J ConciKe 19 januari De Doelen bijeen in Stel lutherse synode open I Oud-minister Algera (64) overleden 1 BOETE VOOR PREEK IN RHODESIË Auto's, de heilige koeien van nu Een noord voor vandaag School-slag: Uw probleem is het onze Geen ruimte voor de kinderen Zendingsraad kriigt centrum in Baarn Hebt u wel eens opgemerkt dat er een merkwaardig verschil is tussen de wijze waarop Genesis de roeping van Abraham bespreekt en Stefanus in Handelingen 7? Deze eerste diaken zegt dat Abraham geroepen werd ..toen hij nog in Mesopota- mië was", voordat hij in Haran ging wonen". Maar in Genesis 12 wordt ons beschreven dat Abraham ge roepen wordt als hij al in Haran woont. Daar staat zelfs in hoofdstuk elf: „En Terah nam zijn zoon Abram en Loten hij deed hen wegtrekken." Hier zit een prachtig onderling verschil om uit te buiten, om te zeggen: Zie je wel dat de bijbel zichzelf tegenspreekt! Maar dat is tegelijkertijd ook de gemakkelijkste weg. We kun nen natuurlijk ook zeggen: „Stefanus vergiste zich." Maar dan blijven we zitten met de vraag hoe zo'n eminent bijbelkenner zich kon vergissen, en waarom de schriftgeleerden hem niet op de vingers tikten. Maar er is ook de mogelijkheid om te zeggen: Stefanus en Genesis hebben beiden gelijk. Abraham werd in Ur geroepen. Hij verliet zijn land en zijn stam. Maar hij verliet niet zijns vaders huis. Hij was maar gedeeltelijk gehoorzaam en daarom vervulde God Zijn belofte maar ten dele. Hij leidde Abraham wel uit, maar niet in. Abraham bleef in Haran steken. Eerst moest hij het verdriet van de dood leren kennen eer hij vol ledig gehoorzaam leerde zijn, We lezen vandaag: Jesaja 59 111. VRIJDAG 9 DECEMBER 196*£ Paus waarschuwt links en rechts ROTTERDAM De eerste vol tallige zitting van het pastoraal concilie zal op 19 januari in de Rotterdamse Doelen worden ge houden. Er is een indrukwekken de lijst van onderwerpen vastge- Duven steld om op de eerste zittingspe- rt/".'rVk'on dc betekenis daarvan." Dan ben voor de „geweldige rijkdom riode te bespreken. Ook „hete1 volg» „de zin van het geloofsleven inleringen van het concilie en de over- hangijzers'zoals het celibaat en deze tijd" en vervolgens komen de vol-vloedige mogelijkheden die het biedt geboortenregeling zullen Ier spra- «^"«erprn aan de orde: de voor vernieuwing. Het concilie moet ge- spiritualiteit in het moderne leven: hetzier. worden als een begin in plaats i christelijk gedrag in de samenleving; J var. als een voltooiing, liturgie; de nieuwe cate- (Van onze kerkredactie) Bovenaan staat „de veranderingen i een emancipatie, waardoor men nieuwe en willekeurige interpretaties kan ge ven aan rooms-katholieke dogma's. Het concilie is juist een voortzetting van het leven van de kerk. een versterking, verbetering en aanvulling. Rechts kreeg te horen dat het ver keerd zou zijn geen waardering te heb- ke komen. Dit zou gisteren besloten zijn door de concilieraad, de raad van zeven, die vergaderde onder voorzitterschap van prof. A. van Melsen met het dagelijks bestuur van de centrale commissie bestuur van de centrale commissie mënVd"huVêÏÏik)de~vragen rondom li/ *1 (van elf leden), dat uit twee leden het priesterschap, waaronder het ce- I /O 1T11 I lOf^Tl bestaat. libaat; vragen rondom gezag en per- L .1 Tht de lanee reeks van verlansens bestaat Uit de lange reeks van verlangens ingediend door concilieadviseurs, rooms- katholieke organisaties, gespreksgroe pen en individuele personen zijn der tien onderwerpen als de mrest urgente gekozen om in de eerste zittingsperi ode besproken te worden. Brieven die niet zfjn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten hi af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Iemand heeft een werk plaats gehuurd voor vijf jaar tot 1 april 1967. Nu heeft de verhuurder een jaar van tevoren het contract opgezegd omdat hij het pand aan een familielid wil verhuren. De huurder heeft alles in het werk gesteld om een andere werkplaats te huren of te kopen, maar vruchte loos. Kan de eigenaar de huurder er op 1 april uit laten zetten, waardoor de huurder met zijn gezin brodeloos wordt? Of is huurverlenging moge lijk? Tot wie moet de huurder zich wenden? Antwoord: De huurder geniet huurbescherming en de verhuurder kan een goede huurder er niet uit krijgen tenzij hij het pand dringend nodig heeft voor eigen gebruik. Heeft hy dit inderdaad voor zich zelf nodig dus niet slechts voor een familielid dan zal de kanton rechter de belangen van verhuurder en huurder tegen elkaar afwegen en op grond daarvan beslissen of de huurder eruit moet of niet. Het feit dat de huurder brodeloos zou wor den, weegt zwaar. De huurder be hoeft zich niet tot de kantonrechter te wenden. Dit zal de verhuurder wellicht wel doen. Vraag: We werden bezocht door een juffrouw namens een instelling het Nipo. Ze liet een artikel zien en vroeg ons wat voor indruk dit maak te. Mijn vrouw gaf haar mening en daarop schreef zij .dit op een formu lier. met naam. adres en leeftijd. Zij vroeg of ik dit wilde ondertekenen met mijn handtekening. Ik deed het, maar had al spoedig spijt. Die juffrouw had een legitima- tiekaart bij zich en gaf me ook een kaartje waarop een bedankje stond gedrukt. Wat is dit voor een instel ling en is dit wel soliede? Antwoord: Het Nipo is het Neder lands instituut voor de publieke opi nie en het marktonderzoek. Men leest dikwijls uitslagen van de door het Nipo verrichte onderzoekingen in de dagbladen. Het is te begrijpen dat een fabrikant die een artikel wil introduceren, eerst wil laten onder zoeken, welke indruk de verpakking op het publiek maakt. U kan dus gerust zijn. De handtekening is nodig omdat het instituut zekerheid wil hebben dat de 70— tot 80.000 ondervraagde personen voor hun mening instaan Het instituut belooft de strengste ge- heimhóuding wat de ondervraagden betreft. Als het zich daaraan niet hield, zou het trouwens niet kunne» werken. Het is goed dat u naar de legitima tie gevraagd heeft en eerst het for mulier heeft gelezen voordat u het ondertekende. Daardoor had u zeker heid dat het onderzoek inderdaad door Nipo verricht was. Vraag: Onlangs verschenen er in de de Haagse bladen verslagen over de opening van de Francois Va- tel-school. Amalia van Solmstraat Jh Den Haag. maar niemand weet wie Francois Vatel is. Ik las slechts dat het een legendarische kok was uit de tijd van Lodewijk XIV. Antwoord: Men vindt zijn naam niet in Nederlandse handboeken be halve een opmerking in de Winkler Prins, dat hij op culinair gebied een begrip is geworden. Larousse van de 19de eeuw daarentegen schrijft dat hij de beroemde maitre d'hotel was van de grote Condé. In 1671 gaf deze prins een maaltijd voor de ko ninklijke jachtstoet. Er waszo'n me nigte gasten, dat aan de 25ste tafel het vlees ontbrak. Francois Vate1 beschouwde dit als een hem aange dane belediging. Toen daarna het vuurwerk letter lijk- in het water viel en een boodschapper te weinig zeevis mee bracht stortte Vatel zich in zijn de gen. Dit verhaal is geschreven door Mme de Sevigné. De keus van de naam werd gedaan door de heer G de Graaf, directeur van Hotel Kasteel Oud-Wassenaar, en deze is mooier dan de oude term va k sc 'nuol" chese; huwelijk en gezin (waarbij ook aan de orde komen: huwelijksbeleving en goboortenbeperking. voorhuwelijks geslachtsverkeer, concubinaat mengd huweliik)de vragen rondom libaat; vragen rondom gezag en per soonlijke verantwoordelijkheid in de kerk; de vernieuwing van het kloos terleven; de problemen van het ker kelijk ppafticiperen, of niet-partici- peren; de jeugd en de taak van de kerk ten opzichte van de vrede. Ui' de vijftig reeds benoemde conci- I lie-adviseurs zullen studiecommissies gevormd worden die tot opdracht krij- J gen om een rapport over deze onder werpen voor te bereiden Grando 19 ct Perlas 17 ct ROTTERDAM Sloot de actie School-slag zaterdag 26 november offi cieel met bijna achthonderdduizend gul den, de laatste twee weken is dat geste gen tot anderhalf miljoen, het cijfer dat men zaterdag in Hilversum hoopt te bereiken. Na de sluiting van de ei genlijke actie komen er dagelijks nog 2000 a 2200 giro-overschrijvingen bin- i nen- dat is per dag ongeveer acht ton. Uitbreiding Het is gebleken dat vele plaatselijke Tevens heeft de raad van seven giste- («ï'J4'?. christelijke scholen kerken en Iren besloten het aantal condlte-ad-1 par,1™.1.,ere" 1alsn°S aan School-slag i viseurs belangrijk uit te breiden. Het ziet ernaar uit dat hun aantal tot hon- |derd verdubbeld zal worden. Gisteren vooral namen genoemd (Van o c onderwijsredactie) (Van onze kerkredactie) MSTERDAM Als eindredac- teur van het maandblad So la Fide van de Nederlandse Lu therse Jeugdbond pleit de jour nalist E G. Boshuijzen voor openstelling van de lutherse sy node. ,.Een betere voorlichting van de kant van de leiding van onze kerk zou niet misstaan, en wij, gewone leden van de Lu therse Kerk zouden meer infor matie krijgen." Voorstel Al geeft Boshuijzen toe, dat het mis schien niet het seizoen is om over de synode te schrijven, die volgend voor jaar wordt gehouden, toch zegt hij: „Het is echter vroeg genoeg voor de synodale commissie om voor de vol gende synodezitting een voorstel voor te bereiden ook de ïuthëfrse sy node openbaar te maken." Schrijver sluit aan bij de openbaarwor ding van de hervormde synode. Hij zegt: „Tot 14 november leek de her vormde synode als twee druppels wa fer op de lutherse. Een conclaaf zon der pottckijkers van buiten, met af cn toe een nietszeggend communiqué Publiciteit Op die maandag namen de hervormde broeders met algemene stemmen het besluit journalisten tot haar zittingen die in het praktische leven toe te laten. Hoewel er belangrijke;staan zoals pastoors, kapelaans en jour- ji-- nalisten, maar ook bejaarden en reli- j gieuzen. Tevens zijn namen genoemd van mensen met een gepronoceerde me- ning zowel naar links als naar rechts, j punten aan de orde kwamen tijdens de rest van de zitting, is niet uitslui tend daaraan te danken dat de zit ting een opvallend goede publiciteit heeft gekregen. Bovendien was de achtergrondinforma tie die in de pers verscheen opmerke lijk veel beter en bleken synodeleden en journalisten enthousiast over de. mogelijkheid allerlei informele con-1 besloten zitting om hun eigen onder- tacten te leggen. werp in behandeling ie willen doen. Hoewel de vijf miljoen, die als doel was gesteld, waarschijnlijk niet ge- jhaald wordt, hoopt het actie-comité ze- ker de helft te bereiken. Geen samenwerking met ds. Oosterhoff I BEVERWIJK De kerkeraad van Op donderdag zullen de concihe-ad- de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) ziet geen mogelijkheid meer tot een viseurs in de Rotterdamse Doelen morgens bijeenkomen om hun op dracht te bespreken en 's middags in Signaleren Zo'n open synode heeft nog meer conse quenties. De pers is in de gelegen heid zinloos en onzakelijk gepraat en dom conservatisme te signaleren ter informatie van de kerkleden, die er recht op hebben van dit soort zaken op de hoogte te zijn. Tenslotte '.even we in een tijd waarin duidelijkheid en democratisch gevoel in het brand punt van de belangstelling staan". Hoewel Boshuijzen zich bewust is, dat een eventuele openstelling van de lu therse synode niet die belangstelling van buiten trekt als de hervormde, leek het hem toch goed enkele erva ringen door te geven. „Aangezien er in lutherse kring hier en daar nog enkele bezwaren bestaan tegen het idee buitenstaanders in de geheiligde synodehallen toe te laten." Paus Inmiddels is het precies een jaar gele den dat het Vaticaans concilie gesloten werd. De paus heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om een waarschuwen de vinger op te heffen naar zowel links als rechts. Links kreeg te horen dat het concilie geen breuk betekent met de kerkelijke traditie, een revolutie is, of zelfs maar BERGHUIS f OOR TV: „Schrappen van Smallenbroek te betreuren''* AMSTERDAM Dr. W. P berg huis, voorzitter van de ARP. '.egt het te betreuren, dat het versterkte cen traal comité oud-minister J. Smaller broek niet op de advieslijst heeft gezet In de tv-rubriek actualiteiten van de NCRV liet de heer Berghuis zien gister avond niet uit over de motieven, die tot het besluit hebben geleid, omdat de besprekingen vertrouwelijk waren. „De beslissing is in volkomen democra tische vrijheid genomen", zei !vj. Professor dr. Gesiua H. J. van de. Molen noemde in dezelfde ut/.ending het besluit van het versterkte entra.jl comité onrechtvaardig. Zij had de in druk gekregen, dat de vrees oor stem menverlies een rol heeft gespeeld. Ook het Tweede-Kamerlid G. Kieft vindt het jammer, dat de heer Smallen broek niet op de advieslijst is ge plaatst De anti-revolutionaire kiesverenigin gen van Zaandam en Elburg zijn van: mening, dat de naam van de u-be windsman op de lijst thuishoort. De heer Smallenbroek begon zijn politieke carrière in 1939 te Elburg. Hij was er wethouder en enige tijd loco burge meester. meester. Ook de kiesvereniging in Oud-Beijerland stemde gisteravond de heer Smallenbroek op de lijst, en wel als vijfde. Nieuwe spelling biina gereed DEN HAAG Nieuwe spelling regels zijn op het ministerie van onder wijs en wetenschappen in voorberei ding en zullen binnenkort als wets ontwerp aan het parlement worden aangeboden. Het gaat hier om revisie van „het groene boekje", de woorden lijst en de daaraan voorafgaande leidraad, die ruim tien jaar geleden zijn ingevoerd en nogal kritiek hebben ontmoet. Opnieuw bezien zijn z.g. bastaard-J De Jieilige koeien" op weg Ds. Van Garderen overleden (Van onze kerkredactie) DE MEERN In de ouderdom var 82 jaar is overleden de hervormde eme ritus-predikant ds, B. J. van Garderen, die onder meer tal van jaren predikant is geweest In Maassluis. De begrafenis! is in alle stilte geschied. Bruinis Johan van Garderen werd 29 februari 1884 te Baarn geboren. Hij stu deerde te Leiden theologie, werd in 1910 kandidaat en aanvaardde 11 febru ari 1912 zijn ambt te Oudenbosch. Ver volgens diende hij achtereenvolgens de gemeenten Lienden (1916), Sleeuwijk (1918), Nieuw- en Sint Joosland '1921), Maassluis (1929) en Ankeveen (1948). Op 1 maart 1949 werd hem emeritaat verleend. Reeds tijdens de Eerste Wereldoorlog was ds. Van Garderen te Oudenbosch werkzaam als reserve-Werprgdikant 1 Gedurende de Tweede Wereldoorlog iwerkte hij een "id onder Nederlandse krijgsgevangenen in Duitsland. Na 1945 maakt hij enkele reizen met 'roepen transportschepen naar het toenmalige Nederland- Indië. waar hij noa enige tijd gewerkt heef» als geestelijk ver zorger in het militair hospitaal te Tjimahi op Java. verantwoorde samenspreking met haar vroegere predikant ds. L. E. Ooster hoff. Uit een briefwisseling is het de kerkeraad gebleken, dat ds. Oosterhoff zijn dwalingen handhaaft en in feite een samenspreken op basis der beslui ten van de generale synode van Rotter- dam-Delfshaven niet wenst." Ds. Oosterhoff is thans predikant van een apart staande vrijgemaakt-gerefor- meerde kerk te Beverwijk. Beroepi ngstverk GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda (vac. J. Hengeveld): A. Segger te Middelstum. Aangenomen naar Meerkerk: G. J. Grafe te. Zuid-Beijerland. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Barendrecht: kand. W. G. Rietkerk te Lisse: te Zuidhorn (accl.) M. K. Drost te Mariënberge; te Vlaardin- gen: R. Houwen te Hattem. OUD-GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Rotterdam-Zuid (vac. T. Woudwijk): oefenaar L. M. Kees maat, aldaar. I Na langdurige ziekte (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Na een vrij lang durige ziekte is in de nacht van woensdag en donderdag jl. in Den Haag overleden het lid van de Raad van State mr. J. Algera, oud-minister van verkeer en wa terstaat en oud-lid van de Tweede Kamer voor de Anti-revolutio naire partij. Zijn stoffelijk overschot zal maan dagmiddag om half een op de Haagse begraafplaats Nieuw Eykenduinen ter aarde worden besteld. Mr. Jacob Algera werd op 28 maart 1902 als zoon van een bakker in het Friese dorp Wirdum gebo- ren. Na de lagere school bezocht hij de Chr. HBS te Leeuwarden en deed vervolgens staatsexamen gymnasium b. Als jong ambtenaar op de provinci- ale griffie in de Friese hoofdstad be- icgenheden betreffende verkeer gon hij in zijn vrije tijd aan de rech tenstudie, waarin hij in 1933 docto raal examen aflegde. In de jaren der tig werkte hij enige tijd bij de pro vinciale bibliotheek van Friesland. Mr. J. Algera Zijn politieke carrière begon in 1935, in welk jaar hij werd gekozen tot an ti-revolutionair lid van de Leeuwar dense gemeenteraad. Na de oorlog was hij korte tijd waarnemend burge meester van Leeuwarden. In 1937 kwam hij in de Tweede Kamer. Tij dens de oorlog leidde mr. Algera de illegale AR-partij in Friesland. Hij werd door de Duitsers gear resteerd en in de kampen Schoorl, Haa- ren, Buchenwald en St. Michielsgestel gevangen gehouden. Kort na de bevrij ding werd hij weer Kamerlid en in 1946 tevens lid van Gedeputeerde Sta ten van Friesland. Deskundig spreker Mr. Algera had van 1935 tot 1952 zitting in de Tweede Kamer. Hij gold daar als een zeer deskundig spreker over juridische onderwerpen en aange- Zendeling beschreef marteling (Van onze kerkredactie) De hele zaak is buiten Rhodesië be kend geworden, doordat Noel Salter; van de Britse raad van kerken er tij-1 dens zijn bezoek aan Rhodesië van j hoorde. Salter ontmoette ook de Afri kaan in kwestie, een theologisch kandi-| daat, die op Salter een absoluut be trouwbare indruk maakte. De jongeman bevestigde de juistheid van het verhaal. Hij was door de poli tie geschopt en geslagen, omdat hij niet wist, waar zijn neef verbleef. Uiteinde lijk werd hij de „kamer met de slang" binnengebracht met de opmerking „Weet je wel, dat sommige mensen de ze plaats niet meer levend verlaten?" Terug in Londen zei Salter: „Ik hoop, dat ze nu in Salisbury (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op een zeer toepasselijke plaats de hoogste etage van het zeven verdiepingen tellende Groothandelsgebouw had, de Nederlandse Huishoudraad giste ren een bijeenkomst belegd met als gespreksthema „Welke consequen ties heeft hoogbouw voor de bewo ners?" De benaming „mastodonten <>p de grasmatten" en de uitlating J „we ontdoen het eengezinshuis van alles wat het leven waardevol maakt behalve het zitten, eten. wassen en slapen en gaan deze gesteriliseerde woonvorm stapelen" wijzen er al op, dat dit woontype niet aan kritiek zou ontkomen. „In plaats van een leefgemeenschap had. Voor Baby POEDER - CREME - OLIE - ZEEP woorden (ontleend aan andere talen) j vormen onze huidige woongebouwen waarvoor tweeërlei spelling mogelijk 'alleen eeri opstapeling van indivi- werd, terwijl daarbij bovendien niet duele gezinnen, terwijl toch het beeld altijd een duidelijke lijn werd aange- van de toekomst, waarin het werke- houden. lijke wonen boven de begane grond Er komt nu één spelling van die is waar gemaakt, ons helder en dui noorden, dus geen keuzemogelijkheid óelijk voor ogen staat", zo zei de heer meer. Deze spelling houdt zo veel mo- L. J. de Jonge. HBO. architect BNA. gelijk rekening met de uitspraak. De Pleidooien voor het kind en on- bastaardwoorden zijn voorts zoveelvriendelijke opmerkingen ten op- mogelijk „vernederlanst". I zichte van de auto kwamen vaker naar voren op deze bijeenkomst. Spelruimte onontbeerlijk voor de ontwikkeling van de kleuter - en ruimte voor auto's zijn eikaars tegenvoeters", aldus drs. C. Bitter, als socioloog-psycholoog verbon den aan het Instituut voor Ge zondheidstechniek TNO. „Waar het een is, kan het ander niet zyn. Het is bepaald een wa' achterlijke toestand dat er voor vervoersmiddelen zoveel vierkan te meters ruimte worden gereser veerd die op een menswaardiger wyze zou kunnen worden be steed." Drs. Bitter sprak zelfs over „die heilige koeien van de mo- ierne wereld". Ze zouden op een keurige wijze in ondergrondse garages kunnen worden ondergebracht, stelde hij. Op kleine afstand van het Groot handelsgebouw gebeurt dat overi gens al: de ondergrondse parkeer garage onder het Schouwburg plein. Weinig klachten Over het wonen in hoogbouw ko men overigens weinig werkelijke klachten binnen, aldus drs. Bitter. De reden daarvan is naar zyn oordeel drieërlei. In de eerste plaats is men over de woningen op zichzelf, aanvan kelijk althans en ook al omdat het vaak de eerste zelfstandige woning is die men betrekt, wel tevreden. Ver der heeft men nauwelijks een verge lijkingsbasis en tenslotte is er het avontuurlijke element en het zich let terlijk kunnen verheffen boven het worden. SALISBURY Een Ameri kaanse zendeling in Rhodesia.' grijpen, dat de hele wereld op hen let." Charles Blakney, is veroordeeld tot een boete van 15 pond, omdat ihy in een preek woorden zou heb ben gebezigd, die tot doel hadden de politie aan minachting en spot bloot te stellen. UTRECHT Aan de rijksuniversi- In een preek in de congregationalis- j teit te Utrecht is mejuffrouw A. J. M. tische kerk van Salisbury op 24 juli Alkemade uit Rotterdam gepromoveerd tot doctor in de letteren op het proefschrift Vrouwen XIX, geschiede- Proefschrift over 19 vrouwencongregaties (Van onze onderwijsredactie) had ds. Blakney gezegd: „Een Afrikaans lid van de gemeen te is meegenomen naar een politiebu reau. Daar werd hij naakt in een kleine cel gestopt, die bekend staat als „de kamer met de slang". Een onder stroom staande draad hing naar beneden in de cel en draaide in het rond. De man kreeg elektrische schokken, tot hij Het bewustzijn ver loor." Acht blanken liepen de kerk uit en nog geen uur later was de politie al bezig de kerkgangers te ondervragen naar wat ds. Blakney precies gezegd nis van 19 religieuze congregaties 1800-1850. Zij komt tot de conclusie dat de leden van de acieve vrouwen-con gregaties hebben bijgedragen tot de emancipatie van de vrouw in de vorige eeuw. Betrouwbaar De rechter zei, dat het verhaal gelo- gen was en dat de predikant duidelijk bevooroordeeld was. leven van alledag, waardoor moge lijke kritiek overstemd wordt. „Dat een (zeer klein) deel van de bevolking uit vrije keuze een woning in een hoog woongebouw betrekt, mag geen vrijbrief zijn om hoogbouw in meervoud te plegen in een kwali-1 teit die een zeer twijfelachtige toe- komstwaarde heeft", zo oordeelde hij. Hij zou het juist achten wanneer; medische en sociale wetenschappen I bij het onderwerp „hoog-contra laag- bouw" betrokken zouden worden. Met de sociale wetenschappen is dat al SPAANSE SINAASAPPELEN het geval, zij het nog niet voldoende.: ...binnen 48 UUf hier! Maar de medici zouden, zo stelde dezey ze direkt uit Spanje 0p uw tafel spreker, zeker in de toekomst meerp|ukvers. boordevol sap en met 30% meer bij de volkshuisvesting en de ruim- vi„min8 c Pu[. V0OT M(1 telyke ordening geraadpleegd moeten hele winter! terstaat. Reeds voor de oorlog trok hij in het parlementaire milieu de aandacht melg zeer gedegen redevoeringen over o.m,i de toelating en uitzetting van vreemde- E lingen en de uitoefening van het recht tot vereniging en vergadering. i Hoogtepunt van zijn loopbaan was* de benoeming tot minister van ver-, keer en waterstaat in 1952, toen hij j tezamen met prof. dr. J. Zijlstra toe trad tot het derde kabinet-Drees. In 1956 ging hij over naar het vierde mi- nisterie-Drees, maar in 1958 zag hij zich in verband met zijn zwakke ge zondheid genoodzaakt voortijdig t ontslag te nemen. Kort daarna volgde zijn benoeming tot lid van de Raad van State. Deltaplan De naam van oud-minister Algera L zal vooral verbonden blijven aan het Deltaplan. In 1956 diende hij de Delta- wet in, die het jaar daarop door de j. Staten-Generaal met grote meerder- *j beid werd aanvaard. Mr. Algera heeft altijd zijn persoonlijke bemoeiingen j met dit plan trachten weg te cijferen. „Dit is een nationaal werk cn niemand mag de eer voor zichzelf opeisen" zei hij destijds in een interview. Audio-visueleliulp (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM De Nederlandse Zendingsraad vestigt in Baarn een centrum voor audio-visuele hulp. Daar zullen onder meer de foto's worden ondergebracht die tijdens de reis van ds. Ype Schaaf en.de fotograaf Hans Samson zijn gemaakt. In ons bericht van gisteren meld den wij dat reeds, maar de indruk werd gewekt dat de foto's zullen wor den ondergebracht in de foto-afdeling van het gereformeerde zendingscen trum. Dit is niet de bedoeling. Tot nu toe hadden zowel Baarn (ge reformeerde zending) als Oegstgeesf I (hervormde zending) een eigen foto archief. Reeds lang werd de behoefte gevoeld om de beschikking te krijgen over meer materiaal. Daarom kwamen de hervormde, de gereformeerde zen ding, de Gereformeerde Zendingsbond, de Nederlandse Zendingsraad, de stich ting Oecumenische Hulp, het Neder lands Bijbelgenootschap en enkele buitenlandse organisaties overeen een foto-safari door Afrika te bekostigen om nieuw actueel materiaal te krijgen. Dit materiaal zal worden onderge bracht in een gebouw in Baarn onder I auspiciën van de Nederlandse Zen dingsraad. De organisaties die de reis j j bekostigden zullen het materiaal kun nen gebruiken, terwijl ook anderen het tegen vergoeding zullen kunnen ontvangen. Twee promoties in medicijnen aan VU AMSTERDAM Aan de Vrije Uni versiteit zijn vandaag de heren J. A. Schipper en H. H. J. Zwart tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd. De heer Schipper promoveerde bij prof. dr. J. F. Folkerts op het proefschrift Hersenletsel, een correlatie-onderzoek van 1395 patiënten in de acute post-traumatische fase. De heer Schipper is als psvehiater werkzaam bij het Psychiatrisch Zie kenhuis Bloemendaal in Den Haag. De heer Zwart promoveerde bij prof. dr. ;G. den Otter op het proefschrift Com plete left hearts bypass without tho- iracotomy, an experimental study in I dogs. De heer Zwart is sinds 1964 als arts-assislent werkzaam bij de afdeling I heelkunde van het Academisch Zieken huis van de VU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2