SUCCESSEN ZATERDAGELFTAL EN A-TEAM Schaatsjaartje om te likkebaarden Engeland greep de wereldtitel VERKERK - SCHENK overheersend duo Flitsen uit een vervlogen jaar Dolman wegkampioen Ada Kok trok Oranje uit Eurzwemslop Heengaan Lo Brunt: groot verlies KNVB 11 VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 KEES VERKERK werd als wereld kampioen schaatsen op vele plaatsen gehuldigd. Door groot en klein. ADA KOK (rechts) en BETTY HEUKELS waren de meest succes volle Nederlandse zwemsters tijdens de Europese kampioenschappen. Met uiterste krachtsinspanning perste EVERT DOLMAN zich naar het wereldkampioenschap wielrennen op de weg. DE Nederlandse sportwereld beleefde in het jaar 1966 ongekende schaatssuccessen. Dui zenden schaatsliefhebbers zagen Ard Schenk op 23 januari te Deventer Europees kam pioen worden. De Nederlandse triomf werd compleet door de tweede plaats die Kees Ver kerk voor zich opeiste. MAAR Ard en Kees, de twee onafscheidelijke schaatsvrienden, wa ren niet tevreden met ereplaatsen bij het Europees kampioen schap. Bijna een maand later, tijdens de wereldkampioenschappen in Gothenburg, voerden zij hun prestaties naar een weergaloze climax. Kees Verkerk werd op overtuigende wijze wereldkampioen hardrijden op de schaats. De kleine man uit Puttershoek won drie van de vier afstanden. Zijn voornaamste rivaal wasArd Schenk, die nu eervol naar een tweede plaats reikte. De Oranje-truien hadden voorgoed hun reputatie op het internationale ijs gevestigd. Prachtig herstel Oersterk en vastberaden, in een prach tige stijl en met een glanzende techniek gleed Ard Schenk op het ijs van de De- venter kunstijsbaan naar een Europees bm/iioenschap. Het zag er aanvankelijk liet naar uit dat de blonde Noordhollan- Ber in de prijzen zou vallen. Zijn tijd op ide 500 meter (42,8 sec.) was teleurstel- rlcnd. Ard herstelde zich echter prachtig. iHij won de 1500 meter en de 5000 meter. Zijn vierde plaats op de 10.000 meter kon, hem niet meer van de lauwerkrans af houden. Bijna gelukte dit echter toch Kees Ver kerk. De man uit Puttershoek reed op de 10.000 meter zo sterk dat hij Ard secon den voorbleef. Echter, een ongelukkige val deed het Europees kampioenschap bij een andere Nederlander terecht komen. Kees zal er geen tranen om geschreid hebben. Die bewaarde hij tot Gothenburg waar hij op die gedenkwaardige 20ste februari de wereldtitel greep. Niet te stuiten Kees Verkerk was door niemand te stuiten, zelfs niet door Ard Schenk. Hij won de 1500. 5000 en 10.000 meter na een wat teleurstellende 500 meter. Ook nu spraken de Zweden, Noren en Russen met ontzag over een dubbele Nederlandse triomf: Ard Schenk werd tweede, vooral dank zij een sterke 500 meter. Conflict Er viel een donkere schaduw over deze successen door het con flict tussen de KNSB enerzijds cn bondscoach Anton Huiskes ander zijds. Huiskes had al voor de Euro pese kampioenschappen aangekon digd dat hij het bijltje er b(j zou neerleggen omdat hij zich niet kon verenigen met het beleid van de KNSB aangaande de bevoegdheden van de bondscoach. Zo wilde hij de jonge Eddy Verheyen niet laten starten in Deventer. De technische commissie van de KNSB besliste anders, hetgeen later op een mis lukking is uitgelopen. Op 24 januari vertrok de kernploeg zonder Anton Huiskes naar Davos. Twee dagen later was het conflict echter bij- Hlegd en kon Huiskes zich bij zijn ingens voegen. De vreugde over zijn terugkeer w: De Vierdaagse van Nijmegen trok dit jaar een record aantal deelnemers. Ruim 14000 wandelaars liepen de mars uit. Er waren ongeveer 700 uitvallers. Begin juli werd Billy Jean King de Queen van Wimbledon nadat zij titel- houdster Maria Bueno had verslagen. De Wimbledon-kampioen bij de heren werd de Spanjaard Santana die favoriet Ralston verrassend versloeg. Tom Okker hoekte evenals diverse Ned. meisjes gro te successen. Het damesteam van de Oud Beijerland- se basketbalvereniging BOB bereikte dit jaar de ere-divisie. Het Rotterdamse internationale Con cours Hippique werd ook dit jaar bedor ven door de regen. Europees kampioen Nelson Pessoa uit Brazilië viel meerdere iialen in de prijzen, terwijl de landen- wedstrijd door Spanje werd gewonnen De Europese roeikampioen.chaopvn leverden voor Nederland een gouden een zilveren en een bronzen medaille op De twee met stuurman zorgde voor net 8oud, skiffeur Jan Wienese nam een zil veren plak mee naar huis en de vier zonder stuurman behaalden een oronzen medaille. ja- nog een schepje bo venop. Hij stelde zijn tijd op de 1500 meter nog scher per (2.05,3) en verbrak bovendieD het wereldrecord op de 3000 meter. Een schaatsjaar tje om te likke baarden, dat was Zij werden kampioen VOETBAL: landskampioen Voorwaarts: 2A: IJsselmeervolgels2B: SHO 2C: WHC 2D: Voorwaarts. 3A West XI: De Zwerver; 3B: Hcerjansdam; 4A JAC; 4B: Schevenin- gen: 4C: Unicum; 4D: Rijsoord. Zuid: AZVV; 4A: I Luck: 4B: Terr KORFBAL: CKB-kampioen Per klas West: Pernlx: hoofdklas-Cer IA: Ons Eiland: 1B: Snel. HML/CLV. Dar Kweekschool op Celebes, Boe- TOVERT DOLMANS LIEFSTE u*ns is op 27 augustus in vervulling gegaan. De blonde Rotterdammer greep toen de wereldtitel bij de amateurwielrenners op de weg. Dit wereldkampioenschap betekende voor Eef Dolman niet alleen de bekroning van een zware race op geaccidenteerd terrein bij Frankfurt, maar ook van zijn glorierijke amateurxvielren- Wielrennend Nederland kon meer wereldkampioenen be- groeten. Tiemen Groen prolongeerde voor de tweede achter- j eenvolgende maal zijn titel bij de amateur-achtervolgers op de baan. De wereldtitel van Groen tvas hoewel op over- tuigende uijze behaald niet zo verrassend als die welke I Piet de Wit bij de amateur-stayers voor zich opeiste. De 20-jarige Zaankanter was onstuitbaar op de Frankfurter baan GROEN en zorgde voor de derde Nederlandse gouden medaille. Jan van der Horst werd nationaal wegkampioen bij de amateurs in Zandvoort. Harry Sleevens wist in het voorjaar Olympia's Toer door Nederland te winnen. Bij de projs zegevierde Jan Janssen in de klassieker Bordeaux-Parijs. De Ronde van Zuid- Holland voor amateurs besliste Van Middelkoop in zijn voordeel, waarna Riny Wagtmans de Ronde van Midden-Zeeland won. De Acht van Chaam ook dit jaar met sterke bezetting leverde Gerben Karstens tvinst op. Karstens was ook zeer succesvol en had een groot aandeel in de zege van het Leidse Swift bij het nationaal clubkampioenschap. Het Zeeuwse wielrenstertje Keetie Hage ten slotte gine bij de wereldkampiot schappen voor dames verrassend als tweede over de finish. kampioen bel ZH-kampioen Jan Weerhej Zeeland: Middelburg. Ard Schenk (links) en Kees Verkerk waren in 19G6 de sterkste schaatsers ter wereld. De ere plaatsen by de grote tornooien wa ren voor hen, zodat er reden was om te juichen. FjRIE GOUDEN en een zilveren me- daille vormde de oogst van de Ne derlandse afvaardiging op dc Europese zwemkampioenschappen die van 20 tot 27 augustus in het Utrechtse zwembad Den Hommel werden gehouden. De oogst was kleiner dan vier jaar gele den. Eens te meer bleek dat de gouden tijden van weleer voor de Nederlandse zwemelite voorbij zijn. Alleen Ada Kok was in het Neder landse kamp een klasse apart. Op de 400 meter vrije slag dames behaalde zij op verrassende wijze een zilveren me daille. De eerste plak voor Nederland dat stimuleerde na een slechte start. Minder verrassend, doch-meer overtui gend, was het goud dat Ada op de 100 meter vlinderslag greep. Samen met Co- by Sikkens, Toos Beumer en zus Gretta mocht Ada de hoogste trede van het podium beklimmen nadat dit kwartet op de vier maal 100 meter wisselslag alle andere rivalen had teruggewezen. Tenslotte zwom ook Betty Heukels zich naar een gouden medaille. Op de 400 meter wisselslag was zij al haar tegenstandsters te slim af. Wim de Graaff uit Maassluis werd dit jaar benoemd tot coach van de KNSB-kernploeg. In maart werd prof. J. H. Christi- aanse uitRotterdam geïnstalleerd als voorzitter van de Nederlandse Christe lijke Sport Unie. Hij volgde de heer C. Oosterom, eveneens uit Rotterdam, in de ze functie op. De Nederlandse heren konden geen rol van betekenis spelen. Niet eenmaal vielen zij in de prijzen. Zelfs Dick Lan- gerhorst, dip de Nederlandse records op de 800 en 1500 meter enkele weken tevoren scherper had gesteld, had niets in te brengen bij de oppermachtige Russen. Engelsen en (vooral) Oost duitsers bij wie Frank Wiegand een klasse apart vormde. Tonny Sybrands deed het goed Bij de denksporters kwam de dammer Tonny Sybrands in het kandidatentor- nooi in Frankrijk tot een fraai resultaat: tweede achter de Rus Andrei ko. De Ne derlandse kampioen Piet Roozenburg kon niet deelnemen. Jammer; omdat hij nog immer Neerlands sterkste dammer is. Op nationaal niveau bij de dammers werd Gezellig Samenzijn landskampioen zonder noemenswaardige tegenstand. De resultaten van de Nederlandse scha kers waren pover. Donner was enige tijd niet beschikbaar voor het nationale team. hetgeen tijdens de Olympiade in Havanna duidelijk werd gemerkt. Neder land kwam niet in de finale. Het Hoog- oventornooi werd een succes voor de Rus Polugajevski. De Zuidslaag Gligoric »n het zonetornooi dat in Den Haag werd afgewerkt en waarbij Donner vierde werd. De Rus Petrosjan werd andermaal wereldkampioen door van Spasski te win- Brazilië reeds in voorronde uit de strijd l\/f ET stijgende bewondering heb- -L'J- ben miljoenen voetballief hebbers over de hele wereld in juli het nationale elftal van Engeland gevolgd op weg naar het wereld kampioenschap voetbal. In de he roïsche finale-strijd tegen West- Duitsland wisten de mannen van coach Alf Ramsey twee doelpun ten meer te scoren dan hun tegen standers. Niet echter dan na een zenuwslopende verlenging omdat de stand na negentig minuten voor treffelijk voetbal, spanning en sen satie door een doelpunt van Weher dertig seconden voor het einde ge scoord 22 gelijk was. Het derde doelpunt van de Engelsen (door Geoff Hurst gemaakt) is de voet balgeschiedenis ingegaan als de meest betwiste goal die ooit werd gemaakt- De bal ketste tegen de lat en over. op of achter de lijn. Arbiter Dienst besliste na advies met de grensrechter dat er een doelpunt was gemaakt. Dat Hurst in de laatste minuut nog een vierde doelpunt voor Engeland maakte, deed niet meer ter zake. Want Duitsland had verloren van een trotse wereldkam pioen: Engeland. De start van de Engelsen in dit tor- >oi, dat organisatorisch gezien perfect verliep, was niet erg overtuigend. De ope ningswedstrijd tegen Uruguay eindigde zoals hij was begonnen: 00. BOTSING r._^,_i de Zuidamerikaanse ploegen botste van de Europese. Dit had soms nare ge volgen. De Argentijnse aanvoerder Rat- tin werd in de wedstrijd tegen Engeland uit het veld gezonden evenals later Tro che van Uruguay. Oud-wereldkampioen Brazilië deed In ongunstige zin van zich spreken. Kansloos werd de mannen van Pele door Hongarije de weg naar de titel afgesne den. De wedstrijd Hongarije-Brazllië de mooiste van het tornooi e als die tussen Engeland en Portugal In de halve finale. Overigens was het optre- Portugal in dit tornooi verras- RUSLAND GEWIPT Rusland toonde zijn krachi a wist tot de halve finales door te drii i. Voronin werden echter t -»>t door West-Duitsland dank zij de turieuze Uwe Seeler, die ook in de finalewedstrijd van zich deed spreken maar toch niet kon verhinderen dat de Engelse aanvoerder Bobby Moore na afloop de in maai t gestolen, maar weer teruggevonden Cou pe Jules Rimet uit handen van koningin Elisabeth in ontvangst mocht nemen. Zonder aan de prestatie van het En gelse elftal iets af te willen doen, ls er vooral in Zuid-Amerika veel kritiek ge weest op het behalen van de titel door dit elftal. Engeland zou in een gunstige poule hebben geloot. Ook vond men het onbillijk dat de Engelsen steeds op Wem bley hebben gespeeld, terwijl de andere elftallen op verschillende plaatsen moesten aantreden. UET vertegenwoordigende Nederlands zaterdagelftal heeft evenals het nationale A-team in 1966 uitstekende successen geboekt. Ging het na enkele voortreffelijke oefenwedstrijden in de thuiswedstrijd (Kaatsheuvel) tegen Frankrijk met het Ned. zaterdagteam nog niet zo best, een week later 14 mei) won Oranje in een wedstrijd van een heel wat beter kaliber te Gentbrugge met 3I van België en daar mee het Drielandentornooi. Piet v. d. Lippe hield er een prof-contract aan over bij La Gantoise. De ploeg van coach Evert Sterk sloot het seizoen goed af. In een uitstekende interland werd Saarland te Noord- wijk met 3I verslagen. Oud-aanvoerder Jan Nieuwstraten en routi nier Joop Visser werden aanvankelijk gepasseerd, maar keerden na één, resp. twee reservebeurten in het Oranje-team terug. Winnende profs Onder leiding van de nieuwe bonds coach Georg Kessler deed het na tionale A-elftal het ook goed. want na een bijzonder eervolle 42 ne derlaag in een uitstekende wed strijd tegen West-Duitsland (23 maart), volgde op 11 mei een rake 30 zege op Schotland. Ook het 22 gelijke spel na een voor sprong tegen Hongarije (septem ber) in de strijd om de Europa Cup mocht zeer verdienstelijk wor den genoemd. Veel minder bevre diging schonk de magere 20 zege op Denemarken op 30 november in Rotterdam. Er werd slecht gespeeld en het publiek vermaakte zich met het zingen van St. Nicolaasversjes. Slatf De KNVB in casseerde enkele dagen eerder, op maandag 14 no vember, een ge weldige slag door het plotseling overlijden van secretaris pen ningmeester Lo Brunt. Daarmee een hardwerkend voetbalofficial van uitnemende kwaliteit. Amper een dag tevoren bad bondsvoor zitter A. L. M. Schroder in Zeist afscheid geno men en ztfn t de heer W. Men- Voorwaarts Voor het tweede achtereenvolgende jaar werd een Oostelijke club lands kampioen in het zaterdagvoetbal. Na Excelsior '31 uit Rijssen nu Voorwaarts uit Vriezenveen-Wes- terhaar. Een club overigens die qua voetbal nauwelijks aanspraak op de ere-titel mocht maken. De finale VoorwaartsIJsselmeervogels ein digde op zaterdag 3 juli in een chaos toen arbiter Van Heyst kort voor tijd na veel geharrewar het winnende doelpunt van IJsselmeer vogels afkeurde en de Spakenbur gers uit protest het veld verlieten. SHO bracht het als Westelijk kam pioen niet ver. Knap Ajax Vers in het geheugen liggen nog de~om de prachtige prestaties van Ajax in de Europa Cup voor landskam pioenen. Na bescheiden successen tegen het Turkse Besiktas (thuis 20 en uit 21) even fraaie als verdiende, maar onverwachte re sultaten tegen het Engelse Liver pool. Thuis op 7 december 5—1 (rust 40) en een week later 22 in Liverpool na tweemaal te heb ben voorgestaan. De Cup-koorts heeft Nederland weer bevangen. Spuria gewipt Overigens niet dankzij Sparta, dat in de tweede ronde voor de EC voor beker winnaars werd gewipt door Ser- rette. In de eer ste ronde hadden de Spartanen ge zegevierd over La Valetta van het eiland Mal tha. In Genève werd evenwel tijdens een zeer onsportief duel waarbij Buiten dijk zijn been brak met 20 van Servette ver loren. De 10 zege in Rotterdam verdere kans te behouden. Real won De Europa Cup 1966 voor landskam pioenen ging toch weer naar Real Madrid. De Spanjaarden bleken in de finale tegen Partizan Belgrado in Brussel op 11 mei zonder meer de sterkste. Na een 10 achterstand zegevierden Gento en zijn secon danten met 21 op knappe wijze, waardoor iets van de oude luister in ere was hersteld. Overigens was het een verrassing dat de Engelse kampioen Manchester United zich in de halve finales had laten verrassen. Na in de kwart finale op overtuigende wijze (32 thuis en 51 in Lissabon) van Ben- fica te hebben gewonnen, verloor men van het verrassend goed spe lende Partizan Belgrado. De Euro pa Cup voor bekerwinnaars ging naar Borussia Dortmund. Strafzaken Het jaar 1966 bracht opnieuw een toename van het aantal strafzaken in de KNVB. Vooral de start van het seizoen 19661967 was bedroevend. Duidelijk is gebleken dat ondanks alle aangekondigde en deels ook uit gevoerde strafmaatregelen van de KNVB het voorbije jaar geen afdoend middel heeft gebracht om het voet balkwaad te beteugelen. Op 25 maart werd het riante Vaan complex van Zwart Wit in Rotterdam geopend, waarna op 30 maart de ere- wedstrijd tegen Ajax (01) volgde. Everton won op 14 mei de Engelse voetbalbekcr in ccn dramatische fi nale. Na een 20 achterstand werd niettemin Sheffield United met 32 verslagen. Liverpool werd Engels voetbalkampioen Geen Nederlandse atletiekmedaille TIJDENDS DE Europese atletiekkampi- oenschappen in de Hongaarse hoofdstad Boedapest wist geen enkele Ne derlander de hoogste trede van het pla> form te bereiken. Die eer was vooral toebedeeld aan de Russen en de Oost duitsers. Andermaal bleek dat het atle- tiekpeil van onze landgenoten niet aansluit bij de meeste overige Europese landen. De Fransman Michel Jazy won de 5000 meter met groot machtsvertoon. Jürgea Haase uit Oost-Duitsland zegevierde op de 10.000 meter. Het verspringen was voor de Brit Lynn Davies, terwijl het hoogspringen op naam kwam van Jic- ques Madubost uit Frankrijk. Het goud op de 40 km lange marathon was voor de Engelsman Jim Hogan. Ook de Nederlandse dames deelden in de algehele malaise. Een schrale troost mag zijn dat geen enkele dame uit West-Europa een gouden medaille wist te behalen. De koek werd verdeeld tus sen de Poolse. Tsjechische. Zuidslavische, Oostduitse en Russische meisjes. Fraaie successen volleybalteam TIET NEDERLANDSE volleybalteam t1 kan terug zien op een succesvol jaar. Voor de vierde maal in vijf jaar tijd werd in Oostende de Westeuropese vol- I balbeker gewonnen. De Oranje-ploeg was daardoor gerechtigd deel te nemen aan de strijd om de wereldbeker in Praag. De mannen van coach Blok speel den daar geen rol van betekenis. In de cember werd van België verloren, maar van Frankrijk gewonnen. Blokkeer/DES uit Rijswijk werd landskampioen. De ploeg nam deel aan het Europacup-tornooi. De Belgische kampioen Brabo werd verslagen, maar het Tsjechische Dukla klopte de Rijswij- kers met 31 (thuis) en in Rijswijk met Eind dit jaar kwam een fusie tot stand tussen de verschillende judobon den In Nederland. Hiermee kwam een einde aan de versplintering in de Neder landse judowereld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11