CHINESE LASTECHNICI TERUG NAAR PEKING Artsen: kans op barsten groot JAMIN Jongejans krijgt visum All *o0,tV cAt>tA Tweede Kamer vindt loonbeleid te strak IflIlHIII HW Schmelzer vraagt Luns I opheldering PanAm huurt EMS-hotel Vrijdag 3fl december 196fi 47rte jaargang tUW»*, Cordis Dagblad I Hieuwt CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Haagse Coaranf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Nog van middag zijn de Chinese lastechnici, die sinds half juli van dit jaar in het legatie gebouw aan de Adriaan Goe- kooplaan verborgen zijn ge houden, naar hun land te ruggekeerd. Zij kregen van morgen van het ministerie van buitenlandse zaken op dracht het land ten spoedig ste te verlaten. De Chinese zaakgelastigde liet daarop weten, dat de technici ook terstond zouden vertrekken. De regering van de Chinese Volksrepubliek gaf vanmorgen nog de verzekering, dat aan de Nederlandse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jongejans, onmiddellijk een uitreisvisum zou worden verleend. De heer Jonge jans, die tegen alle internationale diplomatieke gebruiken in, gegij- teld werd, zal dus Oud en Nieuw nog met zijn reeds in Nederland vertoevende gezin kunnen vieren Verhoor UTRECHT De moeilijkheden tussen de huisartsen en de ziekenfondsen bereiken vanavond een dramatisch hoogte punt. In een ledenvergadering gaan de huisartsen beslissen over aanvaarding van het honoreringsplan-Veldkamp voor de komende vier jaar. Het wordt buigen of barsten. Mogen we de zegslieden van de Landelijke huisartsenvereniging geloven dan is de kans op barsten het grootst. In drie legatieautos zijn de acht Chinese lastechnici vanmor gen naar Schiphol gebracht. Op de foto: het vertrek van de Adriaan Goedkooplaan in Den Gisteren zijn de acht lastechnici in het legatiegebouw langdurig verhoord door de Haagse officier van justitie mr. A. W. Rosingh, en de rechter-com- missaris mr. J. C. de Mol van Otterloo. Gisteravond is hierover langdurig overleg geweest tussen de ministeries van justitie, binnenlandse en buiten landse zaken. Men neemt aan, dat de Chinezen tijdens het gesprek niet veel meer dan een eensluidende verklaring hebben afgelegd. Voor vervolg zie pag. BOGOTA In het zuidoosten van Columbia heeft men de wrakstukken gevonden van een vliegtuig van de Co lombiaanse maatschappij Avancia, dat sinds vorige week wordt vermist. Er waren 26 passagiers en drie beman ningsleden aan boord. Er zijn geen overlevenden. Progressief Rechts trekt zich terug BAKKUM De bij de Kiesraad ir geschreven politieke partij Progressief Rechts doet niet mee aan de verkiezin gen voor de Tweede Kamer op 15 fe bruari. De tijd van voorbereiding wordt te kort geacht voor het voeren van een verkiezingscampagne "an zodanige om vang dat PR boven het niveau van een splinterpartij zou uitkomen. De partij zal streven naar een grote Nederlandse concentratie van rechts, en zal aan elk serieus initiatief in deze richting steun verlenen, aldus voorzit ter ir. W. Stam. Ruim zeven mille voor idee bij Noury DEVENTER Noury en Van der Lande NV heeft gistermiddag een van de grootste ooit in Nederland uitgereik te ideeën-busbeloningen overhandigd aan twee werknemers. De heren Th. H. J. Huisman, chef van de afdeling kwaliteitscontrole van deze chemische industrie, en zijn assis tent, de heer H. S. Mölder, kregen sa men (belastingvrij) zeven en een half duizend gulden. De heer Huisman, vond dat de belo ning gelijkelijk over hem en zijn assis tent moest worden verdeeld. VOOR IEDER DIE J NU EEN NIEUWE t ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een m glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Reële loonpeil niet aantasten (Van onze parlcmentsredactie) imet het inlopen van achterstanden en vroeg zich af of een loonstijging van DEN HAAG Verschillendej 1 procent per 1 juli wel verantwoord leden van de Tweede Kamer vin- was- den het loonbeleid voor 1967 te strak. Dit bleek donderdag tjjdens de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezond- Werkloosheid (Van onze sociaal-economische redactie) pet. verhoging tot en met 1970] vindt men wel mooi (de normatieve' praktijk met 2600 patiënten bereikt dan een bruto-inkomen van meer dan 80.000 per jaar), maar er staan twee grote teleurstellingen tegen- 1967 zal de verhoging slechts 8i pet. bedragen en de 51 pet. over de drie daaropvolgende jaren is volledig afhankelijk gesteld van de econo mische mogelijkheden in die jaren. Hiermee komt naar het oordeel van de artsen het hele pakket-Veldkamp in de lucht te hangen. Bij aanvaarding van het plan vrezen de artsen zich blij te maken met een zwevende toe zegging die niet waar gemaakt Afwijzing van het plan-Veldkamp he denavond betekent, dat de acht mil joen ziekenfondspatiënten die ons land telt per 1 januari als particulie re patiënten door de huisartsen zul len worden behandeld. Iedereen moet per visite f12 en per consult f 8 beta- Hier en daar zullen er wellicht nog artsen zijn, die individueel met de ziekenfondsen een contract afsluiten, zodat voor een klein aantal zieken fondspatiënten de toestand dezelfde Voet bij stuk Het Centraal Bestuur van dc Lande lijke huisartsenvereniging heeft sinds dinsdag geen verandering zijn standpunt aangebracht, omdat nader overleg met de ziekenfondsor ganisaties en de minister geen we perspectieven heeft geopend. Minister Veldkamp wil niet meer zeker heid geven inzake de 51 pet. honorari umverhoging in de komende jaren de ziekenfondsen wensen onder geen voorwaarde hun aanbod van 19 pet. verbetering voor 1967 te handhaven nu de minister met een veel derstrekkend plan is gekomen. Even als de minister vinden dc zieken fondsen thans de 8 pet voor 1967 wel mooi genoeg. Een laatste ijzer, dat de artsen nog in het vuur hebben, is de invloed van de Tweede Kamer op het regeringsbe leid. Juist vandaag en gisteren is de begroting van sociale zaken volksgezondheid in behandeling. Voor vervolg zie pag b heid. De heren Van Lier (soc.) Boersma (a.r.), Kikkert (c.h.) en C. van der Ploeg (kath.v.) dron gen er bij minister Veldkamp op aan om het reële loonpeil volgend jaar onaangetast te laten ook als er prijsstijgingen optreden. Als de economische situatie hiertoe aanleiding geeft behoort volgens deze woordvoerders de mogelijkheid open te blijven om tot nieuw overleg te komen en tot de aanvullende uitkeringen over De heren Van Lier en Kikkert acht ten het wenselijk niet alleen van de loontrekkenden het komend jaar be heersing te vragen. Naar hun mening behoorde ook bij de uitkering van dividenden en tantièmes een wij/.e zelfbeperking te worden toegepast. De meeste sprekers konden zich met de voorgenomen loonsverhogingen 4 procent op 1 januari en IV: procent op 1 juli wel verenigen. De heer Van Lier vroeg de bewindsman niet alleen aandacht te besteden aan de maximum loonhoogte maar vooral ook aan de mi nimumverhogingen. Hij waarschuwde dat een te voorzichtig loonbeleid de consumptie zal kunnen afremmen. De heer Corver (lib.) toonde zich te vreden met het loonbeleid van de rege ring. Hij maande tot voorzichtigheid werkloosheid ""3? aandacht. De heer Boersma wilde weten hoe de werk loosheid regionaal verspreid zal zijn. De heren Kikkert, Vellenga (soc.) en Van der Ploeg drongen aan op goede voorbereiding van aanvullende werk projecten. Vooral infrastructurele werken moesten naar hun mening hierbij geschakeld worden. „De regering moet er voor zorgen dat het niet beperkt blijft tot spit- en graafwerk", aldus de heer Kikkert. De heer Boersma oppen de de mogelijkheid om evenals in he( buitenland een fonds te vormen waar uit de werkloosheiduitkeringen kunnen worden bestreden. Verschillende woordvoerders vroegen hoe de regering de positie van de bui tenlandse werknemers wil regelen. De Kamerleden wensten geen discrimina toire behandeling van deze groep. De meeste sprekers hadden kritiek op het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen. Zij achtten het gewenst dat dc regering niet langer zich beperk te tot herzieningen van dit besluit maar het stuk in zijn geheel aan een studie onderwierp. neeriijK Ik geef op als nieuwe abonnee; Bureau van dit blad hokje zwart J 1 maken naar keuze Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. DEN HAAG KVP-fractievoorzit- ter in de Tweede Kamer drs. W. K. N. Schmelzer heeft minister Luns (buit. zaken) schriftelijk om opheldering ge- ivraagd over de brief die de be windsman had geschreven aan de NV Ned. Ver. Scheepvaartbureaus met be trekking tot de levering van onderzee boten aan Zuid-Afrika. Drs. Schmelzer vraagt nadere inlich tingen omdat gebleken is dat ex-mi- nister Den Uijl en oud-staatssecretaris Van der Stoel van buitenlandse zaken hadden ontkend iets te hebben geweten omtrent de bewuste brief. Drs. Den Uijl sprak van een „volslagen verras sing" terwijl ex-staatssecretaris Van der Stoel zei dat hij de tekst van de brief in Kamerstukken heeft gelezen. Minister Luns had bij de behande ling van de begroting van buitenlandse zaken voor '67 verklaard dat hij drs. Den Uijl telefonisch op de hoogte had gebracht en dat mr. Van der Stoel de brief had gelezen en op een enkel punt zelfs had gecorrigeerd. OPLOO De 57-jarige mevrouw C. J. Hovers - Smits uit Weert is donder dagmorgen om het leven gekomen, toen de personenauto, waarin zij zat, in botsing kwam met een bestelauto. Bei de bestuurders werden naar het zieken huis vervoerd. DEZE WEEK bitterkoekjes 250 gram van 85 cent niet duur wel heerlijk Verkoop nieuwe auto's loopt terug Volgens de gegevens van de RAI, zijn er dit jaar minder nieuwe auto's verkocht dan in het voor gaande jaar. Dit houdt in, dat de automobilist gemiddeld langer met zijn auto gaat doen. Dit is echter alleen maar mogelijk, indien deze auto zowel mechanisch als con structief in goede staat is. Wat dit laatste betreft, dit is mogelijk door Uw auto tegen roest te bescher men. door hem te laten behandelen bij Zweeds ML-station Perquin speciaalbedrijf voor anti-roest- behandeling van automobielen. Telefoon 21345. Koudere nacht DE BILT Achter een depressie die van de Noord?ee naar Zuid-Zwe den trok. stroomde met noordweste lijke winden koudere en drogere lucht ons land binnen In de afgelopen nacht kwamen daarin nog flinke buien voor, maar na het wegtrekken van een randstoring naderden vanmorgen op klaringen onze kust. Deze hangen samen met een rug van hoge druk die boven de Britse eilanden is ontstaan. Een volgende oceaanstoring kon daardoor nog niet tot ons land doordringen. Een front dat de grens vormt tussen de koudere lucht in onze omgeving en zachtere oceaanlucht loopt over Zuid- Frankrijk. Terwijl een depressie ten noorden van de Azoren langzaam naar het oosten komt. kan dit front zich ook weer naar het noorden verplaat- DE BILT Vooral aanvankelijk flinke opklaringen, later van het zui den uit mogelijk opkomende bewolking Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen. Koudere nacht met in het binnenland temperatuur mo hel vriespunt. Dezelfde middagtemperatu- ren als vandaag of iets lagere. lecember zon op 8 48. onder 16.38; maar DEN HAAG Verwacht wordt, dat de Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen (E.M.S.) die onder meer Parijse hotel Continental beheert, dit kapitale pand op lange termijn gaan verhuren aan de Pan American Airways voor het onderbrengen van vooral transatlantische passagiers. De jaarlijkse huurprijs zou een be drag van rond twee miljoen dollar zijn. De heer R. Zwolsman heeft dit medegedeeld. Het akkoord moet nog worden getekend, maar in beginsel overeenstemming tussen de partijen bereikt. Het hotel zal een grondige restau ratiebeurt ondergaan. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797*/21561 Met een kinderlijk verbaasd ge zicht kijkt de driejarige Damas- co Perez naar het in elkaar ge zakte huis van zijn speelmak-- leertje, nadat hun dorp Taltal in Chili door een aardbeving was getroffen. Duizenden mensen kampeerden na de aardschok in de open lucht. Toch sociaal f")OK IN de socialistische pers te thans erkend, dat de belasting maatregelen van minister Zfjlstra mede in het belang zijn van de werkgelegenheid. Zijlstra voert dus toch een sociaal beleid. Prof. Van de Woestijne schreef gis teren in Het Parool, dat de belas tingmaatregelen van de regering ten doel hebben de gemeenten uit de financiële put te halen. De bouwnij verheid en haar toeleverende be drijven. voor een belangrijk deel af hankelijk van de gemeentelijke fi nanciën, zijn hier in hoge mate mee gediend. Juist de bedrijfstak die het zwaarsi getroffen wordt door werkloosheid wordt dankzij de belastingmaatre gelen zoveel mogelijk op de been ge houden. Dit is werkgelegenheidspo- Iitiek van de eerste orde. Geld voor gezondmaking van de be talingsbalans is tevens geld voor ef fectieve maatregelen tegen werk loosheid. Betalingsbalans en werk gelegenheid zijn niet te scheiden. In de Tweede Kamer bleken ook giste ren de socialistische woordvoerders dit niet te vatten. Het is vreemd, dat de ach-en-wee- roepers over de afnemende werkge legenheid tevens het hardst protes teren tegen de matiging \.in de loonstijging in 1967. Minde- loon betekent minder bestedingen n dus meer werkloosheid. Bij al deze simpele rechtlijnigheid vergeet men te vragen, of de be drijfstakken. waar de afnemende bestedingen voelbaar zijn, óók die zijn, waar de werkgelegenheid het sterkst afneemt. Dit is namelijk niet het geval. Maar wie hierop wijst is een knies oor. Verantwoording QOK deze krant wil de lezer het bericht van het verschijnen van Cremers tweede boek niet onthou den. Het is een harde werkelijkheid, dat ook dit soort actualiteit behoort bij onze samenleving. Onfrisse lectuur wekte enige tijd ge leden nog fel verzet. Hoe méér ech ter boeken die een verkeerde geest ademen op de markt verschijnen, hoe meer men eraan voorbij dreigt te gaan. dat respect en liefde voor de medemens, alles wat mooi en goed is, op de vuilnisbelt worden gesmeten. Wie niet met de mode meedoet, wordt voor a-cultureel uitgekreten, ouderwets en zonder visie. Dat is d« onverdraagzaamheid van hen die an deren onverdraagzaamheid verwij ten. De krant heeft de taak informatie te geven en mag hopen dat gezond ver stand het wint van ongezonde sen- Op de literaire aspecten van het boek komen we nader terug. We betreu ren het slechts, dat er uitgevers en critici zijn, die deze boeken een kans geven, ja zelfs een goede toe komst voorspellen, ook waar zuiver werk genegeerd wordt. Vragen JTEN enkele inaal komt het voor, dat ministers en Kamerleden dermate met elkaar overhoop liggen, dat zij glashard ontkennen van een bepaalde zaak af te weten. Zo is dat nu het geval met de brief die minister-Luns heeft geschreven over de levering van onderzeeërs aan Zuid-Afrika. Hij beweert, dat de so cialistische oud-bewindslieden Den Uyl en Van der Stoel volledig op de hoogte zijn. De betrokkenen ontken nen. Wij verdenken dc minister er niet van, zo dom te zijn met leugens zijn beleid te rechtvaardigen, noch wil len wij de oppositie verwijten de waarheid geweld aan te doen. Het schrikbeeld van onduidelijkheid in de politiek hangt beide partijen bo ven het hoofd. Maar opheldering is gewenst. Daar om is het juist, dat over deze zaak vragen gesteld z(jn uit de Kamer. Geharnast strijder voor oude gereformeerde leer pagina Kernmerk Per 1 januari nieuwe borden en regels in het verkeer. Denkt u er nog even aan? Het zou anders een bon kunnen kosten, ai is de politie de eerste tijd nog soepel. Zie pag. 6 gelukkig geen sthra fa Wint Kan: „Je moet op elk woord letten pag. Radio TV fa Sportjaar 1966 pag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1