Bombardementen vier minuten na bestand j|| Ook burgers getroffen Nog 1700 man naar Vietnam •r Stille betoging tegen Vietnam m Rovers lijden bittere kou alles goed en Soekarno onder druk Persoonscultus groeit rondom Brezjnef 5 DINSDAG 27 DECEMBER 1966 VS toe: WASHINGTON Het Amerikaan se ministerie van defensie heeft van morgen toegegeven, dat bij bombarde menten op Noord-Vietnam ook bom men zijn terecht gekomen op de bur gerbevolking. „Het is niet mogelijk schade in de woongebieden te voorkomen en zeker niet als de Noordvietnamezen hun brandstofopslagplaatsen, radar- en an dere militaire installaties met opzet in bewoonde gebieden plaatsen en in sommige gevallen zelfs op de daken van regeringsgebouwen", aldus het Pentagon. Het ministerie heeft deze verklaring uitgegeven naar aanleiding van een serie artikelen in de New York Times van de hand van Salisbury (een van de plaatsvervangende hoofdredacteu ren), die met toestemming van de Amerikaanse autoriteiten een bezoek aan Noord-Vietnam brengt. Ook vanmorgen bevatte het blad weer twee reportages, waarin Salis bury melding maakt van luchtalarm in Hanoi op Eerste Kerstdag en het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig tijdens het bestand. Generaal Westmoreland, bevel hebber van de VS-strijdkrachten in Vietnam, heeft verklaard dat hij nog meer troepen nodig heeft, „indien mo gelijk ook van de bondgenoten van de vrije wereld". Voor de televisie zei de generaal dat de toestand in 1966 „zich ten gunste van ons" heeft ge keerd. In de haven van Saigon staken de arbeiders. Zij weigeren Amerikaans militair materieel te lossen. Nu doen de Amerikaanse militairen het maar. Twintig geestelijken uit Balti more hebben gisteren voor de wonin gen van de Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken en van defensie gedemonstreerd tegen de Vietnamese oorlog. Rusk en McNamara waren echter niet thuis. Acht gevangenen Ontsnappingsgolf uit Britse gevangenissen LONDEN Duizend politieman nen, bijgestaan door speurhonden, zoeken op de met hei bedekte rotsen van Dartmoor naar vijf gevangenen, die gisteren tegelijkertijd ontsnapten. De vijf rovers, die straffen uitzaten an vier tot vijftien jaar, dragen alleen gevangenishemden en -broeken en schoenen en zullen te lijden hebben van de bittere kou in het moeras gebied. De massale ontsnapping uit Dart moor, die de gevangenisautoriteiten schokte, was verbazingwekkend: zes gevangenen grepen twee bewakers, namen de sleutels af en verlieten de gymnastiekzaal waar 24 andere ge vangenen spelletjes deden. Een van hen werd gegrepen toen ze "pr de neeen m°ter hoge buitenmuur klommen, maar de vijf anderen ver dwenen in het woud. Drie andere gevangenen haalden gisteren in de open gevangenis in Ley- hill hetzelfde staaltje uit. Ze verdwe nen in de regen en de mist. In totaal wordt nu jacht gemaakt op achttien ontsnapten. Branden in YS, 28 kinderen omgekomen NEW YORK Tenminste 28 kin deren en acht volwassenen zijn de afgelopen dagen door brand om het leven gekomen. In Olivett in Maryland verloor Maurice Stewart zijn vrouw en vijf kinderen. De kinderen variëren van zeven maanden tot vijf jaar. Bij een brand op een boerderij in Williams (California) kwamen een rechter, zijn vrouw, haar vader (86) en vier kinderen om het leven. In New York kwamen de drie kin deren van mevrouw Daily in de vlam men om. Haar man was een week eerder aan een hartverlamming over leden. In Anchorage in Alaska werden mevrouw Shull en haar vier kinderen door een felle brand verrast. De kin deren konden niet meer worden gered. SAIGON Slechts vier minuten i na het einde van het Kerstbestand J begon opnieuw de oorlog in Viet nam. Amerikaanse en Australi- j sche artillerie, gesteund door straalvliegtuigen en kanonneer boten, beschoten Vietcong-strqders j nabij de kust 60 kilometer ten zuidoosten van Saigon. B-52 bom menwerpers bombardeerden een basis 30 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad. Er zouden volgens dc Amerikanen tij dens de bestandsperiode ruim 120 inci denten zijn voorgekomen, welke echter niet als schendingen werden aange merkt. In enkele gevallen vielen den. Een tweede bestand van gaat in op 31 december te 07.00 pl. tijd. Een dertigtal Vietcong-strijders nam zondagavond, profiterend het bestand, in een buitenwijk Saigon bezit van een bioscoop. Ze bevestigden spandoeken van het Be vrijdingsfront aan de muur, deelden pamfletten uit en drukten zelfs Zuid- vietnamese soldaten in de zaal, die vrijaf hadden, de hand. Na twintig minuten verdwenen ze weer en kon de voorstelling worden voortgezet. Het vliegtuigongeluk dat zich zater dagavond voordeed heeft aan minstens 111 mensen het leven gekost. Achttien werden gewond. Het 4-motorige toestel stortte neer op een Zuidvietnamees dorpje in de buurt van de basis Da Nang. De 4-koppige bemanning kwam om het leven. In het getroffen dorp heerste een on beschrijflijke toestand. Er waren geen kisten genoeg om de doden te be graven. Een vrouw die urenlang in de ruïnes naar haar zes kinderen zocht gaf het tenslotte op en staarde verwe zen voor zich uit. In de woning van de 43-jarige Zuidvietnamese sergeant Trinh Hoean staan de kistjes met de stoffelijke resten van zijn drie doch ters, die voor zijn ogen' werden gedood. Zijn jongere broer heeft zijn gehele gezin verloren. Samaritanen „Wij moeten deze oorlog winnen, deze oorlog die ons is opgelegd en die wij voeren voor de verdediging van de beschaving. Elke andere oplossing dan de zege is ondenkbaar". Deze woorden sprak de Amerikaanse kar dinaal Spellman, die naar het Zuid vietnamese front vloog om daar het Kerstfeest met de soldaten te vieren. Hij betitelde de VS als de „barmhar tige Samaritaan onder de volken". Ook de evangelist Billy Graham was daar. Hij zei dat het de enige nobele oorlog is „die tegen de duivel' Een leider van de Vietcong, Ngoejen Hoe Tho, heeft het Amerikaanse volk een brief gezonden waarin hij zijn „beste wensen" uispreekt. De inhoud de brief werd uitgezonden door j het Noordvietnamese persbureau. In Amerika hebben twaalf vooraan- j staande geestelijken van verschillende geloofsrichtingen bij president Johnson j geprotesteerd tegen de bombardemen ten. In een schrijven aan het staatshoofd uitten de geestelijken hun verontwaardiging over de politiek en de praktijken van de Amerikaanse re- gering in de Vietnamese oorlog. Zij i eisten onmiddellijke stopzetting van de bombardementen. (Van een correspondent) CANBERRA De Australische strijdkrachten in Vietnam worden met 1700 man aangevuld tot 6300 man. Di> is evenveel als indertijd in Korea. De grondtroepenmacht wordt var 4300 tot 5200 man uitgebreid. D< Australische luchtmacht zendt eer squadron van acht Canberra-bommen- werpers om de grondtroepen te steu nen. De toestellen worden niet ingezet voor bombardementen op Noord-Viet- De torpedojager Hobart gaat opere ren als een integraal deel van de Ame rikaanse zeestrijdkrachten in de Vietna mese wateren. De Amerikaanse mijn- opruimingsdienst wordt versterkt met kikvorsmannen van de Australische marine. Er zullen geen extra dienstplichtigen onder de wapenen geroepen worden. MILITAIRE LEIDER IN CHINA GEPAKT PEKING Rode gardisten hebben de voormalige chef-staf van het Chi nese leger Lo Joei-Tsjing, en vijf ande re hoge functionarissen gearresteerd omdat zij tegen Mao zijn. Dit meldde vrijdag een correspondent van een Ja panse krant uit Peking. Gezegd wordt dat de gardisten op 27 december een massabijeenkomst zullen houden tegen president Lioe Sjao-Tsji en Teng Hsiao-Ping een hoge partij functionaris. Beiden worden er even eens van beschuldigd anti-Mao te zijn. Mao Tse Toeng is gisteren 73 jaar geworden. „Voorzitter Mao is de rode zon in de harten van de revolutionai ren over de hele wereld", zo feliciteer de het Pekings Volksdagblad de Chin- MüNCHEN De Duitse autofa- briek BMW gaat voor 1967 het program deelneming aan tourwagenwed- nkrimpen. B.M.W. legde in '6f beslag op de Europese beker voor tour wagens met een cilinderinhoud tot twee liter. Na vijf jaar had New York weer een witte Kerst. Niet ieder een was hiermee in zijn schik, want de 25 centimeter dikke sneeuwlaag die de wereldstad bedekte, was het gevolg van een sneeuwstorm die een etmaal duurde. Doodstraf voor Dhani DJAKARTA President Soekarno heeft gisteren onder druk van mili taire leiders, studenten- en arbei dersbewegingen beloofd voor het Volkscongres te zullen verschijnen om uitleg te geven van zijn houding gedurende de mislukte communisti sche staatsgreep van oktober. Eerder heeft het militaire tribunaal Soekarno's rechterhand, ex-lucht machtbevelhebber Omar Dhani, we gens zijn aandeel in de rode coupe ter dood veroordeeld, oneervol uit militaire dienst ontslagen en van al zijn functies ontheven. Dhani kon digde aan in beroep te zullen gaan tegen zijn vonnis. Het nieuwe offensief tegen het staats hoofd begon met de waarschuwing van de Indonesische arbeiders-actie front, die eist dat Soekarno „berouw moet tonen". De arbeiders dreigden met „desoekarnosatie". Wat wil zeg gen dat al zijn leerstellingen en uit spraken worden vernietigd. De studentenbeweging KAMI drong er bij legerleider Soeharto op aan dat hij het optreden van Soekarno moest beperken. Vooral wat betreft het houden van toespraken en het afleggen van verklaringen. „Elke maal dat de president een toespraak hield, heeft dit aanzienlijke mate de onevenwichtigheid op economisch en politiek gebied vergroot", aldus KAMI. China: staal niet aan VS verkocht PEKING China heeft gisteren de berichten in de Westelijke en Russische pers dat het duizenden ton nen staal aan de VS had verkocht, te gengesproken. Zoals bekend meldde een Brits blad dat de Chinezen via tus senpersonen te Singapore duizenden tonnen staal aan de Amerikanen en Zuid-Vietnam had verkocht. Dit staal was nodig voor nieuwe militaire bases de oorlog tegen de Vietcong. DOODGEVROREN IN BLOKHUT MAASTRICHT De 34-jarige fa brieksarbeider W. Kraag is op Tweede Kerstdag dood aangetroffen in een blokhut in de nabijheid van het auto- baankruispunt bij Misburg (district Hannover). Hij lag op een bank en is, voorzover de politie heeft kunnen nagaan, kenne lijk zaterdagavond in zijn slaap doodge vroren. De politie neemt aan dat het slachtof fer had gelift en bij dit kruispunt niet meer verder kon. Hij zou toen onder dak hebben gezocht in de blokhut. Op 16 december was de heer Kraag uit Maastricht vertrokken. Tot die da tum had hij bij familieleden in die stad gewoond. Hij was werkloos. Actie van priesters en dominees AMSTERDAM/HAARLEM 'In Christus' naam houdt op". Met deze leuze op spandoeken trokken zaterdagmiddag ruim hon derd priesters en dominees stilzwij gend door de straten van Amster dam. Het doel van de betoging was, de Nederlandse regering en het Nederlandse volk, te vragen geen steun te verlenen aan de oor log in Vietnam. In de kerk op de Noordermarkt werd de aktie met gebed besloten. Initiatief- ers waren de hervormde predikant dr. K. Strijd, de eveneens hervormde studentenpredikant ds. A. A. Spijker boer, de gereformeerde predikant ds. E. H. Nagel en de studentenpater J. van Kilsdonk. In een pamflet, dat werd verspreid, riepen zij iedereen op daadwerkelijk druk uit te oefenen op de regering de Amerikaanse politiek niet meer te steu nen. KUNSTENAARS Amsterdamse kunstenaars hielden zondagmiddag in de binnenstad een monsteroptocht als protest tegen de oor log in Vietnam. De stoet die werd gevolgd door enkele honderden mensen ging een vijftig meter lang door kunstenaars vervaardigd monster voor af met de tekst „Twee miljoen doden in Vietnam." Het was een zwijgende demonstratie: velen droegen een pleister op de mond. Velen waren in het zwart gekleed. Voor het houden van de optocht Was goedkeuring gevraagd. In Haarlem begonnen zes jonge Haar lemmers in de kerstnacht, om twaalf uur, hun vastenactie van 48 uur. Zij wilden daarmee herinneren aan de hon ger en de oorlog in verscheidene delen van de wereld. Het initiatief ging uit van de 19-jari- ge student Harry van der Meulen. Met medewerking van andere jongeren werd zaterdagavond bij de uitgang van kerken en cafés een pamflet uitgereikt onder de titel „Kerstvasten 1966". De jongemannen voelden zich, danks het gure weer, vrij goed. Zij gebruikten wel thee of koffie. Het initi atief vond navolging in Den Haag, Gro ningen, Arnhem en Nijmegen. De 40-jarige leraar drs. K. Bouman uit Goes heeft met zijn gezin tijdens de Kerstnacht op het Binnenhof ge bivakkeerd. Hij kon In de Kerstnacht alleen maar vrede hebben als hij daar was, waar ook de petitie rustte die hij inzake de oorlog in Vietnam had opge steld. Om twee uur zondagmorgen werd het „beleg" opgebroken nadat aan de heer Bouman was meegedeeld dat de Kamer volgende week zijn petitie zou bezien. Al eerder was mevrouw Bou man met haar kleinste kinderen weg gegaan, omdat de vriesnacht voor hen te koud zou zijn. Een onderwijzer uit Haarlem werd in Den Haag aangehouden omdat hij zonder vergunning demonstreerde. De voorzitter van de Pacifistisch socialis tische jonger en werkgroep, Wim de J., werd opgepakt wegens samenscholing. Overigens verliep de demonstratie van de PSP bij de Amerikaanse am bassade zonder incidenten. Dr. G. J. Woldinga (62), leraar klas sieke talen aan het Prof. Zeemanly ceum, protesteerde in Zierikzee. Sa- met zijn tienjarig dochtertje Monique confronteerde hij mensen, die de verschillende kerken verlieten, met leuzen als „Vrede op aarde? In de mensen een welbehagen? In Gods naam, protesteer!" STUDIETOELAGEN Ruim 400 studenten van de Studen tenvakbeweging (SVB) hielden zater- een protestdemonstratie tegen het overheidsbeleid inzake de studietoela gen. Zij werden gesteund door leden het (communistische) Algemeen Nederlands Jeugdverbond (ANJV). De SVB is van mening, dat als het ministerie van onderwijs de politiek bezuinigingen blijft volgen, dit kan leiden tot catastrofale gevolgen voor het wetenschappelijk onderwijs. Wolkers' spot Protesteer met klem tegen de z.g. grollen zoals die voorkomen in Jan Wolkers' eenacter „Wegens sterfgeval gesloten". Blijkens uw berichtgeving gaat deze man de van huis uit meege kregen voorstelling van de jongste dag als een dragonder te lijf en maakt hij er een reeks lugubere en som» naar blasfemie neigende grollen van. Dit is duidelijk een spotten met de oordeelsdag zoals dat reeds wordt aan gekondigd in 2 Petrus 3. Het ware te wensen, dat mensen die graag alle vrijheid van meningsuiting voor zich zelf opeisen er eens wat minder op uit waren anderen in hun heiligste gevoe lens te kwetsen. Sterker: ik zou wil len, dat de overheid dergelijke opvoe ringen niet toeliet. Zaltbommel A.B. Goedhart Gelukkig Nieuwjaar Weg met het standsverschil. Zieken fondspatiënten en particulier verzeker den allemaal hetzelfde betalen. Dat no bele besluit is door de heren van de LHV genomen. Toch ben ik zo vrij dit nobele streven in twijfel te trekken. Dat er met de „kleine man" reke ning is gehouden geloof ik helemaal niet. Hij is het (weer) die het gelag gaat betalen. En moeten we nog in roeping geloven? Zouden de artsen we ten hoeveel mensen elke week de eind jes aan elkaar moeten knopen, on danks de (nog altijd aanwezige) wel vaart? Alle respect voor de heren-dok toren, die het hoofd koel hebben ge houden. Brielle I. Landheer Gehaald! Het kabinet Zijlstra heeft het ge haald. De belastingverlaging werd uit gesteld, de omzetbelasting wordt ver vroegd. Dat krant slaakt een zucht van verlichting. Blijven de volgende vragen: a. Hoe is het mogelijk dat bijv. KVP en CHU, die tijdens het kabinet-Cals niets over uitstel wilden horen, nu voor stemden, terwijl de belastingver laging reeds wet geworden is? b. Was ook de sterke AR-man Biesheuvel niet tegen uitstel tijdens de regering Cals? c. Is het een zaak bederven als de Eerste Kamer anders stemt dan de Tweede, zoals u meent? d. Is het voor geen mening uitko men gelijk aan het bederven van een zaak, indien die mening niet ieders mening is? Eén stelling uit de mond van dr. W. P. Berghuis, die nog steeds opgaat: „Als het de ARP te doen is om de zorg voor de zwakken, dan zie ik nog niet hoe dat met de liberalen te halen valt", (dat zei hij in mei 1966). Nu nog even afwachten! Gorinchem POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten AKTUEEL Een plaatje om tussen Kerst en Nieuwjaar bij de warme kachel naar te kijken en vast de va kantieplannen voor volgend jaar uit te broeden: de jaarlijkse „plons in zee" op tweede Kerstdag in Nice aan de Franse Riviera. ONDERSTEBOVEN SUTTON-IN-ASHFIELD Vele En gelsen zwaaiden zaterdag triomfante lijk met kerstkaarten en brieven met het poststempel 9961. De directeur van het postkantoor deelde mee dat dit buitenkansje voor verzamelaars te danken was aan het onderstboven plaatsen van het jaartal in een automatische afstempelingsma chine. Door de kerstdrukte was dit pas na twee dagen ontdekt. Diamantsmokkelaar bij grens gepakt MAASTRICHT De Duitse douane heeft aan de Duits-Nederlandse grens bij Aken een 22-jarige Nederlander ge arresteerd, die een ruwe diamant ter waarde van ruim 9.000 gulden bij zich en in zijn auto bovendien een doos met verdovende middelen had verstopt. De man was op weg naar Nederland. Hij had de aandacht van de douane op zich gevestigd door zijn vervalst Duits rijbewijs. Hij vertelde dit ergens in Ne derland voor 600 gulden te hebben ge kocht. De gearresteerde bleek geen onbeken de voor de politie. Er zullen in de afgelopen dagen wel enige culinaire avonturen beleefd zijn. Iedereen kent dat: een verkeerde handgreep in de keuken en er zit sui ker in plaats van zout in de aard appelen of de vlam slaat in de pan of er brandt iets aan. Maar een eetpro bleem zoals muis Alan ons leverde zal niemand Zijn overkomen. Immers, geen van u moet mij ver tellen dat u uw bed hebt opgegeten! En dat is nu juist wat Alan wel gedaan heeft. Zijn zelf gekozen bed, het sigaret tenpakje, bruin papier van buiten, anders dan al het andere, en zilver- papier van binnen. Eén minimaal restte van wat eens zijn legerstede was geweest. Voor het overige zat stond nog een piepklein mandje van paaseitjes. Dat leek wel wat. Het bleek slechts een paai- milli meter tot ondar het dak van zijn huis te blijven, toch maar proberen, zo be sloten we. Muizen kunnen door smalle reetjes. beetje last van het „kijk, alle Eet het op! Wat onrustig gingen we de nacht in. De zilverpapierkuur van Alan deed smppertjes oas nare dingen vrezen voor zijn con- 1 stitutie. Dus 's morgens de eerste gang Alan in zijn kale huis te rillen, de het muizenhuis. Dak flardjes krantedeken kouwelijk mandje keurig met af dek het het kopje getrokken. Bed weg, met tesnippers afgewerkt, daaronder de deurtje binnen, trok het dicht zilverpapier Wat nu? Een nieuw bed. Maar nooit meer een sigarettenhuls. Eén portie zilverpapier leek ons levenslang genoeg. Op de vrij lege feestplank, omdat alle kerstspullen in functie waren, zeloze bewondering. Maar gek genoeg kwam de roze snuit niet nieuwsgierig als anders on middellijk poolshoogte nemen. Zou hij toch zilver hebben? „Wel nee", riep er sla is opgegeten." Wat waar was, de dagelijkse portie van twee blaadjes was verdwenen. Verse sla gehaald Toen opeens kwam Alan te voor schijn. Niet echter via een krantedakraam, maar door een keurig rond uitge beten gat in de opstaande rand van het mandje. Een snipper papier deed dienst als deur. Alan had die nu opzij geschoven en gluurde met slimme oogjes naar onze stomme verbazing. Schoot toen verrukt op het sappige groen af. maakte zijn dagelijkse tafel wandeling en keerde zonder enige aanmaning nodig te hebben voldaan huis en bed terug. Glipte het trok het dicht en dook onder het krantedek, dat een minuutje later weer rustig deinde. Een les om ter harte te nemen: Be valt uw huisraad u niet meer. gooi het niet in de gracht, noch smijt het langs de weg, maar doe als Alan: eet het op. t correspondent) MOSKOU Ongewoon veel lof kreeg Brezjnef ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag. Mogelijk wordt om de Russische partijchef een persoonscultus opgebouwd. Die moet zijn machts positie in het Kremlin versterken. De Opperste Sow jet (Russisch 'parlement') onder brak de begrotingszitting om Brezjnef staande een ova tie te brengen. De voorzitter wenste hem 'vele jaren van vrucht bare activiteiten in het belang van de Sowjetunie en voor de triomf van het communisme' toe. In een gezamenlijke boodschap van het centrale co mité van de partij, de Opperste Sowjet en de Raad van Brezjnef: ministers werd Brezjnef begroet als een 'voortreffelijk persoonscultus en algemeen erkend leider'. Daarnaast werden zijn .buitengewone kwaliteiten als organisator van de binnen- en buitenlandse politiek en zijn degelijke eigenschappen' opge somd. In de boodschap werd de partijleider op zeer vertrouwelijke wijze met zijn beide voornamen (Leonid Iljitsj) aangesproken. Als toonbeeld van communistische deugd „droeg hij bij tot handhaving van het beginsel der collectiviteit", zo werd gezegd. e Brezjnef legde er in zijn antwoordrede na- ISClOIlO druk op, dit beginsel trouw te zullen blijven. Het is echter de vraag of dit werkelijk het ge val zal zijn. Bijna drie jaar geleden zei Chroejtsjef ongeveer hetzelfde. Niettemin werd hij een paar maanden daarna afgezet, omdat hij zijn belofte niet waar had gemaakt. De efficiënte leiding van de staat maakt bij gebrek aan democratische instellingen één onbetwistbare leider hellicht noodzakelijk. De persoonscultus om Brezjnef zou dan een onderdeel zijn van dit pro ces. De in Moskouverschijnende bladen wijdden veel aandacht aan de verjaar dag van Brezjnef. Er werden grote foto's van hem gepubliceerd De politieke reden voor dit alles is mogelijk de strijd in het Kremlin over toewijzing van gelden voor de defensie. De grote verhoging van het defensiebudget kan voor premier Kosygin een ernstige nederlaag betekenen. Kosygin zelf voerde tijdens de zitting van de Opperste Sowjet niet het woord in Moskou KosVgill ziet men verband tussen het een en ander. Het Amerikaanse aanbod, een nieuwe bewapeningswedloop te voorko teren Z0U positie van Kosygiri ten opzichte van Brezjnef kunnen verbe- Het is voor Brezjnef nu zaak. gebruik te maken van zijn jongste succes. Hij moet als een politiek sterker figuur dan zijn kameraden worden afge schilderd. De persoonscultus is een belangrijk wapen. Stalin en Chroesjtsjef hebben echter ondervonden, dat het ook als een boemerang kan werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5