Er kan maar één Amerikaan de allerbeste zijn! Geen controle meer bij verlaten van stations „Rhodesisch geld niet is vals MOUNTBATTEN: LEK IN ALLE BRITSE GEVANGENISSEN Soekarno's positie steeds hachelijker Vluchteling met brief naar DDR gelokt 'alles kan met CEtafeUF VELP0N 5 VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 Philip Morris wordt om het internationale niveau van zijn zuivere melange ook in Nederland steeds meer gerookt. 20 stuks f 1.50 Risico pRIEKENLAN'D houdt in het voor- jaar verkiezingen, die nieu we onrust kunnen brengen. Ze bieden de Centrum Unie van ex- premier Papandreoe een kans, weer aan de macht te komen. Zomer vorig jaar werd deze politi cus vervangen, nadat zijn optreden tot ernstige ongeregeldheden had geleid. Hij werd opgevolgd door Stefano- poelos, die met 45 andere parle mentsleden de Centrum Unie verliet. Samen met de Nationale Radicale Unie en de Progressieve Partij vormde de door hem opgerichte De mocratische Partij een kabinet. Met een kleine meerderheid in het parlement bleef hij tot enkele da gen geleden de oppositie de baas. Kanellopoelos, leider van de Natio nale Radicale Unie, maakte echter een eind aan de samenwerking. Blijkbaar verwacht hij voor zijn partij winst bij de komende verkie zingen. Daarbij moet blijken, of hij de be tekenis van Papandreoe's Centrum Unie niet heeft onderschat. SCHERPER TOEZICHT IN TREINEN Republiek ALLES wijst erop, dat Rhodesië zich binnen afzienbare tijd tot republiek zal uitroepen. Het doen drukken van nieuw bank papier in München duidde al op een valuta-hervorming. Op de biljetten staat een andere handtekening dan die van de (af gezette) gouverneur van de Rhode- sische Reserve-bank. Ten overvloede verklaarde Ian Smith, dat Rhodesië in feite al een republiek is, sinds Engeland zich tot de Veiligheidsraad wendde. Om het uitroepen van de republiek een legaal tintje te geven wordt een referendum gehouden. De niet-blanken, die totdusver geen stemrecht hadden, hebben op de gang van zaken geen invloed. Al deze maatregelen worden geno men in een sfeer van verbittering. Elke stap maakt de mogelijkheid van een vergelijk tussen Salisbury en Londen kleiner. Het uitroepen van de republiek hoeft geen beletsel te zijn voor een dergelijk akkoord. Wèl maakt het de problemen groter van de gematigde Rhodesiërs, die met Londen over een oplossing wil len praten. UTRECHT Met uitzondering van een 30 stations in het westen van het land worden met ingang van 16 januari de controles aan de in- en uitgang van de stations afgeschaft. Om het euvel van klandestien reizen zoveel mogel^k de kop in te drukken, wordt de controle in de treinen aanmerkelijk ver scherpt. Verder worden de boetes voor verstekelingen aanmer kelijk verhoogd. een ander werkpatroon. Ze werken de trein niet volgens een vaste route af. Consequenties voor de werkgelegen heid bij de Spoorwegen heeft het nieu we systeem niet. De NS is op het nieuwe systeem over geschakeld in verband met de toene mende klachten over het groot aantal controles en na de gunstige ervaingen met enkele proefnemingen. Men houdt zich overigens het recht voor bij wijze van proef af en toe de uitgangen te controleren. Wie zonder de conducteur waarschuwd te hebben zonder een geldig kaartje in de trein zit, krijgt een boete van zeven gulden. Heeft hij de conducteur wel ingelicht, dan bedraagt de toeslag drie gulden. De minister van verkeer en terstaat heeft zijn fiat gegeven deze maatregelen. Wie met een kaartje voor tweede klas reist en in de eerste klas zit (of staat) en de conducteur niet waarschuwt, moet ook drie gulden extra betalen. Een andere maatregel is, dat men minder soepel zal zijn bij het terugbeta len van niet gebruikte kaartjes. In het vrijere systeem is de mogelijkheid van fraude immers groter geworden. Totnu- toe kon men een niet gebruikt kaartje tot de volgende morgen tien uur verzil veren. Na 16 januari kan men hiervoor alleen nog dezelfde dag aan het s' onsloket terecht. De administratiekosten, die bij het inwisselen van niet gebruikte retours 50 cent bedroegen, worden verhoogd tot een gulden. Vliegende controle De controle in de treinen wordt verscherpt door middel van zogenaam de vliegende groepen (conducteurs),, die ene trein overstappen op dc ander en steekproeven nemen. Op de korte trajecten, waar de kaait- jescontrole vaak het moeilijkst is, con troleren de conducteurs steeds volgens Op veel stations verdwijnen de hek ken en hokjes van de controleurs zodat de passagiers snel het station kunnen verlaten. Minister Verdam dreigde wet in te trekken (Van o s parlementsredactie) Gehandicapten krijgen werk DEN HAAG Het instituut voor psychologisch markt- en motievenon- derzoek te Schiedam zal in 500 bedrij ven een onderzoek doen naar plaat singsmogelijkheden voor gehandicap ten. Er zal rekening worden gehouden met de verscheidenheid van drijfstakken en van bedrijfsgrootte. Het instituut kreeg deze opdracht van staatssecretaris De Meyer van so ciale zaken en volksgezondheid. |sciiëiik^^pS« Verzet van Duitse rechter FRANKFORT Een Duitse strafrechter heeft gisteren gewei gerd de inbeslagneming van 2,2 ton Rhodesisch bankpapier te be krachtigen. De Frankfortse ma gistraat, dr. Pawlik, zei dat er niet voldoende verdenking voor een misdrijf bestond. Ook achtte de woensdag op de luchthaven Thein-Main door de politie in be slag genomen bankbiljetten, geen bewijsmateriaal van betekenis. Pawlik vindt dat er hier geen sprake is van „vals geld" omdat de opdracht tot drukken met toestemming van de Rhodesische regering door de Reserve Bank of Rhodesia is gegeven. Of de regering te Salisbury in volkenrechle lijke zin erkend wordt heeft dr. Pawlik buiten beschouwing gelaten. Volgens hem is het bewind-Smith „de facto" de enige machthebber. Kunstenaars houden demonstratietoeht (Van c 2 kunstredactie) AMSTERDAM Op de wijze zoals de Middeleeuwers hun rouwstoeten in verband met de pestepidemieën orga niseerden. houden ongeveer vijftig kunstenaars op eerste kerstdag een de monstratietoeht, rouwend om de duizen den slachtoffers ten gevolge van de oor- in Vietnam. De deelnemers, die, behalve anonie me kunstwerken, betrekking hebbend op Vietnam, tevens een zelfgemaakt monster van 200 meter lengte mee zul len voeren, zijn gekleed in het zwart en hebben pleisters op hun mond. Het wordt een stilzwijgende optocht, zonder spandoeken, en slechts enkele droeve slagen op een trom moeten die stilte doorbreken. De stoet begint op het J. D. Meijer- Plein en wordt zonder ophef ontbonden op de Noordermarkt. Installatie curatorium jongeren vrijwilligers AMSTERDAM Minister Bot van ontwikkelingszaken heeft gisteren in bet Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam het curatorium voor de op leiding van jongeren vrijwilligers ieïnstalleerd. De taak van dit curatori um omvat onder meer verantwoorde lijkheid voor de leerstof en keuze der docenten. De Reserve Bank of Rhodesia, die niet door Engeland wordt erkend, heeft München in totaal bankbiljetten ter wa de van 60 miljoén pond laten drukken. Het merendeel van dit papier ligt in de kelder bij de drukkerij Giesecke und Devrient. Het ingrijpen van de Westduitse politie geschiedde als bekend, op verzoek van de in Londen gevestigde Board of Reserve Bank of Rhodesia, die door de Britse regering als de enige circulatiebank vooj Rhodesië wordt beschouwd. De openbare aanklager te Frank furt, Sonnenschein is bij het gerechts hof in beroep gegaan. Er staan hier twee standpunten tegenover elkaar: de strafrechter vindt dat er onvoldoen de bewijs is voor wetsinbreuk, maar de civiele rechter gaat ervan uit dat de regering-Smith onwettig is en geen geld mag laten maken. V redesbewegingen: geen Nederlandse hulp voor Ky DRIEBERGEN Zes vredes bewegingen hebben minister-pre sident Zijlstra laten weten, dat de ontwikkeling van de oorlog in Vietnam een bron van zeer ern stige verontrusting blijft en een aanklacht aan het geweten van de hele wereld. In het bijzonder tonen zij zich veront rust over de berichten, dat Amerika wil dat de NAVO-bondgenoten meer hulp bieden aan de regering Zuid-Vietnam. Zij vragen daarom de regering, regering van de Verenigde Staten erop te wijzen, dat Nederland op generlei wijze bereid is bij de oorlogvoering hulp te verlenen. Ook moet de regering een duidelijk en dringend protest laten horen bij de Amerikaanse regering tegen de uitbrei ding en verscherping van de oorlog, deze ondanks de aangekondig de. wapenstilstand in feite ten uit voer wordt gebracht en ook verder in het vooruitzicht wordt gesteld. De brief is afkomstig van de Wereld- federalistenbewegingn Nederland, di Sjaloomgroep, Kerk en Vrede, de Doopsgezinde Vredesgroep, de Quakers en de Anti-Atoombomactie. ..LASTECHNICI ZIJN ER NOG" DEN HAAG De Chinese lastechnici bevinden zich nog steeds in de Chinese kanselarij in Den Haag. Dit zegt minister Luns (buitenlandse zaken) in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. DEN HAAG Minister Verdam (bin nenlandse zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer gedreigd de nieuwe Spoor wegpensioenwet te zullen intrekken als een amendement-Van der Gevel (soc.) om de mogelijkheid van vrijwillig vervroegd pensioen voor 60-jarige spoorwegbeamb ten met veertig dienstjaren te handhaven, zou worden aanvaard. Het dreigement was doeltreffend: de Kamermeerderheid keerde zich tegen het amendement en zal het volgende week woensdag ongetwijfeld yerwerpen. Den Uyl tegen onderzeeërs voor Z.-Afrika DEN HAAG Oud-minister Den Uyl heeft laten weten, dat hij tegen levering door Nederlandse werven van onderzeeboten aan Zuid-Afrika ern stige bezwaren heeft. Tijdens de zit tingsduur van het kabinet-Cals zijn geen wapens aan dit land geleverd en zijn geen vergunningen voor wapen leveranties afgegeven. Volgens de heer Den Uyl weigerden ook de Verenigde Staten en Engeland oorlogsschepen aan Zuid-Afrika te le veren. Het leveren van oorlogstuig aan dit land is moreel en politiek niet verant woord. Het zal ook de positie van het Nederlandse bedrijfsleven in Afrika en Azië schaden, aldus de verklaring van oud-minister Den Uyl. In een nota aan de Tweede Kamer schrijft minister Luns (buitenlandse zaken) dat de regering het beleid be treffende de uitvoer van militair ma terieel naar Zuid-Afrika niet wijzigt. Ons land past, op basis van de richt lijnen van de Veiligheidsraad tegen over deze republiek, een „selectief embargo" toe. Dit betekent, aldus staat in de nota, dat er een embargo wordt gelegd op de uit- en doorvoer van militair mate riaal, dat direct of indirect tegen de niet-blanke bevolking van Zuid-Afrika kan worden gebruikt. BERLIJN Een naar het Westen gevluchte Oostduitser is door de Oost- duitse staatsveiligheidsdienst naar de DDR gelokt, waar hij is gearresteerd. De man is veroordeeld tot zeseneen half jaar gevangenisstraf wegens een poging zijn verloofde naar het Westen te smokkelen. De man was naar Bulgarije gegaan om van daar zijn verloofde, die uit Oost-Duitsland was gekomen, over de grens van Turkije te helpen vluchten. De Bulgaarse politie arresteerde de vrouw, maar liet de man gaan. In West-Duitsland aangekomen ont ving hij een brief, die van zijn aanstaande schoonvader afkomstig zou zijn. Hem werd verzocht als getuige op te treden in het proces tegen het meisje. Toen hij aan het verzoek ge volg gaf, werd hij bij de grens gear resteerd. Later bleek dat de brief af komstig was van de Oostduitse veilig- heidsdienst. Zijn verloofde was toen reeds tot veertien maanden gevangenis straf veroordeeld. In het Amsterdamse Sigma-centrum wordt een „paint-in" gehouden ten hate van de geteisterde Italiaanse kunststeden. Allerlei creatieve prominenten maken hier schilder werken, die weer zullen worden verkocht. Op de foto de heer Mijk- senaar, voormalig directeur voor lichting en representatie .van Am sterdam, en de twaalfjarige Pieter Sandberg aan het werk. Constantijn schrijft verkiezingen uit ATHENE Koning Constantijn van Griekenland heeft gisteren aangekon digd in mei vervroegde verkiezingen te laten uitschrijven. Hij zei dit in een radiorede die een aankondiging was van het nieuwe kabinet onder leiding van premier Paraskevopoulos. De ver kiezingen zouden oorspronkelijk begin 1968 worden gehouden. LONDEN Lord Mountbatten heeft gisteren zijn onderzoek naar de veiligheid van de gevangenis sen in Engeland afgesloten en is tot de verbazende conclusie ge komen dat er werkelijk niet één gevangenis is, waaruit ontsnap ping onmogelijk is. Zo gebeurde het dat de Russische spion George Blake met een goedgerichte trap tegen de vermolmde tralies van een venster aan zyn straf van 42 jaar wist te ontkomen. Een ander bewijs werd op dezelfde dag dat het transport werd gepubli ceerd geleverd toen vijf gevangenen zonder moeite uit een gevangenis te Liverpool wisten te ontsnappen. Er moet met spoed een gevangenis worden gebouwd waaruit niemand kan ontsnappen, aldus het voormalige hoofd van de defensieraad. Commissie bekijkt nut produktschap DEN HAAG Met veel moeite heeft het Produktschap voor vis en visproduk- ten gisteren dc begroting voor 1967 goed gekeurd. Van de uitgaven in 1967 (ƒ2.185.500) komt meer dan de helft ten laste van de personeelsuitgaven. De vergadering ging met de begroting echter alleen akkoord, als een „struc tuurcommissie" het nut van het produkt schap zou onderzoeken. De commissie zal tot taak krijgen te onderzoeken of het kostenniveau van het produktschap in redelijke verhouding staat tot het nut an het visserijbedrijf in zijn geheel. Een aantal afgevaardigden zinspeelden p een eventuele opheffing van het Pro duktschap. Ongeveer een kwart van de aanwezigen bi-écht dit gemis aan ver trouwen in het Produktschap tot uiting door tegen de begroting 1967 te stemmen. Hij stelt verder voor een nieuwe gevangenis voor mensen als Blake op het eiland Wight te laten bouwen De laatste vice-koning en gouver neur-generaal van hét voormalige Brits-Indië, vestigde de aandacht op on mogelijke toestanden in de gevangenis sen, waar soms drie mannen gevangen worden gehouden in een kamer die slechts voor een persoon geschikt is. Regeling schending ambtsgeheim DEN HAAG De Tweede Kamer heeft donderdag zonder hoofdelijke stemming de nieuwe regeling met alge mene bepalingen omtrent de bestraf fing van schending van geheimen goed gekeurd. De WD liet aantekenen dat zij tegen dit wetsvoorstel gekant is. Het ontwerp, dat nog is ingediend door minister Samkalden, vervangt een wetsvoorstel dat,- voordat het in de Eerste Kamer was behandeld, werd in getrokken. Mr. Geertsema (lib.) achtte het nieuwe ontwerp minder efficiënt omdat het wel de opzettelijke schen ding van ambtsgeheimen maar niet de onopzettelijke (culpoze) schending om vat. Het ingetrokken ontwerp voorzag hierin wel. Mevrouw Singer-Dekker (soc) en mi nister Struycken stelden zich op het standpunt dat de culpoze schending van ambtsgeheimen door disciplinaire straffen bestreden kan worden. Prijsgesprek uitgesteld DEN HAAG Het prijsgesprek tussen overheid en bedrijfsleven, dat vanmiddag op het departement van economische za ken zon worden gehouden, is uitgesteld tot dinsdagmiddag. De reden hiervan is, dat enkele voor zitters van organisaties, die door minis ter drs. J. A. Bakker voor het overleg waren uitgenodigd, verhinderd zijn. De bewindsman heeft alleen de voorzitters van de centrale werkgeversorganisaties in industrie, middenstand en landbouw, alsmede de Voorzitters van de vakcentra les uitgenodigd, omdat naar zijn mening het overleg effectiever zal zijn indien het met een kleine delegatie wordt gehouden. De Rotterdammer 7-13 MACHINE 38 3,6 miljoen voor Mekong-pro j eet DEN HAAG Nederland is bereid 1 miljoen dollar (3,6 miljoen gulden) bij te dragen voor een ontwikkelingspro ject in Cambodja. De toezegging werd gisteren gedaan door de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE) van de VN. Het geld wordt voornamelijk bestemd voor het Prek Thnot project, een onderdeel van een groot plan tot ontwikkeling van de rivier de Mekong. Dit project voorziet in de aanleg van irrigatiewerken, een dam en een hy- dro-elektrische centrale waardoor een belangrijke bijdrage zal worden gele verd aan de economische ontwikkeling van Cambodja. De totale kosten worden geraamd op ruim 30 miljoen dollar, waarvan 20 mil joen dollar door buitenlandse hulp moet worden verkregen. In Den Haag is de kerstsfeer abso- kunnen gebruiken luut anders. Anders dan waar ook De vrouwen hebben in een knus In de winkelstraten poogt men wat hoekje het onderwerp gevonden, dat werelds met lichtjes te spelen; op haar al dagen, zo niet weken, bezig pleinen staan hoge verlichte den nen; een enkel hotel of bedrijf heeft een kerstboom buiten gezet e woonwijken twinkelen de trische kaarsjesNvan te vroeg ontsto- zeemonsters doen denken. Veeltalige dubbelgevouwen kerst wensen stromen de brievenbus bin- houdt: het menu. Duizend problemen om elk menu. de Om het iedereen naar de zin te ma- elek- ken. Om binnen de perken van ei- I WÊ HiH gen budget, eigen kooktalent en ei- ken bomen en plekken voor de gen koelkast- en fornuiscapaciteit lamsbó'ut'Teverèn' Noch"vers^noch vensters en soort sterren, die aan het beste van het beste te brengen, diepgevroren. Toen herinnerde hij zich een propagandacampagne van De puur Hollandse noemt haar Nieuw Zeeland omtrent het gebruik ,pnn- tnm.t.ncnB„ van lamsvlees. Belde de ambassade Wat triest antwoordt ze: „Waar haal ik in dit land een goede lamsbout vandaan?" Hij gaat in onze kring zitten en brengt de oplossing. Geen slager kon hem de begeerde tomatensoep (vanwege het Wachten fel. De Kerstdagen zelf zal iedereen zich terugtrekken in eigen huis, maar de week ervoor wil iedereen iedereen nog gauw even zien, nog even vriendschap bewijzen.... Er worden kleine genoegelijke ont- lijk) en chipolatapudding vangsten gehouden met kaarslicht diepvries toe^ en openhaardvuur. Je gaat er naai toe in feestelijke kledij met feeste lijke gevoelens. verweet deze de lamsbout wel appetijtelijk voor te stellen, maar niet naar dit land te exporteren. Ambassade aan het werk Eindelijk een adres. In Bilthoven. Bilthoven bleek bereid en in staat lamsbouten mmmmm te leveren. Echter.... een bout boven de vijf kilo was verplicht zich aan uit de de residentiële vleeskeuring te on derwerpen onmiddellijk na de overschrijding van de 'gemeentelijke We babbelen over duizend lichte dag een lepeltje sherrie erop tot de dingen. Niet over de zesendertig par- tijen, die staan te trappelen om een gen kamerzetel; niet over de loodzware lasten, die de internationale politiek altijd zo droog". ren en niet over de stille zorgen, die fen". zegt z we allemaal meedragen. nee. Wel over de vogelkerst boom die één in zijn tuin heeft ge- De puur Engelse vertelt cakes, nu kant en klaar. Drie weken grens. Wat natuurlijk weer veel geleden aan begonnen en dan om de tra moeite en gesjouw gaf. „Waarna", aldus de Engelsman, komt. De kalkoen komt mor- „Wij overeengekomen zijn dat mij de beurt. gezonden zullen worden twee „Kalkoen", zegt een, „Dat wordt lamsbillen van net geen vijf kilo". „Wie braadt die bouten?" vroeg iemand. „Ik", zei de Engelsman, blakend van trots. Alle vrouwen wendden zich benij dend naar zijn echtgenote: „V/at AKTUEEL (Van een onzer redacteuren) TTOE verward de situatie in Djakarta is be- wijst de verklaring van Soekarno inzake het niet doorgaan van het referendum op West- Irian (voorheen Westelijk Nieuw-Guinea). Die werd prompt tegengesproken door minister Malik (buitenlandse zaken). De minister zei ook, dat het kabinets-presidium Soekarno inlichtingen zal vragen over zijn rol in de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Voorts wordt een spoedzitting voorbereid van het voorlopige Volkscongres. Dat zal de eisen tot ver wijdering en/of berechting van de president be spreken. Er zou nieuw bewijsmateriaal zijn aangevoerd. Tijdens het proces tegen de vroegere luchtmacht commandant Dhani bleek overigens al, dat deze handelde in opdracht van Soekarno. Dhani's verdediger achtte het niet juist, dat ondergeschikten worden ver oordeeld, terwijl de „chef" buiten schot blijft. Intussen liet Soekarno doorschemeren, in de komende maanden vrijwillig een buitenlandse reis te zullen maken. Hiermee zou hij zich aan berechting onttrekken. Ook zou hij zijn aanhang gelegenheid geven, tijdens zijn afwezigheid in actie te komen. Soekarno: rug tegen Cliina zet beladen met rotte appels en Vier uur in de oven, folie er over. zaadbakjes; wel over de mogelijkhe- Folie er aldoor afhalen en dan be den van spuitbussen sneeuw en wel druipen. Je moet er wel bijblijven" terin geweekt wittebrood met uien enig. wat heerlijk, u hebt dus "niks te doen.. Ze glimlachte ietwat moeizaam: ,Neen, niets, alleen zit ik nu al twee de maat van de kerstboom die Dan wordt ze door de toevallig dagen thuis te wachten op zijn bil- in onze kleine of grote kamer langs wandelende landgenoot aange- len Interessant is de manier, waarop „Asian Re- view" het gevaar beschrijft van de situatie vóór de. mislukte staatsgreep. Volgens het blad had Soebandrio (de ter dood veroordeelde vroegere vice- premier en minister van buitenlandse zaken) in opdracht van Soekarno mét China overeenstemming bereikt over een aantal strategische doeleinden. Die bestonden uit: het uitschakelen van de Britse en Amerikaanse invloed ook op militair gebied; vernietiging van de staat Maleisië; een communisti sche overwinning in Vietnam; verwijdering van alle oppositionele krachten in Indonesië; en verdeling van Azië in invloedssferen tussen Peking, Hanoi' en Djakarta. De Chinese leiders bedoelden met „Djakarta" echter iets anders dan het bewind van Soekarno. De communistische partij in Indonesië (PKI) moest na een korte overgangsperiode zonodig gewapenderhand de macht over nemen. Niettemin werd de schijn opgehouden. De verdeling in invloedssferen werd besproken tijdens een bezoek van de Chinese minister Tsjen Yi (Buitenlandse zaken) aan Djakarta. Indonesië zou op grote schaal Chinese militaire hulp krijgen. Vj® 1R"s,ai?.^ kreeB het geen wapens meer. omdat het in het ideologische conflict de zijde van Peking had gekozen. Verklaring aldus het blad samen met Tsjen Yi een ver klaring. Daarbij deed Indonesië de toezegging, China te steunen en verder af te zien van een streven naar vreedzaam samenleven met het Westen (met. inbegrip van Nederland blijkbaar) Peking beloofde ook. de confrontatiepolitiek tegen Maleisië te steunen Door het verijdelen van de staatsgreep van 30 september 1965 haalden de militairen een streep door deze rode rekening. Wat Maleisië betreft maakte het bewind van generaal Soeharto zelfs een eind aan de zogenaamde con-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5