Weekagenda Schoolhoofd J. Bedeker gaf vandaag voor het laatst les in Oegstgeest Commentaar Ontmaskering van Bergman Afscheid na acht jaar Dr. K. Schilderschool Plaquettes en penningen voor donors in Leiden e.o. Tuinders liepen kans op topjaar mis SCHUDEI'S CITROEN E BLADZIJDEN Voorbij nieuwe leidse courant vrijdag 23 december 1966 Vrijdag (23 dec.) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, tienersoc. t Venster, lel kerstfeest. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruilavond voor verzamelaars. Hal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. Lei den Zui^-West Christenvrouwenbond, kerstfeestviering. B Den Haag. Schouwburg, 8.15 uur: Haag- sche Comedie met t,De Meteoor". Den Haag. Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „Romulus de Gro- Zaterdag (24 dec.) Pieterskerk, 11 u. nam.: Kerstnacht dienst, voorg. dr. P. L. Schoonheim! Vredeskerk, Burggravenlaan, 11 u. nam-.: voorg. ds. D. J. Vossers. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, soc 't Roefje, kerstfeest. Stadhuisplein, 7.45 tot 8.15 uur: kerst- zang, jnet begeleiding carillon. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 7 uur: herv jongerensoc., kerstmaaltijd. Petrakerk,10. 30 u. nam.: jongerensoc. Boemehang, kerstnachtspel door chr. toneelgroep Imperium. Zuiderkerk, 11 uur nam.: kerstnacht dienst, voong. ds. L. J. Boeyinga te Rijs wijk. Den Haag. Schouwburg, 8.05 u.: Haag sche Comedie met „Prof Bernhardi". Zondag (25 dec.) Den Burcht, 6 uur voorm.: kerstnacht dienst Leger des Heils. Maandag (26 december) DEN HAAG Schouwburg, 2 uur: Haagsche Comedie met ..Voorjaarsont- waken". Om 8.15 u.: „Ik zoek Mioes- sovi". DES HAAG Diligentia, 2.30 uur: pianorecital Stefan Askenase. Dinsdag (27 dec.) Schouwburg, 8 en 9.45 uur nam.: Oudejaarsavoradconference Wim Kan. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- Ned. gemeenten. 7 tot 8 uur: spreekuur jrale. 7.45 uur: reünie kweekschool. Dorpshuis. 2 uur: [ndervoorstelling, ma- lert Brugman. Schouwburg, 8.15 u.: met „Een zonidag in Woensdag (28 dec.) Schouwburg, 8 en 9.45 uur: Oudejaars avondconference Wim Kan. Antonius-clubhuis. 2 uur: K. en O., filmvoorstelling voor kinderen. Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Voorjaarsont- waken". Donderdag (29 dec.) OEGSTGEEST Irene. 2.30 uur: afd. K. en O., kinderfeest. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Je kunt het nooit weten' Vrijdag (30 december) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, 6.30 u. nam.: tienersoc. 't Venster en 't Roefje, boerenkoolfuif, medewerking The Sea Side Swing Col lege. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „De Meteoor". Zaterdag (31 dec.) DEN HAAG Schouwburg, 7.30 u.: Haagsche Comedie met „Ik zoek Mioes- sow". Zondag (1 jan. 1967) LH..J-gebouw, Levendaal 101, 4 uur: Urv. jongerensoc., nieuwjaarsreceptie :n thé-dansant. Ztiiderkerk, 5 uur: installatie J. H. Bronswijk als jeugdleider bij het Geref. jeugdwerk regio Leiden. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, beide sociëteiten nieuw jaarsreceptie, medewerking van Charles Combo. Dagelijks in Den Haag Diligentia, 8 15 u.: Lurelei-caba.-et. van 26 dec. tot 6 jan., behalve 3i dec Circus-theater, 8 a.: Toon Hermans, van 27 dec. tot 14 jan., behalve 31 dec.. 5 en 9 jan. Theater Pepijn. «U0 ucabaret Paul van Vliet, tot 9 jan., behalve 's maan dags. Welke apotheek? Geopenid voor spoedeisende gevallen: apotheek Reijst, Steenstraat 35, telefoon 20136. Op zaterdag 24 december is in Leiden '8 morgens van 8 tot 12 jur voor spoed eisende gevallen eveneens geopend: Apo theek Herdingh en BlanKen. Hegewoerd 171, tel. 20502. Doktersdieinst Tot zaterdagmiddag 12 uur eigen huis- Meubelshow Toonkamers Van der Klugt, Haarlem merstraat: van zat. 17 tot zat. 24 dec meubelshow. Films Camera (2.30 uur): De jongen uit het wilde westen (kinderfilm); 7 en 9.15 Kui me, sufferd (18 jaar). Dat de heer Bedeker zich bij zijn leerlingen bemind heeft weten te ma ken, blijkt wel uit hun opmerkingen. „Wat my betreft kan hij best blijven", zei er een. „O, ik ben hem ook nog niet zat", repliceerde een ander. De betrokkene kan daar zelf hartelijk om lachen. Toch is hy nooit „gemakkelijk" ge weest voor zijn leerlingen. „Hij heeft veel geduld met zijn jongens en kan ook erg veel van hen hebben", vertelt mevrouw Bedeker. „Maar hy is streng'.' „Dat komt omdat ik mijn kinderen graag gehoorzaamheid bij breng", vult het schoolhoofd aan. „Het personeel vóelt hierin mee en er is dan ook een prettige sfeer op school. Als een klas eens een poosje alleen moet worden gelaten, wordt er ook gewerkt. Toen ik op een middag be richt kreeg van een sterfgeval in mijn familie, kwamen de jongens om me heen staan en zeiden dat ik gerust weg kon gaan. Zii zouden wel door werken Baud De band tussen school en kinderen is sterk. Uloleerlingen komen hun rapport aan hun vroegere meester la ten zien En op ouderavonden komen er altijd wel een paar oud-leerlingen kijken. „Er is ook een hartelijke ver standhouding met de ouders. We zijn als het ware één grote familie en dat voelen de kinderen", legt de heer Be deker uit, die een sterke samenwer- OEGSTGEEST Vandaag heeft de heer J. H. Bedeker voor het laatst les gegeven aan de Dr. K. Schilderschool, die acht jaar geleden werd opge richt door de Stichting tot bevordering van gereformeerd onderwijs (vrij gemaakt te Rijnsburg en omstreken. Van echt les geven zal overigens wel niet veel gekomen zijn. Niet alleen omdat de kerstvakantie voor de deur stond, maar ook omdat „zijn" kinderen gistermiddag in gebouw Irene of ficieel afscheid namen van het schoolhoofd. Bij zo'n gelegenheid komen nu eenmaal niet veel schoolse zaken te pas. Wél grapjes, als het tenminste van ie heer Bedeker afhangt. Want humor kan hij waarderen. Zang en spel op kerstmiddag OEGSTGEEST Meer dan honderd bejaarden van allerlei levensovertui gingen vierden gistermiddag kerstfeest in het Paitronaatsgebouw. daartoe uit genodigd door de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers. Pastoor N. J. Com mandeur las. na een openingswoord van presidente H. A. van Herwaardien- Wildeboer, enkele delen uit een preek van Augustkiius. „Christus heeft met Zijn geboorte de oude wereld weer nieuw gemaakt", aldus de pastoor. Een koortje, gevormd door meisjes van Duinzicht en onder leiding van zuster Salvatnix, zong a capella een aantal kerstliederen, waarvan sommi ge tweestemmig. „En toch schijnt het Licht van Bethlehem" was de titel van het kerst spel» geschreven door mevrouw A. Bier, dait enkele leden van de Oegst geest er afdeling van de Nederlandse Ohristenvrouwenbond na de pauze voor het voetlicht brachten. Burgerlijke stand van Oegstgeest OEGSTGEEST Ondertrouwd: H B S Hemmers en J C G M van der Kamp- J H van Wijngaarden en G C A T DafferhoffW N Hopman en W de Wit Getrouwd: H P G M Caiminada en E J M Romyn. E J P T Dofferhoff en T B J M Kortekaas. P Calvo Martinez en C de Laive. A H Nauita en G C M Holthuis. M J van Gorkom en A van Weeghel. K de Groot en M W Klink hamer. P C Oostlandier en W M Bult huis. C T F Perdok en M Schalie. Overleden: A M van Oosten. ADVERTENTIE gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten king tussen gezin, schóól en kerk een van de belangrijkste dingen vindt. „Het komt op de geestelijke vorming van het kind aan. Al moet je aan de andere kant niet gaan lijden aan een over-vergeestelij king." Met enthousiasme heeft de in 1901 geboren heer Bedeker 45 jaar lang zijn werk gedaan. „Maar het vuur brandt te hard. Ik moet het kalmer aan gaan doen. Het ergste vind ik, dat ik de sfeer van school moet loslaten." Op 12 mei 1921 begon hij als onder wijzer in IJsselmonde. In 1923 ging hij naar zijn geboorteplaats Rotterdam (Rehobothschool en Groen van Prin- stererschool). Zes jaar later werd hij hoofd, eveneens in Rotterdam (Per soonshaven, Feyenoord) Vandaar in 1947 naar de ruim 500 leerlingen tel lende Jan de Liefdeschool te Amster dam en ten slotte in 1958 naar de Dr. K. Schilderschool te Oegstgeest, waar hij met 128 leerlingen, vier lokalen (twee „eigen" en twee „geleende") en vier leerkrachten begon. Thans zijn er 201 leerlingen, zes lokalen en (met hemzelf mee) zes leerkrachten. Rijnsburg, Leiden, Leiderdorp, Voor hout, Katwyk, Voorschoten en zelfs (tijdelijk) uit Amsterdam kwamen om de houten streekschool aan De Vos- cuyl te bezoeken. Van de heer Bedeker, die ook als penningmeester van het Landelijk verband van gereformeerde scholen (vrijgemaakt), van de Bond van ge reformeerde mannenverenigingen en als enthousiast lid van de Fotoclub Oegstgeest activiteiten ontplooide, kan men op 5 januari in de kerk aan de Katwijkerweg te Rijnsburg officieel afscheid nemen. Zijn vrouw, die hem niet alleen als „stille figuur op de achtergrond" maar ook daadwerkelijk n buiten de school steunde, zal daarin zeker ook worden betrokken. Tevens zal dan het nieuwe hoofd, de heer A. van der Linden (38) uit het Overijsselse Heemse, worden geïnstal leerd, „Wij profiteren van uw ervaring, zeiden de bestuursleden in 1961, toen het schoolhoofd zijn veertigjarig on derwijs jubileum vierde. Dat zij dit willen blyven doen, blijkt wel uit zijn benoeming tot adviseur van het be stuur. Zodat de heer Bedeker zijn school toch niet helemaal behoeft los te laten. Noomen wordt n.v. tiekantoor omgezet in een N.V. De handelsnaam wordt dan Algemeen As surantiekantoor lm. Noomen N.V. De heer lm. Noomen treedt op als direc teur, de heer Chr. J. de Graaf als ad junct-directeur en de heer W. Ouds hoorn als algemeen procuratiehouder. LEIDEN Onze plaatsgenoot de heer J. G. Kuenen slaagde aan de rijksuniversiteit te Groningen voor het doctoraal examen scheikunde Afsluiting „Ik heb de jaren in Oegstgeest een prachtige afsluiting van mijn loopbaan gevonden," zegt de heer Bedeker. „Na de elf jaar aan de evangelisatieschool in Amsterdam, waar ik leerlingen had die in geen geloof waren grootge bracht, was het fijn de laatste periode vóór mijn pensioen tussen Verbonds- kinderen te verkeren." Kinderen die onder meer uit Lisse, Leidschendam. Mishandeling niet bewezen Lido (250, 7 en 9.15 uur): Gooi het maar in m'n pet (alle leeftijden). Luxor (250, 7 en 9.15 uur): De stem van het water (alle leeftijden).) Rex (250 7.15 en 9.15 uur): Adios gringo (14 jaar).) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Persona (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De goud- roof (alle leeftijden). l'en toonstellingen Academiegebouw: schilderijen vaD Kees Vollemans (tot 18 januari) De Lakenhal: tekeningen uit het Pren tenkabinet te Leiden van het vroege landschap, van 18 dec. tot 16 jan., dag van 10 tot 4 u.. zondags van 1 tot 4 uur Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk steeg 14: foto-documentatietentoonstelling over Fascisme '05-'66, Socialistische Jeugd van Ned., van 24 tot en met 27 december. WASSENAAR - kunstzaal Heufl, Hof- Laan 7: tentoonstelling klein Dlastieken v Connne Fransen-Hesienfeld en van schil derijen, tekeningen en grafiek van Wim Vaarzon Morel, geopend na zat 17 dec maandag tot en met zat. van 10 tot 5 uur ook dinsdagavond van 8 tot 10 uur, zon kerstdagen. Oud en Nieuw en 10 Vrijspraak voor haastige wielrenner DEN HAAG Toen een 25-jarige wielrenner uit Zoeterwoude op 3 mei over het fietspad langs de Hoge Rijn dijk reed en een voor hem rijdende vrouw wilde passeren, zag hij tot zijn schrik een bromfietser uit tegenover gestelde richting opdoemen. Hij had de keus tussen een botsing en een duw tegen de wielrijdster en koos voor het laatste. Daarvoor moest hij zich voor de Haagse politierechter verantwoorden, want de duw kon worden uitgelegd als mishandeling. In elk geval was de vrouw er slecht afgekomen: ze had al last van haar schouder en door de „pets" in haar rug werd dat er niet beter op. Drie maanden moest zij zich onder behandeling van een dokter stellen en onlangs moest ze zelfs aan haar schouder worden geopereerd. De officier was van mening dat verdachte niet de bedoeling had ge had de vrouw te mishandelen en ook de rechter geloofde dat de wielrenner meer uit schrik had gehandeld dan uit onzuivere bedoelingen. Op grond daarvan werd de wielrenner vrijge sproken. Verkoopmij. Meneba-Sleutels LEIDEN De directies van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bak kerij te Rotterdam en de N-V. Meel fabriek „De Sleutels" te Leiden deel den mee, dat is opgericht de „V.o.f. Verkoopmaatschappij Meneba/Sleu- tels". die gevestigd is te Rotterdam. Deze firma zal als enige verkoopster gaan optreden van de door deze meel fabrieken voor verbruik in Nederland geproduceerde bloem, hardgries en hei meel. Tevens zal de verkoopmaat- schaappij de verkoop van alle molen bij prod uk ten van Meneba en „Dt Sleutels" gaan verzorgen. In de nieuwe maatschaippi' is rar. F. Martin benoemd tot directeur, terwijl de heren G. Velleniga en J. Kortland als adj unct-directeur/algemeen ver koopleider resp- plaatsvervangend koopleidjer optreden. Prof.Froentjes nn buitengervoon hoogleraar LEIDEN Prof. dr. W. Froentjes is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit om onder wijs te geven in de criminalistiek. Prof. Froentjes, die in 1909 te Assen is geboren en in 1937 promoveerde tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen, is sedert 1953 vanwege de Prof. A. E. Modderman- Stichting bijzonder hoogleraar in d« criminalistiek. Deze stichting, die ii verbonden aan de Leidse universiteit, stelt zich ten doel wetenschappelijke onderzoekingen op het gebied van het strafrecht en zyn hulpwetenschappen te bevorderen. Het byzonder professoraat van prof. Froentjes is dus omgezet in een buiten gewoon hoogleraarschap. In het begrip criminalistiek, zoals de leeropdracht luidt, ligt besloten de toepassing van natuurwetenschappelijke methoden, in ruime zin bij opsporing en bewijs in rechtszaken. (voor 20 maal bloed geven), respectieve lijk de Landstelner-penning (voor 5 maal bloed geven) toegekend aan de hierna ge noemde donors van de bloedtransfusiedienst van de afdeling Leiden en Omstreken. Landsteiner-plaquette Alphen aan de Rlin: mevr. L Koelewijn-Paling. G J van Rijn: BenthuizenK Hakkenbrak; Boskoop: W Binken; Hazerswoude-R: F Pannebakker: Hoogmade: H M Wolvers: Katwijk: M Gugten. C H Klein; Langeraar: Wildenburg-van Veen; Lelden: C A Boog- mans. B J Goosen. I Hensen. C Kromhout. I Lepelaar. W M Otte. J N Verman. C J Verbiest P C Zandee; Leiderdorp: W W Dekker. J A den Dopper. C Hoogeveen. A G van Osnabrugge, A Polak, G J B Ver steeg. J Vinkestün: Lelmuiden: P Rietdijk. J Treur: Lisse: W v d Laan; NoordwUk: A Fv d Berg. J Boon. F v d Hoek jr.. A P J v d Meer J van Roijen. C J C Smit: NoordwUkerhont: S J van Haaster. Th W Turnhout. ThJ van Werkhoven; Oegstgeest: A van Driel. J B van Hees. mevr. A van Leeuwen-van Bourgondiën J P Naeff. W H M van Ommen. mej. R H A Palache; Oud LEIDEN De Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingvereniging „Leiden en Omitreken" hield haar na jaarsvergadering in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Voorzitter B. van Vliet gaf een voorlopig overzicht over het bijna ver streken jaar, dat niet geheel aan de verwachtingen heeft beantwoord. Aan vankelijk waren de vooruitzichten zeer gunstig, want na de eerste vyf maan den lag de omzet reeds ruim 1 miljoen gulden voor op de overeenkomstige periode van 1965, zodat de hoop op een topjaar gewettigd leek. In de zomermaanden trad echter voornamelijk door de ongunstige marktsituatie in het buitenland, een kentering in, waardoor de voorsprong in een achterstand veranderde. Geluk kig hebben de laatste drie maanden hier nog veel goedgemaakt, zodat de totale uitkomsten ongeveer gelijk zyn aan die van 1965. Dit geldt echter niet voor alle tuin ders; afhankelijk van de geteelde pro- dukten, wareu de resultaten voor som mige tuinders zeer bevredigend, voor anderen echter slecht tot redelijk. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren Meijer en Hendriks herkozen. De heer Janssen, die reglementair niet herkies baar was, werd als lid van de Raad van Toezicht opgevolgd door de heer H. C. de Koning. STUDIO„Ik ivil wel graven naar poëzie, maar niet te diep", heeft Remco Campert eens ge schreven. De Zweedse filmer Ingmar Berg man komt er, haast onbeschaamd voor uit dat. hij wel wil graven, en diep ook. Dat hij daarbij op poëzie stuk, heeft hij in meer dan een film overtuigend aangetoond. Ook in zijn nieuwe werkstuk, Per sona (Maskers), doet hij zich ken nen als een magiër, die de dubbe le bodem aan het licht brengt en probeert te duiden. De mens, dat is duidelijk, draagt een masker, waarachter hij zijn ware gezicht verbergt; Bergman rukt, genade loos registrerend en onthullend, dat masker af en toont de mens zoals hij is: goed of slecht, goed én slecht, minnaar en moorde naar, noordpool en zuidpool met een eeuwig maar meestal onver vuld verlangen naar de evenaar. Twee vrouwen, een actrice en een verpleegster, ontmoeten elkaar in een ziekenhuis, waarin de eerste wordt opgenomen omdat ze plotse ling aan een ernstige communicatie stoornis is gaan lijden. De toneelspeelster, zo wordt ge leidelijk aan duidelijk, wordt ge obsedeerd door de wreedheid die ze overal zief waardoor ze het ver trouwen in de »,wereld en zichzelf verliest. Ze hult zich in een on- doorbreekbaar zwijgen. In de hele film zegt ze dan ook geen woord; af en toe schudt ze alleen met haar hoofd. De grote ctilte dus, bij Berg- nan niet onbekend. De verpleegster praat, ter com pensatie, tegen de klippen op. Ook zij is geobsedeerd door het zwij gen van de actrice, die ze boven matig bewondert. Omdat het ziekenhuis toch geen olaats is om mensen weer aan het praten te krijgen, gaan ze samen naar een afgelegen zomerhuis. Daar wordt het duidelijk dat de twee vrouwen in wezen hetzelfde karak ter hebben. Ze zijn zelfs zozeer aan elkaar gelijk dat de verpleegster ten slotte haarfijn weet wat de an der voelt en denkt. Ook dank zij de uiterlijke gelijkenis is het dan geen wonder meer dat zelfs de man van de actrice de verpleegster voor zijn vrouw aanziet. Een film van Bergman betekent op zijn minst tien verschillende in terpretatiemogelijkheden. Dat geldt ook voor Persona. Boven alle twij fel verheven lijkt ons het niveau van de film. di- ook technisch go- zien, indrukwekkend is. Dat laatste is mede te danKen aan het voor treffelijk spel van Bibi Andersson als de verpleegster en Liv Ullman als de actrice. Ook graven kan on- (ewoon boeiend zijn. (Onthullend). De grote goudroof TRIANON „De grote goud- roof" is een amusante boevenkome- die, waarin regisseur Vittorfo de Sica, tussen de bedrijven door, een paar grappige nootjes kraakt. Het •is louter een ontspanningsfilm' zon der pretentie waarin het alleen maar gaat om de pret. Peter Sellers is weer op zijn be kende manier de clown in het ge heel. Een Italiaanse gangster, „De Vos", ontsnapt op een dag uit de gevangenis en komt de zaken op orde stellen in zijn familie. Dan neemt hy een grote zending gesto len goud onder zijn hoede die hij op een listige wijze weet te ver voeren. Hij rooft een filmuitrusting en strijkt dan met zijn zgn. filmploeg in een havenstadje neer. De bevol king is al gauw verrukt over dit Bibi Andersson als de ver pleegster in Persona van Ingmar Bergman. bezoek en geestdriftig wil iedereen meewerken aan de film-opname, tot de politie incluis. Het is echter allemaal maar schijn, want het gaat om het bin nenvaren van een schip met de goudlast aan boord, dat daarop heel handig wordt gelost. Tot zover lukte alles volgens plan, totdat de politie de zaak toch ver dacht vindt worden en prompt wordt het complot ontdekt. De Vos was niet zo slim of hij wordt ge pakt. Dan volgt er een rumoerig proces en weer ontsnapt de Vos. Het is alles wel erg dwaas en jammer genoeg wordt door detail gebreken, accentverschuivingen en té kluchtige ontsporingen niet het peil bereikt van een brillante. soi- rituele komedie. Niettemin blijft er toch veel tot vrolijk vermaak over door de type ringen en gebeurtenissen van de tal rijke figuren, de satirische wijze waarop De Sica de spot drijft met de filmster, de kritiek, de nieuwe stromingen in de filmery en ette lijke toestanden en figuren uit het filmbedrijf. Aldus een vrolijke film met een kritisch achtergrondje en wie dit nu allemaal met een kor reltje zout weet te verteren, be leeft er aardige ontspanning aan. (Pretentielos amusement) Kus me. sufferd CAMERA Indertijd heeft de Haagsche Comedie groot succes ge had met de ondeugende komedie van Anna Bonacci „Het uur der verrukking". Nu js dit geval terug als film van Billy Wilder onder de titel „Kus me sufferd". Het verhaal gaat over de sullige, doch jaloerse pianoleraar en koor dirigent Orville J. Spooner, die met zyn vriend de benzinestationhouder Barney Millsap songs componeert, die nooit een uitgever vinden, tot dat de topsinger Dino in het dorp komt. Via een zeer ondeugende geschie denis, waarbij 't animeermeisje van de beruchte dorpskroeg Pistolen- Polly een rol speelt, krijgt het tweetal Dino zver, dat hij hun lied jes op de t.v. brengt. Met de dollars keert ook het be dreigde echtelijk geluk terug, zodat Zelda Spooner de film happy kan beëindigen met de uitnodiging tot haar goedmoedige, domme, doch muzikaal begaafde echtgenoot: „Kiss me, stupid" Billy Wilder heeft voor vele vro lijke film- en dialooggeintjes ge zorgd en zo kan men, als men de ondeugd met een knipoogje wil be kijken. wel van deze amusements film genieten, al is het lang geen „Some like it hot" geworden. (Ondeugendeontspanning De stem van het water LUXOR Fantastische film van het Nederlandse leven, die iedere Nederlander eigenlijk moet gaan zien. In zün genre is Bert Haanstra onovertrefbaar. Zie ook de krant van gisteren. (Tien met een griffel). Gooi 't maar in m n pe t LIDO Norman Wisdom haalt weer de onmogelijkste streken uit, waarbij het ene misverstand het an dere oproept. De grappen en grol len struikelen over elkaar, terwijl wat schaars geklede meisjes voor een snufje onschuldige seks zorgen. (Onversneden kolder). Adios Gringo REX Onvervalste wild-west- film met de befaamde blanke pit in ruwe bolster. Een mooie, belaagde vrouw doet ook mee. Eind goed. al goed. (Stugge western). De jongen uit het Wilde Westen CAMERA (alleen 's middags) Nieuwe Nederlandse film met cow boy-avonturen voor de vekantievie- rende jeugd. Th J Heemskerk d Infi: Roe- Hoogendoom: RUsen- H Betjes-Ippel; RUnsaterwoudc: E G Rosen boom; Sassenheim: J C vd Hulst. J L Kaptijn sr.. J Keizer. D Kroeze. G Kruik van Loo; Voorhout: mevr. H M Groencn- >n Dorp A A Hoogervorst. C M Juffer- ians. P J v d Klugt. E W v d Lans: Voor- hoten: mevr. P A Pieter-Verstocp, mej. J van Veen; Warmond: mej. M G Hek- sr. F J Maksymiak: Wassenaar: J W Schrijvers; Woubrugge: P C Kinkel: Zoeter- A v d Veen; Zoeterwoude: J B N ndsteincr-penningTer Aar: D Ver- Alphen aan de RUn: P A Bakker. A A van Beek, C Marbus; Bodegraven: H W M Bersamin; Den Haag: N G J J Hil- n; Hazerswoude: mevr. A W Ooms- ee: HUlegom: mevr. A J M Schreurs- Eeden; Katwijk: H Bouhuys. N van Egmond. A B Krijgsman. A Imthorn G W Mijs, P de Mol. mej. H Plug. A B Schaap. Koudekerk aan de Rijn; Tj C Leenheer: Lelden: M Bakker. W Ba ve laar. B B Beulink. J W G J Bik. i P de Graar. J J Gijzenij. B den. M HoU. mej. I M vai Kamphorst. H Kleevens. J A L Koorn. F Ph Kuethe. mevr. M J Baart, K Martijn J Niesthover Wel. M C Wolters; Leldcrdort oenendijk. D Hemstra. mevr. B Hemstra- d Kuur. J A Schippers; Leidschendam: G Wielinga: C P J B L Pater. mej. F J M Zwetsloot; Noordwljk: E H Altorf. H van Bohemen. J C van Egmond. J A Kuipers. E Th L M Oostdam; Noordwljkerhout: L A Duiven voorde. W J M Hogervorst, W Rodenburg, Th P Salman, W N Steekers. mevr A A Slobbe-Bakker, A Trompert. C J van Zeist; Oegstgeest: J G Kets; Oud Ade: mevr. J Metaal-Swartjes: Rijnsburg: P v d Kwaak. N Zwaan: Sassenheim: W A L v d Ark. J fi C G Hogervorst. T vat P J M Hoek; Was ker-van Aken. mevr. A E Kerkhof-Willem- sen. mej. P C Remmerswaal; Warmond: J C de Boer. A J M Zwinkels; Woubrugge: A L Hoogendoorn. PCM Langeslag; Zoeter- ide: J P H de Boer. mej. M C M Droogh. t. TC J A Th Verhorik-Turk. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 22 december Doet. ex. fiscaal recht de heer H Mobach (Pijnacker); kand. letterkunde: mej. E GUtlich (Voorhout). ,,TJET karakter van de stad Leiden J-L wordt door allerlei ingrepen on herstelbaar aangetast. Er zal een stad ontstaan die toevallig Leiden heet maar geen Leiden meer is. Het ka rakter wordt bepaald door wat er staat en is. Men is op een totaal ver keerde weg als men voortgaat bebou wingen weg te breken om er dan voorlopig niets meer aan te doen". De schrijver van dit ingezonden stuk in een der plaatselijke bladen vatte zijn klaeht over de Leidse plan nenmakers aldus samen. Wij zouden er niet op ingaan als hij alleen stond. Maar hij staat niet alleen. Deze kritiek keert regelmatig terug. Het zijn de mensen die Leiden alleen als een historische stad willen zien, die geneigd zijn bij elke vernieuwing wild alarm te slaan. Hun Leiden- beeld is onbeweeglijk. De planologen zijn keiharde lijnentrekkers, die min achtend grijnzen tegen geschiedenis en stadsschoon. En de onnozele, aan hun heerszucht onderworpen stads bestuurders kunnen nu eenmaal niets anders doen dan hun absurde ideeën in voorstellen omzetten. Zo wordt de karakterloosheid in triomf binnenge haald. Wie deze opvatting bijvalt, ontneemt Leiden de kans, zijn oorspronkelijke karakter te verbinden met de behoef ten en de eisen van deze tijd. Leiden heeft drie gezichten: 1 het mo numentale bezit, waardoor de stad door de eeuwen heen er een van be tekenis is geweest; 2 het afzichtelijke verval van wat later, ter vervanging of uitbreiding, daaraan werd toege voegd; 3 de stad van deze eeuw. Het is de taak van déze generatie, het eerste op zijn werkelijke waarde te schatten en zoveel mogelijk te be houden en tegelijk de stad leefbaar te maken voor haar tegenwoordige en toekomstige inwoners. Die taak is al bij voorbaat tot mis lukking gedoemd als punt 2 de ver binding tussen 1 en 3 onmogelijk maakt. Concreet: zij slaagt pas als de saneringsplannen en wegenschema's eindelijk tot volledige uitvoering ko men. Er zijn gelukkig genoeg plaat selijke en hogere instanties die ervoor waken dat het eerbiedigen van Lei- dens twee-eenheid behoud en ver nieuwing het uitgangspunt blijft van een vooruitziend beleid. Leiden bevindt zich in een overgangs tijdperk, waarin én monumentenzorg én afbraak én uitbreiding (zelfs grensverlegging) de beperkte krach ten van het stadsbestuur volledig op- Krotten blijven bewoond omdat ver vangende woonruimte ontbreekt. Lege krotten blijven staan omdat er geen sloopgeld is, laat staan dat elk gat onmiddellijk gestopt zou kunnen worden. Bovendien: waarmee? Ge sloopte straten worden parkeerter rein. Ook dat is meestal voorlopig. Vele grachten zyn een smet op onze naam, erger: ze bedreigen de gezond heid. Hun functie is afgelopen. De treurigheid om hun verlies onlangs pleitte iemand nog hartstochtelijk voor behoud van de Waardgracht is al lang ontmaskerd als een uiting van voze romantiek. Er wordt in onze stad links en rechts gebroken en gedempt, maar op basis van een plan, dat misschien pas in het jaar 2000 zijn voltooiing vindt. Het kost inspanning, de samenhang tussen al deze schijnbaar ordeloze in grepen te zien. Maar wie dit grootse verband heeft ontdekt en van de uit pulver herrezen Burcht kostelijk staaltje van restauratiekunde! geen klaagmuur maakt, ziet uit de toekomst een stad naderbij komen, die toch echt helemaal Leiden is. Zieke delen werden weggesneden. Durf schiep nieuwe levenskansen. Het oude hart bleef kloppen. De nieuwe eeuw gaat Leiden niet voorbij!

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3