Verdachte sprak geen woord te weinig of te veel Spraakverwarring over trui-mysterie Moordzaak-Alblasserwaard Driemaal ,neevoor rechtbank PTT krijgt rijdende telefooncentrales „Er is tegen mij zoveel gelogen... Biesheuvel wel en niet als nummer één nieuwe leidse courant 196t 7 DINSDAG 13 DECEMBER 1966 (Van onze speciale verslaggever) DORDRECHT Met drie keer „nee", duidelijk en gearticuleerd uitgesproken, ontkende de 29-ja- rige veehouder G. A. de G. uit Groot-Ammers dat hij op 10 de cember 1965 de 46-jarige fourage- handelaar Arie Blokland om het leven heeft gebracht. Zijn antwoorden kwamen niet als een sensatie. Niemand in de Dordtse rechtszaal, waarvan de publieke tribune tot de laatste staanplaats was bezet met fa milieleden, vrienden en kennissen van het slachtoffer, had iets an ders verwacht. Zo begon gistermorgen voor de Dordtse rechtbank het tenminste twee dagen du rende proces tegen de veehouder, die er van wordt verdacht de 46-jarige foura- jehandelaar Arie Blokland uit Schellui- nen op of omstreeks vrijdag 10 december 1965 te hebben vermoord. Er zijn achtti engetuigen twaalf charge en zes decharge. Pre sident was mr. H. van Zeggeren. Hij werd Seassisteerd door de rechters mr. E. Mul- ;r en mr. G. R. André de La Porte. Als officier van justitie trad mr. W. A. de Saint Aulaire op. De verwachte werd verdedigd door mr. H. W. tten Holter. Kalm De verdachte maakte een kalme, ont spannen indruk. Hij sprak geen woord te weinig of teveel. Naar het voorlezen van de tenlastelegging, dat acht minuten in beslag nam, luisterde hij intens. Volgens de dagvaarding wordt De G. moord met voorbedachte rade ten laste gelegd, roofmoord, doodslag of zware mishandeling de dood ten gevolge heb bend. Verdachte heeft tot nu toe hard nekkig ontkend iets met de geweldda dige dood van Arie Blokland te maken te hebben gehad. Wegens gebrek aan bewijs of althans moeilijkheden, die op de wettelijke voor schriften inzake de verlenging van zijn voorarrest sloegen, was hij na zijn in hechtenisneming weer geruime ttijd op vrije voeten. De fouragehandelaar was een ver fa- millelidvan de verdachte. Hfj leefde in onmin met hem. Een vete tussen belden, die op een vordering sloeg, moest voor de rechter worden beslecht, waarbij Blok land in het gelfjk werd gesteld. De vermoorde, wiens lichaam in de rietgors van de Lek tussen Streefkerk en Nieuw-Lekker land aangetroffen werd, ras vreselijk toegetakeld. Volgens de tónlastelegginng zijn er wurgpogingen in het werk gesteld. Ook zijn er slag- en steekwapens van een nog onbekende herkomst gebruikt, welke vele, bloedige wonden hebben veroorzaakt. 8000 gulden Blokland moest 8000 gulden op zak hebben gehad, toen hij de veehouder op vrijdag 10 december 1965 voor de tweede maal bezocht om nog een afbetaling van 180 gulden te innen. Een eerste afbeta ling van dezelfde grootte was hem die morgen verstrekt. Dit geld is verdwenen, evenals de twee portefeuilles welke hij op zak droeg, en een notitieboekje, een porte monnee, een polshorlage en een ballpoint. Zij auto, een Volkswagen 1500, die van binnen met bloed besmeurd was, werd maandag 13 december 1965 in Ka- tendrecht, de „rosse buurt" van Rotter dam gevonden. Als getuige-deskundige werd dr. J. Zeldenrust gehoord, de bekende pa- POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten tholoog-anatoom uit Den Haag. anderzoek van het lichaam van vermoorde was hem gebleken dat de laatste zwaar mishandeld was. Hij helde over naar de mening dat de moordenaar een wurggreep had toe gepast. Bovendien hij hij er met een smal, kantig en hard voorwerp, vermoedelijk een hamer, op los geslagen. De schedel van Blokland was op verscheidene plaatsen verbrijzeld. Ook waren er her senbeschadigingen. Steekwonden in borst en hals waren eveneens geconstateerd. Alle verwondingen waren zulk een ernstige aard dat ze stuk voor stuk de dood hadden kunnen veroorzaken. Dr. Zeldenrust werd een haarsplit ge toond een werktuig om een zeis te slijpen doch hij meende niet dat met dit, op het erf van de verdachte gevon den ijzer, geslagen of gestoken was. Er hoorde nog een hamer bij die niet gevon- Opzet President: Bljjkt uit de verwondingen dat de moordenaar de wil had zijn slachtoffer te doden? Getuige: Uit het borstletsel zeer zeker Een groot knipmes kwam ter tafel dat in een sloot was opgedregd. De patho loog-anatoom achtte het niet onmogelijk dat de steekwonden hiermee waren aan gebracht, hoewel hij toegaf dat het lem met wel wat aan de korte kant was. De president suggreerde dat het om een puntig mes moet zijn gegaan. Het wapen Over de aard van het slagwapen dat is gebruikt, werd lang en gedetailleerd gesproken. De raadsman wilde weten of het schedelletsel met een rond voorwerp was aangebracht, doch de getuige-des kundige achtte dit onwaarschijnlijk. Tijdens het heen en weer praten over de gruwelijke details toonde verdachte geen teken van emotie. Wel reageerde hij met onderdrukt gelach, toen er als gevolg van de doofheid van dr. Zelden rust enkele komische situaties ontston- De adjudant der rijkspolitie te Den Haag, C.P.A. Kanters. had in zijn func tie van technisch-rechercheur verschil lende foto's en situatietekeningen ge maakt. Hij weidde uit over de plaats in de rietgors van de Lek, waar het lichaam van Arie Blokland aangetroffen werd. Zijn conclusie was dat het lijk op de vindplaats in de rivier was geworpen. Dit kon niet anders, zo zei hii, omdat een lege oliedrum daar al dagen had liggen dobberen, zonder door de stroom te zijn meegevoerd. Het ging toevalliger wijs om een stuk dood water. Volgens adjudant Kanters zijn er op de dijk boven de vindplaats in het wa ter sporen van autobanden gevonden. ..Het leek wel of er een wagen achter uitgestoken was". Over de in Katendrecht aangetroffen Volkswagen 1500 van Arie Blokland zei de getuige-deskundige dat hij aan de buitenkant geen bloedsporen had aange troffen. Dit was wel het geval met het interieur. Er was „een. bloedend voor werp" aan de linkerzijde ingeschoven en daarna aan de rechterzijde uitgeschoven. De achterzitting van de auto was uit de vergrendeling. Op één plaats werd niet minder dan 140 cc bloed gevonden zo wel in vloeibare als in gestolde vorm. Adjudant Kanters achtte het mogelijk it een forse of sterke man in staat is alleen het lichaam van een levenloze, volwassen persoon in en uit een auto te brengen. De getuige en ook de weer ten tonele gevoerde dr. Zeldenrust wilden niet uit sluiten dat de fouragehandelaar in de auto was vermoord. Beiden achtten het echter wel onwaarschijnlijk. Er zouderi tenminste meer bloedsporen moeten zijn geweest. Adjudant Kanters had ook de stal van veehouder in Groot-Ammers onder zocht. Hij had daar aardappels met bloed- Proeven bevredigend verlopen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De PTT hoopt over enkele maanden acht mo biele telefooncentrales in gebruik te hebben. De proeven die met zo'n rijdende centrale sinds 1963 zijn genomen zijn zo bevredigend verlopen, dat de PTT er nog een aantal heeft besteld. Deze rijdende stukjes vernuft wor den ingezet daar waar een centrale bij- voorbeen door brand is verwoest, of waar een centrale van nieuwe appara tuui moet worden voorzien Ook word een mobiele eenheid gedirigeerd naar plaatsen, waar een groot aantal abon nees moet worden aangesloten en waai de definitieve centrale nog niet gereec Op het ogenblik ziin reeds vier van deze eenheden in gebruik: in Bresken* Ermelo. er Ariel en Mussetkanaal. De vier waeens dJe over enkele maanden afgeleverd zullen worden zullen eaan naar de NAVO in Limburg, de Riiimer- nieer en Leek. 'erwHl één eenheid in reserve wordt gehouden. De eenheid hestaat uit eeé trekker (één trekker voor alle acht wagens) en een oplegger van 9,5 meter lang, waar in de centrale is gebouwd. Op deze cen trales kan men van 300 tot 800 num mers aansluiten. Deze wagens 400.000 per stuk kunnen op vijftien var de zestien telefoonsystemen die ons land telt. worden ingezet. Alleen in Rotterdam is het niet mogelijk een mo biele centrale te gebruiken, omdat daar het systeem van Ericson wordt ge bruikt Ondanks het feit, dat deze mobiele eenheden het dubbele kosten van een gewone centrale, heeft PTT tot d< bouw hiervan besloten, omdat door ge brek aan geld niet overal direct defini tieve centrales kunnen worden ge bouwd Na een calamiteit, zoals brand. Kar. de verwoeste centrale binnen 24 uur door een mobiele centrale worden vangen. De bekende filmster Sophia Loren verwacht volgend jaar mei een baby. 7.p trad in mei jl. in het huwelijk met de filmproducer Carlo Ponti. De opna men voor een televisiefilm in Rome fijn voorlopig uitgesteld. spatten gevonden, i: er op de grond eei bloed aangetroffen. Drie kwitanties, eveneens in de boer derij aangetroffen, werden als bewijs stukken ter tafel gebracht. Op een ervan had de getuige een bloedspat opgemerkt. Op het bedrijf van De G. waren voorts nog een hamer, een aardappelmesje, een blanco stuk papier en een blauwe spij kerbroek gevonden. Nieuwe bewijsstuk ken waren een schot van een voederkist en enkele planken. President: „Waarom heeft u dat schot in beslag genomen?" Getuige: „Omdat er bloedspatten op zaten." President: „En die planken van de aard- appelkist?" Getuige: „Op vermoeden van bloed sporen." In de stal is ook een knoopje van een overhemd gevonden. Het overhemd van Arie Blokland miste een halsknoopje. Op de vraag of aan de in beslag genomen hemden van verdachte alle knoopjes zaten, kon de getuige geen antwoord geven. Het technische deel van het proces werd besloten met het horen van de scheikundige drs. J. L. Verburgt. verbon den aan het gerechtelijk laboratorium te Den Haag. In samenwerking met de apo theker dr. Jansen had deze getuige een rapport opgesteld over de herkomst van de vele bloedsporen in de auto en in de stal. Van de sporen in de auto was geen bloedgroepbepaling gemaakt. Wel van n de stal en van die, welke op de in beslag genomen voorwerpen gevonden zijn. De spijkerbroek, die verdachte niet als zijn eigendom verklaarde, droeg spatten van mensenbloed, waarvan de samenstel ling in de richting van de vermoorde wees. Op de haarhanen, die bij het haar- spit hoorden, was eveneens mensenbloed van recente datum aangetroffen. Ook het bloed op de aardappelen was van een mens afkomstig. Ook op de kwitanties, de balken en de schotten, aldus drs. Verburgt, waren vlekjes, spatjes of veegjes van mensen bloed gevonden. De getuige was de mening toegedaan dat het bloed, dat op de aardappels aan getroffen werd, uit wonden was gevloeid. De bloedgroepbepaling wees wederom in de richting van de vermoorde. Van de verdachte kon het bloed in geen geval afkomstig zijn. Wat het gevonden knoopje in de stal betreft, meende drs. Verburgt dat dit van het overhemd van het slachtoffer afge sprongen was. Het was waarschijnlijk gesneuveld toen er een wurgpoging was gedaan. President: ..Verdachte, staat u eens op. U heeft indertijd verklaard dat er op die hoop aardappelen een gewonde koe heeft gelegen." Verdachte: ,,Ja, een koe met een schram aan een poot." President (zich tot de getuige wendend): „Kunt u als deskundige zeggen, of het gevonden bloed op de aardappels van een schram op de poot van een koe af komstig kan zijn?" Getuige: „Het was mensenbloed. Bui tendien lag er zoveel dat een schram metje op een koeiepoot dit nooit heeft kunnen veroorzaken." Opnieuw wendde de president zich tot de verdachte, nu met het knipmes dat in een sloot gevonden was, in de hand. „Is dat mes van u?" vroeg hij. „Nee," luidde het stereotiepe antwoord. President: „Komt u eens hier. U heeft Ook voor de groene tafel bleef De G. volhouden dat het betrokken mes nooit zijn eigendom was geweest en dat hij er ook nooit een van dit type heeft gehad. Op de uitgaanskleding van verdachte aren geen bloedsporen aangetroffen. Wel op zijn werkkleren, die hij in de -*al gedragen had. Dr. Zeldenrust. opnieuw uit de zaal geroepen, geloofde niet dat met de haar- hamer, die hem werd getoond, en die van het bedrijf van De G. afkomstig was, de hoofdwonden van de verslagene n toegebracht, een vraag van de president of het hoofdletsel veroorzaakt zou kunnen zijn door een autokrick dit hulpwerktuig was niet aanwezig in het onderdelenpak- ket van de Volkswagen van Blokland antwoordde de patholoog-anatoom dat dit niet uitgesloten moet worden geacht. DORDRECHT In de mid dagzitting werd één van de ver balisanten, de adjudant der rijks politie te Dordrecht, R. de Kruif, gehoord. Hij gaf een weergave van de reconstructie, die op 21 februari van dit jaar in Katendrecht, de rosse buurt van Rotterdam was gemaakt, waar de auto van Blokland na twee dagen was teruggevonden. Drie personen, onder wie de verdachte, hadden de jas van het slachtoffer aan getrokken, en waren in een geparkeerd staande, lichtkleurige Volks wagen 1500 in- en uitgestapt. Dit om precies na te bootsen hoe degene, die de auto van de fourage handelaar na diens dood naar Ka tendrecht gereden heeft, had gehan deld. Een vrouwelijke getuige, die in een bovenhuis woont, en die toeval lig uit een raam de man had gezien, die de auto van Blokland slordig te gen de trottoirrand zette, wees de G. zonder aarzelen aan. 7 Zijn manier van lopen en zijn dan- dvachtig gedrag hadden bij haar de doorslag gegeven. De politie had ei nauwlettend op toegezien dat de an dere proefnersonen van ongeveer het zelfde postuur als de verdachte wa- De G. werd geconfronteerd met groot aantal kledingstukken, die pas veel later uit een „put" was opgevist. Ze bevonden zich in een jutezak, die verzwaard was met een stuk beton. Ze ker twaalf keer ontkende hij dat eer van deze kledingstukken hem had toe behoord. Een tipgever had hem echter de buurt van het stuk water zier rondscharrelen. Moei li ik narket Verdachte kwam even in een moei lijk parket. Een rechter handschoen, die hij volgens zijn zeggen nooit had ge zien. droeg enkele geborduurde re gistratienummers. De president sugge reerde dat dit kledingstuk afkomstig van iemand, met wie hij op Aruba aarinic had gediend Fen stuk van een dwangbevel, dat z'rii in het oosre- dreede paklrgf bevonden had. werd eveneens getoond, "et kninmes. waar- verdachte had beweerd dat hii dit nooit in zijn bezit had gehad, was er redeelteHï'f tn rcrpntrt gewpest. Het schrift op het stuk papier was door een schriftkundige van het gerech telijk laboratorium in Den Haag als dat van de G. ontciiferd. De laatste hield echter vol dat hij de naam en het adres, welke er op stonden, niet geschreven had. Verdachte, die er door de president van de rechtbank op gewe- werd .dat hii wel eens jokte", sloeg terug met de woorden: „Er is tegen mij zo veel gelogen met dit en met dat" De G. verdraaide eerder gedane uitspraken naar alle kanten. Tegeno ver de verbalisanten trok hij de ene verklaring na de andere in. Datgene wat hem kon bezwaren trok hij in. Uit wat hem kon ontlasten trachtte hij op een snelle, doch doorzichtige wüzp een slaatie te slaan. Een linkerhandschoen, aangetrof fen door adiundant De Kruif, in een 'ompenzak. die zich in de boerderij bevond, wierp een hiiznnder dubieus licht od het waarheidsgehalte van verdachte. Hii Week te behoren bij de rechterhandschoen die was opge vist. Hii droeg ook hetzelfde registra tienummer. in ziin marinierstijd had verdachte bepaalde judogrepen geleerd. Ook was hij getraind in het vervoeren van ge wonden. Op de avond van de moord was de G. naar Utrecht gegaan. Hoe wel hij naar voren had gebracht dat hij met zijn eigen wagen heen en weer gereden was heeft een Utrechtse taxi chauffeur verklaard dat hij hem nachts naar Ottoland had gebracht. Bij de confrontatie, die aanvankelijk op grond van het overleggen van foto's geschiedde, had de Utrechter de ver dachte onmiddellijk herkend. Boven dien had een andere getuige de auto van de laatste bij het café Muilwijk in Vuilendam zien staan. Opperwachtmeester A. Schaap van de rijkspolitie te Groot Ammers leg de bijna dezelfde verklaring af als adjudant De Kruif. De G. zou voor een afspraak met een meisje naar Utrecht zijn gereden. Dit althans had deze hem verteld. Op de vraag van de raadsman, waar de grijze trui gebleven is, die verdach te op 11 december in de cel van het politiebureau van Nieuwpoort gedra gen zou hebben, ontstond een ware spraakverwarring. De president moest de verbalisanten en de pleiter tot de orde roepen. Er waren ook zo veel trui en: bij elkaar een stuk of drie, vier. Zelfs de rechter-commissaris, mr. E. Wijtema, moest er als beëdigd getui ge aan te pas komen, maar het myste rie van de truien kon zelfs na twin tig minuten bekvechten niet worden opgelost. Opperwachtmeester K. Hoorn rijkspolitie in Streefkerk bevestigde voor een groot deel de verklaringen van de andere verbalisanten. Verdach te: „Wie heeft m'n bed weggenomen toen ik in die cel in Nieuwpoort zat" De ene opperwachtmeester na de an dere voerde het woord, maar niemand kon uitsluitsel geven. Wel verklaarde „opper" Majoor, die uit de zaal geroe pen werd. dat het weghalen van de brits 's avonds was deze overigens weer terug de verdachte de opmer king had ontlokt: „Nu vertel ik hele maal niks meer". De 23-iarige kantoorbediende Eliza beth T. Vonk uit Giessenburg, vroeger werkzaam voor Arie Blokland, ver klaarde dat haar werkgever haar 'i avonds naar huis zou hebben gebracht. Hij belde echter op dat hij een half uurtje later kwam, omdat hij bij zijn laatste klant pas na 5 uur terecht kon. Tussen de middag had de fouragehan delaar gezegd, dat verdachte weer aan bet zaniken was over ziin oude schuld. Het ging om twee termiinen die moesten worden geïnd, doch de G. had er maar een willen voldoen. 's Morgens had getuige op naam van verdachte een kwitantie van 788.16 voor Blokland uitgeschreven. laatste zou nog een tweede niet geïnde kwitantie op zak hebben gehad, 's mid dags werd nog een kwitantie van 188 30 opgemaakt. Getuige Johannes van Eek, graanhan delaar in Langerak, zei dat Arie Blok land op de dag waarop hij werd ver moord nog tot kwart voor vijf bii hem had gezeten. Ook tegen hem had het slachtoffer gezegd dat hij pas na vijf uur bij ziin laatste klant van die dag terecht kon. Van Eek had Blokland een bedrag van 5587 betaald. Op een vraag van de raadsman hoe lang het duurde Langerak naar het achterland van Groot Ammers te rijden antwoordde bij vijf minuten Vaag De 22-jarige Ria Burggraaf uit het Achterland van Groot Ammers vertel de dat ze op de avond van de 10de december omstreeks acht uur een on verlichte. grote personenwagen achter de overdekte bushalte oo de provincia- weg had Ti'en staan. Ook haar 16-ia- rig broertip Maarten, die met haar mee fietste. had de wagen oneemerkt. zoals hii vnnr dp rechtbank verklaarde. Op de terugweg, anderhalf uur later, hadden he,J"~ auto opnieuw waar- Dit is een hoekje van de haven van Zeebrugge. Eens wat dit een van de grootste Belgische vissersplaatsen, nu liggen de boten langzaam te vergaan. En er is geen mens die nog naar ze omkijkt De 27-jarige ongehuwde Spaanse arbeider Rodriquez uit Cordoba, werk zaam bij Wessanen in Wormerveer, is bij het lossen van een schip in de Zaan gevallen en verdronken. Hier moet een ventilator komen genomen. Het was een wagen, waaro ver haar herinneringen vrij vaag wa ren. Wel leek hij op de auto van De G. Getuige had overigens nog een tweede, kleinere wagen van een lich te kleur bij de bushalte gezien. Ze was een beetje bang geweest in het donker. Ze vond het „maar grieze lig". Ze had bovendien het gevoel dat de auto, die er 't langst stond, min of meer verscholen was. President: „Dit is de waarheid en niets dan de waar heid, getuige?" Getuige: „Ja". Raadsman: „Weet u dat nu wel ze ker? Ik kan morgen de rechtbank bewijzen dat datgene wat u gemeend gezien te hebben, niet mogelijk is". Verdachte: „Het was mijn auto in ieder geval niet". President: „Waar was uw auto dan?". Verdachte: „Ik was onderweg naar Utrecht". Bang voor stroom Mevrouw H. de Groot-Verschoor uit Langerak, die op 10 december even na zeven uur met haar zoon naar Nieuw poort reed, had ook een wagen achter de bushalte zien staan. Ze had hem pertinent als de auto van verdachte herkend. Verdachte verklaarde inderdaad met zijn auto achter de bushalte te hebben gestaan. Het stadslicht zou wel, het dimlicht niet gebrand hebben. Na enig gemorrel onder het dashboard zouden de lampen het weer hebben gedaan. President: „Waarom heeft u de lam pen van uw auto gedoofd, toen u hei dimlicht moest repareren?" Verdach te: „Ik ben erg bang voor stroom". Wachtmeester W. Slob van dc. rijkspolitie van Dordrecht, bracht als autotechnisch expert naar voren dat de uitleg van de G niet kon kloppen. Hij had diens wagen op het verlichtingscir cuit gecontroleerd. Als het stadslicht brandt, zou ook het dimlicht moeten branden. De raadsman viel hem op de ze conclusies aan en verzocht de teke ningen die de wachtmeester had over legd bij de bewijsstukken te voegen. De Utrechtse taxichauffeur G. J. B. Bouthoorn wist zich de avond nog goed te herinneren. Voor het station waar hij op een vrachtje stond te wachten, stapte een man zijn wagen binnen met het verzoek hem naar Ottoland te rijden. Het was volgens hem geen gezellige passagier. Toen hij hem vroeg of hii de laatste bus niet had kunnen nemen, bitste hij: „Daar heb je niks mee te maken". De Utrechter, die in zijn passagier de verdachte herkende, verklaarde dat de laatste alle licht leek te mijden. Niet ver van Ottoland. waar een tegenligger naderde, werd hem verzocht de koplam pen te doven. Hii weigerde dit. Ook vroeg de G. hem het binnenlichtje uit te doen. toen er afgerekend moest den. Klank harkend President: „U legt een belangrijke verklaring af. getuige, die van levensbe lang is voor de verdachte. Weet u ze ker dat u zich niet vergist. Is hij de man, die u als passagier hebt meegeno men?" Getuige: „Ja". President: „Ver dachte. zegt u eens Daar heb je niks iee te maken" Toen de G„ die op verzoek van de president het suède jasje dat hij op die avond droeg, aangetrokken had, deze woorden had nagezegd, verklaarde de Utrechter ook de klank te herkennen. President: „Verdachte, u bent niet met deze getuige meegereden?" Ver dachte: „Nee". President: ..De verkla ring is wel heel positief" Verdachte: „Ik weet nergens van". President: (hem lang en cynisch aankijkend) „Gaat u maar zitten" Ouderkerk aan de IJssel had met de verdachte gesproken over de auto van Blokland, die nog zoek was. Hij zou hebben gezegd: „Die hebben ze natuur lijk in Amsterdam bij de zware jon gens gezet. Dan komen ze op een ver keerd spoor. Volgens de jonge vrouw, die vijf jaar de verloofde van de G. was geweest, had de laatste met haar over zwart geld gesproken dat hij ergens verstopt zou hebben. De president waarschuwde de getuige dat ze ondanks haar bitter heid eerlijk moest zijn. Zij zou hem niet extra mogen belasten. Bang als ,n wezel Van de kleren die verdachte in de „put" had gegooid, herkende zij vrij wel alles. Een broek, een jasje, een knipmes, een overhemd, hadden vol gens haar toebehoord aan de G. Een blauwe trui die eveneens gevonden was, herkende zij als een Sinter klaascadeau van haar aan hem. Haar vroegere verloofde die alles wat ze vertelde met een stalen gezicht ontkende, had ook nog een keer tegen haar gezegd dat hij maar geen nieuwe auto zou kopen. Hij was bang anders verdacht te worden van de moord op Arie Blokland. Ook had hij het over een „goed onduidelijke pasfoto" gehad, toen de politie om een portret had ge vraagd. L. Van Wijk, een zwager van de ver dachte, die als getuige a decharge was gedagvaard verklaarde dat De G. „zo bang als een wezel" was. Op de dag van de moord op Arie Blokland lag het in de bedoeling van verdachte z' n zuster tegen vijf uur 's avonds naar de pont van Schoonhoven te brengen. Door het hoge water ging dit echter niet door. Een andere getuige de chauffeur H. van der Graaf, uit Groot Ammers, zou verdachte omstreeks kwart voor zes in zijn auto op de Lekdijk hebben gezien. Hij kon zich nog precies herinneren elke trui hii droeg, ook op de zondag 3 de moord. Toen hij hem op een afstand van een halve kilometer in het land zag staan. De moeder van getuige had in de nacht van 10 op 11 december in de stal van verdachte licht gezien. Het brand de van twee tot vier uur. Ze kon die nacht niet slapen en zat voor het raam. De vader van de verdachte, de 68-ja- rige K. de Groot, wilde ondanks het feit dat hij gebruik kon maken van het verschoningsrecht een verklaring afleg gen. Smallenbroek op de lijst ROTTERDAM De ar-kiesvereni- gingen Nederland en Oranje 9, 13 en 14 a (linker Maasoever) hebben vrijdag avond minister Biesheuvel als nummer één geplaatst op de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen. Hier mee volgden zij het advies van het cen traal comité op. Verder plaatste men ex-minister J. Smallenbroek als nummer vijf op de lijst. Dit in afwijking van het advies van het centraal comité. De vergade ring vond het een kwestie van recht en in het belang van land en partij, dat de heer Smallenbroek weer in de Ka mer zou komen. De ar-kiesvereniging Schiebroek voel de meer voor de heer B. Roolvink als nummer een. Minister Biesheuvel kwam op de tweede plaats. Aan de heer Smallenbroek werd geen plaats toebedeeld. In Berkel en Rodenrijs volgde de ar-kiesvereniging wat de lijsttrekker betreft het advies van het centraal co mité op. De stemming had voor de heer Smallenbroek als resultaat dat hij op de elfde plaats kwam te staan. Drs. Goudzwaard kreeg de negende plaats. De ar-kiesvereniging Morgenstond te Den Haag heeft in haar ledenvergade ring haar diepe teleurstelling uitgespro ken, dat de heer J. Smallenbroek niet op de adviserende lijst is geplaatst De handelingen van het versterkt centraal comité werden onbarmhartig genoemd en niet in het belang van de A.R.-Par- tij. Britse bandiet ontsnapt Tijdens het melken in zijn eigen stal, klonk er in de stal van zijn zoon licht gemompel. Na een minuut of tien hoorde hij een auto wegrijden. Hij nam aan dat Blokland achter het stuur zat, doch had zich hiervan niet overtuigd. Toen de getuige uit de stal kwam was de auto van zijn zoo volgens hem nog. De laatste kwam omstreeks half zeven binnen or eten. Na zich opgeknapt te hebben, zou verdachte om kwart over zeven het huis zijn uitgegaan. Hij reed in zijn eigen auto weg. Chauffeur De Gier uit Gourlriaan verklaarde een week voor de moord 2030 kilo voederaardappelen bii verdachte te hebben afgeleverd. De raadsman stelde er veel priis op te we ten op welke wiize de zakken in de gestort waren. If uur gisteravond kwam aan de lanes'e zittingsdag van de Dordtse rechtbank een einde. Het eerste deel van het proces dat vandaag werd voort- i a i i gezet, had precies 13 uur in bes.ag ge- Getuige Annie van de Broek (28) uit I nomen. DARTMOOR Frank Mitchell, een van de gevaarlijkste misdadigers van Engeland, is gisteren uit de gevan genis van Dartmoor ontsnapt. Twee honderd politiemannen zijn een grote klopjacht op de 37-jarige bandiet be gonnen. Het is de vierde keer dat Mitchell weet uit te breken. Hij zou zijn ontsnapt door het ver buigen van tralies. Mitchell heeft een geweldige lichaamskracht. Bij een rechtszitting moesten negen agenten hem in bedwang houden toen hij zich op de rechter wilde storten. Gekke bijlman, zoals zijn bijnaam luidt, zit een levenslange gevangenis straf uit wegens roof en geweldple ging. In 1957 bedreigde hij na een geslaagde ontsnapping uit een gevan genis een gezin met een bijl. Nog geen lichl in Nijmeegse moord NIJMEGEN De Nijmeegse politie heeft ondanks bereidwillige medewer king van buurtgenoten nog geen hou vast gekregen in het onderzoek naar de raadselachtige moord die zondagavond werd gepleegd op de 65-jarige groente handelaar Dirk Peters in Nijmegen. Gebleken is dat de moordenaar geen waardevolle voorwerpen heeft meege nomen. Kennissen en buurtgenoten hebben Peters geschetst als een rustige, vrien delijke man. die geen vijanden had en 's avonds nooit mensen in zijn huis toeliet die hij niet kende. Hij zat 's avonds graag in zijn stoel voor het raam, om uit te kijken over de donkere straat. Dat moet hij ook die bewuste zondagavond hebben gedaan, in het uurtje dat zijn zoon per auto familieleden wegbracht. Hoe de dader, die hem enkele malen mei een onbekend voorwerp in de borst heeft gestoken, de woning is bin nengekomen, kon nog niet worden vast gesteld. VERSCHERPING HINDERWET DEN HAAG Staatssecretaris De Meijer heeft provinciale en gemeente besturen verzocht aan de hinderwetver gunningen, die reeds zijn of nog zullen worden verleend aan bedrijven die werken met giftige gassen de voor waarde toe te voegen, dat deze bedrij ven verplicht zijn onvoorziene gebeurte nissen. waarbij bedoelde stoffen in de buitenlucht komen, nverwijld te mel den Een en ander om oesmetting van landbouwgewassen en sterfte van die ren te kunnen voorkomen STOCKHOLM Het 2.607 ton me tende Griekse vrachtschip Finlandia is gisteren 'n de Botnische golf, ten noor den van Stockholm, in brand gevlogen °n 'n zinkende toestand geraakt. Verscheidene schepen en vliegtuigen snelden het om a-sistentie seinende schip te hulp. Alle 22 opvarenden zijn in veiligheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7