TV Londense werkvrouw er] m iljoenen bedrijf en NIETS TE DOL VOOR TV-FEUILLETON Feestelijk concert voor bruidspaar za DE GOUDEN BARK Joos Brcmdt Vos WOENSDAG 14 DECEMBER 1966 't Ging wel daarom moesten de gesprekken uit gesponnen worden. Kamerlid P. Jon geling van het GPV werd voorge steld als de man wiens stem don derdag (bij eventuele voltallige be zetting van de Tweede Kamer) de doorslag zal moeten geven als er over de financiële regeringsvoorstellen zal worden beslist. Zijn mening staat ech ter nog niet vast. Natuurlijk behoeft het helemaal niet de mening van de eenmansfractie te zijn, die de weegschaal doet door slaan: de heer Mellema van de CHU weet het ook nog niet. De fractiesecre taris van de KVP beweerde dat de KVP unaniem vóór zal zijn, evenals de PvdA helemaal tegen. We zullen het morgen bij de stemming wel er- Het onduidelijke maar wel heel wil de verhaal van de James Bond-ach- tige „Wrekers" dat de KRO op Nieuwspoort liet volgen, maakte ons niet bijster gelukkig. Het cabaret „Bokken en schapen" viel lichtelijk tegen. Er zaten wel scherpe dingen in, maar het geheel was niet pittig genoeg en werd te veel in hetzelfde karakter gepre senteerd. Flinke en verdiende tikken werden uitgedeeld aan het verrader lijke vooroordeel waaraan ook wij Nederlanders zo slecht kunnen ont komen, en dat kon geen kwaad. Maar het was meestal net niet raak ge noeg, hoewel het befaamde viertal genoeg zijn best deed. Oordeel over het totale program ma: 't ging wel. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Nu de stoere mannen van Rawhide voorlopig aan de einder zijn verdwenen, een massa spijtige fans achter latende, wordt het kijkend pu bliek door d~ VARA getroost met een nieuwe, dolkomische serie van de Britse com merciële tv-maatschappij ITC: „Mrs. Thursday", oftewel „Me vrouw Donderdag". Het is een geschiedenis van een werkvrouw uit het hartje van Londen, die de miljoenenzaak van haar werkgever erft en daardoor plotseling een steenrij ke dame wordt. Wat een heerlijk brok om er een dwaas verhaal van te maken! Het is een idee van de tekstschrijver Ted Wil lis, die daarvoor weer werd geïnspi reerd door de knappe acteerkunst van Kathleen Harrison, die al vele jaren het type van de Londense volksvrouw de Engelse theaters heeft gebracht. Zoals bij ons bijv. Lou Geels altijd de komische politieman speelt en Mary Dit is de hartveroverende 68- jarige Kathleen Harrison in haar rol van mrs. Thursday, samen met Hugh Manning die de aardige mr. Hunten speelt. TRACTATIE VAIV HOOFDSTAD EV HET CONCERTGEBOUW Dresseïhuys het naïve dure kind vrouwtje, is Kathleen Harrison er ge woonlijk bij als er een slimme vrouw uit de kleine achterbuurt moet worden getypeerd. Het was niemand minder dan Ber nard Shaw, die haar kwaliteiten op dit punt ontdekte en hij ried haar dikwijls naar de markt in Nisson Gro ve te gaan om daar de typen te bestu- „Ik heb dat zelf met goed succes ge daan, toen ik Eliza Doolittle in Pygmali on gestalte moest geven. Tjonge, op de markt, daar kan je wat leren!" Kath leen, die helemaal niet vertrouwd met de kleine luyden, in Londen de „Cockney's" genoemd, maakte dank baar gebruik van deze raad en ze wel bij. Niemand slaagt er zo in een smakelijke „moeke" neer te zetten, als zij. Ted Willis had wel degelijk Kath leen's kunst op het oog, toen hij zijn tv-serie „Mrs. Thursday" ging schrij ven Maar toen het script in eerste afle veringen klaar was, moest men Kath leen ervoor zien te vangen. Grootmoeder Want Kathleen is (en onthoudt U dat :ns!) 68 jaar en grootmoeder van aardige kleinkinderen. Ze treedt nog steeds op als actrice, maar fungeerde nooit als ster voor de onbarmhartige •ra's, die geen lijntje of huid-onef- fenheidje met rust laten. En dat was het niet alleen: „Ik ben daar beslist niet goed genoeg voor! Hoofdpersoon in een lang lopend feuille ton.. nee hoor!" „Jammer", zeiden de producers lako- niek, „maar wilt u toch het script eens voor ons lezen?" Dat deed ze en twee dagen later bel- ze enthousiast op: „Wat een koste lijk verhaal! Ik zou mrs. Thursday ei genlijk best willen spelen en ik hoop, dat U mij alsnog zult willen kiezen ervoor." Zo kregen de producers, die geen andere actrice hadden omgekeken aangezien de rol voor Kathleen geschreven, zonder slag of stoot hun •ii hoe verrukkelijk zij het er heeft afgebracht, zult U binnenkort zelf kun- beoordelen. De Vara begint de se rie op de avond van zaterdag 24 decern- i.s. en heeft voorlopig 13 afleverin gen aangekocht. Kathleen zelf zegt over de rol: „Als rs. Thursday zo'n massa geld zou heb ben gewonnen had ze vast heel anders Kruiswoord-puzzel zonder zwart (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De gemeente Amsterdam biedt prinses Margriet en haar bruidegom op de avond van woensdag 21 december a.s. een feeste lijk concert aan in het hoofdstedelijk Concertgebouw. De NTS zal er met ca mera's bij zijn om er tussen 8.15 en 9 uur een reportage van te geven. Als het bruidspaar binnenkomt, zal het Concertgebouworkest onder lei ding van Bernard Haitink de Ko ningsfanfare van Josquin des Prèz spelen, zodat het een heel bijzondere intocht wordt. Verder staan op het programma de Piet Hein Rhapsodie van Peter van An- rooy: dit speciaal vanwege het peetschap van de koopvaardij over de prinses; voorts recitatief en aria uit het Weihnachtsoratorium van Joh. Seb. Bach, te zingen door de alt Aafje Hey- nis en het concert in Es voor trompet en orkest van Haydn. Trompettist is Wim Groot. Tenslotte zal door de grote zaal, die dan gevuld is met genodigden uit alle groeperingen van de stadsbevolking, de Bruiloftsmars uit Mendelssohn's „Ein Spmmernachtstraum" weerklinken. In verband met deze directe reporta ge zal die avond de uitzending van de politieke partijen naar een later uur worden verschoven. De ARP, die aan de beurt is, heeft er niet het minste bezwaar tegen om 10.30 uur op het scherm te komen inplaats van om 8.20 uur. Snuif en wrijf Uw verkor Keel of t gehandeld. Maar nu ze mét de gewel dige erfenis een heel grote verant woordelijkheid heeft gekregen, beziet ze haar nieuwe wereld met de ogen van een wijze moeder en laat ze zich beslist geen knollen voor citroenen kopen! Dat is juist het aantrekkelijke var het verhaal voor mij De serie begint met de aflevering „Een ritje in een Rolls Royce". Daar mee wordt al heel wat getypeerd. Mrs. Thursday is jarenlang werkster geweest in het kantoor van de miljonair zakenman George Dunrich, presi dent-directeur van een groot bedrijf. Plotseling wordt ze aan zijn sterfbed geroepen: een chauffeur komt haar in de vreselijk deftige wagen halen uit haar woninkje ergens in een derde dwarsstraat in Londen. In het huis van Dunrich wachten zijn drie ex-vrouwen om in de zieken kamer te worden toegelaten, maar te vergeefs. Stomverbaasd moeten zij aan zien. hoe de doodeenvoudige werk vrouw wél onmiddellijk wordt toegela ten en wat er gebeurt als na het over lijden van Dunrich het testament mede deelt dat de drie dames elk een geldbe drag krijgen, sommige oudere perso neelsleden een klein legaat ontvangen en de hele rest, zaak en miljoenen, naar mrs. Thursday zullen gaan is de boot behoorlijk aan. Mrs. Thursday zelf is het meest bonen: zij is bereid alles dadelijk af te staan, vooral omdat ze van alle kanten wordt Horizontaal: 1. plaats in Gelderland, vette vloeistof - inwendig li chaamsdeel. 3. overschot - vreemde munt (afk.) - meisjesnaam, 4. zoon van Noach - hetzelfde, 5. spijltje - bid (Lat.), 6. biersoort - keukengerei - mu zieknoot, 7. myth, figuur - kweker, 8. meisjesnaam - rang, 9. voorzetsel - on derricht - teken in de dierenriem. Vertikaal: 1. schuier - scheik. ele ment (afk.), 2. alvorens - water in Friesland - uitroep, 3. reeks - plaats in Gelderland, 4. plant - wat gesproken wordt, 5. iedere - onbep. voornaamw. - scheik. element (afk.). 6. Fr. schrijver - onbep. voornaamw., 7. morsdoekje - vreemde munt, 8. bereide dierenhuid - meisjesnaam, 9. spoedig - zonderling - lengtemaat (afk.). Oplossing vorige puzzel: 1. re, 2. Erp. 3. Pret, 4. pater, 5. karpet, 6. parkiet, 7. parket, 8. raket, 9. aker, 10. kar, 11. ra. Gelukkig is er dan de aardige mr. Hunter, vertrouweling van Dunrich, die de touwtjes in handen neemt. Hi.i vertelt mrs. Thursday dat „de baas" haar de zaak heeft nagelaten in de overtuiging, dat zij ermee zal handelen in zijn geest. De tien miljoen die haar in de schoot zijn gevallen betekenen nl. ook 75 pet. van de aandelen en dus de grootste zeggenschap in het bedrijf... Toe dan maar! „Toe dan maar", zegt de parmantige, hartelijke mrs. Thursday, die haar werkgever toch zo was toegedaan, „maar op één voorwaarde: U blijft mijr adviseur!" Dat was precies de bedoeling begint dan het dwaze verhaal van de volksvrouw, die ineens dame wordt; tussen geslepen zakenlieden, wantrou wend personeel en hebberige familiele den een grote zaak moet drijven... Een gegeven dat mogelijkheden te over biedt om er vele humoristische, malle, ontwapenende, tragische en v al menselijke situaties uit te peuren. Met haar openhartige eenvoud van niet - op - haar - achterhoofd - geval len volksvrouw tuimelt mrs. Thursday bovendien plotseling in een wereld van vergaderzalen, buitenhuizen, luxe-ho ls en „high society"... het kan niet op. Het Engelse tv-publiek loopt wég met dit feuilleton... laten we hopen dat het ook bij ons goed aanslaat. Gedichtenwedstrijd voor jongeren (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De Ned. Radio Unie schrijft samen met de Vlaamse omroep BRT een wedstrijd uit in het schrijven van gedichten door jongeren van 15 tot 20 jaar. Elke deelnemer mag maximaal 3 verzen inzenden en dat vóór 1 febru ari 1967. De gedichten mogen nog niet in druk zijn verschenen (dus ook niet op jonge renpagina's of in schoolkranten), noch door radio of televisie zijn uitgezonden. Het moet zogezegd kersverse poëzie De werkjes moeten, voorzien van schuilnaam of motto, en getypt in vier voud, geadresseerd worden aan: Literai re en Dramatische dienst BRT, Eugène Flageyplein 18, Brussel 5. Er worden drie geldprijzen, groot resp. 10.000 fr. of ongeveer 725, 7500 fr. en 5000 fr., uitgeloofd. De bekroon de gedichten worden t.z.t. via de radio in beide landen uitgezonden. De jury wordt gevormd door de he ren Marcel Coole, Jos de Haes, Hubert van Herreweghen, Ad den Besten en Wim Hazeu. Iedereen die wil, kan mee doen, mits hij of zij tussen 15 en 20 jaar oud is. de Story". Swing low. sweet 20.01 Voorbereiding chariot. Just a little while to stay here. Lead me on. Drink only with l'amour. night. Oh d< 20.40 Amsterdar gesprek; 21.30 Oor-zaken; geva rieerd progr. 22.15 Avond- overdenking; 22.30 Nieuws; 2240 Geestelijke liederen; 22.55 Chaos rond Eros?, lezing; 23.10 Klassieke grammofoonmuziek; 23.15 Platennieuws; 23.55-24.00 rkest; 19.30 Artistieke staalkaart; 20.00 Nieuws; 20.05 Ik loop door het land: licht program ma: 20.20 Lichte grammofoon muziek; NRU: 20.25 Reportage van de voetbalwedstrijd Liver pool - Ajax. (In de pauze: grammofoonmuziek); VARA: 22.15 Lichte orkestmuziek (gr); 22.0 N' SÊM s be - Oh where, öh whe- e nas my little dog gone. Mar king into Glory Land. Ev'ry- body needs a helping hand. Be- - In the gloaming When you and I were young Maggie. Just a closer walk with thee. Lord. Lord, you su- been good to me. Give me good word. Blue ronde la Turk. Kathy's waltz. Take five. Lafayette nous voici. Pre lude. Fugue and Trio on „Lul- mble <gr 23.50 De DRAADOMROEP VANAVOND van 18 - 20 uui c uit de film ..West Si- Drunk last ning (12); 19.00 Nieu< kort: 19.01 Voor de kleuters; 19.05 Mona - De logé. TV-film; 19.30 Openbaar Kunstbezit; 19.43 In de J- mens. ftlmr zending S 20.00 Journaal en wei zicht; 20.15 Uitzending KVP: 20.25 Reportage Overheldsgebouwe atle; 22.45-22.50 Jour- RADIO MORGEN re r sum I. 402 m. KRO. lieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte grammofoonmuziek en iatje. (7.30-7.32 Nieuws). 7.55 erweging. 8.00 Nieuws. 8.10 13.45 Voor de vrouw. 14 15 Kerkorgelconcert (opn). TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag, muzikale lezing. 15.15 Voor de vrouw NCRV: 15.45 Klassieke grammofoonmu ziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Stereo: Internationale Mu- ziekweek Gaudeamus 1966: Instrumentaal ensemble (opn 18.30 Voor twintigera. nastiek. 7.20 De Zesdaagse te Amsterdam. 7.25 T lofoc ig. AVRO 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichtr grammofoonmuziek. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgen wijding. 9.00 Klassieke gram mofoonmuziek. 9.40 Lichte grammofoonmuziek voor oude luisteraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeldsvitami- .00-11.02 ...euws). 12.00 Promenade-orkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en in bouw. 12.30 Lichte grammo- Amsterdam en beursberichten. Stereo: Pianorecital. 14.05 Beiaardconcert. 14.15 Voor de uw. 14.30 Amateurs muziek- gramma. 15.00 Voor de zie- i. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor- cht. 16.20 Stereo: Radio-ka- rorkest en solisten. 17.00 Voor de jeugd. rersum III. 240 m en FM-kanalen. NCRV: 9.00 vs. 9.02 Lichte vokale mu- .00 Nieuws. 11.02 Lichte lofoonmuziek. 12.00 Nieuws. 12.02 Lichte muziek Top Twintig. vs. 14.02 Licht platenpro- ma. KRO: 15.00 Nieuws. Actualiteiten. 15.05 Sport- amma. 16.00 Nieuws. 16.02 Actualiteiten. .16.05 Voor de tie ners. 17.00 Nieuws. 17.02 Actua- In het KRO-solistenconcert dat morgen (donder dag) avond om 8.01 uur uitgaat op Ned. 1, zullen we de heer en mevrouw Vos-Strumphler ontmoeten. Beiden zijn zij lid van het Amsterdamse Concert gebouworkest. Henk Vos is fluitist, zijn vrouw Sara harpiste. Z\j spelen voor de camera's drie werken voor fluit en harp, t.w. de Suite frangaise van Margue rite Roesgen, Intermezzo van Hendrik Andriessen en Bourrée van Rhené Baton. Op de foto mevrouw Sara Vos tijdens haar studie uren, die zij geen dag verwaarloost. Dis is weer eens zo'n goede gelegenheid om rus tig kennis te maken met eigentijdse muziek, die niet iedereen goed in 't gehoor ligt. maar toch haar eigen bekoring heeft. Fijne solistische werkjes zijn dan dikwijls beter te volgen en te begrijpen dan machtige orkestcomposities. Probeert U het maar eens'. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 7.05 uur aflevering van „Mona": „De logé". 7.43 uur film over rattenbestrijding. 8.25 uur reportage voetbalwedstrijd LiverpoolAjax. 10.15 uur aflevering van Inburgeren: overheidsge bouwen. Ned. 2 VAR.4 8.01 uur BBC-programma over de dynamische voor bereiding voor een solistenconcert: twee pianisten oefenen en spelen Mozart's con cert voor twee piano's. 8.50 uur Achter het nieuws. 9.15 uur directe uitzending Teach-in over dirigenten- beleid Concertgebouworkest. VANAVOND TE HOREN Hilvei i NCRV 7.30 uur Leger des Heils. 7.55 uur herinneringen aan Tito Schipa. 8.40 uur Amsterdam Kamerorkest speelt moderne werken. 9.30 uur amusement in Oor-zake- 10.40 uur geestelijke liederen. 11.15 uur nieuwe platen. Hilvt II VARA 7.30 uur kunstrubriek. 8.05 uur Dorus. 8.25 uur reportage Liverpool-Ajax. 10.55 uur jazzmagazine. 11.25 uur ensemble Benedetto Marcello concerteert. door 51 Ze kan het nog niet van zich afzetten, denkt Jord. Hij heeft misschien zijn ogen niet kunnen geloven. Of hij wilde alleen maar met hem praten. Ze blijven zitten tot de maan op is en een brede baan wit licht in de kamer valt. Dan gaat Jord de kiel halen, die hij in de nacht draagt. En de broek die waterdicht is. Wat doe je toch 's nachts? vraagt Leda. Jord, je zult ons toch niet in moeilijkheden brengen? Denk aan Hemmer die moet terugkomen en aan Amy. Jord, denk ook aan Amout. Ze staat voor hem met haar gezicht naar hem opgeheven. Zacht kust hij haar en houdt haar een ogenblik tegen zich Ik denk aan allen, Leda. Ook aan Arnout. Ze hoort zijn stap voor de deur, daarna wordt het stil. De oude hond rekt zich uit en slaapt weer verder. De jonge dieren zijn buiten, ze zullen onmiddellijk aanslaan als zich ergens iets beweegt. Ook de ganzen beginnen dan te gakken. Maar nu is het nog stil, heel stil over het Basselt Alleen langs de oever van het eiland schuifelen mannen en worden pakken uit een boot gedragen en weggeborgen onder dé struiken in gaten en holen. Nog voor de week om is, zit Mei weer buiten. Nog niet in de zon, dat verdraagt zijn hoofd niet. Maar het is toch veel minder erg met hem dan het zich eerst liet aanzien. Hij is wat bleker en zo mager, dat Leda niet anders wil dan hem veel laten eten, wat hij hoofdschuddend afweert. Ze laat hem nog alleen zitten, omdat ze niet zeker weet of het wel goed is met hem te praten, zoals ze zich heeft voorgenomen. In die nacht toen Jord er weer uitging en ze in een stoel naast Mels bed was blijven zitten, zag ze haar hele leven als een kleurig kleed en ze was begonnen met het uit te rafelen. Draad voor draad, tot ze alle draden afzonderlijk kon zien. Er was een grote helderheid in haar denken gekomen, waardoor veel wat donker en zwaar geweest was, opeens lichter werd en minder moeilijk. En nu zou ze dat willen doorgeven aan haar broer. Maar dan zal Mei ook eerst zijn leven moeten uiteenrafelen. Weet je wat er gebeurd is? vraagt ze. Je bent naar huis gedragen en je hebt vijf dagen in het kamertje gelegen. Ik heb bij je gezeten. Mei heeft een bakje voer naast zich op de bank staan, waaruit hij nu en dan een handvol naar de ganzen gooit. Als het op is, schommelen ze dichterbij en beginnen te gakken. Hij ziet er uit of hij helemaal niet hoort wat ze zegt. Je bent Arnout Thiesen tegengekomen. De jonge Ar nout Thiesen, de zoon van Anka. Ze houdt haar adem in als ze dat gezegd heeft, want sinds de dag dat hij bij haar kwam na de aanslag op zijn rivaal, is die naam nooit meer genoemd. Mei gooit de laatste handvol graan over het pad en keert het lege bakje om. Ze winnen het altijd van ons. Deze sloeg ook raak. Ze zullen het blijven winnen, Leda. Er is een verdrietige lach om zijn mond. En toch zijn we er nog niet. Ik wil weten waar de gouden bark gebleven is en vaders aantekeningen. Leda durft niets meer te zeggen. Het is dus nog altijd hetzelfde wat in hem woelt en dreint. O, Mei! Hij gaat recht zitten met zijn rug tegen de muur en vouwt zijn armen over zijn borst. Jij draaide om me heen, dat bemerkte ik toen ik van het bed afkwam. Je wilde ergens over praten en ik heb zitten bedenken wat het zou kunnen zijn. Toen kwam terug wat ik eerst niet meer wist Dat ik Amout Thiesen tegenkwam met Amy. Ik heb ze meer samen gezien, ook bij de haven. Ze zagen mij nooit ze hebben het erg druk met elkaar. Ik zag hem ook toen het schip te water werd gelaten. Ik geloof niet dat ik iets tegen hem heb, al lijkt hij op zijn vader. "Waarom kijk je zo verschrikt, Leda? Denk je dat ik mijn verstand kwijt ben? Mei jaagt de ganzen weg, die'^lijven vragen. Dan gaat hij weer naast haar zitten. Ik herinner me nog dat hij sloeg. Zijn gezicht was dichtbij en ik voelde zijn hand op mijn arm, daarna werd het donker. Ik viel.... en later was jij er... En Amy is ook nog bij je geweest Jullie dachten dat ik sliep. Ze zei tegen je: Het spijt Amout zo verschrikkelijk, moeder. Maar we zijn wel blij dat we over alles hebben kunnen praten. Ik begrijp nu waarom je altijd zo bezorgd ben om oom Mei. Ja, vooral dat laatste wat ze zei, heb ik onthouden. En ook over dat praten... Nog niet alles is uitgepraat Ik wil weten waar de bark is. (Wordt vervolgd) LiiMtiavu PASADENA Een student aan de universiteit van Pasadena (V.S.) is erin geslaagd water elastisch te maken. Bij het overgieten van het water van het ene in het andere vat moet het water worden doorgeknipt om te voorkomen dat het blijft stromen. De vloeistof bestaat voor 99,5 pro cent uit water. Het resterende deel is polythyleen oxide, een stof waar haarlak van wordt gemaakt. In ieder geval is het water niet be stemd om handen te wassen. VVE HE00EV1 De KOS0S UmSE. 2.ETCPTODLEE.TCCEE D& - Ü5AAPUTBRS ZULLEVJ fcOBZS BRMttOJDEKJ. WEWTR-j .PEN ACS PE "TOP HET* •\D0ELMRDERT. 7)OKK3&KJS. Tnnhit De sPaanse <»|>llll autoriteiten SARAGOSSA hebben de ra diostations gevraagd tot het referen dum van 14 december niet meer de tophit Die que no (Zeg nee) te draaien. De autoriteiten zijn bang dat de tekst van de plaat uitgelegd wordt als een protest tegen het referendum. s E 24. „Overalworden op gravingen gedaan om iets te weten te komen over de bewoners van heel vroe ger" vertelt Stikkeltje „en hier in dc buurt is die prof. Boleboos bezig!" Stik keltje wijst Bruunke op iemand, die juist op een grote steen gaat zitten om uit te rusten. De professor haalt een pakje boterhammen uit zijn zak en zet zijn schep stevig metaalachtig klinkt! Stikkeltje en Bruunke* ~zijn"al de grond; hij wil eerst eten voor hij verder weer wat dichterbij gekomen en zien tot hun ver maar die sdiop stuit op Jets hards, dat bazing, hoe de professor iets opgraaft; iets van koper; de torenhaan van Bosdorp, die Jats Alle- wats daar verstopt had! FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11