ZIJLSTRA: STIJGING VAN PRIJZEN VALT MEE JAMIN Al meer regen dan normaal in december Commentaren Brood en vleeswaren zijn vrijgesteld Jongelui bestormen bureau van politie Macao geeft China toe Overlevenden Eldorita veilig aan wal IN BADCEL OMGEKOMEN Levenslang voor Roberts Onbestendig Dinsdag 13 december 1966 47»te Jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD r Dordts Dagblad Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Discipelschap wordt van ieder christen ge vraagd pag- Kernmerh (RITA) ■fe Televisie heeft het gezin stevig onder de duim pagina Ra dio TV Coevordens bedrijf ontslaat 14 man EMMEN Bij Weber in Coevorden een bedrijf dat zekeringenmateriaal er l*stenbatterijen maakt, worden 14 werknemers ontslagen. Oorzaak: inter ne reorganisatie en bezuiniging. De vakbonden zijn akkoord met de voor gestelde afvloeiingsregeling. Ir. J. F. Cusell, directeur bouwnijver heid en van het ministerie van volks huisvesting, die gisteren in Drenthe sprak, zei dat we op het ogenblik „een tijdelijk deukje" in de conjunc tuur hebben en dat de arbeidsreserve straks weer zal afnemen. r oom fond an t- kransjes van niet duur wel heerlijk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een verhoging van de omzetbelasting op 1 juli 1967 zal niet direct voor het gehele bedrag doorwerken in de prjjzen van de eindprodukten. Zo zal de doorwerking van een belastingverhoging voor „inves teringsgoederen" op de prijzen van consumptie-goederen veelal enige tijd vergen. Het Centraal planbureau gaat ervan uit dat de belasting verhoging in het eerste jaar slechts voor tweederde gedeelte invloed zal hebben op de consumptieprijzen. (Van onze correspondent) SCHOONHOVEN De politie van Schoonhoven heeft gister middag de 25-jarige C. de G. en de 19-jarige N. K., beiden uit Gouda, aangehouden. De arres tanten worden ervan beschul digd zaterdagavond met een groep andere jongelui het po litiebureau te hebben bestormd. Zaterdagavond ontstond een vechtpar tij voor een café waarbij 60 jongelui waren betrokken. Twee wacht meesters uit Krimpen a/d IJssel kwa men na een verzoek uit Schoonho ven met een patrouillewagen de politie versterken. Er werd met vuurwerk naar de agen ten gegooid en toen een van de belha mels vrijwillig in de auto stapte om te worden verhoord, rukten anderen do portieren open en sleurden een politieman naar buiten. Deze ver weerde zich met zijn gummiknuppel. De andere agent loste een schot in de lucht. Ruiten ingeslagen Toer, een inmiddels gearriveerde Schoonhovense agent erin slaagde eer van de aanstichters op te sluiten in het politiebureau trachtten de jon gelui deze arrestant te bevrijden. Daartoe werd de deur van het politie bureau ingetrapt, liet ruitje van het brandalarm vernield en ruiten van hei bureau, de lantaarn erboven en eer. ruit van de secretarie ingeslagen. Dc groep jongelui, die in Gouda wo nen. was voor een dansavondje naar Schoonhoven gekomen. De 17-jarige H. H* S. uit Gouda zou de aanstichter van de vechtpartij zijn en was de eerste die Werd gearresteerd. Dit schrijft premier Zijlstra (tevens financiën) in een van de nota's over de belastingmaatregelen, die zijn ka binet heeft voorgesteld. Prof. Zijlstra acht een verhoging met twintig pro cent noodzakelijk in verband met de huidige economische situatie. Bovendien zullen belangrijke eerste levensbehoeften als brood en vleeswaren (en hun grondstof fen graan en meel alsmede vee en vlees) van de verhoging zijn vrij gesteld. De minister noemt het hanteren van een budgettair beleid beter voor het herstel van de economie dan het rem men van de bestedingen. Er zal dan tiger ontwikkeling in een aantal sec toren verkregen worden. Van bezuinigingen hebben vooral de gemeenten en de bouwnijverheid veel te lijden. ONGEHUWDEN Premier Zijlstra erkent dat de over gang van tariefsgroep 1 naar tariefs- groep la in de ongehuwdenbelasting niet anders dan op enigszins arbitraire wiize is vast te stellen. De voorgestelde belastingverlaging voor ongehuwden tussen 40 en 65 jaar kost de schatkist 40 miljoen per jaar. Verlaging van de leeftijdsgrens tot 35 jaar zou een offer vergen vau 50 tot 55 miljoen gulden. De bewindsman deelt voorts mee dat hij voornemens is een deel van de voorinschrijfrekeningen van het algemeen burgerlijk pensioenfonds ten behoeve van door het rijk ge reserveerde bedragen vrij te geven, wanneer het parlement het uitstel van de tweede moot van de ver laging van de loon- en inkomsten belasting tot 1 juli goedkeurt. De vrijkomende bedragen zullen dan ter beschikking van de ge meenten worden gesteld. Over de verhoging van de benzine- accijns merkt prof. Zijlstra op dat de stijging van de exploitatiekosten bij het beroepsgoederenvervoer ongeveer twee procent zal bedragen. Hij geeft toe dat het wegverkeer de laatste jaren meer door belastingver hogingen is getroffen, maar hij her innert eraan dat de situatie voor deze sector internationaal gezien ook na de thans voorgestelde verhoging nog gun stig zal zijn. Minister Zijlstra schrijft aan de Kamer dat hij zich kan verenigen met de conclusies van de SER (in het jongste rapport) dat het beleid moet i zijn gericht op herstel van het even wicht op de betalingsbalans, terug dringen van de inflatore kosten- en prijsontwikkeling en handhaving van de werkgelegenheid. I De suggestie van de SER om een bijdrage uit de algemene middelen te verschaffen om de stijging van de sociale lasten te beperken, kan mi nister Zijlstra niet delen. Een derge lijke uitspraak verliest zijn kracht als niet wordt ingegaan op de gevolgen ervan, aldus de premier. De minister heeft oog voor de nega tieve kanten van de verlenging van de verhoging van de vennootschaps belasting met één punt. Het gaat zijns inziens echter niet om bedragen die de groei van de bedrijven zuilen aan- De belastingvoorstellen zullen mor gen in de Tweede Kamer in behan deling komen. Grote militaire druk HONGKONG De Portugese en clave Macao aan de Zuidchinese kust heeft, „teneinde de vriendschappelijke betrekkingen met China te bewaren en te ontwikkelen" alle eisen inge willigd die de Chinese provincie Kwangtoeng had gesteld. Dit houdt onder meer in het ontslag van enkele hoge politie-functionarissen, uitlevering van zeven „agenten van Tsjiang Kai-sjek" en verontschuldigingen aanbieden aan het Chinese volksdeel Macao. De moeilijkheden waren begonnen toen de politie vorige maand verhinderde dat Chinezen een oud gebouw afbraken om op die plaats een school te bouwen. Tegen het. ruwe. optreden van de po litie demonstreerden op 3 december hon derden Chinese inwoners van Macao. Acht betogers werden door de politie gedood en 123 gewond. Onder dc militaire druk van China, dat gisteren 10.000 militairen naar de grens van Macao stuurde en vier kanon neerboten voor de havenmond liet krui sen, heeft Macao tenslotte bakzeil ge haald. MAASTRICHT De langdurige regenval van de laalste weken er is deze maand al meer regen gevallen dan normaal in de gehele maand heeft vooral in het zuid oosten van ons land zeer veel overlast veroorzaakt. In de omgeving van Maastricht staan honderden hectaren wei land en landbouwgrond onder water. Vlakbij Roermond zijn enkele dorpen van de buitenwe reld afgesneden. Vanmorgen liep ook de verbindingsweg van Bergen, waar het gemeentehuis staat, gevaar. Om toch tussen de rijksweg Venlo-Nijmegen en de oude woonkern huwelijken te kunnen sluiten zal een noodsecretarie moeten whrden ingericht. De Jeker, die vanuit België via Maas tricht in de Maas terecht komt, is buiten de oevers getreden en heeft veel landerijen in het Jekerdal ten zuiden van de Limburgse hoofdstad blank gezet. Aan de zuidkant van de stad is het hertenkamp onder gelopen. Hier hebben ook talrijke be woners last van grondwater, waar door de kelders vollopen. In het noorden van Limburg stijgt het water nog steeds. Verwacht wordt Coaster verging na lekkage HOEK VAN HOLLAND In volle zee heeft de Hoekse redding boot, de Koningin Juliana, gister middag vier Engelse schipbreu kelingen overgenomen en veilig op de vaste wal afgeleverd. Het waren de bemanningsleden van de Engelse kustvaarder Eldorita uit Chester, een havenstad aan de Westkust. Het scheepje, nau welijks tweehonderd ton, verging Begeleid door een armada van kleine bootjes voer gisteren de Gypsy Moth TV de haven van Sydney binnen na de langste tocht, ooit door een eenmans zeilbootje gemaakt. Aan het roer stond de 65-jarige Engelsman Francis Chichester, die een barre zeereis achter de rug had. Hij vertrok 107 dagen geleden uit Plymouth in Enge land om via Kaap de Goede Hoop naar Australië te zeilen. gistermorgen na een niet te stui ten lekkage. Na twee spectaculaire reddingen hadden schipper P. Grootenboer en zyn bemanning gisteren een snoep reisje. Een kalm zeetje, windkracht vier en een voortreffelijke begelei ding van de radarpost van Hoek van Holland door een laag hinderlijke mist, brachten de Koningin Juliana binnen een uur tot vijf mijl buiten gaans, tot bij de Duitse vrachtvaar der Friesland van de Bratt-Line. Dit schip had de Engelse schipbreuke lingen aan boord genomen drie kwartier nadat ze hun zinkende schip hadden verlaten. Na een hartelijk en uitge breid afscheid van hun Duitse redders stapten de vier Engelsen, gestoken droge kleren, tevreden, maar ook nog een beetje beduusd over de goede af loop over op de Koningin Juliana. Ze hadden een avontuur van zeven lange urer. achter de rug. Het einde w£ het Groene Kruisgebouw in Hoek Holland. Noodsein Colin Merritz (32), gezagvoerder van de Eldorita en commandant van drie jeugdige bemanningsleden (Carl Marsh (18), Raymond Martinelli (18). en Patrick Murphey (17) was. warm geborgen in het onderdekse achterschip van de Koningin Juliana graag bereid om te vertellen. Omstreeks twee uui gisternacht maakte de Eldorita plotse ling water in de machinekamer. Pogin gen, om dat te verhelpen faalden en om vijf uur 's morgens ging noodsein de lucht in. Om half negen was de situatie zo verergerd, dat de bemanning van de Eldorita genoodzaakt was het schip tc verlaten. Kort daarop verdween het na 44 jaar van trouwe zeedienst in de gol ven van de Noordzee, met de lading, een voorraad bonen, bestemd voor Utrecht. Drie kwartier later werden de En- gelser uit hun twee rubbervlotten opge- pik4 en warm ontvangen op de Friesland, die zijn reis naar Gotenburg onderbrak om de schipbreukelingen vei lig over te geven aan de Koningin Juli- ZEIST De 48-jarige onderwijzer W. M. Popma uit Zeist is gisteravond met zijn personenauto op de niet-be- veijigde overweg bij Bunnik aangere den door een trein. Hij was op slag Alle vier bemanningsleden van de Engelse kustvaarder Eldorita zijn door de reddingboot Konin gin Juliana veilig in Hoek van Holland aan wal gebracht. Het schip sloeg gisteren op de Noordzee lek waarna het zonk. De Duitse kustvaarder Fries land pikte hen uit zee op. ASTEN De 28-jarige handelsreizi ger G. A. Munniks uit het Brabantse Asten is naar eerst thans bekend werd zondagmiddag toen hij een bad nam, buiten bewustzijn geraakt ep in het bad verdronken. In de badcel brandden een geiser en een kacheltje op butagas. Er ontstond vermoedelijk een gebrek aan zuurstof, doordat er geen ventilatie in de badcel aanwezig was. De verloofde van het slachtoffer vond het ontzielde lichaam. Het is voor de derde maal in een jaar tijd dat zich te Asten een dergelijk ongeluk heeft NON OP RIJKSWEG 4 OMGEKOMEN AMSTERDAM Op rijksweg 4 bij de afrit naar Hoofddorp is gistermid dag de 69-jarige religieuze M. uit Heemstede om het leven gekomen. Zij zat in een auto, bestuurd door de 78-jarige L. B. B. remde af, omdat hij rechtsaf de afrit wilde oprijden. Een achteropkomende vrachtauto kon niet tijdig afremmen en botste op de perso nenauto. Twee andere nonnen kwamen met de schrik vrij. dat de hoogste stand die vorig jaar december werd bereikt (16.99 meter) nu zal worden overschreden. Voor alle zekerheid werden gistermiddag in Blerick vier flatgebouwen die langs de Maas staan met zandzakken beveiligd. Het water was toen tot enkele meters genaderd. In Grave moest gisteren de stuw den gestreken, zodat nu alle zeven Maasstuwen zijn uitgenomen. Gelderse 'Vallei In de Gelderse Vallei wordt de water overlast ook met de dag groter. De weg tussen Otterloo en Schaarsber- gen, die langs het nationale park de Hoge Veluwe loopt, staat blank. Van een noodtoestand is evenwel (nog) geen sprake, aldus het waterschap. Dat het re-activeringscentrum in Val kenburg (L.) zaterdag last kreeg van het water komt doordat het ge bouw boven een stamriool van de gemeente is gebouwd, zo heeft een onderzoek uitgewezen. Vast is ko men te staan, dat in deze controle- put, die twee meter diep zit, een gat was geslagen. Vanuit dit gat spoot het water in een van de kruipgan- gen die onder het gebouw liggen. Het gebouw zou niet op de tevoren vastgestelde plaats zijn verrezen. LONDEN Harry Roberts (30), John Duddy (37) en John Witney (36) die in augustus van dit jaar drie Lon- dense politicmannen doodschoten zijn gisteren door een rechtbank tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij zullen de volle dertig jaar moeten uitzitten. Gebruikelijk is dat in Enge land een tot levenslang veroordeelde na twintig jaar wordt vrijgelaten. De drie konden niet ter dood worden veroordeeld daar de doodstraf voor een proefperiode van vijf jaar is geschaft. Roberts had zich het langst voo politie verborgen weten te houden. Vo rige maand werd hij na een klopjacht Niet fijn RAUWELIJKS is de heer Den Uyl minister-af, of hij komt te voor schijn met gegevens die hij als minister stellig wist, maar toen onder zich heeft gehouden. Dat is, ook voor ons doen zacht uitgedrukt, niet fijn. Het betreft de gasvoorraad onder de Friese bodem, waarvan de oud minister, thans echter lijsttrekker voor de PvdA, een wat hij noemt „persoonlijke schatting" heeft ge daan die alle tot dusver gepubli ceerde cijfers verre overtreft. Men bedenke hierbij, dat Friesland bijzondere aandacht vereist aan economische zorg en dat naar de PvdA beweert de val van het ka- binet-Cals de winning van onze bodemschatten heeft opgehouden. Onze vraagstelling kan een een voudige zijn. Gesteld dat de weten schap van de oud-minister gefun-, deerd is, waarom komt hij er dan nu pas mee voor den dag? Waarom mochten wij, mondig volk van Nederland, het toen niet weten en waarom mogen we het nu plotse ling wèl? Het voorspelt niet veel goeds voor de nu snel naderende verkiezings strijd. Tenzij de kiezer bedenkt dat een partij die zich van zulke metho den bedient méér dan de schijn wekt, uit zichzelf niet sterk te staan. Fjjn is anders. Volksstemming als een vat vol tegenstrijdigheden. Deze zetten zich voort tot in het kabinet. De ene minister, die van binnen landse zaken, beweert dat de volks stemming van 1969 in het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea niet no- dig is omdat de bevolking er ge»n behoefte aan heeft. Men vraagt zich af, hoe de man aan die wetenschap komt, die immers alleen uit een volksstemming zou kunnen blijken. Deze Indonesische bewindsman is nu even prompt als terecht tegen gesproken door zijn collega Malik van buitenlandse zaken. Aaif-diens oordeel hechten wij méér waarde. Hij heeft zich al bewust getoond dat er grenzen zijn aan de eigenmachtigheid waarmee Indone sië in de wereld kan optreden. Zijn land stelt goede betrekkingen met Nederland op prijs. Nederland doet hetzelfde jegens Indonesië. Maar met opzijschuiven van het geen, ten overstaan bovendien van heel de wereld, is overeengekomen zijn de begeerde goede betrekkin gen onbestaanbaar. Jammer alleen dat dit niet voor élke Indonesische minister zonder meer duidelijk is gebleken. gearresteerd bij een kampeerplaats 50 km ten noorden van Londen. Hij heeft bekend twee van de drie politiemannen te hebben neergescho ten Duddy en Witney verklaarden niet schuldig te zijn aan de moorden. Het centrum van een diepe depres sie kwam gistermiddag boven ons land aan en verplaatste zich vannacht naar de provin.cie Friesland. De luchtdruk bedraagt ongeveer 975 mb. Boven de Noordzee, juist ten noor den van de Waddeneinlanden, stormt het en valt er langdurig sneeuw. In ons land veroorzaakt de depressie daarentegen veel regen. Tot vanmor gen 7 uur viel plaatselijk bijna 30 mm. De depressie vult nu langzaam op en verwijdert zich langzaam naar het oosten. Morgen stroomt koudere lucht bin nen van de Noordzee, die via een om weg uit Denemarken komt. Hierin zullen nog buien voorkomen waarvan sommige met natte sneeuw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1