Dominas wilde laatste grootste slag slaan ($|§§§k PREMIE SPAARPLAN Bisschoppen in Spanje keuren nieuwe wet goed alles goed/ en wer Sparen in obligaties of aandelen? Nu extra aantrekkelijk, want... elk jaar legt het Rijk er 20% premie bij. Laatste belemmering weggenomen Maar protestanten toch niet optimistisch Brown staat voor moeilijke opgave 98 nieuwe leidse courant DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 DUITSE BENDE GING OP KOEL- RECHERCHE VERGADERDE NIET BEOEDIGE WIJZE TE WERK VER VAN DE JIJWELIERSZAAK Spanje WOORLOPIG hechte men weinig! betekenis aan het besluit van de EEG-ministerraad inzake Spanje. Het is vrijblijvend. Er zullen nu inleidende besprekingen worden gehouden over een toekom stige band. Of het tot een werkelijk gesprek zal komen moet men af wachten. Zoals bekend staat Nederland afwij zend tegenover Spanje's lidmaat schap van, of associatie mèt, de EEG. Op politieke gronden. Daar staat tegenover, dat Madrid kan rekenen op Frankrijk en West- Duitsland. Die nemen het (in wezen niet veranderde) regime van Franco op de koop toe. Spanje heeft slechts belang bij ze kerheid dat zijn industrieën toegang krijgen tot de EEG. Dan kunnen de ze gaan uitbreiden, gebruikmakend van een groot arbeiders-reservoir. Wil Spanje deze zekerheid hebben dan dient het politieke concessies te doen. De jongste wijzigingen kun nen slechts het oude regime bevesti gen. Israël "MIET ontevreden mag Israël zijn over de ministerraad der EEG, die verkennende besprekingen wil beginnen. In juli loopt het handels akkoord met dit land af. Bekend was, dat de meeste EEG-landen slechts bestudering van de band met Israël wilden, maar dat Frankrijk voorstander was van verkennende gesprekken. Deze besprekingen betreffen ook het i Israëlische verzoek, het handelsak koord, dat niet voldoet, te vervangen door een associatie-verdrag. Of inderdaad vorderingen in die richting worden gemaakt, moet men betwijfelen. De Arabische landen zullen ongetwijfeld pressie uitoefe nen. Toch is het verzoek van Israël niet zonder meer van de hand gewezen. Wellicht komt er iets goeds uit de bus, al zal het geen associatie-over eenkomst zijn. DORDTMUND Petras Dominas heeft op de verjaardag van zyn ontslag uit de gevangenis met drie medeplichtigen zjjn laatste en grootste slag willen slaan: de roofoverval op de juwelierszaak Schipper te Amsterdam. De vier misdadigers maakten briljanten ter waarde van ongeveer 400.000 gulden buit. De voorbereiding en uitvoering van deze overval is gisteren in het proces dat in Dortmund tegen Dominas en de zijnen wordt gevoerd, ter sprake gekomen. De wensdromen van de bende, een huisje voor Helmut en Lucie Balk, een tankstation voor Paul Cichetzky en een vliegreis naar Canada voor Dominas, gingen niet in vervulling. Een dag na de overval op 26 september 1964 werden Dominas in Amsterdam en Helmut Balk in Bottrop gearresteerd. Pauselijk archief verder open ROME Paus Paulus heeft op dracht gegeven, om de geheime archie ven van het Vaticaan uit de tijd van paus Pius IX (1846 - 1878) openbaar te maken. Zij zullen ter beschikking wor den gesteld van bevoegde geleerden. De documenten gaan over belang rijke politieke gebeurtenissen in deze periode, over het einde van het pontifi caat als wereldlijke macht en het eerste Vaticaanse concilie. ARP-advieslijst Nu er toch acties worden gevoerd (Smallenbroek) mag deze niet ontbre ken: op de ARP-advieslijst staat geen geref. (vrijg.) kandidaat op een ver kiesbare plaats. Dus geen opvolger voor dr. Meulink! Maar op nummer 16 staat thans de jonge drs. B. Goud zwaard (32), een man die èn op het wetenschappelijk bureau èn in de Ka merfractie van de ARP al veel belang rijk werk heeft verzet. Om meer dan één reden verdient hij dus een plaats onder de eerste 13. Een actie? Welnee, het spreekt van zelf. Laten de kiesverenigingen duide lijk zijn Den Haag, A. P. C. van 't Riet Synode Mijn hoop dat de Hervormde Syno de terugkeerde op haar ingeslagen weg is de bodem ingeslagen: de amb ten zijn volgens haar niet alleen voor de man maar ook voor de vrouw. „De vrouw zwijge in de gemeente", zegt de Bijbel, die ook op andere plaatsen m.i. in dezelfde richting spreekt. Dat Remonstrantse predikanten op c kansels mogen komen is opnieuw een bewijs dat men de genade van haar kracht berooft. Neen. de gemeenten zijn hiermee niet gediend. Alleen als de noodzaak van geloof en bekering gepredikt wordt en gesmeekt wordt om de ver vulling van Gods beloften voor hart en leven, alleen dan blijft een gemeen te bewaard en zal zij waarlijk le vend heten. Bergschenhoek, Jan v. d. Kooy Dc spraakzame Balk gaf gisteren een fleurig verslag van de overval. Zijn vrouw Lucie, Cichetzky en Dominas wa ren al op 5 september op een kam peerterrein bij Amsterdam neergestre- Toen zij er achter waren gekomen dat Schipper zijn kostbare juwelen 's nachts niet in de etalage liet liggen, stelden zij het tijdstip van de overval vast op negen uur in de morgen, op 19 september. TE VEEL MENSEN Tevoren hadden zij al in Hil versum een auto gestolen en in Amsterdam klaar gezet. Volgens Balk liet Dominas op het laatste ogenblik de overval niet doorgaan. Er waren teveel mensen op straat. „Wij wilden een regenachtige dag af wachten. Bovendien klopte er iets niet met de dochter van mevrouw Kreuzer. Balk vertelde dat Dominas twee da gen voor de nieuwe vastgestelde da tum, 26 september, Gerlind Kreuzer Amsterdam heeft gehaald en met haar in een hotel heeft overnacht. Op de morgen van de 26e ontmoetten Do minas en zijn medeplichtigen Helmut en Paul elkaar bij de juwelierszaak Schipper. Lucie Balk wachtte in haar gepar keerde auto; in de gestolen auto reden de anderen tot de zaak. Kort daarop kwamen ook mevrouw Kreuzer met haar dochter Irma aan, die hun witte sportwagen eveneens dicht bij de win kel lieten staan. Mevrouw Kreuzer was gewaarschuwd niet te dicht bij te ko- omdat er zou worden geschoten. KOELBLOEDIG Koelbloedig gingen de drie misdadi gers aan het werk. Hoewel vlakbij een meisje ruiten stond te wassen, sloeg Helmut Balk twee etalageruiten van de juwelierszaak in en graaide dc juwelen bijeen. Dominas en Cichetzky hielden de mensen op straat met pistolen in bedwang. De sterke Paul hield het gil lende meisje met een hand vast en vuurde over haar hoofd waarschu wingsschoten af. In deklaarstaande gestolen auto begonnen de drie bandieten hun avontuurlijke tocht door Amsterdam. Wat later lieter zij de auto staan en kochten zij krentebollen in een bak kerswinkel. Om aan de politie te ontkomen gin gen zij vervolgens naar de kapper om hun haar te laten knippen. Vol gens Balk zei Dominas in de kap perszaak: „Wanneer er twee politie mannen komen, schiet ik op ze, en gaan we er met de patrouillewagen van door. Komen er .neer dan is al les verkeken. ANDERE KLEREN Balk vertelde dat Dominas in alle gemoedsrust bij de kapper zat, de tas met juwejen en pistolen bij zich op een stoel. Cichetzky ging naar de wagen waarin Lucie zat te wachten. Samen haalden zij Dominas bij de kapper af en brachten zij hem naar het station. De anderen gingen naar de Amster damse petroleumhaven, kleedden zich daar om en verborgen de kleding die zij gedragen hadden in een schip. In de avond kwamen zij weer bijeen op het kampeerterrein. De waardevolle stenen werden daar uit de vatting ge broken. Lucie verstopte een deel daar- j van in haar bustehouder en bracht de stenen zo over de grens. Een ander! deel werd in het Amsterdamse bos ver- j borgen, waar het na lang zoeken door de Nederlandse politie werd gevonden. Lucie begroef haar last bij het Rhein-Herne kanaal voordat zij werd gearresteerd. ACHTERVOLGING Intussen was de achtervolging op gang gekomen. Dominas en Gerlind werden de dag na de overval in Amsterdam gearresteerd terwijl zij in hun wagen wilden stappen. Balk werd bijna tezelfdertijd in Bottrop aangehou- Het was de bende noodlottig gewor den dat op de dag van de overval op de juwelierszaak rechercheurs uit Dort mund en Amsterdam niet ver van de plaats van de overval voor een bespre king bijeen waren. Deze spraken over de juwelendiefstallen in Amsterdam en het Ruhrgebied, die opvallende gelijke- j nis vertoonden. Hoofdcommissaris Loe- blein had een foto van Dominas bij zich. Getuigen van de overval herken- den deze als een van de daders. De hele bende was daarna spoedig achter slot en grendel. NPD VERWACHT 30.000 LEDEN KARLSRUHE De uiterst rechtse Duitpe NPD verwacht in 1966 met een ledental van 3C.000 te kunnen afsluiten. Volgens de plaatsvervangend voorzitter heeft de NPD op het ogenblik 25.000 Hij zei dat de toeloop van voormali ge aanhangers van de socialistische SPD en van oud-militairen opvallend is. Voorts wordt gezegd dat ruim 1.200 soldaten en officieren van de Bun- deswehr lid zijn van de partij. Te Tübingen hebben ruim 2.000 stu denten en 40 hoogleraren onder lei ding van hun rector een betoging ge houden tegen de neo-nazistische NPD. In een toespraak zei de rector, dat niemand voor een nieuwe nationaal-so- cialistisch^ golf behoeft te vrezen, om dat er zijn inziens geen sprake is van een onuitroeibare erfelijke aanleg voor nationaal-socialistische excessen. Het onze taak ervoor te zorgen, dat onte vredenheid en ressentiment niet op- -fj de overhand krijgen, zei hij. Een groot nationaal plan gaat het beleggen van uw spaar gelden stimuleren.het Premie Spaarplan. Het Rijk geeft u hiermede daadwerkelijke steun om tot waardevol bezit te komen. Jaarlijks kunnen u en uw vrouw 100, aan premie krijgen. Hoe? Door middel van effectenbewijzen kunnen u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Hoeveel? Over besparingen van maximaal 500,- jaarlijks, in de vorm van aankopen (obligaties, aan delen en andere effecten), betaalt het Rijk u en uw vrouw 0 na vier volle kalenderjaren een belasting vrije spaarpremie van 20%, dus max. 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar 500,aan ef fectenbewijzen koopt, en deze omzet in effecten, dan ontvangt u in 1971 de spaarpremie van f 100,—. De aankopen mogen natuurlijk ook voor een lager bedrag gedaan worden, de spaarpremie is altijd 20 Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar door aankoop van één of enkele "stukken" de spaarpremie verdienen. Doordat u ook nog de gebruikelijke dividenden en rentes ontvangt, groeit uw bezit in de loop der jaren sneller. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Banken, commissionairs in effec ten, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisen- banken, Hypotheekbanken. Vraag de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT DEN BURG In de Veerhaven op Texe' is gisteren het in zeer vergaande staat van ontbinding verkerende lijk aangespoeld van een man. Hij droeg enkel nog een grijs-blauwe broek en een sok. De politie verwacht, dat identi ficatie bijzonder moeilijk zal zijn. (van onze kerkredactie) MADRID Het Spaanse college van bisschoppen heeft zijn fiat gegeven aan de lang verwachte wet op de godsdienstvrijheid. Hier mee is de laatste belangrijke belemmering voor deze wet wegge nomen. De meer dan vijftig bisschoppen hebben een week vergaderd. Naar verluidt zouden zij nog wel enkele suggesties voor wijzi- zigingen hebben gedaan. Deze zouden gemakkelijk kunnen worden opgelost in overleg tussen de bisschoppen en het ministerie van justitie, dat een definitief ontwerp moet opstellen. Men verwacht, dat het Spaanse kabi net volgende week vrijdag het wetsont werp officieel zal goedkeuren en dat |N het hartje van de stad woont reerde paren. Ervoor zo n tweeper- bedienen kunt en een onverschillige mijn schoenmaker. Hij ontdekking van jaren her, n steeds blijft voor mij zijn winkeltje wachtend, een wereld apart telkens als ik er zoemt, binnenstap. Het heeft maar één raam. waarin een paar schoenen of slofjes staan soons rieten bankje. Op dat bank- juffrouw je centjes aanpakt nog je vaak iemand met kousenvoeten bonnetje geeft. Na een kwartiertje terwijl een machine ga je terug. Dan is de deur weer open. Hij is een man die zijn belof ten houdt. Gisteren ging ik naar hem toe met een probleemstuk. Heel dierba re laarzen. Van mijn zoon. Afgedra gen tot en met, maar ja zulke laar zen krijg je nooit weer. Tussen zool en bovenleer een gapend gat. „Ze zijn op," had ik gezegd. Maar mijn zoon wees: „Een lap "ronder en het gaat nog best" De schoenmaker bekeek de won de. Schudde triest het hoofd: „Jam mer hè? Er moet een lap op. Wel 'elijk hoor, maar dan zijn ze ten minste heel". „Een lap eronder," probeerde ik ■'oorzichting te suggereren. „Ook lelijk. En moeilijker." schoenen verkopen maar het schoe nen repareren. Hij is de eerste schoenmaker die ik ooit benaderde, die afgetrapte f •- versleten schoenen niet met een - -3 handen minachtend gebaar oppakt en hoofd schuddend verklaart, dat je beter nieuwe kunt kopen. Integendeel. Hij neemt de schoe- waartegen plaatjes met elegant be- beende juffrouwen geplakt zijn. De schoenmaker staat groot en rustig tussen de machines, manoeu vreert wat met zijn handen en komt dan opeens stralend naar de klant de schoenen weer als nieuw in zijn - j Dat is het wondertje, telkens nen in de hand. draait ze, beziet ze weer. Direct klaar? Morgen klaar? en zegt dan met zijn wat bedeesde u kunt het krijgen zoals u wilt. stem: „Het bovenleer is nog best Nieuwe zolen, daar even doorstik ken, voerinkje lijmen. Het komt in orde." Het winkeltje is klein. Een meter- lang toonbankje. waarachter de nen boven het schamel straalje en ^^enidaarfgoed'' voor de gerepa- het lage winkeltje. Waar je jezelf „Mijn zoon dacht," begon ik te pleiten. De schoenmaker glimlachte Soms is het winkeltje dicht met wijs, ik behoefde het niet verder uit een briefje op de deur: Ik kom zo te leggen. „Die wou hem eronder terug. Dan duik je even de stad in, hebben? Doen we dat. Als je zelf de de grote warenhuizen, die hoog tore- lelijkheid kiest is het nooit zo erg. Enkele weken geleden heeft de Cor tes op voorstel van generaal Franco het beginsel van godsdienstvrijheid reeds opgenomen in de grondwet. Arti kel 6 luidt in nieuwe „Het belijden en beleven van de katholieke religie, die de religie is van de Spaanse staat, zal officiële bescherming genieten. De staat zal de bescherming van godsdienstvrij heid op zich nemen, die gewaarborgd zal zijn door doeltreffende bescher ming bij de wet; tegelijk zal hij de moraal en de openbare orde verzeke- Dit nieuwe artikel moet samen met andere grondwetswijzigingen deze maand door een volksreferendum goed gekeurd worden. Tegelijk met de rooms-katholieke bis schoppen vergaderden in Madrid verte genwoordigers van de 30.000 Spaanse protestanten, om de nieuwe situatie te bespreken. Zij betonen zich vooralsnog weinig optimistisch. In een gesprek met de New York Times zei ds. José Cardona-Gregori, de voorzitter van de verdedigingscommis sie van het Spaanse protestantisme, dat zijn grootste bezwaar is, dat in de nieu we regeling de godsdienstvrijheid be perkt kan worden, wanneer dat in het belang is van de „openbare orde". Op het concilie verstond men daaron der een bescherming tegenover bepaal de criminele en asoci; maar in Spanje rekent onder de bescherming ze meerderheid tegen andere vormen van christendom en de bescherming van de katholieke eenheid Spaanse volk. Dc protestantse minderheid blijft in ?n staat van beleg leven, aldus ds. Cardona, totdat de rooms-katholieke hiërarchie afstand doet van al haar pri vileges. Sinds het'eind van het concilie het klimaat voor de Spaanse pro testanten wel gezonder geworden, maar de weg naar volledige godsdienst vrijheid zal ongetwijfeld nog lang zijn. De nieuwe wet, die 42 artikelen be vat maakt een eind aan de persoonlijke discriminatie van niet-katholieken in het openbare leven. Zij kunnen voort- alle politieke functies bekleden met uitzondering die van staatshoofd. Burgerlijke huwelijken zullen ook in de toekomst slechts dan geoorloofd zijn, als beide partners niet tot de Rooms-Katholieke Kerk behoren. Kerk diensten en andere plechtigheden van protestanten buiten de erkende kerkge bouwen moeten door de overheid goed gekeurd worden. De deelname aan de rooms-katholie- militaire kerkdiensten is voor niet-katholieken niet meer verplicht. Verder staat de nieuwe wet aan pro testanten de oprichting toe van eigen begraafplaatsen. „Proselitisme" blijft echter aan tal van beperkende bepalin gen gebonden. SYRIË HITST JORDANIË OP DAMASCUS Het Syrische staadshoofd Noeredding el-Atassi heeft gisteren de Jordaanse bevolking aange moedigd de regering omver te werpen. El-Atassi beschuldigde koning Hoes sein van het „in bescherming nemen van de Israëlitische achterhoede". Vol gens hem heeft Jordanië de Arabische commando's, die overvallen plegen op Israë! vanaf Jordaans gebied, de wind uit de zeilen genomen. Deze Syrische kritiek sloeg op het verbod van Hoes sein aan de Palestijnse vredesbeweging om vanaf zijn gebied aanvallen te on dernemen op Israëliërs. Intussen heeft het Jordaanse Huis van Afgevaardigden gisteren zijn trouw en aanhankelijkheid aan Hoes sein bevestigd en zijn politiek goedge keurd. Te Kaïro vergaderde gisteren de Ara bische defensieraad. De Israëlische ac tie tegen Jordanië en de kritiek van Hoessein op de Arabische landen zijn hoofdpunten van de vergadering. ZEIST De 53-jarige P. Schipper uit Amerongen kwam gisteren op de Rijksweg van Zeist naar Scherpenzeel bij de pyramide van Austerlitz met zijn auto in botsing met een tegenlig ger. Het slachtoffer overleed ter plaatse. AKTUEEL wand met vakken Best. Straks ga ik ze halen. Lunar zendt geen maanfoto's meer KAAP KENNEDY Het om de aan cirkelende Amerikaanse ruimte vaartuig Lunar Orbiter-2 is gisteren op gehouden met het zenden van foto's. Het reageerde niet meer op vanuit de aarde verzonden signalen. Volgens ruimtevaartdeskundigen heeft de Lu- nar zijn fotografische taak voor 97 pro cent vervuld. (Van een onzer redacteuren) TTET is niet onmogelijk, dat Engeland in '--■-de Veiligheidsraad zijn vetorecht zal gebruiken om te verhinderen, dat de kwestie Rhodesië uitgroeit tot een nog veel groter probleem. Londen wil nl. voorkomen, dat ook Zuid-Afrika in het conflict wordt be trokken. Dat zou het geval zijn als er een olie-ambargo zou worden afgekondigd, dat tot een vlootblokkade kan leiden. Engeland wil aansturen op een door de Ver. L Naties bindend opgelegd verbod tot het kopen I van Rhodesische uitvoerprodukten, als tabak, I koper en andere metalen. De landen van het| Gemenebest, die een straf optreden tegen het illegale bewind te Salisbury eisen, zijn daarmee echter niet tevreden. Zij willen ook een olie embargo en zonodig luchtaanvallen op pijpleidingen als Zuid-Afrika en asociale nraktHkpn I r g ,i a Mozambique) toch olie naar Rhodesië zouden uitvoeren. Nog ■k™{ men "S' cSk ÏSÏÏ wj"fn een optreden tegen de blanken in Rhodesië! .Kent me^n nier^ooic Engeland kan daar echter met z(jn medewerking aan geven. - Dit valt te begrijpen, wanneer men de Rhodesi- 1 gen «llc-nards sche kwestie nuchter wil beoordelen. Het Britse ,rnnp besluit, het probleem aan de Veiligheidsraad t® leggen, betekent met, dat Engeland nooit meer met de blanke Rhodesiers aan de conferentietafel wil plaatsnemen. Wilson tracht met zijn beroep op de Veiligheidsraad - wellicht tegen beter weten in de gematigden in Salisbury zo ver te krijgen, dat zij zich ontdoen van de heet hoofden, de onverzoenlijken. Zou de Britse premier toegeven aan de eisen van sommige Gemenebestlanden dan zou hij de die-hards slechts in de kaart spelen. de kleurrijke Britse minister van buitenlandse zaken, zal het in de Veiligheidsraad vooral moeilijk krijgen met de vertegenwoordigers van Nigeria en Oeganda. Deze Afrikaanse leden van de raad menen, dat hun hS i.Tr*: j™5 ^.un "harde" e'sen veel gr°<« zijn. nu het illegale twwind le Salisbury de Britse voorstellen van de hand heeft gewezen. Zn /Ine. E"ge,and arg moeilijk maken wanneer dit land probeert, de zaak "Og langer als een binnenlandse aangelegenheid te beschouwen en de ont wikkelingen zoveel mogelük in de hand te houden. Vandaar de verwachS dat zonodig het vetorecht zal worden gehanteerd. verwacnung, Engeland kan zich niet veroorloven, de deur voor de blanke Rhodesiërs geheel dicht te slaan. Kupt«ihnnr Gevolg zal zijn, dat het Gemenebestlanden tegen awewoaaP zich in het harnas jaagt. Dit laatste zal nog sterker het geval zijn als de Eneefand'hfvfnrt^^^H66'1, ?UJd"Afrika buiten het conflict te 'houden ioópbaan.Br0Wn SUi" °°k V°°' een va" de m'«"fikste „,,Eaven

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5