J Problemen arme landen interesseren me niet" Veronica was mijn idee l alles goed i en r wel Wist prof. Zij lstra van voorstellen Bogaers? Mansholt: Engeland spoedig in de EEG 1 Kosygin blijft Hanoi steunen AKTUEEL Syrië heeft masker nu afgeworpen 4 VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 Achtergrond MAX LEWIN SCOORT TIEN TEGEN ROOD NDP WIL ALLE RECHTSE KRACHTEN BUNDELEN OPNIEUW is onzeker, of uiterlijk, in 1969 in West-Irian (voor-1 heen Westelijk Nieuw-Guinea) een volksstemming wordt gehouden, waarbij de bevolking over haar toe komst kan beslissen. Minister van buitenlandse zaken Malik verklaarde nog niet zo lang geleden, dat Indonesië zich aan de gemaakte afspraken zou houden. Zijn collega van binnenlandse za ken zegt nu het tegenovergestelde. Malik legde zijn verklaring af na een teleurstellend bezoek aan het betrokken gebied en kort voor zijn vertrek naar New York, waar In donesië hoopte, waar aanvaard te worden als lid van de VN. De jongste mededeling werd gedaan tegen de achtergrond van de toe nemende spanningen tussen het mi litaire bewind en de aanhangers van Soekarno. Mogelijk was de mededeling van woensdag voor binnenlands gebruik bestemd. Het duurt nog bijna drie jaar, voordat de volksraadpleging moet worden gehouden. In die tijd kan nog veel gebeuren. Ten goede of ten kwade. Houding (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM „Ken Uw tegenstander" is kennelijk niet het devies van de voorzitter van de Nieuw-Democratische Partij, Amsterdammer Max Lewin (47). In veertien dagen tijd schreef hij het boekje Tien tegen rood (tegelijk het politiek bestek van zijn partij), bedoeld als uitdaging aan Tien over rood van links, zonder dit gelezen te hebben. Want dat rechts („ultra-rechts wil ik niet zeggen") wat tegenover dat linkse gedoe moet stellen, is duidelijk. Daar- r>AT het militaire bewind te Dja- hoofdstukken, tegen elke 'J k„,» hiteooUee oooraiehtiemoet ™»nsteller Van TieH_ «Ver rood jff. karta bijzonder voorzichtig moet z,jn verwonderi„8; ,o, optreden om Soekarno de wind uit acht samenstellers? Dat wist ik niet; ik de zeilen te houden, bleek vorige heb het namelijk niet gelezen." is ech- iltui mSL week ook bij de VN. Tot verrassing van veel diplomaten verklaarde de Indonesische afge vaardigde zich vóór toelating van het communistische Peking. Wèl had zijn land de betrekkingen met de Chinese communisten her zien, maar de aanwezigheid van tal rijke Chinezen in Indonesië noemde hij voor zijn regering een groot pro- Eingszins raadselachtig voegde de afgevaardigde eraan toe, dat een oplossing niet mocht afhangen van het behalen van een kleine meer derheid in de Assemblee. De houding van Indonesië jegens Peking wordt eveneens bepaald door binnenlandse problemen. Men wil de tegenstander niet een wapen in de hand geven. Gastarbeiilers (2) Ik ben het niet eens met wat inzender Gijsouw uit Den Haag over de gastar beiders schreef. Best, dat deze mensen ons zijn komen helpen toen we gebrek aan arbeidskrachten hadden: zij heb ben een goed stuk brood kunnen ver dienen en wij waren geholpen. Maar om nu werk voor ze te gaan zoeken in de dienstverlenende sector lijkt me on juist. Als wij geen werk meer hebben is het billijk dat ze terug gaan naar eigen land, waar ze ten slotte horen. Er mogen in deze sector dan nog on voldoende mensen werkzaam zijn in het westen, in de meeste andere pro vincies is dat mijns inziens beslist niet het geval. Ik hoop dat op tijd de nodi ge maatregelen genomen worden om alle buitenlanders zo mogelijk te ver vangen door Nederlandse werknemers die geen werk meer hebben. Taak voor de vakbonden. Rotterdam J. Koster Pijl «uil peil Toen minister-president Zijlstra in de Kamer sprak over uitgavepeil ik hoorde dat via de radio vond ik dat een keurig woord. Waarom verandert u dat woord in uw verslag in uitga venniveau? Ik dacht dat als een goed Nederlands woord voorhanden is, we dan geen vreemde woorden dienden te gebruiken. In alle goedmoedigheid ge zegd (want die onnodige vreemde woorden treffen me meer); ik vind dit soort veranderingen beneden peil. Den Haag G. Pijl iVSet vrij pleiten" Noch strafonderbreking, noch eniger lei nieuwe gratie past voor de na zi-misdadigers in Breda. Moord is on vergeeflijk. Nu wil men de misdadi gers „vrij pleiten" en de slachtoffers ..vergeten". Welke vergoeding kan ie mand geven in ruil voor zijn leven? Laat een ieder die „vrij wil pleiten" de twee delen van dr. Presser lezen over vervolging en verdelging van het Nederlandse jodendom. De hele kwestie zou nimmer gerezen zijn, in dien niet tot het afschaffen van de doodstraf was overgegaan. De over heid is „Gods dienares, een wreekster tot straf dengene, die kwaad doet". Wassenaar F. Th. Roeters van r de politieke activi- De „tien" Bij de introductie van zijn boekje onthulde exportspecialist Lewin, dat hij probeert tien splinterpartijen te ver enigen onder de vlag van de NDP. „Nee, de Boerenparij is daar niet bij. Waarom zouden ze ook als winnend team. Maar dat hun glorieperiode na de verkiezingen voorbij is, is zeker." Volgende week valt de beslissing of de tien meedoen. Over de namen var die partijen wil Lewin zich niet uitla ten, maar afgaande op de nietzeggende zinsneden aan het adres van de Libera le Staatspartij van ridder Van Rap- pard, de Vrije Burgers, de CDU en de nieuwe Nationale Christelijke Unie, zijn die zeker bij het overleg betrok- Programma Als het tot succes leidt wordt het een rechtse partij. Lewin: „Niet ul tra-rechts". Maar toch wel met zulke programmapunten als: stuur alle buitenlandse arbeiders weg, hoe eerder ze het land uitgaan hoe beter. de doodstraf weer invoeren. Psychi aters uit de rechtszaal. stop de ontwikkelingshulp nodig is een gezond gevoel van na tionaal zelfbewustzijn. Daarom: alleen Europese eenheid als het geen land wat kost. En ook: verleen Suriname en de An tillen onmiddellijk onafhankelijkheid: Lewin: „Het is dwaasheid dat we geld uitgeven waar we niets voor terugkrij gen. Een kleine groep profiteert, er wordt niet gewerkt en ze zijn nog on dankbaar ook. De Rijksdelen kleden ons uit en als ze straks goed op hun eigen benen kunnen staan, zeggen ze nog niet eens dank je wel." Eerst zelf Zo denkt Max Lewin ook over de ontwikkelingshulp. „Laten we met dat geld onze aow-hulp (premievrij) finan cieren. Het bespaart zeker, met de Rijksdelen erbij, anderhalf miljard. Mooi geld om de begroting kloppend te maken." „Nee, we moeten eerst voor ons zelf zorgen. Met die anderen hebben we niets te maken. Het is de waanzin ge kroond, dat wij een historische schuld zouden hebben tegenover de arme lan den. De Spanjaarden (80-jarige oorlog) en de Fransen hebben het toch ook niet tegenover ons? Wij moeten de Duitse jeugd ook niet kwaad aankijken om wat hun ouders hebben misdre- Over het probleem van de Duitse jeugd, dat zij iets dergelijks ooit willen voorkomen en over schuldgevoelens praat de heer Lewin niet. Ook niet over het feit, dat staken van de ontwik kelingshulp in de arme landen de sastreuze gevolgen, (waarom niet dui zenden hongerdoden?) kan hebben. „Dat interesseert me niet; het belang rijkste is dat Nederland weer een ge zond land wordt." Doodstraf Over de doodstraf heeft Lewin, het type van de rustige kantoorman, klein en kalend, een omlijnd stand punt. „Invoeren, want beter een on schuldig gestrafte dan duizenden mis dadigers weer in de maatschappij. Weg met de psychiaters; genezing van moordenaars is niet mogelijk. Kijk maar naar Evans in Engeland en Baarnse moordzaak." Waar hij die wetenschap vandaan heeft? „Uit de literatuur. Nee, met de reclassering heb ik nooit gepraat, maar dat is ook niet nodig. De doodstraf werkt preventief." Fel wordt Lewin als hij over Veroni ca begint „Want dat is mijn idee om politieke voorlichting te kunnen geven waar ik bij de zuilen geen kans voor krijg, Bijna bankroete zakenlieden heb ben me er uit gewerkt met hun louche praktijken. Het staat allemaal in Tien tegen rood". De tegenwoordige eigenaar Verwey wordt van smokkelactiviteiten beschul digd. De vroegere eigenaars van be drog en financiële manipulaties. Nog enkele markante uitspraken van de NDP-voorzitter: Provo's vormen een mesthoop, die ander ongedierte aantrekt. Alleen kunst die bij het volk leeft is kunst. Van het Reve kan er mei door, maar Vinkenoog is niks. Een sprekershoek is een „rellenma- kershoek". Beernink vraagt over West-Irian DEN HAAG Welke betekenis hecht de minister van buitenlandse zaken aan de verklaring van de Indo nesische minister van binnenlandse zaken, generaal Rachmat, dat e 1969 in West-Irian geen volksstemming zal worden gehouden? Dit vraagt het Tweede-Kamerlid mr. Beernink (c.h.) schriftelijk mr. Luns. De heer Beernink is mening dat deze verklaring in strijd is met het akkoord dat onder super visie van de VN tot stand is gekomen. De heer Beernink vraagt de minis ter welke stappen zullen worden on dernomen om het plesbiciet te garan- Vragen van drs. Nederhorst (soc.) DEN HAAG De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, drs. Nederhorst, heeft premier Zijlstra gevraagd of hij inderdaad niet op de hoogte was van het werkgelegenheidsprogramma en de voorstellen tot verhoging van het bouwprogram die oud-minis ter Bogaers tijdens de kabinets formatie heeft gedaan. Drs. Nederhorst haakt in dit verband op hetgeen drs. Bogaers gisteren op :n persconferentie heeft gezegd: „Er zou vrij zeker overeenstemming zijn bereikt met de PvdA op basis van suggesties die naar voren zijn gekomen tijdens mijn gesprek met prof. Zijlstra. Deze suggesties hadden betrekking op de positie van de gemeenten, de werk gelegenheid en de bouwnijverheid." Dan citeert drs. Nederhorst het ant woord van de premier dat hij op 1 december in de Kamer gaf op de vraag van de heer Roemers (Is het juist, dat de heer Bogaers plannen ontwikkelde voor een gesprek met de PvdA en te rugkeer van het kabinet-Cals?): „Ik heb inderdaad de heer Bogaers ge vraagd tot mijn kabinet toe te treden. Met betrekking tot mijn programma bleek een grote mate van parallelliteit inzichten te bestaan. De heer Bo- s was echter van oordeel, dat eerst zou moeten worden geprobeerd of met de PvdA dit program, in hoofdtrekken uiteraard, ook uitvoerbaar zou zijn.' Waarom heeft de formateur de zeer concrete suggesties van de heer Bo gaers niet aan de PvdA voorgelegd, vraagt drs. Nederhorst tenslotte. Voor Indonesië ƒ66 min krediet DJAKARTA De Indonesische i nister van financiën, Frans Seda, h< begin deze week besprekingen gevoerd met de Nederlandse ambassadeur in Djakarta, mr. E. L. C. Schiff, over de wijze waarop het reeds eerder toegezeg de krediet van 66 miljoen zal worden verstrekt. Indonesië meent, dat het krediet de vorm krijgt van een exportbonus voor de inkoop van materiaal. Van het totale bedrag zou 22 mil joen geschonken worden, 4 miljoen uit langlopende kredieten bestaan en 40 miljoen uit contante kredieten. De Indonesische importeurs verwachten, dat het Nederlandse krediet voor 15 december ter beschikking zal komen. VN-vredesmacht moet op Cyprus blijven NEW YORK Secretaris-generaal Thant heeft gisteren de Veilig heidsraad verzocht het verblijf van d< ers van vredesmach van de VN op Cyprus e Lennep vredesmacht van de VN op Cyprus te nodig omdat vertrek van de vre desmacht de kans op herleving van de strijd tussen Griekse en Turkse bewo ners van het eiland zou vergroten. NEDERLAAG VOOR KIESINGER BONN Het nieuwe Westduitse ka- I binet heeft gisteren na amper ander half uur debat zijn eerste nederlaag geleden. Een artikel van het wetsont werp voor een financieringswet, die de economische rentelast van de land bouw ter hoogte van 140 miljoen mark op het bedrijfsleven zou afwentelen, werd met 215 tegen 152 stemmen en vijf onthoudingen verworpen. Optimisme over rondreis Wilson EINDHOVEN Vermoedelijk zullen we zeer binnenkort staan voor de toetreding van Engeland, Denemarken, Noorwegen en Ier land tot de Europese Econo mische Gemeenschap. Dit nieuws uit de mond van een Europa kenner als dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese Commissie, liet gisteren niet na indruk te maken. Dr. Mansholt behoort niet tot de scep tici, die van de Europese reis van Wilson langs de Europese hoofdsteden van de EEG in het volgend jaar niet veel verwachten. Mansholt, die sprak op een vergade ring van de Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond, vond dat er thans geen enkele politieke moeilijkheid meer de toetreding in de weg staat. Na de serie bezoeken van Wilson zal blijken, aldus dr. Mansholt, dat de toe treding ook technisch mogelijk is. Wan neer over enkele jaren de EVA-landen deel uitmaken van de EEG zal dit een grote overwinning zijn voor de politie ke ideeën van mannen als Monnet en Schuman. In een bijeenkomst voor studenten in Utrecht verklaarde de heer Mansholt gisteravond nog, dat de afwijzing van Engeland in 1963 een gebrek aan ver antwoordelijkheidsbesef was. De nood zaak tot aansluiting was er zowel voor Engeland als de EEG. De niet-aanslui- ting van Engeland heeft, naar het oor deel van de heer Mansholt, mede ge leid tot de huidige economische crisis in Engeland. Hij vond dat nu niet als voorwaarde gesteld kan worden, dat de ze crisis eerst voorbij moet zijn. Dit zou een economisch veto betekenen. Merkwaardig Merkwaardig noemde hij het, dat de EEG-ministerraad nog geen poli tiek gesprek over Engelands aanslui ting heeft gevoerd, terwijl er in de Engelse volksvertegenwoordiging wel een openbaar debat aan is gewijd. Hieruit zou blijken dat de EEG-mi nisterraad niet als een politiek or gaan functioneert. Engeland wordt de grootste impor teur van landbouwprodukten in de EEG. De heer Mansholt verwachtte, dat de komende jaren de prijzen van de landbouwprodukten in de EEG nog verder omhoog zullen gaan. Op dit mo ment kunnen de boeren als gevolg van de inflatie hun produktiviteitsver- hoging onvoldoende in reële inko mensverhoging omzetten. De Biesbosch Ter verbetering van de land bouwstructuur in de Biesbosch achtte dr. Mansholt medefinanciering van pro jecten door de Europese gemeenschap mogelijk. Maar belanghebbenden en de nationale overheid zullen dan ook aan deze financiering moeten meedoen. Hij geloofde, dat Nederland per 1 ju li 1967 zeer zou kunnen profiteren van het wegvallen van de bescherming van de Duitse pluimvee- en eierenproduk- tie. Ook zag hij voor de komende vijf jaar in de gemeenschap consumptiestij gingen voor eieren van 22 pet, voor slachtpluimvee van 37 pet, voor var kensvlees en melk van 10 pet. en voor rundvlees van 20 pet. Benzine duurder in Duitsland BONN De nieuwe regering in West-Duitsland heeft besloten de ben zineprijs met 4.3 Pfennig (ongeveer vier cent) per liter te verhogen. Ook de accijnzen op wijn worden verhoogd. Deze maatregelen zijn een onder deel van de plannen om het tekort op de begroting te beperken. Over een bedrag van 73 miljard gulden is er een tekort van twee miljard. De vorigé coalitieregering tussen de christen-democraten en de liberalen kwam ten val doordat er geen dek king kon worden verkregen voor het begrotingstekort. Een andere maat regel van de regering was het besluit de belastingfaciliteiten voor forensen te verminderen. in Zuid-Slavië BELGRADO Loekitsj, een Zuidsla- visch oud-minister van buitenlandse zaken, en Savitjs, ex-minister van bin nenlandse zaken van de republiek Ser vië, zijn gearresteerd, zo is gisteren Beiden waren op 16 september uit de communistische partij gestoten bij de zuivering van de staatsveiligheids dienst. Het is niet bekend waarom zij zijn gearresteerd. Den Haag is binnenskamers druk - zaal der beraadslagingen, of een bezig de bruiloftsdag van prinses raadslid de kleumige vingers bijna Margriet voor te bereiden. Het verbrand heeft aan de elektrische grootste vraagteken blijft het weer. kachels, die tot bijwarmen dienden, Wat zal het zijn? Een wit sneeuw- komt voor de tiende januari een kleed over de straten? Een zonnig gasverwarming. En wat dan is zal winterlandschap? Misschien een ijzi- blijven. Tot vreugde van de ge vrieskou met snijdende wind. vroedschap. Het kan storm en regen worden. Menig chic huwelijk is hier vol- Niemand weet het. trokken, maar nog nimmer een Puzzel daarom bij de vele vereni- vorstelijk, gingen, die een plaatsje kunnen Er is geen stad in Nederland, reserveren bij de plaats van de blij- waar men zo veel trouwzalen had de incomste. Iedereen zou wel wil- als in Den Haag. Tot voor enige ja was die heus nog groter. De De trouwzalen len, als... het mooi weer is. Stoerlin- gen verzamelen al bivakmutsen en extra grote schoenen, waar twee paar sokken in kunnen worden ge dragen. Weer anderen laten het bij voorbaat afweten. Doen het met de t.v. Het aannemen van de invitatie is echter een gewetenskwestie. Wie super-uitverkorenen kozen toen het reserveert dient te gaan. Ten eerste oude raadhuis aan de Groenmarkt: omdat ze anderen verhinderen een hoge marmeren gang, antieke ruit- plaats te krijgen en ten tweede om- jes en ramen, wat duistere zalen en dat het niet aangaat dat de bespro- kamers en een strakke zaal uit de ken blokken lege plekken worden jaren twintig. Maar voor een stoet bijna onbenaderbaar. De feestelin- Eigenlijk is het enige veilige punt gen moesten dan ook altijd door de in het programma de vlaggen- en achteringang naar binnen. Alleen de lichtjesversiering. Die trotseert Sinterklaas mocht via het bordes, alles. niet om zijn celibaat op te geven Het groen zal moeten komen van maar om de toegestroomde kinder de dennen en de magnoliabladen, tjes en burgers toe te wuiven en te die een extra weerbestendig waasje vermanen, krijgen. Een goudkleurig baldakijn voor de trouwzaal aan de Ja- Het oude stadhuis is nu eer? monu- vastraat moet de kleur brengen nu ment geworden, twistpunt voor de bloemen onmogelijk zijn. stedeschoonminnenden, die zich Binnen zal er veel veranderen, blauw ergeren aan het schamele Waar de raad wel eens gehuiverd wormvormige aanhangsel, even over heeft in de wit-met-gouden-biesjes bodig als de menselijke appendix Het heet tijdelijk, maar pessimisten vrezen dat het blijvender is dan het stadhuis zelf. Het bruidspaar van de tiende zal het dan ook gecamoufleerd, zo is be loofd, zien. In het raadsgebouw aan de Ja- vastraat worden de meeste paren naar een der benedenkamers ge- loodsd. Een nauwkeurig program ma, waarbij de bruidjes elkaar soms passeren van wachtkamer naar trouwkamer, van trouwkamer naar felicitatieruimte. De brede glanzende houten trap op gaan slechts weinigen. Daar wacht de raadszaal, die tot dusver door ieder betreden is door een smalle deur. Voor het eerst zullen de vleugeldeuren, waarachter ge woonlijk het college zetelt, open gaan voor prinses Margriet en haar bruidegom met hun gevolg. Het grote nieuwe stadhuis ontgaat ditmaal elke glorie. Toch hebben daar de meeste Haagse bruidsparen het „ja" gezegd. Na een ingewikkel de tocht via draaiende trappen of zelfs een lift. Het statig schrijden kan er niet bij zijn, wat menige bruid tot haar schrik gemerkt heeft. Ter compensatie kan wel uitvoe rig geposeerd worden op een bordes. Maar er is dan ook een kans, dat allerlei in en uit het stadhuis glip pende onbekenden mee op het plaat je komen. Maar wat de tiende januari be treft: dan zal er in Den Haag maar één trouwzaal, één bruid en één bruiloft zijn! Een passagier werd gedood en 25 gewond toen gisteren een deel van een stadstrein in Chicago van de hooggelegen haan viel. Waarschijnlijk had zich door de hevige regenval slik op de rails afgezet, die daardoor spiegelglad waren geworden. PARIJS Aan het einde van zijn bezoek aan Frankrijk zei Kosygin gis teren voor de televisie, dat zijn land Noord-Vietnam in alles zal blijven steu nen. Rusland en Frankrijk denken over tamelijk veel punten hetzelfde in de kwestie-Vietnam, aldus Kosygin. Volgens hem is de agressie van de V S tegen het Vietnamese volk de grootste hinderpaal voor internationale ontspanning en het aangaan van vreed zame, stevige betrekkingen tussen de landen. Kosygin keert vandaag naar zijn land terug. Intussen heeft president Johnson gisteren gezegd, dat hij het voorstel van paus Paulus, het bestand in Viet nam met Kerstmis en Nieuw Jaar te verlengen, in welwillende overweging zal nemen. Secretaris-generaal Thant hoopte, dat de strijdende partijen ge volg zullen geven aan de oproep. De internationale commissie van het Rode Kruis deelde gisteren in Genève mee, dat Hanoi een voorstel van de VS tot het houden van een conferentie over toepassing van de conventie van Genève, heeft verworpen. Journalisten in Italië staken ROME De Italiaanse journalisten zijn vanmorgen een 48-uur durende staking begonnen. De journalisten- bond heeft de staking gelast na het afbreken van de onderhandelingen over een arbeidsovereenkomst met de uitgeversbond. De journalisten willen betere salarissen en een kortere werk- Ook de werknemers van het open baar vervoer zijn in staking gegaan uit protest tegen het afbreken van de onderhandelingen over hogere lonen. (Van een onzer redacteuren) GESTREEFD wordt naar afzetting van koning Hoessein van Jordanië en vestiging van een volksdemocratisch, so cialistisch en revolutionair regime, dat als voornaamste taak heeft, oorlog te voeren tegen Israël. Openlijk wordt de volksoorlog gepropageerd, waarin Jorda nië met verreweg de meeste Palestijnse vluchtelingen een belangrijke rol moet k spelen." Dit schreven we bijna zes weken geleden naar aanleiding van de "door Syrië ggorgani- seerde aanvallen van de zogenaamde Palestijn se bevrijdingsorganisatie in het grensgebied met Israël. Het leek een vreemde conclusie, maar enkele weken later, toen zich aan de Jordaans- Israëlische grens soortgelijke „incidenten" voor- Atassiaap uit de mouw deden, hield Israël een strafexpeditie tegen Jordaans gebied. We schreven toen, dat deze vergeldingsactie bedoeld was, koning Hoessein te noodzaken de saboteur van het Palestijnse bevrijdingsfront beter ii. de gaten te houden. Israël maakte zich toen al zorgen over de politieke ontwikkelingen rondom Jordanië. In feite herinnerde het met zyn actie aan zijn dreigment, Jor danië te zullen binnenrukken, als koning Hoessein ten val zou worden gebracht. Dat de Israëlische vrees reëel was bleek enkele weken geleden, toen de Palestijnse bevrijdingsbeweging met steun van Syrië en Egypte openly'k aanstuurde op afzetting van de jonge koning. Toen deze opzet mislukte deed zich (vorige Aansporing week) een ernstig incident voor aan de Syrisch- Jordaanse grens. En woensdag kwam eindelijk de aap uit de mouw, toen de Syrische president Atassi de Jordaniërs aanspoorde, het bewind van koning Hoessein omver te werpen. „We hebben genoeg wapens voor wie ze maar hebben wil", aldus Atassi. Syrië neemt het Hoessein bijzonder kwalijk, dat hij het optreden van de Palestijnse bevrijdingsbeweging in zijn land heeft verboden. De com mando's van deze beweging werden in communistisch China opgeleid en via Syrië naar Jordanië „gesmokkeld". De Sowjetunie, die hiermede niet erg is ingenomen, verleent nu op grote schaal militaire hulp aan Syrië om te voorkomen, dat dit land zich eveneens tot Peking wendt. De Russische invloed in Syrië heeft echter nog niet geleid tot het weg nemen van de spanningen in het Middenoosten. Het is dan ook geenszins vreemd, dat koning Hoessein in de huidige situatie vooral de Russen ver antwoordelijk stelt voor de gevaarlijke ontwikkelingen van de afgelopen maanden. Hoessein weet dat hij van Israël niets te duch ten heeft. Het Arabische Legioen is hem trouw Gosfoiind gebleven, omdat het niet is geïnfiltreerd door Palestijnse vluchtelingen. Troepen van koning Feisal van Saoedi-Arabië staan aan de grens gereed om de vorst te hulp te snellen, als hij in moeilijkheden zou geraken. Ook kan Hoessein rekenen op militaire steun van de Verenigde Staten en Engeland. En het is dan ook de wetenschap, dat de koning nog

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5