Nieuwe Leidse Courant HANOI GEBOMBARDEERD JAMIN GROTE JACHT OP BIJLMAN' Commentaren Ja, zo is dat met de trein' Politiek Mao is gevaarlijk gjjgp'" Volgens Tass en ADN: vele mensen gedood en huizen vernietigd Water van de Maas stijgt nog steeds Ook boycot van olie BRANDPUNT „OPGEPAKT" Arrestatie in moord Nijmegen X Hertejacht op rijksweg 13 P. Voogd verlaat Boeren partij iiiiBiim Woensdag 14 december 1966 47ste Jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ■fe Protest tegen spelen Ober- ammergau pag. Kernmerk Emigranten wippen voor het vieren van kerst en jaarwisseling over naar Nederland. In een inter view met een onzer re dacteuren komt het er spontaan uit: ,,'t Is heer lijk weer hier te zijn!" Zie pagina 9. Niets te dol voor tv-feuilleton pag. Radio TV Russische partij: MOSKOU Met algemene stemmen is de politiek van partijsecretaris Brezj- net gisteren door het centrale comité van de Russische partij goedgekeurd. De poütiek van Mao is in een nieuw en gevaarlijk stadium gekomen, zegt het fpmmuniqué. De tijd wordt gunstig geacht voor een internationale conferentie van com munistische partijen. Voortzetting van steun aan Vietnam is noodzakelijk, evenals versterking van de Europese veiligheid. De agressie ve imperialisten in de VS en „op wraak beluste kringen" in West- Duitsland zijn nog steeds de ernstige hinderpalen op de weg naar norma lisering van de internationale toe- van Lichte vorst DE BILT Het centrum van de depressie, die de laatste dagen in ons land veel regen veroorzaakte, bevond zich vanmorgen boven Sleeswijk Holstein. De depressie vult verder op en de aanvoer van Noordzeelucht wordt geleidelijk zwakker. In verband daarmee zal de komende nacht plaat- ook hier Intussen heeft zich over Ierland een regenzone uitgebreid, die behoort bij een depressie ten zuiden van IJsland. Morgen in de loop van de dag kan deze regenzone ook ons land bereiken. Daar bij draait de wind naar zuidwestelijke richting. Overdag bereiken de tempe raturen ongeveer dezelfde waarden als vandaag. DE BILT Opklaringen met van nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst en plaatselijk mist banken. Morgen overdag geleidelijk: JJANOI Amerikaanse bommenwerpers hebben gisteren het stadscentrum van Hanoi gebombardeerd. Talloze mensen zijn omgekomen terwijl een groot aantal huizen zijn verwoest. Dit meld den gisteren het Oo6tduitse persbureau ADN en het Russische pers bureau Tass. WEG ARNHEM-STROE STAAT BLANK MAASTRICHT Ook gisteren is het water van de Maas in Lim burg verder gestegen. Verschei dene kleine dorpen (waaronder Bergen en Ayen) zijn geïsoleerd. Het personeel van de schutsluis op de Maas te Roermond houdt alleen nog met een roeiboot ver binding met de vaste wal. De stuwwachter van de stuw in de Maas te Linnen is met zijn gezin geïsoleerd geraakt, omdat de enige verbindingsweg met de buitenwereld volkomen blank staat. Alleen in het Geuldal is de situatie wat verbeterd. In andere delen van het land is de toestand niet minder ernstig. Het water van de Overijsselse Vecht steeg gis teravond met een snelheid van twee centimeter per uur. Verwacht wordt dat dit tot vanavond zal voortduren. Het water stond vanmorgen al een meter hoger dan normaal. Werknemers van het waterschap zijn druk bezig met het opwerpen van kaden om het wassende water te keren. In de omgeving van Otterloo staat in tientallen woningen enkele centi meters water Zandwegen zijn nage noeg onbegaanbaar geworden en ook enkele verharde wegen onder meer de weg van Arnhem naar Stroe staan blank. STAPVOETS Het verkeer op deze weg kan op sommige punten slechts stapvoets door het tien centimeter hoge water rijden. Auto's zijn al blijven steken omdat hun motor door het water onklaar raakte. Ook elders op de Veluwe heeft men last van het water, vooral in Barne- veld en omgeving. In Hoenderloo. dat overigens nog „droog" ligt. is de stand van het grondwater tweeëneenhalve meter boven normaal gestegen. In het zuidwestelijke deel van de provincie Utrecht (Bunnik. Odijk) staan eveneens veel landerijen blank. Ook hier is de waterstand veel hoger dan in andere jaren. 2284 machine 19 8pts 13cic machine 16 Het peil van de rivieren in België blijft ook nog steeds stijgen. Vooral Vlaanderen ondervindt hiervan moei lijkheden. In de omgeving van Kort- rjjk en Gent staat het water al in de huizen. In het noorden van Frankrijk is de situatie nog steeds ernstig. In het ge bied van Maubeuge hebben verschei dene fabrieken hun poorten moeten sluiten. In Normandië zijn veel wegen onberijdbaar. De aanhoudende regenval ver oorzaakt steeds meer waterover last. De Geul en de Maas zijn op verschillende plaatsen buiten hun oevers getreden. Op de foto een beeld van de dorpskern van het Noordlimburgse Well, dat voor een groot deel is onderge lopen. Afrikanen vragen: Het Amerikaanse opperbevel te Sai gon heeft dit bevestigd noch ont kend. Het Pentagon te Washington gaf als commentaar dat de VS alleen militaire doelen aanvallen. De doelen in het gebied van Hanoi, die de afge lopen 24 uur op het programma ston den, waren van militaire aard en zijn al eerder bestookt. Er bevonden zich een autowerkplaats, luchtafweer- stellingen en oliedepots onder. Volgens de correspondent van Tass was dit de eerste maal in de Vietna mese oorlog dat woonkernen werden gebombardeerd. De Amerikaanse jachtbommenwer pers vlogen laag over Hanoi en lieten bommen vallen op een arbeiderswijk langs de Rode Rivier. Tezelfdertijd wer den aanvallen uitgevoerd op Djatram, een voorstad van Hanoi, aldus de cor respondent. Volgens de Noordvietnamezen zijn vier Amerikaanse toestellen neerge haald. Maar het Pentagon heeft dit la ter tegengesproken. PROTEST N'oord-Vietnam heeft intussen een „krachtig protest" ingediend bij de in ternationale controlecommissie. Uit Saigon werd nog vernomen dat een bom, die te vroeg uit een Ameri kaans vliegtuig was geworpen, op een dorp ten zuidoosten van Hué in Zuid-Vietnam was terechtgekomen; twee mensen werden gedood en een gewond. Er ontstond een brand die een uur later nog woedde. Dit is de tweede maal in drie dagen dat een bom op een verkeerde plaats werd geworpen. Zaterdag liet een straaltoestel van de marine een bom van 11 kilo vallen temidden van een compagnie mariniers. Zestien man ver loren het leven en 11 werden gewond. Dit gebeurde 8 km ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Belgische artsen gaan weer staken De meeste Belgische art- meer bewolking, maar waarschijnlijk yeer voor 48 uur in t i staking. Hun actie is bedoeld als protest tot de avond droog weer. Iets lageretegen die artsen die meer dan het wette- middagtemperaturen. Tot zwak afne- j toegestane^honorarium berekenen De mende wind. NEW YORK Mali, Nigeria en Oe ganda, de drie Afrikaanse leden van de Veiligheidsraad, hebben formeel voor gesteld olie toe te voegen aan de lijst van produkten, die Engeland niet in Rhodesië ingevoerd wil zien. Voorts mag geen VN-lid meer steen kool en eindprodukten van Rhodesië kopen. Dit is voorgesteld in een amen dement op de door Engeland ingedien de resolutie betreffende sancties. HILVERSUM Ed van Westerloo ;n de cineast Piet Kaart, medewerkers van de KRO-actualiteitenrubriek Brandpunt, zijn gisteren door een Ma- drileense politieman „opgebracht". Zij maakten tv-opnamen in Spanje in ver band met het referendum. Dat vond de politieman reden genoeg om hen mee te nemen. Een half uur nadat ze hun papieren hadden getoond, werden ze vrijgelaten. i op 8.41. i kleinste ven de twee artsenfederaties België doet niet mee aan de staking. Volgens de voorzitter van de organise rende federatie vormen de stakers 85 pro cent van alle artsen. De andere groep noemde de actie een „komische opera". Nu het wintersportseizoen weer is aangebroken, staat- de mode voor deze gelegenheid in het middel punt van de belangstelling. In Wenen werd gisteren een show voor après-ski-kleding gehouden en werd dit pakje, bedoeld om een flinke wandeling in de sneeuw te maken, getoond. NIJMEGEN Op verzoek van de Nijmeegse politie is gisteravond in een Haags logement de 19-jarige Nijmeeg se metaalbewerker W. J. G. Aange houden. die ervan wordt verdacht zon dagavond de 65-jarige groentenhande- laar D. Peters te hebben doodgestoken. j De politie wil in verband met het onderzoek nog geen nadere bijzonderhe- I den bekendmaken. LONDEN Frank Mitchell (37). van Engelands gevaarlijkste misdadigers, is nog steeds spoorloos sinds zijn vlucht van gisteren uit de gevangenis van Dart moor. Politiemannen, militairen gesteund door de luchtmacht hebben een groot scheepse klopjacht Ingezet. Het is dit jaar de 562ste keer dat in Engeland een ge vangene ontsnapt. Mitchell, die „gekke bijlman" wordt ge noemd sinds zijn ontsnapping in 1957 waarbij een gezin met een bijl werd be dreigd, zit een levenslange gevangenis straf uit. Het is dë vierde keer dat de misdadiger, die bekend staat Mm zijn geweldige lichaamskracht, weet* uit te breken. De cipiers zouden hem als een vorst hebben behandeld uit angst dat zij bij hem in ongenade zouden vallen. Onder de andere gevangenen oefende hij een ware terreur uit. Zij poetsten zün schoenen en maakten zijn cel schoon. Hij hief belasting in de vorm van sigaretten Het meest opzienbarend is de verkla ring van een caféhouder in de buurt van de gevangenis. Hij zei dat de „bijlman" regelmatig bij hem in de zaak kwam als hij „aan het werk was" buiten de gevan genis. De bewakers zouden hiervan op de hoogte zijn geweest, maar durfden niets te melden uit angst voor represail les. DELFT Wegenwacht en politie j hebben gisteren op de drukke rijks- i weg 13 (Den Haag - Rotterdam) on der Delft vele uren jacht gemaakt op een hert dat was ontsnapt van de 1 boerderij van de heer Duyndam. Het dier liet zich niet gemakkelijk i vangen. Wat de politie op een bepaald moment wel vond was een in de berm i gereden auto. De wagen bleek te zijn I geslipt bij het oversteken van het hert. Naderhand slenterde het dier, alsof er niets was gebeurd, uit eigen bewe ging het hek binnen waardoor het ruim 24 uur tevoren was ontsnapt. gisteravond de automatische brandblus- installatie van het Keulse theater inge schakeld. De honderdtwintig kranen spo ten elk twaalf liter water per minuut de zaal in De schade wordt op 90.000 gulden j DEN HAAG De heer P. Voogd, het 61-jarige Tweede-Kamerlid, heeft volledig gebroken met de Boerenpartij. Aanleiding: een ern stig verschil van mening met de fractiegenoten Koekoek en Harm- sen en een algemeen onbehagen met het beleid van de partij. Vooral het door Koekoek op de kandt datenlijst zetten van de ex-REM-om- roepster Hetty Bennink is voor Voogd een bron van ergernis geweest „We zitten niet in de Kamer om er feestjes, lolletjes of lachtertjes van te maken, maar om ons land zo goed mogelijk te dienen," aldus het Tweede Kamerlid. De heer Voogd heeft aan het Kamer presidium verzocht hem een andere plaats in de vergaderzaal te geven. Het reglement van orde biedt die mogelijk heid, wanneer een lid zich als een af zonderlijke fractie beschouwt. De heer Voogd heeft nog niet gekozen voor een andere partij, hij zoekt geen kontakt met de noodraad. Hij zal zich bij zijn standpuntbepaling op positief-christe- lijke grondslag opstellen. Zie pagina 5 Uiteen IJET NW weigert medewerking aan de loonpolitiek. Wij betreu ren dit, maar waarderen te meer de steun der beide confessionele vak- centralen aan het regeringsbeleid. Juist nu in de moeilijke economische situatie het kabinet een beleid heeft uitgestippeld dat voor grotere moei lijkheden kan behoeden, moet ieder meedoen. CNV en NKV hebben zich niet la ten imponeren door de politiek ge kleurde bezwaren van het NVV. Deze vakcentrale ziet ten onrechte in het regeringsbeleid voor volgend jaar een verlaging van het werke lijke loonpeil. Bovendien zwijgt het NVV over de verlaging per 1 juli 1967 van de loon- en inkomstenbelasting, even als als de periodieke en andere autonome loonsverhogingen. Ook in de langlopende contracten, die onaangetast blijven, zijn hier en daar extra verhogingen overeenge komen. Ten slotte: de premies voor nieuwe sociale verzekeringen mogen niet al leen negatief beoordeeld worden. Ze betekenen besteding van een klein deel van het loon voor sociale voor zieningen in het belang van de werk nemers. Voorzieningen waarom de vakbeweging zelf heeft gevraagd. School-Slag IJET gaat met de actie School-Slag (voor het christelijk onderwijs over de grenzen) niet zoals het be hoort te gaan. Dat is jammer en het moet anders. Mogelijk zijn we aan de weldaad van het eigen christelijk onderwijs zó gewend geraakt dat we er de waarde onvoldoende bewust van be seffen. Dan immers zouden we ernaar wil len streven, ook anderen in die wel daad te laten delen. Wellicht ook hebben we er ons al lengs dermate op ingesteld dat de staat via onze belastinggelden zo veel voor ons doet, dat eigen ac tiviteiten erbij inschieten. Echter, inperking van overtrokken staatsbemoeiing is alleen mogelijk hij verwerkelijking van onze eigen verantwoordelijkheid. School-Slag moet daarover zal onder ons geen verschil van mening zijn slagen. Maar dat hebben wij dan zélf in de hand. Het gironummer? 515, School-Slag, Hilversum. Siamese tweeling overleden PHILADELPHIA Het tweede meisje van de Siamese tweeling van twintig dagen, die met borst en buik waren vergroeid en gisteren in het Sint Christopher ziekenhuis te Philadelphia n gescheiden, is gisteren overle den. Het andere meisje was reeds kort na de operatie gestorven. Weinig kans op herstel Ruby DALLAS Volgens de specialisten is er weinig kans op herstel voor Jack Ruby, die president Kennedy's vermoe delijke moordenaar doodschoot. Hij lijdt aan een niet-operabele kanker. Vermoedelijk zal hjj niet kunnen ver schijnen bij zijn tweede proces. UTRECHT Jn de rij staan, kaartjes kopen, soms afgesnauwd worden. Ja, zo ten gaan", is dat met de trein". Dat is het opschrift komt een kwartiertje later, trein. Aansluiting missen, Wachten, dringen. ?llebo- verkeerd overstappen, kou- genwerk, tenen trappen kleumen. Bespreking af-1 plaatsje zoeken, op de tocht breken, order missen of - j zitten, in de kou of in de spoortreintje missen. Boe- gezonden mededeling in het voert het Bovag-lid heel broeihitte. Hangt van uw melen, overstappen, uit- Bovag-blad, een reactie^op wat argumenten tegen het medereizigers af. Die kunt stappen. Fietsje pakken en wc j. njgt ui{jc{ezen regen. Met koffer achterop. Drijfnat thuisko- - -- Of: staanplaats, voor men. Laten we effe wel yrAls vader vanavond met voeten op het tochtperron. twwe personen reour eer- wezen, zo is dat toch vaak meer thuiskomt, dan is dat Dienstmededeling: treintje ste klas f 58.50. Dat is de met »o'n trein" In de tegenadvertentie de advertenties van de NS, reizen met de tr-ein aan: waarin, volgens een Bovag- lid, gesuggereerd wordt: NU ESN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.l Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. neernjK Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1