rurns t ijl Persoonlijk succes voor prof. Zijlstra BANKOVERVALLERS GEARRESTEERD JACHT OP RATTEN NA DIJKBREUK Brutale diefstallen op nieuw Schiphol Belasting voorstellen aanvaard ff Velasques 34*. VRIJDAG 16 DECEMBER I%6 Kamer akkoord met 77-71 Jongeling toch niet „op de wip" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Als een kind zo blij nam premier Zijlstra gisteravond de gelukwensen van de Tweede Kamer in ontvangst. De strijd was gestreden, de slag gewonnen. Met een krappe meerderheid van 77 tegen 71 stemmen had de Kamer het uitstel van de tweede tranche van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting tot uiterlijk 1 juli 1967 aanvaard. DEIS HAAG Minister president tfijlstra heeft het op het nippertje ge taald. Zijn voorstellen om de econo- tl nie van ons land te verbeteren zijn Vóór stemden de KVP, AR, CHU, de GPV-er Jongeling en de onafhankelijke ex-Boer Voogd. Tegen waren de PvdA, WD, PSP, CPN, SGP en Boerenpartij. Ook de overige belastingvoor stellen haalden, al of niet gewij zigd, de eindstreep. Een aangename middag voor het overgangskabinet en een persoonlijk succes voor de minister-president, die de Kamermeerderheid, hoe klein ook van de juistheid van zijn finan- cieel-fiscalc program had weten te overtuigen. De start van het kabinet-Zijlstra was een riskante onderneming, maar de ge beurtenissen van gisteren hebben achter af de formateur in het gelijk gesteld toen hij op 22 november, vertrouwend op zijn autoriteit, de sprong waagde. Sp; annmg I De spanning over de vraag of het I uitstel van de belastingverlaging zou worden aanvaard, bleef de hele middag in de lucht hangen, maar naarmate de stemming dichterbij kwam werd het steeds duidelijker dat de regering met de hakken over de sloot de overkant zou halen. De Kamer was vrijwel voltallig toen I de beslissing viel. Alleen de KVP-er dr. Schuyt en de socialist mr. Van der Goes van Naters, die uit Afrika zouden komen overvliegen maar blijkbaar met vertraging hadden te kampen, ontbra ken. Hun aanwezigheid zou echter toch de stemverhouding niet hebben beïnvloed. De uitslag zou dan 7872 zijn geworden, l Doordat de christelijk-historische Ka- merleden Mellema en Kikkert, die aan- I vankelijk weinig neiging vertoonden voor het uitstel van de tweede tranche te stemmen, zich tenslotte toch achter de regering schaarden, hoefden de „kleintjes" niet de doorslag te geven. De steun van de GPV-er Jongeling, van wie gezegd werd dat hij „op de wip" zat, versterkte alleen de meerder heid. Hetzelfde gold voor de heer Voogd. Die had woensdag nogal negatief ge daan over het uitstel, maar dat was, j naar hij gisteren bekende, een stunt tegenover de pers. Hij had de heren journalisten „graag" willen houden, 't Liefst had hij tegen alle lastenverzwaringen wil len stemmen, maar nu het erop aan kwam besefte hij, dat in het belang van land en volk offers moesten wor den gebracht tegen. De stemverhouding was 94 tegen 54. De heer Boersma onthield zijn steun omdat hij vreesde dat door de vervroeging het loon- en prijsbeleid in 1967 in de knel zal komen, een argu ment dat ook door de PvdA werd ge hanteerd. „Onaanvaardbaar" Zonder hoofdelijke stemming vaardde de Kamer voorts het wetsont werp om uiterlijk per 1 juli a.s. belastingverlaging voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar in te voeren. Het vorige kabinet wilde dit al per 1 januari a.s. doen, maar het kabi net-Zijlstra meent dat, de matiging var het vrijgezcllentarief moet samenvallen met de invoering van de tweede tran che der belastingverlaging. Dc VVD'er Portheine en de socialist Peschar kwamen echter met een amen dement om de ingangsdatum van 1 ja nuari te handhaven. Daarover ontstond een zeer rumoerig debat. Prof. Zijlstra wees erop dat het libe raal-socialistische voorstel 35 min. zou kosten, wat voor de regering onver teerbaar is. Hij waarschuwde dan ook, dat bij aanvaarding van het amende- men4- het hele wetsontwerp zou worden ingetrokken. Dat betekende een „onaan vaardbaar", al viel dit woord niet. „Het "kabinet kan geen „onaanvaard baar" zeggen", meende mr Portheine. „Jawel", antwoordde prof Zijlstra, „dat woord zou ik zeker hebben uit gesproken." Onder de gegeven omstan digheden kan het kabinet echter niet opstappen. He+ gevolg van een onaanvaardbaar- verklaring zou in dit geval zijn: intrek king van het wetsontwerp. „Monsterverbond" PvdA-fractieleider Nederhorst be greep niet waarom de minister zulk zwaai geschut in stelling brengt. Onver klaarbaar vond hij het, dat „een mi nister die een bedrag van 150 min. door versoepeling van de versnelde in ning der inkomstenbelasting laat glip pen, van 35 min. een halszaak gaat maken". De PvdA-fractie aanvaardt het risico van intrekking van het wetsontwerp. De verantwoordelijkheid daarvoor ligt bij de regering. VVD-aanvoerder Toxo- peus nam hetzelfde standpunt in. Zijn collega's Schmelzer (kath.v.) en Roolvink (a.r.) vonden echter de argu mentatie van de minister volstrekt re delijk en aanvaardbaar. De heer Roolvink, die schamper sprak over het monsterverbond van PvdA en VVD („Ik begin hoe langer hoe meer gelijk te krijgen met mijn adagium dat het lood om oud ijzer is"), constateerde, dat de PvdA, die altijd zo op de bres zegt te staan voor publie ke voorzieningen, het kabinet deze mid dag honderden miljoenen aan tra-middelen heeft onthouden om het program van het kabinet-Ca'.s uit te voeren. Standpunten De discussie tussen premier Zijlstra en PvdA-WD over het uitstel van de belastingverlaging en de verhoging van I de omzetbelasting leverde geen nieuwe gezichtspunten meer op. De standpun ten bleven onwrikbaar. De WD, die de hogere omzetbelasting wel wilde slik ken maar het uitstel onverbiddelijk van de hand wees. eiste bezuiniging, maar prof. Zijlstra vond een beperking van de uitgaven met 300 min. in drie maanden „geen redelijke suppositie". De PvdA, die maatregelen afwees, bleef bij de mening, dat nu de ontspan ning op gang komt, de inflatiebestrij- ding en de zorg om de betalingsbalans minder actueel is dan de werkgelegen- heidsvoorziening: reden waarom de bestedingen eerder zouden moeten wor den opgevoerd dan (via lastenverzwa ringen) afgeremd. Het wetsvoorstel om de verhoging van de omzetbelasting met 20 opcenten te vervroegen tot op z'n vroegst 1 juli '67 werd na enig technisch geharrewar aangenomen met de stemmen van PvdA, CPN, PSP, Boerenpartij en de heren Boersma (a.r.) en Kikkert (c.h.) Deze opmerkingen (die onjuist waren, omdat het kabinet-Zijlstra de extra-lastenstijging niet aan wendt voor extra-gemeenschaps voorzieningen, zoals de PvdA wil, maar voor sanering van de econo mische situatie) lokte uiteraard woedende interrupties van socia listische zijde uit. Prof. Zijlstra be kende een beetje beduusd te zijn over het rumoer dat zijn waarschu wing had ontketend. „Maar u bent ook geen homo politicus" werd er geroepen. Het amendement-Portheïne-Peschar werd met 76 tegen 69 stemmen ver pen Tegen waren KVP, AR. CHU en de heren Jongeling en Voogd. Even tevoren had de Kamer zich met 76 tegen 70 stemmen uitgesproken te gen een amendement-Portheine (lib.) om de verlaging van de vrijgezellenbe lasting al bij 35 in plaats van 40 jaar te doen ingaan. Prof. Zijlstra moest de Kamer de aan vaarding van dit voorstel, dat 12 min. zou kosten, ernstig ontraden. Het amendement kreeg de steun van PvdA, VVD, PSP, CPN, SGP. Boerenpartij en de heer Voogd (onafhankelijk) De te genstemmers hadden wel sympathie Amersfoortse politie had aandeel PARIJS De Franse politie heeft vier gangsters gearresteerd, die ervan worden verdacht de spaarbank in Amersfoort te hebben overvallen. Onder hen bevindt zich de leider van de bende, de 45-jarige Alphonse Madeleine. Twee leden van de bende zijn nog voortvluchtig. Men maakte steeds gebruik van de - zelfde werkwijze bij de „operaties." Men huurde een auto en voorzag die van valse nummerborden voor gebruik na de overval. Per gestolen wagen ginp men naar de plaats van de overval, meest in België of Nederland. Donkere brillen op om niet herkend te worden en pistolen met lange loop hebben hen echter toch herkenbaar ge maakt Deze wapens en brillen zijn in beslag genomen. De Utrechtse officier van justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt, die de lei ding in de Amersfoortse zaak heeft, de arrestatie niet als een verrassing te beschouwen. De Amersfoortse recher che heeft veel bijdragen tot deze aan houding, zei hij. Hoe dat in zijn werk was gegaan, werd niet duidelijk uit zijn verklaring. Zoals bekend waren er reeds eerder in deze zaak arrestaties verricht, onder anderen de Belgische Yvette Bayens en de Fransman Zalotto, die verdacht wordt van de moord op een Belgische politieman. de verlaging van de leef tijdsgrens, maar weken voor het budgetaire argument van de minister. Wegvervoer Met een enkele wijziging werd ook het wetsontwerp aanvaard om met in gang van 1 januari a.s. (en alleen vooi 1967) de benzineaccijns met 4 cent per liter te verhogen en de accijns op gaso- lie met 2,2 cent per liter (dit laatste ook na '67). Alleen CPN. PSP. SGP Boerenpartij stemden hiertegen. Prof. Zijlstra bleek bereid een amende- ment-Scholten (c.h.)-Kieft (a.r.) over t< nemen, dat de bestaande lastenverhou ding tussen benzine- en dieseltransport in stand wil houden en deze niet ten nadele van het dieselverkeer wil veran deren (kosten 5,5 min.). De heer Scholten (c.h.) trok zijn amendement om ook de hogere cijns op gasolie tot 1967 te beperken, in. Aanvaard werd voorts een amen dement-Notenboom (kath.v.) om he openbaar vervoer niet uit te zonde ren van de verhoging van gasolieac- cijns en dieseltoeslag. Tegen deze wij ziging stemden PvdA, PSP en CPN. Do voorstanders van het amende ment vonden de voorgestelde uitzonde ring niet de juiste vorm om het open baar vervoer langs fiscale weg te bevor- Meer opcenten wetsvoorstel om de opcenten op de mo torrijtuigenbelasting flink te verhogen. De opbrengst daarvan, die in het Rijkswegenfonds vloeit, zal wordei aangewend ter voorkoming van ernsti ge vertraging bij de uitvoering van het rijkswegenbouwprogramma. Met alleen PvdA, PSP, CPN en Boe renpartij tegen werd een amende- ment-Joekes (lib.) aanvaard om hei aantal opcenten (nu nog 65) te verho gen tot 134 in plaats van tot 130, maar het maximumbedrag per motorrijtuig tot 155 te beperken 200 volgens het oorspronkelijke wetsvoorstel). De opbrengst van de maatregel 107 mli per jaar) blijft daardoor gelijk, ma< als gevolg van de verlaging van het maximum wordt het goederenvervoer minder zwaar getroffen dan bij 200 het geval zou zijn geweest Aanvaard werd ook een amende ment-Notenboom (kath.v.) om het ni bestaande maximum van 75 per mo torrijtuig straks voor het openbare ver voer te handhaven. Alleen PvdA, PSP en CPN voelen wel voor deze bevoorde ling en daarom stemden ze ook tegen het amendement. Het wetsvoorstel zelf werd tenslotte aanvaard met de stem men van de CPN, PSP, SGP, Boeren partij en de heer Voogd (onafhankelijk) Huurverhoging Weinig moeite had de Kamer met het voorstel tot uitstel van de huurver hoging tot 1 juli '67. Alleen dc Boeren partij was tegen. Het wetsontwerp tot verlenging met écn jaar van de 47ste punt van de vennootschapsbelasting werd met algemene stemmen aangeno men, zij het dat de Boerenpartij nader hand liet weten bij vergissing geen pro test tegen dit voorstel te hebben aange- UTRECHT De Westeuropese spoor wegen geven elk jaar opdrachten tot een totaal van twee miljard dollar per jaar. In Parijs hebben de directies van 23 spoorwegmaatschappijen besloten te ijveren voor standaardisering van mate rialen en techniek. met een kleine meerderheid door de Tweede Kamer aanvaard. Hoe de standpunten tegenover de vijf voor stellen over de elf fracties waren verdeeldlaten we hieronder zien. Dit verslag in telegramstijl van het kamerdebat ontleenden we aan De Volkskrant. E AiRTIJEN Invoering hogere omzet belasting op ljult I Verschuiven belasting- Uitstel belastingverlaging tarief voor ongehuwden tot 1 juli naar j juli Verhoging benzine- en gasolie-accijns Verhoging vennootschaps belasting met 1 jaar verlengen KVP 50 X jHels Voor. Wel aandacht voor grote gezinnen. Voor. Maakt deel uit van Rechtvaardiee zaak Be maatregelen voor herstel j VQOr ujtstei tot 1 juli. economie. j Ons zwaarste knelpunt. Extra lasten wegvervoer. Graag verbetering. Nadelen aan verbonden, maar die zijn onderge schikt aan hele beleid. PvdA 43 stel t ïfls Tegen. Het beperkt de bestedingen. Kan beter na de verkiezingen wor de beslist. Tegen. Met andere voor stellen een gevaar voor de werkgelegenheid. Moet op 1 januari door gaan. Voor deze groep dan óók reeds de be lastingverlaging. Voor. Attent op lasten verzwaring, maar bedrag valt mee. Voor. V WD 16 zetels WD aanvaardt dit zon der vreugde, met pijn. Uitstel klap in gezicht van het Nederlandse volk zijn. Blij met voorstel. Leef tijd liever omlaag naar 35 jaar. Zorgwekkende situatie wegvervoer. Moeten helaas vóór-stemmen. Niet geestdriftig, maar moeten zich er bij neer leggen. •vu F 13 zetels Tere zaak, maar nodig. Ingangsdatum voorzich tig afstemmen. Moeilijk. Maar akkoord, want belastingbetaler had toch nog geen bestem ming aan geld gegeven. Voorlopig akkoord met voorstel. Liever een la gere aanvangsleeftijd. Een bittere pil. Moeilijke zaak. Bevor dert investeren niet. CHU 13 zetels Wel aanvaarden. Ver schuiving in EEG naar indirecte belasting on vermijdelijk. Zo'n lijdensweg mag niet meer voorkomen. Toch wel vóór. Langer wachten is pijn lijk. Maar tarief dient in de pas te lopen met tweede moot. Voor. Dit is een misgreep. Wet geving gaat zo op een schiettent lijken. Tegen. Bezwaren. Toch voor. PSP 4 zetels Bezwaren voor PSP aan verbonden. Tegen. Geen voorstander Voor. Leeftijd zou nog beter naar 30 jaar kunnen. Stuit op tegenstand. Geen moeite mee. Voor. CPN 1 4 zetels j,T Tegen. Nieuwe last op consument. Zal vlak voor de verkie zingen wel doorgaan. Dan zijn AR en KVP de con fessionele Goede Heertjes Grens voor leeftijd is willekeurig. Verbeterin gen krijgen steun CPN. Tegen. Ook dit tast koopkracht loon aan. - SGP 3 zetels J Tegen. Stuwt lonen en I prijzen op. Zeer ernstige bezwaren. Reeds lang geleden be loofd. Grens moet naar 35 jaar. Moet op 1 januari ingaan. Ontstemming bij weg vervoer begrijpelijk. Tegen. BP 2 zetels BP heeft er geen enkel belang bij het Neder landse volk verder te belasten. Liever op 1 januari belastingverlaging. Twee procent meer be lasting is net de winst weghalen. Ook in deze komt werkloosheid. - GPV 1 zetel lAls mijn stem doorslag .geeft, ben ik vóór. Wat vraagt landsbelang? Kabinet mag niet vleu gellam worden door mijn houding. Voorstander. Wordt voor wegvervoer te gortig. Wel voor. Voogc' 1 zetel Toch voor. Gaat helaas niet door. Had verlichting kunnen zijn. Landsbelang eist het. Is er geen mogelijkheid de aanvangsgrens te ver lagen? Ondanks tegenzin wel voor. Tijdelijke maatregel wordt weer eens vast. Niettemin voor. TOTAAL KAMER Zo^Mifcr veel geestdrift ga tep; j Meerderheid van de Ka k akkoord: 9454. Kampen van voor- en tegenstanders vrijwel even groot: 77—71. Sterke aandrang op spoe dige invoering en lagere leeftijdsgrens. Zuchtend toestemming voor uitstel tot 1 juli. Zond. hoofd. st. Grote bezwaren waar het het wegvervoer betreft Pogingen tot verzachting. Zond. hoofd, stemming. Meerderheid vóór, hoe wel niet juichend. Zonder hoofd, stemming. VERWEER VAN REGERING GevAUcrttig onderdeel van pakl té, 1 maatregelen ter verbeuring van de eco- nonvósche situatie. Een buitengewoon on aangename, onplezierige taak. Niet met vreugde ingediend. Onvermijde lijk. Begrip voor verlangens. Geld ontbreekt om altijd willekeurige grens terug te schuiven. Ook dit is bitter maar onvermijdelijk. Wegver voer staat er niet zo slecht voor. Regering ziet de bezwa ren ook. Blij met instem ming van de Kamer. Haarlem gaat gy^een langharigen ttif. len HAARLEM Het gemeente bestuur m Haarlem gaat geen gegevrfJr s verza melen over het aantal langhaoV gen op gemeentelijke middelbare schjol.?n. Er zijn op het ogenblik zo weinig lan ghari- ge scholieren, dat B. en W van» hun voornemen hebben afgezien. De wethouder van onderwijs ?elde dit mee tijdens de behandeling vai a de gemeentebegroting. Een pacifistisch i-so- cialistisch raadslid had het collega er van beschuldigd, provocerend te-, zijn opgetreden. in sfeervolle verpakking RHEDEN Vrij kort na elkaar zijn gistermorgen twee binnen dijken tussen Herwen en Pan- nerden by Lobith door de druk van het nog steeds stijgende Rijnwater bezweken. Nadat gis termorgen reeds de Geiten- waard geheel was ondergelopen liep na een tweede dijkdoor braak ook de Knjjfwaard onder water. Binnen enkele uren kwam ook de eni ge verbindingsweg naar twee steenfa brieken en de 25 woningen blank te staan. Dat gebeurde zo snel, dat vele arbeiders op de steenfabriek en enke le steenauto's door het water werden verrast. Niet zonder moeite slaagde men er toch in de verbindingsweg naar Lobith te bereiken. Ook veel huisvrouwen, die het dorp waren ingegaan om nog proviand in te slaan, en kinderen die uit school kwamen, zagen dc weg naar huis af gesloten. V erzekeringsman gearresteerd ALMELO De 40-jarige verzeke ringsagent D. S. Is gisteren gear resteerd wegens verduistering en valsheid in geschrifte. Hij zou zich een bedrag van 30.000 gulden hebben toe geëigend. S. heeft een volledige beken tenis afgelegd. Hij zond financieringsaanvragen in op naam van zijn klanten, die daar niets vanaf wisten. Ook stopte hij ver zekeringspremies in eigen zak. Toen de uitkeringen op grond van deze verzeke ringen uitbleven riepen zijn klanten de hulp in van de politie, die de man wist te ontmaskeren. Daarmee slaagde hij erin de bewo ners van het „eiland" thuis te bren gen. Men rekent er op ook in de Kerstdagen van de buitenwereld te zijn afgesloten. Door het opkomende water zijn uit een vuilnisbelt te Pannerden honderden ratten opgejaagd. Mannen en jongens maken met grepen en met hulp van honden een verbeten jacht op de on- Wanneer zij niet worden gedood bestaat het gevaar, dat de ratten straks de huizen zullen binnendrin gen aan de zijde van de dijk. Werk voor Groningse ontslagenen GRONINGEN Nagenoeg alle ningen kunnen in andere bedrijven aan de slag. Dit is het resultaat van de besprekingen tussen het sociaal werkge versverbond voor de confectle-in- dustrie en het gewestelijk arbeidsbu reau in Groningen. De bij het verbond aangesloten bedrijven zullen ex-werk nemers van Douma en Wolf voorrang geven op andere nieuwe werknemers. LONDEN Michael Randell (47), hoofdredacteur van de Daily Mail, is vandaag ontslagen. De laatste vier maan den was Randell met ziekteverlof. Hij zou op 2 januari zyn taak hervatten. Tot zijn opvolger is benoemd de 42-jarige Arthur Brittenden, die thans chef van de redactie is. Openlijk vervoer nooit ontdekt SCHIPHOL Op het uitge strekte bouwterrein van het nieu we Schiphol met zijn vele honder den arbeiders is een uitgebreid diefstalkomplot ontdekt. Er zijn zes arrestaties verricht. De schade voor de Mij. Samenwerking Lucht haven Schiphol bedraagt duizen den guldens. Vier arbeiders van de maatschappij waren gehuisvest in woonwagens op het terrein van Schiphol. Het zijn de 32-jarige draglinemachinist W. van der G„ de 40-jarige bouwvakarbeider W. M. de R., de 25-jarige walsmachinist E. S. en diens 30-jarige collega G. M., al len uit Haarlemmermeer. De diefstallen (hoofdzakelijk kabels) werden voornamelijk na het invallen van de duisternis uitgevoerd. Ook ech ter overdag. Het viel nooit op als ka bels per kruiwagen werden vervoerd. De gestolen goederen werden aan de rand van het terrein in de grote roller van de walsmachine gestopt, waarmee de machinisten aan het einde van de dag naar hun woonwagen reden. Op bepaalde plaatsen werd het goed ge lost, waar het werd opgehaald door da 21-jarige draglineverhuurder R. H. uit Rijpwetering en de 68-jarige opkoper N. V., uit Leimuiden. Op zich zijn de kostbare hoofdvoe- dingskabels (90 gulden per meter in koop) nauwelijks verkoopbaar, maar ontdaan van het isolerend rubber bleef er voor de opkoper gewild lood en ko per over. De schade werd nog groter als er een stuk uit een enorme haspel werd gesne den, waardoor de overgebleven hoeveel heid ontoereikend was voor het object waarvoor het was bestemd. Midden in het werk moest het plan opgeschort worden in afwachting van een nieuwe haspel. De levertijd van dit materiaal een half jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13