Nieuwe Leidse Courant PRIJZEN ONDER DE LOEP Mevr. Kennedy zou eisen nu matigen Commentaren Beroep Van ongegrond der Molen verklaard Vrijdag gesprek overheid-bedrijfsleven Hartig woordje over PTT-tarieven Indonesië krijgt tot 1971 uitstel voor mil j oenenschuld Kabinet valt om ramp met veerboot STEEDS MEER verstandhouding met Van Hall" „Slechte Woensdag 21 december 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Meer schol in kleuren-tv - pag. Radio/TV Rijk Slok verlaat mor gen de christelijke vak beweging. De heer Slok is vooral bekend bij de leden van Unitas, de Ne derlandse christelijke bond van werknemers in de textiel- en kledingbedrij ven, waarvan hij sinds 1931 bestuurder is ge- Hij begon zijn loopbaan als bakkersknecht; zie pa gina 9. ■fe Roemeense kerken groeien ondanks zware aanvallen - pag. Kernmerk „Wilt u mijn vaders rekening bekijken? Hij zegt, dat hij niet n zakgeld kan missen." LUNS GAAT NAAR ROEMENIË DEN HAAG Minister Luns van Wtenlandse zaken zal in de eerste Mft van januari een officieel bezoek brengen aan Roemenië. De Roemeense regering heeft de bewindsman uitgeno- j digd. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Vrijdagmiddag zal op het departement van economische zaken het prgsgesprek tussen overheid en bedrijfs leven worden gehouden dat door premier Zijlstra in zijn regerings verklaring is aangekondigd. Minister Bakker heeft vertegenwoor digers van werkgevers- en consumentenorganisaties uitgenodigd. Vanmiddag is het bestuur van de Stichting van de arbeid zich gaan bera den over de vraag hoe het zijn mede werking kan verlenen aan de uitvoe ring van het loonibeleid van de rege ring. Het NVV heeft besloten die medewer king niet te verlenen; het NKV en het CNV verklaarden zich bereid wel cao's te toetsen, zij het onder zeker voorbe- De werkgeversorganisaties in in dustrie, landbouw en middenstand heb ben zich vorige week bereid verklaard tot een „strikte" uitvoering van het loonbeleid. De vraag is nu in hoeverre dit standpunt overeenstemt met de visie van de beide confessionele vakcen trales, die een „soepele" uitvoering van het loonbeleid wensen. Mochten de werknemers geen „cor recte" toetsing van cao's willen, dan is de kans groot dat de werkgevers alsnog zullen besluiten aan de uitvoe ring van het loonbeleid in de Stichting van de arbeid niet mee te werken. Aan dit gesprek wordt grote beteke- s gehecht in verband met de loonpoli tieke beslissing die het kabinet heeft genomen, nadat over het loonbeleid in de Stichting van de arbeid geen over eenstemming was bereikt. De regering heeft in 1967 een nogal beperkte loonstijging toegestaan waar- het niet zeker is of het reële inko- menspeil van de werknemers daardoor gehandhaafd kan worden. Dat zal in mate afhangen van de ontwikke ling van de prijzen. Hoe? vakbeweging heeft al laten doorschemeren dat zij van plan is vol gend jaar op de loonbeslissing (vier procent bij contractherziening en 1,5 procent per 1 juli) terug te komen, in dien mocht blijken dat de kosten zo hoog oplopen dat het besteedbare inko men der werknemers wordt aange tast. Het prijzengesprek van vrijdagmid- ag waarvoor de industriële werkge- ?rs en de middenstanders reeds druk vooroverleg plegen zal dan ook stel lig voor een belangrijk deel gewijd zijn aan de vraag hoe de prijzen vol gend jaar zo goed mogelijk in bedwang kunnen worden gehouden. Minister Bakker heeft al eerder ver klaard dat hij op dit punt een krachtig beleid zal voeren. Ook de werkgevers hebben hun medewerking toegezegd, gezegd. Het is overigens niet onwaarschijn lijk dat er óók nog een hartig woordje zal worden gesproken over een aantal prijsstijgingen, die door de overheid zelf worden doorgevoerd, zoals de PTT-tarieven. NEW YORK Mevrouw Kennedy zou zich hebben gematigd wat de wijzi gingen betreft, die zij in het boek „De dooi van een president" aangebracht PARIJS De Westerse landen hebben Indonesië tot 1971 uitstel gegeven van betaling van zijn schulden. Dit is het resultaat van de besprekingen die sinds vrijdag in Parijs zijn gevoerd tusen Frank rijk, de VS, West-Duitsland, Ne derland, Italië, Japan en Enge land over de aflossing van de In donesische schulden. De totale schuld van 357 miljoen dollar aan de zeven Westerse landen in de periode van 1971 tot 1979 worden afgelost. Over de schuld aan Rusland en de andere Oosteuropese landen, ongeveer 1,2 miljard dollar, is nog geen overeenstemming bereikt. De schuld bij de communistische lan den is voornamelijk ontstaan door de aankoop van wapentuig. Het uitstel van betaling van de In donesische schulden kan worden ge- In het overleg tussen de advocaten van mevr. Kennedy en de betrokken uitgevers zouden al veel misverstanden zijn weggenomen. Een akkoord wordt niet onmogelijk geacht. Mocht mevrouw Kennedy een proces innen, dan moet zij ongeveer vijf mil joen dollar borgsom storten. Dit is nl. het bedrag dat Look derft, als het half januari niet de eerste aflevering over het boek kan publiceren. De schrijver Manchester zou 665.000 dollar verliezen en ook de proceskosten moeten betalen. Tenzij de zaak nog in hoger beroep zou worden gewonnen, (zie ook pag. 5.) Zweeds scliip wacht dankzij Rode Gardisten ROTTERDAM Het Zweedse ms Japan ligt in de Maashaven te wachten op het tijdstip dat het de reis naar het Verre Oosten kan beginnen. Aan boord bevindt zich 450 ton expositiemateriaal bestemd voor een Scandinavische ten toonstelling in Peking. Die lading nu is or de oorzaak van dat 7685 ton metende Japan (nog) niet kan itvaren. Het optreden van de Rode Gar disten in Peking houdt dit namelijk te gen. In het kader van de „culturele re volutie" hebben zij scherp geageerd tegen het organiseren van de expositie. De Rode Gardisten wensen onder geen voorwaarde Westerse tentoonstellingen in hun stad. De gezagvoerder van de Japan wacht u op antwoord van het rederij kantoor i Gothenburg. Tot zo lang blijft de Ja- an in Rotterdam. Antillen willen andere status DEN HAAG Premier Jonckheer van de Antillen, zaterdag in ons land aangekomen, wil met de Nederlandse regering besprekingen voeren over de status van de Antillen. In bepaalde lan den ziet men de Antillen noe altijd als r» u koloniën van Nederland. De ^wijzing is bepaald op vijftig Overleg over deze kwestie is nog nietProce.n'vanJ«schrjj vingen tot 250.000, bij Nederland aanhangig gemaakt. Dr. van fed*n de,r Vereeniging voor den,- Jonckheere benadrukte het feit datl !ffecJtenhandelaren te Rotterdam en de zijn land de banden met Nederland Bond. voor den geld- en effectenhandel nie* wil verbreken. De mening dat del,n_ pr0.viricie- betrekkingen met Nederland slechts ge baseerd zijn op louter financiële basis STAATSLENING 10.000 KEER OVERTEKEND DEN HAAG De staatslening van 250 miljoen gulden tegen een rente van zeven procent, waarvoor gisteren de inschrijving werd opengesteld, is volgens schattingen tienduizend keer overtekend. Dit betekent, dat de mi nister 2500 miljard gulden is aange boden. Het astronomische bedrag is fictief, want er is op het ogenblik rond acht tien miljard gulden in omloop. De in schrijvers hebben echter overdreven bedragen aan obligaties gevraagd bij de reductie aan hun trekker kunnen komen. zien als een vorm van directe hulp verlening. Volgend jaar zal in Den Haag een volgende conferentie worden belegd om naar nieuwe vormen van steun aan Indonesië te zoeken. Op de conferentie in Parys is een waarnemer van het Internationaal monetair fonds aanwezig geweest. In de toekomst zal hij als bemiddelaar tussen de schuldeisers en Indonesië gaan optreden. Bovendien zal het IMF Indonesië ter zijde staan met het ver lenen van adviezen over de afbetaling van de schulden. Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven hebben gistermid dag een officieel bezoek ge bracht aan Schiedam, de woon plaats van de bruidegom. Schoolkinderen voerden op het middenplein van het Stedelijk Museum een rondedans voor het bruidspaar uit. dit stempel de verpakking! Uw garantie voor originele Amerikaanse kalkoen: dóór en f(óór gezond gevogelte!/1 1 Vraag de receptenfolder, in levensmiddelenzaken, slagerijen en warenhuizen! ATHENE In Griekenland is een re geringscrisis ontstaan doordat de grootste partij, Nationale Radicale Unie, haar vertrouwen opzegde in liet coalitie-kabinet van premier Stephanopoulos. De regering blijkt gevallen te zijn ten gevolge van de ramp van 8 decem ber met de veerboot Heraklion, waarbij 232 mensen de dood vonden. NRU-leider Canellopoulos vindt dat er een nieuwe regering moet komen, die minder verzet van het Griekse volk ondervindt dan het huidige kabinet. Hy vindt dat de minister voor koop vaardij. Mavridoglou. na de ramp zijn ontslag had moeten hebben. De Nationale Radicale Unie beschikt over 99 van de 300 zetels in het parle ment. Premier Stephanopoulos heeft vandaag zijn ontslag by koning Konstantijn aangeboden. Verwacht wordt dat er een over gangsregering aan het bewind zal ko men die voornamelijk tot taak zal hebben de orde en rust in het iand ie handhaven. Het overgangska slnet zal worden geleid door Paraskevoepolos. directeur van de Bank van Grieken- AMSTERDAM In de binnenstad van Amsterdam is gisteravond een ste nen tuinhuis, gelegen achter een oud herenhuis aan de Prinsengracht totaal uitgebrand. Het werd bewoond door een 25-jarige dokters-assistente, die tij dens het uitbreken van de brand niet aanwezig was. De inboedel ging verlo- Proef /AUD-CNV-voorzitter Ruppert heeft opnieuw een onpartijdig scheids gerecht de beste oplossing genoemd voor de crisis in het overleg tussen werkgevers en werknemers. Dit pleidooi is actueel; nog zeer on langs konden werkgevers en werk nemers geen overeenstemming be reiken over het loonbeleid en moest de regering het geschil uit de weg ruimen. Zal zoiets zich ook de vol gende jaren afspelen? Ook in ander opzicht is Rupperts voorstel overweging waard. Want de laatste jaren zijn ook andere sociaal- economische problemen actueel ge worden: problemen van meer struc turele aard, van medezeggenschap. Daarop zal de strijd zich de komen de jaren toespitsen. We willen niet stellen dat een scheidsgerecht al deze problemen kan oplossen. Maar men zou een proef kunnen nemen met bepaalde vormen van rechtspraak in het so ciaal-economische vlak. Voor een aantal terreinen biedt de cao daartoe mogelijkheden. Onduidelijk IN de politiek, nu eenmaal geen we tenschap (al is er wel een we tenschap van de politiek), is een zekere mate van onduidelijkheid nu eenmaal onvermijdelijk. Dat zouden diegenen kunnen be denken die zo luide om duidelijk heid roepen zonder er overigens zelf toe in staat te zijn. Neem de groep D'66. Zij waarborgt al dadelijk geen eenheid. Op een aantal willekeurige politieke wen sen zijn vogels van diverse pluimage bij elkaar gekomen. Deze wensen zijn niet van geljjke orde als de vraagstellingen die in het verleden tot de oprichting van de bestaande partijen hebben ge leid. Men moet aannemen dat geschil len van betrekkelijke betekenis de levensduur van zulk een nieuwe partij zullen bepalen. En of bijvoor beeld het bepleite districtenstelsel de gevraagde duidelijkheid zal op leveren moet op zijn minst worden betwijfeld. We zullen het in de politiek nu een maal met een mate van onduidelijk heid moeten blijven doen. Met dat niet te erkennen bewijst men de politiek zelf geen dienst. DE BILT Veel bewoking met nu en dan regen. Matige, tot krachtige aan de kust af en toe harde wind uit westelijke richtingen. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 22 december zon op 8.46. onder 16.31: maan op 13.37. onder 2.46. abonnees gaan er toe over het abonnementsgeld per kwartaal per giro te betalen. Zoals u weet is de prijs van een kwartaalabonnement 11,90. Als u in het bezit bent van een giro-rekening dan kunt u. liefst vóór 1 jan. a.s. het be drag overschrijven op onze postrekening nr. 5 89 36 U bespaart dan de incasso kosten die verbonden zijn aan het betalen per kwitantie. De abonnees, die gewend zijn om het abonnement per jaar te betalen verzoeken wij 47.60 te gireren. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons een machtiging tot automati sche afschrijving hebben ver strekt. BOGOTA In Bogota zijn bij een verkeersongeluk veertien personen om het leven gekomen. Veertig mensen wer den gewond. Het ongeluk gebeurde toen twee bussen in een dichte mist op elkaar inreden. De bussen kantelden en vlogen in brand. hij van de hand. In dit verband wees hij op historische banden, de ve'.e familierelaties en de culturele samen werking in Koninkrijksverband. Sa menvattend zei de Antilliaanse pre mier: „Er is meer dat ons bindt dan de ontwikkelingshulp". I Op inschrijvingen boven de 250.000 wordt per lid toegewezen f 125.000 plus 0,0027 pet. van het bedrag waarmee de inschrijving van het lid de 250.000 overtreft. De vorige 7 pets staatslening van 200 miljoen gulden werd 2000 maal overte kend. Dat was reeds een ongekend suc- SFEER IN HUIS U kunt die sfeer nog verhogen met een verrassing waar het hele gezin blij mee is. KANARIE (uitstekende zanger) in morsvrije kooi, compleet met voorruitje, zangzaad, 39,95 krachtvoer, zand enz. 'n verzorgingsfolder krijgt u erbij. Natuurlijk by FAMA, want FAMA heeft 't beter, Breestr. 3 - Tel. 01710 - 33311 AMSTERDAM Het ambtena rengerecht in Amsterdam heeft het beroep, dat oud-hoofdcommis saris H. J. van der Molen tegen zijn ontslag had aangetekend, on gegrond verklaard. De heer Van der Molen, die de beslissing per soonlijk aanhoorde, werd op 16 juli eervol ontslagen (na de relletjes in de hoofdstad). Het is nog niet be kend of hij in beroep zal gaan bij de centrale raad van beroep Het ambtenarengerecht herinnerde aan een brief van de ministers van binnenlandse zaken en justitie aan de Koningin, waarin wordt gezegd dat er tussen burgemeester Van Hall en de heer Van der Molen reeds jaren spanningen waren, die een goede com municatie tussen beiden in de weg stonden. Weliswaar heeft de heer Van der Molen het bestaan van zulke spannin gen ontkend, althans meegedeeld daar van nimmer iets te hebben gemerkt, maar aan de andere kant erkent hy dat de samenwerking tussen hem en de burgemeester te wensen overliet. Dat was voor de heer Van der Molen in het verleden zelfs aanleiding te pro beren van functie te veranderen, aldus het ambtenarengerecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1