Flor is Y bevestigde 700 jaar geleden Leidse stadsrechten Weekagenda Massazang scholieren grootse gebeurtenis Commentaar WEGENS UITSTEKENDE VERDIENSTEN VAN ZIJN GELIEFDE EN GETROUWE STE Grondwerken scheuren bodemarchief aan flarden Voorrang Kwetsen in Noordwijk Leidse huisartsen nemen recht in eigen hand NIEFJWE LEIDSE COURANT 4 MAANDAG 19 DECEMBER 1966 Maandag (19 dec.) Stadhuis, 2 en 7.30 uur: vergadering gemeenteraad. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Come- die met ,,Een dag in New York". Antonius-clubhuis, Mare 43, 2 uur: afd. Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, kerst middag. Den Haag. Schouwburg, 8.15 u: Haag sche Comedie met „Prof. Bernhardi". Dinsdag (20 dec.) Stadhuis, 7.30 uur: gemeenteraadsver gadering, begroting. Parochiezaal naast St. Petruskerk, Lammensehansweg, 8 uur: aid. Leiden Expogé, kleurenfilm. Zaal Petrakerk, Surinamestraat, 8 u.: aid. Noord Christenvrouwenbond, kerst- Kantine school Haagweg 4, 8 uur: Le zing-filmavond Ver. oudleerlingen Am bachtsschool, produktie en toepassing moderne verven. Afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-Ver.: dagtocht naar Brussel, vertrek van sta tion Leiden om 8 uur. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met ,,Een dag in New York". LEIDERDORP garage Kamsteeg, Van der Valk Boumanweg. 7.30 uur: volkskerstzang, medewerking van kin derkoren Woensdag dec.) Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur: tuiniers- en bloemistenver. Door Eendracht Ver bonden, keuring kerststukjes. Breestraat 19, 7.30 uur: afd. Leiden Tuinbouw en Plantkunde, kerststukjes maken. Centraal belastinggebouw Stations plein 7, 10 uur v.m.: opening gebouw. Kerk Oude Vest. 8 uur: oudervereni ging Philadelphia, kerstfeest van De Klimroos. De Poort en De Koepel Den Haag. Schouwburg, 8.15 u.: Haag sche Comedie met „Voorjaarsontwaken". Donderdag (22 dec.) Breestraat 19. 8 uur: Gemeente onder 't Kruis, voorg. evang. C. van der Schans en J. van Eijk, zang van R. Adolfs. Gehoorzaal. 8 uur: K. en O., kerstpro- menadeconcert Rott. Philh. Orkest. Den Haag. Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „Romulus de Gro te". Vrijdag (23 dec.) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, tienersoc. t Venster, kerstfeest. Boshuis, achter Hoflaan 74: ruilavond voor verzamelaars. Hal Bevrijdingskerk, 8 uur: afd. Lei den Zuid-West Christenvrouwenbond, kerstfeestviering. Den Haag. Schouwburg. 8.15 uur: Haag sche Comedie met ,,De Meteoor". Den Haag. Diligentia, 8.15 uur: Do Nieuwe Komedie met „Romulus de Gro te". Zaterdag (24 dec.) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, soc. 't Roefje, kerstfeest. Stadhuisplein, 7.45 tot 8.15 uur: kerst zang, met begeleiding carillon. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 7 uur: herv. jongerensoc., kerstmaaltijd. Breestraat 19. 8 uur: jongerensoc. Boe merang. kerstnachtspel door chr. toneel groep Imperium. Den Haag. Schouwburg, 8.05 u.: Haag sche Comedie met „Prof Bernhardi". Menbelshow Toonkamers Van der Klugt, Haarlem merstraat: van zat. 17 tot zat. 24 der meubelshow. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Tot Hulp der Menschheid. Hooigracht 48, tel. 21060 Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur): La. ogenbik van liefde (18 jaar) LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur): Agent 38ü paspoort naar de hel (18 jaar). LUXOR (2.30. 7 en 9.15 uur): Blond en brutaal (18 jaar). REX (2.30 7 15 en 9.15 uur)- Slaa! van zijn driften (18 jaar). STUDIO 2 30. 7 en 9.15 uur): Ik een vrouw (18 jaar) TRIANON (2 en 8 uur): Westside Story (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw: schilderijen van Kees Vollemans (tot 18 januari). De Lakenhal: tekeningen uit het Pren tenkabinet te Leiden van het vroege landschap, van 18 dec. tot 16 jan., dag. van 10 tot 4 u., zondags van 1 tot 4 uur. WASSENAAR - kunstzaal Heuff, Hof- laar. 7: tentoonstelling klein olastieken v Connne Fransen-Heslenfeld en van schil derijen. tekeningen en grafiek van Wim Vaarzon Morel, geopend na zat 17 dec maandag tot en met zat. van 10 tot 5 uur. ook dinsdagavond van 8 tot 10 uur. zon dags, kerstdagen, Oud en Nieuw en 10 jan. gesloten. LEIDEN Bij het in het Diacones- senhuis gehouden examen heeft zuster Wil v. d- Bosch de aantekening kinder verpleging behaald. LEI DE .V Hoewel er geen herau ten te paard en proclamaties aan te pas zijn gekomen, is het vandaag precies 700 jaar geleden dat graaf Floris V, uit de geschiedenisboek' jes bekend als „der keerlen god", de Leidse stadsrechten bevestigde. Dat is een wat moeilijke formule ring, maar het zou nu eenmaal on juist zijn te zeggen dat hij Leiden stadsrechten schonk. Het ontbra ken van feestelijkheden houdt ook verband met het feit dat Leiden al Het uit 1150 daterende oorspron kelijke toeganvgspoortje tot de Burcht, dat bij het oudheid kundig bodemonderzoek tijdens de restauratie tevoorschijn kwam. (veel) langer dan 700 jaar stad is. Wanneer Leiden dan teel die rech ten kreeg of sinds wanneer de Lei- denaren zich terecht als stedelin gen beschouwden, valt niet meer te achterhalen Dat laatste is vooral een droevige zaak voor de gemeente-archivaris, mej. mr. A. J. Versprille, die uitgebreid allerlei, ook Vlaamse, archieven heeft onderzocht, maar ten slotte het zoeken naar precieze data moest opgeven. Tot welke conclusies ze bij dat on derzoek is gekomen, doet ze uit de doe ken in het 58e deel van het Leids jaar boekje, dat enkele dagen geleden is verschenen en waarin ruimschoots aan dacht wordt besteed aan de bevesti ging van de Leidse stadsrechten. Het jaarboekje („voor geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en om streken", zoals de officiële titel luidt) is een uitgave van de Vereniging Oud- Leiden; de voorzitter daarvan, prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer, heeft eind vorige week het eerste exemplaar van de editie-1966 overhandigd aan burge meester Van der Willigen, zelf be stuurslid van de vereniging. Het boekje heeft, vanwege de feeste lijke gelegenheid, een wat ander om slag dan andere jaren, terwijl de inhoud zich onderscheidt door de bijzonder grote documentaire waarde. Alle on derwerpen houden zich bezig met de middeleeuwse geschiedenis van de stad, waarover zelfs na het verschijnen van dit boekie het laatste woord nog lang niet is gezegd. Dat ook de archeologen deze vragen niet hebben kunnen beantwoorden, blükt uit een artikel van dr. W. C. Braat. Wanneer is Leiden ontstaan? Hij schrijft dat nu wel algemeen be kend is dat Lugdunum Batavorum, de stad der Bataven, niet identiek is met Leiden. Waarschijnlijker, hoewel ook niet zeker, is dat uit Lugdunum het latere Loosduinen is ontstaan. Er zijn nooit vondsten gedaan die erop zouden kunnen wijzen dat ook Leiden in de Romeinse tijd al bewoond is geweest. De oudste sporen van be woning dateren uit de tiende en elfde eeuw. de meeste echter uit de twaalfde eeuw. Overigens is bij opgravingen in 1950 gebleken dat Leiden moet zijn ontstaan uit Leiderdorp (Leithon). Achter het raadhuis van Leiderdorp, aan de Kom van Aaiweg. werden toen grote tuf stenen gevonden, die kennelijk afkom stig waren van afbraak van het Ro meinse castellum op Roomburg. Zeer ivild Ook prof. dr. F. W- N. Hugenholtz roert in zyn artikel over de „castel- lanus de Leithen" (d.i. de burggraaf van Leiden) de kwestie van het gra felijk charter van 1266 aan. Evenals mej. Versprille verwerpt hij de door S. J. Fockema Andreae geopperde ge dachte dat de redacties die aan het charter van 1266 zijn voorafgegaan, „verdonkeremaand" zouden zijn. Hij noemt dat „een zeer wilde veronder stelling" en mej. Versprille wijst op de zorgvuldigheid waarmee in de middel eeuwen privileges en andere waarde volle stukken werden bewaard. Beide auteurs, mej. Versprille en prof. Hugenholtz, releveren ook het „vredesverdrag" van 1206, waarbij graaf Willem I ervoor moest zorgen dat Lodewijk van Loon leenhulde werd bewezen in de „villae" Dordrecht, Vlaardingen, Leiden en Haarlem. Daaruit kan worden afgeleid dat Lei den toen al gerekend werd tot de voor naamste plaatsen van Holland. Als marktplaats was Leiden al lang een knooppunt in het omliggende gebied. Haren uittrekken Dat charter van 1266, waarom het ten slotte gaat. is voor de Leidenaren by- zonder vleiend. Mej. Versprille geeft Leiderdorp Uit het al genoemde artikel van mej. Versprille, Het stadsrecht van Leiden, blijkt dat het stadsprivilege van 1266 Is voorafgegaan door andere, die echter verloren zijn gegaan. Er is ook geen af schrift van bewaard gebleven. Ook het origineel van het privilege van 1266 is spoorloos, maar daarvan zijn ten minste wel afschriften bewaard geble- Als vaststaand kan worden aangeno men. zo blükt uit de onderzoekingen van mej. Versprille, dat het eerste stadsprivilege van Leiden dateert van vóór 1222. het sterfjaar van graaf Wil lem I. de overgrootvader van Floris V. Het bliift de vraag of deze de eerste is geweest die Leiden zo n privilege heeft geschonken. En ook blijft het de vraag sinds wanneer Leiden zich volgens on geschreven recht als stad heeft gedra gen. gentlemen prefer van 2.90 af een in haar artikel een moderne vertaling van de tekst, waarvan de aanhef als volgt luidt: Ik, Flarens, graaf van Holland, maak bekend aan allen, die deze letteren zullen lezen, dat ik mijn geliefde en getrouwe stedelingen in Ley den, be waarders van deze akte, onder mijn speciale bescherming neem, waarbij ik hun oude vrijheden, door mijn voor vaderen aan hen toegestaan, hernieuw en bevestig en, na raadpleging van mijn edelen en dienaren, uit eigen vrije wil (Va\ redacteuren) Een bronzen driepoot, daterend uit de eerste helft van de veer tiende eeuw, gevonden bij op gravingen op het kasteelterrein van Rodenburg. daaraan enige speciale voorrechten toevoeg wegens hun uitstekende var. diensten. De voornaamste onderwerpen die erin worden behandeld zijn van econo- mische. strafrechtelijke en kerkelijke aard. Economisch gaan de Leidenaren er stukken op vooruit; zo krygen zy bijvoorbeeld tolvrijheid in heel Holland en Zeeland. Ook de strafrechtelijke be palingen zyn soepel te noemen: wie een ander zijn haren uittrekt, hoeft maar tien schellingen boete te betalen en wie een ander een hand, een voet of arm afslaat of een oog uitrukt, komt er met een boete van 10 toch wel genadig van af. Alleen de doodstraf kan worden ge- eist „indien een van de stedelingen beticht wordt met eerloosheid van doodslag, roof, diefstal of iets ernstigs van andere aard". Interessant is dat tot de edelen die in de aanhef worden genoemd behoren Gysbreght van Aemstel, die zich in 1274 aan het hoofd van de opstand tegen Floris V stelde en Albert van Velsen, de vader van Gerard, die Floris eigenhandig vermoordda. Stadsarclieoloog Belangwekkend is wat G. P. Roden burg en ir. H. H. Vos te berde brengen in hun artikel Een kwestie van tijd. De eerste is verbonden aan de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek (ROB), de tweede is directeur van gemeentewerken in Leiden. Het Leidse bodemarchief, schrijven zij, dreigt in steeds grotere mate aan flarden te worden gescheurd door aller lei grondwerken. De stad is bezig „vele bodemsporen, die haar verbinden met een rijk verleden, ongezien verloren te laten gaan". De Monumentenwet verplicht welis waar het hoofd van een gemeente oud heidkundige vondsten te melden aan de ROB. maar door gebrek aan perso neel en/of fondsen kan deze dienst niet prompt reageren op elke melding. Het gevolg is dat alle goodwill bij de ge meen telyke ambtenaren, bouwdirecties en aannemers wordt verspeeld en dat een volgende maal een vondst niet meer wordt gemeld. Ter oplossing van dit probleem stel len de schrijvers voor een stedelijke deskundige, een full-time of part-time „stadsarcheoloog" aan te stellen. Deze LEIDEN Voor de derde keer zongen leerlingen van Leidse middelbare scholen gezamenlijk kerstliederen. Vyf scholen deden dit keer mee: de chr. kweekschool, de beide chr. lycea (Kagerstraat en Schubertlaan) en de R.-K. lycea. St. Bonaventura en St. Agnes. In het televisieprogramma Monitor was zondagmiddag een reportage van deze massazang te zien. De stationstrappen werden voor de ruim drieduizend zangers te benauwd er deden dit keer namelijk twee scholen meer mee dan in voorgaande jaren. Bovendien was he<t feit, dat het politiekorps begeleidde (waardoor dus niet voldoende surveillerende agenten beschikbaar waren) een reden te meer, om een veilige toevlucht elders te zoeken. Voor de generale repetitie was de schooljeugd een dag tevoren gastvrij ontvangen (met koffie) in de noordelijke hal van de NZH-garage Alles was vlot geregeld. De kweek- school-jeugd stond op het bordes, de anderen waren over het gehele plein verdeeld. Midden tussen de schare in stond de (knap begeleidende) politie- kapel opgesteld. Hoog boven dit alles dirigeerde de algemeen aanvoerder, de heer A. van Gennip. Vele jongelui hadden muziekinstrumenten meege bracht. Het klankeffect was niet bijzonder sterk; men moest er wel dicht bij staan, om de zang werkelijk te kunnen onderscheiden. Dit lag, naar ik meen, minder aan het stadsrumoer, dan aan de niet zo gunstige akoestische om standigheden op het tweezijdige plein, Het programma, met zorg samenge steld, bevatte de delen ..advent", ,,de geboorte", „de herders" en „epiphania" Leerlingen van de chr. lycea en het St. Agnes-lyceum lazen daartussen respectievelijk de profetieën, en peri kopen van Lucas 2. liederen even gemakkelijk. De heer Van Gennip verdient een compliment voor zijn alomvattende samenbindende directie. Hij heeft zich dan ook wel intens gegeven, zong vaak zelf in de microfoon n draaide zich nu en dan om zijn om ook de achterhoede mee te men en hanteerde een enkele keer de sambaballen. Een enkele opmerking: het tempo van enkele liederen was wat te lang zaam; dit betrof, meen ik. vooral „Nu zijt wellekome" en het herders-rondeel „Midden in de winternacht", die beiden met een beetje luchtigheid nog mooier worden dan ze al zijn. In het bijzonder hebben mij ge troffen ,,Mary had a baby" (leider er massa), het Venezolaanse lied „San José y la Virgin" (Margie Ball, kweek school en allen), ,,We shall overcome" en vooral, aan het eind, het Israëlische „Sjaloom" een canon, die ordelijk ver liep en indruk maakte. De „coupe mondiale"-winnaar Henny Langeveld werkte op zijn accordeon aan een Pools kerstlied mee. De politiekapel deed het uitstekend Alle toewyding en inspanning die aan dit massale zanggebeuren vooraf gingen, leverden een groots resultaat op. Er was ook een grote publieke be- lani ngs telling. Terwijl de menigte zich verspreidde, tinkelde de beiaardier „Op, op. die 't rijk bewonen". Joh. van Wolfswinkel De toegangspoort tot de Burcht waar veel sporen van het rniid- Leiden zijn gevonden. zou, bij voorkeur opgenomen in de dienst gemeentewerken, de lokale scha kel kunnen vormen met de ROB, bodemprofielen kunnen registreren, vondsten kunnen verzamelen en een archeologisch archief kunnen bijhou den. Zo'n lokale onderbouw in de organi satiestructuur van het landelijk oud heidkundig onderzoek heeft in steden als Rotterdam. Amsterdam en Gronin gen al gestalte gekregen. De verwerkelijking van een derge lijke opzet in Leiden verdient volgens hen ernstige overweging. Als het ge beurt, zal het snel moeten gebeuren, want „in een niet ver meer verwijder de toekomst zullen de meeste grond sporen onherkenbaar zyn omgewoeld". Niet op alles wat het jaarboekje biedt, kunnen we ingaan; we moeten volstaan met een opsomming. Drs- B. N. Leverland schrijft over het kapittel St. Pancras te Leiden, ir. H. A. van Oerle over de voorstad op de Hoge- woerd, de Witte Poort aan de Vliet en de ridderhofstad Rapenburg, prof. dr. T. S. Jansma over het economisch over wicht van de laat-middeleeuwse stad en D. H. A. Kolff over „de beroerten binnen Leiden in de jaren 1566 en 1567". Het zijn stuk voor stuk doorwrochte studies. Maar in een stad als Leiden mag je, bij een zoveeljarig bestaan, ten slotte best een wetenschappelijke kla roenstoot verwachten. Ds. R. Dijkstra niet naar Leiden DEN HELDER Ds R. Dijkstra, Hervormd predikant alhier, heeft be dankt voor het beroep, dat de Her vormde Gemeente te Leiden op hem had uitgebracht ter vervulling van de vacature-ds D. J. Vossers. JJET Leidse college van B. en IV. heeft er vandaag blijk van ge geven urgente zaken met voorrang te kunnen behandelen: het veelbespro ken, gevaarlijke kruispunt Boshuizer. kade-Telderskade is vandaag plots, klaps, zonder enige voorafgaande mededeling, voorrangskruising ge worden. Wij vinden dit een voorbeel dig staaltje van gezonde en sneUi besluitvorming. Ook een opvallend stukje besluitvor ming, als men de voorgeschiedenis kent. In zijn vorige maand gereedge komen schriftelijke beantwoording van vragen over de begrotlng-1967 deelde het college namelijk nog mee: „Naar onze mening bestaak er geen voldoende aanleiding om bedoelde kruising als voorrangskruising aan U wijzen". Vorige week bracht raadslid dr. Roorda in de openbare begrotings behandeling het gewraakte kruispunt weer ter sprake, op een engiszins sarcastische wijze. „Ik wil er niet eens een voorstel van maken", zei hij onder meer. Zet er een paar bordjes neer en maak er op die manier een voorrangskruising van. Ga er alsje blieft geen ingewikkelde procedure van maken". Wij hebben zo het idee, dat het feil, dat de Leidse portefeuille van ver keer tegenwoordig door een vrouwe lijke wethouder wordt beheerd, niet vreemd is aan de vandaag bekend geworden snelle besluitvorming. Hoe het ook zij: de knoop is doorgehakt c» zonder een starre procedure. y^ATERDAG hebt u in onze krant kunnen lezen, dat een aantal Noordwijkse raadsleden zich krach tig op de tenen voelt getrapt door de inhoud van een satirische rubriek in het weekblad De Zeekant. Ze ge bruiken daarvoor het modewoord „gekwetst" en hebben burgemeester en wethouders zelfs om maatregelen gevraagd. Met deze opmerkingen laten de in hun gewichtigheid getroffen heren zich lelijk in de kaart kijken. Zc schijnen niet te beseffen, dat wie zich beschikbaar stelt voor een raadszetel, daarmee tegelijkertijd zijn intrede doet in de openbaarheid, waarbij zijn gedragingen en uitspraken onder werp kunnen worden van lof, kritiek of spot. Opvallend is, dat de krant weer de schuld krygt. In dergelijke gevallen gaan de betrokkenen nooit bij zich zelf te rade of zij wellicht aanleiding geven tot wat speldeprikken. Ir plaats van ontspannen om hun eigei spiegelbeeld te lachen, beginnen ze, zich verder verhardend, om bestraf fing van de boosdoener te roepen. Burgemeester en wethouders, hoewel ook dikwijls het mikpunt van de kroniekschrijver, hebben zich niet I door de zuurpruimen op sleeptouw laten nemen. Ze vestigen de aandacht op de persvrijheid waar zelfs raads- i leden hun handen van moeten af- houden. En al schrijven ze dat er niet bij, in hun hart zullen ze zeker met ons toe- geven, dat wat in de betwiste rubriek i zo kostelijk wordt opgedist, het le zenswaardigste is, dat ooit over de bijeenkomsten van de Noordwijkse heren negentien wordt geschreven. Ingezonden In de persbijeenkomst van de afde ling Leiden van de Landelijke Huis artsenvereniging is een aantal mede delingen gedaan, die wel enkele be denkingen oproepen. Men betoogt, dat de Ziekenfondsen geen begrip hebben voor het inkomen van de huisartsen. Er wordt door de Ziekenfondsen een salaris van f. 67.000 per jaar bruto geboden voor een praktijk van 3000 patiënten. Deze 3000 zijn dan verdeeld als volgt: 2700 ziekenfonds- en 300 particuiiere patiënten, De berekening is dus 90 pet ziekenfonds en 10 pet particulier. De werkelijkheid is, dat 70 pet zie kenfonds is en 30 pc: particulier. Aan gezien het aantal paiticuliere patiën ten meer is dan in de berekening wordt aangenomen, is het inkomen hoger dan f 67.000 per jaar bruto. Daarnaast hebben de artsen nog inkomen van de bevallingen, contro.e voor bedryfs- verenigingen en keuringen. Hoe wordt nu het inkomen van de huisartsen nó 1 januari 1967 als er per consult moet worden betaald? Van de ziekenfondsleden en de vroegere par ticuliere patiënten zullen 30 per dag komen voor consult op de spreek uren ('s morgens en 's middags). Dit is dan 30 x f 8. f 210 per dag. Tevens zal de arts 30 patiënten per dag thuis bezoeken, wat dan 30 x f 12 of f 360 oplevert. De totale verdienste per dag wordt dan voor de huisarts f 600 per dag of f-3000 per weak. Hier bij komen dan nog de consulten op za terdag en zondag tegen dubbel tarief n.l. f 16 voor een bezoek by de dokter tihuis en f 24 als de arts bij de patiënt aan huis komt. Voorts komen hier weer by de inkomsten uit bevallingen, controle bedrijfsverenigingen en keu ringen. Op deze wijze zuilen de artsen toch hun geëiste 100 pet honorariumverho ging binnen krijgen. De prestatie van de huisartsen ver houdt zich niet tot hetgeen zij n^> 1 januari 1967 zullen ontvangen. Het moet toch voor een ieder duidelijk zijn, dat een betaling van f 600 per dag of f 3000 per week onredelijk is. De huisartsen steïjen, dat wie niet kan betalen een beroep kan doen op de Algemene Bijstandswet via de Ge meentelijke Sociale Dienst. De artsen schijnen dit 'n simpele zaak te vinden, dat een burger daar moet aankloppen om de arts te kunnen betalen. Ook is het niet eenvoudig, want betrokkene moet eerst naar een spreekuur van genoemde dienst, dan volgt een onder zoek naar zyn financiële omstandig heden en daarna de beslissing. Dit herhaalt zich telkens bij hen, die weer opnieuw ziek zijn geweest. Maar dit zal de artsen niet interesseren. Als hun inkomen maar veilig is gesteld. De ziekenfondspatiënten, die nu in feite particuliere patiënten worden, moeten contant betalen, terwijl de particuliere patiënten, wier behande ling naar hetzelfde tarief wordt bere kend, niet direct contant behoeven te voldoen, doch na enige tijd een nota ontvangen. Hier dus weer discrimina tie ten opzichte van de z g. fondspa tiënten. De mentaliteit van de artsen met betrekking tot de patiënten be neden de loongrens, treedt nu wel heel duidelijk op dc voorgrond. Nu de Ziekenfondsen de eis van de huisartsen van 100 pet honorarium- verhoging hebben afgewezen en terecht, ook mede uit èen oogpunt van sociaal-economisch beleid voor alle bevolkingsgroepen, waaronder ook de artsen behoren nemen zy het recht in eigen hand cn pogen zjj toch op deze wijze hun doel te bereiken door de ziekenfondsverzekerde het par ticuliere tarief te laten betalen. Om de ziekenfondsverzekerden bij eventuele financiële onmacht te ver wijzen naar de Algemene Bijstands wet. getuigt van gebrek aan sociaal gevoel, 'omdat een groot percentage van de verzekerden ertegen zal op zien een beroep te moeten doen op genoemde wet om financiële hulp. C. Baart. Voorzitter Leids Onderling Ziekenfonds''

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 4