Zoeterwoudse Shoes op weg naar de top Weekagenda Leidse de huisartsen contra heer G. Baart 24 uurs autohulpdienst Lekasin nieuwe leidse courant zaterdag 24 december 1966 Zaterdag (24 dec.) Pieterskerk, 11 u. nam.: Kerstnacht dienst, voorg. dr. P. L. Schoonheim. Vredeskerk, Burggravenlaan, 11 u. n voorg. ds, D, J. Vossers. Rapenburg 10:, jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, soc. 't Roefje, kerstfeest. Stadhuisplein, 7.45 tot 8.15 uur: kerst zang, met begeleiding carillon. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 7 uur: berv jongerensoc.. kerstmaaltijd. Petrakerk. 10. 30 u. nam.: jongerensoc. Boemerang, kerstnachtspel door chr. toneelgroep Imperium. Zuiderkerk, 11 uur nam.: kerstnacht- dienst. voorg. ds. L. J. Boeyinga te Rijs- Zondag (25 dec.) Den Burcht. 6 uur voorm.: kerstnacht dienst Leger des Heils. Maandag (26 december) DEN HAAG Schouwburg. 2 uur: Haagsche Comedie met ..Voorjaarsont- waken". Om 8 15 u.: „Ik zoek Mioes- DEN HAAG Diligentia, 2.30 uur: pianorecital Stefan Askenase. Dinsdag (27 dec.) Schouwburg. 8 en 9.45 uur nam: Oudejaarsavonidconference Wim Kan. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Foyer Gehoorzaal. 7.45 uur: reünie oud-leerlingen chr. kweekschool. LEIDERDORP Dorpshuis. 2 uur: ltd. K. en O., kindervoorstelling, ma- ;onet(entheater Bert Brugman. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: I Jaagsche Comedie met „Een zondag in Sew York". Woensdag (28 dec.) Schouwburg, 8 en 9.45 uur: Oudejaars avondconference Wim Kan. Antonius-clubhuis, 2 uur: K. en O.. filmvoorstelling voor kinderen. Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Voorjaarsont- Donderdag (29 dec.) OEGSTGEEST - Irene. 2.30 uur: afd. K. en O., kinderfeest. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Je kunt het nooit weten' Vrijdag (30 december) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, 6.30 u. nam.: tienersoc. 't Venster en 't Roefje, boerenkoolfuif, medewerking The Sea Side Swing Col lege Zaterdag (31 dec.) DEN HAAG Schouwburg, 7.30 u.: Haagsche Comedie met „Ik zoek Mioes- sow". Zondag (1 jan. 1967) L.H..J-gebouw, Levendaal 101. 4 uur: Herv. jongerensoc., nieuwjaarsreceptie en thé-dansant. Zuiderkerk, 5 uur: installatie J. H. Bronswijk als jeugdleider bij het Geref. jeugdwerk regio Leiden. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscei>- trum Rehoboth, beide sociëteiten nieuw jaarsreceptie, medewerking van Charles Combo. Dagelijks in Den Haag Diligentia. 8.15 u.: Lurelei-cabaret, van >6 dec. tot 6 jan., behalve 3i dec. Circus-theater, 8 u.: Toon Hermans, van 27 dec. tot 14 jan., behalve 31 dec., en 9 jan. Theater Pepijn. 8„Ï0 u cabaret Paul van Vliet, tot 9 jan., behalve s maan dags. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen tot 2e Kerstdag 's morgens 8 uur: apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 20136. De Oegstgeestse apotheek is op Eerste Kerstdag gesloten van 8 tot 24 uur. De Leiderdorpse apotheek en apotheek Voor schoten zijn op Eerste Kerstdag geopend. Op 2e Kerstdag 26 december, van des morgens 8 uur af geopend voor spoed eisende gevallen: Zuider-apotheek, Lam- memschansweg 7. teL 23553, Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp is op 2e Kerstdag de gehele dag gesloten en apotheek Voorschoten van 's morgens 8 uur tot 's avonds 10 uur. De Oegstgeestse apotheek is op Tweede Kerstdag geopend. (ADVERTENTIE) leidse autoreparatie dienst TEL 21496 b.g.g. 20693 Doktersdienst Tot zaterdagmiddag 12 uur eigen huis arts bellen. Daarna raadplege men ae doktersdienst. 5 maal 2 bellen. Wij zijn tevreden met wat we hebben ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/ZOETERWOUDE The Shoes. Vier jongens van om en nabij de twintig, drie uit Zoeterwoude, Willy, Jan en Henk (de laatste twee zijn broersen één uit Leiden, nam-elijk Theode zanger van deze beatgroep. En dan zeker niet in de laatste plaats manager Aat van Delft. Eerste echte beatwapenfeit is hun in begin oktober uitgebrachte plaat Standing and. staringdie momenteel met rode stip op de twintigste plaats in de tóp-veertig staat. Een verdienstelijke resultaat. Kortgeleden speelden zij op een avond van beatsociëteit „Life" in het Antoniusclubhuis en waren wij in de gelegenheid the Shoes mee te maken en hun muzikale prestaties op het toneel te volgen. Ondanks het niet al te. denderende publiek en de zaal- a koest ie k was het optreden wel goed. De zanger heeft een stem met mogelijk' heden, die vooral in de bluessfeer ligt. De overige leden ondersteunen de zanger uitstekend met drums, basen slaggitaar. Zij brengen hun nummers louter muzikaal zonder showeffecten, die alleen maar de aandacht afleidenzoals zij zelf zeggen. Alleen de zanger bedient zich soms van een Dave Berry-hand je. Dit doet. hij als het ware om de 'zaak iets te relativeren. Tënminste, deze indruk krijgt de toeschouwer. Tijdens een gesprek, dat we een paar dagen later met de Shoes had dien. kwamen eerst de wat geijkte vragen naar voren. In de huidige formatie spelen ze al twee jaar zo. maar daarvoor hebben ze met z'n vijven gespeeld. Toen heet ten ze nog While Shoes, vanwege hun witte schoenen, maar dat wit is er la ter afgegaan. De vijfde man, die solo speelde, moest onder de wapenen en toen hij uit dienst kwam, had hij geen zin meer. In het begin speelden ze veel op feestjes en schoolavonden zonder er één cenit voor te vragen- of te krijgen, maar op den d"uur ging de lol daar wel vanaf. Ze konden in Duitsland gaan spelen en daar wel geld verdienen. Zo traden ze in vele clubs op in Duitsland, zoals de Stairclub in Hamburg (waar ookr-The Beatles zijn "begonnen) en verder in Stutgart en Mannheim. Meestal op maandcon-traoten. „Ach", zelig Willy, de slaggitarist, „we verdienden wel geld, maar het doel, dat we eigenlijk voor ogen had den, was, in Nederland beroemd te worden en hier platen ma'ken". Nihil Het wachten was echter op de juiste maru de juiste plaats en de juiste tijd. en dat duurde nog wel even- Hun eigenlijke beroepen (tim merman en onderhoudsmonteur) hadden ze eraan gegeven. Ze waren nu volledig beroeps geworden. Een hachelijke stap toen, want hun mu zikale opleiding was nihil. Met veel oefening en zelfstudie zijn ze er ge komen. Jan en Henk Versteegen zetten hun eerste schreden op de artiestenladder in het plaatselijke mandoVme-orkest. Vaak denken ze hier nog met jeugdsentiment aam. te rug, hoewel ze niet meer zouden wil len ruilen. De muziek, die zij in hun Duitse periode speelden, was het in die tijd populaire Shadows-genre, met als af wisseling wat rock and roll nummers van Little Richard. Elvis Presley en ook wel Cliff Richard. Langzaam maar zeker kreeg de beat vat op die Shoes en nog meer het rytihm-and blueswerk, zoals dat door mensen als Wilson Pi cket. James Brown en groepen als de oude Animals en Spencer Davis wordit gebracht. Die richting wilden ze eigen lijk meer en meer uitgaan. Het wach ten was alleen op de man, die hen zou ontdekken. Manager Die man (manager) kwam in de vorm van Aat van Delft. Hij kende de Shoes al heel lang en toen de jon- Films Camera (2.30 uur): De jongen uit het wilde westen (kinderfilm): 7 en 9.15 uur: Kus me, sufferd (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Gooi het maar in m'n pet (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De stem van het water (alle leeftijden).) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Adios gringo (14 jaar).) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Persona (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De goud- roof (alle leeftijden). Tentoonstellingen Academiegebouw schilderijen van Kees Vollemans (tot 18 januari) De Lakenhal: tekeningen uit het Pren tenkabinet te Leiden van bet vroege landschap, van 18 dec. tot 16 jan., dag van 11) tot 4 u.. zondags van 1 tol 4 uur Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk steeg 14: foto-documentatietentoonstelling over Fascisme '65-'66, Socialistische Jeugd van Ned., van 24 tot en met 27 december. WASSENAAR kunstzaal Heufl, Hof- laan 7: tentoonstelling klein olastieken v Conzme Fransen-Heslenfeld en van schil derijen, tekeningen en grafiek van Wim Vaarzon Morel, geopend na zat 17 dec maandag tot en met zat. van 10 bot 5 uur. jok dinsdagavond van 8 tot 10 uur. zon dags, kerstdagen. Oud en Nieuw en 10 gesloten gens een keer terug waren in Neder land. een maand of vier geleden, bood hij hen aan hen te helpen- Van dat ogenblik af ging het pas goed met de Shoes. Ze konden zich nu al leen met hun muziek bezighouden, zonder hun hoofd te breken over contracten en andere zakelijke din gen Aat van Delft wist Fred Haayen zo ver te krijgen, dat hij een keer kwam luisteren. Fred Haayen is de producer van The Golden Earrings en heeft zo hier en daar wat in de beatmelk te brokkelen. In ieder geval- van het één kwam het ander. De Shoes kre gen een toezegging van Phonogram voor een plaatopname. Eind augustus was hot zover. In vijf uur stonden beide nummers op de plaait. Op de a-kant en dus met de meeste hitkansen „Standing and staring" en op de B-kant ..Ask my mother". Allebei eigen nummers, ge schreven door tweelingbroer Jam en Henk. de Zoeterwoudse Lenmon en Mc Cartney. Begin oktober bracht Phono gram de plaat op de markt, maar de plaat deed helemaal niets. Pas na een t.v.-optreden van de band in het programma Moef ga ga, begon hij te lopen, wat Phonogram allerminst had verwacht. Immers de Shoes zeggen zelf, dat de plaat beter kon worden opgenomen, maar ja, ze waren nog niet belang rijk genoeg en hadden geen naam. Trouwens, vijf uur plaatopname is niets, als men bijvoorbeeld weet, dat de Beach Boys voor het num mer „Good vibrations" vier maan- Drie paar schoenen voor en één paar achter het drumstel. Ho pelijk zijn de schoenen, waaraan zij hun naam ontlenensterk genoeg om de weelde te kunnen dragen. Foto Van der Horst. Concurrentie Het gaat nu goed met the Shots. Radio en T.V. tonen belangstelling voor hen. Ze treden veel op in Den Haag en verder in de pro vincie, zoals de meeste nederbeat- groepen. Hun pLaat zal binnenkort in Engeland worden uibgebracht en er bestaan ook plan nen voor een toer- nee door dit land. Toch zijn ze niet ■tevreden, vooral de zanger niet; die vindt, dat ze veel meer kunmen. Het begin is er. maar daar houdt het ook mee op. De concurrentie in Nederland van andere groepen vinden de Shoes niet sterk, vooral omdat ze veel rythm-en bluesnummers brengen. De Motions en de Golden Earrings bewonderen ze en met deze groepen trekken ze dan ook veel op. De platen van de Outsiders vinden de Shoes wel goed, maar verder is het een „puinhoop". Dait de zanger een goede' stem heeft (met de ogen dicht is het net of men «en-neger .hoort zingen) )-blijitot wel uit het aanbod dat de Baarnse beat groep Les Baroques him deed. Zij bo den Theo een huis en een vast maand salaris aan-, als hij bij hen zou komen zingen. Dat was in de tijd, dat de Shoes weinig werk en weiinig .geld hadden. Dat de zangier dit aan bod, hoe verleidelijk ook, niet aan vaardde, kan men zien als een bewijs ■an teamgeest. Geen protesten Voor het Leidse beatwezen heb ben the Shoes weinig goede woorden over. Van de paar groepen, die er zijn. vinden ze de Moenpiepers wel aardig en heeft de Leiderdorpse Nou (spreek uit: Nou en) een aardig showtje. Over de zaalruimte in Lei den zijn ze helemaal niet te spreken. Er is bijna geen gelegenheid om hier te spelen. Wat dat betreft hebben de dorpen m de omtrek een heel wat betere zaalruimte. In Den Haag spe len ze het liefsrt. In een samengaan van beat en poe try, zoals de Zipps uit Dordrecht dat doen, geloven de Shoes niet. Beat is beat en daar hoeft geen poëzie bij. De protestzanger Armand vinden de Shoes goed en ook sommige protestliedjes van Bod Dylan en Boudewijn de Groot maar zelf zouden ze nooit protesteren. „We hebben", zo zegt Jan, „geen tijd om te protesteren, omdat we het veel te druk hebben met eigen zaken. Bo vendien hebben we niets om te protes teren. We zijn tevreden met wat we hebben". Eigen nummers Van de in Nederland verschijnen de muziekbladen vinden de Shoes vooral Muziek Expres leuk. Waar schijnlijk om de grote en kleurige foto's. „Hitweek is erg scherp en kritisch", zegt Willy. Ondanks het feit. dat hun plaat van Hitweek een V& kreeg bij de beoordeling. Op het ogenbitk hebben ze onge veer 15 eigen nummers. Verder pro beren ze zoveel mogelijk onbekende nummers te brengen in eigen stijl en bewerking. In januari gaan de Shoes bij Polydor hun nieuwe plaat opne men. Welke nummers dit worden, w*- wel eigen composities. Rob van wen van de Motions heeft gevraagd hij een nummer voor de Shoes mocht schrijven, terwijl ook George van de Earrings een dergelijk aanbod heeft BRILLANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf 75. JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten GEMEENTE LEIDEN Sluiting gemeentelijke bureau* Burgemeester en Wethouders van den brengen ter openbare kennis, dat het 'kantoor van de Gemeenteontvanger op 28, 29 en 30 december a.s. voor het pu bliek gesloten zal zijn. Het bureau van de dienst zal normaal geopend ziia. Dienst Oude-Vestkerk LEIDEN In de Oude Vestkerk zal niet dr. Dronkert voorgaan op Eerste Kerstdag, maar dr. von Meyenfeldt te Hilversum. De dienst begint niet om 10 uur zoals in de lijst staat aangege ven, maar om 10.15 uur. The Shoes uit Zoeterwowde/ Leiden zijn nog steedis „Standing and staringLangzaam maar zéker op weg naar een plaats in de top 10. Foto Huib Burer. Toekomst Plannen houden zc liever nog even geheim. Wel treden ze 28 december met 15 andere beatgnoepen op in Ca sino te Sohevenimgen op het Grand Gala du Teenager. Verder komen ze Tot slot hebben we, om de mening van een insider te horen, de studio van radio Veronica gebeld en daar hij: „Geweldig, één van de beste orkesten van Nederland. Heel goed doet hun eerste plaat het Hij waarschijnlijk wel in de top tien ko- De Shoes staan stevig in hun schoe nen. Deze week staat hun plaat met rode stip nummer 13. Iets, waar deze vier jongens uit Leiden en omstreken en hun manager toch wel trots op zijn. En terecht. de snelle en zekere pijnverdrijver Ingezonden het afgelopen jaar niet uitgeblon-| er van de zijde van de huisartsen geen ken door een roerende eensgezindheid enkele behoefte aan zelfrechtvaardi- tussen huisartsen en ziekenfondsbe- stuurderen, althans op onderhande lingsniveau. Hier ter stede was de ver houding tussen huisartsen en zieken fondsen nog steeds pais en vree. Daar waren beide partijen gelukkig mee. immers op het niveau waar ge werkt moet worden liggen de zaken nu eenmaal anders dan op onderhan delingsniveau. In de perspublikatie in uw blad d.d. 17-12 '66, waarin de artsen F. G. Wijr dicks en J H. Pleiter namens alle Leidse huisartsen het publiek wilden inlichten over de te volgen gang van zaken, indien vóór 1 januari 1967 on verhoopt geen akkoord tussen huisart sen en ziekenfondsen zou worden be reikt, staat geen enkele opmerking die kwetsend zou zijn voor de zieken fondsen. Toch meent de heer G. Baart naar aanleiding hiervan een ingezonden stuk te moeten schrijven waarvan de hele strekking wel als zeer kwetsend wordt ervaren en dat bovendien jvol zit met uitgesproken onjuistheden en minderwaardige uitlatingen aan het adres van de huisartsen. Dit stuk heeft de samenwerking tussen huisartsen en het „Leids Onderling Ziekenfonds", zolang de heer G. Baart de officiële woordvoerder is (zijn ingezonden stuk is ondertekend in zijn kwaliteit als voorzitter van het L.O.Z.) in ernstig gevaar gebracht. Geen enkel, zichzelf respecterende medewerker kan de op niets berustende aantijgingen zich la ten welgevallen. Graag zouden wij ter informatie van de lezer de opmerkingen van de heer Baart kritisch willen bezien. ging bestaat, daar zij, ondanks alle door de ziekenfondsorganisaties uit gelokte of gesuggereerde zeer mislei dende berichten in de pers of voor de televisie, weten te strijden voor een rechtvaardige zaak. De berichten van de zijde van de ziekenfondsorganisa- ties kunnen, kritisch bezien, slechts één bedoeling hebben, nl. „stemming maken tegen de huisarts". Ook het artikel van de heer Baart de ziekenfondsen wordt een honora rium geboden van f 67.000 voor een praktijk van 3000 zielen". Dit noemt de heer Baart een „inkomen". Dat is onjuist: hij als voorzitter van het zie kenfonds kan dit weten. Het is even dwaas te zeggen dat een winkelier die f 67.000 ontvangt een inkomen heeft van f 67.000. Daar moeten alle kosten en lasten nog af; fiscus en bedrijfson- kosten brengen dit bedrag al tot op meer dan de helft terug. Gesugge reerd wordt dat een praktijk van 3000 zielen een gemiddelde praktijkgrootte voorstelt. De gemiddelde praktijk grootte is echter 2700 zielen: 1915 zie kenfondsleden en 689 particulieren. Dat de betaling van het honorarium te ingewikkeld is om dit in het kader van een ingezonden stuk begrijpelijk te behandelen, zij toegegeven, echter een gedeeltelijke voorstelling van za ken is een foute voorstelling. Conclusie: de heer Baart heeft niet de waarheid aan het licht willen bren gen, maar had een ander doel voor ogen. Hij berekent vervolgens l)oe het inkomen zal moeten worden na 1 jan. 1967 als ziekenfondsleden contant zouden moeten gaan betalen. Hij blijft hierbij uitgaan van het foute gemid delde van 3000 zielen; maar wat hij daarna geeft in zijn getallenvoorbeeld is beslist onwaar. Als een gemiddeld verrichtingenaantal geeft hij de ver houding 1 1 tussen spreek uurbezoe- ken en visites. Deze verhouding komt zelden voor en is zeker niet de ge middelde verhouding, waarin er méér spreekuurbezoeken dan visites zijn. Daar de Leidse huisartsen bVz dag per week werken (geen vijf dagen zoals de heer Baart schrijft) en 10 dienst- weekends per jaar hebben met een gemiddelde van 25 verrichtingen per weekend, komt het tot een totaal aan tal verrichtingen van 52 x 330 10 x 25 17.410 voor die praktijk van 3000 zielen, dit alles nog volgens de bere kening van de heer Baart. De ziekenfondsen zelf stelden via hun onderhandelingscommissie een gemiddeld verrichtingengetal van 4 (de artsen zelf 4%), dat wil zeggen 4 verrichtingen per patiënt per jaar. In dit getal is begrepen het aantal ver richtingen, waarbij de patiënt niet aanwezig is, zoals telefoontjes, admi nistratie, laboratorium, brieven schrij ven aan specialisten enz. De heer Baart berekent dus in afwijking van het gestelde door de onderhandel ings- commissie van de ziekenfondsen een gemiddeld verrichtingengetal van 17.410 3000 bijna 6 en met de an dere verrichtingen als boven bedoeld erbij ruim 6. Dit is meer dan 50 pet hoger dan de ziekenfondsen aangeven. Dit kon de heer Baart weten. Zou het de bedoeling zijn, dat het mooie ronde getal van f 600 perdag bij het publiek erin gebracht wordt om stemming te maken tegen de huisarts? hoeveel ongerief de patiënten, die een beroep zouden moeten doen op de al gemene bijstandswet, wel bezorgd wordt, als de huisartsen het door hen zelf bepaalde „hoge" inkomen maar binnen krijgen. Dat is een veronder stelling die typisch past in het hele betoog van de heer Baart. Het interes seert ons bijzonder, maar als er geen akkoord wordt bereikt kunnen wij er niet veel aan doen. Misschien mogen wij de heer Baart in herinnering bren gen, dat aan het afbreken van de on derhandelingen ten minste twee par tijen schuld hebben. Uitgaande van de verantwoordelijkheid in deze heb ben wij de aan de meningsverschillen geen schuld hebbende patiënten op tyd willen inlichten en daarbij de moed gehad een aantal noodzakelijke impopulaire maatregelen voor te stel len. De kwestie van de contante beta ling wordt uitgelegd als discrimine rend, dit wil dus zeggen: bewust kwetsend t.a.v. de ziekenfondspatiën ten. Voor mogelijke andere redenen is bij de heer Baart geen plaats, ter wijl het toch voor iemand die erva ring heeft in deze materie niet zo moeilijk is dit te bedenken. De mees te ziekenfondspatiënten hebben geen bank of giro via welke zij betalingen kunnen verrichten; de meeste zieken fondspatiënten zijn gewend aan con tante betalingen; velen van hen genie ten een weekloon wat kwartaalbeta lingen moeilijk maakt. Volgens de heer Baart nemen de artsen het recht in eigen handen, zon der strafvervolging. In dit verband willen wij met nadruk stellen, dat dit recht in de ziekenfondswet nauwkeu rig is vastgelegd Te dien aanzien kunnen wij beweren, dat de heer Baart ons beschuldigt van onrechtma tig handelen. Het is ons onbegrijpelijk, dat waar wij tot op heden in bijzonder goede verstandhouding met de ziekenfond sen in Leiden hebben samengewerkt in het belang van de gezondheid der bevolking zonder overleg een zo on waardig artikel is geschreven. De Leidse huisartsen Kaerel i Omdat wij het adres van een Leidse student nodig hadden, belden wij het Praesidium Facultatum, het admi nistratieve hart van de universitaire gemeenschap. Een zekere heer Von deling (nee, niet die) stond ons te woord. Hoewel hij niet te beroerd was om dat adres even op te zoeken, liet hij ons wel weten dat wij maar liever een almanak moesten aan schaffen„omdat het hier geen in lichtingenbureau is". Nee zag, stel je veur, kaerel. en We vroegen de president-directeur van een bekend wereldconcern aan de telefoon. Zijn secretaresse: Me neer is om gezondheidsredenen van daag thuisgebleven. U kunt hem beter niet storen". Toch zijn huis gebeld. Het dienst meisje: „Meneer is er niet. Hij is gaan jagen". Wat je als president-directeur tegen woordig al niet moet doen om er een dagje tussen uit te knijpen. Jog' Wrakhout In een deel van onze editie hebt n van de week kunnen lezen, dat de Noordwijkse politie het aangespoelde wrakhout door een speciaal daarvoor aangestelde man laat verwijderen, omdat dit hout door nudisten wordt gebruikt om aan de duinvoet schuil hutten te bouwen. Hoe hebben we het nu? Willen die nudisten de wet nog een beetje na leven en bedekken ze hun naaktheid met wrakhout, dan komt de politie om daar een stokje voor te steken. Een houterige bedoening. Pseudo-naakl i Als onze zegsman zich later niet had gerectificeerd, hadden we een mooi weerhaakje gehad over het raadslid Vogelaar uit Noordwijk. Volgens de eerste mededeling van onze raadsspion zou hij naar aan leiding van de door gekwetste raadsleden aangevallen satireru briek in De Zeekant hebben gezegd: „Het is het enige wat m'n vrouw over de raadsvergaderingen leest. Hoe meer ik word uitgekleed, hoe harder ze lacht". Het heeft niet zo mogen zijn. Later werd ons haastig gemeld, dat de heer Vogelaar over „in het zonnetie zetten" had gesproken. Jammer, het was zo mooi in da sfeer met al die naakten in Noord- wijk, Sprakeloos Inbrekersin een Leids jeugdhuis hebben de afgelopen week sprake loos van verbazing gestaan toen ze thuisgekomen een gestolen geldkist je openden. Er zatenvoorbe hoedsmiddelen in. Duizend gulden waard: een foto van de inbrekersgezichten onmiddellijk na het forceren van de gelddoos ge nomen. Denken De Leidse raad heeft zich ontwik keld tot een weldenkend gezelschap. Het „ik dacht" en „wij dachten" is er niet van de lucht. Het te pas en te onpas gebruikte „ergens" viel nog te turven, maar in zijn „denken" zijn wij verstrikt geraakt. Wij dachten dat de raad zich hier wel iets te snel aan een modegrïllig spraakgebruik heeft onderworpen. Trouwens, dat denken wij nóg. Als een wethouder zegt „Wij menen dat dit een oplossing is" geeft dat meer vertrouwen in de toekomst dan wanneer hij dacht dat iets een op lossing was. Duidelijk Duidelijkheid in de politiek is tegen woordig schering en inslag. Met de toeneming van het aantal partijtjes wordt het almaar onduidelijker. Maar als een raadslid van Leiden in een paar zinnen over de afbraak van een schoolgebouw zich bedient van de woorden primo, secundo, prema- tuuy en solitair, vinden wij dat hij terwille van de duidelijkheid zijn taalgebruik ook maar eens moet herzien. Of vindt de K.V.P. haar natuurlijke aanwas zo voldoende dat dit voor haar geen wenselijkheid is? Motten Af en toe duiken er van die leuke maniertjes in het gezelschap der sleutelstedelijke b estuurderen op. Zo is er altijd wel één die het, zonder daarvan af te wijken, over Leien heeft.. Een jaloerse tong heeft ons eens verteld, dat deze man dfin leerd. Maar dat helemaal sno bistisch zou zijn, want dan zou hij alleen de schijn ophouden. Een raadslid is nu met de uitbrei ding van deze typische vocabulaire begonnen. Hij heeft het, met name op het toppunt van zijn taalrijke beschouwingen, over „motten" in- stede van „moeten". Motten betekenen bederf. Het ge wraakte maniertje is dat ook. 1566 In het hervormd ringblad Ter Aar en omgeving: ,(Hoe meer snuiste rijen. versiering en liturgie, des te minder beleving. In welk jaar vond de beeldenstorm plaats?" In 1 6, dominee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3