Geen recessie, maar wel ontspanning in bouw Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze Hongarije krijgt weer nieuwe bijbels Slok nam afscheid fjet m?t blotmtn Wereldraad pleit in kerstboodschap voor vrede in Vietnam CHAMBERLAIN HAD MAAR EEN VODJE Optreden tegen zending in Israël gevraagd Premie ziektekosten ambtenaren 5,3 pet. Ontslagen alles goed/ en( wel' VRIJDAG 23 DECEMBER In Na Gideon volgen twee richters, wier namen slechts in een regel of twee worden afgedaan. Maar dan komt weer een uit voeriger verhaal, misschien wel het merkwaardigste uit het gehele hoek, het verhaal van Jefta. De man wordt een held genoemd, maar er is een bijsmaakje aan. Zijn geboorte achtervolgt hem. Hij is door zijn eigen familieleden uitgestoten. Hij heeft zelfs zijn land moeten ver laten. En in de ogen van het verbondsvolk zijn de mannen die hij om zich heen heeft vergaderd „lichtzinnige mannen". Maar als de nood aan de man komt heeft Israël Jefta nodig. De bezwaren wegen niet op tegen zijn leidersgaven, zijn kennis en zijn ervaring. En weer zien we in Jefta de weerschijn van de Ander, van de Messias. Zoals Israël tegen Jefta aanzag, zo heeft het tegen Christus aangezien. Ook om zijn afkomst hing die waas van onheilig heid. En hoe mooi de kerk ook kan spreken over de maagde lijke geboorte, de buitenwereld kan de afkomst van Christus alleen biologisch in de slechtste zin verklaren. Moeten we dan toch ons best doen om de maagdelijke geboorte aan de mensen buiten de kerk uit te leggen? Moeten we pro beren nieuwe woorden te vinden? Het verhaal van Jefta zegt ons van niet. We moeten veeleer de aandacht vestigen op zijn kwaliteit, zijn gaven. Met de oudsten van Israël in die dagen van Jefta'moeten we duidelijk maken dat er geen ander is die kan verlossen. Want wie Hem als Verlosser heeft leren kennen, zal zich niet meer stoten aan Zijn afkomst. Hij zal beseffen dat Christus van God gegeven is. Geloof brengt ons tot aanvaarding van de maag delijke geboorte, niet de aanvaarding daarvan tot geloof. We lezen vandaag: Lukas 1 3956. (Van kerkredactië) tfUrötinis BOEDAPEST Dezer dagen komen in Hongarije 20.000 bijbels van de pers. Deze oplage maakt deel uit van een uitgebreid litera tuur-plan in verband met het ko mend jubileum: de Hongaarse Her vormde Kerk gaat haar vierde eeuwfeest vieren. Tevens zullen binnenkort nieuwe proefvel'talingen verschijnen. Dit werd bekendgemaakt door de praeses van de hervormde synode op de vergaaering van het moderamen. Begin volgend jaar zullen hoekjes verschijnen met nieuwe vertalingen van het boek Daniëhvan de zogenaam de kleine profeten en van de synop tische evangeliën (Mattheüs, Marcus en Lucas) die zojuist gereedgekomen zijn. J ubileum-serie In het afgelopen jaar verscheen een nieuwe oplage van het Handboek voor het godsdienstonderwijs en een nieuwe uitgave van het kerkelijk gezangboek in 25.000 exemplaren. Het eerste deel van een bijzondere Karl Rahner, een van de~ theolo gische experts op het concilie, heeft een benoeming aanvaard tot hoogle raar in de dogmatiek aan de universi teit van Miinster. Hij doceert nu filoso fie aan de universiteit van München. In Münster volgt hij Joseph Eatzinger op, die naar Tübingen gaat Brieven die niet tUn voorzien van naam en adres kannen niet üi behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Ik ben in het bezit van een Prisma-pocket „De geschiedenis der Pausen" van de schrijver Hans Kühner. Na de bevrijding was hij een tijd lang medewerker aan de Enciclopedia dello spettacolo in het Vaticaan. Sinds 1946 woont hij in Zwitserland. Is deze Schrijver bekend en goed georiënteerd en is zijn geschrift waarheidsgetrouw? Zou men zijn boekje kunnen gebruiken als be- wiismateriaal? Antwoord: Het feit. dat hij mede werker was aan de genoemde ency clopedie en dat Prisma zijn werk uitgaf, tonen wel aan. dat deze schrijver deskundig is. Overigens is elk historisch werk od verschillende punten wel aanvechtbaar. Als u ge gevens wenst over zijn bronnen, en over de bewijsgronden voor verschil lende gegevens in zijn werk, kan u zich wenden tot Werner Classen Verlag. Genferstrasse 21, Zürich 2. de geschiedenis van de Hei-' delbergse catechismus. Begin januari verschijnt het tweede j deel van deze reeks. Dat is gewijd aan de Tweede Helvetische Belijdenis. Ook! zal een begin gemaakt worden met een i commentaar op de Bijbel, waarvan het! eerste deel spoedig verschijnt. «Tórll mi teillcfetrb-t... Van a e sociaal-economische redactie Witte bloemen laten zich r bineren met het groen van takken en het rood van hulst. Bloemen maken uw siering compleet! UTRECHT Rijk Slok, bekend bestuur der van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de textiel- en kle- dingbedrijven Unitas, heeft gisteren met i een drukbezochte receptie afscheid ge- i nomen van de bond. De voorzitter van Unitas. de heer j J. Nieuwenhuis, typeerde Slok als eeni vitaal en een gezond collega, die 35 jaar onafgebroken gewerkt heeft voor de be- langen van de werknemers- Slok was een man. die begrip kon op- i brengen voor werkgeversstandpunten en j die men ook de werknemers zijn kritiek i niet spaarde, wanneer daartoe aanleiding bestond. Hij vocht voor een versterking van de rechtspositie van de textielarbeiders, maar hij vroeg hen ook hiervoor in de bedrij ven een goed stuk werk te leveren. De heer A. Borstlap, tweede voorzitter van het CNV, noemde de humor, waarmee Slot door het leven ging en zijn eerlijke afhankelijke vroomheid. Namens de aan gesloten CNV-bonden, sprak Kooiman (HBV), die de scheidende vakbondslei der zag als een emotioneel geladen mens, maar dan vooral geladen voor de mens. de verdrukking dreigt te komen. fetj „Hoogstens een lege overwinning"; GENèVE De Wereldraad van Ker ken heeft in een kerstboodschap op nieuw gepleit voor vrede in Vietnam. De boodschap is ondertekend door de algemeen secretaris van de raad dr. Eu gene Carson Blake en door dr. Frank lin Clark Fry, voorzitter van het centra. Ie bestuur van de raad. In de booschap staat: ..Het voortdu ren, en in intensiteit toenemen van de oorlog in Vietnam staat in scherpe te genstelling tot de diepe vreugde van deze geheiligde tijd van het jaar en vervult de harten van christenen over al met droefheid over het lijden van mensen waarvoor Christus op de we reld is gekomen". „Wij voelen ons daarom gedrongen nogmaals te pleiten voor een beëindi ging van de in kracht toenemende strijd, die op zijn hoogst zou kunnen leiden tot een lege overwinning. Wij hopen ernstig dat de strijdende partij en door het voorstellen van, of hel toestemmen in een kerst- en nieuw jaarsbestand de bereidheid ce kennen geven tot een of andere vorm van on derhandelingen. Wij'kunnen in deze Kersttijd nietf waardige wijze bidden als wij niet tep lijkertijd bij alle betrokkenen erop aa. dringen hun gewelddaden te staken i te streven naar een vrede op korte te mijn." (Van LONDEN - n correspondent) - Neville Chamberlain Th. Enklaar als secretaris van de Twent-- se fabrikantenvereniging. Huismans 'r-k. |van Munchen bij Zich, toen hij in 1938 in Engeland térugkeerde. Dit verrassende nieuws kwam aan textielbond) voerde het woord de zusterorganisaties en ook de voorzit-1 de Internationale federatie werknemersbonden in de textiel- en kle dingbedrijven liet zich niet onbetuigd. Aanwezig waren voorts de heer M. Ruppect, lid van de Raad van State, en de heren B. Roolvink en W. van der Sluis, leden van de A.R.-Tweede Kamerfractie. Zendingsechtpaar volgt Trienske Beimers Misbruik van recessie IJ MUIDEN André de Jong. die enige jaren op het zendingsveld in Afri ka heeft gewerkt heeft zich bereid ver klaard met zijn echtgenote en dochter tje zendelinge Trienske Beimers te vol- Zoals bekend werkt zuster Beimers uitgezonden door de Afrika zending, in het Ufipa district in Tanzania in Afri ka. Tijdens haar verlof gaf zij te ken nen. een echtpaar met zendingservaring I naast zich te willen hebben in verband i met het vele werk, dat haar wachtte. het licht toen in het archief van het Britse ministerie van buitenlandse za ken naar het „verdwenen document" werd gezocht. Het stuk papier, dat de Britse premier op het Londense vlieg veld met trots toonde, was alleen een verslag van zijn besprekingen met Hit- Ier. Chamberlain noemde het een docu ment, dat „vrede in onze dagen" zou brengen. In Londen heerst thans de opvatting dat Chamberlain misschien onbe wust in september 1938 de menigte heeft misleid, en maar een „vodje pa pier" liet zien. zoals Hitier later verdra gen placht te noemen.... Men vraagt zich nu af, of de pré sident slachtoffer van bedrog was, of een zeer gewiekste politicus. In elk geval heeft het ministerie niet voor januari 1939 om een afschrift vraagd. De Britten kregen toen een authen tiek afschrift in hun eigen taal. De ori- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Bodegraven (vac. A. den Hartogh): A. v. Eijk te Bergschenhoek. GEREF. KERKEN Bedankt voor Uithuizen: C. v. d. Woude te Dronrijp; voor Dedemsvaart (vac. A. Schweitzer): P. S. Veldhuizen te 't Har de. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Ermelo: J. Westerink te Haamstede-Kerkwerve. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veenendaal: J. Karens te Nieuwerkerk (Zld.); te Oudemirdum: M. G. Mouw te Middelharnis. (Van onze kerkredactie) JERUZALEM Een commissie van het Israëlische parlement gaat een onderzoek instellen naar de activiteiten van zending en missie. Het parlement besloot dit als gevolg van enige moties, waarin gewezen werd op toenemende activiteiten. De pogingen van christelijke groepen om joden met het christendom vertrouwd te maken zouden volgens deze moties toenemen, nu de economische situatie van Israël moeilijk wordt. Verscheidene christelijke groepen zouden van deze situatie misbruik ma ken door financiële hulp te bieden, als kinderen christelijk onderwijs volgen. Ook zou hulp worden geboden aan emi granten. Inmiddels heeft de Bezalel School of Art in Jeruzalem vrijstellingen gege ven aan studenten, die godsdienstige bezwaren hebben om te worden geëxa mineerd op verschillende punten van het evangelie. Oorspronkelijk moest ie dere eerstejaarsstudent bij zijn examen hierover vragen beantwoorden. Verscheidene studenten hebben hierte gen geprotesteerd. Kerstpreken uit de 4e tot de 20e eeuw Ds. Van Kalkeren naar Soemlia ZWOLLE Ds. C. van Kalkeren, predikant van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Holwerd, zal voor een half jaar naar Soemba gaan. De noodzaak tot deze reis werd reeds lang gevoeld. t-lid-landen. ARRESTATIES IN PEKING OFFICIEEL Voorlopig alleen rijkspersoneel Ds. Van Kalkeren was van 1955 tot 1963 missionair predikant op Soemba. Sinds zijn repatriëring wordt het werk geheel gedaan door de inheemse predi kanten (zeven in totaal) en talrijke goe roes indjil. Wel verleent ds. Van Kalke ren in opdracht van de Soembanese kerken nog steeds vanuit Holwerd BAARN - Tot de tal van kerstboe- aaD dc opleidingsschool te Kato- ken en -boekjes, die deze weken weer - verschenen behoort een zeer aantrekke--^^^•^■f'Oossens te Schouwerzijl is In Israël zijn thans 1300 missionaris- lijk exemplaar Een kind 'is ons gebo-verleden jaar benoemd tot docent aan dertig hoge functionarissen, onder wie sen en zendelingen werkzaam. Er zijn j ren-> de school voor goeroes indjil te Ka-j vice-premier Ho Loeng, zijn gear- vijftig christelijke scholen, die door; Deze pocket van 144 bladzijden bevatnanggar' resteerd. kerstpreken uit de vierde eeuw tot dei twintigste eeuw, opgedragen aan dr. W. A. Visser 't Hooft. Het boekje verscheen oorspronkelijk in het Duits, i EEG: vrije markt groenten en fruit BRUSSEL De EEG-landbouwminis- j ters zijn het gisteravond eens geworden I over bepalingen die d? vrije' in- en uit- j voer van groenten en fruit in de gehele gemeenschappelijke markt vanaf 1 januari toestaan. Dit is de tweede groep produk- ten na de olijfolie in november waarvoor in de Zes een vrije markt zal komen. De produkten die onder de vastgestelde regeling vallen zijn: bloemkool, sinaas appelen, mandarijnen, citroenen, appelen, peren, perziken, tomaten en pompelmoe zen. In januari zal worden beslist over de bepalingen voor de invoer van deze pro dukten uit ginele documenten waren zowel in het Duits als in het Engels opgesteld. Met duidelijke voldoening heeft het ministe rie nu vastgesteld, dat dit document niet is verdwenen. Een ondertekende kopie van het verdrag heeft Engeland nooit gekregen. Uitkering aan schadeclaims DEN HAAG Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend voor de verdeling van de 36 miljoen gulden die beschikbaar rijn gekomen voor de scha declaims op Indonesië. Dit deelt mi nister Luns aan de Tweede Kamer De schadevergoeding is beschikbaar gekomen na de Nederlands-Indo- mee nesische financiële overeenkomst september van dit jaar. Het is de bedoe ling van de regering eerst een uitke ring te doen aan die categorieën die het zwaarst zijn getroffen. De som van 36 miljoen gulden is slechts een deel van de totale vorde ring. Het gevolg zal zijn dat de particu lieren maar een fractie vn hun vorde ring zullen krijgen uitgekeerd. Spaanse kabinet talmt met de protestantenwet MADRID - De ivachling i dc VOOR BABY'S HUIDJE Boodschap paus: „GOEDE WIL SLEUTEL TOT VREDE" ROME Paus Paulus heeft giste I avond in rijn kerstboodschap opnieu - een beroep gedaan op de partijen i Vietnam, om het kerstbestand te veria ginncn. „Dc oorlog in Vietnam is ga onafwendbaar automatisme, maar v«; eer een zaak van de wil der mens« die er bij betrokken zijn", zo zei paus. „De goede wil is de sleutel tot vrede. De moeilijkheid is echter, dat verantwoordelijke mensen aan be: kanten deze sleutel tegelijk moeten bruiken. Als zij dat oprecht en n concrete daden zouden doen, dan r dit het wonderbaarlijkste gebeun van deze Kerstmis zijn", aldus paus. •ïeïsme De paus waarschuwde in zijn kers boodschap ook voor het gevaar van moderne afgoderij. „De mens wordt het ogenblik verleid zichzelf te aanbic den. Hij verkeert in de mening, dath uit zichzelf en met eigen kracht was lijk vooruitgang en heil kan verwe Deze verschrikkelijke en noodlotlij verschuiving van de spil van h menselijk leven voltrekt rich openL voor onze ogen", zo zei hij. „Het atheïsme, dat zich tot dus- beperkte tot enkelingen, breidt zich tot een mythe van de massa, h vals-humanistische mentaliteit r breidt zich steeds verder een ment teit, die diep geworteld is in egoïe omdat zij zich afsluit van de kennii: de liefde Gods, een mentaliteit,) rusteloos en onrustwekkend is, on* zij zich afsluit voor Zijn licht en vt de hoop in Hem." Jan Hylkema ui zendingsdienst 1500 kinderen worden bezocht. Spaans» protestanten, dat zij het nteu- BAApN Per januarl 2al bouwyJ l>ar zouden ingaan niet de lang dige Jan Hylkema. die zoveel jaar: verwachte nieuwe wet op dc; Roeanda werkzaam godsdienstvrijheid, is niet in vervulling zendingsdienst der gegaan. Kerken verlaten. De Cortes (de Spaanse wetgevende Hij wordt opgevolgd door de heer vergadering) komt volgende week van „entert uit Bodegraven, die b dinsdag nog bijeen, maar het wetsont werp zal dan geen onderwerp van bespreking zijn. Reden daarvan is, dat het kabinet van generaal Franco i genstelling tot de verwachting zijn besprekingen over de nieuwe wet voor lopig heeft uitgesteld. Het Spaanse college van bisschoppen heeft begin deze maand het ontwerp goedgekeurd. Naar verluidt zouden le- den van het kabinet er op hebben aan gedrongen. dat de Spaanse regering eerst nog bij het Vaticaan zelf om een betuiging van instemming vraagt voor het ontwerp in de Cortes komt. it een onlangs ontvangen overzicht gebleken, dat er nog vele jaren mo worden gebouwd aan kerken, past rieën, scholen enz. Het is n duidelijk hoe alles moet worden gei nancierd. Men hoopt gelden uit een speciale act te ontvangen. De preken werden verzameld en inge- I leid door Hans Jürgen Schultz. Onder-1 j meer de woorden van Leo de Grote, j Augustinus, Van Clervaux, Luther, j I Bonhoeffer en Tillich zijn opgenomen. I Het is een uitgave van Bosch en Keu- ning. De prijs is 3,25 en voor abon- nees van de BBB-reeks 2,50. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor de ziekte kosten verzekering van rijksamb tenaren is in 1967 een premie van 5,3 procent nodig. In totaal is 235.850.000 nodig terwijl het to taal belastbaar ambtelijk inkomen plus pensioenen in 1967 4.450 mil joen bedraagt. De apparaatkosten voor de verzekering, die 8.750.000 bedragen, zijn in de premieraming opgenomen. Dit deelt de regering mee in de memorie van antwoord op het wetsontwerp ziektekostenvoorzie ning ambtenaren. Nagegaan zal worden of ook het per soneel van de lagere bestuursorganen onder deze regeling kan worden ge bracht. Onder de thans aanhangige regeling vallen de rijksambtenaren en het onderwijzend personeel by het ge meentelijk onderwijs. Voor ambtena ren van de buitenlandse dienst die niet blijvend in Nederland zijn, geldt een bijzondere regeling. Niet onder de aanhangige verzekering vallen het mi litaire personeel en de politieambte naren. Gepensioneerde rijksambtena ren die daarna gedurende enige tijd een andere werkkring aanvaarden, kunnen verzekerd blijven. Beter De regering acht inschakeling van particuliere verzekeringmaatschap pijen niet gewenst omdat dan de con trole van de ambtenarenrechter ont- oreekt en omdat bovendien de adml- j nistraties onvoldoende op elkaar zijn afgestemd. Deze nieuwe regeling acht de re gering beter dan het permanent ma ken van dc bestaande interimregeling omdat de rechtspositie van de ambte naren verbeterd wordt en het perma nent maken van de regeling voor 1967 101,5 miljoen zou kosten. De premie zal voor gehuwden en ongehuwden gelijk zijn. Het gemiddeld eigen risico wordt voor 1967 op basis van franchises berekend op 20,25 per persoon. De regering wil geen uitspraak doen i over de gevolgen van deze regeling voor assurantiemaatschappijen waai ambtenaren momenteel een verzeke ring hebben afgesloten. Zij schrijft dat Je interimregeling altijd een tijdelijk karakter heeft gehad en dat het ri sico derhalve voor de verzekering maatschappijen voorzienbaar was. Prof. Czeglédy overleden Boedapest Prof. Istvan Czeglédy. !die aan de hervormde theologische aca- demie te Boedapest Nieuwe Testament doceerde, is onverwacht overleden. Hij is 56 jaar geworden. Prof. Czeglédy was een zoon van de bekende theoloog Sandor Czeglédy. Hij studeerde onder meer in Utrecht. I Na een predikantenloopbaan werd hij in 1953 hoogleraar. De laatste jaren wijdde hij eèn gröot deel van zijn krachten aan de nieuwe Hongaarse bij belvertaling. (Vervolg van pag. 1) Werkverschaffing Het teruglopen van het aantal aan bestede werken in de grond-, water en wegenbouw (30 pet. minder dan vo rig jaar) en de stijgende werkloosheid in de bouw was intussen voor de Raad van bestuur bouwbedrijf aanleiding brieven te schrijven aan de ministers van volkshuisvesting en van verkeer en waterstaat. Men vraagt de ministers dringend om een onderhoud. Het kabinet is begonnen met het creëren van aanvullende werkgele genheid. Maar dit gebeurt op de ma nier van de vooroorlogse werk verschaffing. Het grote bezwaar van de raad van bestuur is, dat de onder nemingen niet meer in staat zijn huh grote investeringen rendabel te ma- Witte: Werkloosheid niet algemeen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG ,,Er kan niet gesproken worden van een recessie in de bouw. Wel van een vermindering van de spanning." Dit is het oordeel van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ir. Witte. Bij de voortgezette behandeling van de bouw- begroting-'67 erkende hij gistermiddag in de Tweede Kamer, dat in sommige delen van het land de bouw nogal wat doorgezakt" is, hetgeen resulteert in toenemende werkloosheid ter plaatse. ken. Bouwnijverheid Verder heeft de regering een tele gram ontvangen van het hoofdbestuur van het NW. De heer A. J. van Ha gen. vice-voorzitter van de Algemene Nederlandse bedrijfsbond onthulde gis teren. dat elf procent van de bouwvak arbeiders (33.000) werkloos zijn. Met klem wordt in dit telegram aangedron gen op doeltreffende maatregelen. Minister van volkshuisvesting Witte heeft gisteren echter de Tweede Kamer verzekerd (zie elders deze krant), dat er geen sprake is van een recessie in de bouw. De produktie is verhoogd. De; bouw is hoogstens wat „doorgezakt". zei de minister. Dit heeft echter ten dele z'n natuur lijke oorzaken. Het aantal werkne mers in de bouw was sneller geste gen dan in andere sectoren (met 5,2 pet.), de produktiviteit sterker ge groeid en er is een toevloed geweest van Nederlandse bouwvakkers die tot voor kort in Duitsland werkten (9000). Tegenover de minder prettige bij verschijnselen van de ontspanning staan echter ook bemoedigende facto ren Het aantal werknemers op de bouwplaatsen was ondanks de terugval per 1 oktober jl. groter dan vorig jaar; de produktie steeg en het aantal in uitvoering zijnde werken ligt hoger dan in 1965. De stimulering van de pre- miebouw blijkt effect te hebben. In het stuwmeer zitten nog wel enkele projec ten die tot uitvoering kunnen komen. In 1967 is de financiering van 57.500 woningwetwoningen beslist verzekerd. Inderdaad blijft de kapitaalvoor - zicning een zorgelijk probleem. Het program van het kabinet-Zijlstra echter, dat gericht is op herstel van het evenwicht op de kapitaal markt, bevat waarborgen voor een constante bouwproduktic. Op de suggestie van KVP en PvdA om weer eens een nationale woning bouwlening uit te schrijven teneinde de financieringsmoeilijkheden het hoofd te bieden, meende de minister niet te moeten ingaan. „Ik heb daar over overleg gepleegd met minister Zijlstra en die was niet laaiend en thousiast". De regering streeft hetzelf de doel na, maar met iets andere mid delen, o.a. via leningen van de Bank van Nederlandse Gemeenten voor grondaankopen door de gemeenten. Resumerend verklaarde de minister, dat de werkloosheid in de bouw zeker geen algemeen verschijnsel is en dat met name in het westen nog tal van bouwplannen op realisatie liggen te wachten. „De taak voor de bouwnijver heid is nog onvoorstelbaar groot". Hoogbouw Minister Witte deelde mee. dat hij binnenkort in een circulaire nog eens zijn bezwaren uiteen zal zetten tegen het realiseren van woningwetbouw in (dure) hoogbouwprojecten. Dit ge beurt maar al te vaak. met als ge volg: te hoge woningwethuren, onbe taalbaar voor mensen voor wie de huizen bestemd zijn. De gemeenten volgen deze tactiek veelal om een ste debouwkundig plan rond te krijgen. Ze trachten de hoogbouwprojecten fiérst voor particuliere bouw bestemmen en als dat niet lukt, zwaaien ze over naar de woningwet- bouw. Dat kan niet zo doorgaan. Een huurheffing voor bewoners van woningwetwoningen met een inkomen van 12.500 per jaar of hoger vond hij' juist en op den duur onmisbaar voor het woningbouwbeleid in het algemeen. Over de vorm kan men twisten. De regering staat open voor suggesties om een en ander nog te wijzigen. Zij hoopt echter, dat de meningsverschillen over de vorm de essentie niet zullen wegva gen. Motie De Kamer verwierp aan het eind van het debat een motie van de VVD-er prof. Witteveen om in het bouwpro- gram-'67 5000 woningwetwoningen-B over te hevelen naar de particuliere bouw, primair naar de ongesubsidieer de en vervolgens naar de premie-sec tor. Voor stemden alleen WD, SGP en de ex-Boer Voogd. Tegen uitbreiding van de particuliere sector hadden mi nister Witte en de Kamermeerderheid uiteraard geen enkel bezwaar. Wel ech ter tegen het afknabbelen van de gega randeerde woningwetbouw ten behoeve van de ongewisse ongesubsidieerde resp. zwak-gesubsidieerde sector. Dat zou volgens de minister een netto-ver lies betekenen. Verworpen werd ook het amende- ment-Witteveen om de begrotingspost voor de Rijksgebouwendienst in '67 met 40 min. te beperken. Alleen VVD en SGP stemden voor. De begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid werd tenslotte aan genomen. Kerstfeest (4) Een van mijn kleindochtertjes «i dezer dagen jarig. Wat had ze laf tevoren uitgezien naar die dag. Hm verv den les. Ook wij groten leven in deze dag( voor Kerst in sterkere mate verwach tend. Dit heeft betrekking op kennis bezit, huwelijk, of gewoon maar lek' ker eten, ja, wat niet al? Maar leva we ook gelovig-verwachtend? Bege ven we ons in de geest naar de sta van Bethlehem om daar het Kind l ontmoeten? Kennen we de rijkdos van dat bezit en leven we uit de ver wachting van het eeuwige leven? Ea heerlijke belevenis. Laat ons dan samen gaan, over vt delende kerkmuren heenziende, en d Koning aanbidden, met andere woo: den: een diep beleefd Kerstfeest vie ren. Rijnsburg J Verhave S Kerstfeest (5) Fragment uit gedicht van Els va Houwelingen. „O kerstfeest, leer ons het Wonds beleven: dat Gij U geheel aan d mensen ging geven. Hoe kunnen toch, met tierelantijnen, dit Fee gaan beleven, hoe kunnen we 't rij men, de diepe zin van Zijn komst his op aard? Zijn wij dit Wonder feitelijl wel waard? Als wij met smulleu Feest bot blijven vieren, zijn wij P lijk aan onnozele dieren, die staarde naar 't Wonder daar in hun stal. 2 aten wel door. 't was immers ges1 opstanding voor hen, of geen val? Gij. God van Alvermogen, open ons blinde ogen. Dat wij naar de kribb gaan, dankend bij Uw kruishou staan". Leiden E. van Houwelingen-Bass

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2