NU 4, IN JULI 5,5 PCT Kamerleden weten het niet Margriet en Pieter bruid en bruidegom Mr. Cals Minister van Staat Commentaar fniiiiiiimt Smallenbroek krijgt steun Alle patiënten moeten f8 of £12 betalen F- t»?tA Zaterdag 10 december 1966 47ste Jaargang le'idst Pirecteur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr. E. Diei CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBIAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN IIAAG De Koningin heeft eud-minister- president mr. J. M. L. Th. Cals benoemd tot Minister van gtaat. Premier Zijlstra deed hiervan gistermiddag mededeling bij de uitrei king van onderscheidingen aan de afge treden bewindslieden. Hierbij waren eveneens aanwezig de beide vice-mi- nister-presidenten dr. J. E. de Quay en mr. B. W. Biesheuvel. Mr. Cals was van 1950 tot 1952 staats secretaris van O., K. en W. en van 1952 tot 1963 minister van dit departement. Daarvoor (van 1948 tot 1950) en daarna (van 1963 tot 1965) was hij lid van de Tweede Kamer. In 1965 trad hij op als minister- president. Mr. Cals is drager van het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. (Er zijn nu zes Ministers van Staat: mr. Van Kleffens, jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer, prof. Beel, dr. Drees, prof. Oud en mr. Cals). De afgetreden bewindslieden Vonde ling. Samkalden, Bogaers, Posthumus en Egas werden benoemd tot comman deur in de Orde van Oranje Nassau, Suurhoff tot commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw, en tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw Den Uyl, Vrolijk, Van der Stoel, Westerhout en Hoefnagels. DEN HAAG Tenminste vier a.r. kiesverenigingen hebben gisteravond de oud-minister van binnenlandse za ken de heer J. Smallenbroek, gekandi deerd voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer bij de verkiezingen in febrauri. De kiesvereniging Mariahoeve-Mar- lot in Den Haag plaatste de oud-mi- lüstei op de tweede plaats, evenals die fe Assen en die te Harmeien. Deze kiesverenigingen handhaafden minis ter Biesheuvel op de derde plaats. kiesvereniging Utrecht Noord-Oost plaatste gisteravond Smal- lenbroek op de zevende plaats en Rool- i vink op de zesde plaats. Ook hier bleef minister Biesheuvel X «y. .H trtes griLfhte Twee mannen, die in de gevange nis van Little Rock (VS) een levenslan ge gevangenisstraf uitzitten, hebben vrijwillig elk een nier ter beschikking gesteld van twee vrouwen, die in le vensgevaar verkeren. „Wij hebben toch niets meer te verliezen" zo luidde hun Ook Bartels niet DEN HAAG Evenals minister Veldkamp stelt ook dr. A. J. H. Bar tels. staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, zich niet beschik baar als KVP-kandidaat voor de ko mende Kamerverkiezingen. •fe Karl moet liet voorlopig zonder achter naam doen - pag. Kernmerk GEORGE BLAKE De beruchte dubbelspion George Blake ontsnapte op 23 oktober van dit jaar uit een Britse gevangenis en sindsdien is hij spoorloos. In ons Zondags blad het verhaal over het avon tuurlijke leven van Blake, die in Rotterdam is geboren en enige tijd in Scheveningen heeft ge woond. •fe Tliérèse Steinmetz naar het Song festival - pag. Radio/TV i OM A I ITT. OMHOOG Onze krant van 23 november. Kabinet besliste over de cao-lonen Reële inkomen blijft ongeveer gelijk (Van een onzer verslaggevers) BAARN Prinses Margriet (23) en mr. Pieter van Vollenhoven (27) zijn vanmor gen in het gemeentehuis van Baarn in ondertrouw gegaan. Het was een uiterst sobere plechtigheid, die nog geen half uur duurde. Burgemeester mr. F. J. van Beeck Calkoen, die optrad als ambtenaar van de burgerlijke stand, bood het jon ge paar na afloop namens de gemeenteraad een kostbaar ta pijt aan als aandenken aan deze dag. Vele honderden toeschouwers ston den langs de door hekken afgezette route in het centrum van het dorp en juichten, toen de stralende Prin ses en haar verloofde na een vijf minuten durende rit van Paleis Soestdijk voor het bordes van het gemeentehuis arriveerden. De burgemeester begroette hen met een handdruk en ging hen daar na voor naar de trouwzaal, die even als de hal en de omgeving van het gemeentehuis was versierd met prachtige bloemstukken en planten, afkomstig uit Nederlands grootste botanische tuin, het Cantonspark te Baarn (de hortus-botanicus van de Rijksuniversiteit in Utrecht). In het sfeervolle zaaltje, waar op donderdag, 17 februari Prinses Bea trix en (toen nog) de heer Claus von Amsberg aangifte van hun voorgeno men huwelijk deden, namen Prinses Margriet en de heer Van Vollenho ven plaats achter de glanzende, pa lissanderhouten tafel. Tegenover hen gingen de burgemeester en de secretarie-ambtenaar F. C. van der Vliet, die de akte van ondertrouw redigeerde, zitten. Mr. Van Beeck Calkoen las de ak te voor en daarna zetten mr. Van Vollenhoven, de Prinses en de burge meester er hun handtekening onder. De ondertrouw was daarmee een feit geworden. GELUKWENSEN De burgemeester, de drie wethou ders en de zestien leden van de ge meenteraad waren de eersten, die de kans kregen, het bruidspaar hun gelukwensen aan te bieden. Nadat het paar zich korte tijd met hen had onderhouden, verliet het het gemeentehuis voor de rondrit door Baarn, die bij Paleis Soestdijk eindigde. Op het bordes kreeg de Prinses bloemen van de zevenjarige Elma Maris, dochter van gemeen te-secretaris J. M. Maris. Voordat de Prinses en haar ver loofde in de zwarte hofauto stapten, poseerden zij enige minuten glimla chend en wuivend voor de lenzen van tientallen binnen- en buiten landse fotografen en cameramensen van film en televisie. Langs de route door Baarn wacht ten enkele duizenden mensen, die enthousiast zwaaiden en juichten. Op verschillende plaatsen stonden vier muziekkorpsen, die, voordat de auto met het jonge paar langskwam, voor vertier zorgden. Onder het pu bliek bevond zich een groot aantal Spakenburgers in klederdracht. Le den van sportverenigingen hadden verstek laten gaan in verband met de kou. Op het Stationsplein ter hoogte van de Amalialaan stopte de auto bij de ingang van het Incrementum van het Baarns Lyceum, waar de Prinses middelbaar onderwijs volg- de.^ Leerlingen en anderen boden de Prinses en haar verloofde daar bloe men en gesehenken aan. Omstreeks een uur reed de hof- auto de paleishekken weer binnen. Na de lunch vertrok het bruidspaar naar Rotterdam, waar het gemeente bestuur als gastheer optrad. In De Doelen had de Maasstad een „huise lijk feestje" georganiseerd, waaraan een groep Rotterdamse kunstenaars met een cabaretprogramma mede werking verleende. (Van c s sociaal-economische redactie) OORBURG Het kabinet heeft gisteravond beslist, dat de lonen het volgend jaar niet meer dan in totaal 5.5 procent mogen stij gen, te weten 4 procent bij vernieuwing van de cao's en 1.5 procent per 1 juli. In deze percentages moeten alle cao-verbcteringen inbegrepen zijn, inclusief de compensaties voor huurverhoging en premiestijging sociale verzekeringen. Daarbij gerekend de andere te verwachten stijging der kosten van levensonderhoud betekent dit, dat de reële besteedbare inko mens van de werknemers het volgend jaar gemiddeld gelijk zullen blijven of in het gunstige geval nog iets zullen stijgen. Onverwachte kostenstijgingen kunnen het reële besteedbare in komen echter ook doen dalen. Het kabinet heeft daartegen geen garanties opgesteld, zoals de vakbeweging verlangde. Het kabinet heeft voorts het volgen de besloten: 1. verhoging van het minimum-inko men (thans 120 per week) tot 126 op 1 januari en tot 128 op 1 juli; 2. verhoging van de AOW, de AWW, de kinderbijslagen en de invalidi- teitsrenten per 1 januari met 5 procent, inclusief de 2 procent, die over 1966 in de vorm van een uit kering-ineens zou worden ver- 3. geen arbeidstijdverkorting, waarbij is bepaald dat de werktijdverkor tingen, die in een aantal langlopen de cao's reeds zijn overeengekomen, wél mogen worden doorgevoerd; 4. geen besteding van eventueel in de bedrijfstakken overeen te komen extra loonstijgingen in de niet-con- sumptieve sfeer pensioenverbete ring, spaarloon e.d.); 5. geen maatregelen om ook de niet- contractuele inkomens (zoals divi denden en tantièmes) aan bepaalde normen te binden; 6. een krachtig prijsbeleid. Snel Deze beslissingen zijn nog gister avond genomen nadat uit het overleg tussen het kabinet en het bestuur var de Stichting van de arbeid was geble ken. dat de regering er niet in zou slagen de werkgevers en de werkne mers alsnog tot overeenstemming te brengen. Dit overleg duurde ruim vijf uur en werd van regeringszijde aan deel genomen door minister-president Zijl- jstra en de ministers Veldkamp (So-' jciale zaken), Baker (Economische zaken). Biesheuvel (Ldnbouw), Ver- Artsen breken met ziekenfondsen UTRECHT Niet alleen de particuliere patiënten maar ook alle ziekenfondspatiënten zullen per 1 januari acht gulden per con sult en twaalf gulden per visite van de huisarts moeten betalen. De algemene vergadering van de Landelijke huisartsenvereni ging besloot gisteravond met al gemene stemmen hiertoe, nu in het conflict met de ziekenfonds organisaties geen oplosing moge lijk is gebleken. Ook de ziekenfondspatiënten zullen na 1 januari rechtstreeks met hun huisarts moeten afrekenen. Het bedrag dat de ziekenfondsen per visite of consult aan de ziekenfondspatiënten vergoeden is nog niet bekend, maar de huisartsen achten dit een zaak, die thans buiten hen omgaat. De opvatting in de vergadering was gisteravond, dat tengevolge van deze maatregelen de artsen over het alge- i minder werk zullen krijgen, maar misschien meer zullen gaan ver dienen. Nu 4 Tot nog toe betaalden de zieken fondsen per verrichting gemiddeld ƒ4. Na 1 januari komt het tarief gemiddeld te liggen op ƒ9.50. Een vermindering van het aantal verrichtingen zal kun- aantonen in welke mate in het ver leden door ziekenfondspatiënten onno- /an de huisarts gebruik is gemaakt en onnodig geneesmiddelen van de apo theek zijn betrokken. De artsen verwachten niet, dat de minister van economische zaken met prijsmaatregel zal ingrijpen, omdat de tarieven van 8 en 12 al vanaf 1 oktober voor de particuliere praktijken gelden. Tot nog toe heeft de ministc geen enkel bezwaar gemaakt legen de t ariefsverhoging. De vergadering liet de arisen vrij, die individueel toch een contract met ziekenfondsen willen afsluiten. Wei zal met hen gepraat worden, maar dit heeft geen consekwenties voor her lid maatschap van de LHV. Garantiefonds Overeengekomen werd ook een ga rantiefonds op te richten om collega artsen, die in moeilijkheden komen fi nancieel te helpen. Elk LHV-lid zal hierin pnr jaar bij wijze van lening een bedrag storten, afhankelijk van de omvang van de praktijk. Artsen, die met niet-beta- lende patiënten te maken krijgen of met artsen in hun omgeving, die een individueel contract met ziekenfondsen sluiten, kunnen desgewenst financiële bijstand krijgen uit het garantiefonds. De LHV vraagt de financieringsmaat schappijen soepelheid te betrachten met jonge artsen, die op zeer zware 'asten komen te zitten. Wanneer de plannen van de huisartsen per 1 januari inderdaad wer kelijkheid worden, gaat dit voor do zie kenfondspatiënten een eigen risico bete kenen. Het bedrag dat de zieken fondsen terug betalen zal lager zijn dan de acht of twaalf gulden, die de artsen in rekening brengen. Na alle moeilijkheden in de Tweede Kamer rondom het eigen risico voor zieken- huisverpleging hebben de artsen thans toch voor een eigen risico gezorgd, dat waarschijnlijk evenmin met gejuicn zal worden ontvangen. Ruby stervende in ziekenhuis? DALLAS Jack Ruby, de man d Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy doodde, is gisteren stervende in een zie kenhuis in Dallas opgenomen. Aldus de zuster van Ruby, mevrouw Eva Grant. Volgens het ziekenhuispersoneel Ruby met een zware longontsteking zijn opgenomen. Zijn toestand ernstig zijn. Volgens mevrouw Grant zou de ex-nachtclubeigenaar al weken ernstig ziek zijn geweest. De plaatsver vangend gevangenisarts dr. Callahan sprak daarentegen zijn verwondering uit over de opname van Ruby. Volgens zijn zeggen zou Ruby alleen maar hardnekkige hoest hebben, maar geen koorts. De 55-jarige nachtclubeigenaar ver bleef in de plaatselijke gevangenis sinds hij twee dagen na de dood van Kennedy (22 november 1963) Oswald voor de televisiecamera's doodschoot. In eerste instantie werd Ruby ter dood veroordeeld. Kort geleden werd echter een nieuw proces tegen hem gelast. Ru by ligt in hetzelfde ziekenhuis waar Kennedy drie jaar geleden overleed. De Zuidsla vische regering heeft besloten de gerechtelijke vervolging van Rankovic. gewezen vice-president en hoofd van de staatsveiligheids- ren, ongehoorzaamheid en machtswel lust. Het besluit is uit „humanitaire overwegingen" genomen. dam (Binnenlandse zaken) en Witte (Volkshuisvesting) Nadat het kabinet zijn loonpolitieke beslissingen had meegedeeld, sprak minitser Veldkamp de hoop uit, dat de Stichting van de arbeid bereid zal zijn het loonbeleid te toetsen. De vakcentrales staan daarover nog in twijfel en zullen zich maandag be raden of zij aan de uitvoering van de loonpolitieke maatregelen hun me- dekwerking wel of niet kunnen ver lenen. Zeggen zij „nee", dan zullen de nieuwe cao's (evenals dit jaar) weer beoordeeld moeten worden door het College van Rijksbemiddelaars. (Vervolg zie pagina 7) Vakbeweging zal zo nodig aan de bel trekken (Van onze sociaal-economische redactie) VOORBURG „Het is bijzon der jammer, dat de regering geen garanties heeft willen geven dat het reële besteedbare inkomen van de werknemers volgend jaar niet zal worden aangetast. Maar de vakbeweging kan altijd op deze zaak terugkomen als mocht blij ken dat de werknemers in 1967 minder te besteden hebben dan dit jaar." Dit verklaarde ons de heer C. A. Bakker, loondeskundige van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, gister avond na afloop van het overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid. De heer Bakker zei, dat de econo mische situatie tot voorzichtig han delen noopt, maar dat de toestand toch ook weer niet zo ernstig is, dat een vermindering van het be steedbare inkomen der werknemers moet worden geaccepteerd. Loonbeleid-1967 UET I ter te kunnen beslissen. Want tegen de gewoonte van vorige jaren werd „staande het overleg" met de werk gevers- en werknemersorganisaties (die opnieuw geen overeenstem ming hadden weten te bereiken) de knoop van het loonpolitieke beleid in 1967 resoluut doorgehakt. De drang van de tijd zal daarbij stellig een grote rol hebben ge speeld, want in diverse bedrijfstak ken is het beraad tussen werkge vers en werknemers al weer op gang. Wij geloven, dat de loonpolitieke beslissingen van het kabinet in de gegeven omstandigheden voor de werknemers niet veel gunstiger had den kunnen uitvallen. Het belang rijkste probleem zal echter zijn, of de stijging van de kosten van le vensonderhoud volgend jaar zodanig in bedwang kan worden gehouden, dat het reële inkomenspeil van de werknemers niet wordt aangetast. Mocht dat niet gelukken, dan kun nen wel eens moeilijkheden ont staan. De heer C. A. Bakker van het CNV heeft al laten doorschemeren dat de vakbeweging in 1967 des noods op deze zaak zal terugkomen, hetgeen zou kunnen betekenen dat (evenals vorig jaar) drang zal wor den uitgeoefend op het verlenen van een uitkering-ineens. Aan een drukken van het nog steeds stijgende kostenpeil moet dan ook waarde worden gehecht. Zóveel waarde, dat wellicht toch nog van (zij het misschien kleine) welvaartsverbetering sprake zal kunnen zijn. TNEZE eerste tien decemberdagen hebben plaatselijk in ons land al meer dan de normale maandelijkse hoeveelheid regen gebracht. Ook van morgen passeerde er weer een rand- storing met vrij langdurige regenval in het westen en zuiden van ons land. Zondag bereikt ons weer wat koudere lucht uit het noordwesten vergezeld van enkele buien. Dit betekent dat het weertype voor lopig onbestendig zal blijven, al zijn er zondag wat meer opklaringen te verwachten. De strenge vorst die de hele week in Rusland voorkomt, komt niet verder dan Polen en de Oostzee. 11 december zon op 8.38, onder 16.29; maan op 8.04, onder 15.39. 12 december zon op 8.39, onder 16.28; maan op 9.24, onder 16.19. VOOR IEDER DIE 1 NU EEN NIEUWE i I BON NEE OPGEEFT. I UTRECHT Kamerleden hebben weinig begrip van wat er onder de mensen leeft. Slechts 22 pet. van de bevolking denkt er anders over. Al thans wanneer we het resultaat mo gen geloven van de nationale enquête over het onderwerp „Poli tiek in Nederland", dat Attwood Sta tistics (Nederland) te Rotterdam heeft ingesteld in opdracht van de Geïllustreerde Pers. Wie maken in Nederland de dienst uit? De partijen, vindt 27 pet.; maar 16 pet. houdt het op de publiciteitsmedia, 14 pet. op de mi nisters en 12 pet op de vakbewe ging- Op de vraag: in welke Nederlan der stelt men het meeste vertrou wen in tijden van nood, antwoordt 12 pet. minister Luns, 10 pet. konin gin Juliana, 8 pet prins Bernhard en 7 pet. dr. Drees. Opvallend is dat de PvdA- en de Boerenpartij-stem mers als eerste dr. Drees noemen Bij de WD en de CHU is de Konin gin nummer één en prins Bernhard is favoriet bij de ARP. Volgens 59 pet gebeurt er in Ne derland teveel achter de schermen. 36 pet. vindt dat je uit overtuiging in de politiek gaat, 16 pet stelt de goede baan voorop, 15 pet denkt aan het eigen belang, 14 pet. aan eerzucht en 7 pet. heeft geen me ning. Koekoek wordt door 43 pet. ver guisd, omdat zij hem een warhoofd met rare ideeën vinden, 24 pet vindt Cals een opschepper, Vonde ling Is bij 31 pet. onsympathiek en 24 pet vindt ook Toxopeus een opschepper. De meerderheid (53 pet.) vraagt meer invloed van de kiezer op de politiek. Minister Luns wordt het liefst op de televisie gezien, ook al zijn ze het niet met hem eens. Koe koek is met 25 pet. de tweede en Toxopeus sluit de rij met 4 pet. Als beloning voor mijn aktiviteit per maand ontvang ik een "Gouda Bouquet", betaalt: De nieuwe abonnee krijgt onze krant U per kwartaal veertien dagen gratis. Mijn naam Is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1