Golden Fiction vleesconserven Russen waken langs grens met Perzië Ondanks betere relaties Uit die Haagse hof geplukt Geen gat in het ijzeren gordijn alles goed en wel Veel ambtenaren in Maasstad overbodig Prikklokken gaan er uit Dominas wilde overval filmen Rennies^) Spaans referendum uitgemaakte zaak 7 WOENSDAG 14 DECEMBER 196é (Van een correspondent) MOSKOU „Ónze mannen staan overal verdekt opgesteld en waar er geen zijn, bewaken wij de grens met een gesloten televisie- circuit." Dit zegt een van de grens wachten in het uiterste zuiden van de Sowjetunie aan de Rus- sisch-Perzische grens. De dreigen de karabijn om zijn schouder contrasteert met het vriendelijke, jongensachtige gezicht, dat onder de groene pet uitkomt. Hij kijkt uit over het Perzische deel van Azerbeidsjan, dat vijftig meter verder ligt achter een omheining met stroomdraad, de snelstromen- de rivier Aras en een strook nie mandsland. De wachttorens en versperringen vallen in het niet tegen de met sneeuw bedekte toppen van het ge bergte, dat langzaam opklimt in de richting van de Ararat. De versperrin gen, die zich over 150 km. van Dzoelfa tot Jerevan uitstrekken, vormen een van de strengst bewaakte delen van het „IJzeren gordijn". De stad Dzoelfa wordt door de rivier (en de grens) in tweeën gedeeld. In het Perzische Jol- fa. eindpunt van een spoorweg met enkelspoor, die van Tabriz afkomstig is, hullen kleine meisjes zich preuts in grote sluiers. Slechts een paar nieuwsgierige ogen loeren naar de buitenlandse bezoeker. In het Russi sche Dzoelfa aan de hoofdspoorlijn van Bakoe naar Jerevan kunnen de witte kalkstenen huisjes nauwelijks worden onderscheiden van de archi tectuur in de rest van de Sowjetunie. Historie De reden voor de opvallende waak zaamheid is, dat de demarcatielijn Azerbeidjan in tweeën deelt en dat men zich nog maar al te goed herin nert, hoe de Russen in 1945 probeer den, de vorming van een afzonder lijke staat met Tabriz als hoofdstad af te dwingen. De Perzen zijn op hun beurt achterdochtig door de voortdu rende druk, die in deze eeuw van het Noorden uit is uitgeoefend. In 1907 werden de Perzen niet ge raadpleegd over de verdeling van hun land, waarbij Engeland de Russen een „Invloedsfeer" verschafte, die tot Isfa han reikte. De geschiedenis herhaalde zioh gedurende de tweede wereldoor log en daarna was er pressie vai Veiligheidsraad nodig om Rusland te dwingen de noordelijke zone, die het bezet gehouden had, te ontruimen. Sinds 1960 is er in de Perzische poli tiek een fundamentele wijziging geko men, die een nieuw en bemoedigender hoofdstuk in de betrekkingen tussen beide landen heeft geopend. Er is ook een beetje neutralisme in de Perzische diplomatie waarneembaar. De recente trip van de Sjah naar enkele commu nistische hoofsteden vormt daarvan een onderdeel. Stimulans Bovenal stimuleert het wederzijdse economische voordeel de ontwikkeling van deze banden. Vele ontwikkelde Perzen spreken Russisch. Rusland was altijd het dichtsbijzijnde Europese land en Petersburg (het tegenwoordi ge Leningrad) een favoriete stad voor het afmaken van de studie. Nu de spanningen van de koude oorlog afne men, ziet men weer in, dat de meest economische route naar het Westen via de nieuwe binnenwateren van de Sowjetunie loopt. In de havenplaats aan de Kaspische Zee, Pahlavi, komt het merendeel van de schepen dat er voor anker ligt, uit Rusland. Grote hoeveelheden stalen buizen en zwaar industrie-materiaal, van Krupp tonen aan, dat de Russische route al volledig in gebruik Het gebrek aan energie in Russisch Transkauskasië vormt ook een belang rijke factor bij de uitbreiding van de contacten. Georgië heeft een tekort van „verscheiden miljoenen tonnen". Tot dusverre heeft Azerbeidjan in de behoeften van de hele zone kunnen voorzien, maar de snelle stijging van het verbruik van gas en olie leidde ertoe dat de schaarste aan gas al werd gevoeld in Bakoe. Plannen Perzië daarentegen worden grote hoeveelheden aardgas naar boven ge haald. Volgens een recente overeen komst komt er van Bebahan naar de Russische grens een pijpleiding van 1050 kilometer. De helft van deze pijpleiding wordt door de Russen aan gelegd. In ruil daarvoor bouwen de Russen een moderne staalfabriek na bij Isfahan met een jaarlijkse capaci teit van 500.000 ton. Nabij Arak komt een machinefabriek, die door de Rus sen wordt „neergezet". Deskundigen hebben een gezamen lijk plan ontworpen om krachtsta tions te bouwen, waarbij het water van de rivier de Aras zal worden aan gewend voor de opwekking van elec- triciteit. Er komt samenwerking op het gebied van het kweken van kost bare vissoorten in het zuidelijke bas sin van de Kaspische Zee. Russische onderzoekers hebben steenkool aange troffen nabij Jezd. Perzië zal zeer bin nenkort de beschikking krijgen over Roemeense tractoren, in ruil voor olie. Dit alles wijst erop. dat de duistere periode van de Russische betrekkin gen met de „kapitalistische" buurlan den voorbij is. Ook de betrekkingen met Perzië verbeteren gestadig, dank zij dit mildere, politieke klimaat. Moskou blijft echter waakzaam wat de contacten betreft tussen de bevol king aan beide zijden van de grens. Mythe (5) Wie het gebruik van het woord my the probeert te vergoelijken werkt mee aan het kerkelijke verziekings proces. Hier worden -de hoogste din gen naar mijn mening door het slijk gesleurd. Wie twijfelt leze het boek „Een pascha voor Jahweh." Nemen we de Bijbel nu nog serieus, of glijden we nog verder weg in de afgrond van de antichrist? Den Haag A. v. d. Lely Mythe (6) De Here Jezus is niet geboren naar de wil des mans maar uit God als eersteling van een nieuwe schepping. Hij viel daardoor niet krachtens ge boorte onder de vloek van Adam. Hij is waarlijk de tweede Adam en ware plaatsbekleder voor een ieder die in Hem gelooft." Men leze Joh. 3:16, Jes. 7:14-16, Openbaring 22: 18 en 19. Naar mijn mening is de christenheid gewor den een groot Babyion. Een ieder wil via zijn eigen gemaakte afgod (dog ma's) de hemel bereiken. Maar deze hemelen zullen bewogen worden en opgerold als een dunne doek. Den Haag P. J. van Mythe (7) Het is een oude ketterij en een grol- ve dwaling te ontkennen dat de ont vangenis van Christus niet door de werking van de Heilige Geest is geschied. DaarGoor was Zijn lichaam zo gezuiverd en geheiligd dat daarin niet de minste smet van de oorspron kelijke onreinheid kon zijn. Scheveningen N. Doorn Zondag (3) Het deed mij goed te vernemen dat er nog zovele mensen zijn die, net als ik, de zondag willen houden en bewa ren zoals hij behoort te zijn. Ik denk wel eens waar moet dat heen. Als on ze oude dominees er nog eens waren wat zouden zij opkijken van die godsdienst van tegenwoordig. De oude kerk wordt kapot gemaakt. Er is slechts één middel: terug naar de ou de paden, dan kan de Heere Zijn ze gen geven. Anders gaat het naar het verderf heen. Vlaardingen W. Groen Hij is vrij om te kiezenuit kleuren, beel den, situaties een filmregisseur betrapt de realiteit steeds opnieuw, goochelt altijd an ders met schone illusies. Kan ook kiezen uit tientallen sigaretten. Rookt Golden Fiction. EEN LAURENS PRODUKT Voor rokers met een eigen stijl Bestand T\E machtsstrijd in China is voor- zover zulks beoordeeld kan worden nog niet in een beslissend stadium. De activiteiten van de rode gardisten hebben niet geleid tot het door Mao en Lin Piao verwachte resultaat. De belangrijkste leiders zijn nog al tijd op hun post De enige die open lijk aan de kaak werd gesteld was Peng Tsjen, de in juni afgezette bur gemeester van Peking. Verwacht wordt, dat tijdens de win termaanden „een wapenstilstand" zal gelden, maar dat de harde elemen ten intussen een nieuwe slag voor bereiden. In dit verband is opvallend, dat mi nister Tsjen Ji (buitenlandse zaken) plotseling een oorlog met Amerika onvermijdelijk acht. Ook de dreigende houding van Pe king ten opzichte van Portugees Ma- cao kan niet los worden gezien van de jongste ontwikkelingen in Peking. Intussen blijven grote vraagtekens bestaan. Een daarvan is de houding van het leger tegenover de rode gar disten, die nu verdwijnen. De zgn. culturele revolutie was ook bedoeld als mobilisatie van het land voor een eventuele verdedigingsoor log tegen Amerika. Het kan echter niet de bedoeling van de legerleiding zijn geweest, haar machtspositie aan de rode gardisten prijs te geven. Onderzoek wijst uit: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het ziet er naar uit, dat Rotterdam af zal stappen van het systeem van de „prikklokken" bij de gemeente lijke bedrijven. Dit liet wethouder Jettinghoff van personeelszaken gistermiddag doorschemeren tij dens een commissievergadering van de gemeenteraad. Bij de Roteb werden deze klokken een jaar geleden al weggehaald. Het gold een proef, die echter zo gunstig is uitgevallen, dat er alle reden is om ze allemaal weg te doen. Volgens de wethouder woog een lichte stijging van het aantal telaatkomers (bij de Roteb geconstateerd, nadat de klok ken waren verdwenen) niet zwaar ge noeg, dat het systeem gehandhaafd zou moeten worden. Enige leden van de raadsfractie had den duidelijk laten merken, dat de prikklokken uit de tijd waren. „We moeten er het liefst zo gauw moge lijk af", zei de heer A. Dijksman (soc.). „Ze passen niet meer in deze tijd", aldus de heer J. Worst (ar). Overcompleet Deze laatste sprak er ook zijn grote bezorgdheid over uit, dat een flink aantal gemeente-amb tenaren overcompleet zal worden (de heer Worst had het over zes honderd) als gevolg van een or ganisatie-onderzoek. Wethouder Jettinghoff bevestigde dit, maar zei, dat er maatregelen ge troffen zouden worden om onplezie rige gevolgen voor de mensen in ge meente-dienst te voorkomen. Het is, de bedoeling een pool te vormi de heer Jettinghoff sprak van een ad ministratieve arbeidsreserve uit de overcomplete ambtenaren over geplaatst kunnen worden m vaca tures bij andere takken van gemeente De wethouder noemde nog meer maatregelen, die er op wijzen, dai het personeelsprobleem voor de ge meente minder groot is geworden. In een circulaire aan de hoofden van dienst is bijvoorbeeld gezegd, dat buitenlandse arbeidskrachten, wanneer ze vertrekken, niet door andere buitenlanders vervangen mogen worden, wanneer dat niet strikt nodig is. Hetzelfde geldt voor het uitbesteden van werk en het aantrekken van hulpkrachten de zogenaamde leenarbniders. DORTMUND In het proces tegen Petras Dominas, hebben Nederlandse politiemannen verklaard, dat Dominas Marianne Kreuzer had aangeraden een filmtoestel te kopen en de overval op de Heiligerweg te filmen, „als je geld wilt verdienen". Die film zou verkocht worden aan een geïllustreerd tijd schrift, aldus de verklaring van Ma rianne Kreuzer tegenover de politie. Brandend maagzuur? helpen direkt! w Gunstig TJET is moeilijk in kort bestek een regeringsverklaring samen te vatten en op haar merites te beoor delen. Zo ook de rede van kanselier Kiesinger gisteren in de Bondsdag. Zij maakt een gunstige indruk, met name wat de buitenlandse politiek betreft. Geruststellend is zij in het bijzonder voor de Oosteuropese lan den, voor wie het verleden nog niet is afgesloten. Weliswaar kreeg Polen geen genoeg doening wat de Oder-Neisse-grens betreft Deze kwestie moet wachten op een vredesverdrag voor geheel Duitsland, zoals in 1945 werd over eengekomen. Daar staat tegenover, dat een streep is gehaald door het pact van Mün- chen, waarbij Hitler in 1938 be slag kon leggen op Sudetenland. Deze stap zal het Bonn makkelijker maken, nauwe betrekkingen aan te knopen met Tsjechoslowakije en an dere Oosteuropese landen, inclusief de Sowjetzone van Duitsland. Geruststellend is voorts, dat Bonn niet streeft naar medezeggenschap over atoomwapens. Te meer waar mi nister Strauss (financiën) daar heel anders over denkt en spreekt. Van belang is de verbetering in de betrekkingen met Rusland en het zoeken naar een evenredige verhou ding zowel met Amerika als met Frankrijk. Bonn zal zijn eigen weg gaan. De kritiek op de afgetreden kanse lier Erhard was onvermijdelijk. Een kabinet moet nu eenmaal als regel enige afstand nemen van het vorige. D00R Voor ieder een flinke plak! Wat voor vleesgerecht eet u vanavond? Heerlijk, duik in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vleesconserven. Daar is zeker lunchworst bij. 1 Blikje...5 flinke plakken, gebakken in de koekepan... verrukkelijk! En u weet, wat u eet - alle vleesconserven zijn met zorg bereid en hygiënisch verpakt. Is uw'keukenwinkeltje óók zo welgevuld met blikjes Niet eens zo langzaam maar wel heel zeker wordt het voor mij de hoogste tijd. dat de regen ophoudt. Mijn parapluic is ergens vergeten ia een interview. Ik had kunnen weten, dat het gebeuren zou. Bij een interview moet ik alles ran of meer spijkervast bij me hebben. Geen blocnote ooit op een tafel leg gen, handschoenen in de tas stop- Niets is namelijk boeiender dan een gesprek met iemand, die ie meestal nooit eerder in je leven ge- i hebt en van wie je dan gaal ontdekken wie en wat hij of zij ei genlijk is. Als het onderhoud is afgelopen zit mijn hoofd vol indrukken, dir gerangschikt, gezeefd en vergeleker moeten worden. Zodat ik al het eigene prompt ver geet. Maar een parapluie laat zich niet tan je hechten. Die blijft ergens tan een kapstok hangen. In mijn verstrooidheid doet de re gen me niks. dus ontdek ik de ver missing pas door de leegheid van het parapluieplekje thuis. Opbellen. De parapluie hangt inderdaad Ik zal hem wel eens halen. Eens. alleen... ik weet niet wan- Regen Na de parapluie verspeelde ik mijn plastic regenmantel, zo'n worst velletje, dat onflatteus maar uiterst oraktisch is. Inderdaad, op precies de zelfde Toen schoot ik een oude mante! aan, die als noodhulp ondanks het bijzonder schamele voorkomen toch bewaard was. Maar het ding was ellendig dun en de tand des tijds bleek vooral aan de schouders geknaagd te heb ben, die doorlekten als een douche Nu hangt mijn wintermantel als een natte dweil te druipen. De regen tikt tegen de ruiten. En er is niets gezelligs aan. Wat niet helemaal waar is. Het klinkt heel rustig. En binnen is het warm en droog. Maar over een kwartier moet Ik echt weg. Zonder parapluie. Zonder worstvelletje. Zonder oude regenmantel. Met., die kletsnatte druipmantel? Ik bel een taxi! Een beleefde, vermoeide stem: .Rekent u wel met een twintig mi nuten wachten...." De buurvrouw leent me een para- oluie. Met twee kapotte baleinen. „U mag hem gerust ergens verge ten", zegt ze. Het zal nu mijn eer te na zijn, dat te doen. Maar dan moet het wel heel gauw droog worden. A7"ANDAAG hadden ongeveer 20 miljoen Spanjaarden gelegenheid, zich uit te spreken over de nieuwe organieke wet van generaal Franco. De uitslag van dit referen dum zou al bij voorbaat vast staan: verwacht wordt, dat de grote meerderheid van de kie zers vóór de wet stemde. De Spaanse autoriteiten hielden een enorme propaganda-campagne. Oppositie-groeperingen (die niet worden erkend) hadden geen schijn van kans. Zij moesten werken met het verspreiden an pamfletten en het afleggen van individuele >f gemeenschappelijke verklaringen. Zij ontken den, dat de nieuwe grondwet Spanje het tijdperk 'an een democratische regeringsvorm binnenleidt. De veranderingen, die bij een positieve uitslag an de volksraadpleging doorgevoerd worden zijn •oornamelijk bedoeld om de opvolging van Franco (te zijner tyd) te rege- ien. Ook houden zij verband met de gunstige sociale en economische situatie in het land en met de pogingen van Spanje, nauwe banden met de EEG ■.Europese Economische Gemeenschap) aan te knopen. Franco kan zich ver oorloven. de teugels iets te vieren. Opvallend was, dat de Cortes (het Spaanse lekeneilfl parlement) de nieuwe grondwet aanvaardde, na dat pas enkele uren tevoren de inhoud ervan bekend was geworden. Tekenend voor de situatie in Spanje is voorts, dat niet deelnemen aan het referendum als ernstig vergrijp wordt beschouwd. Nietemin hebben bnna 100 geestelijken te kennen gegeven, dat het onder de gegeven omstandigheden geoorloofd moet zijn, niet naar de stembus te gaan. De meeste oppositiegroepen raadden de kiezers aan. niet of blanco te stemmen. Het is echter de vraag, of de vrijheidsdrang van de Spanjaarden reeds zo sterk is ontwikkeld, dat zij het aandurven, blanco te stemmen of zelfs de monstratief thuis te blijven. Daar komt bij. dat velen geneigd zijn, de nieu we grondwet te zien als een eerste voorzichtige stap op weg naar grotere vrijheid. Wellicht menen talrijke kiezers dat een groot scheeps verzet tegen de nieuwe grondwet er toe Goon n .inrilr zal leiden, dat alles bij het oude blijft. Als zij voor de grondwet stemmen is dat alleen omdat zij er van uitgaan, d*«t het niet bij de nu door te voeren veranderingen blijft. Dat is het grote probleem van de tegenstanders van het Franco-regime (en dat moeten er heel wat zijn). Vandaar dat geen enkele waaide kan worden toegekend aan de uitslag van het referendum. Zelfs als een groot aantal kiezers nog de moed kan opbrengen, blanco te stemmen of heimaal weg te blijven. Interessant blijft intussen, wie na de volksraadpleging a* premier wordt aangewezen. Genoemd worden de namen van vice-admiraal Oarrco Blanco de grijze 'eminentie' en persoonlijke vriend van Franco: ka- ï»»in generaal' Munoz Grandes (thans plv. premier), die de steun van het leger heeft en Fraga Iribarne, minister van voorlichting en toerisme.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7