i VOOR LOONSTIJGING IN BOUW IS GEEN RUIMTE Er kan maar één Amerikaan de allerbeste zijn! Handorf heeft nieuw militair clubhuis VW SLUIT 16 DAGEN Werkgevers: cao's strikt toetsen tt* Y v Smokkelaars moesten opD kritiek vette buit prijsgeven op Kiesinger Rente- bepaling in bestekken? Meer geld voor Hanoi kVI>-ieu^ lPert AKTUEEL Intrigerende Saoed welkom bij Nasser VRIJDAG 16 DECEMBER M«6 Afscheid Aannemers contra vakbonden het laatst te Parijs vergaderd. Gene raal De Gaulle wilde haar vertrek. Dat destijds naar het zoeken naar een hoofdkwartier de keus viel op de Franse hoofdstad sprak vanzelf. Bovendien was het voor de Fransen een extra binding. Acht jaar geleden werd echter dui delijk, dat deze hechte verbonden heid met de Navo niet bestand zou lijn tegen De Gaulles streven naar „grandeur". Geleidelijk onttrok hij de Franse strijdkrachten aan de militaire orga nisatie, een der voornaamste be standdelen van de Navo. Formeel is Frankrijk nog lid van de Noordatlantische verdragsorganisa tie. Het stelt prijs op politiek over leg. Ook dat is echter een vrijblij vende zaak. De bondgenoten van Frankrijk heb ben de gevolgen van de Franse hou ding aanvaard. Zij zeggen Parijs vaarwel en hopen voor de toekomst het beste. Er is echter weinig hoop, dat Frank rijk de militaire samenwerking in Navo-verband zal hernieuwen. Zelfs als tegenstanders van De Gaulle aan de macht komen. Overgang "LfET bericht betreffende de ontslag- aanvrage van de Amerikaanse Navo-opperbevelhebber, generaal Lemnitzer, is prompt tegengespro ken. Zoals bekend, gaf de 67-jarige gene raal al eerder te kennen, zijn functie te willen opgeven. Totdusver kwam het echter niet tot aftreden. Een bijzonderheid is evenwel, dat het Franse dagblad Le Monde (dat het bericht publiceerde) destijds ook in de roos schoot met aankondiging van het ontslag van generaal Nor- stadt. Het behoeft niet te verbazen als Lemnitzer inderdaad tot ontslagaan vrage heeft besloten. De jongste ontwikkelingen binnen de Navo geven hem daartoe aanleiding.' Want de organisatie bevindt zich in een overgangsstadium. We kunnen ons voorstellen, dat de generaal het verstandig vindt, de re organisatie van de Navo (nog in beginstadium) aan een nieuwe be velhebber over te laten. Of nog andere factoren bij moet blijken of het bericht van Le zichten op een spoedig herstel op Monde juist is. (Van onze sociaal-economische redactie) SCHEVENINGEN De werk- gevers in de bouwnijverheid zul len zich bij de komende onderhan delingen over de nieuwe bouw-cao, die op 1 maart van kracht moet worden, bijzonder scherp opstellen Hij constateerde (behalve een stijgende werkloosheid in de bouw) een flink teruglopend orderbestand en een tekort aan financieringsmogelijkheden. Dit moet de overheid z.i. nopen tot een verder vrijmaken van de bouwproduk- tie, o.m. door een meer regionale sprei ding van het vergunningenbeleid, ter wijl ook in het financiële vlak maatre gelen zouden moeten worden genomen. „De regering heeft wel de ophef. tegenover de eisen der vakbonden. fing van het woningtekort tegen 1970 zo is gisteren gebleken in de alge- mene ledenvergadering van de j Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond voor de Bouwbedrtf- het maxiaal toelaatbare, maar liever zij de loonsverbeteringen volgend in uitzicht gesteld, maar zij heeft de financiering van de bouwproduktie veilig te stellen", aldus de heer Te Pas. „Zij heeft het niet aangedurfd om bij een rationeel bouwbeleid een passend en reëel huurbeleid te voe gen". Volgens de voorzitter 1 I groep bouwondernemers »«u j"r bfperken tot de rompen,,- van Laar, is voor de bevor- tle-sfeer. omdat er neer de mening der dcr) T,„ rrn b„,r klima„ in d( aannemers voor directe loonstijginsen bouw nodi da, d, Iolftnde m,atreSe- m dr bouw geen ruimte i,. «p ee. |e„ „orden genomen: bepaald moment moet je de moed heb ben het zakgeld van je kinderen maar a. imperatief bepalen dat nieuwe wo- cens niet te verhogen", zei voorzitter L. ningwet-A-woningen alleen betrok- J. te Pas. ken mogen worden door hen die een inkomen hebben beneden de grens RESOLUTIE I van de sociale verzekering; b. doorvoering van het wetsontwerp heffingen op bewoners van woning wetwoningen met een hoger inkomen dan degenen waarvoor deze wonin gen bestemd zijn; c. overheveling van het contingent wo ningwet-B-woningen naar de parti culiere sector; d. verdere liberalisatie van het huurbe leid voor het vooroorlogse woning bestand; e. overleg tussen overheid, bouwers en exploitanten over het subsidiebeleid, de rentestand en de kapi- taalschaarste. Het sterk stijgende aantal ziekte meldingen in de bouw (van 262.000 in 1965 tot ca. 300.000 dit jaar) was voor de afdelingen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag aanleiding een resolutie in te dienen, waarin werd gevraagd er naar te streven het uitkeringsper centage krachtens de ziektewet weer terug te brengen tot de wettelijke norm van 80 procent en bij de uitke ringen weer rekening te gaan houden met één of meer wachtdagen. De resolutie werd met algemene stem men aanvaard. Een ander belangrijk besluit („om de werkgevers een flinke steun in de rug te geven") was, dat op voorstel van de afdeling Rotterdam een poging zal wor den aangewend om in navolging van de centrale industriële werkgeversorga nisaties een garantiefonds (weerstandskas) in het leven te roepen en daaruit steun te verlenen aan bedrij ven, die door stakingen e.d. worden be dreigd. Het bestuur van de NAPB zal op korte termijn alle afdelingen voorstel len doen voor een overgangsregeling (ingaande op 1 januari a.s.), waarna eventueel in mei definitieve voorstellen aan de dan te houden algemene verga dering zullen worden voorgelegd. Uit de discussies rondom deze za ken bleek er onder de aannemers grote bezorgdheid te bestaan over de huidige ontwikkeling in de bouw. In *ijn openingswoord noem de de heer Te Pas de situatie wei nig rooskleurig, terwijl de 'vooruit zijn minst twijfelachtig zijn. HANDORF Het clubhuis dat de Koninklijke Nederlandse Mili taire Bond Pro Rege in 1960 voor de luchtmachtmilitairen in Han dorf bouwde, was in de loop der jaren te klein geworden om goed •te kunnen functioneren. Een nieuw .was dringend nodig. Gisteren werd dit geopend, in tegenwoordigheid van vele militaire en burgerlijke autoriteiten, zowel uit Duitsland als Nederland. Kolonel H. J. Vermeulen comman dant van de te Handorf gelegerde Eerste Groep Geleide Wapens, betoog de dat de bouw van tehuizen voor mili- tairer in Duitsland nog noodzakelijker is dar in Nederland. Zoals bekend dienen de militaire clubhuizen in Duitsland ook als cen trum voor de gezinnen var de be roepsmilitairen. Voor hen worden daar eveneens kerkdiensten gehouden Deze kerkdiensten, zei ds. C. J van der de hoofdluchtmachtpredikant. zijn een boeiend oecumenisch experi ment. Protestanten van diverse rich ting komen hier bijeen ook voor doop en Heilig Avondmaal. Ter gelegenheid van te opening wer den er vele geschenken aangeboden. Namens de rooms-katholieke militairen gaf aalmoezenier P. G J M van Veld hoven een luidklok, die als inscriptie MEERJARENPLAN De voorzitter v&n de hoofdgroep grond-, water- en wegenbouw, de heer H. J. te Siepe, pleitte voor een meerja renplan, dat jaarlijks kan worden ge corrigeerd. Dit is z.i. nodig omdat thans geen behoorlijk bedrijfsbeleid kan wor den gevoerd. Een meer (vijfjarenplan zou boven dien een stimulans zijn om met verant woorde investeringen en verantwoorde prijzen een optimale produktiviteit te realiseren, vrij van politieke-economi- sche invloeden, aldus de heer Te Siepe, die meedeelde, dat er in de eerste ne gen maanden van dit jaar ongeveer 25 procent minder werk op het gebied van de grond-, water- en wegenbouw was dan in die periode van 1965. Kost bare machines staan stil en in oost- en noord-Nederland worden al weer wer ken aanbesteed die in handkracht moe ten worden uitgevoerd. De heer L. A. v. d. Bos, voorzitter van de hoofdgroep burgerlijke en utili teitsbouw, deelde mee dat in deze sec tor een massale doorlichting van finan ciële- en bedrijseconomische aard in voorbereiding is. droeg: Vox dei. Het overige personeel WOLFSBURG De VW-fabrieken var. de basis schonk ie inrichting van te Wolfsburg zullen niet 17 dagen maar een kindercrèche. 116 dagen worden gesloten in het eerste Van de overige sprekers, van wie er kwartaal van 1967. Bestuur en ondernemingsraad kwa men gisteren tot dit besluit. V.W-directeur Nordhoff maakte eer der deze week bekend dat de fabrieken gedurende 17 dagen zullen worden gesloten. De produktie zal nu ongeveer negen tigduizend auto's kleiner uitvallen dan normaal. Bij de produktiebeperking zijn ongeveer honderdduizend arbeiders betrokken. Deze maatregel heeft ook de West- duitse elektrische apparaturen-fabriek Bosch getroffen, die daardoor gedwon gen wordt 35.000 werknemers een vier dagen betaalde vakantie te geven. Geruchten dat tussen Kerst er Nieuwjaar de helft van de 7000 arbei ders worden ontslagen, zijn ontkend. VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORST EN ROEST! Neem nu de anti-vries met dubbele functie: Esso Anti-Freeze Coo lant. Beschermt tegen vorst èn roestGa voor veilige koelsysteem service naar een Esso dealer (Esso) velen hun woorden vergezeld lieten gaar van een stoffelijk blijk van waar dering voor het werk van Pro Rege, noemen we de predikanten ds G. Spilt, ds. G. J. Hajer en ds. A. Hilbers, die resp. de hervormde kerk. de gerefor meerde kerken en de christelijk gere formeerde kerken vertegenwoordigden. Gelukwensen werden ook aangeboden door de in verstrooiing levende gerefor meerden van Duisburg-Ruhrort en de p'aatselijke Duitse kerken. (Van onze sociaal-economische redac tie) DEN HAAG De centrale werkge versverbonden in industrie, landbouw en middenstand hebben gistermiddag besloten de regering mee tc delen dat zij bereid zijn om in de Stichting van dc Arbeid hun medewerking te verle nen aan ,,een strikte uitvoering van het loonbcleid, zoals door het kabinet is geformuleerd". Zoals bekend hadden de centrales van industriële werkgevers daartoe al eerder (woensdag) besloten, waar na gisteren beraad plaatsvond metl de centrale werkgeversorganisaties voor de landbouw en de mid-1 denstand. Dit overleg leidde tot de mening dat nu eerst zal moeten worden onderzocht welke mogelijkheden voor de uitvoe ring van het loonbeleid door de Stich ting van de Arbeid bestaan, gezien de verschillende standpunten van de werk nemersvakcentrales. Zoals bekend heeft het NVV besloten zijn medewer king daaraan niet te verlenen, terwijl het CNV en het NKV het door de rege ring gewenste loonbeleid wél willen helpen uitvoeren, zij het onder enig voorbehoud. Verwacht wordt dat het bestuur van de stichting spoedig bijeen zal komen om de mogelijkheden van toetsing van nieuw cao's na te gaan. ANTWERPEN Dc 33-jarige Ne- derlandse vrachtautochauffeur J. Geurts uit Veldhoven is gisteren in Antwerpen met zijn auto geslipt en tegen een an dere vrachtauto gebotst. Deze wagen ver voerde een deel van een brug. De heer Geurts werd zwaar gewond. Men vreest 1 voor zijn leven. Politiek Het nogal gedramatiseerde gepraat en geschrijf over de kandidatuur Smallenbroek was een zaak, waaraan men mijns inziens niet te zwaar moest tillen. Het besluit van mijn kiesvereni ging berustte nl, bij een ledental een paar honderd, op een basis van zegge en schrijve 14 stemmen! Ik was op de bewuste vergadering aanwezig, maar heb toch heus geen traan zien plengen. In de politiek leeft men nu eenmaal niet van barmhartig- heid en men bewijst er zeker een strijdbare figuur denk aan het ver zet als de heer Smallenbroek g*en dienst mee. Den Haag L. Kastelein Bont Uw artikel Bont, bonter, bontst van 8 december jl., dat op zich interessant was door de informatie over de bont handel in het algemeen, heeft mij geërgerd door de eenzijdige belichting van de bonthandel. Er wordt immers met geen woord gesproken over het feit dat deze handel een van de be langrijkste oorzaken is van het uit sterven van talloze wilde dieren. Ik vind het schandelijk dat koala huiden, ook al is jacht op de dieren en uitvoer van hun huiden verboden, rustig on der andere naam worden ingevoerd in landen als de onze. De bonthandel werkt ook al mee aan het uitroeien van talrijke andere zeldzame dieren: ocelots, luipaarden, poema's, otters, zeehonden, om maar enkele te noemen. Deze dieren worden vrijwel uitsluitend vervolgd en ge dood om hun mooie pels. Het Wereldnatuurfonds en de na- luurbeschermingsorganisaties beste len er veel moeite en geld aan deze liersoorten tegen het wreedste roof dier, de mens, te beschermen. Dit werk wordt o.m. door de internatio nale bonthandel weer goeddeels te niet gedaan. Den Haag Joritsma Ik las over Jorrit Jorritsma in de krant, veelbelovend talent, in vijf jaar schaatser van wereldklasse. Gelet op zijn schoolopleiding kwam hij in aan merking voor een officier-opleiding. Hij werd voor de keus gesteld: of deze opleiding, maar dan geen vrijaf voor het bijwonen en volgen van de schaatstrainingen, of gewoon Jan Soldaat blijven met de mogelijk heid van verlet. Hij koos het laatste. Is dit geen bedroevende zaak? Er zijn er wel in het leger die maanden lang vrijaf krijgen; zij moeten dan zogenaamd nadienfn. Was die moge lijkheid hier niet aanwezig? Het kost de jongens toch al zoveel moeite. En wat krijgen ze ervoor terug? Zuidland A. van Sii hnaartensdijk Praag: geen wapens meer naar Cyprus ANKARA Tsjecho-Slowakije heeft de Turkse regering officieel mee gedeeld dat de wapenzendingen naar Cyprus worden gestopt. Turkije had ge dreigd vliegtuigen en schepen in te zet ten om te verhinderen, dat pantserwa gens en veldgeschut Cyprus zouden be- Makarios zei de wapens nodig te heb ben voor zijn politiemacht. In het ge heim zou hij de politie willen ombou wen tot een goed bewapende leger macht. «s wi Philip Morris I Philip Morris wordt om het internationale niveau van zijn zuivere melange ook in 1 Nederland steeds meer gerookt. 20 stuks f 1.50 O j j I Steun aan FDP RTFIRVT.TFIT Na ppri nrpn. hrandweer van Biervliet bluste de BIERVLIET Na een uren lange wilde achtervolging over Belgische en Nederlandse wegen heeft de „vliegende brigade" van de Belgische douane, in samen werking met de Nederlandse douane, de hand kunnen leggen op een met 5000 kg boter geladen gepantserde smokkelauto. De achtervolgingsrit begon bij Mal- deghem in België en eindigde gister morgen vroeg omstreeks drie uur in het Zeeuwsvlaamse recreatiegebied De Braakman. De smokkelaars wisten in het donker te ontkomen, na eerst hun auto in brand te hebben gestoken. De brandweer van Biervliet bluste de brand. Van beide zijden werd gebruik ge maakt van kraaiepoten, waardoor vijf tien douane-auto's lekke banden oplie pen, evenals ten slotte de pantserauto. De smokkelaars gooiden bovendien grote proppen brandend poetskatoen op de weg. Een met massieve banden uitgeruste douane-auto werd door de pantserauto van de wee in een sloot geduwd. Di smokkelauto zal, samen met de lading, worden overgedragen aan de Belgische autoriteiten. (Van onze sociaal-economische redac tie) SCHEVENINGEN Dc Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond voor dc Bouwbedrijven zal er met spoed naar streven om in de bestekken een unifor- ie betalingsregeling op te nemen. Daarop werd in de gisteren gehou den algemene vergadering krachtig aangedrongen, omdat veel aannemers te lang op betaling van uitgevoerde werken moeten wachten. Een voorstel om daaraan resoluut een eind te ma ken door afdoende bepalingen op te nemen in de bestekken werd ingediend door de afdeling Gorkum. De voorzitter van de NAPB, de heer L. J. te Pas, zei dat deze kwestie reeds in studie is. De gedachten gaan uit naar een rentebepaling, die van kracht wordt indien na één maand geen beta ling van de bouwtermijnen heeft plaatsgevonden. Deze rente zou moeten stijgen naarmate de betaling langer uit blijft. Gedacht wordt een koppeling van het basis-rentepercentage aan het promessedisconto, vermeerderd met 21/- procent Dat zou momenteel neerkomen op 7Vs procent. BONN De sociaal-democratiiche partij (SPD) heeft zich gisteren aan gesloten bij de oppositie (FDP) en felle kritiek geleverd op kanselier Kiesinger omdat deze niet volledig wil afzien van het bezit van atoomwapens voor West-Duitsland. SPD-fractieleider Schmidt zei in de Bondsdag: West-Duitsland moet afzien van het bezit van atoomwapens, onder alle voorwaarden, ook het gezamenlijk bezit met de bondgenoten. Hij vindt dat de Westduitse nucleaire rol beperkt moet blijven tot een stem in de atoom- plan binnen de NAVO. Dpfprmipblld orpt Mfwtftll Kiesinger had dinsdag verklaard dat IJClUIlMCIlUUgei lUübKÜU I West-Duitsland geen atoomwapens wil maken, er geen toezicht op wil uitoefe nen noch in eigen bezit wil hebben, maar hij sloot het gezamenlijk bezit van die wapens met de bondgenoten niet uit voor jeugd MOSKOU' Na twee jaren de inili-> taire uitgaven te hebben besnoeid heeft Rusland de defensiebegroting voor 1967 drastisch verhoogd in. verband met de huJp aan Noord-Vletnam. Met een joviaal gebaar kwam hij op de receptie naar me toe. Ik haast- kan. te me een wederkerige glimlach te vertonen lieve vrouw maar zijn Het wijntje smaakte die avond niet zo. Zwijgend zaten we de uur- gezelsohap was tjes uit. Opeens verscheen de foto- De vierde in schudden" elkaar als een fotograaf. Een vrolijke veel jon- graaf weer om de hoek. De begroeting was wat stijfjes. verrassing". gezelschap betoonde. Hij wist eethuisjes, tochtjes voor Intussen werkte mijn geheugen de oppas en de jongen en een gezel- Zie je in die film dronken op topsnelheid^ maar nergens kon ik ug hotel met een terrasje. Dat ter- grote glazen bier.... rasje was belangrijk, want des bab- avonds wilde ik niet van het hote1 Hij merkte er niets van. Riep de garcon om een nieuwe karaf. „Een dorst", zei hij, „Een dorst. aldoor aanknopingspunt vinden. „Dat was me toen wat hè?' belde hij verder. „Nou en of", grijnsde ik. me afvra gend welk avontuur ik met deze heer ooit beleefd kon hebben. „Ach ja. Parijs is een heerlijke stad", droomde hij hardop. „Prachtig", beaamde ik, gop vinden. Het mag vreemd klinken, maar Parijs is voor mij nooit een avon tuurlijke stad geweest. Ik heb er maar één gek verhaal uit overgehou- Parijs' avontuur „Film"? riepen „Ja heerlijk, ik ben naar een cow boyfilm geweest; ik zag het vanmid dag toen we langs reden en... nou ja... mijn vrouw krijg ik er nooit mee naar tot en toen dacht ik: laat ik nou de kans waarnemen...." Hij snapte beslist niet waarom weg als de jongen eenmaal naar wij zo gierden, toch bepaald griezelig te bed was. De oppas was daar best Intussen ging het vreemde tevreden mee. Dus zaten we óvond gesprek met de mij onbekende door. aan avond met ons karaf je. wijn op Hij vol kwinkslagen, ik snel neutra- liet zomerse terrasje. Tot op een avond de fotograaf den. wat onrustig op zijn ijzeren stoeltje groette hartelijk mijn onbekende heen en weer schoof. Het hoge partner, die vrolijk met een arm- woord er uit kwam. Of we het erg zwaai naar mij voorstelde: Meneer Dat was toen ik jaren en jaren zouden vinden als hij er voor een X. en hier mijn weergevonden d-oom jaar uurtjes vandoor ging? uit Parijs, je weet wel... mevrouw..". „Natuurlijk niet", zeiden wij lief- een naam die ik zelf nog nooit ge- noopten me ook mijn zoon. toen nog jes. We keken hem na toen hij zwie- hoord had! speels knaapje mee te rig de boulevard afwandelde. „Zo'n De ontknoping was een tikje pijn- oppas. waartoe ik een man toch", zei de oppas zuchtend, lijk. Ik ben discreet naar het andere vriendin uitnodigde. Een schat van een vriendin, deugdzaam als een begijntje en zerg- „Ach ja", deed ik vaag. Wat móet je er verder van zeg einde van de zaal gewandeld, maar zag hem toch ijlings door een zij deur verdwijnen. IJMUIDEN Vertegenwoordigers van vrijwel alle KVP-jongerenafdelin gen hebben een kiescomité gevormd vanwege hun verontrusting, dat de KVP-jongeren bij de komende verkie zingen niet of nauwelijks aan bod ko men. Het comité heeft het gevoel dat dit te wijten is aan de „meer onafhanke lijke opstelling van de KVP-jeugd". De defensiebegroting voor het vol gend jaar overtreft met zes honderd miljoen roebel die van 1963, welke met het oog op de toenmalige internatio nale spanning (o.a. in Berlijn) met een als record geldend bedrag van een mil jard verhoogd was maar 16,1 pet van de totale uitgaven uitmaakte. Een en ander werd gisteren bekend-! gemaakt door de Russische minister I van financiën. Garbouzov. Hij deelde j' nog mee dat voor de begroting vanl o. 1967 de ontvangsten worden geraamd heeft de twee overvallers van de Boe- op 110,1 miljard roebel en de uitgaven renleenbank in Sint Anthonis veroor- op 109,9 miljard roebel, zodat er een deeld tot vijf jaar en zes maanden, vijf overschot wordt geraamd van 200 mil- jaar ontzetting uit de burgerrechten joen roebel. en onder toezicht stelling van de politie. VONNIS OVERVAL SINT ANTHONIS AKEN Het Landsgerecht in Aken redacteuren) Verwacht wordt tot heel merkwaardige situaties. Dat is ook het geval met de aankondiging, dat de afgezette koning Saoed (van Saoedi-Arabië) zich in Egypte gaat vestigen. En dat terwijl de president van dat land, Nasser, eens zijn aartsvijand was, op wiens leven hij het voorzien had. De verbazing van politieke waarnemers was dan ook groot, toen Nasser vrijwel onmiddellijk het verzoek van Saoed inwilligde. De Egyptische president wil blijk baar niet meer denken aan het feit, dat hij in 1958 Saoed beschuldigde, een bedrag van twee miljoen dol lar te hebben uitgeloofd voor degeen die hem (Nasser) zou vermoorden. Een van Saoeds zonen (die ook in ballingschap le- I ven) kwam deze week volgens de Guardian al in Cairo aa.. dat Saoed zelf ook spoedig zal komen. Hij zou er de resterende tijd van de j mohammedaanse heilige maand Ramadan willen doorbrengen. Saoed leefde sinds twee jaar in Athene. Onlangs stuurde hij Nasser =- ,and( waar hy kan opvoeden Aangezien hij niet kan terugkeren naar „.Tehuis" Saoedi-Arabië 'om redenen die iedereen bekend zijn' had hij zich gewend tot Egypte, zijn 'twee de vaderland'. Nasser antwoordde dat de ex-koning welkom was, omdat zijn land toebehoord aan iedere Arabier. 'Het is door de eeuwen heen voor alle Arabieren een tehuis geweest'. Na het beweerde complot van 1958 bereikten de betrekkingen tussen Saoed en Nasser een dieptepunt. Een breuk kwam toen Egypte de republi keinen en Saoedi-Arabië de royalisten in Jemen steunde. Vorig jaar werd Saoed afgezet door zijn dynamischer broer Feisal, die nog steeds koning is. Voordien was het tot een verzoening gekomen lussen Saoed en Nasser. De eerste was toen al ziek. Hij had de handen vol aan de strijd tegen zijn broer. De staatsgreep van Feisal was vooral bedoeld om te voorkomen, dat zijn ziekelijke broer het me» Nasser on een akkoordje zou gooien wat Jemen betreft. De zonen van Saoed mogen ook niet naar hun land terugkeren. Feisal heeft voorts al zijn on- VorllodCU derdanen verboden, met vakantie naar Egypte te £aan. Dit gaal velen aan het hart, omdat zij zich in Egypte heel goed zij nietals in andere Arabische landen worden gé- thuis voelen plukt. De beslissing van Saoed. van wie wordt gezegd dat hij regelmatig rnet tranen in de ogen naar radio Cairo luisterde, is voor Nasser een belangrijke propagandastunt. De ex-koning begrijpt zelf heel goed, dat zijn broer (thans de voornaamste tegenstander van Nasser) zijn besluit helemaal niet op prijs stelt. Nasser zou er wel eens politieke munt uit kunnen slaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9