Meisjes vervelen zich niet meer Rhodesië doet beroep op Veiligheidsraad Grote verliezen bij exportslachter ij en MOOIER WONEN PRACTISCH LEVEN K AMROBANK DURFDE TE BREKEN MET TRADITIONEEL PERSONEELSBELEID Methode ontwikkeld tegen kanker Na het uitpakken gaat Elisabeth met de stukken naar de zoge naamde bankproofmachine, die ze telt en tegelijkertijd sorteert. Nu worden de getelde en gesorteerde stukken in recordtijd ma chinaal gefilmd, op zogenaamde microfilm. Het lakens mogen uitdelen van die twee (en nog enkele anderen) is een der resultaten van een opmerkelijke proefneming, die de Amro-leiding hier anderhalf jaar geleden begon. Anderhalf jaar bestaat ook de neder zetting van deze bank in Emmcloord. waar centrale werkzaamheden wor den verricht. Fraaier De redenering was: nu we hier (ruimer arbeidsaanbod) die dépendance toch met allemaal nieuwe meisjes begin nen, zullen we eens nagaan of juist is wat we al een hele tijd denken: dat je alle voorkomende werkzaamhe den door alle arbeidskrachten in een rouleringssysteem moet laten ver richten, om veel betere resultaten te verkrijgen. Welnu, die veronderstelling is maar al te waar gebleken. De resultaten wa ren zelfs fraaier dan men had dur- ven hopen: verloop praktisch nihil j tegen een percentage van 20 tot 50, dat normaal is bij meisjes in deze leeftijdsklasse. Ziektecijfer 2,5 pro cent, tegen een landelijk gemiddelde van 6 tot 7. Arbeidsprestaties gelijk, zo niet beter dan op soortgelijke afde lingen, elders in het concern, ..waar let wel oudere en duurdere krachten werken! Het geheim is, dat alle meisjes, thans 120 maar op den duur 200, doordat ze al het voorkomende werk kunnen doen, plezier erin hebben gekregen. Hierdoor willen en kunnen ze best verantwoordelijkheid dragen. Zelfs van een niet vermoede omvang, zoals Francien en Elisabeth. Meisjes die zo in Emmeloord werken en tevoren op andere kantoren heb ben gezeten geven het onmiddellijk toe: dit is het. Francien Versteeg had eerder een baan op een verzekerings kantoor, afdeling schade-controle. De hele dag moest ze schadegevallen op één bepaald onderdeel controle ren, een deeltaak waarbij ze nooit het gevoel had iets gepresteerd te hebben, maar haar werk gevorderd te zijn: „De volgende dag knabbel je maar weer verder aan de stapel, waar je gistermiddag was opgehou den; om dol van te worden". Maar hier? Fantastisch. Toetssteen Dit systeem selecteert ook mensen die leiding kunnen geven. Het gedrag van het meisje in de groep is hier voor de toetssteen. Uit de diverse werkgroepen komen namelijk zo is de praktijk dominerende figu ren naar voren: ze zijn vraagbaak, woordvoerster, opinievormster, vre destichter van de groep; haar gedrag kenmerkt zich verder door hulpvaar digheid, flair, het hebben van allerlei ideetjes en invallen. Een oplettende chef signaleert dit en ziet hierin een aanwijzing met een leidstersfiguur van doen te hebben. Als ook blijkt dat haar collegaatjes haar ten volle aanvaarden volgt voor zo'n meisje een proef met leiding geven in klein verband, enzovoorts. Het hier beschreven systeem is als de voorloper van een ontwikkeling te beschouwen. De toenemende mecha nisering heeft aanvankelijk geïnspi reerd tot het aan-de-lopende-band- werk. waarbij de werknemer een zeer kleine deeltaak kreeg toegewe zen. Het geestdodende aspect hiervan leidde ertoe dat bedrijfsleidingen zich gingen concentreren op de menselijke verhoudingen (human re lations): het geven van een andere inhoud aan de leiding en het aankwe ken van kameraadschap in het ar beidsmilieu. Dit is de gebruikelijke gang van zaken, nadat een jong meisje is aangenomen op een kantoor: ze krijgt een deeltaak toegewezen. In dit geval post uitpakken. Maar volgens de nieuwe werkme thode die de AMRO-bank in Emmeloord toepast, betekent dit werk maar een facetje. Elisabeth Smit en haar collega'tjes doen méér. te weten de v olledig e incasso (zie andere foto's). Doorbroken en heeft men ook met de verwerking van de verschillende pieken (coupon behandeling heeft bijvoorbeeld een heel andere piek dan reischeques) weinig moeite meer. Denkt men dan nog even aan het minieme verzuim, dito verloop en de uitstekende ar beidsprestaties dan wegen de langere opleidingstijd en de iets meer vergen de apparatuur daar ruimschoots te gen op. Voor de meisjes zelf is het plezier in In beide gevallen heeft men de zaak werk het grootste winstpunt. Dat overtrokken: eerst ging men eenzij- dit geen iosse opmerking is moge blij- dig uit van de arbeidsprestatie, daar- ken ujt j^un bereidheid eerder te ko- na eenzijdig van de menselijke ver- men 0f ianger te blijven, als dat no- houdingen. Het systeem-Emmeloord djo is omgekeerd kunnen ze ook eer- houdt met beide kernfactoren reke- der naar huis als de dagtaak voor ning. Beter: het kan worden het einde van de werktijd af is, het- beschouwd als Kruispunt van beider geen soms wel een uur winst kan belang; het haalt er uit wat voor bei- opleveren, de maximaal haalbaar is. Dat dit ook de maximaal haalbare „opbrengst" op moet leveren lijkt een hieruit lo- HftCll gisch voortvloeiende conclusie. Doorbroken is de foutief gebléken ge- dachte. die overigens nog wijd en «Een ander positief punt is. dat de zijd opgeld doet, dat jonge vrouwe- 1 Knieper rechterhand van Kiesinger BONN Werner Knieper is gisteren benoemd tot hoofd van de Bondskanse- larij onder Kurt Georg Kiesinger. Hij heeft op Defensie gewerkt. Knieper, die de rang van staatssecretaris krijgt, volgt Westrick op. Ademhalingsziekte pluimvee wordt bestreden lijke arbeidskrachten zonder admi nistratieve opleiding alleen maar bruikbaar zouden zijn voor monoto ne routinezaken. Het blijkt dat als een appèl wordt gedaan op de moge lijkheden die ieder meisje heeft, alsmede op haar verantwoordelijk heidsgevoel. ongedachte resultaten niet lang op zich laten wachten. Wat gebeurt er dan precies oord? Die. meisjes verrichten hier 12 taken of soorten werk. Voorbeelden: giro, incasso, couponbehandeling, reischeques, effecten, assurantiën. De heje centrale is onderverdeeld in groepjes van twee-aan-twee samen werkende meisjes. Als nieuwelinge ga vje eerst veertien dagen naar een leslokaaltje toe om er een stoomcur sus te volgen. Het hoe en waarom van het werk wordt daar verteld en men leert er het belangrijkste van de basistaken. Dan wordt het nieuwe meisje toever trouwd aan een collega die het werk al door en door kent. Zij leert haar de taak met alle bijbehorende tech- niekjes verder. Ook helpt het erva ren meisje haar collegaatje, waar ze formeel niet boven staat, met verder inburgeren in het werkmilieu. Langzaam maar zeker loopt die leerver- houding af en worden de twee meisjes eikaars partners. Ze blijven samcnwericen, helpen elkaar, komen op tempo en.... gaan dan weer ander werk doen. Want nooit verrichten ze dezelfde (afgeronde) taak langer dan twee tot drie maanden. Perspectief Zeer onconventioneel, want gebruike lijk is dat de leiding zou zeggen: Ha, dat meisje is lekker ingewerkt, nou gaat haar inwerkperiode vruchten af werpen. En ze zou op haar zelfde plaatsje blijven zitten.... Maar neen. hier niet Opnieuw gaat het meisje naar het leslo kaaltje voor een cursus, hoewel kor ter dan de eerste omdat men alle taken eigenlijk als varianten op de basistaak zou kunnen beschouwen. Opnieuw gaat ze vervolgens met een ervarener meisje samenwerken in de praktijk. Maar met een andere taak. Dit gaat net zo lang door tot alle taken achter de rug zijn. Zelfs de cantinedierst hoor daarbij. Op deze manier wor den de meisjes niet alleen allround, ze gaan ook samemhangen ontdek ken, ja, ze krijgen er idee van wat een bank is en doet. Kortom haar bezig-zijn krijgt inhoud, perspectief. Een „opbrengst" die nog belangrijk gro ter is dan tot nu toe werd geschetst. Wat het bedrijf betreft: omdat alle werkneemsters ook van alle markten thuis zijn, kunnen de vakanties veel gemakkelijker worden opgevangen. meisjes haar vriendinnen animeren ook bij deze Amro-centrale in Emmel oord te komen werken; terwijl barre weersomstandigheden waardoor de busverbindingen wel eens uitvielen voor de meeste meisjes geen ver ontschuldiging vormden om dan ook maar niet naar het werk te ko> men. Ze liften dan eenvoudig. Emmel- Nu reeds staat vast dat ook elders in het Amro-concern deze werk wijze zal worden doorgevoerd. Amsterdam is nu aan bod. Het is niet te verwonderen dat „Em meloord" zoveel kijkgraag, des kundig bezoek ontvangt. Want het kon wel eens een keerpunt betekenen in het traditionele personeelsbeleid. be de heer De Kromme brieven geschreven, o.a. ook aan de Koningin. Een jaar of vier geleden heeft hetKWF de subsidie gestaakt op advies van we tenschappelijke adviseurs (o.a. medewer kers van het Nederlands Kanker Insti tuut). Er bestonden verschillen van in zicht omtrent de mogelijkheid van een bepaalde methode van onderzoek, aldus het KWF. China-commissie in VS WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de vorming bekendge maakt van een tien man sterke ad viesraad die nieuwe denkbeelden moet helpen ontwikkelen voor de Ameri kaanse politiek jegens China. „Voorstel van Engeland afwijzen"' SALISBURY De Rhodesische regering heeft een dringend be roep op de Veiligheidsraad ge daan het voorstel van Engeland om verplichte economische sanc ties tegen het bewind van premier Smith voor te schrijven, van de hand te wijzen. De Veiligheids raad komt vanavond om elf uur Ned. tijd bijeen om het Britse verzoek te bespreken. Ook heeft Rhodesië gevraagd zijn standpunt in de raad te mogen toelich ten. De regering-Smith is van oordeel, dat als het verzoek van Engeland geldig wordt geacht, hieruit volgt dat Rhode sië een zelfstandige staat is. Mocht En geland staande houden, dat het geschil een binnenlandse aangelegenheid is, dan HULP GEVRAAGD VAN DE REGERING ZEIST De grote Nederlandse exportslachterijen, die dagelijks tienduizenden panklare braadkui- kens voor uitvoer aanbieden, ver keren in grote moeilijkheden. De produktie in Nederland en West-Duitsland is het afgelopen jaar met resp. 20 en 35 pet. ge stegen en de prijzen zijn tot ver beneden het kostprijsniveau ge daald. De groolhandelsprijzen vielen van 2.55—2,70 terug tot 2.30—2,45. De slachterijen lijden een verlies van 30 a 40 cent per kuiken. Per week is er een overproduktie van 150 ton. Ook de Nederlandse consument kan thans pro fiteren van de extra lage prijzen voor braadkuikens. Het dagelijks bestuur van het pro- duktschap voor pluimvee en eieren heeft een onderhoud aangevraagd bij de minister van landbouw om de ernsti ge situatie op de braadkuikenmarkt te bespreken. De vooraad bedroeg per 1 december 4000 ton. In Duitsland is de situatie nog slechter. Vele moderne slachterijen, die nog slechts kort in gebruik zijn, dreigen failliet te gaan. Kan met het nog vol houden tot 1 juli 1967 dan daagt er uilkomst, want op die datum treedt het vrije heffingenverkeer binnen de EEG in werking. Het produktschap wil de ministei Ten slotte gaat ze machinaal na of de verwerking op de juiste manier is verlopen: de zogenoemde controletelling. vragen om restitutie op veevoeder andere grond- en hulpstoffen bij uit voer van pluimveehouderijprodukten. Aangevoerd wordt, dat ook Financiën belang heeft bij het voortbestaan van deze export. „Als Financiën geen ge volg geeft aan ons verzoek, slacht het zelf een kip, maar dan een die gouden eierer. legt," aldus voorzitter Garrelds. Hij hoopte, dat ook de veevoederin dustrie de helpende hand zou bieden. Bi: de consumptie-kippe-eieren heb ben de pluimveehouders al de conse- kwentie getrokken uit het slechte marktverloop. Volgend jaar wordt een vermindering van de produktie van eieren met 20 pet. verwacht. Dhani noemde zich al president DJAKARTA Getuigen hebben gisteren het tribunaal te Djakarta teld dat ex-luchtmachtbevelhrhber Omar Dhani al maanden voor de staatsgreep het plan koesterde zich bij de communisten aan te sluiten. Vice-luchtmaarschalk Leo Wattime- na sprak over bijeenkomsten van hoge luchtmacntofficieren tussen juni en ok tober vorig jaar. tijdens welke Dhani had gewaarschuwd voor een samenzwe ring van eer raad van generaals en zichzelf als kandidaat voor het presi dentschap had betiteld. Commodore And-Oko, ex-opperbevel hebber van de luchtmacht nu ook onder arrest deelde mee dat China de luchtstrijdkrachten 25.000 lichte wa pens ter hpschikking had gesteld en dat hy en Dhani in september vorig jaar naar Peking waren gegaan on daarover te praten. Een derde getuige, commodore De- wanto eveneens in hechtenis ver telde dat hij met de levering van wa pens aan communisten was belast kan er volgens de Rhodesische regering geen rechtsgeldige basis zijn voor het toepassen van sancties. LAGERHUIS In het Britse Lagerhuis is het gisteren" al tot een fel debat gekomen tussen La bour en de Conservatieven (oppositie). De plaatsvervangend leider van de Conser^- ;n, Maudling. pleitte voor het zenden een onafhankelijke commissie om de wensen van het Rhodesische volk te pei len, een voorstel dat premier Smith ook al heeft gedaan. Dit verzoek heeft de Brit regering echter afgewezen. Prompt be* optrad". Volgens de meeste Conservatieven zijn de beoogde sancties tot mislukken ge doemd, als Zuid-Afrika zoals het al heeft laten weten, niet meedoet. Dit zou kun nen leiden tot verergering van de crisis tot een confrontatie met het gehele zuiden an Afrika. Minister Brown, die vanavond als eer ste in de Veiligheidsraad het woord krijgt, heeft verklaard in ieder geval moeilijk heden met Zuid-Afrika te willen vermij den. In deze omstandigheden zou een ver wezenlijking van een olie-embargo niet mogelijk zijn. Men wil zich concentreren op maatregelen tegen de Rhodesische uit* Militairen vinden vermoorde agent in de duinen BLANKENBERGE Een groep mllitai- in heeft gisteren in de Belgische bad plaats Blanken berge het lijk van de ver moorde Brusselse agent Albert de Leener gevonden. Het lijk lag in een van de drukst bezochte duingebieden van de Bel gische kust, 75 centimeter diep. De politie kwam op het idee in de dui nen te gaan zoeken toen bleek dat Zanot- to. de Franse misdadiger die heeft be-> kend bij de moord betrokken te zijn ge weest, van de zomer bij Blankenberge heeft gekampeerd. De tijdelijke uitleve ring van Zanotto (vorige week) aan de Belgische politie leverde niets op. Een maal in België weigerde Zanotto alle medewerking. De Brusselse agent werd op 2 februari neergeschoten door Franse misdadigers, toen hij de wacht hield bij een gestolen auto. De bandieten namen het lijk van de agent mee en begroeven het in de duinen. De Brusselse politie hoopt nu snelle vorderingen te maken bij de opsporing van de andere moordenaars. In de afgelopen negen maanden hebben zestienhonderd mensen naar het lijk ge- Rokende vrouwen kanker-vatbaar TOKIO Japanse kankerspecia listen hebben geconstateerd, dat vrou wen als gevolg van roken meer vat-- baar zijn voor kanker dan mannen. Mannen, die veelvuldig roken lopen 10,5 maal meer de kans longkanker te krijgen dan niet-rokers. Rokende vrou wen zijn voor deze ziekte echter 274 maa' meer vatbaar dan haar niet-ro- kendc seksegenoten. He' onderzoek heeft vier jaar ge duurd en strekte zich uit over 1787 ge woon terokers. onder wie 406 vrouwen. Iemand die 30 of meer sigaretten per da4 rookt is volgens de Japanse onder zoekers een veelvuldige roker. DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 EMMELOORD Elisabeth Smit (16) werkt bij de Am- robank. Zo jong als ze is heeft ze de leiding over ongeveer tien meisjes op de afdeling incasso. Ze woont nu elf jaar „in de polder" en maakt elke dag de rit Ens-Emmeloord vice versa. Eerder reisde ze twee jaar dagelijks naar Kampen, waar ze op de mulo was. Ziekte brak die opleiding af. Daarna haal de ze haar middenstandsdiploma. Gewoon, zoals zo veel meis jes van haar leeftijd. Helemaal geen wonderkind dus. die Elisabeth, ook al fungeert ze als een pril cheffinnetje. Net zo min als Francien Versteeg, enkele jaren ouder, die maar liefst de leiding over de giro en de incasso keeft, en vijftig meisjes haar schaapjes mag noemen. DEN HAAG Dc directeur van de voormalige Dr. de Bruine-Groeneveldt Stichting, de Amsterdamse seroloog L. de Kromme, verklaart een methode ont wikkeld te hebben, die het mogelijk maakt kanker in een vroeger stadium te constateren. Hij brengt dit in een onder de aandacht van de mi- van sociale zaken en volksge- van de Kon. Ned. Acadc- Zijn methode is gebaseerd op een serologische ürinereactie. Ook geeft hij aan hoe uitzaaiingen van gezwel len voorkomen en afgeremd kunnen worden. Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft, naar zijn oordeel ten onrechte de subsidiëring van de activiteiten van de stichting gestaakt. Over de door hem ontwikkelde methode is nooit een dui delijke uitspraak gedaan. Het Nederlands Kanker Instituut zou om een niet duidelijke reden de Dr. de Bruine-Groeneveldt Stichting vijandig gezind zijn en het KWF zou een speel bal ziin in de handen van dit instituut Het KWF zegt juist grote waarde te hechten aan de vroegtijdige herken ning van kanker. Het instituut heeft echter gesteld geen belangstelling te hebben voor de nieuwe methodiek, maar het heeft deze voor een onderzoek naar door een eigen me-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7