Nederland geen droog en dor EEG-eiland 't is weer tijd voor Propagandist bedroog de Noodraad Frans Dohmen provoceert alles goed en( wer D '66 kwam niet aan kandidatenlijst toe TREINRAMP: 25 DODEN Sowjet-ambassade verspreidde laster Grieks schip in nood Strauss heeft doel voorlopig bereikt 5 MAANDAG 19 DECEMBER 1966 BETER KLIMAAT ECONOMIE IMPROVISEREN MISSTAAT NIET steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken mmm -v* i -r,|.sfcr 1>, -« üM "T "T 7-T - «r-jM Kerstfeest Nu het Christusfeest weer voor de deur staat moeten allen die zich naar Dezelfde noemen zich toch gedrongen voelen extra veel te doen voor minder bedeelden, waar deze ook op hun weg komen. Wij hebben het zo rijk. Hoe kunnen we straks weer rustig van overdaad' genieten als we weten dat elders op de wereld bittere armoede geleden wordt? We moeten, altijd al, maar nu zeker, mild geven van onze overvloedige maaltijd. Voor deze Christus vieren we feest. Dezelfde Die geen plaats had het hoofd neer te leggen. Leiden J. v. Houwelingen Kerstfeest (2) Gezinszorg in een onzer grote ste den heeft een naargeestige lijst op gesteld. Een lange opsomming van zieke, eenzame, verwaarloosde oude mensen. Grauwe ellende. Midden tus sen ons in. Dit is maar één facet van de nood die er ondanks alles nog echt bestaat in Nederland. Wat doen we daaraan? Gezamen lijk? Via de overheid? Laat men niet aankomen met „er is geen geld meer voor bejaardenzorg", want dat is er wèl. Ikzelf ben al jarenlang invalide en weet iets van deze nood af. Ik vind dat u aan dit probleem te weinig aan dacht besteedt. Dordrecht J. B. Willemstein Geen duivel? (2) Men heeft een brief in deze krant onder onze aandacht gebracht, waarin wordt beweerd dat de „Broeders in Christus" niet in een duivel geloven. We willen graag van deze gelegenheid gebruik maken om te zeggen dat wij •wel in de bijbelse leer over de duivel geloven en over Christus' overwinning van het kwaad. De vraag is: leert de bijbel dat er een bovennatuurlijk wezen is. met wie God een strijd moet voeren (en hoe wordt hij dan door Christus' kruisiging overwonnen?), of dat, zoals de Here Jezus heeft gezegd, het kwaad uit het hart der mensen komt? Dat dat laatste de enige mogelijke bij belse uitleg is, menen wij te kunnen bewijzen. Namens de „Broeders in Christus", de secretaris Voorburg D. A. Hale (Van onze soc.-economische redactie) UTRECHT De voor zitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens. heeft vanmorgen in de verbonds- raadsvergadering gepleit voor een verbetering van het on dernemersklimaat in ons land. Hij noemde het een ..hoogst merkwaardige zaak dat in twee jaar tijd alleen al naar het Belgische Limburg 14 Nederlandse industrieën ver trokken, en dat in een tijd dat men in ons Limburg met dezelfde moeilijkheden kampt als in dit Belgische gebied". Wij kunnen wel allerlei grote rappor ten schrijven over de werkgelegenheid in Limburg, aldus de heer Mertens, maar wij moeten ook het klimaat scheppen waarin deze werkgelegenheid kan gedijen. ..We moeten oppassen dat wij door een starre bureaucratische opstelling, door een reeks van be lemmeringen en door een gebrek aan aanzienlijk minder faciliteiten voor de ondernemingen dan elders geen onbewoond eiland binnen de EEG worden, waar de grond dor en droog is als gevolg van een ge perfectioneerd ambtelijk beleid. Met alle waardering voor de inspan ningen, die de overheid zich troost om de werkgelegenheid aan te pakken zou een wat meer improviseren (zoals dat door onze zuiderburen geschiedt) ons zeker niet misstaan." Liberaal Volgens de NKV-voorzitter is een nieuw industrialisatiebeleid nodig, met name gericht op een kwalitatieve verbe tering van de bestaande en de oprich ting van nieuwe hoogwaardige in dustrieën. Daarbij zullen tevens belang rijke infra-structurele werken snel moeten worden uitgevoerd. De heer Mertens betreurde het, dat het derde paneel van de drieluik kapi taal. leiding en arbeid nog steeds wordt genegeerd als het om essentiële beslissingen gaat, hetgeen zijn oorzaak vindt in „verouderde eigendomsopvat tingen uit een liberale tijd". Juist de mensen, die niet alleen met dood geld maar met lijf en ziel bij de onderneming betrokken zijn, horen in het allereerste stadium mee te spelen als beslissingen op het spel staan die hun belangen raken, aldus de heer Mer- (Van onze parlementsrcdactie) AMSTERDAM De nieuwe partij D '66 heeft in het congres van het afgelopen weekeinde grote delen van het partijprogramma vastgesteld. Aan de samenstelling van een kandidatenlijst is men echter niet toegekomen. Na Kerstmis, 27 december, zal het oprichtingscongres worden af gerond en zal de verkiezing van de aspirant-Kamerleden worden ge houden. Het afgelopen weekeinde werd heftig gedebatteerd over de vraag of voorkeurstemmen door slaggevend zijn voor een Kamer zetel. Drs. J. P. A. Gruyters. een van de voormannen van Democraten '66, stond op een onverkiesbare 30ste plaats op kandidatenlijst. Hij zei tegen het ein de van het congres zich terug te trek ken als kandidaat, nadat een aantal aanwezige hem joelend ver hinderden aan het woord te komen. Later maakte hij zijn beslissing weer ongedaan: hii zal een benoeming aan vaarden indien er voldoende voor keurstemmen worden uitgebracht. Verstandelijk Op twee punten onderscheidt D '66 duidelijk van de overige nieuwe groepe- 1. Zij heeft in korte tijd een landelijke organisatie opgebouwd. Haar politiek program is door een 500 leden gron dig doorgenomen. 2. Tegenover de sterk gevoelsmatige re acties van de meeste nieuw opgerich te politieke groeperingen plaatst D '66 een zuiver verstandelijke aanpak van de problemen. Opvallend groot was trouwens het aantal jonge academici dat op het oriëntatiecongres aanwezig was. Op de lijst met Kamerkandidaten komen veel personen voor met drs. of mr. voor hun Dc partij wil onder meer rechtstreekse verkiezingen van een mi nister-president en invoering van een districtenstelsel bij de Kamerverkiezin gen. De Eerste Kamer moet worden af geschaft. terwijl de invloed van de Ko ningin op de regering tot een minimum dient te worden teruggebracht. Drs. Gruyters gaf zaterdag in zijn slotrede enkele centrale punten uit de Duidelijk centraal stond in zijn be toog de leer van de volkssoevereiniteit. De volkswil moet gemobiliseerd wor den om tot een duidelijke en doelmati- oplossing van de huidige moeilijkhe den te komen, aldus het voormalige Amsterdamse raadslid. Het gezag be hoort de dienares van de burgers te Momenteel wordt het gezag nog steeds gezien als iets dat van hogere orde is, aldus Gruyters. De overheid troont thans hoog boven de burger. De burger dient echter zijn greep op het :zag terug te krijgen. Een zwak punt bij D '66 is de nog slechts voorlopige uitwerking van haar belangrijke denkbeelden. Niettemin blijft de ontwikkeling van D '66 interessant. De mate waarin zij aanhang weet te verkrijgen is voor een deel bepalend voor het bestaande onbe hagen over de werking van de democra tie. Het is nog niet duidelijk of D '66 er in zal slagen zich tot een brede volkspartij te ontwikkelen. De eerste tekenen wijzen er op dat ze vooral door kritische intellectuelen gesteund Tenslotte verdient de plaats van D '66 tussen de bestaande partijen dc aan dacht. Met name in haar sociaal-econo mische politiek vult ze dc ruimte op tussen de VVD en de PvdA. Interes sant is dat D '66 de DDR wil erken nen, voorstander is van verhoging van succesise- en schenkingsrecht en meer invloed van de werknemers op de on derneming. De toekomst zal leren of er tussen de liberalen en de socialisten opnieuw plaats is voor een kleine maar tamelijk stabiele politieke groe pering. Vliegongeluk 75 doden BOGOTA Achttien personen zijn gistermorgen gedood en 10 zwaar gewond bij een ongeluk met een Constellation, die op het punt stond te landen op het vliegveld van Bogota. De meeste slachtoffers zijn Columbia- nen. Het toestel, dat uit Miami kwam, had 59 passagiers en' vier bemannings leden aan boord. Het was gecharterd door de Columbiaanse maatschappij Ae- rocondor. ,Hoe langer het verouderde juri dische patroon voor de onderneming van kracht blijft hoe meer groeit de onvoldaanheid onder de werknemers". Kerncentrales in België? BRUSSEL Volgens het Brusselse blad Het laatste nieuws is de Belgvsohe regering akkoord gegaan met de bouw van kerncentrales in Doel aan de Schelde en aan de Maas bij Hoei. Ook zou de regering hebben ingestemd met een derde kerncentrale op het kunst matige schiereiland bij Zeebrugg. De centrales bij Hoei en Doel, met een ver mogen van 600 megawatt, zullen tegen 1971 in gebruik worden genomen. Drie zeelieden springen in ruwe Noordzee KOPENHAGEN Drie Nederlandse zeelieden riskeerden gisteren hun leven door op de Noordzee bij zware storm in de ruwe zee te springen en op twee En gelse walvisjagers te klimmen in een poging de ankers van de schepen uit te werpen. Dit lukte ze ook en de schepen werden met kabels aan de sleepboot Temi Hl uit Vlis.singen vastgemaakt. Enkele uren later braken de kabels echter door de hoge golven en dreven de schepen naar Denemarken, wa. de kust strandden. De schepen, die voor de sloop bestemd waren, zullen waarschijnlijk niet w< vlotgetrokken kunnen worden. Personeelstop gaf besparing van f 20 min DEN HAAG De overheid heeft 20 miljoen kunnen bespa ren door 4500 ambtenaren minder aan te stellen dan in de begro ting 1966 was voorzien. De personeelstop is 1 juli ingegaan, landse zaken mee in antwoord op vra gen uit de Tweede Kamer over zijn begroting. De personeelsstop is 1 juli ingegaan. Nadien werd voor ruim 900 plaatsen ontheffing gevraagd, die voor 700 ambtenaren werd toegstaan, waarvan 300 voor de rijkspolitie. Door de per soneelstop zijn er geen nieuwe vaca tures gekomen. De vacatures van na 1 juli zijn aangevuld, de bestaande niet. Het totaal aantal vacatures bij alle gemeentepolitiekorpsen is da lende, mede door dat sinds 1 april politie-ambtenaren niet meer op 55-jarige maar op 60-jarige leef tijd met pensioen gaan. Het totale tekort bij de politiekorp sen bedraagt 1063 man, De drie grote steden (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) hebben tezamen een te kort van 724 man. Maar er is nog geen reden tot op timisme, aldus de minister. Immers, na 1970 zullen veel meer politiemen sen met pensioen gaan dan thans; dit in verband met de vrij hoge gemid delde leeftijd bij de politie. ANTWERPEN Twee grote kranen in de haven van Antwerpen zijn gisteren in botsing gekomen met een zwaar be laden spoorwagon. Een kraan sloeg te pletter op een aantal spoorwagons. De andere viel in de haven. De schade is aanzienlijk. Luister near ,'t Is weer tijd voor North State', met de Dutch Swing College Band OJ.V. Peter Schllperoort vla Radio Veronte»-za. 11.15 en 16.45 u, zo. 1O30 en 1645u. WESTERBORK Het dagelijks bestuur van de Noodraad (uit de Boe renpartij getreden) voelt zich bedro gen door een Drentse propagandist. Dc man, de heer A. Lanting uit Gees, had het bestuur regelmatie getelegra feerd dat vele Drenten achter de Noodraad stonden. Daarom belegde dc Noodraad zaterdag In Westerbork eer vergadering. Behalve enkele journalisten meld den zich slechts 30 bezoekers'. Van het oprichten van een afdeling Noord-Nederland van de Noodraad kwam niets terecht. De propagandist was zelf niet aanwezig. Hij kreeg een telegram van het dagelijks bestuur, dat hij als lid van de Noodraad was geroyeerd... VILLA FRANCA Bij een botsing tussen een dieselsneltrein en een goe derentrein bij de noord-oost-Spaanse stad Villa Franca zijn gisteren naar schatting 40 mensen gedood. Het on geluk deed zich voor op een enkel spoor in een dichte mist. Slechts elf van de ruim 35 passagiers ontsnapten aan de dood. De stoffelijke resten van de slachtof fers waren zo verminkt dat identifica tie in de meeste gevallen onmogelijk ONTHULLINGEN IN BONN: (Van i correspondent) BONN Op de Russische ambassade te Bonn was een spionage-deskundlge werkzaam, die laster verspreidde over bekende Westduitsers. Verder „produ ceerde" hij valse documenten. Hy is in middels naar de Sowjetunle teruggekeerd. UMEA Hoge zeeën en verblinden de sneeuwstormen hebben gisteren allo pogingen doen mislukken om de der tien opvarenden te redden van eer Grieks schip dat zaterdagavond bij de Zweedse haven Holsmund in de Bot- nische Golf aan de grond is gelopen. Het gaat om de 910 ton metende Si- nergasia, die met een lading metaalaf- val op weg was naar Roenskaer. Zweedse reddingsschepen konden door het noodweer met windstoten van 105 km per uur niet dicht bij het schip komen. Ongeveer 300 mijl zuidelijker dreef intussen het 2.904 ton metende Liba- vaartuig Artigas hulpeloos rond, nadat het zijn schroef had verloren. Het schip heeft een bemanning van ruim 25 man aan boord. Een Noors schip verleent assistentie. De Duitse kustvaarder Timandre, door de hevige storm tegen een zand bank geslagen waardoor zij haar roer verloor, is gisteravond door drie sleep boten veilig de haven van Harlingen binnengesleept. Er worden geen slacht offers betreurd. Gewoontegetrouw keek ze in haai brievenbus toen we samen haar huisdeur binnengingen. Haalde er eer. vodje papier uit. Al doorlopend begon ze te lezen. Stond opeens als een paal: „Nee maar, dat is het top punt", duwde me het papiertje in de hand. Ook ik las en voelde me hevig gegêneerd, want daar stond, open en bloot, dat ze zich binnen vieren twintig uur bij het gemeentelijk energiebedrijf had te vervoegen met de centjes voor de lichtreke- ning plus één gulden. Dat. omdat ze de aanmaning gene geerd had. Bij niet verschijnen zou het licht worden afgesloten en pas weer intact gebracht worden na be taling plus twee gulden „Vergeten?", zei ik zwakjes. „Helemaal niet" riep ze al ren nend naar het schrijfbureau van haar man, waar ze laden opentrok en rondgraaide. „Een dag of tien ge leden kwam er een aanmaning, toen ik die aan Wim liet zien, lachte hij en zei. dat het al gegireerd was. Hij had net de afschrijving binnen. Waar is dat ellendige ding nou? Eindelijk dook het op. Rende naai de telefoon en belde het energiebe drijf. Gespannen keek ik toe hoe op haar gezicht aldoor een andere uit drukking verscheen Na verontwaar diging met een tikkeltje angst, op luchting en toen verbazing Ze vertelde me na zuchtend de haak weer opgelegd te hebben, dat de juffrouw heel vriendelijk was ge weest, dat het drie weken duurde eer haar afdeling (die van de afslui- terij) de betalingen doorkreeg. Dal d- afsluitman gisteren al geweesi was maar niemand thuisgetroffen had, vandaar die boze mededeling in de bus. Uithijgend van de emotie, zat ze er toch nog over te dubben. Hoe het mogelijk was als je voor de aanma ning kwam betaalde, dan toch afslui ting dreigde en hoe het dan ging als je de aanmaning betaalde? En wat er gebeurd zou zijn, in dien niet zij maar eep ander thuis was geweest, iemand die niets van de betaalde of onbetaalde rekenin gen afwist. Om haar wat af te leiden begon Zorgen Het bleek een volkomen verkeer de aanpak te zijn. wan» ze greep naar haar hoofd en riep- ..Ook dal nog..." Legde me toen de oprijzende puzz- Ergens in januari Kon de telefoon rekening komen, of was het pas fe bruari? Ze wist het niet maar zeker was. dat die altijd binnen een da? oJ tien betaald moest worden „En die sluiten meteen af. zondei waarschuwing. Je weet wel, dan hoort iedereen die je belt toedelu. toedelu... Sta je voor gek „Automatisch laten afschrijver van je giro", adviseerde ik. Ze schudde somber het hoofd: „Zo veel hebben we er nooit op De in ternationale gesprekken, die Wim nogal eens heeft zo 's avonds thuis, zijn vaak voor de zaak Hebben we de rekening dan krijgt hij die per kas terug. Dan storten we en gire- op. „Komt op de lijst: te regelen za ken". zei ze. „De buurvrouw zorgt voor de planten. Maar die is doodsbang voor een poes dus die moet ik ergens onderbrengen. Ik ber. weer bang voor besmetting met de katteziekte dus noes moet ergens komen, waar geen andere katten zijn. Zoek maar uit. want wie die van poezen houdt heeft er-geen? De hond, daar hebben we geluk kig onderdak voor v>a de dierenarts. We moeten nog kiezen tussen de cen trale verwarming op een laag pitje door laten branden of een algehele aftapperij." „Gaan je planten dood" viel ik in Ze keek verschrikt, streepte wat door op het lijstje: Dus doorbran den. Buurvrouw .'ragen ot te letten. Zeg. die telefoonrekening, als hij die nou eens in de gaten hield? Ik vind het gek om het aan de buren te vragen, maar jij..." Tja ik kende nu een stukje van hun allergeheimste leven Ik houd de verantwoordelijkheid echter nog even in beraad tenlandse zaken, een geheim Val9e inlichtingen van het Russische Staatsveiligheidscomité te Moskou. Zijn naam is opgegeven als Sergei Alex- androwltsj Kondrastsjef; hy is 43 jaar. Men vermoedt, dat de spion ook docu menten heeft geleverd die moesten be- wyzen, dat bondspresident Lübke con centratiekampen had gebouwd. Voorts zou hy verantwoordeiyk zijn voor de lastercampagnes tegen generaal Speidel (destijds commandant van de Navo in Centraal-Europa) en tegen ge neraal Heusinger (voorheen inspecteur- generaal van de Westduitse strijdkrach ten). ONGEBRUIKELIJK Zijn activiteiten waren onderdeel van routine-pogingen, West-Duitsland in dis krediet te brengen. Het is echter onge bruikelijk. dat een communistische di plomaat by de naam wordt genoemd en dat er zoveel publiciteit aan wordt ge- Van Russische zyde wordt de mede deling van het ministerie van A tot Z ontkend. De Rus zou West-Duitsland met een normaal visum hebben bezocht en al 20 jaar aan de Russische buitenlandse dienst zyn verbonden. 200 ontslagen bij Fordfabrieken Genk BRUSSEL Aan het einde van de afgelopen week hebben nog eens 200 arbeiders van de Fordfabrieken te Genk (België) ontslag aangezegd gekre gen. Het totaal aantal ontslagen is hiermee de zeshonderd genaderd. Voorzitter NKV: (Van onze sociaal-economische redac tie) UTRECHT De heer P. J. J. Mer tens, voorzitter van het Ned. Kath. Vak verbond, heeft de voorzitter van de r.k. mijnwerkersbond, de heer Frans Doh men, vanmorgen verweten dat deze het conflict tussen beide organisaties in de publiciteit brengt „op een zonder meer provocerende manier'. De NKV-voorzitter sprak van een houding van de kant van de heer Doh men. die „een uitdaging schijnt in te houden tot een breuk met de vakcentra le en de daarbij aangesloten bonden". De heer Mertens zei dat het NKV deze breuk niet wil. Hij meende dat openbare geprikkelde en prikkelende discussies niet in het belang zijn van de werknemers in Zuid-Limburg, voor het scheppen van een gezond klimaat en voor het aantrekken van nieuwe werkgelegenheid. De heer Mertens zei dit in zijn ope ningsrede voor de verbondsraadsverga- dering van het NKV, die zich vandaag achter gesloten deuren met de kwestie bezig houdt Zoals bekend wil de rk. mijnwerkersbond, dat de nieuwe ver vangende industrie in Limburg, dwars door de bedrijfstaksgewijze organisatie heer., tot zijn werkgebied moet worden gerekend. Breuk in Hot Line STOCKHOLM De rechtstreekse verbinding tussen Het Witte Huis en het Kremlin was zondagavond verbro ken als gevolg van een kabelbreuk tus sen Stockholm en Helsinki. Oorzaak van de breuk was het zware weer in de Oostzee AKTUEEL (Van i onzer redacteuren) CTRAUSS heeft het dan toch maar klaarge- speeld, als minister in Bonn terug te keren. Men heeft hem wel opgescheept met de bij zonder lastige portefeuille van financiën. Hij heeft echter zijn doel bereikt. En zijn politieke vaardigheid zal hem óók wel in staat stellen, het door hem te voeren financiële beleid door de gevarenzone te manoeuvreren. In de laatste fase van de politieke crisis in Bonn, welke leidde tot het aftreden van Erhard, slaagde Strauss er in, zyn positie belangrijk te verstevigen. Bij de verkiezingen voor de Beierse Landdag (op 20 november) vergrootte zijn CSU (Chr. Soc. Unie) haar absolute meerderheid (110 van de 204 zetels). Voorts was de aanwijzing van Kurt Georg Kiesinger (CDU-premier van Baden-Württemberg) tot kanseliers-kandidaat voornamelijk het werk van Strauss. Kiesinger honoreerde deze steun met de verzekering, dat voor Strauss een ministerszetel zou worden gereserveerd. Bij de onderhandelingen over een coalitie- Afkeer ^PD kabinet in Bonn. die uitliepen op samenwerking tussen CDU-CSU en SPD (socialisten) moesten Brandt en Wehner hun afkeer jegens Strauss overwinnen. Kiesinger kon hem onder geen beding laten vallen en zo hing de „grote coalitie" in feite af van de vraag, of de SPD Strauss op de koop toe wilde nemen. De op 6 september 1915 in München geboren slagerszoon Franz Joseph Strauss, stamt uit een geslacht van boeren en ambachtslieden. Voordat hij de middelbare school verliet (als beste van zyn jaargang) won hy het Beierse wielerkampioenschap op de weg. De robuuste Strauss blijkt zich nog steeds aan enkele takken van sport te wijden. Op 42-jarige leeftyd huwde hy Marianne Zwicknagel, dochter van een brouwerij- en landgoed-bezitter. Het echtpaar heeft twee zonen en een dochter. Ondanks zyn drukke politieke activiteiten stu deert Strauss nog economie. De bedoeling is, de Carrière doctorsbul te bemachtigen. Strauss, die geschiedenis, latyn, Grieks, rechten, economie, filosofie en pedagogie studeerde werd in de dertiger jaren leraar. Na de oorlog sloot de ex-kapitein zich bij de CSU aan. In 1949 kwam hij als afgevaardigde in soJeIstf Westduitse Bondsdag. Adenauer liet hem snel carrière maken. In 1956 had Strauss het al tot minister van defensie gebracht. De CSU koos hem in 1961 tot voorzitter. Dat was een jaar voordat Strauss zich door de onverkwikkelijke Spiegel-affaire tot aftreden gedwongen zae In Beieren geniet hy grote populariteit, maar niet alleen als volkstribuun zoals men dat noemt. Ook de „notabelen" spreekt hy aan. Men zegt dat in hem zich conservatieve en liberale, nationale en Europese denkbeelden ver enigen. En dat is nogal waten ver

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5