mm POST OP TIJD HOGERE PRIJS VOOR BEZORGDE MELK voorJjQ Beruchte feestpieknadert: krant van FORMAAT Edward vertrouwde Hitier 25.000 FRANSE .75 Zeeuw voerde marihuana in: jaar geëist Nieuw type gevangenis Gastarbeiders blijven land in ons nodig Onze verslaggever rijdt met posttrein door nacht Nog een pil nieuwe LEIDSE C0URAN1 DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 WIJ KOCHTEN ZEER VOORDELIG FLESSEN CHAMPAGNE DAAROM BIJ UW KRUIDENIER van 19.75 DEN HAAG De verkoop van verpakte melk in levensmiddelen zaken, dus niet uitsluitend by de melkdetaillist, tegen prezen waarop geen cent per liter ver diend kan worden, is niet in het belang van de consument. Tot deze vrijwel eenparige con clusie kwam gisteren het bestuur van het produktschap voor zuivel. Het bestuur deed dit naar aanleiding van de brief van staatssecretaris De Meijer, waarin deze vraagt of er melkstandaar- disatiebedrijven zijn, die weigeren melk aan levensmiddelenbedrijven te leveren. In een aantal gevallen schijnt deze levering geweigerd te zijn. De con- sumptiemelkcommissie en de tencontactcommissie zullen een cept-antwoord voorbereiden, ma? was gisteren al duidelijk, hoe dit ad vies zal uitvallen. Het bestuur wilde zich niet verzet ten tegen moderne verkoopmethoden en nieuwe gewoonten, maar het klaarde, dat bij prijsdumping mand gebaat is. Een liter melk kost inkoop 48,88 cent. Een verkoopprijs van 49 cent maakt de handel stuk. Aan een derge lijk prijsbeleid zal het eerst de melk- bezorging aan huis ten slachtoffer vallen. In België is dit al gebeurd. Hier zijn 50.000 verkooppunten voor melk en er wordt geen liter meer thuisbezorgd. De verlaging van de prijs maakt het de melkhandel onmogelijk de melk ook nog te bezorgen. De sterke toeneming het aantal verkooppunten door koop van melk in levensmiddelenbe drijven heeft bovendien de omzetten Telefoon kon ramp Aberfan voorkomen MERTHYSTYDFIL (Wales) De dorpelingen van Aberfan konden niet telefonisch worden gewaarschuwd voor de sintellawine omdat de telefoon al twee jaar lang buiten bedrijf was, al dus is gisteren voor een hof van onder zoek verklaard. De enige manier om het dorp te alar meren was dat iemand de sintelberg zou afdalen, maar het was reeds te laat. Lijk vermoorde vrouw in Maas LUIK In de Maas bij Maastricht is maandag het stoffelijk overschot ge vonden van een 66-jarige weduwe uit Wandre bij Luik. De vrouw is in de vroege ochtend van maandag door een 64-jarige man, met wie zij samenwoon de, gewurgd en daarna in de Maas ge worpen. Gisteren werd de man gevonden, die na een verhoor van drie uur de moord I bekende. Voorzitter vervoershond: produktiviteit van meer belang dan lage lonen UTRECHT Wanneer de Io nen te ver uitschieten boven de de produktiviteitsontwikkeling, waarom streeft men dan niet naar een sterkere stijging van de produktiviteit, in plaats van in de eerste plaats te denken aan het laag houden van de lonen. Dc heer W. J. L. Spit, voorzitter van de Katholieke Bond van Vervoerperso neel, vroeg vanmorgen op het twee daagse congres van de bond aandacht voor de ontwikkeling in andere landen. Het Nederlandse inkomensniveau per inwoner zou thans reeds achterblijven bij de loonstijging in de andere EEG-landen. Meer dan gewone aan dacht vroeg hij voor de produktiviteit en de efficiency van het Nederlandse bedrijfsleven. De ondernemers moeten streven naar grotere bedrijfseenheden, nieu we werkmethoden, verdergaande me chanisatie en automatisering, laag houden van de lonen is niet het enige patente geneesmiddel om tekort op onze betalingsbalans weg te werken, aldus dé heer Spit. Matiging Hij verklaarde zich tot matiging loongebied voor volgend jaar bereid, indien de afgesproken maatregelen voor het inhalen van loonachterstan- Bus op trailer één man gedood MAASTRICHT Op de rijksweg Maastricht-Vaals, onder Heer, is bij een botsing tussen een bus en een trai ler, een persoon gedood. Zeven perso nen werden met min of meer ernstige verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. Vialon treedt af wegens verleden BONN De wegens zijn Nazi-verle den omstreden YVestduitse staatssecreta ris bij het ministerie voor ontwikke lingshulp, Friedrich Karl Vialon, is af getreden. den bij Spoorwegen en wegvervoer on verlet blijven; het reële welvaartsni veau voor de werknemers gehandhaafd blijft, de prijzen en inkomens uit vrije beroepen, tantièmes en dividenden ook onder controle komen; een begin wordt gemaakt met het doen delen van de werknemers in uitbreidingsinveste ringen en goede afspraken gelden voor werknemers, die door sluiting van be drijven of inkrimping van personeel werkloos worden. Afvloeiing De afvloeiing van personeel bij de KLM noemde hij een schoolvoorbeeld van hoe het kan en behoort. Onver klaarbaar vond hij het, dat juist mi nister Veldkamp op het idee van he tientje eigen risico is gekomen. De heer Spit betreurde het, dat de beloning in de Rijnvaart nog steeds zo sterk achterblijft. Een kapitein op het grootste motorvrachtschip verdient per uur ƒ2,60. Er is nauwelijks een geschoolde voor te krijgen. Gaan de prijzen voor melk in Neder land naar beneden onder druk van d< verkooppolitiek van de levensmiddelen- bedrijven, dan zal voor de thuisbezorg de melk een hogere prijs gevraagd moe ten worden dan voor in de winkel afge haalde melk, zo was de mening van d< heer Van Brenk, vertegenwoordiger van de melkdetailhandel in het bestuur het produktschap. De huisvrouwen met grote gezinnen, die de melk niet kunnen halen, worden hiervan het slachtoffer. Het bestuur begreep niet, de staatssecretaris niet ook ge vraagd had naar de gevaren verbonden aan prijsdumping. Het aantal gevallen, melklevering aan levensmidde lenbedrijven is geweigerd, zou gens niet zo groot zijn. In Arnhem, Utrecht en Rotterdam wordt wel gele verd. De melkdetailhandel vraagt ech ter gelijke kansen bij prijzen, welke een reële concurrentie mogelijk maken. De heer Van de Wiel (coöp. zuivel industrie) noemde de lage melkcon- sumptie in België en West-Duitsland een gevolg van de afgeschafte melk- bezorging in die landen. AMSTERDAM „Zelden is zo n gro te partij marihuana in ons land inge voerd," zei gisteren de Amsterdamse officier van justitie, mr. Van den Ber ge, over de zeven kilo marihuana, die de 23-jarige L. uit het Zeeuwse Bigge- kerke naar hij zei voor 1000 in Tan- ger had gekocht en voor het dubbele in Amsterdam had willen verkopen. In de hoofdstad hadden twee'kelners hem de partij afhandig gemaakt (zon der betaling). De marihuana, die van mindere kwaliteit was, zou zeker 50.000 waard zijn geweest. Tegen de Zeeuw, die een blanco straf register had, en de beide kelners eiste de officier een jaar gevangenisstraf met aftrek. „In dit soort zaken moeten afschrikwekkende straffen vallen," zei mr. Van den Berge. BOERDERIJTJE niet verzekerd) AFGEBRAND VRIEZENVEEN De boerderij, be woond door het gezin van de houtbe werker A. J. Kramer, is gistermiddag totaal uitgebrand. Niemand werd ge wond, maar alle inboedel ging verlo ren, inclusief ƒ3500 spaargeld. Drie au- die niet tijdig weggereden konden worden, werden vernield. Ook een var ken kwam in de vlammen om. De eige- was niet verzekerd tegen brandschade. De brandweer kon het boerderijtje, at aan efn moeilijk begaanbare weg lag, nauwelijks bereiken. Oorzaak van de brand was een defecte gaslamp. WINSCHOTEN De Winsehoter strafgevangenis Noorderschans zal met ingang van januari een andere vorm krijgen, die voor het Nederlandse ge vangeniswezen nieuw is. De gevangenen in de nieuwe inrich ting zullen leren te leven met anderen. Het betreft voornamelijk gedetineer den die moeilijkheden hebben met de sociale aanpassing in de maatschappij. Amsterdamse in opleiding voor auto geenlasser AMSTERDAM Nederland heeft bin nenkort zijn eerste vrouwelijke autogeen- lasser: mevrouw J. Stoffelen uit Amster dam-Noord. 32 jaar. elf jaar getrouwd en moeder van vijf kinderen. Volgende week begint haar opleiding die zeventien we ken zal duren. Slaagt zij voor het examen, dan mag zij zich de eerste vakvrouw in de metaal noemen. Het denkbeeld een vrouw een plaats te geven in dit geschoolde beroep is van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Am sterdam en de metaalbond. Op een op roep meldden zich enige Amsterdamse dames, die voor een beroep in de metaal industrie grote belangstelling hadden. Zij krijgen haar opleiding aan het cen trum voor vakopleiding van volwassenen. Mevrouw Stoffelen opent de rij. Bij oefeningen van de Braziliaanse marine is bij Cape Beach ten noorden van Rio de Janeiro een landingsvaartuig omgeslagen. Waarschijnlijk zijn elf ma riniers verdronken. Als de trein stopt: laden en lossen in ijltempo. V) (Van een onzer verslaggevers) r T TRECHT „De zwer- vers, de vrijbuiters van de post noemen ze ons wel eens." Herman v. d. Bosch grinnikt. Met rappe handen sorteert hij allerhande post stukken. Een jarenlange er varing maakt het hem móge lijk, moeiteloos met zijn werk door te gaan, terwijl de trein met een snelheid van 80 kilometer over de in het duis ter glimmende rails schokke rig richting Rotterdam zoekt. Plaats van handeling: nachtpost trein van Utrecht naar Rotter dam. Het was vanmorgen drie minuten over twee, Gouda het enige tussenstation is in j zicht. Herman v.d. Bosch is een van de zes mannen, die de ont zagwekkende berg postzakken te lijf gaan en de inhoud vaardig sorteren. Herman v. d. Bosch heeft voor deze rit het toezicht op de vlotte gang van zaken, is chef van de bescheiden werkploeg. Een functie, die vrijwel bij elke rit in andere handen over gaat Het „vrijbuitersbestaan", waar hij op doelt, trekt hem al vijftien jaar. Onregelmatige diensten op uit eenlopende trajekten, een bestaan dat de „mannen van het vak" niet graag opgeven. „AVONDJE UIT" U weet het: tijdig naar het postkantoor! PTT", georganiseerd voor een ge zelschap leergierige journalisten. Gisteravond tien uur startte in het stationspostkantoor in Utrecht een ne gen uur durende „teach-in" met als onderwerp „Expeditiebedrijf, Juist voor het losbarsten van de grote drukte rond kerst en jaarwisseling wilde de PTT nog eens duidelijk ma ken, welke moeilijkheden zich in de ze periode presenteren. Het gaat bij een dergelijke piek niet om kinder achtige getallen. Normaal komen er De gevangenis is voor zijn nieuwe bestemming verbouwd. Tot de sluiting op 1 augustus 1965 werden uitsluitend gevangenen in de Noorderschans opge- sn die ongeschikt waren om direct ;n gemeenschap te worden opgeno- Een 27-jarige man heeft dins dag in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in Wash ington vier schilderijen met een schaar ernstig beschadigd. Zijn motief is niet bekend. De schade bedraagt tienduizenden dollars. Op de foto toont een ambte naar twee van de beschadigde werken. Secretaris werkgeversverbond AMSTERDAM De komende de toekomstige economische ontwikke- vjjf jaar zullen door automatise ring circa 100.000 arbeidsplaatsen vrijkomen, maar in een aantal sectoren zal er toch een tekort aan arbeidskrachten blijven. Mr. J. W. Janssen, secretaris van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond, gelooft, dat er ook voor de toekomst in Neder land behoefte aan buitenlandse arbeidskrachten bestaat. Hij toonde zich erg optimistisch over ling en juichte het toe, dat Nederland de wervingscentra voor buitenlandse arbeidskrachten in de zuidelijke lan den voorlopig open houdt. Van de ongeveer 80.000 gastarbei ders, die Nederland telt, zijn er slechts 20.000 officieel aangeworven. De rest is op eigen initiatief hierheen gekomen. Tengevolge van het slechte jaargetijde, de scherpere grenscontro le, strenger politietoezicht en minder gunstige berichtgeving is deze sponta ne aanloop thans sterk verminderd. Doelbewust De heer Janssen noemde het een ge lukkige omstandigheid, dat de Neder landse regering en het bedrijfsleven al tijd een doelbewuste politiek inzake de toelating van buitenlandse ar beidskrachten gevoerd hebben. Ook in moeilijker tijden zal het bedrijfsleven zo de situatie in de hand kunnen hou- Hij leverde geen commentaar op het feit, dat de Nederlandse regering uit wijzing van gastarbeiders overweegt, indien het aantal werklozen onder hen toeneemt. In Utrecht veel werkloosheid onder jongeren UTRECHT In november is in de provincie Utrecht de arbeidsreserve gestegen van 1406 tot 1810. Bij een ver deling in leeftijdsklassen is gebleken dat 8,8 procent van het aantal werklo zen beneden de 19 jaar was, en 18 pro cent tussen de 19 en de 24. In de leef- I tijdsklasse 4049 jaar 16,3 pet. 1 Waarschijnlijk wordt het percentage x>r de jongeren beïnvloed door bui- tenlandse arbeidskrachten die geen werk meer hebben. Het is gebleken dat de werkloosheid onder de jongeren sneller stijgt dan onder de ouderen. per dag gemiddeld al zo'n tien mil joen poststukken en 65.000 postpak ketten bij de diverse knooppunten binnen. Met de beruchte „kerst- en nieuwjaarspiek" neemt die hoeveel heid nog aanzienlijk toe. De directeur van het postdistrict Utrecht, mr. H. Snel, opende de lan ge zitting. Hij zette uiteen, hoe nood zakelijk het wel is, te pogen, het pu bliek tot een gelijkmatige inbreng van poststukken te bewegen. „Wij willen u eens tonen, op welke wijze wij hier in Utrecht, waar circa driekwart van het aantal posttreinen arriveert, het vervoer regelen." „Ik vind het wel plezierig", aldus de heer Snel, „dat het mist Dan kunt u meteen zien, welke moeilijkheden wij bij slechte weersomstandigheden ondervinden. Of het nu goed weer is of niet wij gaan altijd door." IIS DE MIST De moeilijkheden waren er. De posttrei nen. die deel uitmaken van „de der de slag" (de periode tussen tien uur 's avonds en twee uur 's nachts, waar in de speciale treinen arriveren) arri veerden dik over tijd. Het derde per ron, waarlangs de posttreinen op spoor vijf en zes arriveren, werd nog gebruikt voor personentreinen, die door de mist vertraging hadden op gelopen. De regie van het stuk liep enigszins in het honderd, ondanks de aanwezig heid van de „dirigenten", de met twee gouden strepen uitgeruste hoofdbestellers. Deze mannen, die toe zicht uitoefenen op de overladingen, onderhouden bij wijze van proef sinds drie weken contact met el kaar door middel van walkie-talkies. Hoofdbesteller Van der Zijden nam contact op met de centrale post: „Is er al iets bekend over de aankomst van trein 3657?" Onze vragende blik ken opmerkend: „Daar bedoel ik de trein van Den Haag naar Nijmegen mee, die hier al had moeten zijn." De centraalpost gaf sputterend te ken nen, dat de „3657" nog geen teken van leven had gegeven. CAMPAGNE Om elf uur, 27 minuten over tijd, rolde de trein ten slotte binnen. Tientallen uniformen stortten zich naar voren, laadden postzakken in ijltempo van de wagentjes over in de postwagon. Een ijverige fotograaf werd bijna be dolven onder de stortvloed. De persconferentie werd daarna bin nenshuis voortgezet De heer B. T. Harmsen, algemeen adviseur van de hoofddirectie PTT. deed de loop van een (post)stuk uit de doeken, de heer W. L. de Haan zette de onderdelen uiteen van de campagne, die het be drijf gaat voeren om de „kerstpiek" te bedwingen. Wij wilden bovendien getuige zijn van de gang van zaken in een der nacht- posttreinen. Daartoe namen we plaats in de sorteerwagon van de trein, die om vijf voor twee 27 minuten te laat uit Utrecht ver trok. Herman v. d. Bosch en zijn mannen werden de personificaties van het dynamische bedrijf: welgemoed en razendsnel gingen de poststukken door hun vingers. „Of wij altijd zo snel werken? Nou. wat klaar is. is klaar, hè?" zei de Utrechtenaar Thomas Wammes, die bekende, een gloeiende afkeer van vensterenveloppen te hebben, glimmen zo." De brieven, pakketten, Salarisverhoging voor Europese ambtenaren BRUSSEL De Europese minister raad heeft gisteren de ambtenaren van de Europese gemeenschappen een sala risverhoging toegekend van 6.1 pro-I cent, met ingang van 1 december. Het- personeel had 14 pet gevraagd ter com pensatie van de gestegen kosten van levensonderhoud om te delen in de gestegen welvaart in de zes landen. I tijdschriften en expressestukken kre gen een plaatsje in een van de vele vakken en hangende zakken. Gesprekken werden nauwelijks ge voerd. GENOEG GEZIEN In Gouda (aankomst 02.19 uur) werd de trein een tikkeltje lichter. De man op het perron merkte slaperig op: „Wat hebben jullie weer verrekt veel mee gebracht" en kreeg als nuchter ant woord: „Nou kerel, dan ben je niet voor niks opgebleven!" Bij de nadering van Rotterdam was het karwei gedaan. Dc ochtendbla den werden opengeslagen. Gnuivend werden de verslagen van Ajax Li verpool gelezen. „Jongejonge, al zijn het Amsterdammers, ze hebben een lekker ploegle.Ken Feijenoord toch niet aan tippen. Hè, Herman?". Her man, geboren Rotterdammer, hulde zich in stilzwijgen. Het Centraal Station in Rot terdam was het eindpunt. Het treinstel, dat een verse lading post voor Roosendaal en Zeeland inlaadde, lieten we voor wat het was. We hadden genoeg gezien. Genoeg om te beseffen, onder wel ke spanning de mensen van „Tante Pos" de komende weken zullen moeten werken. LONDEN Begin volgend jaar komt er een pil op de markt die de dron kenschap zou kunnen doen verdwij nen. Volgens de (Australische) fabri kant komt door deze pil vijftig pro cent van de gebruikte alcohol niet in het bloed terecht De nieuwe pil was gisteren onderwerp van gesprek in het Britse Lagerhuis, waar uitvoerig werd gediscussieerd over de nieuwe wet op de ver keersveiligheid, die bepaalt dat de ademproef mag worden genomen bij een kennelijk dronken automobilist. Het drinken van melk, zo werd de La- gerhuigleden voorgehouden, zou even eens remmend werken op alcohol. Vijf grote Britse brouwerijen zijn door de Zuivelraad benaderd om in de café's ook melk te laten verkopen. Een van deze brouwerijen, die 6900 café's van bier voorziet, staat zeer welwillend tegenover dit plan... EEG-onderhandelingen met Oostenrijk BRUSSEL De EEG- ministerraad heeft gisteren aan de commissie een nieuw mandaat verstrekt voor de ver dere onderhandelingen met Oostenrijk, dat associatie bij de gemeenschap wenst. In Je nu volgende fase kan de EEG-commissie met Oostenrijk onder handelen over regeling van het onder linge handelsverkeer voor industrie- en landbouwprodukten. LONDEN Ex-koning Edward de Achtste van Engeland was nog na de bezetting van het gedemilitariseerde Rijnland in maart 1936 door de Duitse troepen overtuigd van de oprechte vredeswil van Hitler. Uit documenten over de Duitse buitenlandse politiek van destyds, die gisteren te Londen zijn gepubliceerd, blijkt voorts dat koning Edward in mei '36 heeft voorgesteld Duitsland en Italië koloniale markten aan te bieden um hun expansie politiek af te remmen. HU hield toen nog een volledige politieke samenwerking tussen zün land, FrankrUk, Duitsland en Italië voor. De rechtschennis door Duitsland moest „maar snel worden vergeten". Alle aandacht moet worden besteed aan Hitiers vredesvoorstellen, aldus Edward vol gens dc documenten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11