Op de grond zitten is pas Hartewens Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Onduidelijkheid Een woord voor vandaag Sektarische propaganda doorkruist toenadering D'66 is gereed met verkiezingsprogram Talenonderwijs schiet tekort Zu id-A nieri ka wil eigen concilie Commentaar op commentaai drs. pilon in onze politiek in zending CA®* Na basisschool begint de oriënteringsfase Uw probleem is het onze WOENSDAG 28 DECEMBER 196« Een algemene verbazing was het gevolg van de mededelingen, die de herders deden na het bezoek, dat zij aan het Kind in de stal van Bethlehem hadden gebracht. Allen, die ervan hoorden, verbaasden zich over hetgeen de herders verklaar den, zo lezen wij in Lucas 2. Daaruit blijkt, dat niemand op déze boodschap had gerekend en dat men niet goed wist wat men ermee aan moest. Het verhaal van de herders zal als een lopend vuurtje door Bethlehem en omgeving zijn gegaan. Het moet weldra het onderwerp van gesprek zijn geweest. Verba zing rees over de inhoud van de boodschap, zo geheel uit de toon vallend in vergelijking met de gewone dingen van het dagelijkse bestaan. De mensen zullen hebben bemerkt, dat de herders verschoppelingen van de maatschappij er zelf muurvast in geloofden. En niemand zal zich hebben kunnen onttrekken aan de vraag, of hij zelf al dan niet geloof moest hechten aan de boodschap van het Kind, Wiens geboorte engelen in de nacht hadden aangekondigd. Wie niet verder komt dan verbazing, komt niet erg ver. In de reactie op de boodschap scheiden zich de geesten. Gaat de verbazing over in verwondering en aanbidding, in geloof en aanvaarding? Of wordt de verbazing ten slotte afwijzing, ongeloof, schouders ophalen? Dat gold voor de mensen, die het ooggetuigeverslag van de herders te horen kregen, het geldt niet minder voor de mens van 1966, die net het Kerstfeest heeft gevierd! Wij lezen vandaag Jona 1. Beroepingswerk I „Zondvloed van pamfletten NED. HERV. KERK Beroepen te Spijkenisse (vac. M. G. L. den Boer - toez.): J. Hoekert te Wol den - dorp-Termunten (Gr.); te Sint Maartens dijk (toez.): J. Catsbrug te Opheusden. Aangenomen het ber. v. d. gen. synode t. geestel. verz. v. d. Rekkense inrich tingen: B. J. J. Naessens te Antwerpen. Bedankt voor Geldermalsen: J. v. 't Kruis te Baardwijk-Drunen; voor Ridder kerk (wijkigem. 2; vac. J. C. Koolschijn): K. M. de Bruijn te Leeuwarden-Huizum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Lopik: H. Pol te Gouda, die bedankte voor Heerjansdam. Bedankt voor Antwerpen (vac. D. W. Dondorp): B. ter Haar te Rotterdam: voor Muiden-Muiderberg: J. de Waard te Oost voorn e. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Hilversum: drs. D. Deddens te Leeuwarden: te Ommen: R. Timmer man te Bunschoten-Spakenburg; te Alk maar: D. Nieuwenhuif te IJmuiden. BOND v. VRIJE EVANG. GEM. ïcdankt voor Wormerveer: B. Sijl te GEREF. GEMEENTEN OUD GEREF. GEM. Schoolhoofden: nog steeds zelfstandig (Van onze onderwijsredactie) LEIDEN De Vereniging van hoof den van scholen zal nog blijven bestaan. Ze meent dat er in ons land geen behoefte is aan een tweede alge mene bond van onderwijzend perso neel. Dit zei vanmiddag de voorzitter van de Vereniging van hoofden van scholen, de heer J. W. Harting, in zijn rede op de algemene vergadering in Hij vond dat de vereniging krachtig genoeg is en over voldoende middelen beschikt om het hoofd zelfstandig bo ven water te houden. Het opgaan in de ABOP is vorig jaar niet doorgegaan, omdat deze bond niet een van de der tig hoofdbestuurszetels wilde toewijzen aan de Vereniging van hoofden voor de tijd van twee jaar. Geref. pakken zending intensiever aan (Van e i onzer correspondenten) AMSTERDAM De jonge po litieke partij D '66 heeft gisteren tijdens een congres in het Amster damse Krasnapolskv overeenstem ming bereikt over haar partijpro gramma. Een door het volk gekozen mi nister-president, die, na verkiezing, naar eigen inzicht een kabinet sa menstelt en invoering van een districtstelsel voor de verkiezing van de Tweede Kamer, zijn de voor- maanste punten van het program. Ook meent D'66 dat de burgemeester en de Commissaris van de koningin door het volk moeten worden geko zen. Voorts stuurt de partij aan op democratisering van personeelsraden. verlaging van de huidige progressie voor de inkomensgroepen tot ƒ25.000; en de instelling op korte ter mijn van een staatscommissie ter bestudering van wijziging in de kieswet en de grondwet. Wat de buitenlandse politiek betreft stelt D'66 voor opheffing van Hallstein- doctrines stopzetting van de bombarde menten op Vietnam, scherpe veroorde- VLAARDINGEN Zendingsdeputa- ten van de Gereformeerde Gemeentén hebben de heer D. P. Polder te Vlaar- dingen vrijgesteld van alle administra tief werk. Hij zal zich daardoor volle dig kunnen gevan aan de arbeid op het „thuisfront" (verzorging van de contac ten met zendingscommissies, collectan ten enzovoort). De administratie van het zen dingswerk der Gereformeerde Gemeen ten wordt overgenomen door de heer H. de Deugd te Zeist. Hij is sinds vorig jaar administrateur van het kerkelijk bureau der Gereformeerde Gemeenten. Zendingsdeputaten hebben de begro ting opgemaakt voor het zendingswerk op West-Irian en in Nigeria. Van de gemeenten wordt In 1967 een kwart miljoen verwacht. Dat komt neer op ongeveer vier gulden per ziel. De Franse bisschoppen rekenen op verdere daling van het aantal priester wijdingen. In de komende jaren zal de ze daling waarschijnlijk tien tot vijf tien procent zijn. Ds. Tj. J. Wiel inga (85) overleden ZEIST In de leeftijd van 85 jaar is overleden de hervormde emeritus predikant ds. Tjepko Johannes Wie- linga, die een groot deel van zijn leven in het vroegere Nederlands In- dië heeft doorgebracht. Ds. Wielinga werd in het ambt be vestigd in 1908 in Nieuwland bij Leerdam door zijn vader ds. B. Wie linga van Delfshaven. Vijf jaar later ging hij naar Nieuw Amsterdam. In 1926 verliet hij het land om achter eenvolgens werkzaam te zijn als pre dikant bij de Protestantse Kerken in Cheribon, Amboina, Soerakarta. Me- dan en Buitenzorg. In 1938 werd hij eervol ontslagen. De laatste woonde hij in Zeist. Vanmiddag is op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Zeist de begrafenis geschied. ling van de apartheidspolitiek, en ver hoging van de bijdrage voor ontwikke lingshulp tot 900 miljoen gulden. D 66 heeft tenslotte als lijstaanvoer der de 35-jarige Amsterdamse journa list H. van Mierlo gekozen; nummer twee op de lijst werd de 38-jarige Haagse administrateur A. de Goede. De heer van Mierlo zei optimistisch gestemd te zijn over de uitslag van de verkiezingen: „Als ik er momenteel niet zeker van was dat wij minstens zes zetels zullen behalen, dan zou ik er rui mee ophouden", aldus zijn commen- AMSTERDAM Dc voorzitter van de Vereniging van leraren in de leven de talen, de heer D. M. van Willigen, heeft zijn ernstige bezorgheid uitgespro ken over de situatie van het onderwijs in de moderne talen in ons land. Hij deed dat op de algemene vergadering van zijn vereniging die in Amsterdam is gehouden. De heer Van Willigen zei, dat er gro te activiteiten op het terrein van het talenonderwijs heersen, maar dat de vraag of deze doeltreffend en toerei kend zijn steeds stelliger ontkend wor den. Het gehele talenonderwijs moet op de helling en staat er reeds op, om dat de eisen van vandaag verschillen van die van twintig jaar geleden. Hoe wel er vele middelen en mensen ter beschikking staan, achtte hij de resulta ten tot nu toe beschamend. (Van onze kerkredactie) MADRID Juist nu de bis schoppen hun fiat hebben gege ven aan het wetsontwerp betref fende de godsdienstvrijheid, wordt in de pers afkeurend gesproken over de „toenemende propaganda van extremistische religieuze groepen" in Spanje. In het blad Signo schreef een zeke re Ginés Rosa onder meer: „Afgezien van de klassieke verschillen heb ik niets tegen de protestantse ge meenschappen. Maar deze zieltjeswin- nende methoden vormen een ander verhaal. Zij dringen ons land binnen met een verbazende produktie van boeken, pamfletten en grammofoon platen. Ja, het is een ander verhaal, als een hele zondvloed van pamflet ten doorgaat het sacrament van de biecht te ontkennen en het primaat van Petrus en de maagdelijkheid van De conclusie van Rosa was, dat al deze propaganda, die de mensen in hun eigen huizen aanvalt, het wederzijds be grip tussen rooms-katholieken en pro testanten belemmert Een van de belangrijkste dagbladen, ABC, nam het artikel van Rosa met instemming over, maar voegde er wel enkele opmerkingen aan toe, om misverstand te voorkomen. Volgens ABC komt deze propaganda bijna altijd van zeer kleine groepjes, waartegen ook de Wereldraad van Ker ken wantrouwend staat, omdat hun me thoden en opvattingen evenveel verschillen van de grote kerken der Reformatie, als van de Rooms-Katholie- ke Kerk. hun denkbeelden niet bestrijden (voor opgesteld, dat er geen sprake is van oneerlijke overreding, vooral niet als het onontwikkelde of behoeftige lieden betreft). LASTER Maar ABC noemt gevaarlijk die pro paganda, die soms gecamoufleerd is als .katholiek", maar in werkelijkheid de katholieke dogma's belastert. Derge lijke propaganda is een inbreuk op de rechten van anderen. Dit soort anti-papisme is even funest jor de oecumenische beweging als het extreme anti-protestantisme in sommi ge rooms-katholieke kringen. Alle vor- van sektarisme hebben ten doel de beweging naar eenheid in de kerken te verzwakken en daarmee ook de vrij heid, die de wet op de godsdienstvrij heid onze gescheiden broeders wi' waarborgen, aldus ABC. (Van onze kerkredactie) Vier middelen in één tablet helpen elkaar en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. DEN HAAG Een onzer lezers, drs. BAARN - De gereformeerde predi- van dcr Bur« uit Den Haag. bood kant van Oosternijkerk, drs. P. K. Pi- benoemd in dienst van de gere formeerde zending, om als theologisch docent te worden uitgezonden naar een de zendingsgebieden. Zijn bestem ming staat nog niet vast. Hij begint zo spoedig mogelijk een opleiding aan het zendingsseminarie te Baam. Drs. Pilon is 31 jaar. Hij studeerde theologie aan de Vrije Universiteit en werd in 1962 in Oosternijkerk predi- het volgende commentaar op redactioneel commentaar (verschenen in de krant van woensdag jl.) aan. „Hierin stelt u", zegt hij, „dat een zekc re mate van onduidelijkheid in de poli tiek onvermijdelijk is. D'66 behoort vol gens u tot de groepen die wel luide om duidelijkheid roepen, zonder er zelf toe in staat te zijn. Met name zou deze nieuwe politieke formatie geen eenheid waarborgen. Hij vervolgt dan: Afgezien van de vraag of eenheid een politiek ideaal is, kan worden geconstateerd dat de mensen die zich achter D'66 hebben geschaard een aantal fundamentele denkbeelden gemeen hebben. Enkele der voornaamste zijn: De Amsterdamse huisarts C. J. Sik- ;1 is op Tweede Kerstdag met zijn gezin naar West-Pakistan vertrokken. In dienst van de gereformeerde zen ding gaat hij werken in het christelijk ziekenhuis te Jalalpoer-Jattan. Hier is ook de Nederlandse arts H. J. Bakkeri r»IT7V7f f?ITirr HIT/V werkzaam, voornamelijk als „ogendok- Ut>[\ LULLS Het ziekenhuis van Jalalpoer i. De band tussen kiezer en gekozene, tussen regeerder en geregeerde is on voldoende. De werking van de demo cratie laat te wensen over. Om hierin verbetering te brengen zijn ingrijpen de maatregelen nodig, zowel in de totstandkoming van parlement en re gering, als in de partijstructuur. Con crete voorstellen dienaangaande zijn en worden uitgewerkt. Niet alleen de confessionele basis, maar ook liberalisme en socialisme zijn in de huidige tijd ontoereikende uitgangspunten voor politieke stel- lingname. De 19-eeuwse idealen zijn ten dele verwezenlijkt (b.v. de katho- kreeg enige jaren geleden in ons land bekendheid door de actie „Tientjes ma ken tonnen" van de bond van gerefor meerde vrouwenverenigingen- Een van de eerste typografische be drijven in Roeanda zal een drukkerij zijn, die de gereformeerde zending in de hoofdstad Kigali begint. De tech nische deskundige hiervoor, de heer S. Fokkens uit Voorburg, is thans met zijn gezin in Roeanda aangekomen. De drukkerij vormt een onderdeel van een algemeen lectuurcentrum, dat de gere- j formeerde zending in Kigali opbouwt. in Vf>ripHan>i -V- V11° Nederland is hiervoor een kleuren- Nefi.rl.nd eenas£»a, ene,',. Uaangekocht. Men wil het in 1968 houden in de Columbiaanse hoofdstad Bogota. Dan zal daar ook het 39e eucharistische we reldcongres worden gehouden. Volgens het KNP menen de Zuidame- rikaanse bisschoppen dat dit pastoraal concilie vooral voor Columbia van bij zonder belang kan zijn. De moeilijkheden in het Columbi- aanse episcopaat zijn zo groot gewor den, dat dit land verstek moet laten] gaan op de Zuidamerikaanse bisschop-: penconferentie. die in oktober in Mar! del Plata gehouden werd. Er ziin gewel dige spanningen tussen vooruitstreven de „leken" en de bisschoppen. De grote meerderheid van het episkopaat houdt de conciliaire vernieuwingen met alle macht tegen. ikti .,i VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ^~T^BONNEE OPGEEFT.} Gezellige kaars in een fl glas M Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. dit blad hokje zwart maken naar keuze Haarlem davert van jong enthousiasme (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Met een groot concert door het Noordhollands Phïlharmonisch Orkest onder lei ding van Henri Arends en het Na tionaal Jeugdorkest gedirigeerd door Nico Hermans is het tweede Hartewensfestival dinsdagavond geopend. Aan dit festival nemen duizend jonge mensen deel. Orga nisator Henri Arends kreeg de me daille in goud van de vereniging Jeugd en Muziek aangeboden. Als inleiding tot Mozarts Praagse I Symfonie gaf men een toelichting, die het publiek dichter tot het werk van 11 de kunstenaar moest brengen. Ab van j Eyk verzorgde de teksten, de opzet en jde regie, Henk van Faassen de beeld- structuur en Luc Boyer trad als mime- speler op. I Het hoogtepunt van de avond was het zingen en spelen van Elgars Pomp and Circumstances. Minuten lang klonk het applaus. Uit het Haarlemse Concertgebouw I zijn de stoelen weggehaald. Eerste of tweede rang bestaat niet. Ook zijn geen fluwelen kussens en een ouvr< II ze is er al evenmin. De deelnemers j moeten genoegen nemen met „grond- plaatsen". Voor hen geen bezwaar: wanneer ze moe mochten worden, is er wel net een stuk afgelopen, zodat ze kunnen opsuringen om klappend, I stampend en fluitend hun enthousias- ime te uiten. Mini en slobber I En allen vinden hun plaats: meisjes in minirokjes, keurige jurken, felge kleurde slobbertruien, broekpakken; jongens met baardengouden brille- '\tjes, blauwe pakken, kaki broeken en I vreemsoortige vesten. Maar allemaal met belangstelling voor beat-jazz of klassieke muziek. De opzet van het Hartewensfestival zoveel mogelijk jonge mensen te laten genieten van hun favorieten en door hen zelf gekozen muziek is aardig gelukt: hun wensen is in vervulling aantal gebouwen worden drie dagen lang vijftig concerten gegeven. Zo kan op een morgen bijvoorbeeld gekozen worden uit een Tsjechoslowaaks Kamer orkest. het Misja Mengelberg Kwartet, een pianorecital en een tieneruur met Liesbeth Liszt. Nu is er gelegenheid solisten en idolen van dichtbij te zien en er mee te spre ken: Emmv Verhey, Martha Argerich, Albert de Klerk. Boudewijn de Groot en Theo Loevendie. En alsof er overdag geen muziek ge noeg is, worden er ook 's avonds con certen gegeven: woensdag en vrijdag door het Noordhollands Philharmonisch Orkest en donderdag door het Festival koor en -orkest. Vanavond zendt de N.T.S. o.a. Theo Loevendie's „Confluxus" uit, gespeeld het Noordholands heid verwijten. Over de hier geschetst* i het partijprogramma nader gefor- muieerde uitgangpunten zijn all* -ers het volkomen eens en iedert kiezer is aan de hand daarvan in staat te bepalen of hij/zij bij D'( thuishoort, ja of neen. Als u spreekt van vogels van diverse pluimage die op basis van bovenge- noemde uitgangspunten bij elkaar zijn gekomen, is dat in zoverre juist dat deze „vogels" in het verleden op zeer uiteenlopende partijen habben gestemd als gevolg van de bestaande onduide lijkheid. Het is onjuist wat betreft de politieke gezindheid. MET DE ONZE In één opzicht ben ik het volkomen et uw commentaar eens, n.l. dat de wensen die de leden van D'66 hebben bijeengebracht „niet van gelijke orde zijn als de vraagstellingen die i verleden tot de oprichting van bestaan de partijen hebben geleid". Terecht zou ik zeggen. Die vraagstellingen van het verleden zijn niet meer de onze. lieke emancipatie, de verheffing de arbeidersklasse) en ten dele door de loop der gebeurtenissen achter haald (b.v. het ongebreidelde libera lisme en het socialistische productie systeem als middel tot krachtige wel vaartsverbetering.) De problemen van het midden der 20e eeuw kun nen niet worden opgelost met partij en die vrijwel alle hun (dogmatische) j wortel in de 19e geuw hebben liggen, I ook al hebben die partijen zich met de nodige lapmiddelen en compromis- sen aan de nieuwe ontwikkelingen aangepast. Nodig is dat de kiezers I zich opnieuw opstellen op basis van de nu levende politieke vraagstuk ken. D'66 geeft daartoe de stoot. 3. Een democratie is pas volledig als de J volwassen burger zo veel mogelijk vrij is zijn leven naar eigen inzich ten en overtuiging in te richten, uiter aard met inachtneming van zekere maatschappelijke verkeersregels en met eerbiediging van de overtuigin gen en vrijheden van anderen. Nader uitgewerkt betekent dit het vastleg gen van deze fundamentele vrijhe den in de grondwet en het opheffen van een groot aantal paternalistische wetten en verordeningen. De over heid heeft naar de mening van D'66 een regelende en dienende functie. 4. De economische politiek dient ge richt te zijn op economische groei en sociale rechtvaardigheid, uitgaande van de principiële gelijkwaardigheid van alle staatsburgers, ongeacht stand, ras of overtuiging. Dogma tische uitgangspunten worden daar bij verworpen. Doelmatigheid zij richtsnoer. De snelle maatschappe lijke ontwikkeling eist een voortdu rende aanpassing van het econo mische en sociale programma. Ditzelf de geldt voor de minimumeisen van sociale rechtvaardigheid, zoals die concreet in het partijprogramma zijn geformuleerd. Men kan het natuurlijk met deze po litieke denkbeelden oneens zijn. maar men kan D'66 bezwaarlijk onduidelijk- Doe het zeil Voor de „actievelingen" is een festival koor en -orkest gevormd dat onder lei ding staat van Ru Sevenhuysen. Voor hen geen hartewensen: zij moeten twee dagen hard musiceren om donderdag avond de deelnemers een goed concert voor te zetten. „Ik vind het wel leuk", zegt Niels Maloteux, leerling van het Montessori- lyceum in Bilthoven. „Het is voor mij de enige manier weer eens te spelen, anders heb ik er nooit tijd voor." Anders is het met een meisje uit Am sterdam onder de festivalgangers be kend als Beam „Ik speel erg veel thuis en vind het heerlijk nu in een orkest te zitten." Hal?- Haarlem gonst van alle klanken en kreten die het Hartewensfestival met zich meebrengt. De bussen zijn ver sierd met vlaggen, particulieren zorgen voor logies en ook de V.V.V. is in geschakeld: overal hangen borden, die festivalbezokers het zoeken naar de verschillende gebouwen besparen. In Haarlem is het Hartewensfestival in volle gang. (Van onze onderwgsredactie) ROTTERDAM Hoe komt men na de basisschool tot een zinrijke constructie van het onderwijs? Deze vraag houdt alle landen van Europa bezig. Er begint een eens luidend antwoord te komen: na de basisschool begint de oriënterings fase. Tot deze conclusie kwam vanmiddag prof. dr. Ph. J. Idenburg in zijn rede Ontwikkelingstendenties in het Euro pese onderwijs die hij hield op de alge mene vergadering van de Algemene bond van onderwijzend personeel Prof Idenburg zei dat geen generatie zo is geconfronteerd met een snelle en volstrekte vooruitgang van wetenschap en techniek als de onze. Hij signaleerde de onderwijsexplosie die na de tweede wereldoorlog ontstond en welke gevolgen zij had voor de administratieve en pedago gische structuur van het schoolwe- Het onderwijs is een publiek belang van de eerste orde, zei prof. Idenburg. De publieke macht is dan ook de autori teit die voor het onderwijs de middelen moet geven en die moet instaan voor de kwaliteit. Daarbij kunnen de ge zichtspunten van de kerk en de belan gen van de ouders worden geëerbie digd. Als publieke zaak moet het onder wijs planmatig worden ontwikkeld. Over de pedagogische structuur van het onderwijs zei prof. Idenburg dat het systeem aan de basis al anders wordt gezien. De Nederlandse arbeider moet meer dan alleen handvaardighid kunnen bieden. Onderwijs van elemen taire aard is onvoldoende. Het gewone lager onderwijs wordt daardoor ba sisonderwijs. De oriënteringsfase na de basisschool komt in de plaats van de selectie, die veeleer het slot van een achterhaalde ontwikkelingsfase is, dan een belang rijke stap in de richting van een demo cratische onderwijsorganisatie. Discussie laboe voor ambtenaar DEN HAAG Ambtenaren van de ministeries mogen niet deelnemen aan openbare discussies waarbij het rege ringsbeleid ter sprake komt. Ook al zou een ambtenaar zijn uit spraken als zijn persoonlijke mening poneren, dan nog kan het publiek ge neigd zijn deze aan de verantwoorde lijke bewindsman toe te schrijven. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen nielI in behandeling worden genomei/ Geheimhouding ls verzekerd. Vr»\ gen die niet onderling met elkaaiV in verband staan moeten In af-\ zonderiyke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Mijn zoon moest vorig jaar in militaire dienst. Na enkele maanden werd hij kort-verband vrijwilliger. Dit was de tweede zoon, die in dienst ging. Moet nu mijn derde zoon in dienst, omdat mijn tweede zoon vrijwilliger is ge- worden? i Antwoord: Neen. Toetreding tot kvv wordt gelijkgesteld met dienst- t Vraag: Mijn dochter werkte in de „bouw" als serveerster. Zij was vijf weken ziek en werd door te lange ziekte ontslagen. Mag dit? Antwoord: - Neen, ontslag tijdens ziekte is niet geoorloofd. Wend u tot uw organisatie en tot het geweste lijk arbeidsbureau. Laat geen tijd verloren gaan. Vraag: Wat zijn Sudetenduitsers? Antwoord: Zo noemde men de Duitsers, ongeveer 3 miljoen, die in de randgebieden van Bohemen en Moravië woonden. Hun voorouders waren daar sedert de twaalfde eeuw als kolonisten gekomen. In 1938 zou u deze vraag niet hebben gesteld, want zij waren aanleiding tot de beruchte overeenkomst van München. Na het herstel van de Tsjechoslo- waakse republiek aan het einde van de oorlog werden zij op 300.000 na gedwongen, Tsjechoslowakije te ver laten. Deze emigratie (samenleven van Duitsers en Tsjechoslowaken was onmogelijk gemaakt) begon in 1945 en werd in 1946 voltooid. Vraag: Ik heb allerlei verschil lende antwoorden gekregen op mijn vragen hoeveel zegelrecht op een huurcontract verschuldigd is. De een verwart het met kwitanties en de ander spreekt over formaten en zelfs aantallen lettergrepen. Ik be grijp er niets meer van. Antwoord: Volgens artikel 56 van de zegelwei is ƒ0,12 zegelrecht verschuldigd van iedere 100 der to tale huursom over de hele huurtijd, tenzij de totale huursom niet meer bedraagt dan 250. Huur voor onbe paalde tijd of voor het leven wordt gesteld op 5 jaar. Indien de huur en verhuur bij andere dan notariële ak te is geconstateerd en een der exem plaren behoorlijk is gezegeld, zijn de overige exemplaren vrij van ze gel. indien ze ter registratie worden aangeboden binnen 3 maanden na dagtekening van de akte, in ieder geval binnen één maand na begin van de huur. Het aantal lettergre pen of het aantal regels heeft hier mede niets te maken. Indien echter het contract notarieel wordt opge maakt, zal de notaris daar zelf wel op letten. Vraag: Met hoeveel schuldeisers moet men zijn om iemands faillisse ment aan te vragen? Hoe groot moet het bedrag ziin om dit faillisse ment aan te vragen? Antwoord: Reeds één schuldeiser kan iemands faillissement aanvra gen mits hij kan aantonen dat de betrokkene verkeert in een toestand, waarin hij heeft opgehou den te betalen. De aanvrager zal dus niet alleen moeten aantonen dat er meer dan één schuldeiser is, die onbetwiste vorderingen heeft en dat hij bij de aanvrage een redelijk be lang heeft. De wet stelt geen eisen ten aanzien van de grootte van de opeisbare vordering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2