Conflict artsen onopgelost Poging om prijsstijgingen binnen 4.5% te houden „RISSEN BOVEN AMERIKA' een nieuwe liefde Tegenstand in Senaat s WOENSDAG 28 DECEMBER Gesprek ivordt vandaag herval DEN HAAG Na een langdurige jnderhandelings-vergadering zijn de isartsen en de ziekenfondsen ook jsteravond nog niet gekomen tot oplossing van het zogenaamde tsenconflict. De landelijke huisartsenvereniging ;"HV) komt vandaag opnieuw in i vergadering bijeen om zich andermaal |te beraden. Wanneer op die bijeenkomst, een ikkoord zou kunnen worden bereikt I rullen vanavond de voorzitters van n beide onderhandelings-delegaties hun eventueel gezamenlijk standpunt aan minister Veldkamp bekend maken. Minister Veldkamp zei het .heel jelukkig' te vinden, wanneer beide partijen niet tot een overeenstemming zouden komen. De ziekenfondsorganisaties hadden tevoren laten weten zich neer te leg gen bij de globale uitkomst van het advies van de commissie Van der Ven, ook ondanks bezwaren tegen argumentatie en conclusies in dat ad vies. Uiterste De heer Hendriks, voorzitter van het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties, zei gister avond dat van deze organisaties niet een verdergaand standpunt is te ver wachten. „Wij zijn tot het uiterste gegaan", zei hij. Van de zijde der Landelijke Huisartsenvereniging liet men door schemeren niet al te optimistisch gestemd te zijn over het resultaat van de vandaag te houden bespre kingen. „Wij moeten uit twee kwa den het minst kwade kiezen en dat is een heel moeilijke zaak". In het bijzonder richt de LHV- kritiek zich tegen de voorgestelde Macht procent verhoging over 1967, die .alleen maar meer achterstand ople vert en in feite neerkomt op een salaris-verlaging". Zoals bekend stemde minister Veld kamp toe in deze acht procent verho ging voor 1967, in de volgende drie )ur gevolgd met een stijging van in tóaal 51 procent. De LHV heeft te- (tn deze temporisering geen bezwaar, nits reeds thans duidelijk het recht op die stijging, bedoeld voor het in- halen van een achterstand in de be- S loning wordt vastgelegd. Een ander bezwaar van de LHV "fbetreft onder meer vaststelling van de praktijknorm voor het honorarium van de artsen, die naar het oordeel van de LHV op 2.500 gesteld moet worden niet, zoals wordt voorgesteld op 2.600 zielen. In de kring van de Landelijke Huisartsen Vereniging wordt het niet voor onmogelijk gehouden dat van- k daag zal worden aangestuurd op een uitstel van het nemen van een defini tieve beslissing, om te trachten op wat langere termijn alsnog tot stemming te geraken. De mensen zoeken een nieuwe liefde. Waarin het geheim leeft van respect voor de ander. Van zèlfrespect ook. De mensen zoeken een nieuwe manier van leven. Niet eng en begrensd door versleten tradities. Maar royaal en vrijuit. Naar een nieuwe maat en een nieuw plan. Gebouwd op respect voor de ander en voor het leven. Het leven, dat beslopen wordt door zakelijkheid en techniek, en geweld en vervelende verveling. De kerk heeft iets te zeggen. Ze predikt de zwakheid van God en de dwaasheid van God. De zwakheid van God en de dwaasheid van God, dat is Jezus. Die geboren werd in een stal en doodging aan een kruis. Die bad voor zijn moordenaars. Die liefhad wie hem geweld aan deed. Hij is de nieuwe liefde. Hij is het die feiten anders en harten nieuw gemaakt heeft. Zodat een leven opnieuw kan starten. En opnieuw interessant wordt. In deze volwassen wereld is een andere kerk nodig dan vroeger. Opgestaan uit de verstarring. Die er opnieuw op durft wedden dat de zwakheid van God en de dwaasheid van God sterker zijn dan de mensen. De kerk is hard en optimistisch aan het werk in deze wereld. Op plaatsen waar mensen in de knel geraakt zijn door harde feiten. Of eenzaam zijn en ontredderd. Op plaatsen waar onrecht dreigt. Of verveling gaapt. De kerk is aan het werk. En zij wil dat doen met doeltreffende, moderne middelen. Voor dat werk vraagt de kerk uw persoonlijke aandacht. En zij vraagt uw persoonlijke hulp. Want dat groeiende werk moet dóórgaan. Daar is aan dacht voor nodig. En ook gewoon geld. Er is veel te doen. Zéér veel. Want de mensen hebben het evangelie nodig als brood. Dagelijks. In de laatste dagen van dit jaar vraagt de Hervormde Kerk uw aandacht voor de oudejaarskollekte. Omdat er zéér veel te doen is. Jeugdwerk, evangelisatie, opbouwwerk, gezinszorg, vormingswerk, bejaarden zorg, maatschappelijk werk, werk in havensteden, werk onder Nederlanders in het buitenland, opleiding, ontwikkelingswerk, recreatiewerk, hulp bij geestelijke en materiële nood. Misschien vraagt u (velen doen dit): hoeveel moet ik geven om werkelijk te helpen? Het antwoord is: als het kan, geef dan de opbrengst van 2 werkuren, dat is 1/1000 deel van uw jaarinkomen. Daar is al dat werk echt mee geholpen. U kunt dat in de kerk doen, op oudejaarsavond. U kunt het ook nu direkt doen, op giro 50292, van de Nederlandse Hervormde Kerk, Den Haag. Schrijf dan op het strookje: Oudejaar 1966. De kerk werkt. Help dat groeiende werk. OVERHEID EN BEDRIJFSLEVEN AKKOORD (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Overheid en be drijfsleven hebben overeenstem- ling bereikt over het volgend lar te voeren prijsbeleid. Afge broken werd dat door gezamen- jke krachtsinspanning gestreefd zal worden naar een beperking van de prijsstijgingen in 1967 tot maximaal 4,5 procent. Daartoe zullen de thans gelden de prijsgedragsregels van de overheid volledig worden gehand haafd, zulks (in tegenstelling tot de huidige situatie) met instem ming van de centrale werkge versorganisaties voor industrie en handel. Deze organisaties zullen bin nenkort een dringend beroep op hun leden doen om het prijsbeleid van de regering te steunen. Dit akkoord werd gistermiddag be reikt na een bespreking van ruini uur tussen minister drs. J. A. Bakker (economische zaken) en de centrale Werkgeversorganisaties voor industrie, groothandel en middenstand, een be spreking. die ook werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de vak beweging en de consumentenorgani saties. Prijsregels Voor volgend jaar zullen dus op nieuw de volgende prijsgedragsregels gelden: 1- geen doorberekening van loonkos tenstijgingen, tenzij het ministerie toestemming geeft; toestemming word alleen gegeven indien de be drijfsresultaten in de „rode cijfers" komen; 2- externe kostenstijgingen mogen wél in de prijzen worden doorbe rekend; daarentegen is het ver plicht externe kostendalingen de prijzen tot uiting te laten komen; 3. de handelsmarges-in-geld moeten in geval van stijging der aankoop prijzen worden gehandhaafd, be houdens de mogelijkheid om pei branche wijzigingen van de exter ne kosten in de prijzen tot uitdruk king te brengen; 5. de plicht tot vooroverleg over wenste prijsverhogingen voor aantal produkten blijft bestaan; dit geldt o.m. voor brood, melk, marga rine en brandstoffen. Stok Minister Bakker deelde na afloop van de bespreking (gehouden op zijn departement) mee. dat de dit jaar ge troffen prijsmaatregelen, die op 31 de cember aflopen, het volgend jaar niet zullen worden verlengd, omdat hij het vertrouwen heeft dat het bedrijfsleven zich krachtig wil inspannen om zich de gedragsregels te houden. Mocht blijken, dat tóch ongemotiveerde prijs verhogingen worden doorgevoerd, dan zal hij niet aarzelen om opnieuw prijs maatregelen te nemen. De „stok achter de deur" kan be staan uit prijzenbeschikkingen per branche, maar ook (indien de prijs ontwikkeling daartoe aanleiding geeft) uit een algemene maatregel voor goe deren en diensten, zoals in mei jl. is gebeurd. Overleg De bewindsman verklaarde, dat in 1967 gestreefd moet worden naar een duidelijk herstel van het externe en interne evenwicht. Aan de loonontwik keling zijn reeds grenzen gesteld, ook de prijsontwikkeling dient aan grenzen te worden gebonden. Minister Bakker heeft daarom de prijsgedragsregels moeten handhaven, al is hij er zich van bewust dat be paalde sectoren van het bedrijfsleven er wel moeite mee zullen hebben, ge zien het feit dat de loonkostenstijging volgend jaar ongeveer het dubbele zal zijn van de te verwachten produktivi- teitsstijging. „Ik heb echter duidelijk gemaakt, dat niet alleen van werknemers-, maar ook van werkgeverszijde een bijdra ge aan het economische evenwichts herstel moet worden geleverd", aldus de bewindsman, die verklaarde dat hij bereid is tot het voeren van „goed overleg, als het bedrijfsleven zijn goe de wil toont". Bij dit overleg zal zoveel mogelijk de gehele verticale bedrijfskolom (in clusief de consumentenorganisaties) worden betrokken. Mr. P. M. H. van Boven, voor zitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond, zei (sprekend namens alle betrokken werkgevers organisaties) dat handhaving van alle prijsgedragsregels „hard" is voor het bedrijfsleven, vooral, om dat de lonen volgend jaar opnieuw sterker zullen stijgen dan de pro- duktiviteit. „Maar wij zullen het prijsbeleid van de overheid steunen, omdat wij willen meewerken aan het zo gewenste her stel van het economische evenwicht", aldus de heer Van Boven, die er ove rigens op wees, dat de centrale orga nisaties hun leden m.b.t. het prijsbe leid niet kunnen binden, maar hoog stens een beroep op hen kunnen doen. Er zal spoedig een brief uitgaan, zo deelde de werkgeversvoorzitter mee. Georganiseerde werving van gastarbeiders DEN HAAG In Nederland ware op 14 december 1966 van de rond 75.000 buitenlandse arbeidskrachten, 855 personen ingeschreven als werkloos en uitkering genietend op grond van de bepalingen van de werkloosheidwet of de wet werkloosheidsvoorziening. Dit zegt staatssecretaris De Meijer (sociale zaken en volksgezondheid) in zijn antwoord op schriftelijke vragen van de heren Kikkert en Van der Peijl, beiden Tweede-Kamerlid voor CHU. Wat de bemiddeling bij het vinden voor werkgelegenheid betreft. In de eerste plaats worden Nederlanders en EEG-onderdanen geholpen, vervolgens buitenlandse arbeidskrachten uit niet EEG-landen en tenslotte alle overige als werkzoekende ingeschreven buiten landers, aldus de staatssecretaris. Deze prioriteiten worden ook aange houden bij het verlenen van werkver gunningen. Tenslotte verklaart de heer De Meij- dat het een algemeen uitgesproken wens van de regering blijft de sponta ne binnenkomst van buitenlandse ar beidskrachten zoveel mogelijk te ver vangen door georganiseerde werving. Twaalf doden bij brand op treiler HULL De reders van de Britse treiler St. Finbarr hebben gisteravond bevestigd, dat bij de brand aan boord van het schip voor de kust van New foundland 12 van de 25 bemanningsle- )m het leven zijn gekomen. Stabiel De prijzen vertonen de laatste maan den een grote stabiliteit. Sinds juli is het indexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud niet meer gestegen. Op grond daarvan verwacht minister Bakker, dat de totale stijging van het prijspeil dit jaar beperkt kan blijven tot ca. 5.5 procent. De beoogde maximale prijsstijging 4.5 procent in 1967 komt overeen met de raming van het Centraal Plan bureau. Deze raming was evenwel me de gebaseerd op een veronderstelde loonstijging van 3.5 procent. Zoals be kend heeft de regering inmiddels een loonsverhoging van 4 procent bij con tractshernieuwing en van 1.5 procent per 1 juli toegestaan. Hoewel de vakbeweging in het ge sprek van gistermiddag geen „partij" heeft zij opnieuw van de gelegen heid gebruik gemaakt er op te wijzen, dat zij in de loop van volgend jaar „aan de bel" zal trekken indien door té grote prijsstijgingen het reëel besteed bare inkomen van de werknemers mocht worden aangetast. (Vervolg van pag. 1) V erivorpen Ook tegen de voorgestelde verboging van de omzetbelasting nam de socia listische woordvoerder stelling. Voor dat de financiële beschouwingen wer den geopend herhaalde de heer Vos zijn vorige week weergegeven stand punt dat het nog te vroeg is om de gevolgen van deze maatregel te over zien. Hij drong er bij de Senatoren op aan om nu nog niet over de omzetbe lasting te spreken. Zijn voorstel werd verworpen met 23 tegen 42 stemmen. Behalve de PvdA waren alleen de PSP, de CPN en a< Boerenpartij voor uitstel van de behan deling. De fracties van de KVP, WD, ARP Alleen spoedige kan Willem- ia nog redden hulp Soph KERKRADE De particuliere mijn Willem Sophia in Kerkrade dreigt te worden gesloten indien de regering niet uiterlijk volgende maand met de al toegezegde steun komt. Op een verkiezingsbijeenkomst in Kerkrade zei de fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, drs. Schmelzer, gisteravond, eerder „by geruchte" te hebben gehoord, dat de (Belgische) eigenaar de Willem-Sophia zou sluiten indien de beloofde steun niet voor 1 januari was. Nu schijnt deze bereid te zijn tot in januari te wachten. De Willem-Sophia was nog kort ge leden een van de twee kleine Kerk- raadse mynen, die voor vervroegde sluiting in aanmerking kwamen. Mi nister Den Uyl beliste toen tenslotte dat de Domaniale mijn zou moeten sluiten. vrouw bestolen voor 14 mille AMSTERDAM Een 48-jarige Amsterdamse koopvrouw is zaterdag op de markt bestolen voor een bedrag van 14.500 gluden. De vrouw had het geld in een boodschappentas die zij on der haar marktkraam had gezet. Zij heeft bij de politie aangifte gedaan. i Koop en CHU stelden zich op het standpunt dat minister Zijlstra de belastingvoor stellen als een pakket van noodzake lijke beleidsinstrumenten ziet Niet in gevaar Bij de debatten zei dr. Berghuis dat twee leden van zijn antirevolutio naire fractie tegen de verhoging van de omzetbelasting zullen stemmen. Naar men aanneemt zijn dit de pro fessoren Albeda en de Gaay Fort man. Dit voorstel komt echter niet in gevaar omdat de WD er akkoord mcc is. Als alle Senatoren aanwezig zijn zal het kabinet-Zijlstra de slg met 45 tegen 30 stemmen winnen. Jhr. De Geer zei dat de CH-fractie minister Zijlstra zal steunen omdat zij verwacht dat het alternatief dat na ver werping van de huidige voorstellen zou worden aangeboden nog onaangen zal zijn dan de huidige maatregelen. De heer De Geer wilde nader worden ingelicht over de situatie die voor het beroepsgoederenvervoer zal ontstaan. Ook de heren Delprat (lib.) en Teys- sen (kath. v.) toonden zich bezorgd over de toekomst van het wegverkeer. De kvp-woord voerder zei dat het zijns inziens noodzakelijk is volgend jaar als de tijdelijke verhoging van de benzineaccijns afloopt de hele situatie en de belastingdruk op het wegverkeer opnieuw te bezien. De verlichting van het belastingtarief voor ongehuwden kreeg in de Eerste Kamer unaniem steun. Amsterdamse politie ontdekt speelhol AMSTERDAM De politie heeft gistermiddag om vier uur een inval gedaan in een huis in de Blasiusstraat. waar gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. De politie trof elf personen, onder wie acht vrouwen aan, die rond een roulettespel zaten geschaard. De ka mer was geheel als speelzaal ingericht. Het spelmateriaal, plus 4500 heeft de politie in beslag genomen. De bankhouder-croupier, de 47- jarige uitgever J. J. K., de bewoner, de 52-jarige uitgever G. W. A. en diens 32-jarige echtgenote blijven voor ver hoor in arrest. 1erdacht van diefstal Provoleider gearresteerd LEEUWARDEN De 21-jarige pro voleider A. B. M., hoofdredacteur van het Friese provoblad „Dingetje", is ge arresteerd verdacht van diefstal van een geldkist uit de boerderij van de familie B. in Boelenslaan bij Drachten. M. nam de kist weg toen hij tien dagen geleden bij een bezoek aan de familie B. even alleen was. De vermis sing werd pas later ontdekt. De lege kist wierp hij in een sloot. Radar merkte vliegtuig niet op: Vler R}lssische officieren zouden op een verga dering van het Chinese ministerie van defensie in 1964 hebben onthuld dat een Russische bommenwerper boven strategisch belangrijke gebieden in de VS had gevlogen. De Russische bommerwerper met atoomaandrijving zou niet zijn opgemerkt door de Amerikaanse radar. De Amerikaanse hoogleraar John Carroll, schrijft dit in zijn boek „Geheime elektronische spionage" De zegsman van de schrijver is een Koreaan. die in Californië woont. De Koreaan heeft zijn inlichtingen waarschijnlijk van Noordvietnamese militaire attachés, die de vergadering bijwoonden. ,Het1 Y*iegtuig vloog boven San Francisco, New York en Hawai met waterstofbommen van 30 megaton. Instrumenten verhinderden de ont dekking door radar. Commentaar van het Amerikaanse departement van defensie: „Wij weten van niets, ook niet van het bestaan van zo'n vliegtuig".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5