VÊÈÊk Kunstwerken" voor het geteisterde Florence In 24 uur dertien ontsnappingen FATAAL SCHOT OP INBREKER: EIS VIER MAANDEN Werkloosheid inzet Franse verkiezingen AKTUEEL ZATERDAG 24 DECEMBER 1966 Seinhuiswachter Alf Cook ont snapte aan de dood toen de sneltrein Londen-Glasgow uit de rails liepzijn domein door boorde en een forensentrein ramde. Het ongeluk gebeurde in Noord-Londen. Een vrouw werd zwaar gewond, 20 mensen moes ten met minder ernstige ver wondingen naar ziekenhuizen. Het boek TV/TENSELIJKE fouten zijn oorzaak van de deining: rondom het boek „De dood van een president". De familie Kennedy koos blijkbaar de auteur Manchester, omdat zij meende, dat hij de moord op de pre sident in het juiste licht zou plaat- Manchester liet op indringende wij ze uit het hem verstrekte materiaal de feiten spreken. De biograaf in hem deed zich ten volle gelden. Moeilijkheden ontstonden pas nadat exemplaren van Manchesters werk al vele maanden in het bezit van de familie Kennedy waren. Ia een (wellicht te) laat stadium overwoog mevrouw Kennedy, dat publikatie ervan (als feuilleton en boek) niet wenselijk was. Toen kwam er een spraakverwar ring, die verwijdering bracht en door zakelijke motieven tot een na re situatie leidde. Gevolg is, dat de intieme details, die mevrouw Kennedy aan de openbaar heid wilde onttrekken, langs andere wegen toch bij het publiek terecht komen. Een pijnlijke gang van zaken, temeer waar mevrouw Kennedy zelf haar intiemste gevoelens op de band liet vastleggen. Ontwerp TYEST-DUITSLAND zal een vre- aesverarag voor geheel Duits land ontwerpen en dat aan de be- LONDEN Uit „lekke" Engel se gevangenissen zijn gisteravond opnieuw acht gevangenen ontsnapt. Hierdoor is het totaal in de afgelo pen 24 uur tot dertien gestegen. Eerst verdween in de vooravond de gevangene Donald Connochie (23 jaar; meer dan 1,80 meter lang) in een vuilniswagen uit de Londense Wandsworth gevangenis. Hij ont kwam in de drukke winkelstraten, waar mensen kerstinkopen deden. Kort daarna vluchtten twee gevan genen op het moment dat zij buiten de gevangenis van Birmingham aan het werk waren. Zij zijn ook nog spoorloos. 1 In de late avond zijn uit de open gevangenis Drake Hall zij Stafford in Midden-Engeland nog eens vijf trokken mogendheden voorleggen. Formeel is er nog altijd geen eind gekomen aan de tweede wereldoor log, sinds het Derde rijk in 1945 on voorwaardelijk capituleerde. Bonn zal zich realiseren, dat een dergelijk ontwerp niet zomaar door Rusland wordt aanvaard. Het zou echter al belangrijk zijn, als het basis zou worden van onder handelingen, met name met Rusland, over de Duitse toekomst. Ook is een ontwerp van belang om te weten te komen, hoe Bonn denkt over de grenzen van een te hereni gen Duitsland. Zoals bekend heerst hierover in de Bondsrepubliek (waarvan de be volking voor een kwart uit ont heemden en vluchtelingen bestaat) verschil van mening. Interessant zal ook zijn te verne men, hoe Bonn denkt, langs de weg der geleidelijkheid tot hereniging van de beide Duitslanden te komen. Dit is een gevoelig onderwerp. Het za! dan ook van moed getuigen als Bonn inderdaad met een ontwerp voor de dag komt. Juwelier voor rechtbank UTRECHT De offjeier van justitie bij de rechtbank te Utrecht, mr. F. G. van Wüsten- berg, heeft gisteren vier maanden gevangenisstraf geëist tegen de 29-jarige juwelier H. van D., die in de vroege ochtend van zater dag 9 juli een inbreker, de 29- jarige Utrechter De B., met een pistool heeft doodgeschoten. Het fatale schot was bedoeld als een waarschuwing, maar de kogel raakte de halsslagader van De B. De man overleed op vrijwel het zelfde ogenblik. Mr. Van Wüstenberg achtte doodslag niet helemaal bewezen. Hij hield het op de secundair ten laste gelegde zwa re mishandeling de dood ten gevolge hebbend. De juwelier, wiens moeder twee da gen tevoren was overleden, sliep de be wuste nacht boven zijn zaak aan de Amsterdamsestraatweg. Kort na drie uur werd hij wakker door geluiden in de tuin achter het pand. In het duister ontdekte hij een gestalte, die in de rich ting van de niet afgesloten keukendeur liep. Van D. pakte zijn vuurwapen, waarvoor hij een vergunning had, en loste een paar waarschuwingsschoten. Daarna rende hij naar de voorkant van het huis en schoot daar enkele ma len in de lucht om buren of voorbijgan gers te alarmeren. Hij durfde niet de politie te bellen, omdat het toestel bene den in de werkplaats stond. Twee bromfietsers en een buurman, die in zijn auto stapte, trokken zich niets van de waarschuwingsschoten aan. Na zijn vruchteloze pogingen liep de juwelier naar de achterzijde van het huis. Daar bleef hij wachten tot hij de inbreker naar buiten zag komen. Hij riep hem te blijven staan en schoot weer twee keer in de lucht Volgens gevangenen uitgebroken. i K "g- ham heeft een cipier ervan beschul- Zij zijn allen jonger dan dertig jaar. De gevangenisdirecteur in Birming- digd door onachtzaamheid te hebben bijgedragen tot de ontsnapping van Connochie. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken onthulde, dat de vijf gevangenen, die donderdagavond uit de gevangenis van Liverpool verdwenen, gebruik hadden gemaakt van gereedschappen uit de timmermanswerkplaats om de tralies van hun cellen te forceren. Twee van hen zijn inmiddels gegre- P Het gemeentebestuur van Liverpool heeft zijn bezorgdheid uitgesproken over het feit, dat de politie pas ander half uur na de ontsnapping van vijf gevangenen werd gealarmeerd door de gevangenisdirectie. Roy Jenkins, minister van binnen landse zaken, heeft een onmiddellijk reorganisatie van de gevangenisdienst bevolen. Hij wil woensdag al een plan op zijn bureau hebben. De F blik j; genen, die de laatste tijd uit de ge vangenissen zijn ontsnapt. Onder hen bevindt zich de meesterspion George Blake, die zich waarschijnlijk al in het buitenland bevind. Een cartoon in een dagblad laat een groep veroordeelden zien, die buiten de poort van een gevangenis Kerstliede ren zingt. Een ander cartoon toont het geslonken aantal gevangenen, dat een kerstdronk uitbrengt op de „afwezige" vrienden. In Engeland gaat thans het grapje van de gevangene die zijn kerstkaar gaan posten en vergeten was naar de gevangenis terug te keren. Amerikaanse troepen blijven in Korea NEW YORK De Algemene verga dering van de VN heeft gisteren be sloten dat de VN-troepen in Korea zullen blijven. Tien communistische landen hadden de Algemene vergade ring verzocht de troepen, voor het merendeel Amerikanen, terug te trek ken. De Amerikanen dienden echter een' resolutie in waarin het tegendeel werd gesteld. Zij eisten dat deze kwestie de agenda zou worden geschrapt. Deze resolutie werd aangenomen met 67 tegen 19 stemmen. Een door de communisten ingedien de resolutie over inmenging van bui tenlandse mogendheden in binnen- ladse aangelegenheden werd door de Algemene vergadering aangenomen. De resolutie had tot doel het Ame rikaanse optreden in Vietnam te ver oordelen. Deze resolutie zal echter praktische uitwerking hebben omdat de Amerikanen hun praktijk in Viet nam niet als een inmenging zien. Van D. zou de man in de tuin toen hebben gemompeld: „Ja, je moeder." Toen hij probeerde via de tuin van de buurman te vluchten, werd hij dode lijk getroffen. Van D. hield vol. dat hij op de benen van de inbreker had gericht. Het dode lijke schot trof hem wellicht op het ogenblik, dat De B. struikelde. De juwelier gaf toe, dat de inbreker hem niet had bedreigd. Hij had die nacht voor een waarde van veertig- a zestigduizend gulden in zijn winkel en hij was slechts voor tien mille verze kerd. [Ü.J? De officier noemde het laatste schot volkomen zinloos. Er was vol gens hem niet meer de minste reden om te schieten. Hij vroeg zich overi- J gens wel af wat iemand eigenlijk in dergelijke omstandigheden moet doen om de aandacht van buren of i mensen op straat te trekken. Hij t maakte een vergelijking met de hou ding van het publiek, wanneer ie mand te water valt en iedereen blijft kijken zonder iets te doen. Er schijn' slechts éón geval te zijn wanneer men een ander wil bijstaan en dat is wanneer de politie op straat iemand j arresteert... Nadrukkelijk verwierp de officier een beroep op noodweer of noodweerex- j ces. Hij constateerde, dat de juwelier j tot de dag van vandaag geen wroeginr I heeft van zijn daad. j Volgens de raadsman had Van D zich zorgen gemaakt over de vele over- vallen door buitenlanders op banke" I en juwelierszaken. Voortdurend leefd hij in de vrees, dat ook zijn zaak _zoi worden overvallen. De mishandelin-- was. aldus de advocaat, slechts een mid del om een geoorloofd doel te bereike Dat doel bestond uit het beletten v De B.'s vlucht. Voor het geval de ree' bank het op dit punt niet met lv eens zou zijn, deed hij een beroep noodweer of noodweerexces. De rechtbank doet over twee weke. uitspraak. In Finland leeft de overtuiging dat schoorsteenvegers geluk brengen. In deze tijd worden ze echter steeds zeldzamer, de meesten verdwijnen geruisloos gelijk met de oude kachels. Daarom, zegt men in Finland, zijn er zoveel ongelukkige men- PAINT-IN LEVERT >N 9300 GULDEN OP BELEDIGENDE KAART WERD WEGGEHAALD (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM Zo'n geweldig bedrag was het nu ook weer niet. Maar de geste was aardig, aardiger in ieder geval dan de uitvoering. Ruim negenduizend gulden bracht de veiling van „kunstwerken" op, die waren vervaardigd door Nederlanders, die prominenten uit de wereld van politiek, de kunst, de sport en het vermaak werden genoemd. Kon deze aanduiding op zichzelf reeds twijfelachtig word engenoemd, nog twijfelachtiger wa ren de tekeningen en schilderijen, welke daags tevoren waren gewrocht. Er was, om het eens vaktechnisch te zeggen, meer brandhout dan visie bij. Hoe het ook zij. aan het comité „Ge teisterde kunststeden in Italië" kon gulden worden overgemaakt. De curiositeiten in felle en minder felle kleuren, in krijt, in inkt, en uitge beeld met tekenstift of penseel, blij ven gelukkig hier, omdat ze bij de Florentijnse schatten wel heel erg zou den afsteken. Wie er allemaal waren, of zich al thans ten bate van het goede doel hadden laten uitbuiten? Om bij de politiek te beginnen: ex- minister en socialistisch lijsttrekker drs. J. den Uyl, vergezeld van de voor zitter van de Amsterdamse PvdA-raads- fractie, drs. Ed van Thijn. Rood rokje Men zei dat het werk van de eerste op een stembiljet met een rood ge maakt hokje leek, doch zelf had hij daar een heel andere mening over. De vroegere excellentie mr. Cals as ook voor een bijdrage uitgeno digd, maar had verstek laten gaan. Boze tongen beweerden dat hij er te genop zag de paapse kleuren geel en wit te gebruiken. Een tennisveld, of wat daarvoor door )n gaan, was natuurlijk afkomstig .an Tom Okker. Erica Terpstra had het zich heel gemakkelijk kunnen maken door zomaar wat water uit te beelden, doch in plaats daarvan schil- derde ij een alïeen door Chinezen De drie minuten non Lex Goudzmit, begrepen teken, dat, bij navraag, ook wel ..Teuje genoemd. .vrede" bleek te betekenen. hoofd in. Het meer platvoerse dan uit- olieverfschilderij van Piet Strijder het meeste op. Het werd voor niet minder dan 1100 gulden aangekocht door Louis Gans, die daarmee een aardige bij drage aan de reclame leverde. Strijder is namelijk directeur van de Famous Artists School, een bijzonder grote, uit de Verenigde Staten stammende on derneming, die op het stramien bor duurt dat iedereen, ook de van talent ontblote mannen, vrouwen en kinde ren, portretten en landschappen kan leren schilderen. De grootste Maecenas bleek de Am sterdamse zakenman Loc Lap te zijn. Hij kocht «tiet minder dan tien procent van alle stukken op, die de vaak wan hopig schreeuwende veilingmeester on der zijn hamer bracht. De verkoop trok veel belangstelling, doch animo was er aanvankelijk niet. Later op de avond werd dit iets beter. Op de naam van enkele scheppers werd enthousiast geboden; de schilde rijen telden niet. De gemiddelde prijs van de werk stukken bedroeg 30 tot 40 gulden. Slechts enkele aanbiedingen brachten tussen de 200 en 300 gulden op. De organisator van de „paint-in", drs. E. R. Meijer, was niet ontevreden. Misschien wordt de met een bal be sloten gebeurtenis van gisteravond wel een jaarlijkse „happening", die dan georganiseerd zal worden door het Sigma-Centrum en de „Werkschuit". Mevrouw Van Hall, echtgenote van de hoofdstedelijke burgemeester, nam met ernst de honneurs van haar man waar. Het bontst, zy het in onfatsoenlijke zin, maakte schaakmeester en provo sympathisant Jan Hein Donner het. Hij had een Kerstkaart bedacht, waarop de steriele woorden: „Johnson Moorde naar" waren geschilderd. Geen Nederlandse toezegging in EEG BRUSSEL De Nederlandse mi nister van economische zaken, drs. J. A. Bakker, heeft gisteren in de EEG-ministerraad gezegd, dat het kabi net-Zijlstra zich niet kan verplichten voor eind januari beslissingen te ne men inzake invoering van een nieuw omzetbelasting-systeem, dat voor de ge hele gemeenschap gelijk zal zijn. De Duitse minister Strauss had aan vankelijk sterke bezwaren tegen het Nederlandse voorbehoud. Hij legde er de nadruk op dat het in mei genomen beginselbesluit verplichtend is. Uitein delijk hebben alle EEG-partners toch welwillend de Nederlandse verklaring ontvangen. Yon Kielmansegg 1 april in kasteel Puth VOERENDAAL Generaal Graaf Johan von Kielmannsegg zal 1 april van het volgende jaar zijn intrek ne en in kasteel Puth te Voerendaal. De tegenwoordige inwoners, de fa milie zu Stolberg Stolberg vertrekt be gin februari. Er is dus nog alle tijd om het bouwwerk voor de bevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in traal Europa op te knappen. Zo weet men uit Voerendaal te mel den, dat een vijfde badkamer wordt aangelegd en er een nieuwe garderobe komt. Uiteraard wordt ook de aanwezi ge parkeerruimte uitgebreid. dagende werkstuk werd uit de verkoop genomen, hoewel het door een lief hebber met weinig smaak toch nog voor 250 gulden zou zijn aangekocht. Harry Mulisch verspeelde z'n krach ten op een uit elkaar gevallen regent, van wie het bloed maar niet wilde rijen op zijn naam, die in de tijd van het pointillisme ongetwijfeld als kitsch zouden zijn aangeduid. Boerin Het „Boerinnenkamerlid" overi gens niet slecht en zelfs charmant was natuurlijk van Hetty Bennink, die de Boerenpartij (zeker niet officieel) •ertegenwoordigde. Lex Goudsmit, medewerker van Ana- tevka en daarom dikwijls „Tevje" ge noemd, had voor iets onbestemds nog altijd drie minuten nodig gehad. Hy dacht „dat het wei 83 gulden" zou op brengen. Onder de schilders en schilderessen, wier „cocktails" waard waren aan te zien, bevonden zich Jan Blaaser, Ina van Faassen, mevrouw Hans Snoek en de hoofdstedelijke burgemeesteresse, mevrouw Van Hall. Van de ruim 90 werkstukken, die onder de hamer kwamen, bracht het Proces Harster 23 januari MUENCHEN Dr. Wilhelm Harster (62) en zijn twee medewerkers Wilhelm Zoepf (58) en Gertrud Slottke (64) zul len op 23 januari te Münuhem voo rechtbank verschijnen. Harster, die destijds luitenant-gene raal bij de politie was en Grup- penführer bij de SS, wordt als bevel hebber van de Sicherheitspolizei en de Sicherheitsdienst in Nederland mede plichtig geacht aan de collectieve moord op 82.856 mensen. Zoepf, rege ringsraad bij de Sicherheitspolizei, wordt medeschuldig geacht aan de dood van 55.382 mensen. Gertrud Slottke, eveneens werkzaam bij de Sicherheitspolizei, is medeplich tigheid aan moord op 54.282 gevallen ten laste gelegd. Ruimte-aival als brandstof SEATTLE De afval die tijdens ruim- tevluchten is verzameld kan veran derd worden in brandstof en door ruimtevaarders gebruikt worden voor de voortstuwing van hun ruim tevaartuig. De Rocket research corp. te Seattle heeft namelijk een gelatine-achtige en bijna reukloze brandstof bereid, „Monet'W" genaamd, die is verkre gen uit afvalstoffen als papier, voedselresten, afvalwater en faeca- BRUSSEL - De ministers van sociale zaken van de zes EEG-landen zijn er gisteren te Brussel in geslaagd een klein beetje beweging te brengen in de sociale harmonisatie in de ge meenschap een zaak die volledig in de impasse was geraakt. Onder leiding van minister Veld kamp is besloten de EEG-commis.sie systematische studie te laten ma- van de mogelijkheden om tot uni forme t^fcrippen en definities op soci aal terreiiN^ komen. Super-project van NAVO goedgekeurd PARIJS Het luchtverdedigings systeem van het geallieerde opperbevel in Europa wordt drastisch gemoder niseerd. Voor de levering van de appa ratuur zijn gisteren in de Franse hoofdstad de contracten afgesloten met het consortium van Europese, Cana dese en Noordamerikaanse industrieën ratenfabriek te Hengelo maakt ook deel van dit consortium uit. Met het grond-luchtverdedigingsstel sel, dat zich zal uitstrekken van Noor wegen tot Turkije, is een bedrag van negenhonderd miljoen gulden gemoeid. Het wordt het grootste en ingewikkeld ste project van de NAVO. Het voorziet o.a. in de bouw van eni. ge radar-installaties, verbetering van radarapparatuur, waardoor electro- nische tegenmaatregelen zoveel moge lijk teniet worden gedaan en de bouw van zenders met hoog vermogen. De apparatuur wordt in Noorwegen, Dene marken, West-Duitsland, België, Frank rijk Italië, Griekenland, Turkije en Nederland opgesteld. De contracten zijn afgesloten onder leiding van de Nederlandse luite nant-generaal W. den Toom, die voor zitter is van de Noordatlantische raad voor het grond-lucjitverdedigingsbe- leid. BBC DOET MEE AAN „LUCHTSLAG" LONDEN De Britse regering j heeft de BBC toestemming gegeven met haar derde station bijna voortdu- rend met tienermuziek in de lucht te zijn. Deze maatregel is een nieuwe zet in de strijd tegen de piratenzenders voor de Engelse kust. i De regering heeft gerechtelijke i maatregelen getroffen om de piraten- zenders, die geen zendmachtiging heb- i ben, tot zwijgen te brengen. Radio Es- sex is reeds door de rechter het zwij gen opgelegd. Met de toestemming van minister Edward Short zal de „luchtslag" in hevigheid toenemen. langrijkste inzet zijn bij de komende par lementsverkiezingen in Frankrijk. De linkse fe deratie van Mitterrand zal haar strategie onge twijfeld afstemmen op de falende politiek van De Gaulle. Economische deskundigen voorspellen voor het voorjaar een werkloosheidscijfer van 350.000. Dat is ca. 2% van het totaal aantal werknemers. Het percentage is hoger dan in de crisisjaren 1953/'54, toen de franc wankelde. De werkloosheid wordt in de hand gewerkt door het De Qanlle: groot sluiten van talrijke Amerikaanse en Canadese militaire probleem werkloos bases, op last van generaal De Gaulle. Ook talrijke mijn- held. werkers hebben geen werk. De verkiezingen (waarschijnlijk in maart) maken de werkloosheid voor de president tot een pijnlijke zaak. De Fransen waren gewend geraakt aan volop werkgelegenheid, dank zij de EEG. Als oplossing ziet men omscholing voor meer Omscholing produktieve industrieën. De regering te Parijs zet dan ook grote spoed achter plannen voor herscholing. Een andere remedie is nationale „arbeidsuitwisseling". Vacatures in urgente sectoren worden nationaal openbaar gemaakt om de „arbeidsmobiliteit" op te voeren. Voorrang wordt verleend aan baantjes, waarbij ook huisvesting wordt ge garandeerd. Dan komen betrekkingen, waarvoor hoge eisen worden gesteld; voorts vacatures voor technici, die niet snel vervangen kunnen worden. Intussen is het nog de vraag, of de linkse federatie van Mitterrand in samenwerking met de communistische partij er in zal slagen, De Gaulle van een meerderheid af te houden. Bedoeling van het linkse akkoord, dat deze week werd bereikt is, in de tweede ronde samen te werken om verkiezing van de bestgeplaatste kandi daat zeker te maken. Daartoe zullen de samenwerkende groeperingen overleg plegen om kandi daten aan te wijzen en (hier wringt de schoen) een regeling op te stellen voor „bijzondere gevallen". tieve rol te spelen, als zowel de gaullisten als het linkse blok geen meerder- daat van Democratisch Centrum van de vroegere MRP-er Jean Lecanuet te steunen. De communisten hebben zich echter het recht voorbehouden, een afwijkend advies te geven. CoilllllUIlistCIl als zulke gevallen zich zouden voordoen. Zij zouden dan hun eigen kandidaat willen aanhouden. Overigens heeft de federatie van Mitterrand zich wel verbonden, com munistische kandidaten te accepteren, als dezen de best geplaatsten zijn. De praktijk moet leren of het monsterverbond van Mitterrand met de communistische partij profijt zal afwerpen. De economische situatie zal daarbij een belangrijke rol spelen. Mogelijk geven velen de voorkeur aan het Democratisch Centrum ven Lecanuet, als zij beslist niet hun stem aan de gaullisten willen geven. Lecanuet streeft er zoals we al eerder schreven naar, een construc- In deze gevallen is de federatie van Mitterrand bereid, zo nodig een kandi- heid behalen. Zijn partij zou dan in staat zijn, het beleid van De Gaulle op belangrijke punten om te buigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7