rspm Protesten tegen spelen van Oberammergau Een woord voor vandaag Uitbeelding is antisemitisch Uw probleem het onze. Hoogste inschrijver kreeg de opdracht Oecumenische proeftuin Bijlmermeer van start REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Cleerdin nam afscheid van drukkersbond t spoor van christenen Niet in „Duitse Hervormd kerkkoor zingt nachtmis Bouw met baksteen, dat is gezond Israël staat op het eerste stukje van het beloofde land. Het heeft het teken van het verbond vernieuwd en pascha gevierd. Dan lezen we: En zij aten van de opbrengst van het land, ongezuurde broden en geroost koren. Er volgt nog iets: „En het manna hield op. Israël zou niet meer het dagelijkse wonder ervarenHoe zou u daar op gereageerd hebben? Wat zou u verkozen hebben: het manna, of het koren van Israël? Ik ben geneigd te denken dat de meeste mensen verdrietig hadden moeten zijn. Maar de wer kelijkheid is dat Israël dat niet was. Er kan, ook in onze dagen, een overschatting van het wonder zijn, omdat wij het boven-natuurlijke, het hemelse manna, waardevoller achten dan het natuurlijke. Juist hier laat de bijbel zien dat we een dergelijk onderscheid niet mogen maken. De manier waarop iets tot ons komt is niet bepalend voor de waarde. Veel belangrijker is, van Wie het komt! Want het hemels manna werd door God gegeven. Maar het aardse koren eveneens. Als wij God uit de aarde, uit de natuur weg werken en Hem alleen een boven-natuurlijke plaats geven, dan doen we wat de mensheid met kerstfeest deed: Er is geen plaats voor Hem in de herberg. Het manna is niet belangrijker dan het koren, want in beide gevallen is God de gever. Wie het wonder overschat, geeft God te weinig plaats op aarde en in Zijn leven. We lezen vandaag: Jesaja 12:1-12. WOENSDAG 14 DECEMBER 19« /ABERAMMERGAU De uitslag van de jongste verkiezingen in Beieren, die een onverwachte winst voor de neo-nazi's heeft opgele verd, heeft de wrevel jegens de bekende passiespelen van Oberammergau sterk doen toenemen. Oberammergau ligt in Beieren. Tal van joodse organisaties protesteren tegen het opvoe ren van deze spelen, omdat ze in hoge mate als antisemi tisch worden beschouwd. Het Amerikaans Joods Congres, daar- Dit is echter niet de enige reden voornemen van de impresario's Phi- j andere heeft dat niet, stamt uit 1750 lip Solomon en Brian Epstein, begin i en is van Ferdinand Rosner. volgend jaar de passiespelen van De eerste opvoering in Oberammergau was in 1634 en trok tot 1870 louter belangstelling van buurtbewoners. Nadat echter Beieren door de spoor wegen was ontsloten, bezocht men ook van elders de spelen. In 1880 werden ze reeds aangevallen om hun antisemitisme. Produceren Ten tijde van de nazi's was zestig pro cent van de bevolking van het Bei erse stadje aangesloten bij een na zistische organisatie. Een van de eersten die tot de rijen van de nazi's toetrad, was de producer Georg Jo- hann Lang. In 1934 werd reeds een gala-uitvoering van de passiespelen voor Hitier gegeven. Alle hoofdrolspe lers op een na waren toen al lid van de nazistische partij. IEar— 1 1 11 bij gesteund door elf vooraanstaande kunstenaars, verzet zich hevig tegen het voornemen de passiespelen in 1970 weer in Oberammergau op te voeren. In de joodse gemeenschap in Engeland is grote beroering ontstaan over het is Brieven die niet i|)d voorzien van naam en adres kannen niet ln behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postiegels te worden ingeslo ten. Vraag: Hoe maakt men goede korst voor kerstkrans? Antwoord: Gebruik gelijke hoe veelheden boter en bloem, voorts wat water en zout. Doe de bloem in een kom, snijd de boter (die hard dus goed koud moet zijn) in kleine stukjes, voeg wat water toe met het zout en roer de massa met een hou ten lepel dooreen. Het behoeft geen glad deeg te worden, als het maar samenhangend wordt. Bestrooi een tafel of plank en een deegrol met bloem en rol het deeg voorzichtig uit Pas op, dat het niet aan de plank gaat kleven, rol het zeer los, leg het telkens om en zorg, dat er altijd weer een dun laagje bloem onder ligt. Men slaat nu de lap in drieën, legt deze dwars voor zich en rolt opnieuw uit tot een halve cm dikte. Nadat men dit 3 4 maal gedaan heeft laat men de lap een halfuur op een koele plaats rusten, bedekt met een vochtige doek, en rolt de lap opnieuw uit, weer 3 4 maal. Dan is het deeg klaar. Bladerdeeg vereist een zeer hete oven. Wanneer we het deeg voor het eerst maken, moeten we niet te veel water gebrui ken, daar het dan zo licht plakt bij het uitrollen. Men gebruike slechts zo veel water, dat het deeg samen hangend wordt Hulp van lezer: Een lezer deelde ons mede, dat het adres van Youth for Christ thans is: Aristoteleslaan 17, Zeist Opmerking van lezer: Onlangs be antwoordden we een vraag betref fende een echtpaar, dat aan neven een optie had verleend om ver be neden de waarde na beider overlij den hun grond te kopen. Toen een deel van die grond onteigend werd, eisten de neven een schadevergoe ding. Naar onze mening hadden zij althans op dit ogenblik hierop geen recht. Deze lezer bericht ons thans dat er voor een rechtbank in Nederland een proces is gevoerd over een over eenkomstig geval. Hier had de pach ter een optie, (de neven waren trou wens eveneens pachters). De rechter heeft die eis niet gehonoreerd, maar de schadevergoeding toegewezen aan de eigenaar, overwegende dat bij uiteindelijke koop met deze uit kering rekening zal moeten worden gehouden. In een vorige procedure, waarbij ook al een stuk grond werd ontei gend, had de rechtbank overwogen dat de schadeloosstelling^ welke aan de eigenaar werd uitgekeerd bij de koop, in mindering van de koopsom moest worden gebracht Ds. G. Lans (87) overleden (Van o e kcrkrcdactie) HILVERSUM Maandag is op 87-ja rige leeftijd overleden de hervormde emeritus-predikant ds. G. Lans. In vroeger jaren heeft hij een voor aanstaande plaats ingenomen in de Ge reformeerde Bond. De teraardebestelling zal zaterdag geschieden op de oude begraafplaats te. Huizen na een rouwdienst in de Oude Kerk aldaar, die om elf uur begint. Gabriël Lans werd 27 oktober 1879 te Rotterdam geboren. Aanvankelijk was hij onderwijzer, maar na in Utrecht theologie te hebben gestudeerd, werd hij op 9 januari 1910 bevestigd tot pre dikant te Doeveren. Ds. Lans diende vervolgens de ge meenten Sint Annaland, Ooltgensplaat, Monster, Ouderkerk aan den IJssel, Su- awoude, Huizen (van 1931 tot 1945), en emerituspredikant hulpprediker nog Delfshaven en Willige Langerak tot 1952. Daartussen was hij van 1920 tot 1923 zendingsdirector van de Gereformeerde Zendingsbond. Ds. Lans behoorde tot de oprichters van de Nederlandse hervormde bond voor inwendige zending op gerefor meerde grondslag, was tien jaar voor zitter van de bond van Nederlandse hervormde jongelingsverenigingen op gereformeerde grondslag, redacteur van Alle den Volcke en De Vaandrager en publiceerde ook enkele boekjes. de Engelse protesten. Het grootste be-' zwaar is de antisemitische uitbecl- j ding van hei bijbelse verhaal. Alle slechte mensen zijn daarin gepronon-1 ceerde joden en alle goede christe nen. De impresario's hebben tegengespro ken, dat het spel antisemitisch zou zijn. Zij hebben aangeboden de tekst te laten controleren door een opper rabbijn. maar de joodse gemeenten hebben dit aanbod afgeslagen. Tal van joodse organisaties hebben een oproep gedaan de spelen te boycot ten. Van de spelen zijn echter twee versies. De ene is van J. A. Daisenberger en heeft een antisemitisch karakter. De Enige maanden geleden heeft men ge probeerd voor de spelen van 1970 de tekst van Ferdinand Rosner te ge bruiken. Bij een stemming te Ober ammergau werd dit voorstel echter verworpen. Regisseur Hans Schwaig- hofer, die de antisemitische versie niet voor zijn rekening wilde nemen, trad toen af. Steeds meer stemmen gaan ech ter op om de spelen aan te pas sen aan de uitspraken van het concilie over de joden. Het schijnt, dat Benediktijner mon niken de tekst in deze geest zul len aanpassen. Dit geldt echter niet voor de Engelse opvoering. Orgel in Dachau-kerk Duitse erkenning van ISederlands meesterschap (Van een onzer verslaggevers) De verzoeningskerk in Dachau is ge bouwd door Duitse jongeren. Van wie het gebeuren 1940-1945 ernstig be zwaart en die zich daar mede schuldig aan voeden. Door allerlei gebaren van verzoenhig willen zij hier getuigenis, afleggen. Het orgel in deze Verzoeningskerk zal maar beperkt van omvang zijn. Het zal over twee jaar worden opgele- UTRECHT De eervolle op-verd en tachüg mille gaan kosten, dracht die de orgelbouwers de ge- 'S&"£gS£! wèi broeders Van Vulpen uit Duits- een bewijs dat de kwaliteit van haa land hebben ontvangen: een twee- werk dus wel heel goed moet zijn. klaviersorgel met pedaal en twaalf Twee tot dr'e iïar w.erk.en deM °r8c> registers te leveren voor de Ver- söhnungskirche in Dachau, is het gevolg van een advies van twee prominenten op orgelgebied in Duitsland. Het zijn prof. dr. Söhngen uit Ber lijn. befaamd adviseur van de Evange lische Kirche en prof. dr. R. Heinze uit Bremen, waar in de Domkerk drie-klaviers-orgel met 35 registers dorr dezelfde firma is geplaatst P»-of Heinze is directeur van het conser ato rlum te Bremen. AMSTERDAM Op 1 januari gaat in de Bijlmermeer het ..Evangelisch Verband voor Gemeentevorming en Ge meenteopbouw" officieel van start. Wy hebben reeds uitvoerig bericht over dit project in de nieuwe Amster damse satellietstad, waarin de Neder landse Hervormde Kerk. de Evange- lisch-Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broederschap en de Doopsgezinde Broe derschap nauw zullen samenwerken op allerlei gebied. Zij zullen bijvoorbeeld geen aparte Onmiddellijke verlichting von Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten bouwers nu in Duitsland, waar. naar thans opnieuw is gebleken, hun presta ties op waarde worden geschat. Andere recente opdrachten uit dit land zijn geweest een koororgel alsme de een groot drie-klaviers instrument in de Evangelische Lutherse kerk van Trier, een tweeklaviersorgel in de Evangelische Kirche van Nordhorn. even over de Duitse grens nabij Enschede. Opvallend mermeer een soort proeftuin" in kerkelijk Nederland. „oecumenische j ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. 1 Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige Verwacht mag worden, dat ook met warmtesensaUe of irritatie van de huid te de Rooms-Katholleke Kerk en de Gere- veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend formeerde Kerke, roveet mogelffk geza. menlijke activiteiten zullen worden op- spoedig plaats voor een durend gevoel van gezet Deze twee kerken hebben reeds verlichting en welbehagen. u Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt beloofd met betrekking tot kerkbouw dal thujs a|tijd een tube Algesal bij de en dergelijke geen stappen te onderne- hand hebt om zodra het nodig is de pijn te men zonder overleg met andere ker-verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. ken. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De heer Jos Cleer din heeft gistermiddag onder grote be langstelling zijn functie van voorzitter van de Federatie van werkgeversorga nisaties in het boekdrukkersbedrijf neergelegd. Wegens de grote verdiensten heer Cleerdin als voorzitter van deze federatie was de burgemeester van Den Bosch naar de hoofdstad gekomen om de heer Cleerdin namens H. M. de Koningin zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw mee te delen. De heer Cleerdin, die thans 73 jaar is, gaf tot voor twee jaar nog leiding aan een groot drukkerijbedrijf in Den Bosch. Vanaf 1930 was hij een der leidingge vende figuren in de drukkersge meenschap. Na het voorzitterschap van de katholieke drukkersbond bekleed te hebben, benoemden de 2500 onderne mers in het drukkersbedrijf hem in 1964 tot voorzitter van hun federatie. Gedurende 20 jaar heeft de heer Cleer din 2 a 3 dagen per week onbezoldigd gewerkt voor de federatie. Hij genoot het vertrouwen van ieder- welke levensbeschouwelijke zijde en van welk soort bedrijf men ook was. Voor dit unieke werk hebben de bonden gistermiddag de heer Cleer din bij zijn afscheid hartelijk gehul digd. Dr. H. J. A. Hermens, oud-direc teur van Neerlandia in Utrecht, die vo rig jaar met pensioen ging, heeft zich bereid verklaard tijdelijk het voorzit terschap van de federatie op zich te nemen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Middelharnis 'bui- tengew. wijkgem. in wordine): drs. H. D. v. Hoogstraten kand. te Utrecht, die bedankte voor Nieuwe Niedorp en voor Medemblik. Bedankt voor Oostzaan (toez.): P. L. M Sterrenburg te Broek op Langendijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven (vac. dr. W. v d. Zwaan): G. de Zeeuw te Den Hel der: te Antwerpen (vac. D. W. Dondorp): B. ter Haar te Rotterdam: te Bergum: L. J. Wolthuis te Woerden. Aangenomen naar Wierden 'O.»: W. A. Krijger te Schiedam: naar Enschede 'vac J. P. Dondorp): A. C. Mooy te Ridder kerk: naar Delfzijl (3e pred.pl.): G. W. J. v. Bleek te Marken, die bedankte voor Marrum. Bedankt voor Tiel (vac. C. J. v.d Meu- !en): P S. Veldhuizen te 'tHarde: voor De voorkeur voor Nederlandse orgel Leeuwarden-Huizum <vac. B. Berends*: bouwers ook anderen dan de gebroe- H. Lijesen te Schoonebeek. ders Van Vulpen krijgen er opdrachten CHRIST. GEREF. KERKEN is des te opvallender als men weet i Bedankt voo<- Den Haas?-West: A Hil- dat er in Duitsland een vrij omvang- e r-flREF. GEMEENTEN rijk „kerkorgel-Industrie is. Bedankt voor Tholen: M. Heerschau „Het zijn de fijnproevers die ons wil-|,e Paterson (NJ-U.S.A.). voorheen te len hebben", is het commentaar vanBorssele; voor Klaaswaal en voor Ril- ecn der gebroeders, de heer A. van j land Bath: P. Blok te Dirksland. Vulpen. Zoals de meeste orgelbouwers in ons| land zit ook de firma Van Vulpen voor lopig behoorlijk „vol". „We kunnen ze ker vier jaar vooruit met onze huidige ordeportefeuille", aldus onze zegsman, die ons verder mededeelde dat Van Vulpen in de Arnhemse herbouwde Eusebiuskerk wijlen Jan Swarts orgel gerestaureerd heeft geplaatst komstig uit Amsterdam) en voorts een nieuw orgel voor dezelfde kerk heeft geleverd. Eigen land Andere recente projecten zijn, hetzij onderhanden, hetzij pas verkregen: het bouwen van een orgel in de Gerefor meerde kerk van 's-Gravenzande, het plaatsen van een nieuw orgel Hervormde Immanuelkerk in Gronin gen (voor kerst klaar), de restauratie van het oude orgel in de Hervormde kerk van Leens en een klein orgel (bin- iehorende bij het Diakonessenhuis te nenkort over te dragen) voor de kapel Eindhoven. HAMBURG De Duitse Esso heefi met ingang van vandaag de prijzen ver laagd. De verlagingen lopen uiteen van 0.5 tot 4 pfennig per liter. Waar de concurrentie scherp is, kost gewone bezine hier 48 pfennig per liter, el ders 55 pfennig. Op 1 januari gaat de benzineprijs door de accijnsver hoging weer met 4,3 pfennig omhoog. Verdediging van Noodgemeenschap (Van onze kerkredactie) BERNHAUSEN De Noodge meenschap van protestante Duit sers willen helemaal niet in de voetsporen van de nazistische Duitse christenen" marcheren, heeft het bestuur bekend ge maakt. Het reageerde op aanval len in zowel de Duitse als de bui tenlandse pers. Deze Noodgemeenschap kwam in het nieuws toen zij zich fel verzette teger. het „Denkschrift" van de Duitse kerk, waarin gesproken werd over de oostelijke grenzen van Duitsland. Dat Denkschrift riep op ook de rechten de andere volkeren te erkennen en niet alleen voorrang te verlenen aan eigen rechten. Tevens wil deze groep christenen Duitsland nu de strijd gaan aanbinden teger. het modernisme en het „ethisch relativisme". „In de protestantse kerk van ons land heerst tegenwoordig een bedenkelijk streven naar moderniteit. Uitspraken van de Schrift worden niet ernstig genomen en de vooronderstellin gen van het moderne denken worden in de bijbel geïnterpreteerd" Kaal De Noodgemeenschap vreest „het theologische intellectualisme de weiden van christelijke vroomheid kaal scheert". „Onder de dekmantel van de theologie probeert men in de kerk op het ogenblik de christelijke zede te ondermijnen" zo wordt ge klaagd. „De geldigheid van de Tien Ge boden wordt ontkend, en waar het om de traditie en de natie gaat stelt de huidige moderniteit ook alle waarden op het spel". Werkprogramma van bisselioppel ijke commissie UTRECHT De bisschoppelijke commissie Rome-Utrecht, die op 7 vember in Utrecht is benoemd voor officiële kerkelijke gesprek tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de Oud-Ka tholieke Kerk, is vorige week voor het eerst bijeengekomen. Zij heeft een werkprogramma op gesteld waarvan de voornaamste pun ten behelzen ambt en primaat en de betekenis van het kerkelijk dogma, met name het Mariadogma. De commis sie zal zich vooral bezinnen op de vraag of de geloofsverschillen in deze kwesties zo groot zijn, dat zij een schisma rechtvaardigen. Tevens zal worden onderzocht hoe de toenadering van de kerken op pa- rochieeel niveau kan worden, welke ruimte het Tweede Vaticaans Con cilie heeft geboden om deel te nemen aan eikaars sacramenten en welk licht dit doet vallen op het pastorale probleem van het gemengde huwe lijk. (Van onze correspondent) Venema ln het naourige Nieuwen- aoorn. Deze bleek direct bereid, om OOSTVOORNE Pastoor G. J zjjn medewerking te geven en hij weken rond met eeji probleem, da' schier onoplosbaar leek. Zijn klei ne kerkje in het naburige Oostvoor nc heeft geen zangkoor. 's Zondags is dat geen bezwaar jmdat dan „stille missen" worden gelezen in plaats van gezongen ere- kerkkoor (dirigent de heer J. v. d Knaap) in zijn gemeente. „Met alle liefde willen wij fn de nachtmis in de Rooms-Katholieke Kerk zin gen" was hun reactie. Orkestje de viering van Kerstmis. De .Nachtmis" (in de nacht van 24 op 25 december) is een hoogtepun' van alle rooms-katholieke kerke 'ijke feesten en kan moeilijk afee laan worden met een „stilb dienst". Het Brielse kerkkoor moe' „We brengen ms orkestje van vi jlen, cello en blaasinstrumenten ook mee. Dat geeft extra luiste: aan de nachtmis" vertelde ds. Vene ma aan pastoor Ten Have Er is nog maar één moeilijkheid Het koor kent de rooms-katholie <n de Kerstnacht in Den Briel zeil '.ingen. Ten einde raad legde de pastooi zijn problemen voor aan ds. H. P. is er mee akkoord gegaan, dat een adventscantate zal worden uitge voerd met vanzelfsprekend de Kerstliederen. Do band aan geboortegrond en natie wordt afgesneden, zo wordt gezegd. Daarom wil de Noodgemeenschap weer nadruk leggen op de vanzelfsprekende grondregel dat de mens naar de wil van God tot een volk behoort en dat dat plichten met zich meebrengt Ontkend wordt dat de Noodge meenschap zich hier beweegt op de weg van de Duitse christenen in de jaren van Hitler, die zich volkomen overgaven aan de bloed- en bodem-the orieën. Verantwoordelijkheid Ieder volk heeft een van God verkre gen verantwoordelijkheid ten opzichte van zijn geschiedenis, taal, recht en eenheid, wordt dan toch weer gezegd. Maar geruststellend wordt er aan toege voegd, dat het „onze vrienden en vijan den duidelijk moet zijn dat we ons distantiëren van partijpolitieke pro gramma's, van ieder politiek radica lisme en van de nationaal-sociajjstische overtrokken inzichten betreffende bloed en bodem". Voor wie de woorden „overtrokken inzichten" toch nog als te zwaar erva ren, wordt er nog aan toegevoegd dat het heil van een volk, net als het heil van een persoon slechts in Jezus Christus te vinden is. Tedere gelijkscha keling van „natie en altaar" wordt afge wezen. Kunstveiling prijshoudend (Van c kunstredactie) AMSTERDAM Op de veiling bij Paul Brandt blijkt dat in Nederland geen ke is van een inzakken van de prijzen voor eerste klas schilderijen, zoals i buitenland bet geval is. Een dorpsfeest van Pieter Breughel de Jonge werd voor 33.000 gulden naar Lon den verkocht: een werk uit de Vlaamse School, geschat op 2000 gulden, ging naar een Londense galerie voor 7200 gulden. Een klein werk van A. van der Venne bracht 3300 gulden op. Een Nederlandse verzamelaar bood 15.000 gulden voor een interieur van A. van Ostade. Wat de Ro mantische School betreft: een havenge- Klinkenberg haalde 12.000 gul- EIGEN KERK VOOR ISPRA ISPRA/VARESE De eerste „evan- gelisch-oecumenische" gemeente Europa heeft afgelopen zondag haai eigen kerk in gebruik genomen. Deze gemeente, die is ontstaan in sa menhang met het Euratom-centrum. Ispra, bestaat uit protestanten verschillende Europese landen, wordt gediend door een- Duitse predi kant en door de Nederlandse gerefor meerde predikant ds. H. den Boeft Tot dusver stelden de plaatselijke bap tisten hun gebouw ter beschikking aan deze internationale gemeente. ARNHEM ,,Met baksteen bouwen is gezond wonen". Dat is het thema van een collectieve propagande, die wordt georgani seerd door de vereniging De Ne derlandse baksteenindustrie en die gisteren op de baksteendag 1966" in Arnhem van start is ge- Dat een droog huis van belang is voor de volksgezondheid toonde mr. W. Geertsema, voorzitter van de Stich ting Het nationaal reumafonds, aan. Deze duurste volksziekte kan vol gens hem mede bestreden worden door het bevorderen van de bouw van dro ge woningen, werk- en leefruimten. Juist bakstenen bepalen bij goede, verwerking in hoge mate de droogte van de woning. Produktie De directeur-generaal van de volkshuis vesting, ir. H. M. Buskens, toonde aan dat het gebruik van bakstenen nog steeds terugloopt. Vóór 1963 werd een baksteen-arme- bouw bevorderd. Thans gebeurt dat niet meer. Wel wordt het arbeidsbesparende bouwen bevorderd, onverschillig of er Gruyters geen lijsttrekker D-66: premier zelf kiezen AMSTERDAM - Drs. Gruyters, oud-gemeenteraadslid van Amsterdam voor de VVD, zal tijdens het congres dat de nieuwe politieke groepering D-66 in het komende weekeinde in de hoofdstad belegt, niet kandidaat wor den gesteld voor het lijsttrekkerschap. Hij heeft destijds ook niet tot de initia tiefnemers van D766 behoord. Tijdens de oprichtingsvergadering heeft deze groepering gisteren enkele punten uit haar program bekendge maakt: de premier moet rechtstreeks door het volk worden gekozen: opnieuw dient het „districtenstel sel" voor de Tweede-Kamerver kiezingen te worden ingevoerd. de opkomstplicht bij de verkiezin gen moet worden afgeschaft: de Eerste Kamer moet verdwijnen; Nederland moet meer doen aan de vermindering van de internationale spanningen, de Oost-West-verhou- ding, de Europese integratie, de toe nemende welvaartsverschillen, de de kolonisatie en de rassendiscriminatie. veel of weinig baksteen wordt gebruikt Deze ontwikkeling is niet te remmen. De baksteenindustrie zal zich dan ook aan moeten passen, in die zin, dat zij komt tot arbeidsbesparende methoden voor het verwerken van metselbakste- nen. die op ruime schaal kunnen worden toegepast. Wonin «corporaties tegen limirlieffing AMSTERDAM De nationale wo ningraad, het katholiek instituut voor volkshuisvesting, hetverbond christelijke woningbouwverenigingen en de vereniging Ons Limburg zijn van mening, dat het wetsontwerp tot hef fing op de huur van 'inancieel draag krachtige huurders van woningwetwo ningen niet tot wet verheven moet wor den Zij signaleren discriminatie, omdat slechts een bepaalde groep van de be volking getroffen wordt. De doorstro ming wordt niet bevorderd en in som mige gevallen zelfs belemmerd. Örr de financiering van de woning- wetbouw in 1967 veilig te stellen, prefe reren zij bouwleningen of spaarsyste- Zi- vinden het onbillijk, dat de finan cieel krachtige huurders van andere goedkope woningen niet worden aange- Mevrouw Kennedy wil procederen over boek

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2