Nieuwe leidse Courant f VEERBOOT VERDWEEN IN DE GOLVEN JAMIN Zes vissers op Noordzee verdronken Spoorwegen: op „Post smeekt de tijd PTT Commentaar MAASSTAD DOET HET ZEEF Met 271 Enkelen man gered Belasting op oudere huizen? GROTE CAMPAGNE GESTART Verklaring van Rachmat nog niet bevestigd Donderdag 8 december 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD i hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur niet duur wel heerlijk SCHEVENINGEN/ATHENE Vanmorgen vroeg hebben zich in enkele'uren tijds twee scheepsrampen voltrokken. In de Egeï- sche Zee verging in een zware storm de bijna tienduizend ton me tende Griekse veerboot Heraklion. Omtrent het lot van de 206 passagiers en de 65 bemanningsleden was bij bet sluiten van deze nog weinig bekend. Er zouden enkele opvarenden zijn gered. Op de Noordzee zonk de Sch. 225 (zie hiernaast). Scheveningse kotter vergaan Weinig aandacht openbaar vervoer De gezonken Griekse veerboot was op weg van Piraeus naar Kreta, toen hij bij het eiland Milos in een zware storm terechtkwam. Twee oorlogs schepen en een boot (van dezelfde maatschappij als de Heraklion, (Gebr. Typaldos) kwamen direct te hulp, maar zij konden door het weer niets uitrichten. De Heraklion heeft nog kans ge zien een SOS-sein uit te zenden. Vrij spoedig daarna werd het radiocontact echter verbroken. De Heraklion werd in 1949 in Glas gow gebouwd. Het schip heette aan vankelijk Leicester en was toen eigendom van een Britse maatschap pij. Later is het verkocht aan de Griek se rederij, die in totaal drie veerboten heeft. Nog gisteravond had het Griekse ministerie van koopvaardij een waar schuwing gezonden aan alle schapen om de havens niet te verlaten wegens de storm in de Egeïsche Zee. UTRECHT De verliezen bij de Ne derlandse Spoorwegen gaan in sterk stijgende lijn. Ntr een tekort van 21 miljoen in 1965 en een verwacht tekort over dit jaar van 70 miljoen, moet voor 1967 gerekend worden met een nadelig saldo van 100 a 110 miljoen gulden. De voorzitter van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, de heer W. J. L. Spit, maakte hiervan vanmor gen melding op het tweedaags congres van de bond. De verliezen zijn voornamelijk een ge volg van externe factoren. Onvol doende aandacht wordt besteed aan maatregelen in het belang van een gezond openbaar vervoer. De heer Spit noemde het dan ook juist, dat de minister van verkeer en wa terstaat 35 miljoen heeft uitgetrok ken voor vergoeding van be- drijfsvreemde lasten bij NS. Het bedrijf zelf doet wat mogelijk is, gelet op de aanhoudende efficien- cy-maatregelen, welke een jaarlijkse inkrimping van het personeel met cir ca 500 man inhouden. De bondsraad van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, sprak gisteren in Utrecht als zijn mening uit, dat de categorale organisaties van spoorwegpersoneel (niet bij een vakcentrale aangesloten) niet tot het overleg met de N.S.-directie toegela ten behoren te worden. De bondsraad distantieerde zich hier mee, in navolging van het hoofd bestuur, van de opvatting van drs. Top, socioloog van het NVV, die de „categoralen" wel wil erkennen. Sinterklaas ging op de vuist LEUVEN Sinterklaas is gisteren op de vuist gegaan. Hij raakte betrok ken bij een vechtpartij, omdat hij een toespraak in het Frans hield en niet in het Vlaams. De Vlaams-sprekende studenten erger den zich dermate, dat zij in grote getale de goedheiligman molesteer den. Toen de Sint, zij het enigszins verfom faaid, door de politie was ontzet, toog hij de gedeukte mijter onder de arm, naar het dichtstbijzijnde politie bureau om zijn beklag te doen. Vragen over positie van Willy Lages DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Berkhouwer (lib) heeft de minister van justitie gevraagd of het telefo nische gesprek tussen de geneesheer directeur van het gevangenisziekenhuis in Vught cn de chef van de chirur gische afdeling van het ziekenhuis in Braunlage de enige informatie over Lages is waarover de Nederlandse re gering beschikt. De heer Berkhouwer vraagt de mi nister verder of er geen wezenlijke verandering in de toestand van de oor logsmisdadiger Lages is opgetreden sinds zijn ontslag uit hpt ziekenhuis in Braunlage. De basis vpor een strafon derbreking acht de heer Berhouwer nu vervallen. Minister Struycken zal vol gende week donderdag ingaan op de gestelde vragen. WEISWASSER Het Oostduitse ijshockeyteam, dat maandagavond met 61 van wereldkampioen Rusland loor, heeft zich dinsdagavond enigszins hersteld. In Weisswasser kwamen de Oostduitsers tot een gelijkspel: 33. geen huiswerk had- Meisjes ver velen zich niet meer - Zie pagina 7 -A- Alle tijds'' toneel van Shaiv - pag. Radio/TV den..." 1O -fe Katliolikos nam Stuttgart bij de neus pagina Kernmerk Landskampioen Ajax stuurde ftisU voetbal gehard Liverpool de mist, in me 5—1. De doelpunten knamen op nai Cruyff. Nuninga '2 maal) en Grogt. spandoeken (S0) teas bijna Europacup- 'amerende nederlaag debutant De Wolf, ■spelling op sommige SCHEVENINGEN Omstreeks negen uur vanmorgen heeft zien op veertig kilometer ten noorden van Terschelling op de Noordzee een scheepsdrama voltrokken, dat waarschijnlijk zes vissers het le ven heeft gekost. Zij zaten op de kotter Sch 225 die gekapseisd werd aangetroffen door de Kat- wijkse kotter KW 24 (De Cornelis). Volgens voorlopige gegevens waren aan boord van dit vissersvaartuig (Willem Senior) de schipper J. Hoek (44) uit Katwjjk en diens broer A. Hoek (47) eveneens uit Katwijk, voorts matroos Huibert Pronk uit Scheveningen, W. Korving (26) uit Den Haag, zoon van een van de eige naren van het schip, M. Ginder (16) Voor bouw van nieuwe kSwX"6™ En R H*"noot'm> wijken op dure grond (Vai r verslaggevers) ROTTERDAM Om de bouw van wo ningwetwoningen in de nieuwe wijken mogelijk te maken, wordt er gedacht aan een nieuwe belasting op oudere wonin gen. Op deze w(jze hoopt men uit het grondkostenprobleem te komen, dat voor- 1 voor de grotere steden nijpend is. Over dit plan wordt thans overleg gepleegd tussen het ministerie van volkshuisvesting, dat vah financiën en van binnenlandse zaken en de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. uit Katwijk. De eerste melding over het vergaan van de Sch 225 kwam binnen van de KW 24, die het seinhuis in Scheve ningen in kennis stelde. Als positie werd opgegeven 54 graden 5 minuten Noorderbeedte en 4 graden 38 minuten Oosterlengte. Kort na deze mededeling zonk de Sch 225 al. Direct zijn toen de jager Friesland van de Marine en een Nep tune van de Marineluchtvaartdienst naar- de opgegeven plaats gegaan. Dat het schip met man en muis is vergaan valt af te leiden uit het feit dat de KW 24 in de omgeving een reddingboei en een reddingbootje vond. Aanvankelijk had men nog hoop dat de zes opvaie.icLej* ribden zijn overgestapt op de Kafwijwe kotter. De Sch 225 werd in 1963 in Zaandam gebouwd: zij meet 110 bruto register; ton. De Willem Senior is een zuster- j schip van de KW 219 Jaco-Mina, die vorig jaar op zes mijl ten westen van IJmuiden onder soortgelijke om- j standigheden kapseisde en zonk. Toen werd de gehele bemanning gered Ook dit schip werd in Zaandam ge- j uxRECHT In haar woning in Blaricum heeft zangeres Caroline Kaart gisteren haar eerste plaat met kerstliederen ten doop gehouden. Op de grammo foonplaat. die Kerstfeest met Caroline Kaart" genoemd is, staan achttien, meest onbekende, kerstliederen uit verschillende landen. Op de foto de zangeres, die met gulle hand van een grote stapel platen uitdeelt. In het midden de heer E. A. Schüttenhelm, voorzitter van de NTS. bouwd. De Rotterdamse wethouder mr. H. C. G. L. Polak, die dit plan onthult, deelt in een beleidsnota mee, dat B. en W. van de Maasstad zich afvragen of Rotterdam nog langer in staat zal zijn mee te werken j DEN HAAG Zaterdag, de onder- de bouw van woningwetwoningen. De trouwdag van prinses Margriet ZATERDAG DE VLAG UIT moeilijkheid is, dat het ministerie de grondprijs per woning rigoureus beperkt. Men weigert het volle bedrag van de grondkosten aan de gemeenten terug te betalen. an de nieuwe belasting, wetsontwerp moet worden ingediend, zouden komen in een ontwik kelingsfonds, dat de gemeenten uit de moeilijkheden moet helpen. Vollenhoven, en op 10 januari, de trouwdag, zal op alle rijksgebouwen worden gevlagd. De minister van bin nenlandse zaken heeft de commissaris sen van de Koningin en de gemeente besturen aanbevolen mee te doen. Op 4 januari zullen ministers en staatssecretarissen het bruidspaar in het stedelijk museum De Lakenhal in Leiden een diner aanbieden. ter verslaggevers) „Post op tijd, blijf de fcestdrukte voor.'' Met deze slagzin zal de PTT het publiek de komende weken „bewerken" om de grote drukte die met de feestdagen gepaard zal gaan, zoveel mogelijk te bestrijden. Voor het eerst zal de PTT bij haar jaarlijkse actie ook gebruik maken van de tele visie. Een tekenfilmpje met de duur van slechts twintig seconden zal acht keer op de beeldbuis verschijnen, de eerste maal op 13 december. De campagne, die ongeveer 55.000 zal kosten, omvat voorts o.m. het plaatsen van adverten ties, het aanbrengen van affiches op brievenbussen en het plaatsen van een opdruk op giro-enveloppen. De kwestie-West-Irian DEN HAAG Buitenlandse Zaken heeft noc geen bevestiging gekregen van de verklaring van de Indonesische minister van binnenlandse zaken Rach- mat als zou cr geen plebisciet in het voormalige Nieuw-Guinea (West-Irian) I worden gehouden omdat het volk dat niet wenst. Een woordvoerder verklaarde giste ren, dat de in het verleden ontvangen berichten over deze zaak duiden op een i andersluidend standpunt. Zoals bekend heeft minister Malik van buitenlandse zaken eerder verklaard dat er wel een volksstemming zou worden gehouden op West-Irian. De jongerenorganisatie van de stich ting „Door de eeuwen trouw" heeft intussen telegrammen aan de hoofd-j besturen van de KVP, PvdA, ARP en j CHU gezonden waarin wordt aange-1 drongen op duidelijke uitspraken van deze partijen over de zaak van de Papoea's De uitspraak van generaal Rachmat is één van de aanwijzingen, dat Indo nesië zich niet aan het verdrag van New York houdt. Het 2ou onwaarach tig zijn te doen alsof er nu niets aan de hand is, aldus de Stichting. plakbiljetten de snelle verzending van kerst- en nieuwjaarskaarten zullen sti muleren. De PTT startte afgelopen nacht haar campagne met de pers een ritje per nachttrein aan te bieden. Een onzer verslaggevers reed mee, en constateer de vanmorgen vroeg: „Post op tijd" blijkt een gerechtvaardigd verlangen (Zie ook pag. 11) Verkeer DIJNA beangstigend zijn de cijfers over de toeneming van het ver keer tot het jaar 2000. Op een bevol king van twintig miljoen zullen er in Nederland zo'n kleine tien miljoen motorvoertuigen rondrijden. Dat is niet gering. Luttele jaren ge leden kon de Nederlander trots zijn op het wegennet. De verkeersstroom werd gemakkelijk verwerkt. Die voorsprong op de verkeersdruk te is snel omgezet in een achterstand. Toename is niet altijd met daden be geleid geweest. De ontwikkelingen gaan bovendien zo snel dat de achterstand steeds groter wordt. De regering ziet de nood wel in, maar kan, bij een be perking van de bestedingen en de situatie op andere terreinen van on ze samenleving, ook geen ijzer met handen breken. Zulk een toekomstbeeld onderstreept het belang van planning op lange termijn en de noodzaak van collec tieve voorzieningen. Granaatscheri uitgehoest (Van correspondent) - Te Arcen in Noord-Lim- VENLO - burg heeft de 70-jarige weduwe Knip penberg-Arts een granaatscherfje uit gehoest. Tijdens een granaatontplof fing in de Tweede Wereldoorlog, waar bij haar sleutelbeen werd verbrijzeld, was de scherf met tal van andere granaatsplinters in haar lichaam ge drongen. Enkele scherfjes waren toen al ver wijderd en mochten er wat zijn ach tergebleven, dan zouden ze er wel uitzweren, zo werd aangenomen. Nu, na 22 jaar is zo'n scherfje van bijna twee centimeter door de lucht pijp naar buiten gekomen. De vrouw voelde na een hoestbui de scherf in eens in haar mond. De dokter noemde het een geluk dat de „wandelende" scherf niet in haar longen was terechtgekomen. Onbestendig weer DEN BILT De dichte mist die woensdagavond nog in grote delen van ons land heerste, is in de loop van de nacht verdreven tengevolge van een aanwakkerende wind tussen zuid en zuidwest. Oorzaak van de toenemende wind is een actieve depressie waarvan de kern bij IJsland ligt en waarvan de fronten over de Britse eilanden naar ons land komen. De bijbehorende regenzone be reikte vanmorgen onze omgeving. DE BILT Aanvankelijk zwaar be wolkt met regen, morgen wisselepde bewolking met buien. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige en tijdelijk stormachtige zuidwestelijk tot westelijke wind. Vooral in het binnen land iets hogere temperaturen. 9 december zon op 8.39. onder 16.29; maan De 60-jarige Norbert Brassine uit Waterloo, die de slagvelden afreist waar keizer Napoleon gestreden heeft, heeft Austerlitz in Tsjecho- slowakije bereikt. Hij kwam er op 1 december aan, de 161ste verjaar dag van de slag. Gekleed in het uniform van grenadier zaaide hij ivat graan, gegroeid in Waterloo, op het oude slagveld. De noodtoestand die elf maanden geleden op Ceylon werd afgekondigd naar aanleiding van onlusten over taalkwestie, is opgeheven. (Vai - verslaggevers) ROTTERDAM Voor de komende vervroegde verkiezingen op 15 februari zal Rotterdam ambtenaren inschakelen voor het rondbrengen van de oproepkaarten. Het is een pore zuinigheidsmaatregel, waarmeé Rotterdam de hogere PTT-tarieven wil ontlopen. De heer D. Jansen Verplanke. chef van de Rotterdamse afdeling bevolking, burgerlijke stand en verkiezingen, schat de besparing op rond 25.000. Volgens hem hebben de ambtenaren er ook zin in om het te doen. Rotterdam telt ongeveer 460.000 kiesgerechtigden. Het is de bedoeling, dat de ambtenaren de oproepkaarten in hun eigen woonwijk bezorgen. NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.f Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. dit blad hokje zwart maken r

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1