Boris Spasski favoriet in Hoogovenschaaktornooi ARD SCHENK IS 'S WERELDS MEEST VEELZIJDIGE SCHAATSER Caravan hóeft niet thuis te blijven Sterke bezetting grootmeestergroep Verolme bouwt tweede werf in Brazilië Andreiko kamp wen WINTER EIST ZORG TREIN MET BAR EN KAPSALON Tips voor foto's ,Te duurverboden VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 GLIGORITSJ kanshebber Sportprogramma VOETBAL Boys—TOGR (2.30). Zwart—Good Luck (2.30), Sleeuwijk—afd.elf- tal van Gorkum (220). Seolto—NSW (2.00) ATLETIEK Harm Wiersma in damfinale ROTTERDAM Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond heeft de 13-jarige Harm Wiersma uit Leeuwarden uitgenodigd deel te nemen aan de finale van het damkampi oenschap van Nederland. Harm, die jeugdkampioen van Nederland is, wordt hiermee de jongste dammer, die ooit aan de finale heeft deelgenomen. Inmiddels hebben zich al een aantal spelers voor deze finale geplaatst. Drs. P. Roozenburg (kampioen van 1966), D. v.d. Staay (Den Haag) en T. Sybrands, verder Jan Weerheym (18 jaar), C. Var- kevisser, J van Leeuwen, ir. Van Dijk en J. M. Bom. Opvallend is het aantal jeugdige deel nemers, wel een bewijs dat ook de jeugd op damgebied gaat meetellen. DEN HAAG De korfbalvereniging VES zal op zaterdag 30 december in de Sporthal in de Van Steenwijcklaan een Micro-korfbaltomooi voor hoofdklasse teams houden. Pemix, Excelsior, Ons Eiland, VES en de overgangsklasser VEO doen hier aan mee. Op 6 januari organiseert de zelfde vereniging een tomooi voor de overgangsklassers en de sterkste eerste klasse teams. Hieraan zullen De Ijsvo gels, KVS, Excelsior 2, Avanti en VES 2 deelnemen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Scheepsbouwer C. Verolme gaat een tweede werf bouwen in Brazilië. In de buurt van de haven stad Recife heeft hij optie op een ter rein, waarover besprekingen aan de gang zijn. Met deze nieuwe en de huidige werf in Jacuacanga denkt Verolme de he vige Japanse concurrentie in de scheepsbouw enigszins te kunnen in dammen. De heer Verolme deelde dit gis teren mee op een bijeenkomst waar in hij een toelichting gaf op het jaar overzicht van zijn concern. De nieuwe werf is een zaak van al-« gemeen belang, noodzakelijk om de grote werkloosheid in dat gebied te beperken. De twee werven zullen niet alleen voor Brazilië, maar straks ook voor de wereldmarkt gaan bouwen. De werf in Jacuacanga heeft sinds kort de grootste helling ter wereld (schepen van 300.000 ton) en krijgt over enige tijd een reparatiedok voor 500.000 tonners. Tot op heden is er een investering van tussen de 20 en 30 mil joen dollar voor gedaan. Voor het eerst heeft het concern aldus de heer Verolme dit jaar weer een kleine winst behaald. De drie vorige jaren moest steeds uit de re serves worden geput om de verliezen te dekken. De opleving is vooral te danken aan de vele reparatieorders. Mogelijk zal het concern volgend jaar omzet- en verlies- en winstcijfers bekendmaken. Dit jaar wilde men dat nog niet doen, omdat de consolidatie van het bedrijf nog niet volledig rond is. Thans is voor ongeveer een half miljard gulden geïnvesteerd, terwijl een jaaromzet wordt bereikt die ligt tussen de 300 en 500 miljoen gulden. Die omzet zou belangrijk hoger kun nen zijn, indien er van regeringskant steun of subsidie aan de scheepswer ven wordt gegeven, meent de heer Verolme. De Japanse concurrentie dreigt volgens hem catastrofaal te wor den als er niets aan wordt gedaan. Hij zegt hiertegen reeds acht jaar geleden te hebben gewaarschuwd. Verolme beweert de laatste weken zes tot acht opdrachten voor nieuw bouw te hebben verspeeld aan Japan, louter omdat daar elke opdracht koste wat het kost wordt geaccepteerd. De scheepsbouwer vreest dat Japan straks bijna 100 procent van de wereld- scheepsbouw zal hebben. Geruchten als zou hij de order voor de bouw van 30 tankers voor Indone sië reeds hebben geboekt, wees hij van de hand. Onderzocht wordt welke fi nanciële kanten er aan de zaak zitten en wat de regering doet. Niettemin heeft Verolme goede hoop de order te bemachtigen; een deel van de schepen zou hij dan bouwen op de bijna gereed zijnde werf in Tandjong Priok. Over de bouw van werven in Zuid- Afrika en op het eiland Tasmanië wor den nog altijd onderhandelingen ge voerd. Het gehele Verolme-concern telt on geveer 12.000 werknemers, waarvan 5.000 in eigen land. Op de werf in Ro zenburg is nog plaats voor 3.000 mensen. In het jaaroverzicht zegt de heer Verolme dat hij voorlopig nog presi dent-directeur blijft, maar dat ge streefd wordt naar de vorming van een bekwaam bestuur, dat in de toe komst zijn functie kan overnemen. Na zijn overlijden zal het concern ten goe de komen van de gemeenschap (o.a. aan universiteiten). (Van onze sportredactie) BEVERWIJK Het Hoogovenschaaktornooi gaat woenS' dag 11 januari voor de 29ste keer van start. Het meest aan trekkelijke schaakevenement dat Nederland kent zal weer; velen naar het Beverwijkse Kennemer-theater trekken, en terecht, want ditmaal heeft de tornooicommissie wel voor een uitermate sterke bezetting kunnen zorgen in de groot meestergroep. Zo sterk zelfs dat meester Theo van Schel- tinga (voor de 21ste keer deelnemer) dit jaar naar de mees- tergroep is teruggewezen. zijn dan vorig jaar. Favoriet zijn onge-1 twijfeld de dames Nicolau en Karakas en de Nederlandse mevrouw Corry Vreeken. ~k Indeling VOLLEYBALTEAM TEGEN PRAAG (Van onze sportredactie) -eldranglijst ziet er als volgt uit: Wat te denken van spelers als Svtsski, Gligoritsj, Larsen, Ghitescu en Subo? Schakers die een spannend ver loop van het tornooi garanderen. Het is dan ook moeilijk te zeggen wie als fa voriet moet gelden, maar duidelijk is dat Spasski als kanshebber nummer i zal fungeren, al moeten met name weinig in kracht men In deze groep uit en zullen zeker als favoriet gelden voor een ereplaats. Met name hebben we hoge verwachtin gen van de jonge Scholl uit Leeuwar den. Verder valt er moeilijk zonder meer een favoriet aan te wijzen, daar voor ontlopen de schakers elkaar te I Szabo. Larsen en- Gligoritsj, erkende tornooi-spelers. bij voorbaat niet kansloos worden geacht. •jf Ondergeschikt De Nederlanders zullen in dit tornooi een ondergeschikte rol spelen. Kuy- pers, Langeweg en Ree en Van Geet (beiden voor de eerste keer in de groot meestergroep) kunnen niettemin een middenmoot-positie behalen, al kan Donner in de top misschien wel meeko men. Hiermee zal hij zich dan kunnen revancheren voor het slechte resultaat van vorig jaar. Kanshebbers van de tweede orde zijn zonder twijfel Kavalek en Ghi tescu. Beide spelers zijn de laatste ja ren als een komeet omhooggeschotcn en hebben inmiddels winstpartijen op hun naam staan, die overal bewonde ring afdwingen. Ook de Spanjaard zal nog juist in dc bovenste helft kunnen meedraaien. if Hevige strijd Onderaan zal de strijd niet minder hevig zijn, maar het ligt wel voor de hand dat voor een minder goede positie in aanmerking komen de Zuidslaviër Ciric, de Westduitser Darga, de Oosten rijker Robatsch en misschien enkele Nederlanders. De Russen hebben opnieuw voor een verrassing gezorgd door een onbekende Rus af te vaardigen. Het is moeilijk iets van zijn kracht te zeggen, maar het zal met Lutikov, één der vele jonge re schakers, wel zo zijn als enige jaren i geleden met Nej, die toen ook vrijwel I onbekend was als schaker, maar niette min in de eindrangschikking met Keres f de eerste plaats deelde. if Aantrekkelijk De samenstelling van de meester- groep valt bij dit alles natuurlijk in het niet, maar toch is er een aantrekke lijke indeling. Vijf Nederlanders ko- De damesgróep lijkt minder sterk te Spasski, Rusl: Nederlj fl Nederland; Lange' Geet, Nederland; Kuypers, Nederland; Ree. Ne- Joego Slavië; Keiler, Zwitserland; Van tinga, Nederland; Bredewout, Nederland; Scholl, Nederland: Van Wijngaarden, Neder land. Aan deze groep worden nog vijf schakers toegevoegd. Damesgróep: Koesnir. Rusland, Eretova Tsj. Slowakije; Nicolau. Roemenië: Kokano- vic, Joego Slavië: Karakas. Hongarije; Chau- de de Silans, Frankrijk; Vreeken. Neder land: Heemskerk, Nederland; Timmer. Ne derland; Mulder, Nederland. Aan deze groep wordt nog één dame toege- ROTTERDAM - Ard Schenk is de meest veelzijdige schaatsen- fnrrinni O°og n°p Khi' rijder die de wereld ooit heeft ge- tornooi om de Westeuropese volleybal- beker, dat in maart 1967 in ons land kend- °P de vier 8rote afstanden zal worden gehouden, speelt het Neder- (500, 1500, 5000 en 10.000 meter) lands volleybalteam donderdag 29 de- reikte de blonde Noordhollander hLAr b-Ce oefenweds£i)d tegen t0t het fantastische puntenaantal het stedelijk team van Praag. De 17c 497 wedstrijd wordt in de avonduren in de van sporthal aan de Rembrandtlaan in Al melo gehouden. Dit aantal wordt berekend aan de hand van de beste prestaties die de De volgende spelers zijn hiervoor uit- rijders incidenteel hebben geleverd, genodigd; Jurriaan Kooien, Hans Ard Schenk wordt op de tweede plaats Jansen, Hans Valkenburg, Hans Lod- gevolgd door de Noorse hardrijder der, Richard Onnes, Bram Vermeulen, Fred Anton Maier die op een puntento- Jan Willem Mulder, Cor Brouwer, Jan taal van 177.053 komt. Op de derde van der Hoek, Henk Schreuder, Hans plaats plaatst zich eveneens een Noor: van Baaien en Paul van Wijnen. Per Ivar Moe, die onlangs heeft aange- 11.6 7.352 7.28.1 7.38.6 7,55.1 15.47.8 15.33.0 15.57.7 16.03.6 16.14.5 16.19.1 16.40.4 176.,-. 7 177.053 177.150 177.882 178.037 178.135 178.262 kondigd dat hij zal stoppen met hard rijden om zich volledig aan de studie te kunnen wijden. Verkerk zegde De vierde plaats wordt weer door een Nederlander ingenomen. Wie ech ter Kees Verkerk hoog op de ranglijst (Van sportredactie) MOSKOU Andreiko is opnieuw dam- kampioen van Rusland geworden. Zijn voorsprong, die h(j al enige jronden had, wist hij zelfs op een weer winnende Kaplan te bewaren en met één'punt voorsprong op deze dammer, bleef by één. Tsjegolew werd derde en Mansjien vierde. Teleurstellend waren de verrichtingen van Sretenski (17e), Kowrizkin (18e) en Slobodskoj (11e). Dit bewijst wel hoe gering het krachtsverschil feitelijk in Rusland is. Overigens werd het tornooi opnieuw gekenmerkt door een hoog re mise-percentage. namelijk zestig. 18 25 18 24 18 23 18 22 18 21 Slobodskoj 18 16 18 14 18 13 18 13 18 13 18 13 pRETTIGE VAKANTIE gehad? De caravan op stal? Denk er dan wél aan, dat de zomerse tweede woning ook 's winters aandacht vraagt, want als men dat nalaat, kan men volgend seizoen voor vele nare problemen én kosten komen te staar). Daarom hier een hand vol tips: de watertank moet leeg; bescherm hem tegen roestinwerking, bij elke garage zijn daarvoor middelen te krijgen; verwijder de accu en gasfles; [Tips veer het indecaravan Maar dat moet er wel bij men hóeft de caravan niet op stal te laten. Wie 's winters op vakantie wil, kan hem meenemen. Maar meer dan 's zomers zijn dan grondige voorbereidingen nodig. Dat de auto prima in orde moet zijn (accu, banden en remmen voor al en voldoende "anti vries voor 30 graden onder nul) spreekt voor zich. Maar ook de ca ravan mag niet zonder winterjas de sneeuw in. Een vereiste is, dat hij rondom dubbelwandig is. en zeer goed geïsoleerd. Dat geld met name voor de vloer. Heeft men geen dubbele ramen, dan is dat geen ramp. Door ze met platen polystyreen schuim af te dekken, bereikt men hetzelfde effect. Dan is ook belang rijk, dat men voldoende ventilatie heeft, want vooral in de bergen zai de kachel' hard moeten branden (de kachel zal behalve in de kleinste wagens een capaciteit moeten hebben van 2500 a 3000 kcal per uur. Voorts zal men in plaats van butaan- pro- paangas moeten meene men omdat butaan bij tem peraturen beneden het vries punt onvoldoende dampspan- ning heeft. Wat de watervoorziening betreft: men moet er reke ning mee houden, dat hand en voetpompen veelvuldig bevriezen. De watervoorraad zal in de caravan bewaard moeten worden. Andere voorbereidingen: het schoonmaken en invetten van de draaimechanismen van de caravansteunen ter bescherming tegen pekel en het aanbrengen van spat- lappen achter de caravan wielen. Die beschermen de onderkant van de wagen tegen pekel. Beter is natuur lijk de wagen een tectyl- beurt te geven. Wat verder nog de auto betY-eft; sneeuwkettingen om de aandrijvende wielen zijn onontbeerlijk. Het gemak kelijkst is daarvoor twee reserwewielen mee te ne men, die van deze kettingen zijn voorzien. Daarmee voor komt men. dat men in de kou kettingen moet omleg gen vaak nog een zwaar karwei. Een plaats te vinden in de wintersportgebieden is tegenwoordig niet moeilijk meer. Het aantal kampeer terreinen met winteraccom- modatie neemt jaarlijks toe. evenals trouwens het aantal wintercaravanners. Nog een paar tips voor als men op de plaats van bestemming is: kies een plaats tegen de noordelijke helling van een oost-west verlopend dal, men heeft dan minder wind en meer zon. Maak de ruimte im de caravan sneeuwvrij en plaats onder de wagen een emmer voor het afvalwater. Dat voorkomt, dat wielen en steunen in een ijskoek vast vriezen. Heeft men een lui fel. haal die dan in als het begint te sneeuwen. In één nacht valt soms een meter sneeuw, waaronder het zeil doek zeker bezwijkt. Volgend jaar zullen de Franse spoorwegen trein stellen in gebruik nemen, waarin een bar is gebouwd. Verder een kapsalon en een ruimte waar boeken, kranten en sigaretten zijn te krijgen. Nieuw is ook het idee om in de trein een ruimte te scheppen, die de zakenman als kantoor kan gebruiken. Er staan conferentietafels en bureaus met schrijfmachines in. De meeste wagons zijn bestemd voor de „Mistral", de super-snelle trein van Parijs naar het zuiden. Batman in bikini MEER AUTO'S OP TREIN Het vervoer per autoslaa;, trein is sterk toegenomen. Het afgelopen seizoen noteer de NS 7100 auto's en ruim 20.000 reizigers legen respec tievelijk 5100 en 14.000 vorig jaar. Dit betekent, dat de be langstelling dit jaar /an Ne derland uit de grootste stij ging onderging van alle lan den in West-Europa. Met in gang van de zomerdienst gaan er ook autoslaaptreinen rijden tussen Amsterdam - Den Bosch - Biasca (Zwitser land). Nog wat misschien: de ter staat pas voor de deur. Maar mode ontwerpers denken ver vooruit. Zij le ven in gedachten al in de zomer. Van daar dit ontwerp, dat uit Canada komt: de badmode 1967. Het bijzondere is, dat het is ge ïnspireerd op de tv- figuur Batman. Over de twee kle dingstukken. die kortweg bikini wor den genoemd, draagt het model een doorzichtig gewaad, waarin de „vlerken" van Batman <zijn te herkennen. Kerst wandeling van ANWB De ANWB organiseert za'er- dag 24 en maandag 26 de:err.- ber een kerstwandeling D' tocht met een kort en een lang traject van -esp 12 en 18 km In het bosgebied luss'.-r. Zeist en de Ueusderhe de, leidt over het landgoed Den Treek-Henschoten, de bos- Tips voor hen, die gaan fo tograferen of filmen in de sneeuw: gebruik altijd een zonne- kap (om hinderlijke reflectie te voorkomen), bevestig een (kleurloos ultra violet-filter op uw lens, gebruik uw belichtingsme ter zorgvuldig, richt haar even op uw hand op ca. 15 cm afstand, zonder dat u die overschaduwt (de menselijke huid geeft een prima gemid delde aan), belicht dia of smalfilm al tijd op de lichte partijen (zon nig gedeelte) om overbelich ting te voorkomen, gebruik bij foto's en dia's in de sneeuw op korte afstand bij voorkeur een ir>- vulflitsje, vooral als u perso nen fotografeert (bij k'our blauwe lampjes geo'-ui- ken!). plaats als u een statief gebruikt onder elke punt een bierviltje om wegglijden te voorkomen. wachterij Austerlitz en het Zeisterbos. Vertrekoost (open van 9 tot 14.30) is het café-restaurant „De Pvrami- de van Austerlitz", Zeis (er- weg 98 in Woudenberg. Gepensioneerde rechercheurs van Scotland Yard hebben opdracht zich te mengen onder Britse vakantiegangers in wintersportcentra om het oog te houden op hun vakantie- uitgaven. Britse vakantievierders mogen om de Britse economie geen verdere afbreuk te doen, niet meer dan voor 500 deviezen mee naar het buitenland nemen. Directe aanleiding is de activiteit van de onderwereld. Vakantiegangers kunnen via de onderwereld zwarte de viezen kopen, die dan op het Europese vasteland klaar liggen verwacht, komt bedrogen uit. Niet de wereldkampioen weet zich tussen de groten te scharen. De Vlaardinger Ru- die Liebrechts plaatste zich niet alleen voor Kees Verkerk, ook blijft hij de sterke Rus Eduard Matusevitsj voor. Dat Kees Verkerk slechts met een zesde plaats genoegen moet nemen, heeft hij vooral te danken aan zijn matige 500 meter, op welke afstand hij eenmaal 42.2 sec. noteerde, maar die prestatie niet meer wist te verbeteren. Lange afstand Kees Verkerk moet het vooral hebben van de lange afstanden, hoewel hij ook op de 1500 meter sterk staat: 2.07.9. De 500 meter van „Keessie" geeft geen perspectieven, dit in te genstelling tot zijn vriend Ard Schenk die juist op de korte afstanden tot een enorme krachtsexplosie kan komen. De beste tijd van Ard Schenk op de 500 meter was 41.0 sec. Vooral dankzij zijn fabelachtig wereldrecord op de 1500 me ter (2.05.3) blijft hij de onverwoestbare stayer Fred Anton Maier op de wereld ranglijst voor. Na Schenk, Liebrechts en Verkerk, treffen we op de 21e plaats van de wereldranglijst de jonge Rotterdammer Jorrit Jorritsma aan, die met zijn beste tijden een puntenaantal van 180.435 haalt. Hij blijft met dit totaal nog juist de Zweed Ivar Nilsson (een broer van Jonny) voor. Peter Nottet uit Loosduinen prijkt momenteel op de 24e plaats. In de on derste gelederen komt nog een naam van een Nederlander voor. Frits' Bart- ling neemt de 41e plaats in. Stijgende lijn Ongetwijfeld is er in de prestaties van de drie jonge rijders Jorritsma, Nottet en Bartling een stijgende lijn waar te nemen. Uiteraard zal er vooral in de onderste regionen van de wereld ranglijst na de grote schaatsevenemen- ten veel verandering komen. Een opko mende ster als Frits Bartling bijvoor beeld zal zich ongetwijfeld hoger we ten te plaatsen. Dc vraag is echter of onze landgeno ten zich op hun hoge plaatsen kunnen handhaven. Het ligt in de lijn der ver wachting dat Kees Verkerk iets zal klimmen. Zijn sprintcapacitelten zijn toegenomen en zijn conditie is beslist niet minder dan vorig jaar. LAATSTE NIEUWS Per Ivar Moe bedacht zich WADAT wij dit artikel hadden geschreven, bereikte ons het bericht dat Per Ivar Moe, de Noorse wereldkampioen 1965. niet zal ophouden met de wed strijdsport. Aanvankelijk had Moe verklaard niet meer aan schaatswedstrijden te willen deelnemen, hij heeft toch geen weerstand kunnen bieden aan de aantrekkingskracht van de schaatssport. Per Ivar Moe heeft zich in middels aangemeld voor deelne ming aan de Noorse nationale schaatskampioenschappen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat hij ook aan de Europese- en wereldkampioenschappen zal deelnemen, zodat de Nederland se schaatscracks op de concur rentie van een geducht tegen stander kunnen rekenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7