Geharnast strijder voor oude gereformeerde leer Jazz van oud tot avant-garde Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze Actie „Gast aan tafel" in Voorburg tien mille Subsidie voor nieuwe Friese vertaling Nagenoeg geïsoleerde positie Dr. C. Steenblok te Gouda overleden Weer geen bisschop voor Hongarije Gesprek Rome- Canterbury VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 Kerstfeest is voorbij. De tonen van het lied „Hoe'zal ik U ontvangen?" zijn verstorven en we zijn weer overgegaan tot de orde van de dag. Zo is de mens van nature en dat dienen we ons goed voor ogen te houden. Op christelijke feestdagen lof, aanbidding en dankzegging, daarna ach, vult u het voor uzelf maar netjes in. Het ligt ons allemaal zo best: leven in de verwachting, want Christus komt. Maar wat is de praktijk? De Here, Die ons hart beter kent dan wijzelf, Die weet van onze slimme overleggingen, heeft daarop gezinspeeld, toen Hij aanspoorde tot waakzaamheid. „Weest (ook) gij bereid, want op een uur, dat ge het niet verwacht, komt de Zoon des mensen(Lucas 12 40). Op een uur, dat ge het niet verwacht. Dit houdt in, dat de mens waakzaam dient te zijn van minuut tot minuut, nimmer aflatend. En kunnen we dit? Zonder Gods hulp en genade niet, want van nature is de mens geneigd zich meer bezig te houden met dingen, die hij kan waarnemen, dan met dingen, die hij niet kan waarnemen en die in wezen vaag zijn, naar menselijke maatstaven. Slechts op één manier kunnen we waakzaam zijn door dag in dag uit met God te leven en door niet alléén op hoogtij dagen Zijn nabijheid te zoeken. Wie zich omgang met God eigen maakt, zal nooit voor verrassingen komen te staan. Hij zal niet slapen als de Here komt. Wij lezen vandaag Jona 3. Kerk en Wereld wijdt conferentie aan Margriet-enquête DRIEBERGEN Kerk en Wereld gaat een weekend wijden aan de enquête, die het damesweekblad Mar griet heeft laten instellen naar de op vattingen van het Nederlandse volk over God en geloof. De conferentie is in eerste instantie bestemd voor hen, die op wat gekwalifi ceerde wijze, mede uit hoofde van hun beroep, zich bezig houden met het vor men en uitdragen van het beeld van de kerk, zoals godsdienstleraars, sociolo gen in kerkelijke arbeid, redacteuren van de kerkelijke pers, vrijgestelden voor apostolaire en zendingsarbeid, jeugdleiders, cursusleiders. Prof. dr. G. Zeegers, socioloog, die nauw betrokken was bij de opzet en de uitvoering van de enquête, zal uitvoeri ge informatie geven, waarna in kleine werkgroepen, bestaande uit mensem met een zelfde vakgebied, verder zal worden overlegd over de consequenties voor eigen werk en kerk. De conferentie wordt 14 en 15 januari in het Eijkmanhuis te Driebergen ge houden. BUENOS AIRES Het kabinet in Argentinië heeft gisteren zijn ontslag ingediend om het staatshoofd, generaal Ongania. in de gelegenheid te stellen de regering te wijzigen. De ministers boden hun ontslag aan 24 uur voordat Ongania voor radio en televisie zijn politiek aan het volk zou uiteenzetten. Brieven die niet cfjn voorzien van naam en adres kannen niet tn behandeling worden genomen- Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar tn verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Een fietskarretje staat ter zijde van de weg op een helling. Onverwachts geraakt het in bewe ging en rijdt de weg op. Een auto tracht het karretje te ontwijken en schiet de linkerweghelft op, waar een botsing ontstaat met een tegen ligger. Is de eigenaar van het karretje nu verplicht de schade aan beide auto's te betalen? Waarschijnlijk heeft de chauffeur van de eerste auto in een spontane reactie naar links gestuurd zonder de andere wagen te zien. Een botsing met een klein karretje was minder gevaarlijk geweest dan een met een tegenligger. Antwoord: De man die het fietskarretje op de helling heeft ge zet, is verantwoordelijk. Nu kan men wel stellen dat de bestuurder van de eerste auto beter tegen het karretje had kunnen oprijden dan uit te wijken, maar in de meeste gevallen is het uitwijken een niet te voorkomen reactie. De bestuurder bevond zich in een onverwachte gevaarlijke toestand en had geen tijd voor allerlei bere keningen en langdurige overwegin gen. Zijn schuld moet al heel grof zijn, wil hij geheel of ten dele voor de gevolgen opdraaien. Wij geven de man, die het karretje onvoorzich tig heeft neergezet, al heel weinig hoop. Het beste raadplege men de ANWB. Vraag: Het warmtegebruik van de centrale verwarming in onze flat wordt gemeten door verdamping. Re ageert de meter bij afgezette knop ook op zonnewarmte of een andere warmtebron? Is het voordeliger de verwarming 's nachts uit te doen of zo zacht mogelijk te laten staan? Antwoord'; Bij de centrale ver warming zitten warmtemetertjes. Deze worden gevuld met een bepaal de vloeistof, welke gaat verdampen, wanneer de c.v. wordt aangezet. Naar de mate van verdamping kan men dan nagaan hoeveel warmte er is verbruikt De meter reageert natuurlijk ook op andere warmtebronnen, zoals de zon, maar hiermede wordt rekening gehouden bij de berekening van het warmteverbruik. Aan het einde van het jaar worden de metertjes opge haald en weer gevuld met vloeistof. Een en ander kan u navragen bij de NV Warmtemeter te Schiedam, Nieu we Haven 147. Vraag: Waar is de fabriek van de Parie-orgels? Antwoord: We hebben twee adres sen gevonden: Hoofdagentschap Ote ro NV, 's-Gravelandseweg 646, Schiedam, en Parie Orgels NV. Juf ferstraat 23, Rotterdam. Vraag: Kan u me inlichtingen ge ven over „De vierde Wijze en de „Wandelende Jood"? Antwoord: Het verhaal van de „Wandelende Jood" „De Adam Kadmon" kan u vinden in een werk van A.Vermeijlen, uitgegeven door Van Dishoeck en verkrijgbaar in de handel, in de Engelse taal in de poc ket „story of the wandering Jew" De legende over de vierde wijze uit het oosten is uitgegeven door Holkema en Warendorf en in de handel verkrijgbaar. U kan hier over ook lezen in de Kerstlegenden van Selma Lagerlöf. Via giro twee ton VOORBURG De kerstactie die de georganiseerde Voorburgse jeugd dit jaar ten goede heeft la ten komen aan de NOVIB-hulp „Een gast aan tafel" is een groot succes geworden. In totaal hebben de jongeren in Voorburg ruim tien mille voor hongergebieden op- haald. Een onverwacht succes, zegt men bjj de NOVIB. In de veertienduizend gezinnen die Voorburg telt werden een week voor de kerstdagen folders en spaarbusjes uitgezet De bedoeling was dat men het kartonnen spaarbusje zelf in elkaar zet te, en het vervolgens op de eettafel plaatste „om op deze wijze een honge rend kind mee te laten eten". Zeer velen hebben bij elke maaltijd, en nog wat extra bij elke kerstmaal tijd, iets in de busjes gedaan. Na de Kerst werd alles opgehaald. Resultaat —4 ruim tienduizend gulden. NOVIB: dc Nederlandse organisatie voor internationale bijstand heeft voorts in de decembermaand nog 120.000 van dezelfde folders verspreid door deze aan even zovele rekeninghou ders van de postcheque en girodienst toe te sturen. Naar aanleiding hiervan stromen de giften nog dagelijks bin nen. Gezien de ervaringen bij vorige acties schat men de opbrengst van de rekeninghouders op twee ton. Het geld van de actie „Een gast aan tafel" wordt gebruikt om voedsel van Nederland uit te zenden of in z.g. pro- jectlanden waar al Nederlandse teams werken te kopen. Belangrijke bedragen werden al ter beschikking gesteld van hongerenden in Gambia (ƒ30.000), in Campina Gran de, Brazilië (20.000), in Griekenland Pe- Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Vlissingen (vac. drs. A. Verschoor), H. Groeneveld te Benne- Bedankt voor Beekbergen. H. Dijkstra te Diever. GEREF. KERKEN fvrUgem.) GEREF. GEMEENTEN Regering heeft geen invloed op rabbijnen (van onze kerkredactie) JERUZALEM De rabbijnen en de beheerders van de synagogen in Israël zijn volkomen gerechtigd, om de toe gang tot de synagogen te weigeren aan een ieder, die zij om welke reden dan ook niet binnen het bedehuis willen ontvangen. Dit heeft minister Wahrhaftig (godsdienstzaken) in het parlement ge zegd naar aanleiding van een interpel- De minister gaf ook te verstaan, dat rabbijnen geen ambtenaren zijn en dat hij hen daarom niet de wet kan voorschrijven. Ook kan hij geen invloed hebben op de religieuze wet ten. aan de hand waarvan zij hun beslissingen nemen. In het parlement was de regering ge vraagd stappen te nemen naar aanlei ding van een incident in het stadje Kirijat Gat, Een dertienjarige jongen zou daar in de synagoge op de gebrui kelijke wijze zijn kerkelijke meerderja righeid (bar mitswa) vieren. De plech tigheid werd echter afgelast door een der rabbijnen, omdat de familie van de iongen (op sabbat) met de auto voor de synagoge kwam voorrijden. Conferentie over boek van dr. Van Leeuwen UTRECHT —Naar aanleiding van het boek van dr. A. Th. van Leeuwen, directeur van de Stichting Kerk en We reld te Driebergen „Christianity in World History" zal een conferentie wor den gehouden. Deze is op 7 en 8 janua ri op de Horst te Driebergen. In 1964 werd dit boek uitgegeven ln de Engelse taal en dit jaar verscheen het vertaald als „Het christendom in de wereldgeschiedenis". Sommigen prezen de in het werk van dr. Van Leeuwen ontwikkelde gedach- tengang en visie als belangrijke hulp bij het verstaan van de betekenis van het christendom voor de wereld. Ande ren waren fel tegenstander. Dr. Van Leeuwen zal als spreker en gesprekspartner fungeren op de confe- rama 10.000), in India, Indore, 15.000) en in Sierre Leone 30.000). NOVIB had aanvankelijk het plan omstreeks Kerst in geheel Nederland „Een gast aan tafel" te doen noden, maar de inzameling Eten voor India, deed haar ervan afzien. (Van c e kerkredactie) LEEUWARDEN De provinciale staten van Friesland hebben besloten tienduizend gulden subsidie voor de nieuwe Friese bijbelvertaling uit te trekken. Gedeputeerde staten hadden vijfdui zend gulden voorgesteld. Met dertig te gen twintig stemmen aanvaardden de statenleden echter een amendement, waarin dit bedrag verdubbeld werd. Staten'vertaling Drs. S. van Tuinen (ar), een van de indieners van het amendement, wees op het tot stand komen van de Statenvertaling in de zeventiende eeuw, waarin Friesland een groot aandeel had. Maar de tijden zijn ver anderd. Wij willen nu geen Friese Statenvertaling meer. Dat is een taak van de kerken. Daarom was drs. Van Tuinen eerst huiverig, om provinciale subsidie toe te kennen. Maar hij veranderde, toen hij merkte, dat de kerken en het Neder lands Bijbelgenootschap vijf jaar lang 64.000 gulden per jaar zullen bijdragen. Provinciale subsidie is verantwoorde lijk, omdat de Bijbel breder functio neert, dan alleen op kerkelijk terrein, ook op dat van taal en cultuur. Rooms-katholiek De heer T. de Jong (rk) was blij, dat de nieuwe Friese vertaling mede van de Rooms-Katholieke kerk uitgaat en dat deze zelfs vijftien procent van de lasten op zich genomen had. Daarente gen toonde mr. B. P. van der Veen (lib.) zich een tegenstander van de nieu we vertaling. We kunnen het nog wel met de oude vertaling van Wumkes doen, vond hij. (Van onze kerkredactie) GOUDA Dr. C. Steenblok is vooral bekend geworden door de militante strijd, die hij heeft gevoerd tegen de leer van het „algemeen aanbod van genade". Deze kwestie veroorzaakte in 1953 in de Ge reformeerde Gemeenten een scheuring. Sindsdien leidde hij de groep met de naam Gereformeerde Gemeenten in Nederland. In theologisch en kerkelijk Nederland nam hij daardoor een nagenoeg geïsoleerde positie in. „Eerst wet, dan pas evangelie Centraal stond bij hem, dat de zalig heid in volle zin genade van God is Elke vorm van semi-pelagianisme of arminianisme, volgens hetwelk de zalig heid verworven wordt door samenwer king van God en mens, is verwerpelijk. De mens kan geen schrapje toedoen tot zijn zaligheid. Daarom kan en mag de predikant niet aan alle mensen, die de evangelie prediking horen, zonder meer de gena de van Godswege aanbieden. Want Gods genade is onwederstandelijk: wat Hij belooft, wil Hij schenken en Hij geeft het ook, op Zijn tijd, metterdaad, m ieder, wie Hij het beloofd heeft. De opvatting, dat het genadeaanbod algemeen, voor alle mensen, is, zou de gedachte doen rijzen, dat God het niet ernstig zou menen met Zijn belofte onwederstandelijke genade ten aan van de verworpenen. Of men moet toch nog iets in de mens veronderstel len: namelijk, dat hij in staat is het hem gepredikte evangelie aan te ne men. Dan doet men volgens dr. Steen blok echter afbreuk aan het soevereine werk Gods in het verkiezen en zaligma- ken van zondaars. Dr. Steenblok beklemtoonde, dat er eerst plaats gemaakt moet worden voor Christus en de aanbieding van Zijn ge nade. Dat geschiedt door de prediking van de wet, die de mensen laat zien, hoe ellenig en dood zij in hun zon- destaat zijn. Daarna moet aan allen aangewezen worden dat er in en door Christus een weg van verlossing is allen, die door de wet aan hun zonden ontdekt zijn en om genade sme ken. „De gezonden hebben de medicijn meester niet van node, maar die ziek zijn". Daarom moeten de mensen eerst leren, dat zij doodziek zijn, opdat ze aan Christus behoefte krijgen. „Wij hebben de mens in zijn doods staat niets aan te bieden, maar hem door de prediking der wet schuldig te stellen en hem alle hoop op behoudenis te ontnemen, om eerst daarna de verlos sing te openen, die in Christus Jezus Zo handhaafde hij de volgorde (in tijd) van de trits ellende, verlossing, dankbaarheid. Maandag begrafenis M. A. Schouten Maandagmiddag om drie uur zal de gisteren overleden secretaris van het Christelijk natio naal vakverbond, de heer M. A. Schouten, op de derde Algemene Begraafplaats in Utrecht ter aarde worden besteld. De heer Schou ten, die 53 jaar is geworden, heeft zich niet meer hersteld van een ernstig verkeersongeluk dat hem op 29 juni overkwam. In het vakverbond was hi' belast met de vakantieoorden, zieken fondsen, de sector van de volksgezond heid en militaire zaken. Priester keert Britse R.K. kerk de rug toe LONDEN Pater Charles Davis, professor in de theologie aan het rooms-katholieke Heythorp College in Engeland, heeft zijn ambt neergelegd en zijn kerk verlaten. Hij voelt zich niet langer thuis in de Britse Rooms Katholieke Kerk, omdat die geen pasto rale bewogenheid heeft voor de mens er geen aandacht voor de waarheid. „De kerk vindt haar eigen gezag be langrijker dan de waarheid", zei hij journalisten na zijn uittreden. „Steeds weer gebeurt het, dat de individuele persoonlijkheid van de mens aangetast wordt door het onpersoonlijke en on vrije stelsel van de Rooms Katholieke Kerk." Pater Davis heeft verschillende theo logische boeken geschreven. Ook was hij redacteur van het blad Clergy Re- view. dat herhaaldelijk stelling nam te gen besluiten van het Vaticaan. Afsnijdend Dr. Steenblok formuleerde de rechte prediking eens aldus: „een ziel-ontledi- gende, ziel-ontdekkende, ziel-ontgron- dende en ziel-afsnijdende prediking, waarbij God op het hoogst verheerlijkt en de mens op het diepst, vernederd wordt, de gebroken zondaar de ware nood wordt voorgehouden en een spoor tot godzaligheid wordt aangewezen." Hij werd destijds in de Gerefor meerde Gemeenten sterk bestreden door ds. R. Kok (thans christelijk-ge- reformeerd) en wijlen ds. A. Verha gen (praeses van de synode in 1953 en later predikant van de synodale gemeente te Gouda). Laatstgenoemde zei: „Als wij niets meer kunnen aan bieden, kunnen we de kerken wel sluiten, want dan heeft onze ambte lijke bediening geen zin meer." Dr. Steenblok beriep zich met name op theologen van de Nadere Reforma tie en volgde de leer, die in de vorige eeuw in de Gereformeerde Kerk onder het krui? were gev mden en in de „Drentse richting" van de afgescheide nen. Met zijn opvatting over het aanbod van genade hing samen zijn verzet te gen de opvatting, dat de algemene ge nade uit Christus' verzoeningswerk voortvloeit. Christus is alleen gestor ven en heeft alleen genade verworven voor degenen, die Hem daartoe van de Vader gegeven waren. Niet voor de ge hele wereld. Wel geniet de wereld mee van de stoffelijke zegeningen, maar voor de verworpenen zijn dezen eigen lijk een vloek, omdat zij eens hun oor deel zullen verzwaren. Door middel van zijn weekblad De Wachter Sions heeft dr. Steenblok de leden van de Gereformeerde gemeen ten in Nederland jarenlang gevormd, niet alleen op dogmatisch gebied, ook op kerkrechtelijk terrein (zijn reeks over de Dordtse Kerkenordening is on voltooid gebleven) en de kennis van de „oude schrijvers". Ook op het gebied dan de ethiek nam hij een markant standpunt in, doordat hij stelling nam tegen elke vorm van afbraak van de gereformeer de zede. Zo waarschuwde hij tegen de aanschaf van radio en televisie, omdat dc geest van de eeuw door deze com nicatiemiddelen des le heftiger de huisgezinnen zou binnenkomen. Polen handhaaft toezicht op seminaries WARSCHAU Trybuna Ludu. het orgaan van de Poolse communistische partij, heeft kardinaal Wyszynski ge waarschuwd, dat aan de wet, die voor ziet in toezicht van de staat op de semi- naries, de hand zal worden gehouden. De kardinaal had in zijn Kerstpreek gezegd, dat de opleiding van priesters een aangelegenheid van de kerk is. .Wanneer de overheid daarin wil bedil len, moeten wij God in plaats van de mensen gehoorzamen." Volgens Trybuna Ludu had de kerke lijke overheid van 1959 tot 1964 nooit bezwaar tegen deze inspecties gemaakt. De inspecties worden noodzakelijk ge acht, omdat veel van de vierduizend seminaristen opgeleid worden in een onvriendelijke atmosfeer tegenover de staat. Het blad wijst er op, dat de inspectie beperkt blijft tot de „we reldse onderwerpen", zoals kennis over Polen en de hedendaagse wereld, de staatswet en de godsdiensten, de socio logie, logica en de methodologie van de wetenschappen. Vandaag komen autoriteeiten van kerk en staat bijeen voor een gesprek over de seminarie-kwestie. ALMELO Een deel van een hou ten school voor christelijk onderwijs te Almelo is gisteren door een felle brand verwoest. Een defecte gaskachel was waarschijnlijk de oorzaak. De schade loopt in de tienduizenden guldens. (Van onze kerkredactie) GOUDA Zoals wij gisteren nog in een deel onzer edities ver meldden, is gistermorgen op 72- jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartaanval overleden dr. C. Steenblok, predikant van de Gere formeerde Gemeenten in Neder land. Dr. Steenblok werd 4 mei 1894 te Nieuwdorp (Zeeland) geboren. Van 1914 tot 1917 was hij gemobiliseerd. Daarna zette hij zich aan de studie. In zeven jaar doorliep hij het gymnasium te Middelburg en de Theologische Ho geschool der Gereformeerde Kerken te Kampen. Op 31 juli 1917 deed hij zijn intrede als predikant van de gerefor meerde kerk te Lopik, prekende over Psalm 71: 16 „Ik zal heengaan in de mogendheden des Heeren Heeren; ik zal Uw gerechtigheid vermelden, de Uwe alleen". In 1935 werd hem om gezondheidsre denen eervol emeritaat verleend. Hij vestigde zich toen in Rotterdam. In 1937 werd hij weer beroepbaar ver klaard. Hij werd hulpprediker te Poe- derooijen en te Poortvliet. Op 4 juli 1941 promoveerde hij aan de Vrije Uni versiteit bij prof. dr. V. Hepp op het proefschrift „Voetius en de sabbat". Twee jaar later brak dr. Steenblok met de Gereformeerde Kerken en ging hij over naar de Gereformeerde Ge meenten. Op 1 april 1943 werd hij te Poortvliet bevestigd. Op 6 september 1945 vertrok hij naar Rotterdam-Cen trum, welke gemeente hij op 23 mei 1946 met Gouda verwisselde. Als enige wetenschappelijk geschool de theoloog nam dr. Steenblok al spoe dig in de Gereformeerde Gemeenten een vooraanstaande plaats in. Hij werd docent van de Theologische School te Rotterdam, hoofdredacteur van "'het weekblad De Saambinder en van het kerkelijk jaarboekje. VATICAANSTAD/BOEDAPEST Opnieuw heeft de paus gewei gerd een bisschop te benoemen voor Hongarije. De overleden bis schop Kalman Papp wordt opge volgd door een apostolisch admi nistrateur. Hjj is de zesde admini strateur die een Hongaarse bis schopszetel te beheren krijgt. Rome wil geen hiërarchie opbouwen zonder dat er een oplossing gevonden is voor kardinaal Mindszenty. Deze woont nog altijd als balling in de Ame rikaanse ambassade. Op 4 november was hij daar precies tien jaar. Intussen gaan nu weer allerlei ge ruchten over Mindszenty zelf. Hij wordt op-29 maart van het volgend jaar 75. Dat is de leeftijd waarop tegen woordig de bisschoppen en aartsbis schoppen kunnen verzoeken ontslagen te worden uit hun ambt. Zal Mindszenty, die eerherstel wil van de Hongaarse regering, dan aftre den? Dan kan Rome een nieuwe aartsbisschop benoemen voor Eszter- gom. Dan kunnen ook nieuwe bisschop pen benoemd worden. Mindszenty zelf zou dan naar Rome kunnen gaan om daar een functie bij de curie te aanvaarden. Maar hij staat zelf een dergelijke mooie oplossing in rijk deel coördinerend zal zijn. de weg. Hongarije wil hem wel laten jjaan, als veroordeelde (Hij kreeg le venslang in 1949). De kardinaal wil echter alleen gaan als Hongarije verklaart hem ten on rechte veroordeeld te hebben. En dat wil Hongarije niet Het feit dat er weer geen bisschop benoemd werd, be wijst dat er nog steeds geen oplossing gevonden is. Theologen gaan samenspreken GENEVE Het secretariaat voor Ge loofsbelijdenis en Kerkorde van de We reldraad van Kerken en het Vaticaanse secretariaat ter bevordering van christelijke eenheid gaan samen de gpostoliciteit en de katholiciteit van de kerk bestuderen. Er is een gemengde commissie van dertien theologen be noemd. Binnen enkele maanden zal een subscommissie aan het werk gaan over de gemengde huwelijken. Over dit on derwerp worden ook afzonderlijke besprekingen gevoerd tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de confessi- onale wereldorganisaties, zodat de taak van deze subcommissie voor een belang- „The shape of Jazz to 1 een op Atlantic verschenen werkt de ter en overtuigender worden uitge- Ornette Coleman. Het Eén stuk op de plaat voldoet niet: een goede plaat die beantwoordt „Lonely woman". Coleman wilde goed thema en pittige uitwerking plaat verloochent zich niet en valt daarvan (muzikaal verantwoord) gauw door de mand als men steeds een verrassend resultaat zal hebben, het beatritme gebruikt. de verwachtingen, door de titel gewekt Coleman speelt in een vertrouwde hier te ver gaan. Hij gebruikt gebroken anti-swing ritme, dat de hele opbouw breekt. Een prachtig bezetting uit de boptijd met Don stuk vergelijkingsmateriaal! Cherry trompet, Charlie Haden bas en Billie Higgins op drums. Hier wordt aangetoond dat felle indivi duele avant-garde jazz boeiend is als zij onderworpen blijft aan een hecht swingende ritmebasis. Bij de tegenwoordige free-jazz zoekt men het in collectieve impro visatie. Maar steeds verzandt dit in een kakafonie, waarbij hier en daar (Ayler) dan wel sprake is van span ning, maar waarin vooral het wegla ten van een duidelijk omlijnd ritme veel van de spanning en de overtui ging wegneemt. Coleman zelf doet aan dit laatste ook mee. Zijn optreden in oktober 1965 ligt nog vers in het geheugen. Daarom neem ik aan dat deze opna men 2 3 jaar geleden zijn ge maakt. De plaat bevat zes stukken van Coleman. met sterke thema's die vooral door Coleman in alle hevig- Onder het mom jazz worden nog steeds platen uitgebracht die meer in de lichte sector thuis horen. Wel begrijpelijk, aangezien een jazzmusi cus ook wel eens wat meer wil ver dienen. „Jazz fot the jet set" (Atlan- Verve gaat een serie platen uit brengen met alle op dit label ver schenen opnamen van tenor-saxofo nist Lester Young. De erste in de ze serie „The definitite Lester Young vol. 1" is onlangs verschenen Het is een session uit december 1945 waarin Young wordt bege'eid Het label Ace of hearts (In Neder land uitgebracht door Phonogram) dat populair gezegd de oudheid in stand houdt, heeft een plaat op de markt gebracht van het orkest van pianist Fletcher Henderson. De opna men dateren uit 1934. Over de muziek is weinig te zeg- Via naald «mi plaat tic) van Dave Pike is een voorbeeld. Dave Pike, die marimba speelt, heeft een aantal musici om zich ver heid worden uitgewerkt. Bassist zameld en dezen hebben hun jazz- Charlie Haden stijgt op deze plaat weer tot grote hoogte door zijn uitstekende stuwende vier in de kwaliteiten losgelaten op je zou kun nen zeggen de big beat. Toch heeft de plaat educatieve blazers een ongelooflijke stuwing en luisteren, zouden zij merken dat pen door Nat King Cole piano en Buddy gen. Deze platen voldoen zeer zeker Rich drums. Geen bassist dus, maar aan de eisen van de verzamelaars dat gemis valt niet op. Er wordt van oude jazz. Op de hoes een uitge- pittig gemusiceerd; vooral het ster- breide documentatie. Ook worden al- ke samenspel van Cole en Young le musici opgesomd, en dat kan men valt op. Nat King Cole, die per enge- niet bij alle merken zeggen, luk bekend werd als zanger, is al- Tot slot de op Atlantic verschenen tijd een goede pianist geweest die LP „Sayin' somethin"' waarop een de jazzmuziek goed aanvoelde. groep o.l.v. trompettist Nat Adderly Op deze oude opnamen wordt dat te horen is. Afgezien van vier or- nog eens duidelijk. Deze session keststukken die waarschijnlijk be- heeft nog dat gezellige van vroeger, doeld waren om de plaat vol te ma- Gaat een solo lekker dan kan de ken, is er goede jazz- te horen. Nat musicus het niet nalaten dit met Adderly heeft geen eigen stijl. Zijn een kreet duidelijk te maken. Een muziek verschilt weinig van zijn nummer, „Peg o my heart", wordt broer Cannonball, maar is in zijn gespeeld zonder drumbegeleiding soort goed. Buddy Rich had zo'n honger tijdens De beste solist is tenorsaxofonist de opnamen dat hij maar een hapje Joe Henderson, die nog steeds te ging eten. weinig aandacht krijgt. Boeiend is De glorietijd van fluitist Herbie ook het spel van de steeds meer op Mann ligt al enige jaren achter ons de voorgrond tredende pianist Her en dat is aan zijn laatste plaat „Our bie Hancock Adderlv speelt niet bo- mann flute" (Atlantic) ook wel te ven zijn macht; hij heeft voor een merken. Commerciële stukjes met bepaalde stijl gekozen en toont zich arrangementen zitten goed in elkaar daarin een goed musicus, en men herkent echt wel de musi cus Mann. Maar een commerciële Tom Blom „Eenzijdig" In 1953 werd hij door de generale synode ontheven van het docentschap „om reden zijn eenzijdigheid in het on derwijs en niet wegens onrechtzinnig heid in de leer" (officiële synode verslag). Dit werd aanleiding tot een kerkscheuring. Enkele weken later werd hij door de classis Rotterdam als predikant afgezet. De gemeenten, die de synodehande- hng niet aanvaardden (in de wandeling de „uitgetredenen" genoemd) sloten zich aaneen onder de naam Gerefor meerde Gemeenten in Nederland. Ook in deze groep was dr. Steenblok (de laatste jaren samen met ds. F. Mallan |e Veenendaal) belast met de predi- kantsopleiding en de redactie van het kerkelijk jaarboekje. Voorts was hij hoofdredacteur van De Wachter Sions. Begin 1964 maakte hij een reis naar Amerika, waardoor het contact met ver wante groepen daar geïntensiveerd werd. Hij bevestigde toen de heer A. Breeman te Paterson tot predikant. Tot voor enkele maanden was hij nog voorzitter van de stichting tot handhaving van de Statenvertaling. Hoewel door een chronische ziekte zijn gezondheid de laatste drie jaar sterk achteruit gegaan was, bleef hij tot het laatst actief. Zijn overlijden kwam dan ook als een volkomen verrassing. Nood Het aantal predikanten van deze ge meenten (ruim 41.000 zielen in 48 ge meenten) is nu gedaald tot vier. Dc classis-West heeft thans geen enkele predikant meer. In de classis-Zuid is er eén (ds. J. Pannekock te Terneuzen) en tn de classis-Oost drie (ds. M. van Beek te Opheusden, ds. F. Mallan te Veenendaal en ds. C. van de Woestijne te Barneveld), terwijl ds. D. L. Aan- geenbrug te Ederveen als emeritus-pre dikant-hulpprediker werkt. Er is één student in opleiding. (Van onze kerkredactie) ROME Begin volgend jaar zal het gesprek tussen de Rooms-Katho lieke Kerk en de anglicaanse gemeen schap beginnen. Elf anglicaanse en tien rooms-katholieke theologen die samen een gemengde voorbereidings commissie vormen, komen van 9 tot januari bijeen in Villa Cagnola in de Italiaanse provincie Varese. Gelijk bekend besloten paus Paulus en dr. Michael Ramsey, de aartsbis schop van Canterbury, tot dit gesprek tijdens het bezoek, dat dr. Ramsey in maart van dit jaar aan het Vaticaan heeft gebracht. In dit gesprek zullen niet alleen theo logische zaken aan de orde komen, zo als over de Bijbel, de traditie en de liturgie, maar ook zaken van prak tische moeilijkheden, die aan beide zij den worden gevoeld. De deelnemers aan het gesprek van rooms-katholieke zijde komen overwe gend uit de Engelssprekende wereld. Verder is onder hen de secrete - van het Vaticaanse secretariaat bevorde ring van de christelijke eenheid, de Ne derlandse bisschop Willebrands. De anglicaanse commissieleden heb ben voor het merendeel het concilie als waarnemer meegemaakt. Verder valt onder hen prof. Atkinson uit Huil op, die kan gelden als vertegenwoordiger van de „laagkerkelijke" evangelische gezindte in de Anglicaanse Kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2