„Verbonden tijden ook nu nog houden opdracht in" Een woord voor vandaag Prof. dr. L. W. G. Scholten voor Chr VHMO Marker meisjes Anglicaans protest tegen dominees-wet Uw probleem is het onze.... Kennedy-boek in Revu ENGELEN Voetangels en rozen Spanningen tussen negers en joden alles goed en wer ZATERDAG 24 DECEMBER 1966 ,Jk geloof niet meer in Sinterklaas en ook niet meer in het Kerstkindje"zei eens een jongen die meende achter een sprookje gekeken te hebben. En vele ouderen leven precies zo. Ze vieren Kerst, het feest van Christus, maar het kindje in de kribbe is maar een sprookjespop. Juist daarom legt Lucas er waarschijnlijk de nadruk op dat het Kerstgebeuren geen le gende is. Tot driemaal schrijft hij: En het geschiedde. Het geschiedde dat er een bevel uitging van de keizer. Hij regeerde de wereld. Hij kon decreteren, hij had de macht in handen. En tot Herodes schreef hij: „Tot nu toe waart ge mijn vriend, maar van nu af aan zal ik u als mijn onderdaan behandelen." En altijd weer, ook nu nog moeten wij voelen dat we de machten die over ons gesteld zijn onderworpen zijn. Maar dan spreekt God. Weer geschiedt het. Weer gaat er een bevel uit en dat bevel komt in de vorm van een vervulling. Gods Woord wordt werkelijkheid. Christus wordt geboren. En tegenover de macht van keizer Augustus wordt het Kerstkind gezet. Christus is Gods antwoord aan de wereld. De wereld zei: Alle mensen inschrijven. En God zei: Reken Mij er aan ook bij. En dan geschiedt er weer iets. Dan zeggen de herders: „Laten wij dan gaan zien hetgeen geschied is." Dat zien is niet „kijken", maar „beleven". Dat zien is God ontmoeten. En wie God ontmoet heeft is nooit meer dezelfde. We lezen vandaag: Lucas 1 vers 57 tot 80. We lezen morgen: Lucas 2 vers 1 tot 20. We lezen overmorgen: Lucas 2 vers 21 tot 39. „Te progressief Bazuin wijzigt redactie AMSTERDAM De helft van de redactie van het rooms-katholieke weekblad De Bazuin is per 1 januari vernieuwd. Twee van de vier paters dominicanen, die de redactie vormen, zullen verdwijnen. Drie andere domini canen komen in hun plaats. Rond Pasen zal de situatie opnieuw worden bekeken. Er waren al enige tijd moeilijkheden rond dit blad, dat door vele rooms-ka- tholieken als te progressief wordt beschouwd. Met name leidende figu ren in het Vlaamse rooms-katholicisme zouden zich meer dan eens met klach ten hebben gewend tot de generale lei ding van de Orde der Dominicanen in Rome. In het nummer van deze week deelt het bestuur van de stichting, die De Bazuin uitgeeft, mee, dat Jos van Dijk en Thom Janssen uit de redactie zullen treden. De eerstgenoemde zal ook het priesterschap neerleggen. Hij gaat wer ken bij Werkgroep 2000 op het vor mingscentrum De Horstink te Amersfoort. op langspeler (Van onderwjjsredactie) DEN HAAG In dezelfde stad waar zij een halve eeuw geleden werd opgericht, heeft de Vereniging van leraren bij het Christelijk Voorbereidend Hoger- en Middelbaar Onderwijs gisteren haar vijf tig-jarig bestaan stijlvol gevierd met een grootse redé van prof. dr. L. W. G. Scholten. ..Heden en toekomst staan niet los van de tijd van oprichting want de tijden zijn verbonden", zo betoogde de feest redenaar, „of zoals de bijbel zegt: ..Jezus Christus is gisteren en heden Dezelfde en tot in eeuwigheid". tt (vloeide kunnen niet bestreden worden rlcllvc 66UWIC6SL als h*t christendom gevangen blijft bin- De paters J. Nieuwenhuis en R. W. j Tepe blijven in de redactie. Zij krijger. gezelschap van de paters C. Spoor, N. Versluis en B. A. Willems. Het stichtingsbestuur schrijft „ver trouwen te hebben in het eigen kri tisch inzicht van deze redactie, zodat De Bazuin haar eigen taak in het ge loofsleven van Nederland minstens voorlopig zal kunnen voortzetten." werd stijlvol gevierd Gevaren ABOP 3 dagen in de Doelen (Van onze ondcrwijsredactie) ROTTERDAM Dc Algemene Bond van Onderwijzend Personeel houdt dc eerste algemene vergadering op 27, 28 en 29 december in De Doelen te Rotter dam. Op de agenda staan vaststelling van het program van de bond, die dit jaar werd gevormd, en ongeveer tachtig voorstellen die verbetering van onder wijs en rechtspositie van het onderwij zend personeel beogen. De ABOP strijdt voor een wettelijk geregelde leerplicht tot 18 jaar. De laatste twee jaren kunnen scholieren ook gedeeltelijk dagonderwijs volgen, dat gericht is op de culturele en maatschappelijke vorming van de 16-tot 18-jarigen. Tevens wil de ABOP zich inspannen voor een regeling van de klassegrootte. Pro Veritate publiceert: Prof. Scholten wees ook op de geva- ren die in vermomming tot ons komen, j Als de overheid de middelen verschaft eigen persoonlijkheid op het gebied __i het onderwijs te beleven, is tevens vereniging, de heer J. van 't Hul, de mogelijkheid geschapen om een be- precs in zijn openingswoord de grote paalde kleur ook op het bijzonder moed van de enkele tientallen oprich-derwijs te drukken, ters die in het Haagse Boazhuis de Ten tijde van de oprichting was dat voorzitter van de jubilerende; (Van kerkredactie) JOHANNESBURG Dale Whi te, aan anglicaans priester in Zuid- Afrika heeft geprotesteerd tegen het plan van z"h regering om bui tenlandse preuiitanten slechts een verblijfsvergunning voor een jaar te verstrekken. Op die manier wil het regieme van Vorster predikanten die kri tiek uiten op het apartheidsbeleid spoedig uit het land kunnen ver wijderen. Ds. White meent dat dit een onrecht vaardige politieke daad is die het pasto rale werk in de internationale kerken ernstig zal bedreigen. Whitè i s een Zuidafrikaan. Hij publiceert zijn pro test in het blad Pro Veritate van het Christelijk Instituut. Brieven die niet zön voorzien van naam en adres kunnen niet tn behandeling worden genomen. Geheimhouding ts verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaai In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Iemand heeft vier jaar ge- Inden de zaak overgenomen toen *ljn vader overleden was. Hij bleef achter met twee broers, die nog min derjarig zijn. De moeder was reeds eerder gestorven. Hij was gedwon gen een hulp in de huishouding te nemen. Zelf is hij ongehuwd. Hij betaalt het hele huishouden. Ook de slijtage van meubels en vloerbedekking kost nog al wat. Hij valt voor de inkomstenbelasting in tarief groep I. Is aftrek wegens bui tengewone lasten moeilijk? Antwoord: Nu de broers niet naar evenredigheid in de kosten van de huishouding bijdragen, kan hij de belastinginspecteur vragen om af trek wegens zijn bijdrage in het le vensonderhoud van zijn broers, voorzover dezen nog niet zelf daarin kunnen voorzien. (Bijvoorbeeld als de broers door studie geen eigen in komsten hebben, of niet voldoende verdienen om rond te komen). Hij zal de inspecteur een zo goed mogelijke berekening moeten verschaffen van hetgeen hij van het onderhoud van zijn broers voor zijn rekening neemt, met inbegrip van een deel der kost en van de huishoudelijke hulp. de slijtage, gas. vuur, licht, water e.d. Vraag: Voor wie zijn de sieraden van een overleden moeder: voor de eigen dochter of hebben de schoon zusters ook recht daarop? Antwoord: Broers en zusters heb ben gelijke rechten. Men verdele dus de gehele nalatenschap en ga zó mogelijk na welke personen het meeste een band met de verschil lende voorwerpen hebben. Lukt ver deling niet dan kan men loten. Dit is de beste manier, want een ge dwongen deling brengt hoge kosten Vraag: Een weduwe heeft twee kinderen, één van 16 en één van 17 jaar, die op een middelbare school gaan en wezenpensioen ontvangen. Het jongste kind was in april 16 jaar geworden, zodat de weduwe voor het derde kwartaal recht had op kinderbijslag voor 4 kinderen. Zij ontving slecht KB voor 3. De raad van a/beid verklaarde dat dit kind wezenpensioen ontvangt en dus mee voorziet in het onderhoud. Waarom ontvangt zij voor het oudste kind wél dubbele KB en voor het jongste niet? Toen het oudste kind 16 jaar werd. moest zij een specificatie opmaken van de kosten die dit kind per jaar maakte. Antwoord: In het uiterste geval kan zij bij de raad van arbeid een voor beroep vatbare beslissing aan vragen en in beroep gaan bij de centrale raad van beroep. Het lijkt ons echter beter eerst eens de zaak met de raad van arbeid te bespre ken en een specificatie van de kosten voor het jongste kind over te leggen. Als men georganiseerd is, kan men eerst overleggen met de betturenbond ter plaatse. De nationale kerken in Zuid-Afrika worden door het aangekondigde besluit niet getroffen, zegt hij, maar wel die kerken die tot een internationale ge meenschap behoren. Het plan zal onge twijfeld invloed hebben op het beroe- pingswerk van die kerken, maar brengt ook de pastorale verantwoorde lijkheid in gevaar. Z uidwest-A fri ka VAR A-camera's in jeugdgevangenis HILVERSUM Vanavond zal de VARA-televisie in „Achter het Nieuws" een reportage geven uit de jeugdgevangenis in Vught, en het pro gramma bestaat voornamelijk uit gesprekken, gevoerd met enkele van de 150 gestraften rondom de 20 jaar. die hier gemiddeld 1 tot 3 jaar moeien bL*j- De VARA vertelt ons, dat door die gesprekken een nogal somber beeld is gevormd van het leven in een ouder wetse gevangenis. De directeur, de psy choloog en dr. J. van der Grient, hoofd van het gevangeniswezen, zullen aan vullende informatie geven. In verband met deze reportage wordt het programma gewijzigd: de Rudi Car- rell-show komt om 8.20 uur en het aan gekondigde verhaaltje uit eigen werk, voor te lezen door Simon Carmiggelt. volgt nu op Achter het Niéuws en besluit dus de uitzending. Een predikant moet minstens drie jaar in zijn gemeente staan om werke lijk gezag te krijgen. Een predikant of priester die na een jaar al weer moet vertrekken zal niet gemakkelijk het vertrouwen van zijn gemeenteleden winnen. Het regeringsbesluit, meent ds. Whi te, richt zich vooral tegen de Ameri kaanse predikanten en in het bijzonder tegen geestelijke leiders in Zuid- west-Afrika, dat nog steeds onder Zuid afrikaans beheert staat. Zuid-Afrika vreest dat de Verenigde Naties dit ge bied onder ander toezicht zal plaatsen en .wiL-heL-Jiict .omgeven. - NTS-verslaggevers op huwelijksdag HILVERSUM Ook de NTS heeft nu het team van regisseurs en verslag gevers dat dienst zal doen bij de televi siereportage van de plechtigheden cp de huwelijksdag van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, vast gesteld. De eindregie berust bij Ger Roos, die in het televisiecentrum op het Binnen hof, waar alle beelden samenkomen, zal zetelen. Twaalf regisseurs bezetten de diverse cameraposten, o.w. Wim Bosboom in het Raadhuis en Henk Mo- chel in de kerk. Voor het commentaar zijn aangewe zen Ageeth Scherphuis, Joop van Zijl, Aad van den Heuvel, Jan Gerritsen, Frans van Houtert, ds. A. Klamer (in de kerk) en Ilse Wessel. Voor de centra le verslaggeving in het centrum zorgt Koos Postema. vereniging voor Chr. VHMO het licht deden zien. Nu de noodzaak van het christelijk onderwijs vaak In twijfel wordt getrokken, is het heilzaam, dat onderwijs te zien als een dwingende els van God, zo zei hij. Prof. dr. L. W. G. Scholten begon zijn betoog met de grote breuk die de eerste wereldoorlog heeft veroorzaakt te markeren. De mens, die bezig was i systemen voor sociale zekerheid te ont- werpen, zag zich plotseling geplaatst voor een uitbarsting van bestialiteit, I die hij niet heeft kunnen keren. Objectiveren Tegen die achtergrond moet de op richting van de Vereniging voor chr. vhmo worden gezien. Prof. Scholten constateerde dat de oprichting plaats had in een tijd waarin vele christenen Intern en subjectief deel hadden aan de christelijke godsdienst. Bewust of onbewust hebben de op richters het streven verwezenlijkt het christendom te objectiveren, oir godsdienst te laten uitbarsten in onder wijs, wetenschap, recht en sociale ver houdingen. Algemeen gevaar niet zo groot, maar dat derde later. Zelfs de sociale grondrech ten kunnen een gevaar in zich dragen, omdat hier een overheid werkt, die ook beperkt is in haar visie en die het socia le grondrecht van vrijheid van onder wijs tot dwang kan Niet los dering na heeft niemand er zich aan gehouden. Het christendom liet zich niet terug dringen tot een intern menselijk verschijnsel. Zo staan ook de huidige periode en de toekomst niet los van de tijd waarin de Vereniging voor Chr. VHMO werd opgericht. Al is de taak van de leden onvoorstelbaar verzwaard, de tijden zijn verbonden, zo besloot prof. Schol ten. Na de ochtendvergadering konden de leden kiezen uit een aantal excursies, terwijl des avonds leerlingen van Haagse Christelijke middelbare scholen een musical uitvoerden. Kerstpelgrims naar Bethlehem JERUZALEM De weg naar Beth lehem is gistermorgen opengesteld voor kerstpelgrims en anderen. Israë lische en Jordaanse autoriteiten heb ben de bestandslijn opengesteld voor verkeer, zoals in de kerststijd gebrui kelijk is. De spanning tussen de twee landen van de laatste tijd heeft hieraan niets veranderd, evenmin als de Jordaanse regeringswisseling en de berichten over Amerikaanse wapenleveranties aan Jordanië. Tijdens de tweede wereldoorlog kwa- mende kerken op voor de objective ring van het christendom. De kreet „de godsdienst is voor de kansel, niet voor le volksvergadering" was een 'oorschrift, maar op een enkele uitzon- Bisschoppensynode wordt werkelijkheid ROME Volgend jaar van 29 sep tember tot 24 oktober zal de eerste bij eenkomst worden gehouden van nieuwe bisschopssynode van Rooms-Katholieke Kerk. Dit heeft de paus gisteren bekendgemaakt De instelling van deze synode een van de voornaamste besluiten van het vorig jaar geëindigde'concilie. Hier door wordt het principe van de collegia liteit (de paus bestuurt de kerk samen met de bisschoppen) werkelijkheid. Alle nationale bisschopsconferenties zullen één vertegenwoordiger zenden, in de regel de voorzitter. Nationale con ferenties met meer dan 25 bisschoppen zenden twee afgevaardigden. De paus zei nog, dat een der hoogte punten van het volgend jaar de viering zal zijn van de 1900e gedenkdag van het martelaarschap van Petrus en Pau- lus. UTRECHT Het weekblad Revu van de Geïllustreerde Pers zal in een feuilleton een samenvatting geven van het Amerikaanse boek „De dood van een president" van William Manches ter. Ook de passages, waartegen de fa- milie-Kennedy bezwaar heeft gemaakt en die ook schrapt, worden gepubli ceerd zoals ook de Duitse Stern van plan is. Voor de publikatierechten is 108.000 gulden betaald. De Utrechtse uitgeverij Bruna biengl komende zomer een Nederlandse ver taling van het boek uit. Hierin zullen als Harper en Row dat ook doet worden weggelaten. t De oprichting werd dan ook geflan keerd door het in het leven roepen van soortgelijke organisaties, die op eigen terrein hetzelfde doel nastreefden, zo als bijvoorbeeld de Gereformeerde stu denten Beweging en de Nederlandse Christen Vrouwen Bond. De algemeenheid vaai dit verschijnsel had een algemene oorzaak: de gruwe len van de oorlog en wat daaruit voort- Leergang over het Nederlandse lied (Van C s kunstredactie) AMSTERDAM De Stichting Cona- mus organiseert in samenwerking met de Akademie voor Kleinkust een leer gang over het lied 1967. Onder leiding van prof. dr. Garmt Stuiveling zullen in twaalf lezingen fa cetten worden besproken van de Neder landse lichte muziek en het cabaret Als sprekers treden op Wim Sonne- veld. Louis Noiret, Jaap van de Merwe, Ernst van Altena, Johan Anthierens Brussel, Pi Scheffer, Cor Lemaire. Pie ter Goeman, Wim lbo en Co de Kloet. Tot besluit wordt een forum gehouden, dat als thema heeft: „Gekwetst ben ik van binnen". Deze leergang wordt gehouden in the ater Lurelei te Amsterdam, op drie za terdagmiddagen (21 januari, 4 ei februari) en op drie maandagavonden (23 januari. 6 en 20 februari). De Hoop legde 20.000 mijl af AMSTERDAM Het kerkschip De Hoop heeft in het afgelo pen jaar, ondanks het feit dat het meestal concentraties van schepen op zoekt en zich daa rin de buurt op houdt, toch meer dan 20.000 mijl geva ren, een afstand gelijk aan de omtrek van de aarde. De assistentie begon in januari in de Zuid-Ierse Zee. Van februari tot sep tember bracht De Hoop op de NoordzEe door, merendeels ten westen van Dog- gersbank, om vanaf oktober de trawler- vloot weer te volgen naar de Ierse kust voor Cork en Waterford. In die tijd werd er 872 maal hulp verleend, bij ruim 500 maal een advies via de radio al uitkomst kon brengen. In de 42 gevallen betrof het hulp aan sche pen van andere Westeuropese landen. In het hospitaal werden 76 patiënten gemiddeld vijf dagen verpleegd voorts werden ruim 200 patiënten poli klinisch en nog eens 200 patiënten met een radio-advies geholpen. In de kerkzaal werden 67 kerk diensten gehouden en een even groot aantal dagsluitingen. Er ^varen. 1700 kerkgangers in persoon aanwezig. Het hospitaalkerkschip zal 3 januari weer van de Scheurhaven-Europoort naar zee vertrekken. Generaal Challe krijgt gratie PARIJS Ex-generaal Challe (61), de leider van de militaire opstand van april 1961 in Algiers tegen de Franse regering, heeft van generaal de Gaulle gratie gekregen. Challe was tot vijftien jaar veroordeeld. Van de vier generaals die de opstand leidden, zitten er nu nog twee gevan gen. Salan en Jouhaud. Beiden kregen levenslang. Zeiler kreeg eerder dit jaar gratie. (Van een correspondent) NEW YORK De betrekkingen tussen negers en joden in de Vere nigde Staten zijn op een diepte punt gekomen. De joodse gemeen schap moet in actie komen om een conflict te voorkomen. Aldus dr. Judd Teller, een joods histo ricus, in het decembernummer van ..Conservative Judaism". Verscheidene Amerikaanse joden heb- ;n er de laatste tijd hun veront rusting over uitgesproken, dat de joden thans behoren tot de „white backlash", de blanken, die zich tegen het verder toekennen van rechten aan negers ver zetten. Verschillende groepen neger-acti visten, met name de Black Muslims, zijn overwegend antisemitisch. Indivi duele negers plegen in het algemeen joodse huisbazen en zakenlieden als doelwit voor hun aanvallen uit te zoe ken. De joodse politieke invloed, aldus Tel ler, is te danken aan de joodse concen traties in de centra van de grote steden als New York, Chicago, Boston, De troit, Los Angelos en Cleveland. „Black Power" kan in deze gebieden een be langrijke macht worden. Teller vindt dan ook, dat de joodse stedelingen elke gelegenheid, om zich met „Black Po wer" te verzoenen, moeten aangrijpen en in elk geval botsingen moeten voor komen. De blanke christelijke geestelijkheid strijdt zij aan zij met de zwarte christe lijke geestelijkheid voor de burgerrech ten, terwijl het joodse aandeel beperkt blijft tot woorden. M'Z engel is kapot. Mijn ei gen stokoude engel, die me zo dierbaar was. Gelukkig liet ik hem zelf uit mijn handen vallen. Stel je voor, dat een ander het had ge daan, wat zou ik driftig zijn gewor den. En dat nog wel op het moment dat de kamer zich net bezig was in kerststemming te hullen. Op zo'n ogenblik is kwaad worden en schel den natuurlijk een geweldige af knapper. Toen hij viel en zijn nek brak, was ik alleen, 't Is dat je als volwassen vrouw niet janken wil om een glazen engeltje, maar ik was er na aan toe. Ik had hem gekregen van mijn grootmoeder toen ik zes was. Je krijgt in de loop der jaren een band met zo'n ding. Eigenlijk was het geen ding. Het mag dan naar afgodendienst rieken, maar op een mysterieuze manier was hij voor mij een echte engel. Misschien kwam dat door het bazuintje, waar je echt op kon blazen. Je hoorde dan een ijl lettertje. Soms, als hij er een heel speciale reden voor had, praatte hij tegen me. Of hij preekte een beetje, als hij dacht dat ik daaraan toe was wat vrij veel jaren het geval was. Een enkele keer knipoogde hij al leen even, alsof hij zeggen wilde: ik begin niet weer, het is tijd dat je het nu eindelijk allemaal weet. T}E kerstfeesten in de oorlog hadden we geen boom, toen hing mijn engel aan een rood draad je boven de schoorsteen. Eigenlijk een beetje armoedig, maar juist in die jaren was zijn simpel ba- zuinspel stimulerender dan veel langspeelplaten die we tegenwoor dig kunnen draaien. Nu is hij kapot. Middenin de rom mel van ballen, slingers en kaarsen ben ik even gaan zitten om het te verwerken. Wat doe je dacht ik met een engel waarvan de helft aan gruzels ligt? Gewoon nuchter in de prullenmand gooien. Niet senti menteel doen vooruit. Maar doe je dat zomaar met iemand van zil ver-glas. die zoveel goede dingen tegen je heeft gezegd? Ik schoof de resten in een leeg kaarsendoosje, dat leek niet zo cru. Weg- doosje in de vuilnisbak. Nu moest ik voortmaken, straks viel iedereen binnen en de chaos was niet te overzien als ze allemaal wilden helpen. Ik zette de grammo foon aan met een kerstplaat. Fijn. Rode kaarsen prijkten tussen de schalen paper whites. De boom stond versierd en wel mild te geu ren. Toen ik de kerstgroeten aan het opprikken was, kwamen de kin deren thuis. „Hardstikke gezellig" - oudste zoon. ,,'k Heb zin in kerst" - jongste „Wat is ter. die voegde: „Zeg, m „Dood", snel: „kapot". r/E keek me met grote ogen aan en merkte op: „Kapot? Wat vreselijk". „Zeg, doe me een lol", vond de oudste. Zij en ik ke ken elkaar bezeerd aan. „Het lijkt wel of jullie over een familielid praten inplaats van over een versierseltje". Vals neuriede hij het kerstlied mee. zette de kaarsen in de boom recht met de opmerking: „Als grote broer er niet was, vloog de hele boel hier in de fik. Wie zet er nou kaarsen zo scheef in een boom". ..Mijn moeder had een engel, zij heeft hem nu niet meer", zong hij schorrig. „Rotjong", schold zijn zuster. moeder hield van hem, snap dat dan toch". Alle kaarsen, al het groen ten spijt sloeg men in- tensief aan het bekvechten. Toen ging ik de kamer uit, diepte uit de vuilnisbak de resten van wat eens mijn engel was op en brak er het bazuintje af. Bij mijn binnenkomen was de rel nog in volle gang. „Stilte", commandeer de ik en toen blies ik op het glazen toetertje tet-tet klonk het zielig. Het was een malle vertoning. „Vind je het echt een ramp?" vroeg mijn zoon. „Jkunt toch niet van glas houden? Trouwens, sorry, maar hij had een stomme kop". „Ach weet je", zei ik, „eigenlijk hield ik alleen zoveel van hem om dat ik zoveel van mijn grootmoeder hield. Soms verbeeldde ik me dat hij teaen me praatte. Dat was na tuurlijk onzin. Ik liet hem dingen zeggen, die mijn grootmoeder ge zegd zou kunnen hebben. Snap je?" HgOT mijn verbazing vroeg de jongste zoon: „Hield je ei genlijk niet zo erg van je groot vader?" „O ja, hij was een engel", hoorde ik mezelf zeggen, wat dwaas klonk het werd gewoon een'teveel aan engelen. Ik vervolg de: „Mijn grootvader, dat was een grote houten engel. Hoekig en stram. Hij kwam uit Drente en praatte overal een H voor en liet de H weg waar hij hem moest zeg gen". Toen zei de oudste: „Hik oop. dat we zonder de hengel van moeder hallemaal een eel eerlijk kerstfeest zullen ebben". En omdat er heirle- gers van engelen waren in de kerst nacht, omdat ze er altijd nog zijn, zal zijn wens stellig in vervulling gaan. Mink van Rijsdijk. (Van onze kunstredactie) Negram-Delta-Haarlem heeft langspeelplaat gemaakt van het Mar- Ver Meisjeskoor Een Naam is onze Ho pe, dat onder leiding van de enthousi. aste Piet Boneveld voornamelijk geeste- lijke liederen zingt. Het behoort bijna tot de traditie het voormalige eiland, meisjes tussej twaalf en achttien jaar in dit koor mu zikaal te scholen. Sinds de oprichtinj in 1951 hebben reeds driehondeij meisjes bijgedragen aan de goede repu- tatie van de groep. Behalve op hoogtij, dagen in de hervormde kerk van Mar ken laat het koor zich horen in bijzon, dere samenkomsten elders in het lané en in de bekende diensten voor Radio Bloemendaal. Kant I van de plaat bevat: Psaln 122, „Ik weet in wien ik geloofd heb'. „De wederkomst van Jezus", „Grod Gloria". „Daar zijn geen grenzen" „Tel uw zegeningen". Op de B-kam zijn opgenomen: „De roepstem van Je zus", „De Heer is mijn Herder", „Di schoonste bloem", „Mijne vrije vader land", „Dank u voor deze nieuwe mor gen" en „Het lied van de nieuwe hemd en de nieuwe aarde". Kees Kes bespeel de het orgel. Lief klinkt de solostem in twee liede ren: het „Tel uw zegeningen" derscheidt zich door de ontwapenende voordracht van de tekst tussen de ge zongen verzen. Opmerkelijk is dat he. koor in de twee vrije nummers minder goed op dreef schijnt te zijn. Ook de opname daarvan is niet vlekkeloos. Het staat wel vast, dat velen graa? luisteren naar het geestelijke lied in de stijl van dit Markerkoor. Toch me nen wij, dat de groep een nog groter publiek zou kunnen aanspreken een repertoire waarin ook stem en rit- me van eigen tijd doorklinken. (Del- ta-DL 511, 11,90). JOODSE GELEERDE WAARSCHUWT Teller wijst op de joodse huisbazen, die in den regel niet in de ghetto's ge bleven zijn, maar aan de bewoners van de krotten genoeg hebben verdiend, zich elders te vestigen. Zij zouden nodig uit de joodse gemeenschap moe ten worden gebannen, om weer tot ee: gezonde verhouding met de negers fe komen. Werkgroep voor jeugdtoneel ROTTERDAM De Jeugdtoné- werkgroep houdt voor jongeren vari tot 26 jaar een cursus toneelspelen. 0: der leiding van Henk Uterwijk, et! jonge acteur van het Nieuw Rottei- dams Toneel, zaleen modern to neelstuk of een eenacter worden in gestudeerd. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op 18 februari in d« Schouwburg. De overige twintig zater dagen zijn in de studio van de Neder landse Amateur Toneel Unie aan de Is, Hubertst'raat. Maximaal kunnen twintig deelne mers worden ingeschreven. De deelne- mersprijs is ƒ25. Aanmelding is moge-j Proefschrift over evolutie-theorie UTRECHT De heer W. Krommen hoek uit De Bilt (U.) promoveerde gisteren aan de Rijksuniversiteit van Utrecht tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proefschrift „Een vergelijkend onder zoek naar de bijdrage en betekenis van de paleontologie en biologie in het moderne evolutionisme." In zijn proefschrift komt de heer Krom menhoek, die zowel geologie als biolo gie heeft gestudeerd, tot de conclusie, dat de evolutietheorie volgens welke de plantaardige en dierlijke soorten uit elkaar zijn ontstaan, volkomen is bevestigd. Tevens noemt hij het gerechtvaardigd te veronderstellen, dat dit proces ten slotte heeft geleid tot het ontstaan van alle nu bekende levensvormen, inclusief de mens. Prinses Margriet in bestuur Roode Kruis DEN HAAG Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis zal de algemene vergadering prinses Margriet voordragen ter benoeming door de Kroon als lid van het dagelijks bestuur. Beroepingswerk NED HERV. KERK Beroepen te Slikkerveer (toez.): A. Makkenze te Katwijk a.d. Rijn; te Amers foort (vac. A. O. Zijlstra toez.): A. J. Jorissen, pred. v. buitengew. werkzaamh. (jeugdwerk op g.g.) te Utrecht. Bedankt voor Wouden-berg (2e pred, pL toez.): J. Wieman te Nunspeet. GEREF. KERKEN Beroepen te Oegstgeest (vac. I. Meijer): G. v.d. Veere te Hardegarijp; te Voor schoten (vac. K. Smit): G. de Zeeuw te Den Helder: te Monnikendam: J. de Waard te Oostvoorne. Benoemd tot hulppred. te Putten: D. Rignalda, emeritus pred.. woonacht. te Utrecht. GEREF. KERKEN (vrtfgem.) Beroepen te Hengelo 'O.» f2e maal): M. Brandes te Meppel; te IJsselmuiden en Grafhorst: kand. J. Kranenburg te Kampen. Bedankt voor Zuidhorn: M. K. Dro6t te Mariënberg. Profetie Het is opmerkelijk, dat de droevig^ omstandigheden, waarin kerkelijk Ne derland de laatste jaren is komen te verkeren, reeds in de achttiende eeuw zijn voorzien door ds. Theodorus Vaii der Groe. In een van zijn biddagpredikaties lezen wij: „De Heere zal het volk vaii Nederland zeker verlaten, Zijn gena de, Geest en Woord, zegen en hulp geheel wegnemen en vreselijke oorde len over ons brengen. God za! vaB jaar tot jaar Zijn slaande hand hoge! over ons opheffen. Hij zal Nederland bezoeken met het zwaard (tweede we reldoorlog), hongersnood (hongerwin ter), tbc, verdervende watervloedel (februariramp) en met allerlei ander! zware plagen (bankovervallen) en oori delen (moorden)". „Dan zal er niemand meer bekeerd kunnen worden, want de Geest dei bekering zal dan van ons geweken en de deur der genade gesloten zijn. De zonden zullen met geweld doorbreken en het gehele land zal vervuld worden met een verwoestende huichelarij ei goddeloosheid. God zal dan de kande laar van het evangelie uit ons middel wegnemen en onze kerken zullen in puinhopen gelegd of met de gruwe lijke afgoderij van de antichrist ont heiligd worden." DELFT K. Sjod Stemvee De z.g. onmondigen, of liever: d( eenvoudigen zullen en kunnen de poli tiek nu eenmaal niet zo bevatten ol overzien als degenen die zichzelf z< graag als intellectuelen beschouwen Het gros van het „vee" stemt nu een maal hetzij uit traditie, hetzij uit ex treme neigingen. Het is echter gevaarlijk over „ston stemvee" te spreken. Dit werkt extre misme juist in de hand. Als grote mas sa hebben deze mensen een grote e! beslissende invloed op de verkiezings uitslagen. De recente verkiezingen heb ben dit duidelijk aangetoond. Zo"t uitslag heeft als groot voordeel da' aristocratisch aangelegde politieke he ren eens met de neus op de feiter worden gedrukt. De thans geliefd! kree! ..ondu'^eh'jkhpid in de politiek' is door het „domme stemvee' ontstaan. Het domme vee is blijkbaai uitgeslapener dan je oppervlakkig zot vermoeden. ROTTERDAM B. Bottema

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2