Ruppert boven wil recht macht ARJOS riep Roolvink ter verantwoording Canada steeds biedt nog kansen Een woord voor vandaag Over kwestie-Smallenbroek In alle cao's bepaling voor arbitrage Uitstel voor pechdriehoek Uw probleem het is onze CSFR-FORUM KOOS VOOR TUSSENWEG Hou en Trouw wil een gezonde samenleving gezag en discipline Paspoort is f 5 duurder Mej. Haars c.hop verkiesbare plaats Othniël is de eerste richter van Israël, en misschien ook de grootste. Hij is tenminste de eerste die een held genoemd wordtEn zrjn naam betekent „Leeuw van God." Twee maal komt zijn naam voor. De eerste keer als het gaat om een droge dorre heuvel die niemand in bezit wil nemen. Hij wint niet alleen die heuvel, maar hij krijgt er ook een vrouw bij, en zij ontvangt als huwelijksgeschenk hoog en laag gelegen water bronnen. Overdrijven we als we er iets van Christus in zien, die ging waar niemand wilde gaan, naar de heuvel Golgotha. Daar won Hij een bruid, en die bruid ontving de zegenstromen van de Heilige Geest. Maar dan volgt het eerste grote falen van Israël. Het land wordt onder de voet gelopen door Kuschan-Rischataïm. Op typisch Joodse wijze gaven de Israëlieten hem hun eigen naam, door zijn naam op het Hebreeuws te verbasteren. Hij werd: ,£)e zwakheid van de boosheid". Maar die naam is meer dan Joodse gein". Het is zelfspot met een kern van zelfkennis. Want het was Israëls eigen zwakheid waardoor het onder de voet gelopen werd. Weer is het de ,J,eeuw van God" die het volk terugvoert naar God en de overwinning. En weer is zijn leven een flauw afschijnsel van dat van Christus, die Zijn kracht in onze zwak heid komt openbaren. We lezen vandaag: Jesaja 66 1-11. MAANDAG 19 DECEMBER 1% Beroep op Wereldraad Wiet bang zijn voor vakbeweging Nieuw protest van Russische gelovigen GENÈVE Opnieuw hebben Russische gelovigen een open brief verspreid, waarin geprotesteerd wordt tegen de vervolging van de Russische Kerk. De brief is opge steld door twaalf leden van het bis dom Kirof en gericht aan patriarch Alexis. De brief is in het westen ontvangen door de Russische Kerk van Genève. De schrijvers klagen dat tussen 1960 en 1964 bijna tienduizend kerken zijn gesloten. In de Stalinperiode waren er nog twee maal zoveel kerken open als op het moment. Ontelbare kerken werden geheel ver nieuwd. Plaatselijke autoriteiten leg den boetes op, verrichtten arrestaties en veroordeelden gelovigen onwettig tot gevangenisstraffen om de gelovigen te intimideren. De aartsbisschop van de Russiche Orthodoxe Kerk in Genève M. Antho ny heeft een afschrift van de brief naar de Wereldraad van Kerken gezon den met het verzoek „zijn stem te ver heffen om de ongelukkigen te verdedi gen, die slechts eisen dat hun elemen taire rechten worden gerespecteerd". UTRECHT De heer M. Ruppert. lid van de Raad van State en oud-voor zitter van het CNV, meent dat in alle cao's een bepaling moet worden opgeno men op grond waarvan de partijen de beslissing over de inhoud van een nieuw arbeidscontract aan een scheidsgerecht overlaten, als het over leg na verloop van een bepaalde tijd niet tot overeenstemming heeft geleid. Ook in het centrale overleg tussen werkgevers en werknemers zou, indien nodig, een arbitraire beslissing over de algemene arbeidsvoorwaarden enz. aan scheidsgerecht kunnen worden overgelaten. In een vraaggesprek met „Ruim Zicht", orgaan van het NKV. zei de heer Ruppert over het recente cen trale loonoverleg: „Het is verheu gend dat werkgevers en werkne mers elkaar zo dicht genaderd wa ren. Maar uiteindelijk moest de re gering beslissen, die ook partij is. Dan geef ik de voorkeur aan een onpartijdige uitspraak. Op allerlei terreinen aanvaarden we rechtsspraak, ook internationaal. We willen geen oorlog. Maar waarom zou den we dan op sociaal-economisch ter rein strijd leveren? Als het gaat om geschillen tussen werkgevers en werk nemers, zijn we nog steeds niet bereid recht boven macht te stellen". Geen vrees UTRECHT De kwestie-Smal- lenbroek heeft zaterdag te Utrecht op de algemene verga dering van de ARJOS (de a.r. jongerenorganisatie) tot geëmo tioneerde debatten aanleiding ge geven. Tijdens een forumdiscussie ver weten enkele jongeren a.r.-frac- tieleider B. Roolvink zich in de vergadering van het versterkt Centraal Comité van de ARP te hebben verzet tegen het plaatsen van oud-minister Smallenbroek op de kandidatenlijst voor de TVeede-Kamerverkiezingen Op zijn aandrang zou het versterkt CC hebben besloten de heer Smal lenbroek niet kandidaat te stellen. Tot misnoegen van de zaal ging de heer Roolvink niet op het verwijt in. ARP-voorzitter dr. W. P. Berghuis trachtte aan het slot van de bijeen komst olie op de golven te gooien. Hij verzocht de jongeren zich neer te leggen bij een „reglementair en democratisch genomen besluit", dat hijzelf overigens ook betreurde. De heer Smallenbroek woonde de vergadering bij. Hij was 's morgens met een ware ovatie begroet, 's Mid dags trad onder leiding van het Twee de-Kamerlid dr. C. Boertien een forum op, bestaande uit ministers Biesheuvel en Bakker, fractieleider Roolvink en oud-Kamerlid dr. A. Veerman. Toen een der vragenstellers zijn ontwaardiging uitsprak over besluit van het versterkte CC („dat ve le mensen in de partij heeft verbit terd") en over de rol die de heer Rool vink daarin zou hebben gespeeld, volg de opnieuw een daverend applaus. „Kunt u het opbrengen", zo werd de heer Roolvink gevraagd, „om nog de komende week met de heer Smallen broek te gaan praten en a.s. vrijdag aan het AR-Convent voor te stellen hem alsnog op één van de tien ver kiesbare plaatsen van de kandidaten lijst te stellen?" NATUURLIJK De heer Roolvink: „Natuurlijk wil ik met de heer Smallenbroek gaan praten. Hier ligt geen énkele moeilijkheid". Interruptie van de heer Smallen broek: „We maken vandaag nog een afspraak". De heer Roolvink: „Het behoort ech ter niet tot mijn taak als adviseur van het CC om met betrekking tot een even tuele kandidatuur van de heer Smallen broek alsnog een voorstel te doen. Ik stel me nn op formeel standpunt Dit ligt allereerst op de weg van het CC en de overige partijinstantics". Vraag: „As u het formeel niet juist vindt om terzake enig voorstel aan het Convent te doen, waarom hebt u in het versterkt CC dan wel tegen een kandi- datuur-Smallenbroek geageerd?" De heer Roolvink: „Hoe weet u dat? Het was een besloten vergadering". Tegenvraag: „Maar hoe komt De Te legraaf dan aan al die verhalen u?" Hier maakte dr. Boertien een eindj aan het vinnige debat „Dit onderwerp I leent zich niet voor een forumdiscus-1 sie". Tijdens de pauze zetten enkele jonge ren het gesprek met de heer Roolvink voort. Deze begon plotseling met stem verheffing uit te varen tegen de parle mentaire redacteur van de Haagsche Courant, tevens hoofdbestuurslid van de ARJOS, die tendentieuze verhalen over hem zou hebben gepubliceerd. En passant nam de heer Roolvink ook dr. Berghuis op de korrel. Hij be treurde dat de AR-voorzitter n.b. voor de televisie z'n teleurstelling over het besluit van het versterkt CC heeft uit gesproken. De nieuwe ARJOS-voorzit ter H. A. de Boer maakte een eind aan het incident Vinnig debat op jaa rvergadering (Van onze parlementsredactie) U kunt hier alleen aansnijden wat Dr. Berghuis herinnerde eraan, dat het Centraal Comité de heer Smallen broek een verkiesbare plaats op de kan didatenlijst had toebedeeld. Hij be treurde het, dat het versterkt CC dit voorstel niet heeft overgenomen. „Dat betreuren mag. Je mag het jammer vin den, dat Je eigen voorstel is verworpen. Je mag dat zelfs een verkeerd besluit vinden. Maar het is een reglementair en democratisch genomen besluit, waar we ons bij hebben neer te leggen. Het ls één van de vrijheden van de demo cratie om verkeerde besluiten te ne men". Dr. Berghuis besloot zijn speech met de waarschuwing zich in de politiek niet te laten verleiden ot zuch naar eer, macht en aanzien. „Verkeerd ge richte ambities verknoeien de politiek maar al te vaak. Het gaat ln die poli tiek in de eerste plaats om karakter. Dat is nog veel belangrijker dan be kwaamheid. VRAGEN Tijdens de forumdiscussie werden vragen over de kabinetscrisis en het optreden van het kabinet-Zijlstra gesteld. Minister Biesheuvel on derstreepte, dat het uitgavenpeil door de huidige regering op geen enkele ma niet te laten verleiden tot zucht naar gehandhaafd in de omvang waarin ze door het kabinet-Cals werden inge diend. Er is door prof. Zijlstra ook geen toezegging gedaan omtrent het „uitkammen" van de begroting-1967 Niettemin heeft de CH-fraclie zich ach ter het kabinet geschaard. Wel heeft de premier er schriftelijk bij zijn ambtgenoten op aangedrongen de begroting nog eens nauwkeurig en kritisch te bekijken. „Wij zijn daar op Landbouw al mee bezig". Veel moge lijkheden in die richting zag mr. Biesheuvel echter niet. De landbouw- posten die de sterkste uitbreiding heb ben ondergaan, zijn destijds op aan drang van de Kamer verhoogd. Dat geldt bijv. voor de dierziektenbestrlj- ding. Vorig jaar nam de Kamer een motie aan om de daarvoor bestemde gelden te vermeerderen. De VVD, die nu zo bezuinigen wil, gaf haar stem aan die motie. Het forum was het erover eens, dal de ARP niet bij voorbaat kan zeggen met wie te na de verkiezingen al of niet tal gaan regeren. I grond van een bepaald program, dat zoveel mogelijk trekken van ons eigen program moet vertonen". In antwoord op een vraag zei de heer Roolvink, dat KVP-fractieleider Schmelzer de situatie wel goed heeft beoordeeld toen hij de zakelijke ver wantschap tussen zijn partij en de .ARP als uitgangspunt voor zijn forma tiepoging nam. Inderdaad kon de KVP met de ARP gemakkelijker tot over eenstemming komen dan met de PvdA, naar later ook duidelijk is gebleken. De heer J. Van der Ploeg heeft ln de middagvergadering afscheid genomen als voorzitter van de ARJOS. De heer H. A. de Boer uit IJmuiden, lid van de Provinciale Staten van Noordholland, werd als zijn opvolger geïnstalleerd. Minister Biesheuvel besloot de bijeen komst met een kort opwekkend woord. Onder de aanwezigen bevonden zich minister Verdam (binnenlandse zaken), de staatssecretarissen Van Es (marine) en Grosheide (onderwijs) en enkele a.r. leden van Eerste en Tweede Kamer. De heer Ruppert noemde het i vraagstuk van het overleg het centrale J probleem van de sociale economie in ons land. „De medezeggenschap ver- i keert in een impasse. Maar we moeten uit het slop. Dat kan als bij de onderne- Nederland steunt ds. Petros Mzamo (Van een onzer correspondent) OUDERKERK De Nederlandse vereniging tot steun aan de Mbu- ma-zending (van de Schotse Vrije Presbyteriaanse Kerk) in Rhodesië zal voortaan ook het salaris van de in heemse predikant ds. Petros Mzamo ge deeltelijk voor haar rekening nemen. Tot dusver werd alleen de heer J. D. van Woerden gesteund, die sinds 1957 als medisch zendeling op de Mbu- ma-zendingspost werkzaam is. Volgend jaar zal de Mbuma-; dingsdag niet meer in gebouw Tivoli worden gehouden, omdat deze zaal veel te klein is, maar in de Jaarbeurs-Mar griethal te Utrecht. De datum is zater dag 24 juni. de vrees voor de macht van de vakbeweging wordt weggenomen. Dan kan aan de medezeggenschap van de werknemers een stoot vooruit worden gegeven. „Waarom", aldus de heer Ruppert, .verzetten de ondernemers zich bijvoor beeld tegen het investeringsloon, dat de werknemers wil laten meeprofiteren van de mede door henzelf geschapen vruchten? Niet uit verzet vanwege privébelan- gen, want vele ondernemers zijn geen eigenaar, maar functionaris. Het verzet komt voort uit de vr$es dat de vakbe weging op twee stoelen gaat zitten". Tweeslachtig In de vakbeweging is nog steeds een stroming die de theorie van de elkaar in evenwicht houdende machtsblokken aanhangt. In deze theorie past de sta king als machtsmiddel. Maar de activi teiten van de vakbeweging hebben soms iets tweeslachtigs, aldus de heer Ruppert. Enerzijds wil men het wapen van de macht vasthouden, anderzijds kiest men voor overleg. „Ik wil niet pleiten voor ophef fing van de stakingskassen, maar met staking los je geen sociale strijd op. Ik vind dat er soms al te gemakkelijk over de mogelijkheid van staking wordt gepraat. Maar eigenlijk is staking iets UTRECHT Tot 1970 zal Canada voor één miljoen mensen nieuwe werk gelegenheid moeten scheppen. De komst van emigranten betekent echter geen gevaar. De emigranten verruimen juist de werkgelegenheid. Daar de Ca nadese immigratiepolitiek op deze erva ring is gebaseerd zullen er ook in de komende jaren voor Nederlanders nog steeds ruime mogelijkheden zijn om zich definitief ln Canada te vestigen. lijk onderwijs in Canada er verstandig aan zou doen gezamenlijk op te treden voor het verkrijgen van subsidie va: de (provinciale) overheid. Drs. Bloemendaal werd ingeleid door de Canadese ambassadeur ln ons land, de heer Wm. F. Buil, die meedeelde dat er dit jaar ongeveer 4.500 Nederlanders naar Canada zijn geëmigreerd. De voorzitter van de Chr. Emigratie Centrale, de heer P. C. Elfferich uit Delft, constateerde dat de emigratie se dert 1963 weer toeneemt. Dat was ook dit jaar het geval. Het verheugde hem, dat er blijkens de wet op de emigra tie-organen en de nota over de ruimte lijke ordening sprake is van een continuïteit in de Nederlandse emigra- tiepolitiek. Dit verklaarde de secretaris van de Nederlands-Canadese Kamer van Koop handel, drs. H. Bloemendaal. zaterdag middag in een causerie over „de soci aal-economische ontwikkeling van het honderd jaar jonge Canada" op de na jaarsledenvergadering van de Christe lijke Emigratie Centrale. Hij wees er op. dat het land niet alleen veel kansen biedt voor emigran ten, maar ook voor zakenlieden. De Ne derlandse ondernemers moeten meer dan voorheen attent zijn op de export mogelijkheden. die Canada voor hun produkten biedt, met name voor pro- dukten op technisch gebied. ei zaï gaan regcre». Op een vraag uit de vergadering zei jailutul «.o.. v Dr. Veerman: „Wij kiezen alleen op'de heer Bloemendaal, dat het chnste-|ejS njet hoeven te voldoen, nl. dat hij het donker bij dimlicht op een afstand |van 250 meter zichtbaar moet zijn. Die eis wordt pas over twee jaar gesteld. Het ministerie heeft hiertoe besloten omdat er neer gevarendriehoeken in de handel blijken te zijn. die niet aan deze eis voldoen, dan werd gedacht. Door deze beslissing wordt de handel gelegenheid gegeven zijn materiaal aan de eisen aan te passen. Dit is het tweede gevaJ. waarin eer. bepaling uit het nieuwe reglement niet tijding in werking kan treden Enige tijd geleden besloot men tot uitstel van het i verbod tot overschrijding van de door getrokken witte streep omdat de eg- markering niet tijdig kan worden aange past. afschuwelijks; ik heb vroeger zelf stakingen moeten leiden, ik weet wat het is. Een staking doorkruist de continuïteit in de onderneming". Recht boven macht, dat is volgens de oud-vakbewegingsleiders de uitweg. Want als de ondernemers zich door rechtswaarborgen beschermd weten zal hun vrees voor de macht van de vakbe weging verminderen. Dan kan een klimaat worden gescha pen waarin ook de ondernemers bereid zijn de factor arbeid binnen de onder neming voluit tot zijn recht te laten komen. Beroepingswerk GERF„F. KERKEN Beroepen te Hollandscheveld: A. Bol- vijn, laatstelijk pred. te 't Harde. Aangenomen naar 's-Gravenzande (vac. T. v. d. Klaauw): A. Segger te Middel- stum, die bedankte voor Gouda (vac. J. Hengeveld); naar Wommels: kand. J. v. Buuren te Gouda, die bedankte voor, Giessen-Rijswijk; voor Giessenburg; voor IJlst en voor Ureterp. NED. HERV. KERK Bedankt voor Leiden (vac. D. J. Vos- sers)R. Dijkstra te Den Helder. Da. M. E. MONSEES OVERLEDEN (Van t i onzer medewerkers) AMERSFOORT In de ouderdom van 50 jaar is plotseling overleden mejuffrouw da. M. E. Monsees, pre dikante bij de evangelisch-lutherse ge meente te Amersfoort. Da. Monsees werd 19 april 1916 te Makassar ge boren. Zij bezocht het gymnasium te Hilversum en studeerde aan de stede lijke universiteit van Amsterdam theo logie. In 1938 werd zij kandidate. Na enige tijd werkzaam te zijn ge weest als hulppredikster te Rotterdam, aanvaardde zjj in september 1942 het predikambt te Zierikzee. Zij diende achtereenvolgens de gemeenten van Edam, Amersfoort, Dordrecht-Leerdam en sedert 1957 opnieuw die van Amers foort. Da. Monsees nam in de kring van de Evangelisch Lutherse Kerk een vooraanstaande plaats in. Zjj was o.m. secretaresse van de kring van vrouwe lijke predikanten van deze kerkfor- matie, penningsmeesteresse van het convent van lutherse predikanten, be stuurslid van de vereniging van vrij zinnig luthersen en adviseuse van de Nederlandse lutherse jeugdbond. Sedert 1955 had zij zitting in heb hoofdbestuur van de Nederlandse Protestantenbond. Gistermiddag werd in de Lutherse kerk te Amersfoort een rouwdienst ge houden, die geleid werd door ds. G. Fafié van Hilversum. HONOLOELOE Het Amerikaanse blo-experiment is mislukt. De woensdag gelanceerde bio-satellieten met insekten, planten en bacteriën, en zaden aan boord koerst nu verloren door de ruimte. De satelliet had zater dag naar de aarde moeten terugkeren een parachute. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gniden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Een kennis had gehoor* dat men ergens in België ook voo: de pastoor kon trouwen, waar wist hij niet. Kan men dus in België trou wen zonder voorafgaand burgerlijk huwelijk? Antwoord: In België geschiedt de voltrekking van het huwelijk in het openbaar voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. Vraag: Wij willen in vakantieda gen een kleine vliegreis maken via het binnenlandse luchtnet van Rot- terdam naar Eelde. Wat kost een retour? Moet men dezelfde dag te rug? Kunnen we onze auto op het vliegveld stallen? Wat zijn de ver^ trektijden? Moet men retours van tevoren bestellen? Antwoord: Een retour kost 45. maar u moet dan dezelfde dag te rug. Een enkele reis kost TI kan de auto op het vliegveld parke ren, maar niet overdekt. De vertrek- tijden uit Rotterdam zijn maandag! tot en met vrijdag 7 uur 50, uit Eelde 15 uur. Men moet het biljet van tevoren bestellen daar anders de kans bestaat dat de plaatsen zijn uitverkocht. De betaling geschiedt contant, niet per giro. Conservatief of progressief? (Van onze kerkredactie) UTRECHT Conservatief of Progressief?" Over dat thema sprak een forum op de feestelijke jaarvergadering waar het 15- jarig bestaan van de CSFR werd gevierd. Maar wie deze vereni ging van studenten uit de Gere formeerde Gemeenten, Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk en de Christelijke Gere formeerde Kerken als de „meest rechtse" of „meest conservatie ve" wil bestempelen kreeg van de forumleden geen steun. Zij laveerden met duidelijke voor zichtigheid tussen Scylla en Cha- ribdis door. Het forum werd geleid door de her vormde hoogleraar uit Utrecht, prof. dr. H. Jonker en gevormd door prof. dr. W. H. Veleman, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Apeldoorn (christ. geref.), prof. dr. J. Verkuyl Amsterdam (geref.), ds. A. Vergunst uit Rotterdam (geref. gemeenten) en ds. L. Kievit uit Leiden (geref. bond.) Als onderwerp was gekozen de twee stromingen die in iedere kerk openbaar worden: de groep die vooruit wil, open heid vertoont voor de inzichten van an deren, belangstelling opbrengt voor de vragen van deze tijd, en de groep die voortdurend vreest dat er te hard ge hold wordt en te weinig gedacht en die een remmende invloed heeft. In zijn inleidend woord vroeg prof. dr. H. Jonker zich zelf al af of die tegenstelling wel juist is, of het niet veel meer gaat om de tegenstelling „existentieel", waarbij het gaat om de verwerkelijking van de waarheid, of „essentieel", waarbij de nadruk ligt op de werkelijkheid van de waarheid. HOMOGEEN Het forum was te homogeen om tot een flitsend debat te komen. Van op positie was vrijwel geen sprake. De een vulde de ander aan en maar zelden AMERSFOORT Onder leiding van ds. C. M. Graafstal uit Ermelo zijn zaterdag in Amersfoort de voor lopige statuten vastgesteld van de Stichting „Neerland Hou en Trouw". De leden van de organisaties, die zich bij deze stichting hebben aan gesloten zijn tijdens de vergadering opgeroepen op de huwelijksdag van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven naar Den Haag te gaan. Aan de minister van onderwijs zal worden gevraagd de schoolhoofden op te dragen de schoolkinderen die dag vrijaf te geven- bond oud-strjjders zeven december, de Oranje garde en het Nationaal evange lisch verbond. In het hoofdbestuur zijn gekozen ds. C. M. Graafstal, de heer J. A. Commel uit Emmen, luitenant-kolonel b.d. A.R., de Vries uit Leeuwarden, de heer Chr. j Matthes uit Bussum, de heer Sterren-1 burg uit Gorinchem en de heer H. van j der Wel uit Ermelo. Kiesverenigingen beslissen: Orde BERGHUIS De organisaties, vertegenwoordigd op jde oprichtingsvergadering, zijn de Na de pauze kreeg dr. Berghuis het Tuchtunie, het Veteranen'egioen Neder- woord. Hij was het met dr. Boertien !and, de militaire bond Pro Rege, de eens, dat de kwestie-Smallenbroek geestelijke burgerwacht. In burgerzin geen onderwerp is voor een forum-er wijkbelang, tiet oud-strijderslegi- dlscussie. „U mag van mij noch van dei oen Dordrecht. de Bond Neder- heer Roolvink vragen in hel openhaar iand-Israël, de Chr. bond van Oranje-j mededelingen te doen uit een vertrou- verenigingen, de Federatie van oranje- welljk, besloten beraad over personen.Iverenigingen, Weerbaar en paraat,! De doelstelling van de stiching is een gave en gezonde samenleving te bevorderen en te ijveren voor orde, vrijheid en gezag, voor discipline, or delijkheid en veiligheid. De stichting is gegrond op het be ginsel van de Nederlandse constitu tie. waarbij de Koning de algemene en bijzondere vrijheid en rechten •an de onderdanen beschermt en an derzijds het Nederlandse volk en zijn Staten-Generaal de onschendbaar heid en de rechten van de Koning handhaven. DEN HAAG Zoals al enkele maan den geleden in het vooruitzicht was gesteld, zijn de rijksleges voor pas poorten verhoogd, en wel met vijf gulden terwijl de kosten van de toe risten kaart B (geldig twee jaar) met drie gulden zijn gestegen. Deze verhogingen zijn in de Staats courant afgekondigd. Ze gingen op 15 december in. een „fatale datum", want daarna komen de meeste aan vragen voor de wintersport e.d. bin nen. na een rustperiode die volgt op het zomerseizoen. Dit was de tweede maal na de oorlog dat de rijksleges werden gewijzigd. Twaalf jaar geleden werd ze van 10 teruggebracht tot 2,50 DEN HAAG Als de CHU bij de komende verkiezingen even veel zetels behaalt als zij nu heeft (13), zullen er twee vrouwen in de CH-fractie van de Tweede Kamer zitting hebben. Dit blijkt uit de kandidatenlijst die voor de CH- kiesverenigingen is samengesteld. Op nummer 13 is komen te staan mejuffrouw mr. E. A. Haars, advocate in Breukelen. Fractievoorzitter mr. H. K. J. Beernink zal weer als lijsttrekker van de CHU fungeren. Uit de (voorlopige) einduitslag van de kiesverenigingen is gebleken dat het advies voor de kandidatenlijst niet voor honderd procent te opgevolgd. Zo adviseerde het hoofdbestuur voor de plaatsen 13 en 14 mr. Piket en oud staatssecretaris Diepenhorst De kies verenigingen prefereerden echter resp. mejuffrouw mr. Haars en drs. De Boo, wetenschappelijk medewerker van de CHU-Tweede-Kamerfractie. Dr. Die penhorst staat nu op de vijftiende en mr. Piket op de negentiende plaats. (Zoals bekend heeft mr. J. W. van Gelder zich niet meer kandidaat laten stellen. afgevallen. In hun plaats werden ge kozen mr. Wijma, die op de gemeente secretarie van Almelo werkzaam is, en de heer Kramer uit Breda, een vakbondsman. De eerste 22 kandidaten op alle CHU- lijsten zullen zijn; 1. mr. H. K. J. Beernink. 2. J. T. Mellema, 3. drs A. D. W. Tilanus, 4. H. Kikkert, 5. drs. D. F. van der Mei, 6. mr. W. Scholten, 7. mr. C. A. Bos. 8. C. F. van der Peijl, 9. dr. H. A. Schuring, 10. jonkvrouw mr. C. W. I. Wttewaall van Stoewegen. 11. P. Bo de, 12. T. Tolman, 13. mej. mr. E. A. Haars uit Breukelen, 14. drs. A. M. de Boo uit Delft, 15. dr. I. N. Th. Diepen horst uit Epe, 16. P. G. van der Weele uit Gouda, 17. jhr. drs. P. A. C. Bee- laerts van Blokland uit Wolphaarfs- dijk, 18. mr. N. Wijma uit Almelo, 19. mr. F. H. Piket uit Den Haag, 20. A. B. Kramer uit Breda, 21. vice-admi- raal b.d. L. E. H. Reeser uit Alkmaar. 22. drs. G. Gerritse uit Soest. Eenmaal stoppen bij grens Arcen '(Va VENLO Ook hebben de kiesverenigingen iNederlandse douane-ambtenaren bii wat de nummers 15 tot en met 22 be- j doorlaatpost te Arcen (L.> onderdak bij treft twee andere kandidaten naarhun Duitse collega's voren geschoven De Duitse en Nederlandse grensposten Dr»? T D Viwpr secretaris van de la8en 150 meter van elkaar, zodat zij die I de grens paseerden tweemaal moesten TVents-Gelderse fabnkantenvereni- st0ppen. Dat is nu dus niet meer nodig, ging en de heer J. Huysen, voorzitter via Arcen gaan jaarlijks 400.000 voer de c.h. jongerenorganisatie, zynl tuigen ons land in en uit. werd achter een bepaalde uitspraak echt een vraagteken gezet. Het bleef bij accentverschillen. Het gesprek begon met de vraag oi de prediking „monoloog" moet zijn (God zegt het de mensen aan) of loog" (God is met de mensen gesprek). Prof. Verkuyl koos voor het laatste. De kerk is in het spreken Godi betrokken; Hij wil de wereld tot ant woorden bewegen. Daarom moet er re levant gepreekt worden. Dat ging de andere forumleden eet beetje te ver. Dat wil zeggen, zij ge- bruikten daarvoor liever niet het woord „dialoog", wat de indruk geef van een tweegesprek van gelijke pad ners. „Laat God zich corrigeren dot ons?" zo vroeg prof. Velema zich a „Raken wij op deze manier niet de kern van de prediking als proclamati» kwijt? Maar natuurlijk", gaf hij toe „moet de prediking afgestemd zijn op de mens, die de prediking horen moet". GERICHT Ook Ds. Kievit legde de nadruk op dit laatste. De prediking moet gericht zijn, juist daarom kan zij nooit mono loog zijn, maar al evenmin voelde hij voor het woord „dialoog". Andere discussiepunten waren de ver houding „bijzonder ambt en ambt van gelovigen", de verhouding „wet en situ atie" (allen waren het er over eens dat de situatie niet normgevend kan zijn) in „solidariteit en antithese". Maar steeds maakte het forum duide lijk dat het geen keuze wilde maken tussen „hollen" en „remmen". De leden zochten bezonnen hun weg. Het enige punt waarover men het beslist niet met elkaar eens was betrof de vrouw in het ambt, maar daarover werd niet verder doorgesproken. Ook na de pauze, toen mensen uit de zaal zich in het gesprek konden men gen, kwam dit element telkens weer naar voren. Zelfs oud-praétees drs. J.A B. Jongeneel (doctorandus in de rech ten en kandidaat in de theologie) trok deze zelfde lijn in de lustrumrede: „Het evangelie moet steeds verkondigd worden in de situatie van het ogen blik Juist nu er veel gesproken wordt over de noodzaak van een nieuwe refor matie zal het de taak zijn van de CSFR ernstig studie te maken van de vraagstukken die betrekking hebben op die nieuwe reformatie. KOPIJ B4 In onze tijd lijden veel „modernen" en „evangelischen" onder de deplorable- le toestand van de kerk, terwijl vele kruisgemeenten al lang niet meer leven onder het kruis en de Doleantie niet meer doleert (weent). Hij wenste dan ook de CSFR toe dat „zij door studie inzicht verwerft in de theologie van het kruis en in de situa tie van het ogenblik, opdat zij wete wat het in concreto betekent te die nen". HGJB-werk vindt goede voortgang UTRECHT In het CSB-gebouw hield zaterdag dc hervormd-gerefor- meerde jeugdbond haar algemene le denvergadering, die vrij goed werd be zocht. In zijn openingswoord wees de voorzitter, ds. N. Kleermaker te Rotter dam. er op, dat het kerkelijk jeugd werk de spankracht niet mag verliezen, die het geloof eigen is. Uit de verslagen van de secretaris en de penningmeester bleek, dat veel werk van de HGJB nog goede voort gang heeft, dank zij grote steun vanuit de gemeenten. De voorzitter waarschuwde, dat een achteruitgang van deze vorm van vrije jeugdvorming noopt tot waakzaamheid. Ds. R. J. van de Hoef van Papen- drecht refereerde over pastorale kan ten van het verenigingswerk. Een „pastoraal kwartet" trad daarna als fo rum op. Hartelijk afscheid werd op deze dag genomen van drie bestuursleden, die veel voor de HGJB hebben betekend, te weten drs. K. Exalto te Melissant, ds. J. Vos te Rijssen en mevrouw W. Bontenbal-Kramer. In hun plaats werden gekozen ds. P. J. Bos te Ameide, ds. L. Doppenberg ts Wilsum en mevrouw C. van Hekezen - den Ouden te Zwartebroek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2