Spuisluizen van Haringvliet gaan in herfst 1968 open STOP'NTIJGER IN UW TANK! .EXTRA Csso „kleur-me-zelf" paraplu s!echtsf.3.90 ACTIE „GLAASJE OP' VOORTGEZET IN BENELUX-VERBAND Commentaren -Caisson met «hellende kant geconstrueerd Johnson in gevecht tegen de tijd VW staakt 17 dagen produktie Uit de Haagse hof geplukt NIEUWE leidse courant 5 DINSDAG 13 DECEMBER 1966 Het nagenoeg voltooide spui- sluizencomplex in het Ha ringvliet. afsluiting volkerak (Van een onzer verslaggevers) WILLLEMSTADVoor de afslui ting van het Volkenrak (tussen N-Brabant en het Hellegatsplein) zal een nieuw type doorlaatcais- son, en een nieuw soort land- hoofdcaisson worden gebruikt. Tot nu toe liep het talud van het dam- vak waartegen het landhoofdcaisson werd geplaatst loodrecht (verticaal) in het water. Dit had tot gevolg dat het water de gehele winter tegen het damvak klotste. Hierdoor ontstonden meer dan eens ontgrondingen op de bodem. Om dit te voorkomen wil de Delta dienst van Rijkswaterstaat bij de afsluiting van het ruim een kilome ter brede Volkerak in het voorjaar van 1969 een nieuwe methode toepas sen. Er zal een landhoofdcaisson worden ge construeerd met een schuine kant. Het damvak waartegen deze caisson worden geplaatst krijgt eveneens het normale schuine beloop van een dijk. De schuine kant vanI het landhoofd caisson wordt daarna als een blok kendoos in de schuine kant van de dijk gelegd. De andere kant is verti caal, en daartegen komen dan de doorlaatcaissons. De elf tralieliggercaissons die nodig zijn voor de afsluiting worden ge maakt volgens een iets gewijzigde versie van die welke in het Veerse Gat (1961) zijn gebruikt. Verschil Het meest in het oog lopende verschil is dat de schuiven niet aan de buiten kant, maar in het midden komen. Daardoor komt ook het lierbordes centraal te liggen. In Veere zaten de afsluiters aan de kant van de rij cais sons. Bij Willemstad komen de bor dessen met lieren boven de schuiven in het midden te zitten. Overigens zullen op de caissons dezelfde lieren en bordessen worden gemonteerd als destijds in Veere. Het gebruik van de schuine landhoofd- caissons is een proef die vooral wordt genomen met het oog op latere afsluitingen (Oosterschelde). Bouwput in januari onder water "tf ELLEVOETSLUIS - In de herfst van 1968 zal het gigantische spuisluizencom- plex in het Haringvliet, dat daar als een on derdeel van de Deltawerken is gebouwd, voor het eerst worden geopend. Via een toe- leidingsgeul (Rijkswaterstaat spreekt van dwanggeul) zal het eerste water langs de geopende deuren stromen. De afwerking van de sluizen, waarvoor nu een schema is op gesteld, zal in de loop van 1969 worden voltooid. Voor het zover is, zal de ringdijk om de bouwput moeten worden weggebaggerd. Hiermee zal binnenkort een begin worden gemaakt. Voor de af werking zullen ook een aantal bouwwerken en keten op en langs de ringdijk moeten worden afgebroken. van de ringdijk en het verlengen van het stortebed (bodembescherming) aan de zeezijde worden uitgevoerd. In 1968 gebeurt hetzelfde aan de ri vierzijde. Het maken van toelei- dingsgeulen naar het nieuwe kunst werk vindt plaats in 1968 en '69, het opruimen van. de hoeken van bouwput in de eerste helft van In dat jaar zal het gehele werk ook voltooid moeten zijn. In het Driemaandelijks Deltabericht is een schema opgenomen voor de uit voering van de werken, die nodig zijn om de bouwput weg te bagge ren. In januari en februari volgend jaar zal de bouwput worden geïnun deerd. Dan zal het eerste water over de sluisvloer stromen. Het doorbaggc- ren van de ringdijk zal in maart 1967 voltooid moeten zijn. In dat jaar zal ook het wegbaggeren AKTUEEL tegen de tijd. PRESIDENT Johnson heeft de laatste tijd laten doorschemeren, in een gevecht tegen de tijd te zijn gewikkeld. Uiteraard is zo'n opmerking voor veler lei uitleg vatbaar. In het algemeen ge sproken bevat zij echter een kern van waarheid en wel om drie redenen: zijn gezondheidstoestand, de grotere Repu blikeinse oppositie in het Congres en de strijd in Vietnam. Dit alles gezien te gen de achtergrond van de presidents verkiezingen, die over bijna twee jaar in de VS worden gehouden. Nemen we aan, dat het met de gezondheid van de president die onlangs een zware operatie onderging zal meevallen en dat de Republikeinse oppositie Johnson op het terrein van de binnenlandse politiek niet ge heel aan handen en voeten zal binden, dan Johnson: blijft de kwestie Vietnam over. De bekende Amerikaanse columnist Walter Lippmann is wat dit betreft van oordeel, dat de president in 1968 door de Republineinen kan worden verslagen, als de strijd in Vietnam dan niet tot een goed eind is gebracht. Lippmann zegt dit in de Londense Times en hij voegt eraan toe, dat de Republikeinen zich uiteraard niet kunnen veroorloven, met een 'omstre den figuur' voor de dag te komen. Dat er met een tijdslimiet rekening wordt gehouden blijkt uit het aan zienlijk uitbreiden van de Amerikaanse strijdmacht in Vietnam en de ver heviging van de bombardementen. De vloot van zware B52-bommenwer- pers op Guam werd versterkt. Ook in Thailand wil men deze toestellen stationeren. Intussen onderstreept men in Washington, dat de openlijke strijd tegen Noordvietnamese militairen en Vietcong-rebellen tegen het eind van vol gend jaar geëindigd zal zijn. De ondergrondse strijd kan echter onbeperkt lang doorgaan. Het belangrijkste probleem van Johnson is dan ook het vinden van een aanvaardbare politieke oplossing in Zuid-Vietnam. m m Gestreefd wordt naar inkrimping van de Inkrimping Amerikaanse troepen in begin 1968 tot drie divisies. Dit zou leiden tot een evenredige beperking van de defensie-uitgaven. Het is volgens Lippmann echter de vraag of een dergelijk opzet vooropgesteld dat zij slaagt de kie zers van 1968 vertrouwen zal geven in het Vietnambeleid van Johnson. Zijn woorden worden nog steeds door velen met een korreltje zout g nomen. Zulks bleek ten overvloede op de algemene vergadering van de Nationale raad van kerken in Miami (Florida). Enkele afgevaardigden beschuldigden de regering van onoprechtheid bij het zoeken van moge lijkheden voor 'vrede door onderhandelingen'. Dit ontlokte aan vice-pre sident Humphrey een emotionele reactie: 'Wat kunnen we winnen door tegen u te liegen?'. Ook Oe Thant, secretaris-generaal van de Ver. Naties, maakt het John son niet gemakkelijk. Hij heeft opnieuw gezegd, dat de Ver. Staten in be paalde stadia van het overleg met Hanoi het bereiken van overeenstem ming onmogelijk hebben gemaakt. Het is mogelijk, dat Oe Thant dit ten onrechte meent, omdat hjj niet over alle gegevens beschikt. Johnson heeft echter gelijk als hy zegt, in een gevecht tegen de tijd te zijn gewikkeld. De tijd Zodra hij de oorlog kan beperken tot het gebied van Zuid-Vietnam en de strijd tegen de rebellen vrijwel geheel aan het Zuidvietnamese leger kan overlaten, wordt er een enorme last van zijn schouders genomen. De vooruitzichten zijn wat dit laatste betreft echter niet bemoedigend. Cijfers Enkele cijfers geven een indruk wat er komt kijken om deze gigan tische bouwput „af te breken". Uit de ringdijk moet in totaal 3.900.000 kubieke meter zand worden wegge baggerd. De toeleidingsgeulen leve ren 2.200.000 kubieke meter specie waarvan de helft bruikbaar zal zijn. In totaal wordt dus ruim zeven mil joen kubieke meter specie gebaggerd en gezogen, waarvan ruim drie mil joen moet worden afgevoerd. Aan zink- en kraagstukken moet 257.000 vierkante meter worden ver werkt. Hiervoor zal ongeveer driehon derdduizend ton steen nodig zijn (65.000 ton zinksteen en 233.000 ton stortsteen). Ook zal circa 350.000 ton grond moeten worden gebruikt. Deze materialen zullen in hoofdzaak wor den gebruikt voor het maken van bo dembescherming voor en achter het spuisluizencomplex. Bij het opruimen van de ringdijk en bouwput moet ongeveer 185.000 vier kante meter zink- en kraagstukken worden opgeruimd. Honderdduizend Ij ton steen en grind komt vrij door het j opruimen van constructies voor talud- |j bescherming. De asfaltbekleding op de ringdijk, die i moet worden verwijderd, heeft oppervlakte van 85.000 vierkante i ter en een inhoud van 30.000 kubieke Een deel van deze materialen zal den gebruikt bij de afsluiting het Zuiderdiep, en de opbouw van j een dam in dit water onder de Flak- keese oever. Het grootste deel vai vrijkomende specie zal worden werkt in de aansluiting van de dam aan de duinen van Goeree. Vanaf de reeds gemaakte dijkkop zal een kunstmatig duin met een hoogte van 11 tot 12 meter boven NAP, buiten de bebouwing van het vissersdorp (Stellendam) om, aansluiting geven op het bestaande duingebied. Geulen Omdat de sluizen zijn gebouwd ondiep gedeelte van het Haringvliet zal het nodig zijn toeleidingsgeulen te baggeren. Het eerste deel daarvan moet gereed zijn op het moment dat de siuizen worden geopend: herfst 1968. Deze geulen, één aan de zeezijde en één aan de rivierkant, krijgen de breedte van de sluizen (cir ca een kilometer) en worden ook een kilometer lang. De diepte zal variëren van tien meter min NAP bij de sluizen tot zes meter aan het eind. De geulen dienen voor het doorlaten van het wa ter bij eb en vloed. WOLFSBURG President Nord- hoff van Volkswagen heeft gisteren aangekondigd dat bij vijf fabrieken alsmede in de fabriek van Auto-Union te Ingolstadt in het eerste kwartaal van 1967 gedurende zeventien dagen niet zal worden gewerkt. In januari zal de produktie vijf da gen worden stopgezet en in februari en maart zes dagen. De economische ontwikkeling laat het Volkswagenconcern geen andere keus, aldus Nordhoff. Er zullen ongeveer 100.000 Volkswa gens minder worden geproduceerd dan normaal. Over betaling van de ongeveer 100.000 arbeiders die door deze maatre- Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! Iets heel aparts voor alle 9 jonge meisjes in Nederland Een prachtige, stevige kinderparaplu, die de kinderen zélf kunnen inkleuren. 3 Waterproof kleurstiften zijn erbij. Bijzonder leuk Kerstgeschenk! Tijdelijk bij Esso dealers, die op deze extra aanbieding wijzen met een raambiljet. (Van onze verkeersredacteur) BRUSSEL De actie „gla. op, laat je rijden" van het Verbond voor Veilig Verkeer, die vorig jaar uitgroeide tot een nationale volks deun, zal wegens succes worden eprolongeerd. Ditmaal in samen- gel worden getroffen is nog geen over- werking met zusterorganisaties in eenstemming bereikt met het Ar- België (Via Secura) en Luxem- beidsbureau en de ondernemingsraad. De bekendmaking h'eeft grote opschudding veroorzaakt in de Duitse zakenwereld. Koersdaling van de Volkswagen-aandelen is er een gevolg Ex-koning Saoed van Saoedi-Ara- bië heeft van president Nasser toestem ming gekregen zich met zijn gevolg in Egypte te vestigen. burg (la Securité Routière): een eerste stap naar coördinering van activiteiten in Eenelux-verband. Tot een volledige stap is het nu ecl ter nog niet gekomen. Slechts de affi che is overgenomen zij het uiteraard met Franse tekst („Si tu fais-toi reconduire"). De tele visie-spots en filmpjes hebben België De telefoonstem was dringend. Hij moest en zou een broek hebben. Een broek met wijde pijpen en lage heupen. Met spoed. Ik had het eerst niet zo serieus genomen. In de loop der jaren zijn er wel meer van die „noodkreten" geweest. Wintersportgangers, die hun garderobe bijeen leenden; ver kleedpartijen om een feest :e doen slagen. Het nut van een heupbroek kon ik niet inzien. Maar toen kwam de verk'arir.g een klein rolletje bij de televisie. Voor het eerst. Voorgeschreven kle ding: heupbroek met wijde pijpon. Dus beloofde ik: „Zal hot vragen. Maar ik geef je niet veel kans. Zo iets heeft hij niet." De zoon, altijd tot helpen bereid, netjes de boodschap overgebracht. „Die heb ik niet", was het kort commentaar. Daarna gingen we over .ot de or de van de dag, die roezig genoeg was, omdat onze besognes ons alle maal het huis uitstuurden. De zoon voor een paar dagen. Koffer gepakt en weg. Ik draafde mijn programma af. Zat eindelijk weer hijgend aan de haard. Telefoon. „De broek"? Nee we hebben geen broek, al thans niet de voorgeschreven broek. Een wanhoopskreet. „Ik moet er een hebben en ik heb desnoods wel geleend mochten wor- geen geld". den, maar noch de heupvereisten Enfin het was lang praten en veel nog de pijpwijdte hadden, ellende. Maar de jongen juichte al: „Kijk Ons adres bleek de laatste stro- eens..." halm te zijn. In heel de uitgebreide En werkelijk, het was waar vriendenkring geen heupbro»k met Brandbroek en zijn broek waren wijde pijpen. van precies dezelfde stof, dezelfde Gek eigenlijk. Een smoking of rok kleur. Eens waarschijnlijk dezelfde U£ jf 1,1ggf -* lap geweest. ook Heupbroek het." Hij wees ijverig: „Zijnaad los tot hier, punt ertussen..." „Kun jij dat?" vroeg ik verbaasd. „Nee", zei hij, „Nee, maar als u nou een naaimachine heeft en me wijst hoe ik doen moet...?" Nou ja, een kwartier later zat ik wel, maar waar haal je op stel sprong een heupbroek vandaan? Enfin het eind was, dat ik de te naaien. Prutsend met de punten, knaap op broekenbekijken nodigde, die aldoor scheef wilden trekken, Je kunt nooit weten. Zoveel vechtend tegen de slaap na een verstand heb ik er nou ook niet lange dag. Om een uur 's nachts de broek klaar. Hij kwam. De oogst van mijn zoe ken was naar mijn idee schamel en hopeloos. Eén keurige broek, maar met het onherstelbare brandmerk van Helemaal Hij was roerend dankbaar. Beloof de me te waarschuwen als de uitzen ding er was. Al goed, al goed, wuifde ik hem strijkijzer precies op het been. Een opgelucht klein huiselijk drama was de Net toen ik de deur wilde sluiten, geschiedenis. Onbegrijpelijke zinnig- draaide hij zich om: „Overmorgen, heid van mij de reden dat de broek, mag ik dan terugkomen? Die pun- die volkomen nutteloos is, nooit ten moeten er toch weer uit. Ik kan werd weggedaan. niet voor gek blijven lopen..." Nog een paar broeken, die Zeg dan eens nee! jen Luxemburg zelf willen brengen, ook I al bleek de Nederlandse spot op de gisteren in Brussel gehouden persconfe rentie van aanzienlijk betere kwaliteit. Op de bijeenkomst werd de sa menwerking bij de strijd tegen al cohol-misbruik in het verkeer geïntroduceerd. En tevens gaven de Belgen bijzonderheden over de wijze, waarop zij het probleem wet telijk gaan aanpakken. Wanneer de daartoe ontworpen wet van kracht wordt zal de Belgische poli tie straks willekeurig iedere auto mobilist kunnen aanhouden om de ze te controleren op het alcoholge halte in zijn bloed: door middel van de ademtest in een plastic zak- je. Is dit gehalte lager dan 0,8 promille, dan zal geen strafvervolging worden ingesteld, maar wordt de automobilist wel vastgehouden (gedurende 2 tot 12 uur). Blijkt het gehalte erg hoog te liggen, dan wordt nog een bloedproef genomen. Pas wanneer blijkt, dat het gehalte hoger is dan 1,5 promille wordt vervolging ingesteld. Dat deze tests een gunstige psycholo gische invloed zullen hebben, is al ge bleken bij proefnemingen in twee pro vincies, waar het aantal ongevallen door dronkenschap inderdaad vermin derde. ACTIE De campagne in ons land wordt met ingang van deze maand ondersteund door de openbare vervoerbedrijven. Taxi-, bus- en tramondernemingen en de spoorwegen zullen affiches, transfers, raambiljetten en wandkran- ten in hun vervoermiddelen en bedrij ven ophangen. Voorts zullen duizenden slijterijen bierviltjes met het actie-mot- 'o erop gratis aan hun klanten •erstrekken. De secretaris van het Verbond voor Veilig Verkeer, jhr. mr. G. H. van Hol- the tot Echten, wees op de noodzaak van praktische samenwerking in groter verband, vooral uit financiële overwe gingen Het liefst zag hij samenwer king in EEG-verband: het stichten van een gezamenlijke „pot", waarmee ge coördineerde acties zouden kunnen wor den gefinancierd. De twee miljoen gul den subsidie, die het Nederlandse ver bond krijgt, vond hij onvoldoende. De verbondssecretaris geloofde ir een gunstig effect van de anti-alco- hol-actie, hoewel cijfers dat nog niet hebben bewezen. CBS-statistieken ge ven slechts een vage indicatie als wordt opgemerkt, dat het aantal straf vervolgingen voor het rijden onder in vloed is gedaald: in het eerste halfjaar van 1966 3496 in dezelfde periode van vorig jaar nog 3574. Het totaal aan tal verkeersongevallen ten gevolge van alcoholmisbruik (in 1964 6693) vond hij echter nog steeds veel te hoog. Hiertegenover stelde de secretaris het bedrijfsschap Horeca, de heer Lege plaats TN de Navo voltrekt zich de ko mende dagen een belangrijke wijziging. Er worden nl. zaken ge daan zonder Frankrijk. Dit is gevolg van de houding van De Gaulle, die wèl het bondgenoot schap wil handhaven, maar de mili taire organisatie vaarwel zei. Het merkwaardige is nu, dat de 14 (zonder Frankrijk) op de 14de te Parijs vergaderen en dat de 15 (Frankrijk inbegrepen) op de 15de bijeenkomen. Het bondgenootschap binnen de Navo bestaat al enige tijd. Verwacht wordt, dat het deze week een legale status zal krijgen. Geenszins willen de 14 op een vol ledige breuk met de Fransen aan sturen. Men houdt de deur op een kier voor „een ander Frankrijk". Het oplossen van de militaire pro blemen van de Navo wordt er in tussen niet door vereenvoudigd. Er blijven tegenstrijdige belangen. Met name de medezeggenschap over atoomwapens, waarbij ook de Duit sers betrokken moeten worden, een heet hangijzer. Belangen TV/IET spanning wachten de bond genoten van West-Duitsland af, hoe dit land zich na de verande ringen in Bonn ten opzichte van Frankrijk opstelt. Het bezoek van Willy Brandt (mi nister van buitenlandse zaken) aan De Gaulle is (hoe dan ook) een toenaderingspoging. Dit betekent niet dat Bonn nu met een naar de andere kant zal door slaan en de Franse president op zijn wenken zal bedienen. Vast staat een meer genuanceerde houding tegenover Frankrijk. Dit zal de relaties tussen Bonn en Parijs ten goede komen. Behalve de „gaullist" Strauss (fi nanciën) gaat ook de Atlantisch-ge- zinde Schroder (defensie) naar de bijeenkomst te Parijs. Het Duitse beleid zal overigens worden bepaald door kanselier Kie- singer. Hij is voor Frans-Duitse toe nadering. Voor hem is dit echter geen kiezen tussen Parijs en Washington, maar resultaat van zorgvuldig afwegen van belangen die voor Bonn op het spel staan. bonds-actie) slechts 0,5. Wat betreft de ernstig gewonden zijn de percentages nog veel lager. De heer Merk meende, dat in Neder- a w i J i uY" "V,V !and- waar het alcohol-gebruik vrijwel A. W. Merk dat het aantal ongelukken het laagst is van alle andere landen, daalt en slechts een miniem percentage het verbod van alcoholgebruik in het uitmaakt van het totaal aantal ongeluk, verkeer nief tot een angstpsychose »f-li.:",„1963_ b,ed™e,g..bet Percentage mocht leiden. „Tenslotte is het grootste de ongelukken te wijten

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5