Nieuwe leidse Comramnt ARTSEN WIJZEN PLAN VAN REGERING AF (rita) Johnsons kaarten op tafel? Alarm in Delft nog mysterie Acht procent onaanvaardbaar Vandaag gesprek met fondsen Loena-13 zendt foto's Kustvaarder Antje vergaan: 2 doden GM ook in Frankrijk N.v.v.d. velde Citroën wamma miiitu Dinsdag 27 december 1966 47ste jaargang Hoofdredacteur, Or. E. Diw CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .SUntvastidi it ghableven mijn hert b» feghentpoetl" Elektronische Orgels Piano's --al Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven KERKSTRAAT 2 28 Telef. 01726—2541 - VRAAGT BROCHUF Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. f 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Minister Veldkamp (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Vandaag bleek de meerderheid van het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging afwijzend te staan tegenover het honoreringsplan van de regering voor de huisartsen. De aangeboden acht procent voor 1967 werd een onoverkomelijk struikelblok genoemd. (Zie elders deze krant) Als een laatste mogelijkheid men: negentien procent verhoging voor volgend jaar, het percentage dat de ziekenfondsen hadden geboden; in de volgende drie jaar nog tra verhoging van in totaal eenenvijf tig procent; en aanvaarding van een totaal andere honorariumstructuur, in stemming met het rapport-Van der Ven. Vanmiddag zouden de huisartsen een gesprek hebben met de zieken fondsen in de hoop dat men gezamen lijk naar de regering zal kunnen stap pen om bij de minister een nieuw compromis te verdedigen. Minderheid Het aantal leden in het centraal be stuur, dat akkoord wil gaan met 8 procent voor volgend jaar en 51 pro cent extra voor 1968, 1969 en 1970 (indien althans de economische situa tie dit toelaat) is een niet onaanzien lijke, maar toch duidelijke minder heid. - De huisartsen noemen het rap port van de commissie-Van der Ven, dat aan minister Veldkamp is uit- Zaterdag en eerste Kerstdag is in verscheidene delen van ons land gedemonstreerd tegen de oorlog in Vietnam. Het gezin van de Goese leraar drs. Bou- man bracht een deel van de Kerstnacht door op het Binnen hof in Den Haag. Met het lezen van een kerstverhaal werd de tijd gekort. In Amsterdam- demonstreer den zaterdag predikanten en priesters. Na afloop van de de monstratie (met spandoeken) hield dr. K. Strijd in de Noor- derkerk een toespraak. Op eerste Kerstdag hielden ook kunste naars een protestmars. In de op tocht werden vele schilderstuk ken meegevoerd. (Zie elders in dit blad). Zachte maanlanding MOSKOU Het Russische maanschip Locna 13 is zondagmiddag begonnen foto's naar de aarde te zenden, acht tien uur nadat het een zachte lan ding had gemaakt in de Vlakte der Stormen. De kwaliteit van de eerste foto's was goed. Er worden ook ande re gegevens overgeseind. De Loena 13 is uitgerust met mecha nische armen, die de maanbodem kunnen aftasten. Eén van de armen een lange stang heeft aan het uiteinde een apparaat dat met een tevoren vastgestelde kracht een pei- linstrument in de grond stoot. Uit de diepte die het instrument bereikt kan men de vastheid van de maan- korst concluderen. Dit onthulde giste ren professor Lebedinski. Reeds is het vermoeden bevestigd dat de maan een harde bodem en geen dikke stoflaag heeft. Het maanschip werkt voorts met stra lingen om de dichtheid van het ter rein vast te stellen. Volgens de pro fessor zullen door de waarnemingen van de Loena-13 de eerste experimen tele gegevens worden verkregen over de toekomstige landingsplaats op de maan. De Loena 13 is het tweede Russische ruimteschip dat een zachte landing heeft gemaakt. Baby in bed van ouders gestikt AMSTERDAM Een zeven maanden oude baby is op Eerste Kerstdag in het >ed van haar ouders gestikt. De baby was, toen zij in het grote bed was gelegd, gaan rondkruipen en had zich door de spijlen van het hoofd einde gewrongen, waarop haar hals achter de spijlen was blijven haken. DELFT Een deel van de Delftse bevolking is in de Kerst nacht opgeschrikt doordat de si renes van de BB begonnen te loeien. Het is nog niet bekend wat hiervan precies de oorzaak was. Wellicht is het een „grap" van Haagse provo's geweest, die ingebroken hebben in de BB-bun- ker in Overvoorde (Rijswijk). Het loeien van de sirenes, dat om half twee begon, veroorzaakte nogal wat paniek. Tientallen mensen pro beerden de politie te bellen. De twin tig telefoonlijnen van de gemeente en voortdurend bezet. Velen togen daarom per auto naai' het bureau van politie, waar een complete verkeers chaos dreigde te ontstaan. Tenslotte drongen de mensen de hal m het bureau binnen en vroegen: „Wat is er eigenlijk aan de hand?" Het enige commentaar van de politie was: „Storing". Intussen was om tien over half twee deze „storing" opgehe- Terwijl PTT-monteurs druk bezig waren met het doormeten van de ka bels om de plaats van de storing te vinden, belde een onbekend persoon, die zei te spreken namens de Haagse provo's, het ANP in Den Haag op met de mededeling, dat enkele jongelui 's nachts een inbraak hadden'gepleegd in de BB-bunker in Overvoorde. Ze zouden daar de prikkeldraadver sperring hebben doorgeknipt, enige sloten hebben geforceerd en alle hen dels in de alarmtoestand hebben ge steld. Raadsel Dat er was ingebroken kon de Rijs- wijkse politie al heel snel bevestigen. Maar het hoofd van de A-kring Zuid- Holland B deelde mee dat het in de alarmtoestand stellen van de hendels toch niet de oorzaak van het alarm kan zijn geweest. In het systeem zijn namelijk allerlei veiligheden en zeke ringen ingebouwd, zodat in werking stellen volgens hem niet mogelijk is zonder de leiding daarin te kennen. Ook was het opvallend dat alleen de sirenes in Delft gingen loeien en niet in andere plaatsen zoals Voorburg c_. Rijswijk, die eveneens tot de kring be horen. Er hangt dus nog een waas van ge heimzinnigheid rondom deze „storing". Opvallend blijft vooralsnog het samen vallen van de tijdstippen van inbraak en alarm. gebracht, een volkomen overwinning voor de artsen. Alle voorstellen in zake een structuurherziening van het honoreringssysteem neemt de commissie over. De LHV vindt dit frappant en wat dit betreft een vol komen overwinning voor haar stand punt. Juist omdat dit advies gekomen is van vijf hoogst deskundige adviseurs, wordt deze uitslag opmerkelijk gun stig genoemd. Van de commissie maak ten behalve prof. Van der Ven deel uit prof. Drogendijk, mr. dr. Van Rhijn, dr. Rooijaards en mr. Scholten, oud-minister van justitie. Voor vervolg zie pag. 4 ■fe NRIJ kivam 1965 met tekort aan geld actief door pagina Radio TV Kerstboodschap van Koningin Juliana pog. Kernmerk Vier minuten na bestand bombardement pagina 5 Dramatische redding in Kerstnacht WILLIAM MANCHESTER STOCKHOLM De Neder landse kustvaarder Antje is in de nacht van zaterdag op zondag, 15 mijl ten Oosten van Stockholm, vergaan. Twee van de vier op varenden, de kapitein-eigenaar F Fokkema uit Groningen (61) en de Portugees Julio N. Lima (19) zijn verdronken. De twee geredden zijn de 20-jarige stuurman Philip J. E. Elskamp uit Enschede, en de 26-jarige Portugees Pe dro Mendes Pereira. Tegen half vijf zondagochtend ving een Zweeds radiostation noodseinen op van de Antje. Daarin werd gezegd dat het schip water maakte en direct hulp nodig had. Drie Zweedse reddingsvaar tuigen en een helikopter snelden te hulp. De opgegeven positie bleek onjuist te zijn, maar tegen het aanbreken van de dag werd het schip toch gevonden. De Antje zat aan de grond, met het ach terschip bijna loodrecht omhoog. De la ding hout dreef in zee. Losgelaten De twee overlevenden werden, met de Portugees Julio N. Lima Pereira, in sloep aangetroffen. Twee mannen werden met een rcddinglijn in de heli kopter gehesen. De derde, de Portugees Julio N. Lima was echter zo uitgeput, dat hij zich niet kon vasthouden, in het water viel en verdronk. De ledematen van de geredden wa ren door de vorst aangetast, maar Pe reira hield, toen hij in de helikopter werd gehesen, de scheepshond Max on der zijn arm. Pereira vertelde dat hij de kapitein zag zinken, toen de bemanning probeer- Kapitein Fokkema was kennelijk ge wond, waardoor hij er niet in slaagde de sloep te bereiken. De heer Fokkema had in verband met een ongeluk tijde lijk rust genomen, maar de leiding over deze reis weer op zich genomen met het oog op het ruwe weer. De zoon van de kapitein had ook voor deze reis gemonsterd, maar was niet meegegaan. De Antje was donderdagavond ver trokken uit Lovisa in Finland met een lading hout voor Engeland. Het schip raakte zaterdagochtend lek. Nadat het PARIJS Het is vrijwel zeker, dat General Motors een fabriek in Straatsburg gaat vestigen. Het wordt de eerste vestiging van dit concern in Frankrijk. De fabriek zou in 1968 in bedrijf ko men en aanvankelijk 1700 arbeiders in dienst nemen. Dit aantal kan later tot 3000 worden uitgebreid. lek tijdelijk was gedicht, brak het in de Kerstnacht weer open. De Antje was het oudste schip van de Nederlandse kustvaart Het werd in 1902 als treiler gebouwd, en stond als bijzonder sterk bekend. Het schip voer in opdracht van de firma Wagenborg in Delfzijl. ZOETERWOUDSEWEG 23 Onbestendig DE BILT Gedurende de Kerst dagen trok een in betekenis toene mende rug van hoge luchtdruk van de oceaan naar het continent. Zij was vanmorgen reeds aangekomen boven Midden-Europa. De rug ging vergezeld van flinke opklaringen. De invloed van nieuwe Oceaan-depressies breidt zich echter alweer in oostelijke richting over de Britse eilanden uit Een eerste regenzone bracht in de aan de Oceaan grenzende landen 5 tot 10 millimeter regen. Verwacht mag worden dat de storing het komende etmaal geleidelijk verder naar het oosten zal opdringen. Daarbij zal ook in ons land af en toe regen vallen bij en geleidelijk stijgende temperatuur en matige, af en toe krachtige, winden, in hoofdzaak tussen zuid en west. 28 december zon op 8.48. onder 16.35; maan SCHRIJVER MANCHESTER ERNSTIG ZIEK NEW YORK Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek heeft president Johnson een geheel andere lezing gegeven op de ge beurtenissen na de moord op Kennedy, dan William Manchester in zijn boek ,,Dood van een president." In antwoord op vragen hierover heeft George Christian, de perssecretaris van het Witte Huis, ech ter gezegd dat de president met niemand een inter view over het onderwerp heeft gehad. Ook zou hij zijn staf hebben verzocht niet over het boek van Manchester te praten. Over de inhoud var de aan Johnson toegeschreven verklaringen, zei Christian: „Ik weet wel beter." In het artikel van Newsweek komen citaten voor. die aan de president worden toegeschreven. Eerder is gezegd dat Johnson wel schriftelijk op verschei dene vragen geantwoord heeft. Het verslag van Johnson verschilt op een aantal punten van passages in het reeds voor de publi catie omstreden boek van Manchester, aldus Newsweek. De president verklaart onder meer dat hij het is geweest die opdracht heeft gegeven, dat de kist van Kennedy naar Washington zou worden gevlogen aan boord van het presidentiële vliegtuig. De geheime dienst wilde echter dat Johnson aan boord van het presidentiële vliegtuig ging, en dat de kist van Kennedy met het toestel van de vice-pre sident zou worden vervoerd. Over de eedsaflegging aan boord van het vliegtuig zegt Johnson dat hij Robert Kennedy, die toenmalige minister van justitie, eerst om advies heeft gevraagd. Kennedy heeft hem toen verteld, dat Johnson in Texas moest worden beëdigd. Volgens Newsweek zijn veel incidenten, die in het boek Vein Manchester voorkomen, duidelijk onschul dige misverstanden geweest. „Mevrouw Kennedy is uit zichzelf naast Johnson gaan staan tijdens de be ëdiging, en niet door Johnson daartoe gedwongen." Inmiddels is William Manchester maandagochtend in een ziekenhuis opgenomen. Manchester heeft een zware longontsteking. Hij is zaterdag ziek geworden, maar ging vandaag weer goed vooruit. De auteur heeft maandag in een brief aan de New York Times zijn boek verdedigd, na een aantal be schuldigingen van de schrijver Theodore White. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE i ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. ernjK^^^^H Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktfvfteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad hokie zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1