Nieuwe leidse Courant TARIEVENSLAG IN DE LUCHT VOORKOMEN ^578 JAMIN Kernverbod in ruimte goedgekeurd Overeenstemming over verlaging Auteur boos op mevr. Kennedy Papoea's wensen zelfbestuur ■mvw ■■■iimw Ontploffing bij Shell door lekkage Acht doden in verkeer VERVOERSTARIEVEN 5 TOT 18% HOGER Verkerk: werk niet beneden de kostprijs Plannen voor hotel boven Doggersbank VRIJ STEMMEN ZONDER ANGST VAN GEWETEN Maan<§ag 19 december 1966 47ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. f 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van een onzer verslaggevers) ROME De tarievenoorlog in de lucht, die dreigde door een on verwachte verlaging van de Ame rikaanse PanAm, is voorkomen door algehele overeenstemming tussen de maatschappijen. Zater dag besloten allen het voorbeeld van PanAm te volgen. Het ak koord, dat geldt tot 31 maart 1969, moet nog worden goedgekeurd door de regeringen. Dit betekent, dat ook de KLM (per 1 april en ten dele al eerder) verla gingen gaat invoeren: voor vliegrei zen naar de VS, Canada en Mexico. De verlagingen gelden zoweel ge heel verzorgde vakantiereizen als de normale groepsreizen zonder ver- blijfsregelingen. Een van de voornaamste punten is, dat groepen van vijftien of meer per sonen. die geen enkele onderlinge bin ding behoeven te hebben, straks een geheel verzorgde 14-daagse vliegreis naar New York kunnen maken voor 1168 per persoon. Dit is een verla ging van 187 ten opzichte van de tot dusver goedkoopste Ité-reis tussen Amsterdam en New York. De gebruikelijke beperkingen voor dit soort reizen gedurende de week ends worden aanzienlijk verzacht. Wel zal gedurende slechts enkele weken in de top van het zomerseizoen een toeslag van 50 dollar worden geheven. Ook de tarieven voor groepsreizen zonder verblijfsregelingen worden be langrijk verlaagd. Het retourtarief tussen Tmsterdam en New York, dat in oostwaartse richting 1209 be draagt (bij minimaal 25 personen) en westwaarts 1117 (bij minimaal 15 personen) Wordt in de maanden november tot en met maart ver laagd tot 1.048 in beide richtingen. Bovendien komt er een nieuw ta rief voor groepen van 50 of meer personen van 968 per persoon, dat van kracht is van april tot en met oktober. NEW YORKWilliam Manchester, auteur van Death of a president, heeft gisteren mevrouw Jacqueline Kennedy beschuldigd van „wrede on rechtvaardige" commentaren op het boek dat hij op haar verzoek over de moord op haar echtgenoot heeft geschreven. „John Kennedy was mijn president. Te suggereren dat ik zijn nagedachtenis of mijn band met hem oneer zou aan doen is niet alleen wreed, maar ook onrechtvaardig", aldus Manchester in het weekblad Look. Volgens de schrijver heeft hij bij zijn werk zich laten leiden door de „voor treffelijke normen" die president Kennedy zelf in acht nam. Zoals bekend heeft Jacqueline Kenne dy gerechtelijke stappen ondernomen tegen het boek. De zaak komt op 27 december voor het hooggerechtshof van de stad New York. •fe Arjos roept Roolvink ter verant woording - pagina Kernmerk Onbespeelbare velden waren er de oorzaak van dat er zaterdag weinig werd gevoetbald. Midden vorige week zag het er nog wel naar uit dat er een volledig of bijna volledig voetbalprogramma kon worden afgewerkt, de regen die vrijdag viel was de druppel die de emmer toch nog deed overlopen. Niettemin konden nog ruim twintig wedstrijden doorgang vinden. Nederlandse Pat Boone nu geslaagd sakenman - pag. Radio/TV -fe Nederland geen dor EEG-land - pagina 5 DJAKARTA Vooraanstaande Pa poea's hebben de regering van Indo nesië verzocht het bestuur aan hen te dragen. Zij menen, dat alle ambtenaren in West-Irian Papoea's moeten zijn. Op deze manier zou men de economische moeilijkheden in dit deel van Indonesië alleen kunnen over winnen, aldus een communiqué van een delegatie uit West-Irian. De delegatie is in Djakarta om onder handelingen te voeren met de regering. In de verklaring van de Papoea's wordt nog gezegd, dat de volksstem ming, die in 1969 in West-Irian gehou den moet worden, niet het voornaamste probleem van de Papoea's is. Op de Schelde kwam gisteren het Britse schip Cerdic Ferry in aan varing met een Nederlands binnen schip. De 24-jarige schipper van da' vaartuig, de heer Schouten uit Rot terdam. sloeg over boord en is ver moedelijk verdronken. DE BILT De diepe zich tijdens het weekeinde van de om geving van IJsland naar Midden- Scandinavië verplaatste, begint nu op te vullen. Met de krachtige westelijke winden van deze storing drong oceaan- lucht ver Europa binnen. Het overwe gend zachte weer houdt nog aan. Ten westen van Schotland is een nieuwe depressie aangekomen, die de komende 24 uur het weer in ons land gaat beïnvloeden met veel bewolking en af en toe met regen of motregen. DE BILT Zacht weer met veel bewolking en af toe regen of motre gen. Tijdelijk krachtige tot harde zuid westelijke tot westelijke wind. r 0.27. i op 8.45. onder 1G.30 Schip gestrand op weiland VENLO De 480 ton metende Sancta Maria, een motorschip uit Rotterdam, is in het Noordlimburgse plaatsje Broek- huizenvrost gestrand. Enkele dagen ge leden raakte het schip tijdens de mist uit de vaargeul en kwam midden op e- weiland vast te zitten. Door het zakken van het rivierwater de Sancta Maria volkomen droog komen te liggen. De opvarenden hebben het schip verlaten. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse aeu Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktïviteiv ontvang ik een "Gouda Bouquet*. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. |van dit blad hokje zwart maken naar keuze neen!jK^|jH| Grote schade in compressor gebouw (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Omstreeks vHf ut ontstond zondag een explosie in d dewaxing-unit op de terreinen van Shell in Pernis. Een hevige gasbrand was he gevolg. Er zijn geen persoonlijke onge lnkkcn, maar de schade is groot. Oorzaak van deze ontploffing, die ont stond in een compressorgebouw, is lek kage. Hoe het lek kon ontstaan in deze ontparaffineringsinstallatie is nog niet duidelijk. De weinige mensen, die in de buurt van de apparatuur werkten, konden zich ir veiligheid brengen. Behalve vernielin gen aan de installatie zelf is er eer omvangrijke glasschade. Over de omvang van de schade kon de Shell geen schattingen geven. Wel zal er stagnatie optreden, met name in de produktie van smeerolie. De Rotterdamse brandweer werd op de hoogte gesteld, maar hoefde niet op te treden. De Shellbrandweer heeft het vuur bestreden. O.a. doordat het niet zo gemakkelijk was het brandende gas te doven, heeft het tot omstreeks half zeven geduurd voordat de brand was geblust. Auto op boom BAKHUIZEN In de nacht van zater dag op zondag is een auto met vier inzittenden bij Bakhuizen (Gaaster- land) in een bocht geslipt en tegen een boom gebotst. De jongens B. van i der Wal en IJ. Kuipers, beiden 20 j jaar en afkomstig uit Bakhuizen, wer den gedood. De inzittenden, twee meisjes, kwamen met de schrik vrij. EIBERGEN Zaterdagmorgen is de 60-jarige J. E. Smeenk uit Eibergen in zijn woonplaats met zijn fiets te gen een boom gereden. De man kwam in een greppel terecht, waarin een klein laagje water stond. Vermoe. delijk versuft door de val is de man niet in staat geweest op te staan en is hij in de greppel verdronken. HAAKSBERGEN Op de provinciale weg Haaksbergen - Enschede is zater dagavond de 54-jarige S. Zilverberg uit Enschede met zijn auto tegen een boom gereden en op slag gedood. EERBEEK Zaterdagavond is de 26-jarige J. Rouwenhorst uit Eerbeek bij een autobotsing om het leven ge komen. Het slachtoffer reed met zijn personenauto met grote snelheid en zonder uit te kijken een voor- rangsweg op en kwam in botsing met een andere auto. MIDWOLDE Zaterdagavond is de 73-jarige mevrouw T. van der Leest uit Nieuw Roden door een auto aan gereden en gedood. WEZEP De 61-jarige J. Haas uit Wezep is zaterdag met zijn bromfiets onder een auto gekomen en gedood. Hij week plotseling naar links uit en werd door een auto gegrepen. GRONINGEN De 4-jarige Anne Vis ser is zaterdagavond door een perso nenauto overreden, toen hij plotse ling de rijweg overstak. Hij overleed tijdens het vervoer naar het zieken huis. De achtjarige Charlotte nam het zekere voor het onzekere. Ze sloot zichzelf op een hondenshow in Londen ook maar op in de kooi mét moeders vlinderhondje, toen ze in afwachting van de komst van de jury op Lisblane Alphonso moest passen. (Vai tc.-econ. redactie) BUNNIK De meer dan 2000 be- roepsgoederenvervoerders, georga niseerd in de Nederlandse bond van protestants-christelijke beroepsgoede- renvervoerders, hebben zich zaterdag Initiatief van hoteliers DEN HAAG Een belasting vrij hotel van 180 meter boven de Doggersbank met een capaciteit van 1800 gasten en bovendien nog uitgerust met een landingsplaats voor hefschoefvliegtuigen, thea ter, bioscoop, bibliotheek, mu- ziekzaak, turnhal, tennisbaan en minigolf. Een toekomstdroom? Nee, want plannen hiervoor wor den reeds bestudeerd door een nog anonieme grote hotelketen. Het grootse plan is opgezet door de architecten Woodboom en Silvernool, die vermaard zijn door andere spec taculaire ondernemingen. Een en ander staat in het orgaan van Horecaf, Hotel-revue, weekblad voor hotel-, café-, restaurantbedrijf, toerisme en verkeer. Op de blauwdrukken staat het ho tel geprojecteerd buiten de territoria le wateren van de Noordzee op een vlakte, circa zestig meter diepe plek (de Doggersbank lijkt daarvoor ide aal) een betonfundament aan te bren gen voor acht reusachtige pijlers, die het hotel moeten dragen. De structuur vari het gebouw be gint pas twintig meter boven de zeespiegel. Uiteraard biedt de onge bonden ligging, vrij van alle rege ringsinvloed, grote zakelijke en persoonlijke voordelen, zo schrijft het blad. Het is niet de bedoeling om er een uitgesproken luxeobject van te maken. Vier van de pijlers zouden moeten worden voorzien van liften, terwijl men halverwege onderwater en op de zeebodem uitzichtruimten en restau rants heeft geprojecteerd. Men denkt aan de mogelijkheid van geneeskrachti ge baden en een speciale „zee-sauna' Volgens de plannenmakers behoeft men zich over de seizoengevoeligheid geen zorgen te maken. Juist in de slech te tijd biedt de aanblik van de woeste zee een bijzondere attractie. De hotelke ten buiten zich nog momenteel over d< financiële zijde en zal eventueel bin nenkort op enkele punten in de Noord zee stroom- en bodemproeven laten ne- Drooglegging Een Brits plan van de hand van pro fessor Kingley Dunham dreigt echter dat van de Nederlandsehoteliers te doorkruisen. Dunham, een voor aanstaand geoloog, opperde het denk beeld de hele Noordzee droog te leggen om op die manier het tekort aan grond te bestrijden. De Noordzee beslaat een oppervlakte van bijna vijfhonderd vierkante kilo meter. De zee is op sommige plaatsen 650 meter diep. „Ik weet dat dit fan tastisch klinkt maar men kan niet zo maar zeggen dat het onmogelijk is, al dus Dunham. Volgens Dunham vormt de afsluiting tussen de Britse eilanden en Scandina vië het moeilijkste probleem. Het zuidelijke deel van het Kanaal tussen Engeland en het vasteland is betrekkelijk eenvoudig, aldus de Britse geoloog. uitgesproken voor een verhoging van de vrachttarieven in het geregelde ver voer van 5 tot 18 pet. en in het ongere gelde vervoer van 10 tot 15 pet. De 5 pet. geldt voor de lange ritten en de 18 pet. voor de kortste afstanden. Deze verhogingen zijn nog mogelijk beneden de maximaal toegestane tarieven. (Onlangs besloot reeds een groep grote vervoerders tot deze tariefsver hoging). De bond acht deze verhoging per 1 januari noodzakelijk als gevolg van de belastingmaatregelen, die voor een kwart miljard gulden op het Neder landse vervoersbedrijf drukken. De beperkte sector van het beroeps- goederenvervoer moet hiervan tiental len miljoenen opbrengen. Hoewel de Tweede Kamer de belas tingmaatregelen op enkele punten heeft gematigd, meende de voorzitter, mr. dr. E. P. Verkerk, dat ook nu nog in het geheel geen rekening wordt ge houden met de bijzondere positie van het beroepsgoederenvervoer. Drs. J. van Ede, functionaris van de bond, rekende voor, dat voor een enke le zes-tonswagen de kostenstijging door de Tweede Kamér is terugge bracht van ƒ525 tot ƒ392 en voor een combinatie van 20 ton van 1025 tot ƒ760. Maar ook deze kostenstijgingen zijn nog aanzienlijk. Meer fantasie Voorzitter Verkerk vroeg de over heid meer rekening te houden met de aard van het beroepsgoederenvervoer bij het nemen van belastingmaatrege len. Om aan te tonen dat het wel ders kan noemde hij de belastingvrij dom voor landbouwtractoren, het minderd tarief voor taxi's en het ont zien Van het openbare personenver voer. De regering zou bij de keuze der belastingbronnen over meer fantasie moeten beschikken. Discriminerend noemde hij ook het verschil in behandeling van het weg en het railvervoer. De NS krijgt 35 miljoen subsidie voor niet-aangetoonde bedrijfsvreemde lasten. Zolang de ta riefpolitiek van de NS. met name dus voor het goederenvervoer, zich aan de openbaarheid onttrekt en dit over heidsbedrijf vanuit zijn monopolieposi tie vrij kan expanderen, past de NS bescheidenheid. Opmerkingen, die het klimaat ten aanzien van het wegver- Der vertroebelen, zijn onjuist. De heer Verkerk waarschuwde de be drijven nog nadrukkelijk niet beneden de kostprijs te gaan werken, ook niet bedrijvigheid afneemt en de druk op de vrachtprijzen groter wordt. BLIKSËM~DOODT 14 MENSEN MASEROE In een dorp in Leso tho, voormalig Basoetoeland, zijn zater dagavond veertien mensen tijdens een feest door de bliksem getroffen. Verscheidene mensen liepen verwondin gen op. Zn Amsterdam wordt niet alleen tegen de oorlog in Vietnam ge- domstreerd. Hier op de Dam een betoging voor veiliger ver keer, met een pleidooi op de borden voor voorrang voor links. Pakje margarine cent goedkoper DEN HAAG Met ingang van van daag is een pakje margarine van de gangbare merkartikelen een cent goedkoper. D«- Bond van Nederlandse margarine- fabrikanten heeft dit besluit genomen in overleg met het ministerie van eco nomische zaken. De prijzen op de we reldmarkt maakten de verlaging van de consumentenprijs mogelijk. choc, musket- kransjes Va„ niet duur wel heerlijk Door VN-commissie NEW YORK Het ontwerpverdrag dat voorziet in het vreedzaam gebruik van de ruimte is zaterdag met algeme ne stemmen door de politieke commis sie van de VN goedgekeurd. India, Pa kistan, Mexico, Ceylon en de VAR op perden bezwaren omdat het verdrag niet geheel waterdicht zou zijn. Landen die het verdrag zullen teke nen, nemen de verplichting op zich geen kernwapens of andere wapens voor massavernietiging in een baan om de aarde te brengen of op andere he mellichamen te brengen. De maan en andere hemellichamen mogen slechts worden benut voor vreedzame doelein den. Voorzitter NKV: (Van onze sociaal-economische redac tie) UTRECHT De leden van het Ne derlands Katholiek Vakverbond moe ten hun houding met betrekking tot hun politieke keuze beschouwen als een zaak van persoonlijke verant- 'oordelijkheid. Iedereen moet zelf we- •n aan welke politieke partij en aan welke volksvertegenwoordiger hij zijn stem wil geven. Dit zei de voorzitter van het NKV, de heer P. J. J. Mertens, vanmorgen bij de opening van de verbondsraads- •ergadering. „De een zal zijn keuze laten bepalen door de waarde die hij hecht aan de confessionele grondslag van de politie ke partijen, maar degene, die verant woordelijkheids-bewust een andere keuze doet, behoeft geen gewe tensangsten te hebben. Het dragen van deze persoonlijke verantwoordelijkheid sluit aan bij de geestesontwikkeling in ons katholieke volk", zo zei de heer Mertens. De NKV-voorzitter achtte het nodig dat de werknemers zich veel meer poli tiek bewust gaan worden en een actie ve rol gaan spelen in de politiek, om meer invloed uit te oefenen op het poli tieke gebeuren. Over zijn eigen beslissing om als lid van het partijbestuur der KVP te be danken had de heer Mertens de ver- bondsraad een nota voorgelegd, waarin hij zijn beweegredenen nog eens uitvoe rig schetste. (Zie ook elders deze krant).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1