Er kan maar één Amerikaan de allerbeste zijn! Het is geweldig weer hier te zijn Uitkering werklozen voldoende Slechte zorg voor gehandicapt kind Baby gedood, 10 jaar geëist Elke dag 60 km vuil er bij Akkertjes MEER ARMSLAG VOOR GROTE GEMEENTEN 9 Morris Minister Veldkamp: Philip Morris wordt om het internationale niveau van zijn zuivere melange ook in Nederland steeds meer gerookt. 20 stuks f 1.50 DEN HAAG Minister Veldkamp vindt dat de bestaande uitkeringsrege lingen aan werklozen redelijke voorzie ning bieden. Een verlenging van de maximum uitkeringsduur ingevolge de werkloosheidswet acht hij thans ook niet opportuun. De minister deelt dit mee in ant woord op vragen van de Kamerleden Kikkert en Mellema van de CHU. Gedurende 26 weken krijgt de onvrij willige werkloze aanspraak op uitke ring van 80 procent van zijn loon. Daar na komt hij in aanmerking voor uitke ring ingevolgde de wet van werkloos heidsvoorziening ter hoogte van 75 pro cent van zijn loon gedurende maximaal twee jaar. Ook daarna is er nog een mogelijkheid tot uitkering ingevolge de groepsregeling voor werkloze werk nemers. Hier is geen termijn bepaald. Bruidegom was gevlogen... UTRECHT Een 45-jarige kan toorbediende, mejuffrouw N, heeft bij de Utrechtse politie aangifte ge daan van diefstal van twee koffers en een bedrag van 850 gulden. De dader zou volgens haar een 36-jarige Griek zijn waarmee zij volgende week zou trouwen. De Griek, waarmee de kantoorbe diende al enkele jaren samen* leefde, had op haar kamer een briefje achtergelaten waaruit bleek dat hij toch liever naar Griekenland terugging. Zij het met haarspaar- Kamervragen over aardgasreserve DEN HAAG Het Tweede-Kamer den Nelissen (kath. v.) en Engels (kath. v.) hebben minister Bakker van econo mische zaken gevraagd, of er na de otficiële mededelingen van het ministe rie van 5 november 1965 nieuwe gege vens beschikbaar zijn gekomen, op grond waarvan de heer Den Uyl de aardgasreserve op 200 miljard m3 kon schatte n. Voorts willen de Kamerleden weten in welke fase van voorbereiding de ver lening van exploitatieconcessies in Friesland en aangrenzende provincies verkeren bij het optreden van het kabi net-Zijlstra. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Veel ouders van geestelijk gehandicapte kinderen komen terecht bij kwakzalvers, magnetiseurs en artsen die nog de cellentherapie toepassen, omdat zij op zoek naar hulp van het kastje naar de muur worden gestuurd. Een regionaal adviesteam, dat veelzijdig moet worden samenge steld, is daarom noodzakelijk. Dan pas krijgen de ouders georganiseer de deskundige voorlichting. Dit zei gisteren op het Binnenhof de heer J. J. Dondorp, voorzitter van het hoofdbestuur van de protestants-chris telijke vereniging van ouders en vrien den van het afwijkend kind Philadel phia op de jaarvergadering van het Zuidhollandse Oranje Groen Kruis. In zijn, toespraak betoogde hij dat de zorg voor het geestelijk afwijkende kind zeer slecht is georga niseerd. De organisaties die zich met de zorg voor deze kinderen bezig hou den komen als paddestoelen uit de grond op. Zo is het in het Jaar 2000 (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Waar blijven we met de grote voorraad afvalstof fen van inwoners en industrie? Hoe voorkomen we, dat we er niet in omkomen als gevolg van de verontreiniging. Dit was de belangrijke vraag, waarop men vandaag in Amsterdam tijdens een oriëntatiedag een antwoord trachtte te vinden. De bijeen komst was georganiseerd door de commissie industriewater en milieu hygiëne van de Raad van Nederlandse werkgeversbonden. Dat het hier om een benauwend vraagstuk gaat, toonde vanmorgen dr N. J. A. Groen, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, aan: We moeten er rekening mee houden, dat het totaal aan afvalstoffen aan het eind van deze eeuw drie tot vier keer zo groot zal zijn. We zitten dan met 14 miljoen ton opgescheept: 10 miljoen afkomstig van de bevolking en 4 miljoen ton van de industrie. Bij deze laatste voorraad treft men nog 200.000 ton gevaarlijke chemicaliën aan. Om het toekomstbeeld nog som berder te maken vertelde dr. Groen er bij, dat in het jaar 2.000 het aantal afgedankte auto's per jaar op een half miljoen moet worden gesteld, waarvan 60.000 stuks per jaar moeten worden weggesleept. Wanneer die 14 miljoen ton vuil op een hoop zou worden gelegd van 1 vierkante meter doorsnee, dan zou deze hoop bijna de aarde omspannen en per dag 60 km aan groeien. Het is duidelijk, dat het vuil dan niet meer met schepjes en emmer tjes kan worden opgehaald. Gezien dit alles vond dr. Groen het merkwaardig, dat ons land nog steeds geen wettelijke maatregelen kent, gericht op de vuilverwijde- ring en vuilbchandeling. branding in de Botlek tot stand komt. Het wordt een N.V., die zo wel het afval van gemeente als in dustrie zal behandelen. Deze vuilverbranding zal niet al leen electriciteit opwekken, maar ook gedestilleerd ater bereiden. In dustrieën zullen dit water dankbaar afnemen. De centrale overheid wil samen werken met de industrie, zo was de ervaring van ir. Beukers. Hij waarschuwde, dat de industrie er voor moet zorgen gereed te zijn voor deze samenwerking, niet al leen als bedrijfstak, maar zeker ook verband. De Botlek De voorzitter van de Stichting Eu- ropoort-Botlekbelangen, ir. J. A. Beukers, behandelde de samenwer king tussen overheid en industrie, die in dit verband zo belangrijk is. En hij kon uit ervaring spreken De besprekingen tussen de ge meentebesturen en het dagelijks bestuur van Rijnmond zijn al zover gevorderd, dat het er naar uitziet, dat er een gecombineerde vuilver- Verbranding Het hoofd van de Rotterdamse se cretarie-afdeling economische aan gelegenheden, de heer N. de Vries, noemde eveneens de vuilverbran ding in het Botlekgebied als voor beeld. Hij pleitte voor een research met steun van de overheid. De bouw van verbrandingsinrich tingen was voor hem het antwoord op de vraag, waar we heen moeten met het vuil. Hiervoor zijn enorme investeringen nodig. De industrie zal zeker aan de financiering moe ten deelnemen. Enige praktische wenken voor de vuilverbranding kwamen van dr. ir. M. Adriitzky, directeur van openba re werken van München. Voor de vuilverbranding van de toekomst zal het de kunst zijn een as over te houden die het water niet verontrei nigt. Verder moet de luchtverontrei niging voorkomen worden door de bouw van hoge schoorstenen. Een forumdiscussie besloot deze oriëntatiedag, waarop men proble men besprak, die van groot belang zijn voor de leefbaarheid van ons Ook de kerken zijn nu eindelijk zo ver dat zij ons vragen wat kunnen wij doen. In Rotterdam zijn reeds zestien organisaties die zich met de zorg het geestelijk afwijkende kind bezig houden. Deze organisaties hebben geen enkel kontakt met elkaar. Waar moeten wij de kerken nu naar toe sturen? Nadat de heer Dondorp had gepleit voor het instellen van regio nale adviesteams brak hij de staf over de sociaal paedagogische nazorgorgani saties. Deze organisaties zijn deskundig op het gebied van de zorg voor het geestelijke afwijkende kind. De diensten van deze organisaties funk- tioneren echter niet voldoende. In de provincies komt het werk var deze organisaties veelal teredht op het hoofd van een persoon, die zijn werk in een slaapkamertje moet doen. Deze mensen hebben twee zorgen, die de debielen en die voor de imbecielen. Deze beide categoriëen van kinderen kunnen niet in één dienst worden on dergebracht De zorg voor de debielen kan men het best overlaten aan de kerkelijke stichtingen voor algemeen maatschappelijk werk. Aan de zorg voor de imbecielen heeft men dan nog de handen vol. Op het ogenblik is deze zorg een stiefkind in het kwadraat. Diep schamen Voorts vroeg de heer Dondorp zich af of de zogenaamde imbecielenscho- len „wel voldoen". Deze kinderen wor den op de scholen toegelaten na een ttest en een onderzoek door de keel-, neus- en oorarts. Tot hun achttiende jaar hebben ze dan geen enkele ex tra medische verzorging meer. Hier voor moeten we ons wel heel diep schamen, zo zei hij. De heer Dondorp meende, dat een vorm van dagverblijf voor de kin deren veel beter zou zijn. Bovendien merkte hij op, dat de ouders kinderen uit de schoolbesturen ze imbecielenscholen worden geweerd geen enkele zeggenschap heb ben. „Onlangs stelde een inspecteur het onderwijs dat het onmogelijk dat de ouders van de kinderen iets te zeggen zouden hebben, omdat hij meende, dat de ouders van imbecielen zelf ook imbeciel of althans debiel Ambtenarij Voorts hekelde hij de werkinrichtin gen. „In de nieuwe wet op deze inrich tingen is in het geheel geen rekening gehouden met de imbecielen. Alleen produktie geldt in deze inrichtingen. We zien hier een ambtenarij, een papier winkel en een controlesysteem om van te rillen. Als twee kinderen wasknij- Heerlijk, met de feestdagen thuis! De heer en mevrouw Viskil-Franken met hun vier kinderen: op de voorgrond Jack (5) en Elsje (6), staande Roelof (10) en Henk (11, achter). EMIGRANTEN MET FEESTDAGEN IN HOLLAND AMSTERDAM De procureur-gene raal van het gerechtshof in Amster dam, mr. G. H. C. van Dijken heeft gisteren tegen de 31-jarige chauffeur Jacob B. een gevangenisstraf van tien jaar geëist met aftrek van voorarrest. De chauffeur stond in hoger beroep te recht wegens het doden van de drie maanden oude Gino. Hij bracht het kind in de nacht van 18 oktober vs het vorige jaar om het leven in de wi ning van de van hem gescheid< vrouw. De zaak verwekte destijds veel opschudding omdat de chauffeur de ge hele nacht met zijn eigen dochtertje voor het raam op de eerste etage had gezeten nadat hij het jongetje had ge dood. Hij hield de politie op een afstand door zijn dochtertje met het bebloede mes te bedreigen. Pas na uren kon hij worden overreed zich over te geven. De rechtbank veroordeelde hem eer der tot zeven jaar met aftrek van i Doorgereden na dodelijk ongeluk BAARN De politie heeft de 24-ja rige huisschilder C.R. gearresteerd, die na bij een verkeersongeluk in Amersfoort betrokken te zijn geweest, is doorgereden. Bij het ongeluk kwam een moeder van elf kinderen om het leven. De man is met gedoofde lichten weggereden zonder zich om zijn slachtoffer te be kommeren. In een weiland bij Soest heeft hij zijn gedeukte spatbord ge maakt. Voorbijgangers waarschuwden de politie. Let op, dat U de originele Akker* cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep! pers moeten maken, maakt het kind er 100 per uur. Het andere kind maakt er met heel veel inspanning en goede wil slechts een. Het eerste kind financieel echter beter af dan het Daarom pleiten wij voor een gelijke beloning. Het gevolg zal zijn dat veel administratief personeel en vele ambte- iren de laan uit kunnen". Uitvoerig stond de heer Dondorp ook stil bij het gezin waaruit het gehandi capte kind voortkomt. „Velen beseffen niet dat niet alleen de ouders maar ook de broertjes en zusjes een zware last te dragen hebben. De ouders van een geestelijk gehandicapt kind hebben in eerste instantie veel hulp te verwach ten van de huisarts, de predikant en de maatschappelijk werksters, omdat daar hun opleiding niet naar is. Wel zag hij goede hulp van de wijk verpleegsters. Vandaar dat hij het Oranje Groene kruis toezegde dat bin nenkort de hulp van deze kruisvereni ging zal worden ingeroepen om de ou- dersvereniging te helpen bij de zoge naamde home training. (Van een onzer redacteuren) OUDENBOSCH - Tien jaar geleden emigreerden de heer en mevrouw Viskil-Franken uit Den Haag met twee kinderen naar Amerika om te proberen zich daar een toekomst op te bouwen. In het afgelopen week-einde vlogen zij, met vier kinderen, naar Holland terug om met de ouders Franken het kerstfeest en de jaarwisse ling te vieren. Mevrouw Ada Viskil (34): „Ik vind het geweldig weer hier te ztfn. We hebben er ons echt op verheugd." Elsje Viskil (6) ter wijl ze het haar van haar Barbie-pop kamt: „Very nice, yes, very nice." Zij behoren tot de meer dan 1300 Nederlandse emigranten, die deze we- - ken naar Holland zijn gekomen om bij familieleden en kennissen de feestdagen door te brengen. Begin ja nuari steken ze de Grote Plas weer Ze hebben dan in de eerste plaats voldoende Nederlandse lucht inge ademd om de Hollandse sfeer even niet te vergeten, maar in de tweede plaats, ach, Amerika is nu eenmaal hun nieuwe vaderland geworden waar zij een taak hebben te vervul len. Men kan dus zeggen dat de plicht roept. Ada Franken en Jack H. Viskil (40) emigreerden toen de welvaartsgolf nog niet over ons land was gekomen. Het was een wikken en wegen eerst, maar ze hakten de knoop resoluut door omdat ze beiden hun idealen droomden die ze in het eigen land toen niet, tot zelfs in ver verschiet, realiseerbaar achtten. Jack Viskil: „En nu willen we niet meer terug. We hebben onze draai gevonden. Het bevalt ons best. Wat zo aantrekkelijk is, is de vrijheid. Maar het gewone leven is harder dan hier. Je moet in Amerikaanse bedrij- Met een enorme klap stortte dinsdagavond een zware die sel-elektrische locomotief op een binnenschip. Het ge beurde in de Prinses Bea- trixhaven bij het terrein van Quick Dispatch. De locomo tief, die 56 ton weegt, werd uit het Nederlandse binnen vaartschip Hannie getakeld door het eigen laadgerei van het Duitse schip Nereus dat de locomotief aan boord zou nemen. Juist op het ogen blik dat de locomotief enkele meters boven de Hannie zweefde, knikte de giek waardoor de locomotief viel. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Bin nenschip en locomotief wer den zwaar beschadigd. ven hard je handen uit de mouwen steken, wil je niet ontslagen worden. En als je ontslagen wordt, gaat dat in van de ene dag op de andere. Een opzegtermijn van een week een maand of drie maanden kent men daar niet". Achteraf beschouwd heeft Ameri ka hen, als het zovele emigranten deed, met open armen ontvangen. Toen zij met twee kinderen en vier koffers op het vliegveld van New York landden bestond hun hele bezit uit 250 dollars, en dat is niet zo heel veel. Jack Viskil: „We zouden gaan wo nen in Atlanta, en daar had men ge lukkig alles al voor ons in orde ge maakt. De Amerikanen zijn gastvrij en altijd bereid je te helpen. Dat heb ben we in ruime mate ondervon den. De kerk ving ons op, ze had ge zorgd voor een huis, voor meubilair en stoffering. We konden er zo in trekken. Een gemeentelid bezorgde me een baantje. Ik kon kerstbomen verkopen voor 75 dollar per week. Dat heb ik twee weken gedaan. Daarna ben ik in het levensverze keringsbedrijf gaan werken. Toen ben ik overgestapt naar de American Express en tenslotte kwam ik bij on ze KLM, waar ik nu districtsverte genwoordiger ben voor het district Tampa, dat het gehele noordelijke ge deelte van de staat Florida omvat". Romantisch Na Atlanta woonden zij in Miami en (nu) in Largo in het verrukkelijke Florida. Ze bezitten een eigen, roy aal opgetrokken huis („er is voldoen de land") met een grote tuin, waaruit ze van eind oktober tot begin april grape-fruit eten. Ada Viskil: „En aan de overkant van ons huis staan [scmape jcp sjv 'uomoqiaddesBeuis bloeit, ruik je een zoetige, bedwei- mende lucht, echt romantisch." En natuurlijk hebben ze een auto. Ada Viskil: „Je doet ook alles met de auto. De kinderen wonen maar vijf minuten lopen van de school, maar elke morgen zeg ik: Jongens, stap in, mammie zal je even brengen". Zes maanden na hun aankomst in Atlanta konden ze met de hand op het hart eerlijk zeggen,dat ze in Amerika waren ingeburgerd. De l moeilijkheden met de taal, met de Amerikaanse zeden en gewoonten, en met zovele andere dingen, die hun eerst erg vreemd voorkwamen had den ze grotendeels overwonnen. Ada Viskil: „Het scheelt misschien ook, dat we ons niet afzijdig hielden van het sociale en kerkelijke werk. We hielpen waar we konden helpen". De vrouwenbond onderscheidde haar met een goud kruisje, omdat ze zich zo goed had aangepast en had meegewerkt in weerwil van taal- en andere moeilijkheden. En ook de padvinderij ondervindt hun grote steun. Jack Viskil is dis trictcommissaris, zijn vrouw heeft een taak bij het kaderopleidingscen- INationalitcit i Ze voelden zich zo in het Ameri kaanse leven opgenomen en met de Amerikanen verbonden, dat het aan vragen van het Amerikaanse staatsburgerschap voor hen de ge woonste zaak van de wereld werd. Ze zouden daarvoor een handteke ning onder een document moeten plaatsen. Alles ging goed toen de klei ne Roelof (nu 10) aan de beurt kwam. Hij bekeek het vel papier, hij bekeek die meneer die voor hem stond van top tot teen en vroeg toen: „Als ik nu teken, kan ik dan nooit meer een Hollander zijn?". Dat kon gelukkig. En daarom te kende Roelof ook, in afwachting van de dag waarop hij meerderjarig wordt om dan definitief zijn keus te bepalen Amerikaan of Hollander. Een tikkeltje Hollander zal hij toch wel blijven. Ada Viskil: „Ik ver tel ze altijd over Holland, ik maak ook geregeld Hollandse maaltijden klaar, ze moeten weten hoe het er in Holland toegaat". Oliebollen Echt Hollands is het ook op Oude jaarsavond. Ada Viskil: „Al de jaren door heb ik oliebollen gebakken, die kennen ze nl. in Amerika niet En 's avonds komt de hele buurt oliebollen eten, dat vindt iedereen reuze". Nu zijn ze dan voor enkele weken bij de ouders Franken in Oudenbosch en ze komen er eerlijk voor uit, dat ze deze va kantie toch niet hadden willen missen. Ook al groeien er geen grape-fruits en sinaasappelen op het Wilhelminaplein en al is het, vergeleken met Florida koud, en al regent het dag in dag uit. Holland blijft toch altijd wel een beetje trekken. Eerste Kamer akkoord (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het zag er gis termiddag even naar uit, dat do Eerste Kamer een wetsontwerp om het toezicht op de grote gemeen ten enigszins te verminderen, zou I verwerpen. Maar tenslotte werd het ontwerp toch met 32 tegen 21 stemmen aangenomen. Tegen stem den slechts de meerderheid van de KVP en AR-fracties. j Het wetsvoorstel geeft de grote ge- I meenten d.w.z. de plaatsen met 100.000 of meer inwoners meer armslag door het toezicht op hun be leid vanwege Gedeputeerde Stater, te verminderen. Zo zullen de betrokken gemeenten bijv. geen goedkeuring meer hoeven te vragen voor besluiten betreffende on derhandse aanbestedingen of leveran ties en het kopen, ruilen, vervreemden of bezwaren van onroerende goederen. Een en ander betekent, dat bijv. Rot terdam bij aankoop van irond niets meer met het keurslijf van preventieve goedkeuringsbepalingen op dit front heeft te maken, maar Schiedam wel. Een aantal Eerste-Kamerleden vond dit verschil in behandeling van grote en kleinere niet in overeenstemming met artikel 155 van de grondv/ef, waar in alleen van „de gemeenten" wordt gesproken, zonder enig onderscheid iar grootte en inwoneraantal. Minister Verdam (binnenlandse za ken) wees erop, dat artikel 155 van de grondwet deze differentiatie wel toestaat. Hij vermocht echter de te genstemmers, onder wie zijn politieke vrienden met uitzondering van de heer Elfferich, niet te overtuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9