TV RADIO Commentaar Nederlandse programma "s niet geschikt voor export Lies beth zingt iets anders Puzzelhoek Beeld van omroepgids veranderd BARK Joos Brandt Vos en VRIJDAG 8» DECEMBER )9*< Ontmoeting fïE EERSTE politieke ontmoeting bij de NTS was niet van schokken de aard, maar muntte wel uit door een goede verscheidendheid in gesprekspartners. Er ontstond dan ook het bekende evenwicht in het ja en nee, en dai was misschien wel jammer maar typisch voor de Nederlandse ver houdingen. Onderwerp was de befaamde week bladenquête. Uit de cijfers had gespreksleider Brugsma enkele punten gedestilleerd. Wel vond iedereen de cij fers verrassend maar geen enkele par tij is erdoor van eigen standpunt af gestapt. Tegen een districtstelsel bij de ver kiezingen blijven vooral de kleine par tijen: zij lopen daarbij de kans te ver dwijnen „en zij hebben recht te blij ven bestaan, zij doen goed hun best," zei de heer Jongeling (GPV). De PvdA (de heer Van Tijn) wil het aan tal politieke partijen graag kleiner zien worden. Tweede onderwerp: moeten de con fessionele partijen blijven bestaan? Wij hoorden geen nieuws. Voor het samengaan van de confessionele partij en is men wel in Europees verband maar niet in Nederland rijp, aldus de heer Westerterp (KVP): dat hangt sa men met de historie. „Uit neiging tot zelfbehoud." meende de heer Van Kaam (AR): bovendien is de ARP be ducht voor een groot blok dat sociaal gezien te conservatief zou zijn. En de heer Gruyters (D 66) gelooft dat zo'n gebundelde partij een te zware rech ter- (CHU) en linkervleugel (ARP) zou krijgen. „Maar de KVP zou het best willen," aldus de heer Westerterp, „die heeft zich officieel los gemaakt van enige kerk, die wil alleen maar christelijk zijn. De vrees van de protestantse par tijen om bij samengaan met de KVP „onder Rome" te komen is onge- MTS ZOND NEGEN TV-FII MS MAR ZES FESTIVALS El\ WON SLECHTS EEN PRIJS, MAAR AIET DE HOOGSTE (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „We hebben het dit jaar met 9 inzendingen voor zes televisiefestivals niet verder gebracht dan éénmaal een prijs en niet de hoogste. Dat was bij het festival voor jeugd programma's in München. We hadden' twee programma's aan geboden: „Snoeken" van de VPRO en „De pier" van de VARA. „Snoeken" kreeg een prijs van 3000 mark, maar ge deeld met een andere winnaar. Toch zijn we niet ontevreden, want over het geheel zijn alle Nederlandse inzendingen goed ontvangen." Dit is de mening van de NTS. zoals die ons werd gezegd bij onze informatie naar het totaal-succes in 1966. „Neen, we doen lang niet aan alle Euro pese festivals mee, daar is geen be ginnen aan. er komen er steeds meer bij. Eén zo'n derde prijs lijkt nu we een pover resultaat van onze inspan' ningen met 9 inzendingen, maar ver- Advertentie (Van o e radio- en tv-redactie) geet niet. dat er altijd erg veel lan den meedoen, ook van buiten Euro pa, soms wel 30. Dan is het al heel mooi. als je wordt opgemerkt." „En dan... ach, die festivals zijn ook allang business geworden. 't Gaat niet alleen om de artistieke en tech nische prestatie, ook om de verkoop baarheid, de commercie is er echt niet vreemd aan. Daar komt nog bij, dat de Nederlandse taal maar mager tjes bekend is. Neem nu eens zo'n oud-Nederlands liedjesprogramma van de Shepherds... dat hebben we ingestuurd naar het folklore-tv-festi- val in Dublin dat dit jaar voor het eerst werd gehouden Als je die lied jes niet verstaat, is de helft van de aardigheid er af, waar of niet?" Dat dient te worden toegegeven. De kunst is natuurlijk, een programma zo te maken, dat de taal van onder geschikt en niet van prominent be lang is. Nu is het een feit, dat de Nederlandse programma's in de eerste plaats voor eigen land worden gemaakt. De Ne derlandse televisie richt zich niet be paald op export, ook al vanwege de taalbarrière. Wél wordt er veel over genomen door de BRT voor Neder landstalig België. Heel anders is het gesteld in Engeland, dat in Amerika een geweldig afzetge bied vindt, evenals in Canada en Australië. De Amerikaanse tv is al even sterk op uitvoer gericht: haar programma's gaan de hele wereld over, taalbarrière of niet! Ook Duitsland mikt, met een kleiner afzetgebied, op het afnemen van de Vlaamse tv, van Nederland, Zwitser land en Oostenrijk. Frankrijk heeft voor toneel- en filmprodukties goede plaatsingskansen in het buitenland en Italië kan hier en daar nog wel eens een muziekshow kwijt. HILVERSUM Liesbeth List zal tij dens het Hartewensconcert. dat de, »«iujc. me» ccu uui lyncM NTS woensdagavond a.s. (28 december) die praktisch nergens wordt verstaan uitzendt, niet de eerst gekozen liederen en dat toch zo ruim tv-programma's zingen. Zij heeft nu het oog óp twee exporteert? Hier legt men zich toe op Het liep allemaal uit op de actuele *nd,erel «™eens FP.ns en een Ne- de export door de expressie eo het iiitipi-p ttrn/in' mnnrnm hertnnli rfp derlands, nl. „Pour te p.aire van Jour- camera-effect ver boven het gespro prijs. Andere onderscheidingen wa ren voor de BBC, Engeland. India, Thailand, Israël en Uganda. Neder land deed niet mee. De NTS zond voor Nederland dit jaar een hele verscheidenheid aan pro gramma's van de diverse omroepen in. Er waren twee eigen NTS-pro- gramma's bij, nl. voor Cannes een montage van de reportage, gemaakt bij het huwelijk van prinses Beatrix en voor Dublin de folkloristische show van de Shepherds. Ook naar Dublin ging de liedjesshow van de NCRV „Hei 't is in de mei". Naar Montreux werd „Hoofdstuk VI" van de AVRO gezonden. naar München de beide reeds genoemde kinderprogramma's, naar Praag pro- dukties van de NCRV en de AVRO („Blauwbaards burcht") en naar lermo voor de Prix d'Italia VPRO's „Operatie Barbarossa" Laatstgenoemd programma heeft zeer veel interesse gewekt en, al kreeg het om destijds al vermelde redenen geen prijs, het was toch de meest- besproken inzending van het hele festival. „We hebben het dit jaar niet beleefd dat een van onze inzendingen zonder meer onder tafel ging omdat er geen belangstelling voor was", zegt de NTS, „en daarom gaan we volgend jaar weer opgewekt verder. Wat inzenden en waar naar toe, wordt van keer tot keer bekeken in de let terlijke en figuurlijke zin des woords! Advertentie KRUISWOORDPUZZEL politieke vraag: waarom bepaalt de "^anus n KVP voor de verkiezingen niet haar standpunt inzake een nieuwe rege- j Nooteboom-G- Delarue. ring? De heer Westerterp betoogde dat de KVP pas na de verkiezingen i kan zien welke partij het best haar I programma onderschrijft. Toen kwam er leven in de discussie. Maar natuur- /ijk was toen ook juist de tijd om. Dit dit gesprek bleek dat er in de top van de partijen niet veel rekening wordt gehouden met de volksmening, in de enquête uitgesproken: *Hce par- tij interpreteert de cijfers rtaar eigen j beproefd inzicht en dan brengt deze' opiniepeiling geen verandering van za- i ken. Ambon Eerder op de avond had Attentie een vrij vinnig gesprek met de heer Coenradi, voorzitter van de stichting j ..Door de eeuwen trouw," die een kerstactie houdt voor Ambonnezen in Indonesië „omdat die behoefte hebben j aan menselijk meeleven uit Neder- j land." Henk Mochel stelde daar tegenover dat hij in Indonesië niets heeft ge- merkt van een onderdrukt of arm le ven op Ambon: „De voorzitter van de hervormde synode daar heeft mij ver teld dat alles rustig en ordelijk is en niemand meer verlangt naar een eigen republiek. Houdt u niet vast aan een gevaarlijke hersenschim? Er zijn in Nederland ook Ambonnezen die zeg gen dat uw stichting hun vertrek naar Ambon bemoeilijkt." De heer Coenradi: „Als ze zo graag weg willen om meneer Soekarno te gaan omhelzen, laten ze dan gerust maar gaan. Ik weet uit brieven dat het op Ambon helemaal niet rustig is. de mensen worden er onderdrukt net als wij in de oorlog." Henk Mochel: „Hecht u meer waar de aan brieven dan aan wat een oogge tuige u vertelt?" De heer Coenradi: „Ja, in dit geval wel." „Voorbij" ken woord uit te laten gaan. De Tsje chen zijn uiterst bekwame tv-ma kers, zowel artistiek als technisch. Daarom ook wonnen zij het Europese festivaljaar 1966 met maar liefst 9 j prijzen, bijna alle hoofdprijzen. (Van o radio- en tv-redactie) Horizontaal: 1. stad in Frankrijk gewicht (afk.); 2. rechtschapen - oude rekening (afk.); 3. meisjesnaam - stad in Italië; 4. naast - gemalin van zeegod Aegir; 5. aanloop - lidwoord halsdoek; 6. scheik. element - telwoord - eer; 7. stad in Spanje - gem. in Gel derland; 8. meisjesnaam - dienstbode: 9. gil - wiersoort. Vertikaal: 1. tropische slingerplanten - deel van een boom; 2. plaat N.-Brab. - en omstreken (afk.) - ledger (afk.); 3. deel van de bijbel (afk.) - morsdoekje - vette vloeistof; 4. naamw. - lidwoord (Fr.) onbekende - plaats in Gelderl.; 5. rijksgrens (afk.; - eind - gewoonterecht (Ind.); 6. plaats in N.-Brab. - familielid; 7. de oudste (afk.) - ridderteken - biersoort; traag van begrip - lief; 9. schei dingslijn - plaats in Zeeland. In Keulen gaat 2,18 procent van de protestanten zondags naar de kerk. Dat is gebleken uit een onderzoek, dat de Evangelische Kerk op vier „norma le" zondagen (dus geen bijzondere feestdagen) heeft verricht. Horizontaal: 1. moker - vest; 2. ivoor - Erna; 3. sem - solo - en; 4. pree - op - set; 5. es - Eerde - re; 6. Lt - tod - amen; 7. deer - pr - mee; 8. eender - Ede; 9. nes - ere - net. Vertikaal: 1. mispel - den; 2. overste - ee; 3. komeet - Ens; 4. eos - ee - orde; 5. rr - oord - per; 6. Velp-darre 7. Eros - Emmen; 8. sneer - Eede; 9 tante - reet. HILVERSUM Nu we vooral „alle sentiment" overboord moeten zetten j 4 ,i met Kerstfeest want zo wil het onze Tsjecho-Slowakije doet dit allemaal i moderne tijd anno 1966 gaat ook het niet uit aardigheid: het land heeft mooie kerstnummer tot de voltooid ver eenvoudig geld nodig en zo gezien is ieden tijd behoren. De omroepbladen de Tsjechische televisiekunst (want vertonen niets meer. dat wijst op de zo mas men die wel noemen) ook I redeB waarMn kerstfeest werkelijk een stuk commercie geworden „.ordt ,rvierd: dr gcboor„ Lijst Bethle- Kijken we nu de hele lijst eens na. dan zien we hoe bij de belangrijkste Eu ropese festivals de prijzen werden verdeeld. We hebben dan Monte Carlo (gefilmd amusement), Montreux (amuse mentshows om de Gouden Roos), Can nes (rechtstreekse reportages), Vene tië (amusement), München (jeugdpro gramma's), Praag (van alles), Dublin (folklore) en Palermo (Prix d'Italia). In totaal won Tsjechoslowakije 9 prij zen, België, Engeland, Frankrijk, Ita lië en Ver. Staten elk 5, Japan en Zweden elk 4, Hongarije, Polen en de Sowjet Unie ieder 3, Noorwegen en West-Duitsland elk 2 prijzen en Nederland, Canada, India, Israël, Roe menië, Spanje, Thailand, Uganda', Venezuela en Zwitserland elk één prijs. In Osaka werd dit jaar voor de eerste maal een internationaal festival voor schooltelevisieprogramma's gehou den: Japan won er zelf de eerste Advertentie Jaaroverzichten van de NTS HILVERSUM De NTS zal traditie getrouw aan het einde van het jaar overzichten van de belangrijkste ge beurtenissen in binnen- en buitenland uitzenden. Het binnenlands overzicht ziet u op Oudejaarsavond van 7.30 tot 8 uur op Ned. 2, het buitenlands al op vrijdag 30 december, zelfde tijd, ook op Ned. 2. Geen reproducties van oude meesters meer op de omslag, maar neutrale of nietszeggende prenten. De NCRV heeft er nog 'l meeste werk van gemaakt een artistieke combinatie van een stu die in kleur (wat het voorstelt kan de graficus Henk van Faassen zelf niet zeggen, hij noemt het „gevoelsmatige benadering van verschillende elemen ten") en een vrij gedicht in handschrift van Frederice van Faassen. Het geheel kan echter ook uitstekend op elke wille keurige dag van het jaar bij elke zich voordoende gelegenheid dienen. De AVRO-omslag vertoont een ba naal pakje, roodomstrikt, met het leden tal als opschrift, de KRO-gids is ge tooid met een grote ansichtkaartfoto van de Mont St. Michel waarop de 100 jaar oude abdij verrijst, VPRO's Vrije geluiden heeft een soort compositie van handen die naar vliegende kerstballen grijpen „geïnspireerd op de documentai re Mississippi Kyrieleis" (maar de plaat kan ook dienen voor carnaval) en de VAR A-gids vertoont op de omslag een kleurenfoto van Rudi Carrell en Piet Mountie. Binnen in de bladen vindt men hier en daar een korte meditatie, een kerst verhaal, een puzzle, een rij dolle teke ningen of een kaarsje als vignetje, maar daarmee is het op. WASHINTON Amerika zal binnen de kortst mogelijke tijd 900.000 ton graan naar India verzenden om de hongers nood in dat land te lenigen. India heeft hierom verzocht. Cora Canne Meijer heeft voor haar televisie-optreden van vanavond (KRO, Ned. 2, 8.30 uur) weer gezocht naar kleding, die past bij de tijd waaruit zij haar liede ren voor dit programma koos: die van de laat-roman- tiek. Dat wil zeggen: zo uit de jaren rondom 1880. Er is tussen de 9 liederen een plaats ingeruimd voor een enkel kerstlied, nl. „Schlafendes Jesuskind" van Hugo Wolff. Verder hoort U concertwerkjes van Fauré, Tsjaikowski en Brahms. Het bescheiden deel van het Nederlandse publiek dat van liederen houdt, toont zich heel enthousiast over dit KRO-programma waarvan U vanavond de derde aflevering kunt beluisteren. Voor de initiatiefnemers, zo zegt de KRO, is dit een stimulans om verder te gaan mét de serie, leider optreedt. Cora zal zelf toelichten. i Felix de Nobel telkens als bege- i enkel woord r haar liederen met t VANAVOND TE ZIEN NED 1 AVRO 7.05 uur aflevering van The Thunderbirds. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur Dean Martin-ghow. 9.35 uur Voor de vuist weg. NED. 2 KRO 8.01 uur documentaire over 50 jaar r.k. reclassering. 8.30 uur Cora Canne Meijer zingt laat-romantische lie deren. 8.55 uur Bonanza. 9.45 uur kunstrubriek. VANAVOND TE HOREN HILVERSUM I NRU 8.10 uur operettemuziek. 9.10 uur volksmuziek. 9.30 uur Radiorama. Verder op alle hele uren reportages en wenken van en voor het verkeer. HILVERSUM II VPRO EN VARA 7.00 uur Ronduit, programma uit Vlaanderen. 8.05 uur tweede deel van Bach's#Veihnachtsoratorium, studiouitvoering. 9.00 uur Omroeporkest concerteert met André Gertler, viool en Max van Egmond, zang (stereo). 10.55 r lichte platen in prettig weekend. Mf door 59 Tegelijk ontdekte een andere nachtwacht dat ook in een andere loods, die half in de rivier gebouwd was, stukken koper verdwenen waren. En dat was belangrijker, omdat het een heel bepaald soort koper betrof. De kleine oneffenheden en voorvallen op de grote werf komen niet altijd tot bij Arnout Thiesen zelf. Maar deze keer hoort hij erover spreken door de chef van de bewa king. Als Thiesen vraagt wat er gebeurde, tikt de man aan zijn pet en zegt: Er loopt altijd vreemd volk langs de haven. Leeglopers en niksnutten. We zullen een oogje in 't zeil houden. De jonge Arnout Thiesen begrijpt niet waarom zijn vader zo'n onbetekenend voorval op zo'n nadrukkelijke toon mee deelt. Zo iets zal toch wel meer voorkomen? veronderstelt hij. O jazeker. En dan bijna triomfantelijk vervolgt de reder. Ik zou nu echter wel graag weten wie de dief is. En dan nog iets, Arnout.. Hij wacht even om het puntje van een sigaar af te knippen. Die Mel Hansbert is bij me geweest. Wat weet jij van hem? De manier waarop zijn vader het woordje „die" uitspreekt voor de naam van Mei, irriteert Arnout. Wat zou ik weten? Amy spreekt nooit over haar oom. Je doet alsof het de gewoonste zaak van de wereld is dat jij Amy kent. Je bedoelt natuurlijk juffrouw Munde. Ik hoop dat je verstandig zult zijn, Arnout. Ik kan geen schan daal hebben, juist nu ik op het punt sta de top te bereiken Je weet wat ik daarmee bedoel. De regeringsopdrachten betekenen dat ook jouw toekomst verzekerd is, dat de naam Thiesen ver buiten de landsgrenzen tot een begrip kan worden. Het zou veel beter geweest zijn, ook voor hemzelf, als Mei Hansbert was weggebleven. Ik begrijp niet welk schandaal u te vrezen hebt. Ar nout neemt een sigaret op dezelfde, bijna tartend langzame manier, waarop zijn vader even te voren de sigaar aanstak. U wilt toch zeker deze kruimeldiefstallen niet in verband brengen met Mei Hansbert? Dat zou al te belachelijk zijn. En wat zou het dan nog te maken hebben ±et uw opdrach ten of met Amy. Thiesen hoort heel goed hoe zijn zoon de naam van het meisje uitspreekt. Hij schraapt even zijn keel en wijst naar een stoel. Ga zitten, ik zal je iets vertellen. Het wordt nu wel tijd dat je het weet. Arnout zegt niet dat hij dezelfde geschiedenis al van zijn moeder heeft gehoord, al klinkt het nu anders. Maar dat komt door de toon waarop erover gesproken wordt. Ik zie het verband niet, merkt hij op. Destijds ging het om het bezit van Albert Hansbert en... om moeder, voegt hij er, even aarzelend, aan toe. Een ogenblik is het stil tussen hen. Dan staat Arnout op. Ik veronderstel dat u nog werk hebt, vader. Ik geloof wel dat ik begrepen heb wat u zeggen wilde. Misschien zou ik, als iemand mij Amy wilde afnemen, iets dergelijks doen als Mei Hansbert deed. Arnout zegt het laatste halfluid, alsof het niet tegen zijn vader is. Die tikt met zijn knokkel op de tafel. Volkomen onzin wat je daar zegt. Je weet wat ik van je verwacht Dat je rekening houdt met onze belangen. O. zeker zal ik dat doen. Arnout neigt even zijn hoofd alsof hij een vreemde groet voor hij gaat. En dan heeft zijn vader toch het gevoel dat hij verslagen is. Boven zijn hart zit het litteken dat Mei Hansbert hem toebracht, Arnout kan hem in zijn hart raken. De wacht op de werf is verdubbeld en ook de politie heeft de post betrokken. Maar alsof de dief weet dat men op hem wacht, hij laat zich niet horen of zien in de eerstvolgende nachten. En de Thiesens spreken er ook niet meer over met elkaar. Arnout spreekt er wel over met Amy. Ze studeert moei lijke passages als hij komt. Ik stoor je, zegt hij, als hij haar gezicht ziet. met een rimpel tussen de ogen. Och, m'n lieve jongen. Met de strijkstok in haar hand omhelst ze hem, waarna ze weer gauw de viool opneemt die ze even had neergelegd. Soms weet ik werkelijk niet van wie ik het meeste houd. Van jou of van haar. Liefkozend streelt ze het instrument en legt het weer onder haar kin. Laten we op zijn best aannemen, van beiden evenveel. Arnout is ernstig. Wat is er? vraagt ze. Och, eigenlijk niets van belang. Of misschien toch wel. Op de armleuning van zijn stoel, de viool op haar schoot luistert ze naar zijn verhaal. De rimpel tussen haar ogen wordt dieper. Oom Mei steelt niet, zegt ze beslist, dat wil ik je vader wel zelf gaan vertellen. Doe dat niet, hij zou je niet ontvangen. Wordt vervolgd) Sortering OEKRAÏNE In het Do- netsgebied zijn kwekers van een experimentele tuin erin geslaagd een boom te kweken die 227 appelsoorten tege- V6RPER. Advertentie LAHORE Dlmi-radio Een Pakistaan se technicus heeft een radio ontwikkeld die werkt op de hitte van een kaars en voor minder dan zeven gulden kan worden gebouwd. De enige onderdelen zijn een transistor, een condensator en een spoel. Een ener giebron van een half volt is vol doende. Dat kan gebeuren met een warmtezuil van koperdraad, die boven een kaarsvlam voldoends energie levert voor een muziekje. SUKKELTJE EN BRUUNKE Als Bruunke weer uit de boom is, hoort hij i een gonzend geluidje, er- gens in de struiken. Wat zou dat zijn? „Even kij ken, wat het is", zegt Stik- keltje. Daar zit. een grote bij. ze is in een spinneweb vastgeraakt. Gelukkig is de spin niet thuis. „Wacht maar even", zegt Stik- keltje en maakt dan voorzichtig de bij uit het spinneweb los. Nu zien ze, dat het een bijzondere bij is, met nodig hebt, roep je maar „Honnie", want zo heet een klein gouden kroontje: een bijenkoningin. ik en zo noemen mijn vrienden mij." En statig „Wel bedankt", gonst ze, „en als je ooit mijn hulp vliegt ze weg

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9