Ik kon m'n beginselen niet belijden Verdachte geeft van geen emotie blijk Officier eist vijftien jaar in moordzaak-Alblasserwaard Chefarine „4 nieuwe leidse courant 5 WOENSDAG 14 DECEMBER 1%6 TYEN HAAG De laatste jaren heb ik het voor mij zelf moeilijk gehad. Ik mocht nooit in de Kamer spreken in de geest als ik dat wilde. Eigenlijk had ik vorige week woensdag :al een verklaring in de Kamer willen afleggen en meedelen dat ik mij van de Boeren- partij distancieerde. Reeds enkele weken kom ik niet meer in de fractie en op de vergaderingen van het hoofdbestuur van de Boerenpartij. P. VOOGD geen tv-sterren Vorige week kwam Koe koek naar mij toe om de zaak nog eens door te praten. Dat hebben we gedaan maar het bleek wel dat de breuk niet meer te helen was. Als U me maandag voor zes uur niet meer belt voel ik mij vrij, heb ik tegen Koekoek gezegd. De hele dag heeft hg niets van zich laten horen. Dit vertelt ons de heer Voogd, die in 1963 als derde man van de Boeren partij in de Kamer kwam. Hij be hoorde tot de vrije boeren van het eerste uur. Nu heeft hij de gelederen van Koekoek verlaten. Wat is er ei genlijk in de fractie van de Boeren partij gebeurd? Harmsen wilde mij in de fractie al geruime tijd kwijt, zegt de ex-colle ga van Koekoek. Als ik bijv. in de Kamer de belangen van het christe lijk onderwijs wilde bepleiten, hield hij dat tegen. Ik kon mijn christe lijke beginselen in de Kamer niet vol doende uitdragen. Persoonlijk heb ik het er erg moeilijk mee gehad. MOEDERS ADVIES II zult dat begrijpen, zegt de heer Voogd, als ik U vertel dat ik uit Bergambacht kom en de hervormde godsdienst op gereformeerde grondslag belijd. Toen ik in 1963 naar de Kamer ging zei mijn oude moeder: „Jongen denk er om dat je je beginselen nooit verloochent". Dc heer Voogd die op 12 december de dag dat hij met zijn partij brak 61 jaar werd, heeft vaak aan die woorden gedacht. Hij dacht dat hij in de Boerenpar tij ruimte had om zijn beginselen uit te dragen. Staat er niet in artikel 1 van het beginselprogram dat de Boe- DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Portheine (lib.) heeft een amende ment ingediend op het wetsontwerp tot verlaging van de loon- en inkomstenbe lasting voor ongehuwden. Volgens het ontwerp van wet zou de verlaging gel den voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar. De heer Portheine wil de derste leeftijdsgrens verlagen tot 35 renpartij uitgaat van de souvereini- teit Gods over al het geschapene? Ik blijf tot de verkiezingen in de Kamer. Dat is volgens mij eerlijk te genover de talrijke protestanten die de Boerenpartij hun stem gegeven hebben. Ze hebben me al benaderd om zelf met een lijst uit te komen maar daarover heb ik nog geen beslissing genomen. OM LEIDERSCHAP Waren er nog andere moeilijkhe den binnen de fractie? Met Koekoek zelf heb ik altijd plezierig samengewerkt, maar met de heei Harmsen was dat eigenlijk van begin af aan al niet mogelijk. Boven dien is er al geruime tijd een strijd tussen Koekoek en Harmsen aan dc gang over het leiderschap van de fractie. Ook in het hoofdbestuur de- der zich tussen hen conflicten voor. Hel is zelfs wel eens gebeurd dat Harmsen kwaad wegliep terwijl hij al zijn stukken en zijn tas liet liggen. Op den duur was het mij onmoge lijk om in zo'n sfeer te werken. Hoe komt het dat uw naam niet voorkomt op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer? Dat is ook werk van Harmsen. Die wilde mij er uit hebben. Er is over het opstellen van die lijst trouwens heel wat te doen geweest. Het is best mogelijk dat de volgorde nog veran derd wordt. De kieskringen konden namen van kandidaten voor de Kamer naar het hoofdbestuur opzenden. De neer Harmsen heeft aan de hand daarvan de lijst opgemaakt maar niemand heeft tot nu toe ooit de officiële voor drachten van de kiesverenigingen ge- VOOR DE KAS Er zijn tussen de heren Voogd en Harmsen nog aanzienlijk meer wrij vingen. Dc heer Voogd heeft het werk in de Kamer met veel plezier gedaan. Koekoek en Harmsen gingen 's avonds vaak ergens in het land spreken. Ik heb enorm veel werk in de Kamer en in de commissies gedaan. Nu hadden we onderling een afspraak gemaakt dat we 5000 in de partijkas zouden storten. Wat is er echter gebeurd: Koekoek en Harmsen hebben het afgelopen jaar onkostennota's van 6000 tot 7000 ingediend. (Advertentie) Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Vier middelen in één tablet helpen snel en doen wonderen! De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van een der oudste pijnbe- strijders door toevoeging van daar - na ontdekte middelen belangrijk te versterken. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Che- farox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ide aal om pijn of griep snel en doel* treffend te bestrijden. Mij wilde Harmsen voorschrijven dat ik niet meer dan 4000 onkosten mocht opgeven terwijl ik in de com missies enorm veel werk heb ver richt en vaak als er bepaalde zaken aan de orde waren, zelf ben gaan Doordat hij voortdurend in het land sprak heeft Harmsen vorig jaar van de 38 commissievergaderingen die hij moest bijwonen, er 15 gemist terwijl hij bovendien niet bij tien openbare vergaderingen is geweest. Ik ben er in dezelfde periode wegens ziekte een keer niet geweest. Ze laten mij het werk in de Kamer opknappen en achteraf schrij ven ze me nog voor hoeveel onkosten ik mag hebben. WAAR BLIJF JE? Is het waar dat u er bezwaar tegen heeft dat mevrouw Hetty Bennink op de kandidatenlijst van de Boeren partij staat? Ik ben er inderdaad niet voor om haar op de lijst te zetten. Ze staat op de twaalfde plaats en zal waarschijnlijk wel niet in de Kamer komen. Maar als je tv-sterren gaat gebruiken om kiezers te trekken waar blijf je dan als partij? Wat moet zo'n jong vrouwtje dat hele maal geen verstand van politiek heeft, trouwens in de Kamer doen? Hebben de gebeurtenissen rond ir. Adams nog een rol gespeeld bij uw besluit om uit de Boerenpartij te tre den? U zult zich herinneren dat ik destijds in de Tweede Kamer mij dui delijk van deze zaak gedistancieerd heb. Bij die gelegenheid heb ik een oranjestrikje opgedaan. Als christen moet men kunnen vergeven maar ik vind het niet juist om dergelijke mensen in zulke belangrijke openba re functies te benoemen. Zulke mensen zouden eigenlijk zelf beter moeten weten. NIET VERBITTERD De heer Voogd vertelt zonder enige verbittering over zijn besluit om de Boerenpartij te verlaten. Met de Noodraad heeft hij nooit contact ge had. De verstandhouding met de heer Koekoek is niet meer als vroe ger. „Ik zal hem nog wel groeten en dan zie ik wel wat hij doet, maar verder zullen we waarschijnlijk wel niet meer met elkaar spreken", ver wacht de heer Voogd. Is hij teleurgesteld in de Boe renpartij Ach eigenlijk niet. Van be gin af aan voelde ik dat mijn beginselen minder tot hun recht konden komen dan ik had ver wacht. Het besluit om de partij te verlaten is hem wel moeilijk gevallen. Ik heb er een per soonlijke strijd voor door moe ten maken. Maar ik meen dat ik als Christen echt niet anders han delen kon, en ik vertrouw er op dat ik juist heb gehandeld. (Van onze speciale verslaggever) DORDRECHT Gisteren, op de tweede procesdag van de moordzaak-Alblasserwaard, gaf de geneesheer-directeur van de psychiatrische observatiekliniek te Utrecht, prof. dr. J. Kloek, een toelichting op het rapport dat hg en zyn assistenten over G. A. de G. uit Groot-Ammers hadden opgesteld. De man, die er van verdacht wordt de fouragehandelaar Arie Blokland, uit Schelluinen te hebben vermoord, werd gekenschetst als ,,niet dom en behept met een zekere mate van boerenslimheid". De G. wordt moord ten laste gelegd, roofmoord, doodslag of zware mishande ling de dood ten gevolge hebbend. De president van de rechtbank was rar. H. van Zeggeren. Hü werd geassisteerd door de rechters mr. E. Muller en mr. G. R. André de La Porte. Verdachte werd verdedigd door mr. H. W. ten Holter. gekomen dan was het een heel grote ge weest De agressiviteit van verdachte werd door de raadsman uitgediept. Volgens het psychiatrisch onderzoek was deze niet of nauwelijks merkbaar. Wel zou zjj latent aanwezig kunnen zijn geweest en plotse ling losgebroken. „De man denkt langzaam", aldus pro fessor Kloek, „hü is gevoelsarm, hij heeft een tekort aan intermenselijke re laties. Het verdedigingsmechanisme, waarvan hij zich bediende, moet reeds lang aanwezig zijn geweest." Getuige: „Wij hebben tijdens het on derzoek betreurd dat de man zich steeds heeft trachten te camoufleren op die punten waar hij het meest kwetsbaar was." Prof. Kloek was van mening dat de beperkte intelligentie van verdachte geen hindernis was voor zijn vermogen een onjuiste voorstelling te geven. Hij was gespannen en neurotisch. Mede door milieu-invloeden was hij bijzon der gesloten. Er zaten positieve kan ten aan de man, aldus prof. Kloek, die lang aan de tand werd gevoeld. Hoewel hij eerder passief dan ac tief was ingesteld, stelde hij zich vaak op ter verdediging van de zwakke kant. Als voorbeeld werd genoemd dat ver dachte zich eens heel boos had ge maakt, toen zijn vader een katje had doodgeslagen. De 29-jarige veehouder wordt ervan verdacht de 46-jarige fouragehandelaar op 10 december 1965 om het leven te hebben gebracht. Het lichaam van de laatste was vreselijk toegetakeld. Zijn schedel was op ver schillende plaatsen ingeslagen. Er wa ren diepe steekwonden in de borst en in de hals terwijl er ook nog wurgpo- gingen waren gedaan. In de stal Volgens de constructie, waarop de of ficier van justitie, mr. W. A. de Saint Aulaire, werkt, is Arie Blokland in de stal van De G. omgebracht. Er bestond een vete tussen beide mannen over een vordering, die de verslagene op de vee houder had. De rechter was er zelfs aan te pas gekomen en de fouragehandelaar as in het gelijk gesteld. Toen Arie Blokland door de woeste aanval van verdachte dood of stervende Was aldus nog steeds de constructie van de officier heeft De G. hem in de auto, waarmee hij naar het afgelegen Achterland van Groot-Ammers gekomen was, naar de Lekdijk tussen Nieuw-Lek- kerland en Streefkerk gereden. In het donker van de avond heeft hy het lichaam daar in de rivier gegooid. Toe vallig ging het om een plaats, waar dood water stond waardoor het lijk in de riet gors bleef hangen en daar de volgende dag gevonden werd. Van de achtduizend gulden, die Arie Blokland op zak moet hebben gehad, is tot nu toe niets teruggevonden. Ook zijn polshorloge, twee portefeuilles en een notitieboekje zyn verdwenen. Naar Katendrecht Met d^ auto .van Blokland, een, lichte Volkswagen, zou verdachte Vervolgens naar Katendrecht, de „rosse buurt" van Rotterdam, zijn ^ej^den. Daar zou hij de wagen hebben achtergelaten, waarna hij zich ter verkryging van een alibi per trein naar Utrecht begaf. Met een taxi liet hij zich 's avonds naar Ottoland terugrijden, waar zyn eigen auto stond. Na nog een feestje te hebben bijgewoond, kwam hij tenslotte thuis. Ontkennen Hoewel gisteren zich een overstelpende bewijslast tegen de verdachte heeft opge stapeld, bleef de laatste hardnekkig ont kennen. De officier, die slechts de getui gen liet praten, achttien in getal, van wie zes a decharge keek zo nu en dan meewarig de zaal in, als De G. zijn zo veelste verklaring introk. Op de publieke tribune, die tot de laatste staanplaats was bezet, klonk herhaaldelyk woedend gesis. Evenals op de eerste dag van zyn pro ces een dag, die de Dordtse rechtbank lang zal heugen omdat van een rekord zitting van meer dan dertien uur gespro ken kan worden gaf verdachte ook vandaag van geen enkele emotie blyk. HU draaide en loog met een stalen ge zicht. Toch maakte hü als persoon een niet onprettige indruk. Prof. Kloek achtte verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar. Op de vraag van de president of dit het gevolg was van ziekelijke stoornissen of van gebrek kige geestvermogens, kon hy geen defi nitief antwoord geven. Mr. Van Zegge ren vond deze zaak echter zeer be langrijk in verband met een eventuele schuldigverklaring. President: „Kan het superioriteitsge voel, waarvan de verdachte altijd blijk gegeven heeft, tot geldzucht leiden?" Getuige: ..Dat kan zeker, maar ik ben er niet zeker van dat dit bij deze man het geval is". Animositeit Naar voren kwam dat De G. een zeke re animositeit bezat tegenover de in het leven geslaagde Blokland. Vergeleken met de fouragehandelaar was hij maar „een armzalige stumper". Op zijn eigen terrein, de veehouderij, wist verdachte wel van wanten. Op ove rige gebieden waren sterke of minder sterke tekortkomingen geconstateerd. Raadsman: ..Kan verdachte zijn psy chische tekortkomingen hebben gesimu leerd? Kan hij zich tijdens het onderzoek voor de domme hebben gehouden?" President: „Om je in alle situaities dom te houden, moet je over een grote intel ligentie beschikken". Getuige: „Het intelligentiequotiënt van verdachte is lager dan gemiddeld mag worden verwacht". Onwezenlijk Prof. Kloek was getroffen door de kil le, byna onwezenlyke gesprekken die hü met De G. had gevoerd. Van emoties was hem niets gebleken: wel van star heid en van een grote mate van zelfbe heersing. Het was een kunstmatige muur volgens hem. Als er een doorbraak was Knap pleidooi voor een verloren zaak Veehouder: ik heb niets te zeggen (Van onze speciale verslaggever) DORDRECHT De officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht, mr. W. A. de Saint Aulaire, heeft in de gister middag beëindigde openbare behandeling van de moordzaak- Alblasserwaard een gevangenisstraf geëist van 15 jaar tegen de 29-jarige veehouder G. A. de G. uit Groot Ammers. Hij achtte de laatste schuldig aan de op 10 december 1965 gepleegde roofmoord op de 46-jarige fouragehandelaar Arie Blokland uit Schelluinen. De raadsman van verdachte, mr. H. W ten Holter, hield een knap pleidooi voor een verloren zaak. Hij bepleitte vrijspraak op grond van het ontbre ken van de wettige en overtuigende bewijsmiddelen. De G., die het laatste woord kreeg, hoopte dat zijn zaak ..naar eer en geweten" door de rechtbank behan deld zou worden. „Voor de rest heb ik niets te zeggen", voegde hij eraan De president, mr. H. van Zeggeren, besliste dat de uitspraak op vrijdag, 23 december a.s. bekend zou worden Gelukkig slechts enkele malen in de afgelopen decennia, aldus de officier had zulk een afschuwelijk delict voor de rechtbank van Dordrecht ge diend. In de Alblasserwaard had het misdrijf onmiddellijk na het bekend worden een hevige verontwaardiging opgewekt. Geruchten en verdachtmakingen had den volgens mr. De Saint Aulaire van het begin af bestaan. De beschul digende vingers hadden terstond ge wezen naar De G., die in een con flictsituatie met Arie Blokland leef de. LEUGEN De verklaring van de Utrechtse taxi chauffeur Bouthoorn, die de vee houder op de avond van de moord naar Ottoland gereden had, had het alibi van de laatste tot een leugen gemaakt. Van dat moment af werd hij als verdachte beschouwd. De officier bracht hulde aan de groe pen van de rijkspolitie te Nieuw- poort, Alblasserdam. Nieuw-Lekker- land en Dordrecht, die prachtig speurwerk hadden verricht. De wei nig coöperatieve houding van de ver dachte had het onderzoek ten zeerste bemoeilijkt. Mr. De Saint Aulaire liet verschil lende punten uit z'n ten lastelegging vallen. Zo hield hij het primair op moord, subsidiair op gekwalificeerde doodslag (roofmoord) en meer subsidi air op doodslag. Ook aarzelde hij de term „na kalm beraad en rustig overleg" te gebrui ken, omdat de deskundigen het er niet over eens waren hoe op de dag van de moord de geestesgesteldheid van verdachte was geweest. Er was frictie tussen de neven De G. en Arie Blokland. De laatste had een welva rende zaak; de eerste een bedrijfje, dat op de rand van de afgrond wan kelde. Geen wonder dan ook dat er afgunst en nijd bestonden. Geruime tijd wijdde de officier uit over de door hem verzamelde bewij zen. In de stal van verdachte waren sporen van mensenbloed op balken, schotten en aardappels gevonden. Er was ook een boordeknoopje aange troffen, dat aan het overhemd van Arie Blokland bevestigd was ge weest. BELASTEND De kwitanties, die De G. van de versla- gene gekregen had Arie Blokland had een vordering van ruim 8.000 gul den op de veehouder, welke de laatste, na een gerechtelijke uit spraak, in termijnen afbetaalde waren besmeurd met bloed, om van de Volkswagen, waarmee het lijk van de fouragehandelaar vervoerd was, maar helemaal niet te spreken. Het opdreggen van een zak met kle dingstukken uit een „put" was al even belastend voor verdachte. Hoe wel de laatste ook tijdens de rechtszit ting ontkende dat deze voorwerpen hem hadden toebehoord, waren er ge tuigen genoeg die het tegenovergestel de konden verklaren. Het mes, dat eveneens in het water geworpen was, en waarmee de moord vermoedelijk was gepleegd, was eigendom van de veehouder ge weest. Hetzelfde gold voor een paar handschoenen, waarvan de ene werd opgevist en de andere later op de boerderij werd aangetroffen. Bovendien was er nog een briefje ge vonden in de met een stuk beton verzwaarde jutezak in de „put" waarop een schriftkundige het handschrift van verdachte had kun nen ontcijferen. Van het begin af aan had de vee houder gelogen, bedrogen en ge draaid. Hij had verklaard niet met de Rotterdamse wijk Katendrecht be kend te zijn daar werd drie dagen na de moord de auto van Blokland aangetroffen doch hij bleek er meer dan eens te komen. Als motieven voor de roofmoord voer de de officier aan dat De G. een gro te haat tegen zijn in de maatschappij geslaagde neef koesterde en in geld nood verkeerde. Volgens Mr. De Saint Aulaire kon ver dachte zijn daden en handelwijzen overzien. Zijn slinksheid bleek uit het omruilen van een trui. toen hij al was gearresteerd, teneinde de politie op een vals spoor te zetten. De officier concludeerde tot vrij vrijspraak van de aanvankelijk pri mair gestelde moord. Hij achtte de veehouder echter schuldig aan ge kwalificeerde doodslag (roofmoord), die volgens de wet met levenslange gevangenisstraf moet worden bestraft. Omdat hij rekening wilde houden met de door psychiaters ge constateerde verminderde toéreke- ningsvatbaarheid van de verdachte kwam hij tot een eis van 15 jaar met aftrek van voorarrest. SPITSVONDIG PLEIDOOI De verdediger van De G., mr. H. W. ten Holter. die tijdens de marathon-1 zitting geen al te overtuigende in-1 druk had gemaakt, voerde na he slechts 10 minuten geduurd hebben de requisitoir meer dan twee uur het woord. Het werd een spitsvondig in elkaar gezet pleidooi, waarmee de president zowel als de officier hem na afloop feliciteerde. In grote lijnen kwam het betoog van de raadsman hierop neer dat hij het daderschap noch wettig, noch overtui gend bewezen achtte. De doodslag met het oogmerk van roof Arie Blokland had o.m. 8.000 gulden op zak, die nooit boven water zijn geko men kon, uitsluitend op grond van het ontbreken der betreffende goede ren, nooit waar gemaakt worden. Pleiter suggereerde dat er op Blokland weliswaar een roofmoord was ge pleegd, maar dat een ander dan De G. dit had gedaan. Diezelfde persoon had er ook voor kunnen zorgen dat er bloedsporen in de stal van de vee houder gevonden zouden worden. Mr. Ten Holter vroeg zich af, of ver dachte wel de laatste klant was ge weest, die Blokland op 10 december 1965 had bezocht. Geen van de getui gen had dit met zekerheid kunnen verklaren. Terwijl er herhaaldelijk over dat laatste bezoek was gespro ken en getelefoneerd, was de naam van verdachte nergens gevallen. De G. moest veel geluk en een buiten gewoon hoog tempo hebben gehad, als hij tussen zes en tien uur 's avonds op de dag van de moord én naar Rotterdam én naar Utrecht én naar Ottoland is geweest. Bovendien zou hij in dit tijdsbestek nog kans hebben gezien het lijk van de foura gehandelaar tussen Streefkerk er Nieuw Lekkcrkerk in de rivier te werpen. Voor degenen, die hem psychiatrisch hadden doorgelicht, was verdachte als een man tevoorschijn gekomen, die weinig fantasie en een slecht voorstellingsvermogen bezat. Zijn werktempo was laag, hij was intellec tueel onder de maat, terwijl hij niet vooruit kon kijken of denken. Boven- dieen was hij woord- of leesblind. Hij was niet in staat de normale verbin dingen tussen de dingen van de dag te leggen. De situatie zou volgens de raadsman enigszins anders zijn, als de financiële situatie, waarin de vee houder verkeerde, slecht zou zijn ge weest. Dit was echter geenszins het Uitdagend Dr. E. Werdeman, zenuwarts te Utrecht, lichtte het algemene psychiatrische beeld van de verdachte toe. De man was enigs zins uitdagend, tijdens de gesprekken stonden zijn ogen vaak vyandig. Persoonlijk gaf De G. zich niet bloot. Zijn geslotenheid belette hem dit. Zijn nor men waren niet conformistisch. Alles draaide om zichzelf. Hij sprong nog wel eens uit de band als er een verleidings situatie ontstond. Voor zijn superioriteitsgevoel zocht hij een decor. Omdat zijn mogelijkheden ge ring waren schepte hij vaak op. Duide lijk was dat hy geld nodig had om zich zelf waar te kunnen maken. Op „oorlogspad"" De president tekende de verdachte als iemand die graag showt. Hü was die avond op oorlogspad, omdat hü. terwijl hü verloofd was. een afspraak met een ander meisje had. Mr. Van Zeggeren praatte verdachte by'na totaal vast toen hü opnieuw met zün theorie over het uitvallen van zün dimlicht kwam. Hetzelfde gebeurde, toen De G. zijn omzwervingen uiteenzette, zomede zijn terugtocht per auto naar café Muilenburg in Vuilendam. Duidelijk was dat de president de vlot te vertelsels van verdachte als een lange aaneenschakeling van leugens zag. Ook wees hij er op dat De G. goed bekend was in Katendrecht, hoewel deze dit aanvan kelijk ontkende. Als „minderwaardig en dom" beschreef de president de poging van verdachte om adjudant R. de Kruif van de rijkspolitie in Dordrecht „een man. die zich een jaar lang heeft uitgesloofd om een laf hartige roofmoord tot een oplossing te brengen" op een vals spoor te zetten. De G. schetste de adjudant als „een man die hy niet eens wilde zien" omdat hij tijdens de verhoren onaangename er varingen met hem zou hebben gehad. Het smoesje over een trui, die «iet bestond, maar die zou zyn zoekgeraakt, was door hem verzonnen om wraak op de politie- President: „U bent die avond dus niet in Katendrecht geweest". Verdachte: „Nee. ik ben niet in Ka tendrecht geweest." President: ,.U hebt niet in de auto van Blokland gereden?" VERDACHTE:: „Nee, ik heb niet in de auto van Blokland gereden." President: „En u hebt Blokland niet vermoord?" Verdachte: „Nee, ik heb Blokland niet vermoord." (Advertentie) Mei roken ophouden is gemakkelijk geworden en bespaart 550,- NEW YORK Het „Anti-Tobacco Pro paganda Center" deelt mede, dat men thans het verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich rekenschap van te geven, dank zij een tablet, dat gelei delijk de-behoefte aan nicotine doet ver dwijnen. Dank zij dit tablet zijn duizenden Amerikaanse, Duitse, Zwitserse en andere rokers, waaronder artsen, definitief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 verstokte rokers, waaronder talrijke artsen. Resul taat: 88.648 van hen (oftewel 92,8%) hielden op met roken na 6 tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoeven kopen bespaart men jaarlijks ongeveer 550,—. Rokers, die op hun beurt het roken zouden willen laten, worden uitgenodigd zich rechtstreeks te richten tot het Anti- Tabak Propaganda Centrum (afd. 265 M), Brugstraat 44, Postbus 123, Roosendaal. Zy behoeven hiertoe slechts een envelop met hun naam en adres aan deze organi satie te zenden. Het is geheel gratis. geval, getuige o.m. het feit, dat hij de laatste termijnbetalingen aan Blok land ineens wilde voldoen. VRAAGTEKENS Mr. Ten Holter trok de verklaringen van verschillende getuigen in twijfel. Hij zette levensgrote vraagtekens achter de beweringen van de Utrechtse taxichauffeur, die De G. van de Domstad naar Ottoland had gereden de geijkte procedure van confrontatie was volgens hem achter wege gebleven terwijl hij met stellige zekerheid beweerde dat de overdekte bushalte op de provinciale weg. waarachter de wagen van ver dachte en die van dc verslagenen on verlicht zouden hebben gestaan, op een regenachtige avond niet van eni ge afstand was te zien. Wat de opgedregde kleding betreft, zo stelde hij, was er geen causaal ver band met het gepleegde misdrijf. Om allerlei redenen, ook uit angst va nde veehouder dat hij verdacht zou kun nen worden, zouden deze in het wa ter terecht kunnen zijn gekomen. Het moest zelfs niet uitgesloten wor den geacht dat een ander dan De G. hiervoor verantwoordelijk was. Als contra-indicatie bracht pleiter o.m. naar voren dat op de kleding, die verdachte die avond gedragen had, geen bloedsporen gevonden waren, terwijl hij toch met het bebloede li chaam zou hebben gesjouwd. In zijn repliek toonde de officier van justitie aan dat er wel vaststaande en bewezen feiten ontdekt waren, die voor de veehouder belastend waren. Hij gaf toe dat er lacunes in de be wijsvoering zaten, doch deze waren voornamelijk het gevolg van de ont kenningen en de tegenstrijdige ver klaring van verdachte. Hij persisteer de dan ook bij zijn eis. De dupliek van de raadsman leverde geen nieuwe gezichtspunten op. Het laatste betoog van mr. Ten Holter sloeg wederom op het volgens hem ontbrekende wettige en overtuigende bewijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5