. Vroeger was het voornamelijk een plattelandskwestie en niet gevaar lijk. Het wordt nu een stadsprobleem en een gevaar voor de gehele Ameri kaanse samenleving. Met nadruk zegt Joseph Alsop (de bekende Amerikaanse commentator) dat er maar één oplossing voor het vraagstuk is. Gezorgd moet worden dat de negers werk vinden, goed onderwijs krijgen en de mogelijkheid om carrière te maken. oorlog meer dan een half miljoen gere gistreerde leden van de Nazi-partij, van wie er ongeveer 83.000 actief aan de S.S. en de S.A. verbonden waren. In Duitsland doet men steeds ernsti ge pogingen, voormalige Nazi's te ver volgen en extremistische invloeden uit te bannen. In Oostenrijk is echter het „Hij voer de slechts orders uit", de juridische ont snappingsclausule, die op de meeste oorlogsmisdadigers wordt toegepast. Het is dé formule om bepaalde indivi duen, zowel als de staat, van elk gevoel van schuld of medeplichtigheid te be vrijden. Sinds Oostenrijk onafhankelijk ge worden is, heeft men de vervolging van voormalige Nazi's en het gerechte lijk onderzoek naar oorlogsmisdaden zeer langzaam en voorzichtig afgehan deld. Felle protesten hebben de politici ei niet toe kunnen bewegen, doeltreffen der maatregelen te nemen. Met in hun achterhoofd de gedachte aan de stem de extreme nationalisten, heb ben de politici van de regerings- er oppositiepartijen jarenlang extre mistische tendensen in het openbare le ven getolereerd, ja zelfs aangemoe digd. Uit gegevens over de processen tegen oorlogsmisdadigers, die de afgelopen zes jaar gevoerd zijn, blijkt dat van de vijftien verdachten acht zijn vrijgespro ken. De meeste ex-nazi's, die schuldig bevonden werden, hoorden zeer lichte straffen tegen zich uitspreken. Het ge volg was, dat veroordeelde oor logsmisdadigers spoedig na het proces op vrije voeten kwamen. Mentaliteit Kardinaal König sprak over „de Oostenrijkse mentaliteit, die weigert de verantwoordelijkheid voor gebeurtenis sen in het verleden te erkennen en zich vrijgesproken acht van iedere schuld door op de schuld van anderen te wij zen." Het is juist deze mentaliteit een hardnekkig niet willen toegeven, dat aan Hitler's misdaden hun medewer king verleend hebben e=i die bij de na tie en ook bij de jury's de boventoon schijnt te voeren. Er is echter welongerustheid over de toenemende verwantschap, die de Oostenrijkse extremisten met soortge lijke organisaties in Duitsland begin nen te voelen. Biesheuvel pareert socialistische kritiek Betere bestemming Dat de PvdA het nodig oordeelt om zieltjes te gaan winnen via een vijf- weekse veldtocht per touringcar is er, dacht ik, toch wel het bewijs van dat het niet zo goed gaat met deze partij. Ik heb me laten vertellen dat die hele grap deze partij een ton gaat kosten. Als men dit geld nu eens verdeelde onder behoeftigen dan deed de PvdA heel wat socialer werk. Ik dacht ook: misschien dat de heer Houwaart nog wat overlopers wil aanbrengen? Werkendam A. de Vlaming Profetie (2) De profetie van ds. Van der Groe in de achttiende eeuw moge hier en daar juist zijn, ik geloof niet dat wij mensen ooit mogen zeggen: dan zal niemand meer bekeerd kunnen wor den. De bijbel leert, dat Gods liefde tot Zijn kinderen van eeuwigheid is. Dat betekent onder meer naar mijn mening dat wij mensen door onze grootste zonden die liefde niet vermo gen te niet te doen. God straft recht vaardig, maar laat Zijn Geest even zeer werken ook in ons land totdat Zijn laatste kind is toege bracht. Bergschenhoek. J. v. d. Kooij Profetie (3) Alle achting voor het werk en de boodschap van ds. Theodorus v. d. Groe, maar in alles kan ik het niet met hem eens zijn. Alsof er thans nie mand meer tot bekering zou kunnen komen. Is de duisternis dan sterker dan het licht? Heeft dan satan meer macht dan Christus? Is Jezus dan niet Overwinnaar? Gaarne hierbij een an der geluid, vol van heilige perspectie ven, voor een ieder die Jezus van har te liefheeft. Het is een profetie van evangelist-zendeling Riemer de Graaf, die heel zijn leven in dienst heeft gesteld van het koninkrijk Gods. Een citaat uit één zijner profetieën: „Gij zult het beleven, mijn kinderen, dat de zonde weer zonde wordt en dat de zondaars weer vallen aan de voet van bet kruis. Ja, mijn kinderen, gij zult bet beleven, dat zondaars zullen schreeuwen om redding en het zal voor u gemakkelijk zijn om te oogsten, want zie Mijn Geest zal Ik uitstorten in deze dagen". Rotterdam, Ds. KI. v.Twillert AMMAN De Jordaanse regering beeft gisteren bekendgemaakt dat een Syrische patrouille over haar grens is getrokken en een Jordaans korporaal m zijn woning heeft doodgeschoten. De Syriërs klopten aan en toen de korpo raal de deur opende, schoten zij hem dood, aldus de verklaring. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Kan minister Biesheuvel toezeggen, dat de boe ren en het parlement straks, als de nieuwe melkprijs wordt afge kondigd, niet voor een „anti-revo lutionair voldongen feit" worden geplaats? Deze vraag stelde de socialist Van der Ploeg gisteren bij de behandeling van de land bouwbegroting in de Tweede Ka mer. De heer Van der Ploeg citeerde een uitspraak, die minister Biesheu vel twee weken geleden op een ARJOS-vergadering heeft gedaan. Hij zei daar. dat het overleg over de nieuwe melkprijs eigenlijk een an ti-revolutionair onderonsje is. Im mers, dit overleg vindt plaats tussen de a.r.-minister van landbouw, de a.r.-minister van financiën, de A.R.-minister van economische zaken en de A.R. waarnemend voorzitter van het landbouwschap (drs. R. Zijlstra, broer van de premier). De heer Van der Ploeg vond het maar beter de vaststelling van de melkprijs aan de landbouwminister van het volgend kabinet over te la ten. Toeval li« Elvira Girgenti, een veertienjarig meisje uit Parlermo op Sicilië, zal niet trouwen met de man die haar kidnapte. Franco Mazzola, 21 jaar weigerde na de schakijig met het meisje in het huwelijk te treden waarna haar ouders aangifte de den van de ontvoering. ter een toevalligheid", repliceerde mi nister Biesheuvel gisteravond. „De ver hoging van de PTT-tarieven was een socialistisch onderonsje. Ik ben overi gens niet van plan de melkprijs even drastisch te verhogen als de posttarie- ven." De minister liet de heer Van der Ploeg voorts weten, dat hijzelf nog de nieuwe melkprijs zal vaststellen indien dit technisch noodzakelijk blijkt. Een en ander hangt af van de beslissingen in Brussel. „Als het niet nodig is, laat ik de beslissing gaarne aan mijn opvol ger over." De begroting van landbouw en visse rij voor 1967 werd tenslotte z.h.s. door de Kamer aanvaard. Jordanië wenst Arabische Top AMMAN Jordanië wenst met spoed een Arabische topconferentie ter bespreking van alle aspecten van het Palestijnse vraagstuk en het zou die conferentie graag in Jordanië gehou den zien. De Jordaanse regering heeft dit in een nota aan de secretaris-generaal van de Arabische Liga meegedeeld. Jor danië heeft ook laten weten dat het geen strijdkrachten uit Irak en Saoedi- Arabië op zijn grondgebied zal toela ten. De anti-semietische incidenten tij dens de laatste verkiezingscampagne en de publicatie van brochures, die te gen prominente Joden in de socia listische partij gericht waren, hebben duidelijk aangetoond, dat er nog be langrijke extremistische tendenzen in Oostenrijk zijn. Concrete maatregelen zijn hiertegen echter nog niet genomen, ondanks het feit, dat meermalen gepleit is voor wet telijke maatregelen tegen anti-semie- tische of extremistische demonstraties. Dit wil echter niet zeggen, dat het extremisme in Oostenrijk een onmiddel lijke dreiging vormt. De algemene on verschilligheid en de gretigheid, waar mee men het verleden wenst te verge ten, verschaffen de extremisten echter een klimaat, waarin zij zich beschermd voelen. Dreiging Militante nationalisten, zoals dege nen, die direct betrokken zijn bij de terroristische acties in Alto Adige (Zuid-Tirool) lopen vrij rond en de re gering kan of wil geen efficiënte con trole op hen uitoefenen. Ex-nazi's, die openlijk voor hun sym pathieën uitkomen, geven les aan uni versiteiten. En de invloed van de rechtse organisaties onder de studenten is in de afgelopen jaren aanzienlijk toe genomen. In een land, waar algemene politieke onverschilligheid heerst, vormt het ex tremisme altijd een latente dreiging. Het verschijnsel kan daarom niet als onbeduidend worden beschouwd. En dit lijken de Oostenrijkse politici nu juist wel te doen. In Engeland 20,000 bedrijfsleiders werkloos LONDEN In Engeland zijn meer dan 20.000 Britse bedrijfsleiders zon der werk. Dit komt door fusies van de bedrijven of door bezuinigingsmaat regelen. Volgens de Times zijn velen van hen te trots om zich als werkloos te laten registreren. Ongeveer 10.0001 van deze werklozen laten hun vrouw en kennissen onkundig van hun ont slag en doen dagelijks gewoon of zij naar hun werk gaan. In werkelijkheid gaan zij naar bibliotheken en speuren ijverig in de advertenties naar een nieuwe betrekking. De meeste van de ze mensen zouden tussen de vijftig en zestig jaar oud zijn, zodat zij zich min der snel in een ander bedrijf kunnen aanpassen. SS-beul of zwendelaar „Pater" in Recife gearresteerd RECIFE De Braziliaanse politie, heeft bekend gemaakt dat de man die gisteren in Recife is gearresteerd in ie der geval niet de beruchte oor logsmisdadiger Martin Bormann is. Wel moet de man, die zich in een klooster als pater ophield, relaties heb ben onderhouden met de nazi's. Op zijn armen had hij hakenkruisen en, SS-tekens. Zijn nazi-verleden kwam aan het licht toen de politic hem be trapte bij het toedienen van een he- roïnc-injcctie. Hij had een paspoort van Detlev Son- nenberg en vliegtuigkaartjes op de naam Alfred of pater Adolf. Bovendien was hij in het bezit van kranten knipsels over nazi-misdadigers. Tegen journalisten zei de man, die een jaar of veertig is (dus te jong om Bormann te kunnen zijn, die in de zestig is) dat hij in de oorlog luitenant is geweest bij een pantserdivisie. Hij bekende tijdens de bezetting twee Fransen te hebben laten ophangen. AMERIKANEN BOOS OVER PUBLICITEIT BELGRADO/WASHINGTON President Tito van Joegoslavië heeft gisteren in een tv-gesprek gezegd dat de „Amerikaanse agressie" in Vietnam gemakke lijk naar andere landen kan over slaan. Over de Amerkaanse bom bardementen zei hij: „Wat daar gebeurt gaat ons bevattingsver mogen te boven." Tito noemde de toestand in het Mid den-Oosten „moeilijk". „Jordanië bewa pent zich zeer snel als gevolg van bui tenlandse ophitsing." De Joegoslavische president meent Een leren broekpak van glanzend goud kreeg in Ontario Canada een onderscheiding als zijnde het meest geslaagde ontwerp. Het pak is ontworpen door Rudy en Sybil Linscheton en gemaakt door Lyn Leather. Iedere oudejaarsavond moet ik denken aan het oud en nieuw dat ik eens met de Grieken vierde. Toen om klokke twaalf het licht uit en aan geflapt was, zoals behoort, nam de gastheer een groot mes en sneed de ronde cake, die heel de avond al op tafel gepronkt had, in stukken. Telkens noemde hij een naam en werd een punt opzij geschoven: voor de aanwezigen, maar ook voor de afwezigen. Het ging er om in welk stuk de geluksbrenger, een drachme, verborgen zou zijn. Wie dat stuk kreeg mocht een wens doen voor het komend jaar. Laat ik nou mijn tanden in de drachme zet ten! Allemaal drongen ze me wensen op: vraag dit, vraag dat. Maar ik riep, dat ik een huis wil de hebben, een dak boven mijn hoofd en een eigen voordeur. Volkomen onverwacht in augustus van dat jaar kwam het huis er. Zelf was ik de gedane jaarswens al ver geten, maar de Griekse vrienden herinneren me er prompt aan: „Dat is de drachme geweest..." En toen hoorde ik pas het verhaal van de wonderdoende drachme. Het stamt uit de vierde eeuw na Christus toen in Caesara (Klein Azië) een wijs en edelmoedig man woonde, Basilius geheten. Hij spande al zijn krachten in de Grieken te beschermen tegen de wrede willekeur der Turken. Op een kwade dag kwam het bevel een zware schatting op te brengen om de Turkse ruitertroepen die steeds op oorlogspad waren, te betalen. Basilius nam de inzameling op zich. De Turkse belastinggaarder uit de hoofdstad had doen weten dat hij op de laatste dag van het jaar de som in ontvangst zou nemen. Eerst kwamen de griekse kooplie den met hun geldbuidels en toen de De drachme inhoud niet voldoende was, droegen ze ook kostelijke gouden en zilveren schalen en bokalen aan. Het was niet voldoende. De vrouwen gaven haar sieraden: ringen, armbanden, kettingen en gor dels. Maar nog bleef de waarde on- ier het geëost bedrag. Toen tornden de meisjes alle pa rels en edelstenen, zilveren en gou den lovertjes en munten van hun gewaden en leverden die in. De belastinggaarder kwam en zag de schat. Nooit had hij gedacht die zo gemakkelijk in handen te krij gen. Dus gunde hij zich alle tijd voor een overvloedige maaltijd en een stevig drinkgelag. Overmoedig riep hij om kaarten. Basilius, die nog steeds op een wonder hoopte, stemde toe in het spel. Hij zette huis en hof in. Iets anders had hij niet meer te vergeven. De belasting gaarder, zeker van de overwinning, wees lachend op de schat en riep: „Dat is mijn inzet". En Basilius won- In de nacht is de belastinggaarder op zijn paard weggegallopeerd en niemand heeft hem ooit teruggezien. Maar Basilius moest al het geld en alle kostbaarheden teruggeven aan de eigenaars. De buidels, de schalen, de sieraden, die waren weer spoedig op het goede adres Maar uit de berg losse parels, edelstenen, zilveren en gouden lover tjes kon niemand het zijne vinden. Er brak een enorm gekrakeel los. Toen zond Basilius een ieder naar huis en zeide hun de volgende och tend terug te komen. Hij liet die nacht een reusachtige koek bakken van deeg gemengd met de kostbaar heden. De volgende ochtend toonde hij den volke de koek, nam een groot mes en verklaarde: „Ieder krijgt een deel. Wat er in zit is uw eigèn- dom." Toen sneed hij de koek, luidde naam voor naam roepend. Sindsdien bakken de Grieken een drachme in hun nieuwjaarskoek.... dat de situatie in Europa daarentegen is verbeterd. „Het is nu maar de vraag", zo zei hij, „welke houding West-Duitsland zal aannemen inzake de Europese veiligheid." „AANMOEDIGING" President Ho Tsji Minh verklaarde gisteren dat de vijfde succesvolle Chi nese kernproef „een aanmoediging is het Vietnamese volk bij zijn strijd tegen de Amerikaanse agressie". De verliezen van de Amerikanen in Vietnam zijn in de week voor Kerstmis sterk gestegen: 109 militairen vonden de dood en 574 werden gewond. Hier mee kwam het aantal Amerikanen dat sinds het begin van de strijd het leven verloor op 6.516. De verliezen van de Vietcong waren in genoemde periode: 1038 doden en "'8 krijgsgevangenen. In Saigon heeft het Vietnamese vak verbond voor vandaag een algemene staking van twaalf uur afgekondigd uit sympathie met de Vietnamese dokwer kers, die protesteren tegen de vervan ging van 600 Vietnamese stuwadoors door Amerikaanse militairen op de pas aangelegde Amerikaanse haven installatie. De actie werd een mislukking: velen werkten door. Het nieuwjaarsbestand zal maandag om zeven uur plaatselijke tijd (zondag 24.00 uur Westeuropese tijd) beginnen. In Washington heerst teleurstelling en boosheid over de publiciteit, die de afgelopen dagen is geschonken aan dc Amerikaanse bombardementen. Ge vreesd wordt dat Hanoi de verslagge ving van veertig Amerikaanse cor respondenten die Noord-Vietnam Gisteren was het in het Nieuwe de La Mar theater in Amsterdam de première van Circus Elleboog. Op de foto de dirigent, die een leeuw zijn plaats in het orkest wijst. Daarna zou het dieren- orkest een „prachtig" stuk spe len. RK-missievereniging: VERONA Een rk missievereniging in het Italiaanse Verona zegt in haar mededelingenblad dat Arabische solda ten in het zuiden van Soedan hele nc- gerdorpen vernietigen, ouden van da gen en kinderen doden en vrouwen meenemen voor hun harems. Een kwart miljoen vluchtelingen uit Zuid-Soedan verkeren in Oeganda, de Centraal-Afrikaanse Republiek, Kongo en Ethiopië in uiterst behoeftige omstandigheden, zo wordt gezegd. mogen bezoeken propagandistisch zal uitbuiten. Beweerd wordt dat nooit tevoren in een oorlog zoveel pogingen in het werk zijn gesteld om levens en eigendommen van de burgerij te beschermen. Een op merking van generaal Eisenhower is te kenend voor de gedachtengang die bij de autoriteiten leeft: „Helaas wonen er nu eenmaal burgers rond militaire doe len." Inmiddels heeft het internationale tri bunaal voor oorlogsmisdaden van de Engelse wijsgeer Bertrand Russel be kend gemaakt, dat een eerste ploeg voor onderzoek naar Vietnam is gestuurd. THAILAND Uit Bangkok komt een bericht waar uit de Amerikanen wat moed kunnen putten: Thailandsc regeringsleiders overwegen gevechtseenheden naar Viet nam te sturen. (Van een onze redacteuren) 'C'R stroomt nu al ruim drie weken geen olie -*-1 meer door de pijpleiding in Syrië, die de Iraakse velden bij Kirkoek verbindt met de Middellandse Zee. Syrië eist meer geld van de IPC. Deze weigert hieraan te voldoen. En Irak aarzelt nog, maatre gelen tegen de (internationale) maatschappij te nemen. President Aref hoeft zich nog niet druk te ma ken, want de Iraakse Petroleum Maatschappij ga randeert over tenminste 22 miljoen ton tantième, ook al wordt er niets geproduceerd. De Iraakse president wordt echter door linkse en extreem-nationalistische groepen onder druk ge zet Men verlangt nationalisatie van de IPC om de Iraakse oliepolitiek te coördineren met die van Syrië. Dit zou echter ernstige gevolgen hebben. De wereldproduktie-capaciteit overtreft nl. de vraag naar olie verre. Het hangt er nu van af, hoe lang Aref de oppositie de baas kan blijven. Syrië en Irak moeten kiezen: zij kunnen de maatschappij door wettelijke maatregelen hun wil opleggen. Daarbij lopen zij grote economische risi- Zij kunnen echter ook op het laatste moment gaan onderhandelen over een compromis. De IPC heeft al aangeboden, de zaak voor een scheidsgerecht te brengen. Syrië Syrië is op het ogenblik het meest oorlogszuchtige Arabische land. Het wil Irak dwingen steun te verle nen aan het ten val brengen van het bewind van ko ning Hoessein van Jordanië. Daartoe stelt het onredelijk hoge eisen aan de IPC. De transportkosten zouden zodanig stijgen, dat de olie uit Noord-Irak niet meer te verkoppn zou zijn. Irak weet dat en is gematigder. Zou president Aref gedwongen worden, tot nationalisatie van de IPC over te gaan, dan zou hij erg moeilijk afnemers voor zijn olie kunnen vin den. Dit zou Irak economisch te gronde richten. j ^Hr°Pa is vast in handen van dochterondernemingen van de IPC, zo schrijft Die Weltwoche. In Oost-Europa heeft Perzië al een sterke positie opgebouwd. China voor ziet in eigen behoeften. Alleen de Sowjetunie zou wellicht enige olie kunnen afnemen. Dat zal echter met veel meer zijn dan vijf miljoen ton per jaar. En dat terwijl het Westen ongeveer 65 miljoen ton Iraakse olie per jaar koopt voor een bedrag van meer dan een miljard gulden. Irak heeft er dus geen enkel belang bij, zich te mengen in het conflict tussen Syrië en de IPC. Men kan zich slechts veroorloven een bemiddelende rol te spelen. Het krijgt dan wel veel minder geld in handen. Echter loopt het dan geen gevaar, dat het met 65 miljoen ton onverkoopbare olie blijft zitten Intussen wenden de Syrische leiders hun invloed aan om de uiterst link- ïtten nat,°nallstlsche groeperingen in Bagdad tegen president Aref op te Van beslissende betekenis is dan ook. of de president weerstand kan blil- ven bieden aan de op hem uitgeoefende druk. Oeeft hij niet toe, dan zal Syrië zijn eisen, die een uitgesproken Doli- tiek karakter dragen, moeten matigen. p Geen belang'

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5