Discipelschap wordt van ieder christen gevraagd Schoolslag haalt cle vijf miljoen niet "YIII i ee1, die evf VEEL WINST, TOCH HOGERE TARIEVEN Een woord voor vandaag Jaarlijkse winterconferentie Navigators Uw probleem is het onze.. Modeluitvoering van Bachs Kerstoratorium R.- en O.-katholieken in één liturgische dienst Monument omgekomen Joden in Rotterdam Als Israël, staande op het allereerste bruggehoofd van het beloofde land de besnijdenis als teken van het verbond weer heeft aanvaardis het nog niet rijp voor de grote aanval. Eerst moet nog het pascha gevierd worden. De besnijdenis is het teken van de gemeenschap met God. Het pascha is de vrucht daarvan in de gemeenschap met elkaar. De besnijdenis betekent volgens Jozua 5, dat God „de smaad van Egypte", van de slavernij heeft afgewenteld. Het pascha laat Israël delen in de heerlijkheid van God. Veel is er veranderd. Het pascha profeteerde van de komende Messias. Het avondmaal gedenkt diezelfde Messias en wat Hij voor ons deed. Maar veel bleef gelijk. Het pascha was de over gave van Israël aan God om in gemeenschap met Hem Zijn wil te volbrengen. Het avondmaal is dat ook. Deel hebben aan ,jZ'xjn vlees en Zijn bloed" betekent deel hebben aan Zijn strijd en Zijn overwinning. Het opmerkelijke nu is dat Israël het pascha m,oet vieren aan de vooravond van de strijd. Gelovend in de komende overwin ning. De Gemeente van Pinksteren zal het avondmaal vieren na de volkomen overwinning. Want laten we nooit vergeten: Het avondmaal in de kerk is slechts een flauwe afspiegeling van het avondmaal dat wij straks zullen vieren. Óns avond maal wijst terug naar wat Christus deed, maar ook vooruit net als het pascha naar wat Hij met ons zal doen. We lezen vandaag: Jesaja 61 1-11. DINSDAG 13 DECEMBER 19« (Van een medewerker) «mijn dagelijks leven? Uit dit veelzijdi ge thema belichtte hij het verschil tus- ARNHEM Moet een christen Isen het ,even onder de wet en het ,e* anders ziin9 Dat was het thema ven uit Beloof. De wet zegt: Ik moet. anaers zijn uat was net tnema 1Iet gel0of zegt; christus doet van de jaarlijkse winterconferen-1 tie, die het afgelopen weekeindbezwaar van de wet is dat zij door De Navigators in de Jeugd herberg Alteveer werd gehouden. De heer Roger E. Anderson, direc teur van De Navigators in Neder land, opende de conferefttie. „De Bijbel geeft een positief antwoord op deze vraag als hij zegt, d%t een christen gehéél anders moet zijn. Geheel anders, omdat hij Jezus Christus heeft leren kennen." Veelzijdig Zaterdagmorgen sprak ds. F. II. Veen- huizen, gereformeerd predikant te Overveen, over: Wat betekent geloof in totale gehoorzaamheid vraagt, in haar totaliteit kan deze wet evenwel niet volbracht worden. Dit gaat boven de menselijke kracht en is ook tegen de menselijke natuur. De mens tracht een oplossing te vinden om de wet te gehoorzamen: een oplossing die veelal bepaald wordt door de omgeving en het milieu. Men doet wat de gemeenschap (kerkelijk of sociaal) doet, waartoe men behoort. En men laat na, wat die ge meenschap nalaat. Dit veroorzaakt vaak een gevoel van onbehagen en kramp. Men wil, Gods wet volbrengen, maar men kan het niet. Wet en geloof zijn tegenstellingen, treinen die in verschillende richtingen rijden en die dus niet samen kunnen gaan. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten tn af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een galden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Een vrijgezel huwde een vrouw, die uit een vorig huwelijk kinderen meebracht. Het huwelijk geschiedde in gemeenschap van goe deren. Uit dit huwelijk zijn geen kinderen geboren. Hebben de kinde ren van de vrouw rechten op de nalatenschap van de stiefvader als er geen testament is? Antwoord: Als de man sterft, komt zijn gehele nalatenschap aan zijn vrouw. Is de vrouw reeds voor zijn dood overleden, dan gaat zijn nalatenschap naar zijn eigen fami lie. Hij kan bij testament andere re gelingen treffen. Vraag: Twee tuinders werken on der firma. Zij kregen van de Kamer van koophandel een formulier om in té vullen, doch hebben dit niet gedaan omdat dit» inschrij- vingskosten zou meebrengen en het verder voor hen van generlei belang is. Daarna kregen zij een kaart met de mededeling dat inschrijving ver plicht is. Wij meenden dat agra rische beroepen vrij van inschrij vingsplicht waren. Antwoord: Inderdaad, doch niet wanneer men een vennootschap on der firma heeft. In dat geval is inschrijving wel verplicht. Hulp van lezers: Naar aanleiding van de vraag naar het gedicht: „Hoe meer ge in mij graaft", enz. geven ons enkele lezers de volgende regels op: „Lees mij vrij zeven maal, Ja zeventig maal zeven, Nog vat uw brein niet Al wat in mij staat geschreven, Hoe meer gij in mij graaft, Hoe meer gij in mij vindt, Hoe meer gij in mij leest, Hoe meer gij mij bemint", enz. Het gedicht stond in het zoge naamde Gulden Boekje dat op cate chisaties werd gebruikt en waarin men o.a. de scheppingsdagen, aartsvaders, tien geboden, namen der apostelen, de Bijbelboeken, de Zaligsprekingen, enz. kon vinden. Daarom roept God niet op tot een strijd tegen de zonde, maar tot de strijd van het geloof. Geloven betekent j niet, dat wij ons best doen en God onze tekortkomingen completeert. Geloven betekent: zonder Christus kan ik niets j doen. Geloven begint met verootmoedi-1 ging. Alle wereldgodsdiensten hebben dit gemeen, dat men iets wil doen. De j christelijke godsdienst, het geloof, is I het enige, dat de mens opheft om iets pr-- - 1 te z'jn. Dr. De Froe (92) Ds. G. M. Winston, directeur van een j bijbelschool in Brussel, was een andere gastspreker op deze conferentie, die de' ruim tweehonderd aanwezigen enige keren toesprak. In de kerkdienst op zondag sprak hij over: Wat vraagt i mijn geloof van mij? Sprekend overl het discipelschap, zei ds. Winston, dat men het woord discipel in het alge meen meer aantreft in de taal van de middeleeuwen en in de tijd van de am- j bachten. Men kende toen gezellen of leerlingen. Onze tijd van mechanisatie: kent dit woord niet meer. In de Bijbel treft men dit woord evenwel wèl aan en het waren de disci pelen in de eerste christengemeente, die de naam christenen ontvingen. Een discipel is iemand die gehecht is aan een bepaalde leer en aan een bepaalde persoon. Hij is iemand die bereid is om te leren. Discipelschap is niet beperkt tot predikanten en fulltime werkers in kerkelijke of geestelijke arbeid. God vraagt discipelschap van ieder christen. blijf de feestdrukte vóór! Ov Ontmoeting in Rotterdam Getuigenis van hoop en vertrouwen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de St. Elisabeth- kerk kwamen maandagavond voor de eerste maal na de historische ontmoe ting van 7 november j.l. in Utrecht rooms-katholieken en oud-katholieken bijeen. Ongeveer 350 leden van beide geloofsgemeenschappen namen deel aan deze liturgische dienst. Wederzijds werd getuigd van vertrouwen en hoop voor de toenadering, die is begonnen. In een welkomstwoord sprak pastoor W. Q. Grimbergen (r.k.) van het vertrouwen, dat er iets goeds groeit Wij moeten erbarming vragen voor onze schuld en dankbaar zijn dat de belemmeringen weggevallen zijn, hetgeen het open gesprek moge lijk maakt Wij zijn geroepen tot een heid. Pastoor G. A. van Kleef (r.k.) vatte het verleden der tegenstellingen kort samen. Pogingen tot toenadering stuit ten steeds af op Rome's eis de formulie ren van Alexander VII te onderteke nen en akkoord te gaan met de consti tutie Unigenitus van Clemens XI. De oorzaken onder invloed van nieuwe dogmata als de onfeilbaarheid van de paus en de mariologie. De o.k. kerk her oriënteerde zich meer in oecumenisch opzicht. Een ander klimaat en nieuwe bron nenstudie deden het huidige contact ontstaan. Wederzijds werden de ge maakte fouten erkend. Rome werd ver zocht de eis van het formulier Alexan der VII te laten vallen voor dit gesprek. Beide geloofsgemeenschappen dienen bevrijd van schuld een nieuwe toekomst tegemoet te gaan. Echte dialoog Pater dr. C. Braun las de brief voor, waarin het hoofd van de r.k. kerk bij monde van kardinaal A. Bea, zoals reeds in Utrecht bekend gemaakt, het Nederlandse verzoek inwilligde. Aartsbisschop Rinkel (o.k.) noemde reeds diverse onderwerpen voor het gesprek van de werkgroep, die is ge vormd. „Wij hopen dat dit een open gesprek mag worden, een echte dia loog, waarin we naar elkaar luiste ren en van elkaar leren. Op de drem pel van een nog te zoeken toekomst moeten we ons niet beperken tot theo logische gesprekken van deskundi gen. Er moet meer gebeuren, ook in de parochies is samenwerking en toe nadering gewenst. overleden AMSTERDAM Op 92-jarige leef tijd is overleden dr. A. de Froe, die van 1920 tot 1939 directeur is geweest' van de christelijke H.B.S. aan het Ade- ma van Scheltemaplein in Amsterdam. Dr. De Froe is begonnen bij het lager onderwijs. Hij behaalde de akten En gels A en B en studeerde verder En gels aan de Universiteit van Amster dam. Hij promoveerde op eer proefschrift over Laurence Sterne, de Engelse voorloper van de romantiek. Dr De Froe schreef veel Engelse leer boeken. Ook heeft hij een reeks artike len geschreven over economisch taalge bruik in wat nu het Tijdschrift voor economisch onderwijs heet. Rectificatie afscheid van prof. 'Loen UTRECHT Het ANP-verslag van het afscheid van prof. dr. ir. A. E Loen, waarop wij ons bericht van 8 de cember baseerden, bevatte enkele fou ten. Niet prof. dr. K. H. Miskotte sprak prof. Loen namens de vrienden en oud-leerlingen toe, maar ds. J. Visbeek uit Kats, daar prof. Miskotte door ziek te verhinderd was. Verder heet de rector magnificus van de Utrechtse universiteit niet prof. dr. A. R. van Nes, maar prof. dr. A. R. Hulst. Nederlandse hulp voor Kenya ROTTERDAM Van de ze: kerkcantates die door Johanr Sebastian Bach zijn samenge voegd tot het Weihnachtsorato rium, hoorden we maandagavond in de grote zaal van ,,de Doelen" de eerste drie delen in de meest ideale vertolking die zich denken laat. Het uitvoerend apparaat stond in zijn vocale en instrumentale ge deelte ten opzichte van elkaar in precies de juiste verhouding: een koor het „Süddeutscher Madri- galchor" te Stuttgart van veer tig vocalisten samengesteld uit 25 vrouwen en 15 mannen, en een orkest het „Frankfurter Bach- orchester van 30 leden. Deze beide elementen gaven een klin kend resultaat waarin niets verloren ging en nergens het een ter wille van het ander moest geforceerd worden. Voeg daarbij de uitstekende kwaliteit van het geheel uit dilettanten bestaan de koor en het niet minder hoge gehal te van het orkest, en men ziet alle voor waarden verwezenlijkt voor een ideale uitvoering. 'VERBAZING Met enige verbazing hebben we ge merkt, dat de mannenstemmen waren verdeeld in tien tenoren en slechts vijf bassen, die voortdurend in de juiste sterktegraad met elkaar samenwerk- ten. Voor de solisten, de sopraan Hfcrract Wehrung, de vooral van de talrijke grammofoonplaten bekende alt Marga Höffgen, de tenor Johannes Hoefflin en de bas Siegmund Nimsgern hebben we hoogste lof. De hobogroep van het orkest verge- ;n we tegen de achtergrond van zo'n sublieme uitvoering de kleine onzuiver heden in de Sinfonie-Pastorale gaarne. In de kloof zijn van ruimte zijn DEN HAAG Nederland zal 340.000 bijdragen voor een onder wijsproject in Kenya. De bouw van de middelbare meisjesschool in Lwak zal groeiproces tot elkaar moet bijna vijf ton vergen, inventiviteit. Dr. Een speciaal woord van waarderinL verdient de soloviolist Klaus Speicher voor zijn prachtige vertolking van de vioolpartij in de altaria „Schliesse mein Herze dies selige Wunder", waar in ook Marga Höffgen met haar warme Ialtstem ontroerde. Deze school wordt door de congrega- j zeer fundamentele aard. de aanleidin- Braun hoopte op meer'geméènschappe'- tie van de Zusters Franciscanessen van I LOGISCH deden een venijnige strijd j ijjke diensten als deze, in de toekomst Oudenbosch opgericht op verzoek van Heel logisch liet de dirigent, in te- op eucharistische vieringen en volledi-1 de Kenyase regering. genstelling tot wat meestal gebeurt, het recitatief „Und das habt zum Zeichen" door de sopraan zingen omdat dit het Bomvplannen in het buitenland de dupe ontstaan. In 1700 gingen r.k. en hun eigen weg, in 1850 kwamen zij ge communie, gespreksgroepen en leer- even dichter bij elkaar. Daarna gingen gangen, gemeenschappelijke aanpak op zij echter verder uiteen. De r.k. kerk j velerlei terrein. Wellicht is de weg nog lang, maar hij is de moeite waard. Leden der Oecumenische Raden van Rotterdam (waarin beide kerken zijn! vertegenwoordigd) alsmede bisschop j Dionissios van de Russisch-Orthodoxe Kerk woonden de dienst bij. De gelovi- gen zongen een aantal liederen en na- I men deel aan gebeden. In Rotterdam ïeeft de r.k. kerk naar schatting 150 a 180.000 leden, de o.k. kerk ongeveer 1100 leden. vervolg is (Van onze onderwas-redactie) DEN HAAG Organisatoren van de actie Schoolslag vrezen dat het streefbedrag van vijf mil joen gulden niet zal worden ge haald. Gehoopt wordt nu op de helft, maar dan moet er nog een miljoen binnenkomen. Gevolg zal zijn, dat de bouw plannen in diverse landen niet kunnen worden uitgevoerd. Daar om heeft het comité besloten giro nummer 515 te Hilversum ook het volgend jaar nog aan te houden. Nog steeds komen iedere dag on geveer 2000 overschrijvingen bin nen. Een gevolg van de actie is wel dat bij vele plaatselijke comité's van de Unie „Een school met de bijbel" het verlangen levend is geworden om in het vervolg jaarlijks een groter dee! van de zogenaamde Uniecollecte af te staan voor scholen in het buiten land. Het comité vreest dat veel bouwprojec ten in het buitenland nu niet zullen kunnen doorgaan. Een typerend voor beeld is de christelijke school in Genk. De huidige school is afgekeurd en er moet een nieuwe worden ge bouwd. Gehoopt werd dat 150.000 gul den zou komen uit de actie Schoolslag. Het ls de vraag of dit nu mogelijk is. Ook zou een kweekschool in Suriname geholpen worden. Inmiddels heeft een schoolbestuur voor dit doel reeds 25.000 gulden aangeboden onder voor waarde dat dit bedrag gegeven wordt boven het bedrag dat de kweekschool uit de actie zal ontvan gen. DS. RETEL OVERLEDEN (Van o s kerkredactic) OEGSTGEEST In de ouderdom van tachtig jaar is na een langdurige ziekte overleden ds. H. Retel. gerefor meerd emeritus-predikant. De begrafe nis is donderdagmiddag op Rhijnhof te Leiden na een rouwdienst in de aula. die om half drie begint. Beroepingswerk Ds. Retel is 10 maart 1886 te Oegst- geest geboren. Hij was eerst werkzaam in de handel. In 1928 werd hij lerend ouderling te Hoornsterzwaag. De classis Heerenveen stelde ham twee jaar later wegens singuliere gaven be roepbaar, waarna hij op 30 november 1930 te Hoornsterzwaag zijn intree ais predikant deed. In 1946 vertrok hij naar Haaksbergen, vanwaar hij in 1949 naar Colijnsplaat ging. Op 1 november j Proöijen te Grafhorst.' 1953 werd hem emeritaat veneend, UNIE v. BAPT. GEM. NED. HERV. KERK Beroepen ie Schoonhoven (vac. J. C. Schuurman): C. Treure te Hasselt; te Wijk by Heusden: J. Zwijnenburg te Oudewater; te Valburg-Homoet: B. A. v. Donkersgoed te St. Philipsland. Bedankt voor Den Haag (vac. C. M. Krijger): J. Grolle te Groningen; voor Poortvliet (toez.) en voor Delft (wijk- SSTr Oud%djedaCndSl?aUsr<:«"w'Tï SPAANSE SINAASAPPELEN K" ^it^LVei?.en heJSmR 30 meer vitamine C! Boerma te Bredevoort; voor Dinxperlo rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus (2e pred.pl. - toez.): A. Meyeringh te meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke Schoonebeek; voor Eibergen (vac. H. (en lekkere) remedie tegen griep en verkoud- Gordeau): T. Feenstra te Avereest. heid! GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwkoop-Woerdense - Verlaat: kand. J. Tiersma te Schiedam; te Beekbergen (acclJ: H. Dijkstra te Diever; te Muiden-Muiderberg: J. de Waard te Oostvoorne. Emeritaat: ds. S. E. Wesbonk te Vrees wijk zal met februari met emeritaat gaan. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Aangenomen naar Apeldoorn: J. Ver kade te Groningen-Noord. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten: P. den Butter te Gorkum. Bedankt voor Meppel-St. Jansklooster: J. Westerink te Kerkwerve-Haamstede; voor Maassluis (accl.): G. Bouw te Eemdijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Emmeloord: A. W. Verhoef te Barneveld. OUD GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Scheveningen: J. v. ,Parkkerkwerd een succes AMSTERDAM De driedaagse mani festatie in de Amsterdamse Park- kerk rond de rechten van de mens, waarbij kerk en kunst elkaar ont moetten. is een succes geworden. Drieduizend belangstellenden, waar onder veel buitenkerkelijken, heb ben vrijdag, zaterdag en zondag de kerkzaal en de daaromheen liggen de ruimten gevuld. Deze manifestatie was een poging, zoals wij in ons zondagsblad schre ven. om bij te dragen aan de leef baarheid van de in deze dagen roerige stad Amsterdam. Simon Vinkenoog was de initiatief nemer om de kerken door de week meer dienstbaar te stellen. De Am sterdamse Parkkerk met als voor langer ds. W. M. van Asperen ging op zijn voorstel in. De inmiddels ge vormde werkgroep ziet uit naar nieuwe mogelijkheden. Kamercommissie over PTT: DEN HAAG Waarom moeten de PTT-tarieven zo drastisch worden verhoogd als is aangekondigd, terwijl het staatspostbedrijf toch redelijke winsten maakt? Dit vraagt de vaste Tweede-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat aan minister De Quay. Het gaat om de stijging van honderd procent binnen een jaar van het nieuwsbladtarief; het drukwerktarief steeg sinds 1963 met 150 tot 200 pro cent en die van de briefport in dezelfde periode met 66 procent. De commissieleden willen het in een alternatief zoeken: kostenbesparend werken. Zij willen dit bereiken door bijvoorbeeld de tweede postbestelling -aansoliste zijn vertolkt. Het Weihnachtsoratorium bevat gro- endeels parodieën van door Bach eer- er geschreven wereldlijke werken: ■andaar de paukenslagen aan het be un, dat >orspronkelijk als tekst had: ,Tönet ihr Pauken, erschallet Trompe ten", uit een werk dat men alleen nog via de grammofoon kan beluisteren. Een gelukkige gedachte van de diri gent Wolfgang Gönnenwein was ook, het gefigureerde koraal „Er ist auf Er- den kommen arm" door de koorsopra nen te laten zingen in plaats van door de soliste, zoals vaak gebeurt. Hierdoor kwam het serene karakter van deze door haar eenvoud diep ontroerende ko raalmelodie zo prachtig tot zijn recht. Nog meer gedeelten van grote schoon heid naar voren halen zou tekort doen aan hetgeen ongenoemd blijft. Daarom besluiten wij met de opmerking die wij aan het begin reeds maakten: een idea le vertolking in alle opzichten, waarop het talrijke publiek geheel overeen komstig reageerde. W. P. VERHEUL Ds. Boer voorzitter van Geref. Bond UTRECHT Het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond heeft ds. G. Boer te Katwijk aangewezen als eerste voorzitter. Hij volgt als zodanig wijlen prof. dr. J. Severijn op. Tot dusver was ds. Boer tweede voor zitter. Deze functie is nu overgenomen door ds. W. L. Tukker te Zwolle. Het bestuur van de Gereformeerde Bond bestaat verder uit dr. H. Bout te Utrecht, eerste secretaris; ds. C. Boer te Zeist, tweede secretaris; ds. J, Vermaas te Huizen, eerste penning meester; ds. J. Jongerden te IJsselmui- den, tweede penningmeester en de he ren ir. J. van der Graaf te Huizen en ir. L. van der Waal te Rotterdam. Voorzitter, secretaris en penning meester voeren samen met de beide in genieurs de redactie van het officiële weekblad van de Gereformeerde Bond, De Waarheidsvriend. De Algemene Vergadering van dt heeft met 70 tegen 13 stemmen bij 23 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin de Veiligheidsraad gevraagd wordt verbreking van diplomatieke be trekkingen met Portugal en economische boycot van dat land verplicht te stellen. Bij koperen feest synagoge ROTTERDAM „Ons blijft slechts het constateren van het feit, dat wij deze medeburgers hebben laten gaan. dat wij over het algemeen geen trams hebben opgeblazen, geen treinen heb ben laten ontsporen maar als fatsoen^ lijke mensen fatsoenlijk verdrietig ons werk hebben voortgezet, veelal zonder afscheid, want ook dèt betekende risi co. Ik kan met mijn kinderen niet pra ten over de al te geduldige berusting die er is geweest. Ik heb aan de februa- ri-staking niet genoeg om de intense verbazing in hun ogen weg te nemen als zij horen dat Nederland met Polen maar Polen was langer bezet en daar woedde de terreur heviger het grootste percentage vermoorde Joden telt" Aldus dr. F. J. Krop, voorzitter van het Comité Ereschuld aan Omgekomen Joodse Stadgenoten maandagavond op de zesde avond van het Channoe- ka-feest in de synagoge aan de Paeis- straat, die nu twaalf en een hal? jaar bestaat. Door het werk van het comité komt meer dan twintig jaar na de oor log, eindelijk in Rotterdam een monu ment voor de meer dan tienduizend Jo den, die uit Rotterdam zijn wegge voerd. Er zijn er nu, meegerekend hen, die van elders Rotterdam binnenkwa- en, ongeveer 850. Drie reliëfs De Rotterdamse Kunststichting en de gemeente Rotterdam hebben de beeld houwster Loekie. Metz opdracht gege ven tot het vervaardigen van een reliëf in brons, dat voor het Joodse nieuw jaar oktober 1967 gereed moet zijn. Het bestaat uit drie delen, die teza men de Klaagmuur aan de Synagoge zullen omsluiten. De centrale figuur is die van de vader, die zijn zoon zegent, de schakel tussen verleden, neden en toekomst. Aan de zijde van de trappen naar de synagoge komen de Jesaja-figuur en de Davidsster met daarin in hot He breeuws en het Nederlands de teksten Jesaja 55 13 en 56 5. Deze tekst is ook die van het oorlogsdocumeita- tiecentrum in Jeruzalem. Aan de zijde van de Paetsstraat is de oorlog gegeven in een menseb.ike fi guur, die in het reliëf als leegte is uit gehold. Daarnaast aangegeven de ge beurtenissen in neergaande Jijn: de ver nietiging van de oude synagoge, het vluchten der Joden met meenemen var menorah en wetsrol, maar ook de uit tocht, die Jeruzalem als doel heeft. Het centrale stuk wordt ongeveer 70 m. hoog, de beide zijdelen onge veer 1,30 m. Voorts heeft het comité B. en W. ver zocht, het plein voor de synagoge de naam A.B.N. Davidsplein te geven, ter herinnering aan opperrabbijn Davids, die in 1943 omkwam. En ten slotte kon digde dr. Krop aan, lat het ge nootschap Nederland-Israël het voorne men heeft, in 1968 bij het iwintig jaar bestaan van de staat Israël in Rotter dam een Israël-week te organiseren. Namens het bestuur van de Neder lands Israëlitische Gemeente in Rotter dam sprak mr. Martin Levie. die de Het aan de Rotterdamse syna goge op te richten monument ter gedachtenis van de tiendui zend in de oorlog omgekomen joden bestaat uit drie panelen, die de koop van de Klaagmuur omsluiten. Aan de binnenzijde, dus niet naar de straat gericht, het hierboven afgebeelde paneel: de profeet Jesaja met de Davids ster. In het Hebreeuws en Neder lands de teksten Jesaja 55 13 en 56 5: „Voor een doornstruik zal een cypres opschieten, voor een distel zal een mirt opschie ten en het zal den Here zijn tot een naam, tot een eeuwig teken, dat niet uitgeroeid zal worden" en „Ik geef hun in Mijn huis en binnen Mijn muren een naam beter dan zonen en dochters. Ik geef hun een eeuwige naam, die niet zal worden uitgeroeid." de. Opperrabijn L. Vorst spra« bij het koperen jubileum over de bet 'kenis van de „halve waarde" in de bijbel, juist als het gaat om Hogere Waarden. Daarna werden op de channoekia zes van de acht channoeka-lichten ontsto ken ter ere van de zesde dag van het channoeka-feest. Burgemeestejr W. Thomassen sprak over de band tussen hem, zijn stad en Israël en vond het wat vreemd, dat, waar er in alle maatschappelijke func ties in ons land ook Joden hebben gestaan, hit nog nooit had gehoord t een Joo-'se burgemeester! Ten slotte droeg Rob de Vries voor uit het verk van Nelly Sachs en .To'ef Agnon de beide Joodse auteurs, die kort gel?.öen werden onderscheiden met de Nobel-prijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2