BOUW NOG VRIJER IN NOORDEN EN ZUIDEN Wegvervoer: Vrachtprijs stijgt 1 pet. Türkey Commentaren Explosie in Vll-gebouw VLEES JAMIN Zijlstra wil niet blijven Nieuwe woning voor mr. Cals Leven in Engeland weer duurder Werkloosheid bestrijden Goedkeuring door B enW mmm Zijlstra wint met 77-71 gratis kleurrijke kalender Nederlandse Walt Disne) overleden troepen in Duitsland? KIELMANSEGG HUURT SLOT IN LIMBURG ,Niets-mode(nog) toekomstmuziek Vrijdag 16 december 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD fDordls Dagblad Courart Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur AMSTERDAM Premier Zijlstra heeft geen aspiraties om na de verkie zingen van februari aan te blijven als minister. Dit zei hij gisteravond in televisie-interview. Hij verklaarde verder de levensduur van zijn kabinet te kort te achten voor een efficiënte doorvoering van een ver laging der overheidsuitgaven. „Het is best mogelijk bepaalde posten zes of acht weken op te schuiven ten laste van een volgende regering", maar die weg heeft zijn kabinet niet willen gaan. Sprekend over offers die de staat moet brengen, stelde hij, dat ieder staatsoffer een bepaald - ,;-oep treft. De „kleine luyden" heboen op enige belastingverlichting gehoopt, maar juist zij zijn op het ogenblik het meeste gebaat bij het stopzetten van de inflatiespiraal. Over de oliewinning zei hij: „Het is best mogelijk dat wij de oliemaatschap- Pijen niet zoveel moeten vragen als, naar men zegt, minister Den Uyl wilde. Ook ik sta overigens op het standpunt dat de gemeenschap maximaal moet profiteren." DEN HAAG De NOB-weg- transport raadt de ongeveer 6000 weg- vervoerbedrijven aan hun vrachtprij zen volgend jaar met gemiddeld 7 pro cent te verhogen. Wegtransport is teleurgesteld over de door de Tweede Kamer aanvaarde lastenverzwaring voor de weggebrui ker, hoewel men erkentelijk is dat het wegvervoer althans niet zwaarder wordt getroffen dan het wegverkeer De belastingverhoging op benzine, de verhoging der sociale lasten, de verze keringspremies en de PTT-tarieven ma ken echter een prijsverhoging voor hét vrachttarief noodzakelijk, ook al omdat de loonkosten niet uit de verhoogde produktiviteit betaald kunnen worden. Het wegvervoer zit al aan het plafond. Produktiviteitsverbetering wordt teniet gedaan door de intensiteit van het ver- Alleen grotere eenheden per transport betekenen een produktiviteits verbetering, maar deze gaat weg aan lagere vrachtprijzen aan verladers bij •tijgende kwantiteiten. Met Kerstmis natuurlijk De 64-jarige Robert Jacobs uit Brussel heeft zijn leven te dan ken aan deze auto. Hij viel gis teren uit een raam op de vijfde verdieping, maar zijn val werd door het dak van de geparkeerd staande wagen gebroken. Kalm lag hij te wachten tot de ambu lance hem naar het ziekenhuis bracht, waar een hersenschud ding en enige fracturen werden geconstateerd. DEN HAAG Ex-minister-president Cals heeft in de residentie eerf nieuwe wo ning gevonden, 't Is het pand Nieuwe Duin weg 20, laatste eigenaar een hoogleraar, die twee ton voor het huis vroeg. Ge vraagd naar zijn bevindingen op huizen- gebied antwoordde de heer Cals, dat het erg moeilijk was om iets geschikts te vinden. Wanneer de familie Ca-ls overgaat van Catshuis naar Nieuwe Duinweg nog niet bekend. Overeenstemming Hoog» oven-cao originele, jonge U.S.A.kalkoen Voordelig! Feestelijk! Smakelijk! Gezond! Verkrijgbaar vanaf i 2% kg; «en overvloed aan smakelijk, mals vlees- weinig vet, veel gezond eiwit. Niets schoon te maken, wérkelijk panklaar. Nu ook verkrijgbaar bouten (dijen of onderpoten). 1 kg. Handig! Voordelig! Let vooral Uw garantie op dit stempel voor originele op de ("7-US.S') Amerikaanse verpakking! U^wtw/ kalkoen dóór en dóór gezond gevogelte! Vraag de receptenfolder, in levensmiddelen zaken, slagerijen en warenhuizen! IJMUIDKN Over de meerjarige cao van Hoogovens is gisteravond over eenstemming bereikt. Overeengekomen was een loonkostenstijging van 6 pro cent per 1 januari. De salarissen worden nu met inganj van 1 januari met 4,25 procent ver hoogd. De werktijd van hen die langer werken dan 43 3/4 uur wordt terugge dacht. De helft van de kosten aan dt werktijdverkorting verbonden wordt 'errekend met de loonruimte voor 1967; de helft drukt op 1968. Het resterende bedrag van de loonsom wordt gereserveerd om de wij zigingen in de sociale verzekeringswet ten en de prijsstijgingen per 1 juli op Korter werken bij Philips DOETINCHEM De Philips Conden- satorenfabriek heeft de Arbeidsinspec tie toestemming gevraagd in de eerste maanden van 1967 korter te werken. Ongeveer 230 van de 335 arbeiders zullen twee dagen per week niet wer ken. De uitkeringen krachtens de werk- vuld tot normaal loon. De voorraden zijn te groot, vandaar dat men tot pro- -tuktipverlaging wenst te komen. Chemische methode kan kanker genezen LONDEN De Britse kankerdeskun- dige sir Alexander Haddow is van me ning, dat bepaalde soorten kanker door chemische behandelingmethoden volle dig kunnen genezen. In het afgelopen jaar is met deze methode geëxperimen teerd en met succes. In tachtig procent van de gevallen was zwangerschapskanker te genezen. Chemische behandeling heeft ook het nevenvoordeel, dat de groei van andere 1 kwaadaardige gezwellen wordt belem- LONDEN De Britse kosten van levensonderhoud zijn in november op nieuw gestegen. De gevaarlijke piek be reikte, ondanks de verwoede pogingei van de Brite regering om loon- cn prijs stijgingen te voorkomen, een nieuw hoogtepunt. Staatssecretaris De Meijer had het deze week al beloofd: de regering zal maatre gelen nemen om de groeiende werkloos heid in de bouw in noord en zuid te be strijden. Vandaag zijn de maatregelen al bekend geworden: veel vrijer bouwbeleid in zes provincies, niet alleen voor woningen maar ook voor utiliteitsbouw. Gehaald DEN HAAG Met ingang van gisteren is in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg het verlenen van ryksgoedkeuringen voor de burger lijke en utiliteitsbouw volledig overgedragen aan de gemeente besturen. Minister Witte van volkshuisvesting heeft vandaag deze beschikking uitgevaardigd om te voorkomen, dat door het systeem van ryksgoedkeuringen stagnatie optreedt in de bouw. De werkloosheid in de bouw neemt immers, afgezien van het winterseizoen, steeds toe. Minister Witte deelt dit mee aan de Tweede Kamer in zijn me morie van antwoord op de begro ting van volkshuisvesting. In vrijwel alle provincies was de werkloosheid in de bouw in novem ber driemaal hoger dan in november van het vorige jaar. Vandaar dat de minister nu een vrijer bouwbeleid in voert in het noorden en zuiden van het land. De colleges van B. en W. krijgen in de genoemde provincies de voegdheid de vereiste goedkeuringen te verlenen voor de nieuwbouw, on derhoud, verbouw, herstel en uitbrei ding van woningen, utiliteitsgebouwen (ongeacht de sector, dus óók gebou wen voor de nijverheid en zomer- en weekeindhuisjes) en voor weg- en waterbouwkundige werken. Dit alles ongeacht de bouwsom. Het is de bedoeling, dat de goed keuringen onverwijld worden ver- De minister deelt in zijn memorie mee, dat hij verder geen maatregelen kan treffen om stagnatie in de bouw te bestrijden of te voorkomen. Met zes stemmen verschil zijn gisteren in de Tweede Kamer de belastingvoorstellen van het kabi net-Zijlstra aangenomen. Op de foto feliciteert de heer Peschar (PvdA), een tegenstemmer, pre mier Zijlstra. Achter de premier minister Biesheuvel. AMSTERDAM Even na elf uur vanmorgen heeft zich in het weten schappelijk centrum van de Vrije Uni versiteit in het Amsterdamse Buitcn- veldert een explosie voorgedaan. Er waren geen persoonlijke ongelukken. De ontploffing ontstond in het ven tilatiesysteem van het (nieuwe) geo logische laboratorium. Er was een be gin van brand, dat door de brandweer spoedig kon worden bedwongen. Honderden nieuwsgierigen kwamen af op de zwarte rook die na de ex plosie uit het gebouw opsteeg. De politie had handenvol werk om de erkeerschaos uit de knoop te helpen Tekenend voor de situatie in de bouw is, dat het aantal aanvragen voor goedkeuring van bouwwerken duidelijk is gedaald. Er was 1 decem ber voor een bedrag van 3,5 miljard gulden aangevraagd. Het is echter de vraag welk deel van de aanvragen nog reëel is. Ook in de woningbouw stellen vele aanvragers geen prijs meer op sub sidie of goedkeuring om de eenvou dige reden, dat de woningen niet wor den gebouwd. Het aantal particuliere woningen, waarvoor een aanvraag is ingediend, bedroeg 1 mei van dit jaar 113.000. Op 1 november was dit gedaald tot onge veer 57.000. Overigens vertrouwt minister Witte, dat de financiële maatregelen, die gis teren door de Tweede Kamer zijn aanvaard (zie elders deze krant) een gunstige invloed zullen hebben op de bouwactiviteit. Huurheffing De bewindsman kondigt nog aan, dat hij het beleid van zijn voorganger ongewijzigd zal voortzetten. Een be lasting voor meer daadkrachtige huur ders van woningwetwoningen acht ook deze minister essentieel voor de uit voering van het woningbouwpro gramma. DEN HAAG Premier Zijlstra heeft de belastingslag gewonnen. De Tweede Kamer gaf gisteren met 77 tegen 71 stemmen verlof om de tweede moot van de belas tingverlaging pas op 1 juli 1967 er niet op 1 januari te laten ingaan, Vóór het wetsontwerp stemden de KVP, ARP, CHU, de heer Jon geling (GPV) en de .vrije" Boer Voogd. Voor ons kamerverslag zie pa gina 13. Zolang de voorraad strekt: oestaande uit 28 pagina's met tientallen interessante vleesrecepten en vieestips. U krijgt de kalender thuis gestuurd als u de bon invult ;n zegt welke vleesschotels j 1e en 2e Kerstdag graag jp tafel zou willen brengen. Zend de bon in een gesloten ïnvelop (als brief frankeren) aanHoofdschotel VLEES, POSTBUS 860, DEN HAAG. BON Mijn vleesschotel le Kerstdag: Mijn vleesschotel 2e Kerstdag: NAAM: STRAAT:- PLAATSu HOOFDSCHOTEL Hervormde Kerk niet on trouw aan eigen standpunt pag. Kernmerk IJiv program ma's op Kerst avond pag. Radio TV Doodstraf geëist tegen Dhani DJAKARTA Tegen oud-lucht machtbevelhebber Omar Dhani is giste ren de doodstraf geëist. Dhani had toegegeven, dat hem door de Indonesische communisten was toe gezegd, dat hij na de dood van Soekar- no staatshoofd zou worden. Dinsdag 20 december wordt vonnis gewezen. NOODRAAD NODIGT KOEKOEK UIT UTRECHT - De heer Hessel van de Noodraad heeft de heer Koekoek van de Boerenpartij telegrafisch uitgeno digd ajs gast aanwezig te zijn op de door de Noodraad belegde debatavond in Westerbork. DODE BÏJ~TOTSING DINTHER Bij een botsing op de weg tussen Dinther en Veghel is giste ren de 55-jarige mevrouw G. van der Tillaar-van der Boom gedood. BURBANK/VS Walt Disney, do koning van de tekenfilm, is gisteren aan een hartaanval overleden. Hij was 65 jaar. Disney onderging veertien da gen geleden een operatie om een aange taste long te verwijderen. Hij overleed in een ziekenhuis waar hij voor een na-onderzoek was opgeno men. (Zie elders in dit blad) BRUSSEL De directie van de Fordfabriek in Genk (België) heeft 150 arbeiders ontslagen. De oorzaak hier van is de onvoldbende afzet van de produktie. Om het overschot aan pro- duktie kwijt te raken zal er tussen Kerst en Nieuwjaar niet worden ge- PARIJS Minister De Jong heeft Parijs zijn Duitse ambtgenoot Schroder meegedeeld, dat Nederland de mogelijk heid onder ogen wil zien troepen in Wcst-Duitsland te legeren als de Brit ten hun Rijnleger inkrimpen. Legering van Nederlandse troepen zou het voordeel hebben, dat de NA- VO-sterkte op peil blijft en dat Neder landers over oefenterreinen Duitsland kunnen beschikken. In Duitsland zijn op het ogenblik al een brigade van de landmacht en vijf groepen geleide wapens van de lucht macht gelegerd. De Britse regering ziet zich door deviezenmoeilijkheden gedwongen 15.000 van hun 55.000 in West-Duits- land gelegerde manschappen terug te halen. Deze datum was voorlopig van 1 april tot 1 juni 1967 verschoven. Het idee van de Nederlandse rege ring, dat in Bonn zeer positief is ont vangen, behelst dat de Duitse troepen de plaats van de Engelsen in Noord- Duitsland innemen, zodat de Neder landse troepen de leegkomende ka zernes in de sector rondom Pader- born (Midden-Duitsland) kunnen be trekken. De Nederlandse troepen, die dan tot een divisie uitgebreid zullen worden, zullen op Duits gebied een eenheid moeten blijven vormen en niet ver brokkeld mogen worden. VOERENDAAL De Duitse gene raal graaf Von Kielmansegg, opperbe velhebber van de NAVO-strijdkrach- ten in Centraal-Europa, gaat in kasteel Putb te Voerendaal wonen. Hij huurt het slot van de eigenaar, graaf Zu Stol berg-Stolberg, die voor Philips naar Co lumbia gaat. In Voerendaal liggen vijf kastelen, kasteel Puth is het kleinste. Het is om geven door een groot landgoed, twee boerderijen en de Puther molen TT ET KABINET heeft het gehaald en we zijn daar blij om. Er zal in menig gezin, toen gisteravond onder de maaltijd het nieuws binnenviel, vermoeden wij een zucht van ver lichting zijn geslaakt. Want in het algemeen denkt de Nederlandse bur ger toch wel gezond. Voor de houding van de vóórstem mers hebben wij waardering, die van de tegenstemmers een vaak wonderlijk gezelschap met uiteen lopende beweegredenen betreu ren wij. Vanuit socialistische kring was meer malen op uitstel van de belasting verlaging aangedrongen. Nu het ka binet-Zijlstra met dat uitstel kwam, was men tegen. Wat de liberalen betreft, uit wier kring zelf destijds de niet sterke mi nister Witteveen kwam, hun hou ding vinden wij benepen en in feite verdienen zij dat de kiezers er zo óók over denken. De regering heeft de meerderheid gekregen waarop te sterker was ge hoopt omdat vermoed moest worden dat zij krap zou uitvallen. Voor het kabinet betekent het ook in moreel opzicht steun. Onder omstandigheden als de huidige te moeten regeren is al moeilijk genoeg. Wij verwachten dat de Eerste Ka mer, waar men nog aleens op wijs heid prat gaat, niet alsnog de zaak gaat bederven. kersenbonbons niet duur wel heerlijk Onbestendiger DE BILT In de nacht van donder dag op vrijdag drong een zwak front ons land binnen met wat lichte neer slag. De zachtere lucht verdreef de koudere lucht, waarin de afgelopen nacht enkele graden vorst voorkwam. Een tweede front is tot de kanaalzone doorgedrongen. Een afzonderlijke sto ring die zich aan dit front ontwikkelde verplaatst zich naar Zuid-Frankrijk en Spanje. Verwacht wordt dat het kou front omstreeks middernacht ons land zal passeren. De wind draait dan tij delijk naar noordwest tot noord, maar krimpt morgen in de loop van de dag weer naar zuidwest. Dit houdt ver band met een verhoogde depressieac tiviteit ten zuiden van IJsland. Bij de koufrontpassage zal nog enige regen vallen. Er is ook kans op mistvorming. Morgen als de wind toeneemt uit het zuidwesten zal de bewolking verander lijk zijn. De regenzone van de oceaan depressie nadert waarschijnlijk mor genavond ons land. LONDEN De Amerikaanse modc-ontwerpslcr Bonnie Cashin moet, om in haar vak te blijven, ver I in de toekomst kunnen kijken. Dat heeft zc ook nu I weer gedaan en met aanmerkelijk resultaat. Zij heeft gezien dat de mensen van de toekomst geen mini-mode zullen dragen, maar helemaal 1 De ontwerpers worden vervangen door schcikun- De mensen gaan gehuld in een chemische gloed: goud, groen, roze of blauw wat je maar wilt. Bonnie Cashin denkt zelfs dat de mensen weer zo ver zullen komen, dat zij zich gaan beschilderen als Indianen. Zij denkt ook, dat de kleren van mannen cn vrouwen steeds meer op elkaar zullen gaan lijken, tenminste als het chemische stadium nog niet is bereikt. Op dat moment houdt alles op: een che misch bontmanteltje over een chemisch avondjapon netje; de heren in een strak zwart velletje met een wit strikje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1