i Weekagenda Commentaar Afscheid van ds. De Wit en installatie van ds. Hemmes Kritiek op toewijzingsbeleid inzake 336 woningen aan Churchill-laan De Lakenhal op 4 januari gemakkelijk bereikbaar (^on<\4rdcmck In kapel Diaconessenhuis kieuwe leidse courant VRIJDAG 9 DECEMBER I960 ,F- h i h - Vrijdag (9 december» Den Burcht, 8 uur: Friese vereniging, Sinterklaasavond. <*11 Foyer Gehoorzaal. 6 uur: vogelshow. '«I Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen- «itrum Rehoboth. tienersoc. 't Venster een Ikvond om nooit te vergeten. Aula Louise de Coligny-H.B.S., Kaeei- ,at 7, 7.30 uur: interscholaire contact- :ommissie, welsprekendheidsconcours. Boshuis, achter Hoflaan 74. ruilavond verzamelaar*. Stadhuis, 2 en 7.30 uur: begrotingsbe- ideling gemeenteraad. Den Haag Scnouwburg. 8.15 uur: [aagsche Comedie met ..De Meteoor". Den Haag Diligentia, 8:15 uur: Nieuwe Komedie met „Romeo en Julia" Scheveningen Op Gouden Wieken. ),15 uur: Parijse pianist Claude Bonneton Zaterdag (10 december» Foyer Gehoorzaal, 6 uur: vogelshow Rapenburg 1: jeugd-ontmoetingscen- trum Rehoboth. soc. 't Roefje, rechtbank Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelvereni ging T.I.G., opvoering van Hei Dieven- va- Breestraat 19, 8 uur: jongerensoc. Boe- jmerang, Suriname-avond. het Den Haag Diligentia, 1 uur: toneel netgroep Arena met „De kleine en de grote •ra. koning", 8.30 uur nam.: Nieuwe Komedie le- met „Romulus de Grote", cht Den Haag Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met ..Ik zoek Mious- 'as Den Haag Luth kerk, Luth. Burg- JHwal 9. 8 uur: adventconcert door dr. W hijfaudde. ,e" Scheveningen Kurzaal, 8.15 uur ^Concertgebouworkest, met pianosolist. hij Zondag (11 december» ;e- Rapenburg 10: jeugd-ontmoetingscen lig trum Rehoboth. sociëteit voor iedereen ie Open Huis. I Maandag (12 december) Burcht, 8.30 uur: oprichtingsvergade ring afd. Leiden Democraten '66. Stadhuis, 2 en 7.30 u.: gemeenteraads- jref-gadering, begroting. ie' Kleine zaal Gehoorzaal, 2.30 uur: Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen, baretliedjes, voorgedragen door n T. Kuylaars-Berben. Gehoorzaal, 730 uur: uitvoering Turn- Ikring Leiden en Omstreken. n(j LEIDERDORP dorpshuis, 7 tot ,ej uur: ruilavond voor jonge filatelisten, 8 SCHEVENINGEN Kurzaal, uur: jaarconcert Kon. Conservatorium voor Muziek. Dinsdag (13 december) Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: Film club 16 K. en O., A Midsummernights' Dream, inleider Hans P. van Oosterom. Gehoorzaal, 8 uur: Chr. Oratoriumver eniging Con Amore Weïhnachfcs-orato- rium J. S. Bach. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 2 en 7.30 uur: gemeente raadsvergadering, begroting. Schelpenkade 6. 8 uur: afd. Leiden Kon. Natuurhist. Ver., dia-avond. Museum Oudheden, 8 uur: prof. dr. J. M. Hemelrijk, A'dam, over Vroeg-Grieks aardewerk. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 Centrum met „Alleen op vrijdag." DEN HAAG Diligentia.* 8.15 Tingel-Tangel-cabaret Woensdag (14 december) Camera. Hogewoerd, 7 en 9.15 uui O., film van de maand, Salvatore Giuliano. Doopsgezinde kerk, Pieterskerkstraat, 30 uur: oecumenisch avondgebed. Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Danstheater. DEN HAAG Diligentia. 8.15 uur: Tingel-Tangel-cabaret. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 uur Utrechts Symfonie-Orkest. Donderdag (15 december) Gehoorzaal, 8 uur: bijzonder concert. ?.v. ingebruikneming van het nieuwe orgel, Albert de Klerk orgel. Aafje Hey- nis alt, Ned. Kamerorkest en Ned. Ma drigaalkoor. Schouwburg, 8 uur: Delftse studenten toneelvereniging met musical. Stadhuis, 2 en 7.30 uur: gemeente raadsvergadering. -groting Gehoorzaal. 2.30 uur: jeugdconcert Mij voor Toonkunst, t.g.v. ingebruikneming grote orgel, Ned. Kamerorkest, Albert de Klerk, orgel. WASSENAAR herv. dorpskerk, 8.15 uur: advents-kerstconcert Chr. Wasse- naarse Oratorium vereniging en Rott. Bachorkest, met solisten. DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerkoor. Vrijdag (16 december) Chr. Geref. Kerk, Steenschuur 9. 8 u; orgelconcert Feike Asma. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, tienersoc. t Venster bingo-avond Zaal Koningskerk, 7.30 uur: ruilclub voor verzamelaars. Den Haag Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „Een zondag New York". Den Haag Diligentia, 8.15 u.: Ned. Kamerorkest. Voor Leidse raad liet Rijk de grote boeman (Van onze stadsredacteur) LEIDEN De gemeenteraad, die gisteravond de behandeling van de be groting-1967 begon met het houden van algemene beschouwingen, is una niem van oordeel, dat het Rijk de grote boeman is, die talrijke Leidse ur gente plannen (noodgedwongen) dwarsboomt door te weinig financiële middelen ter beschikking te stellen. Laten we deze grote lyn even rusten ons te beperken tot een actuele Leidse zaak: avond- inplaats van mid dagvergaderingen van de raad, dan moeten we, na wat we gisteravond hierover van de fractieleiders vernamen, dit nog een open vraag noemen. Ons hierover gepubliceerde commentaar, door verscheidene sprekers dank baar geciteerd, werd wonderlijk genoeg door de PvdA-woordvoerder als pleidooi vóór en door de VVD-fractieleider als een pleidooi tégen avondvergaderingen gebruikt. De heer Van Aken, die bij afwezig heid van de heer Sommeling de be schouwingen opende namens de PvdA- fractie, wilde zijn woorden situeren Den Haag Kloosterkerk, 1 u.: orgel bespeling Bernard Renooy. Zaterdag (17 december) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth. jongerensoc. 't Roefje, original English party. Breestraat 19: jeugdsociëteit Boeme rang, met buiksprekende disco-jockey. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 8 uur: herv. jeugdsociëteit, „Misdaad in don ker Leiden". Den Haag Schouwburg, 8.15 u.: Haasche Comedie met „Voorjaarsontwa- Den Haag Diligentia, 1 u.: Arena met „De kleine en de grote koning"; 30 u. nam. Nieuwe Komedie met „Ma- ia, kijk, zonder handen". Scheveningen Circus-theater, 8 u.: Nationaal Ballet. Scheveningen Kurzaal, 8.15 u.: Resi dentie-Orkest, met pianist. Zondag (18 decembei) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, open huis vooi iedereen Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal-apotheek, Breestraat 74. tel. 20553. Op zaterdag 10 december zijn in Lelden voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur bovendien ge opend: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp is de gehele week ge opend. De Oegstgeestse apotheek is op zondag 11 december gesloten van 8 tot 24 uur. Apotheek Voorschoten is op zondag 11 december gesloten van 8 uur tot 22 uur. Doktersdienst Tot 12 uur zaterdagmiddag eigen dok ter bellen. Daarna 5 maal 2. ment van zwakte (18 jaar): woensdag 7 en 9.15 uur: Wie doodde Salvatore? Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Vier vrou wen voor Lay ton (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur. donderdag geen middagvoorstelling): Boeing-Boe ing (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het com plot der geweldenaars (14 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Ik een vrouw (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Westside Story (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw: schilderijen van Kees Vollemans. De Lakenhal: tentoonstelling eranse grafiek uit de 19de eeuw van 23 uov tot 12 dec dagelijks van 10 tot 4 u. zondags van 1 tot 4 uur Galerie Walenkamp Nieuwsteeg 11 tentoonstelling werken van Ao Dekkers tot 9 december. De Ruil Janvossensteeg 59: tentoonstel ling van poppen van Carla Klem van oov tot en met 7 dec vaD 10 tot 8.30 uur behalve zat eD zondag WASSENAAR - kunstzaal Heuff, Hot- laan 7: tentoonstelling van aquarellen van Joop Dam en keramiek van Geert Schreuder, van zat 26 nov. tot en i 15 dec„ maandag tot en met zat. van tot 5 u„ ook dinsdagavond 8 tot 10 zondags gesloten. tegen de achtergrond van „de lande lijke politieke crisis en het algemeen gevoel van onbehagen". Hij constateer de, dat Leiden, evenals de 947 andere gemeenten van ons land in sterke mate afhankelijk is van G.S. en het Rijk. Voor een aantal urgente Leidse za ken worden de vereiste toestemmingen onthouden. Ondanks deze gebonden heid en het geraamde begrotingstekort f 2.25 miljoen zal Leiden echter door moeten gaan met het maken van plannen. Mijn fractie voelt daarbij niet „uitkammen", bezuinigen of tem poriseren, aldus de heer Van Aken, omdat we niet weten in welke mate hierdoor het verzorgingspeil kan wor den aangetast. Hogere tarieven Het college heeft „met een zekere willekeur" gegrepen naar een verho ging van de elektriciteitstarieven ten einde een half miljoen gulden meer in het laatje te krijgen. Misschien zijn er nog meer mogelijkheden in deze rich ting, vond de heer Van Aken: de PvdA- fractie zal hierover nadere suggesties Hij had niet de indruk, dat Leiden in intergemeentelijk verband al het mogelijke heeft gedaan om „Den Haag" duidelijk te maken, dat het zo niet langer kan. Ook de PvdA-fractie heeft een ur gentielijstje: woningbouw en sanering: verkeersvoorzienin'gen in het kader van het wegenplan, de verschillende aspecten van de recreatie; het schep pen van een gezond industrieel kli maat; het voorbereiden van de volgen de fase van grenswijziging. Avond verga den ngen De gemeentelijke voorlichting kreeg niets dan lof toegezwaaid van de PvdA-woordvoerder; hy deed de sug gestie een gemakkelijk telefoonnum mer „aan te schaffen" ten behoeve van de burgerij die via deze mogelijkheid vragen en klachten kan richten tot het gemeentebestuur. Onze krant kreeg een compliment van de heer Van Aken voor het commentaar over de avond vergaderingenkwestie", volgens hem is een groot deel van de KVP-fractie ook voor avondvergaderingen. Ten slotte kwam de heer Van Aken met een stokpaardje aandragen: aan- liingebod en penningen voor honden. Netspa nning Veel waardering had de heer Lam- bermont(KVP) voor de manier, waarop het Leidse gemeentebestuur de nieuwe inwoners na de grenswijziging tege moet is getreden. Het betreurde de stagnatie van de bouw van de nieuwe veemarkt-annex sporthal en de stag natie van de omschakeling der net spanning. De heer Lambermont was niet enthousiast voor het plan van B en W. de verkeersbrigadiertjes te hand haven ondanks de toeneming van de verkeersdrukte. Volgens hem ligt hier een taak voor ouderen. Hij had voorts graag gezien, dat de voorgenomen in deling in parkeervakken van het Pie terskerkplein al lang was uitgevoerd. Grotere voortvarendheid is nodig ten aanzien van het industrieschap, vond de heer Lambermont. Zijn fractie is voor samenwerking met de rand gemeenten op basis van welwillend- Het merendeel van de KVP-fractie is voorts voor avondvergaderingen, die De nieuwe Noodraad-fractie voorzitter W. J. J. Pompe deed gisteravond in de gemeenteraad de suggestie Zuid-West een markt te geven. Hij vroeg of de woensdagnvarkt niet naar dit nieuwe stadsdeel kan worden overgebracht. Het antwoord op deze vraag wacht de raad voor lopig af; de begrotingsbehande ling is nog maar net begonnen. Nu wordt de woensdagmarkt gehouden op de Nieuwe Rijn. Daarva n dit pkuuböe. mniii dan om half acht zouden moeten be ginnen en tot uiterlijk 11 uur zouden moeten duren. Het verkrijgen van vergunningen voor bouw of verbouw duurt veel te lang in Leiden, merkte de heer Lam bermont op, van zes maanden tot drie jaar Het 3-oktoberfeest wilde hij gezellig houden zonder slinks inge brachte spandoeken in de optocht. Krentenbrood Mevrouw Geelkerken (prot.-chr.) zei teleurgesteld te zijn over de niet tot stand gekomen homogene opbouw de wethoudersportefeuilles. Zij was het niet eens met de heer Van Aken over het op de oude voet door gaan met het gemeentebeleid. In plaats daarvan wilde zij door een ver doorge voerde efficiency met het beschikbare geld meer doen dan tot nu toe werd gedaan. Wel doorgaan met plannen maken, vond ook mevrouw Geelkerken, en al toeleven naar het deel uitmaken van de grotere gemeenschap van het stads gewest. De samenwerking met omlig gende gemeenten wilde zij zien be vorderd. Voorts bepleitte mevrouw Geelkerken een betere doorstroming van het ver keer door een parkeerverbod voor Breestraat en Haarlemmerstraat tij dens de spitsuren, de aanleg van par- keergelegenheden aan de buitenkant van de stad en het weren van vracht wagens tijdens bepaalde uren. Met de sanering is Leiden volgens mevrouw Geelkerken niet op de goede weg. Er zal naar meer beperking moe ten worden gestreefd bij de aankopen door steeds een klein gebied tegelijk onder handen te nemen. Anders gaat Leiden od een krentenbrood zonder krenten lijken. De stichting van vee markt-sporthal vond zij van groot be lang, het geraamde tekort ten spiit. Veemarkt-sport h al Veel waardering had de heer Por- theine (VVD) voor de wijze, waarop de recente wethoudersbenoeming tot stand kwam. In tegenstelling met zijn PvdA-collega vond hij, dot de overweging van meer publieke be langstelling op avondraadsvergade ringen door het NLC-commentaar „voldoende is afgestraft". Commis sievergaderingen moeten misschien wel naar de avond verhuizen, meen- Na boter op het hoofd van de PvdA te hebben gesignaleerd ten aanzien van het regeringsbeleid, zei de beer Port- heine te hopen, dat de Voorlichtings dienst niet zodanig zal uitgroeien, dat het hoofd ervan „slechts een direc teursfunctie krijgt te vervullen". Inzake het veemarktproject meende de VVD-woordvoerder enige aarzeling te hebben bespeurd in de antwoorden van B en W. Ilij wilde hierover graag nader worden ingelicht. De heer Fnns CPDP) beperkte zich voornamelijk tot het geven van een internationale beschouwing, wat kri tische opmerkingen van raadsleden en voorzitter tot gevolg had. Ten slotte sneed hij ook nog een Leids onderwerp aan: de in aanbouw zünde 336 woningen aan de Churchill- laan. Deze zouden uitsluitend voor doorstroming worden gebruikt, zei hij maar uit een antwoord van B ei blijkt volgens hem, dat het mis dreigt te lopen met de toewijzing aangezien er al over een gemeentelijk contingent ten behoeve van ambtenaren is gerept. Hij zag hierin een parallel met de 303 verwarmde woningen in het Mors- kwartier en diende daarom namens zijn fractie het voorstel in de 336 wo ningen aan de Churchill-laan uitslui tend te bestemmen voor de doorstro- Nudat. de burgemeester had mee gedeeld-, dat de heer Koppen zich wegens drukke werkzaamheden als voorzitter van de Noodraadfractie had teruggetrokken, ontpopte de heer Pope zich als voorzitter van deze fractie. Deze drong aan op een markt in Zuidwest, waartoe de woensdagmarkt dan zou kunnen wor den gebruikt. Peperdure woningbouw moet wor den tegengegaan, vond hij, en de be woners van het woonwagenkamp moe ten niet te veel in de watten worden gelegd. Het Schouwburgplan dreigt zijns inziens een statusplan te worden; hij informeerde naar de mogelijkheid te bepalen, dat het tot nu toe va: stelde krediet niet verder zal worden overschreden wat kan gebeuren door het plan te vereenvoudigen. De heer Pompe vindt Leiden een saaie stad met een zeer conservatief beleid ten aanzien van de ontspan ning. Hij bepleitte uitbreiding van dc sluitingstijden van bars en café's tot 2 uur 's nachts en op vrijdag tot 4 uur. Als centrumgemeente heeft Leiden bovendien een nachtclub nodig, zijn mening, terwijl Leiden ook een taak heeft op het gebied van de der serieuze ontspanning". Mevrouw Van der Blom-Vijlbrief (CPN) zou het interessant vinden de mogelijkheid te bestuderen Leiden de eerste gemeente te laten worden die een aanvullende rijksuitkering krijgt. Het Leidse station vindt zij te klein en benepen. LEIDEN Zoals wij gisteren meld den, zullen de ministers en staatsse cretarissen prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven op 4 januari in De Lakerïhal een diner aanbieden. Het begint om 8 uur. Sinds enige tijd wordt de walkant van de Oude Singel tussen de Turf- marktsbrug en de Marebrug gerestau reerd, wat ook door andere werkzaam heden, afsluiting van dit straatgedeelte ten gevolge heeft gehad. Wij vernamen van de zijde der gemeente, dat de werkzaamheden tegen 4 januari zo ver gevorderd zullen zijn dat de auto's die de deelnemers aan het diner zullen rijden, gemakkelijk bij het museum kunnen komen. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Joseph Rutger, zn v G Severs en S Wage- maker; Jacobus Arie, zn v A Bos en J Huisman; Maarten, zn v A Ouwehand en L J van der Plas; Jo hannes Maria, zn v M W Tetteroo en I H M Eversteijn; Yvonne, dr v P Lens en S Ciere; Marian, dr v P Lens en S Ciere; Selma Ruth Bir- gitte, dr v P Vis en O B Poppe. Overleden: J W H Somerwil, 82 j, man; H van Berkel, 75 j, man; G Ende, 83 j, wed v W H Lamme; M van Iterson, 84 j, wed v C Bon tje; J Visser, 74 j, echtgenote v K Dorland; J A Wessels, 61 j, man. Gehuwd: M Toet en M Pennen- burg; F Nievaart en A M Smit; C M van Abswoude en P G van Haren; C J Fuchs en J A G Kan bier; F A de Laaf en J J Planje; W van Oosten en F C Sloos; F T K van de Pluijm en E van Houten; C B de Rooij en A G Boter; C C van Ingen H Eves; P Moenen en A C Vertelman. Ondertrouwd: C M Schrama en H M Coster; J Trapman en E La- bouchere; A F Blansjaar en M C H van der Meel; W H Faas en J Lips; G Mastrocinque en A M Apel doorn; A G de Wilde en I W Jans sen; E Bootsma H C Kramers; J W C Holleman en M Kapaan; H P M van der Hulst en B G M Mulder; A P van der Helm en C I M M V Elderhorst; R W Ligthart en T Pardon; WAM Golla en E A M Röling; G J C Bots en M W E Damen; S Dreef en J R Seijn; J J de Witt en C H Hendriks; C J van der Plas en C G van Beek; A J Martijn en M W Nieuwenhuis; A van der Waals en A Bink; J H Saveur en A Overdijk; H W de Fey en J Blikman; G C C Lam- mers Lisnet W van Huis; J du Prie C Muijzert; H J Ubbink en J E Huszar; D v Venetien en A M E Kromhout; C M de Groot en H J Otto; R Louwrier en J de Meij; J Boom en J Klinkhamer; J Pronk en M de Roode; H van Wees en P J Verhoeff: A Beumer en W Boezelijn. ADVERTENTIE gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten Vrees en hoop T~VE STEMMING in de Leidse ge- meenteraad, die gisteravond ten overstaan van een volle publieke tri bune met de begrotingsbehandeling begon, is er een van bedwongen pes simisme De raad is zich er pijnlijk van bewust, dat ook Leiden financieel met de rug tegen de muur staat, maar, gezien de gisteravond gehouden alge mene beschouwingen, heeft hem dat niet tot defaitisme gebracht De heer Van Aken (Pv.d.A.), die zijn zieke fractievoorzitter Sommeling verving, was uiterst bezorgd en zag geen mogelijkheden meer, de Leidse ontwikkeling op dit moment nog een eigen gezicht te geven. Voor stilstand in de projectie van het toekomstbeeld voelde hij evenwel niets. Mevrouw mr. Geelkerken (prot.-chr.) viel hem daarin bij. Haar vraag „Waarvoor zitten wij hier eigenlijk nog?" duidde op de hittere ernst van de situatie en tevens op een gevoel van machteloosheid tegenover zoveel zaken die geen uitstel gedogen, wil Leiden niet vervallen tot een achter gebleven gebied. Maar ook zij riep op tot moedig doorgaan, opdat het startsein kan worden gegeven zodra er betere tijden komen. „Wie zegt dat de financiële toestand zó blijft". Zo slingert de raad tussen vrees en hoop. Zijn vrees is volstrekt reëel, omdat hij zich zo afhankelijk en ge bonden weet. Zijn lioop is gefundeerd in het sterke voornemen om zich de komende vier jaren met vernieuwde vitaliteit voor deze stad in te zetten. Nomadentapijt uit't grensgebied van Westelijk-Perzië, de streek van prachtige door hun eenvoud zo geliefde tapijten. Bijvoorbeeld 135x190 f875.-. DEN HAAG, HOOGSTRAAT 30 Dronken chauffeur week de cel in DEN HAAG De 55-jarige bus chauffeur-havenarbeider uit Leiden had het niet getroffen: in een auto die niet was verzekerd, reed hij op de Molenwerf in verboden richting en botste hij tegen de auto van een tand arts. Tot overmaat van ramp had hij ook nog een stevige borrel op. De chauffeur zelf weet de botsing aan vermoeidheid; zoiets was hem nog nooit overkomen, verklaarde hij voor de Haagse politierechter. De officier van justitie bleef het een hoogst bedenkelijk geval vinden. Hij eiste f 100 boete omdat de auto niet was verzekerd, een week ge vangenisschap wegens de dronken schap en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Verdachte vond het nogal veel alle maal. Vooral die intrekking van het rijbewijs zat hem dwars.. „Ik moet nog f800 schadevergoeding betalen en dat kan ik dan niet", zei hij. ,.Dan zoekt u maar een andere baan" was het commentaar van de rechter, die veroordeelde tot f75 boete, een week gevangenisstraf en intrek king van het rijbewijs gedurende een jaar.^waarvan vier maanden voorwaar- Intrede dr. Van der Zwaan LEIDEN Op zondag 8 januari hoopt ds. W. van der Zwaan te Eind hoven zijn intrede te doen in de Geref. Kerk, en wel in een avonddienst in de Zuiderkerk, die om 7 uur begint. De bevestiging geschiedt door ds. A. T. Besselaar te Eindhoven. LEIDEN Met de woorden „a Dieu" besloot ds. J. de Wit als zieken huispredikant zyn afscheidstoespraak gisteravond tijdens een bijeenkomst in de kapel van het Diaconessenhuis. Een afscheid na negen jaar van wer ken. Deze kapel, aldus ds. De Wit, is de plaats, waar ik afscheid kan nemen. Dit is de plaats, die uitzicht biedt op de barmhartigheid van dc Messias. Dat ik mij nu kind aan huis voel, heb ik vooral te danken aan zuster Ans- pacht, die mij inwerkte en inwydde en daarnaast aan de directie en het bestuur. Het werk als ziekeyhuispredikant vergt wijsheid en tact. Échter niet het feit, dat er een dominee aan is verbon den, maakt dit huis tot diaconessen huis, maaV in de eerste plaats de hulp en de zorg van de zusters, die vaak de vele kleine dingen doen, die de zie ken zo waarderen. Kleine dingen, zo als ook de zang op zondagmorgen en het patiënten brengen naar de kapel. Als ziekenhuispredikant moet men werken uit het Evangelie; deze functie eist veel luisteren, maar, zo zei ds De Wit, ik vond het een voorrecht hier te mogen werken. Als voorzitter van het bestuur sprak prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink woorden van dank. Dank van het bestuur voor de toewijding en de trouw waarmee ds De Wit dit werk heeft ge daan, maar ook dank van het gehele huis en van het personeel voor het cursus- en kringwerk. Het is een verlaat emeritaat van een verlate levenstaak. De voorzitter over handigde een bedrag, waarmee hy in de eerste zomer van zijn emeritaat een reis zal kunnen maken. Dr. K. Dronkert, geref. predikant te Leiden, sprak als afgevaardigde van deputaten voor de verzorging van zie kenhuispatiënten en ziekenhuisperso neel. Hij gaf ds De Wit een boek over de apostel Paulus. De laatste, die ds. De Wit toesprak was administrateur H. Vogel. Hij bood de scheidende predikant namens het gehele personeel een radiotoestel aay, terwyl mevrouw De Wit bloemen kreeg. Hierna volgde de installatie van de nieuwe ziekenhuispredikant, drs. H. W. Hemmes. Prof. Bakhuizen van den Brink deed dit aan de hand van psalm 49. Hij overhandigde hem de sleutel van de spreekkamer, die ook op de deur van de kapel past. Een symbo lische sleutelmacht. Voor het funstio- neren van de kapel bent u verantwoor delijk. Aan het slot van deze bijeenkomst sprak ds Hemmes een dankwoord. Hij zei, dat het hem verheugde, dat ge meenteleden uit Schiedam waren ge komen om h.un belangstelling te tonen. „De gemeente van Schiedam zal als een dankbare herinnering in mij voort leven. De doorslag om deze benoeming te aanvaarden gaven vooal de werk zaamheden, die mij zó aantrokken, dat ik geen „nee" kon zeggen. Ook in Schiedam was ik belast met de geestelijke verzorging van zieken huispatiënten, maar de verdeling van mijn werk tussen wijk en ziekenhuizen was onbevredigend. Nu echter kan ik my helemaal aan deze taak wijden. De zekerheid van de steun van be stuur en directie maakt het mogelijk, aan het werk te gaan".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3